به گزارش صدای ایران، «هرچه زیرشاخه‌ی بیشتری داشته باشید سود بیشتری نصیبتان خواهد شد». این جمله برای کسانی که جوانی‌شان در دهه‌ی هشتاد سپری شده گزاره‌ای آشناست؛ «فلسفه‌ی کسب سود» در شرکت‌های هرمی که در آن دهه‌ دوران اوج خود را سپری می‌کردند؛ شرکت‌هایی که با همین گزاره افراد را ترغیب می‌کردند تا راه هزارساله را یک‌شبه طی کنند و به ثروت‌های افسانه‌ای دست یابند.

به گزارش ایسنا، بعد از اینکه برخی «سرمایه‌گذاران» خرد این شرکت‌ها متوجه شدند که سودی عایدشان نشده و دارایی اندکشان هم برباد رفته، شاکی شدند و با ازدیاد پرونده‌ها نهایتاً مجلس این شرکت‌ها را غیرقانونی اعلام کرد و به این ترتیب برخی «سرشاخه‌»های آنها راهی زندان شدند.
«وحید بهزادی» و همسرش «نجوا لاشِیدایی» عمده‌ی «فعالیت اقتصادی» خود را اواسط دهه‌ی هشتاد در یکی از همین شرکت‌های هرمی به اسم «پالینور» آغاز کردند؛ شرکتی که در پاییز سال ۸۹ اعلام شد با دستگیری عناصر اصلی آن متلاشی شده اما در سال ۹۸ و در اولین جلسه‌ی رسیدگی به پرونده تخلفات شرکت سایپا، نماینده‌ی دادستان همین زوج را عناصر اصلی آن شرکت معرفی کرد و گفت که تنها یک حساب بانکی نجوا لاشیدایی بین سال‌های ۸۶ تا ۸۸ حدود ۱۳ میلیارد تومان گردش مالی داشته و مجموع عواید حاصل از این شرکت برای این زوج جوان بیش از ۲۶ میلیارد تومان بوده است.
اینکه چطور این زوج در همان سال ۸۹ از چنگ قانون گریختند خود حکایت دیگری است اما به هر حال آنها پس از بی‌اعتبار شدن شرکت‌های هرمی هم از پای ننشستند و همچنان به گسترش «زیرشاخه‌»های خود ادامه دادند؛ اما این‌بار به جای افراد عادی سراغ افراد بانفوذ یا مدیران اجرایی و بانکی رفتند. این دو با تشکیل مافیایی خانوادگی و کمک‌گرفتن از سایر اعضای خانواده مثل پدر و مادر و خواهر و برادرشان بالغ بر ۲۴۰ حساب بانکی را در اختیار داشتند و توسط آنان موفق به پولشویی کلان سه هزار و ۲۰۰ میلیارد تومانی شدند!
این زوج با ثبت چند شرکت تو در تو به نام خود یا بستگان درجه‌یکشان و ضمن تبانی با شبکه‌ای از مدیران بانکی فاسد، به ثبت سفارش صوری واردات خودرو دست زدند و پس از دریافت ارز از بانک پارسیان و بانک سرمایه واضح است که به جای واردات، آن را در بازار آزاد فروختند.
اما از میان جرائم پرشمار این زوج آنچه بسیار پرسروصداتر بود و باعث شد پرونده‌ی آنها به عنوان «پرونده‌ی تخلفات سایپا» هم مشهور شود، تبانی این دو با زیرشاخه‌های دانه‌درشتی در شرکت خودروسازی سایپا بود؛ تبانی با مدیرعامل، معاون بازاریابی و فروش و همچنین مدیر اداره‌ی برنامه‌ریزی فروش سایپا. نتیجه‌ی این همکاری موفق پیش‌خرید شش هزار و ۷۰۰ دستگاه خودرو تنها با ۳۰ میلیارد تومان بود!
قضیه از این قرار بود که وحید و نجوا یک روز تصمیم می‌گیرند ثروت خود را در یک فعالیت اقتصادی مولد سرمایه‌گذاری کنند. به این ترتیب از طریق یکی از نمایندگی‌های شرکت سایپا قرارداد «مشارکت در ساخت» محصولات سایپا را منعقد می‌کنند و شرکت نیز با میانگین پیش‌پرداخت کمتر از پنج میلیون تومان خودروها را تحویل این زوج خوشبخت می‌دهد.
اگر قبلاً برای شما هم این سؤال پیش آمده بود که چطور خودروی صفر در نمایندگی‌های شرکت‌های خودروساز وجود دارد اما در «بازار» نیست، چطور نمایندگی‌های بزرگ صدها دستگاه خودرو را در چند ساعت می‌خرند اما مصرف‌کننده باید پس از پرداخت پول ماه‌ها منتظر دریافت خودرو بماند، چطور قیمت مصوب کارخانه با قیمت نمایندگی همان کارخانه میلیون‌ها تومان تفاوت دارد یا چطور است که در روز پیش‌فروش خودرو، ظرف چند دقیقه موجودی تمام و سایت بسته می‌شود، پاسخ این پرسش‌ها را باید از کسانی مثل آقای جمالی مدیرعامل قبلی سایپا و آقای بهزادی و همسر محکومه‌شان بگیرید.
فهرست ابتکارات و خلاقیت‌های اقتصادی این زوج جوان بقدری بلند بالاست که مرور آن توسط نماینده‌ی دادستان تمام وقت اولین جلسه‌ی محاکمه را به خود اختصاص داد. مشارکت در اخلال کلان در نظام پولی و ارزی منجر به قاچاق ارز از کشور از طریق ثبت سفارشات صوری و غیرواقعی و انجام عملیات حوالجات ارزی و امور صرافی بدون اخذ مجوز، مشارکت در اخلال کلان در نظام توزیعی نیازمندی‌های عمومی از طریق پیش‌خرید ۶۷۰۰ خودرو، مشارکت در اخلال کلان در نظام اقتصادی از طریق مشارکت در عضوگیری و فعالیت مدیریتی در شرکت هرمی پالینور به میزان ۲۶۳ میلیارد ریال، جعل سند رسمی و استفاده از سند مجعول، مشارکت در انجام عملیات پولشویی سازمان‌یافته به میزان ۳۲ هزار میلیارد ریال معادل ۳۲۰۰ میلیارد تومان با بهره‌گیری از حساب ۲۴۰ شخص حقیقی و حقوقی و کشف ۲۴ هزار و ۷۰۰ سکه تمام‌بهار و یکصد کیلوگرم طلا از منزل این زوج، اتهاماتی بود که در دادگاه به آنان تفهیم شد. این یعنی هزاران میلیارد تومان گردش مالی غیرقانونی بدون پرداخت یک ریال مالیات!
سخنگوی قوه‌ی قضائیه در نشست خبری دیروز خود احکام ۳۴ مجرم دخیل در این پرونده‌ی چندجانبه (ارز، سکه و خودرو) را اعلام کرد. دادگاه ویژه‌ی مبارزه با جرائم اقتصادی، وحید و نجوا را که حلقه‌ی اتصال تمام این فسادها و فاسدان بودند به اعدام و ضبط کلیه اموال و وجوهی که از طریق خلاف قانون به دست آورده بودند، محکوم کرد. مدیرعامل سابق سایپا حکم هفت سال زندان گرفت و دو «نماینده‌ی مردم» در مجلس فعلی هم بخاطر همکاری در تخلفات سایپا هرکدام حکم پنج سال و یک ماه حبس گرفتند.
هرچند این احکام قابل تجدید نظرخواهی است اما بفرض تأیید حکم و اعدام جوانک شیادی که اصرار عجیبی برای «سلطان خودرو» نامیدن او هست، باید دید بازار خودرو به آرامش می‌رسد؟ آیا اختلاف قیمت کارخانه و بازار از بین خواهد رفت؟ آیا ثبت نام برای خرید خودرو - که امروز از هر زمان دیگری پیچیده‌تر شده - برای آدم‌های معمولی آسان و بی‌دردسر خواهد شد؟ برای دانستن پاسخ لازم نیست ذهن خود را وارد مسائل پیچیده‌ی اقتصادی کنید. فقط کافی است بدانید در سال گذشته بیش از ۸۵۵ هزار خودرو در کشور تولید شد که این زوج تنها کمتر از هشت‌دهم درصد از آن را دلالی کردند.
این زوج دهه‌شصتی با پرداخت چند سکه‌ی طلا به چند مدیر و معاون در سیستم بانکی توانستند میلیون‌ها دلار ارز دریافت کنند و با پرداخت مبالغی به مدیران اجرایی و نمایندگان مجلس، دم آنان را هم دیدند. آدم‌های رشوه‌بگیر و رشوه‌بده همیشه در سیستم اداری و اقتصادی بوده‌اند و ظاهراً خواهند بود. چند وقت پیش بود که وحید مظلومین با لقب «سلطان سکه» به اعدام محکوم شد؛ قیمت سکه از آن تاریخ حدود ۳۶ درصد (دو میلیون و ۷۵۰ هزار تومان) گران‌تر شده است. وحید بهزادی و نجوا لاشیدایی چه اعدام شوند و چه زنده بمانند، دور آنان در این بازی به آخر رسیده؛ اما این پرسش اساسی همواره برجاست که چنین فردی چگونه می‌شود «سلطان»؟!


منبع: صدای ایران

کلیدواژه: وحید بهزادی نجوا لاشیدایی میلیارد تومان شرکت ها

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت sedayiran.com دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت sedayiran.com بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۸۰۳۸۹۶۸ را به همراه موضوع به آدرس info@khabarban.com ارسال فرمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

تحلیل عجیب محسن رضایی از بی‌آبی در غیزانیه خوزستان؛ مقصر افکار آمریکایی است!

ابتلا به کرونا در ایران دوباره صعودی شد؛ خطر افزایش آمار در ۵ روز آینده

روحانی: همه کارمندان باید ۱۰ خرداد به سرکار بر‌گردند/بازگشایی صحن حرم‌ها بعد از عید فطر/ از کرونا عبور کرده‌ایم!

بستر فساد همچنان مهیاست؛ ظهور سلطان خودرو بعد از اعدام سلطان قیر و سکه| سلطان بعدی کیست؟

توصیه پلیس به رانندگان در زمان بازگشت از سفر

خبر بعدی:

دغدغه روز/ شرایط پیش‌فروش خودرو توسط شرکت سایپا و ایران‌خودرو

به گزارش گروه شهروند خبرنگار باشگاه خبرنگاران جوان، از میان انبوه پیام‌های دریافتی مردم از طریق (پیام‌رسان‌ها، سایت باشگاه خبرنگاران جوان (صدای مردم) و سامانه پیامکی ۱۰۰۰۱۹۱۵) در تاریخ ششم خرداد در سرویس شهروندخبرنگار باشگاه خبرنگاران جوان، موضوع پیش‌فروش خودرو به عنوان یکی از دغدغه‌های مهم مردم مطرح شده است.

موضوع مذکور برای پیگیری به گروه‌های مربوط ارجاع داده شد و نتیجه آن در همین خبر اعلام خواهد شد.

 

 

آقا من چک ندارم ثبت نام خودروچکارباید بکنم تورابخداپیگیری کنیدچک را از کجا بیارم

 

سلام خواهشا پیگیری کنید من چک ندارم برای ثبت نام خودرومنکه پول را نقدی می‌دم چک راازکجا بیارم یعنی حق زندگی ندارم

 

سلام سایت ثبت نام ایران خودرو از همان ابتدا برای احراز هویت و نام کاربری مشکل داشت و شماره تماس پشتیبانی هم جواب گو نیستند لطفا در اخبارتان ذکر کنید که چرا اینقدر بی برنامه وسهل انگار هستند و به مردم و مشتریان اهمیت نمی دهند

 

با سلام و خسته نباشید لطفا نسبت به ثبت نام اولیه ایران‌خودرو پیگیری کنید که چرا من ثبت اولیه رو کامل انجام دادم ولی متاسفانه خود ایران‌خودرو گزینه جنسیت در پروفایل من رو حذف کرده و من دیگه نمی‌تونم ویرایش کنم و نه اینکه هیچ گونه عملیات دیگری انجام بدهم

 

می‌گم این شرط ایران خودرو که می‌گویند پلاک فعال نداشته باشید

من یک پژو آردی  مدل ۷۸ پلاکش به نام منه

یعنی الان این آیتم محسوب می‌شود و نمی‌تونم ثبت نام کنم؟؟

 

در رابطه با ثبت نام خودرو در سایت ایران خودرو ؛ با دو اکانت  مختلف تست کردم ولی در قسمت احراز هویت در سامانه امتا کد احراز

برای شماره ارسال نمی شود و بنظر می‌رسه این ثبت نام هم برای خاص تعبیه شده و یک شو آفی بیش نیست

 

بعد از عمری بالاخره تونستیم مبلغی محیا کنیم و خواستیم ماشین ثبت نام کنیم باهزار مکافات شرایط گذاشته شده را جور کردیم ولی اخه این چک سامانه صیاد از کجا جور کنم وقتی بانک هم برم باید حداقل سه ماه از افتتاح حساب بگذره تا چک بهم بدن

تورا به خدا بگید چی کنیم

 

سلام  لطفا در مورد ثبت نام خودرو و اینکه چک بنام شخص باشه پیگیری کنید واقعا اینجوری سخته برای مردم ممنون

 

سلام سایت ایران خودرو و سایپا برای پیش ثبت نام کار نمی‌کنه چی کار کنیم

 

شركت ايران خودرو علاوه بر شروط ده گانه وزارت سمت از خودش يه شرط ديگه گذاشته که خريدار حتما بايد چک داشته باشه اما سايپا همچين شرطی نذاشته

بعد هم می‌گویند قانون همه جا يکيه

اگه امکان داره از وزارت سمت پيگيری کنيد

 

سایت خودروسازان برا پیش ثبت نام باز شده ولی اصلا داخل هیچ مرحله ایی نمیره و نمیشه اطلاعات و بارگذاری کرد

ممنون می‌شم پیگیری بفرمایید

باتشکر ازشما

 

با سلام لطفا درباره خواستن چک صیادی در طرح فروش جدید خودرو گزارش تهیه فرمائید روش های احراز مصرف کننده بودن به اندازه کافی محکم هستند نداشتن پلاک جاری،گواهینامه داشتن ،سن بالای ۱۸ سال و غیره .دیگر چه لزومی به خواستن چک صیادی هست چون قراره همه پول دریافت بشه .هرکسی چک نداره یعنی نیاز به چک نداره با این کار دست هرکسی چک باشه تبعات چک بلا محل را هم در نظر بگیرند که بعدا گریبانگیر جامعه باشه من به عنوان دانشجو چک ندارم و لازم هم ندارم

 

برای آموزش اصول تصویربرداری خبری برای شهروندخبرنگاران اینجا کلیک کنید

انتهای پیام/

دیگر خبرها

 • انتشار جزئیات جدیدی از عملکرد شبکه فساد اقتصادی با مشارکت ۲ نماینده مجلس و مدیرعامل سایپا/ فریب سرمایه گذاران با اعلام سود 140 درصد!
 • تحلیل حقوقی و جرم شناختی پرونده فساد «وحید بهزادی» و «نجوا لاشیدایی»
 • جزییاتی از شرکت هرمی سلاطین خودرو
 • از تاسیس شرکت هرمی تا رشوه به نماینده مجلس/ با سلطان خودرو بیشتر آشنا شوید+فیلم
 • نقطه آغاز فساد سلطان خودرو و همسرش کجا بود؟ | گردش مالی میلیاردی لاشیدایی در دو سال فعالیت یک شرکت هرمی | فریب مردم با وعده سود ۱۴۰درصدی!
 • چرا زن سلطان خودرو هم اعدام می شود؟ / گردش مالی ۱۳ میلیارد تومانی نجوا لاشیدایی از شرکت هرمی پالینور/ انتشار برای اولین بار
 • نجوا لاشیدایی چگونه سلطان طلا شد؟
 • گردش مالی ۱۳ میلیارد تومانی نجوا لاشیدایی در طی دو سال فعالیت شرکت هرمی پالینور/ فریب سرمایه گذاران اعلام سود 140 درصد!
 • گردش مالی ۱۳ میلیاردی نجوا لاشیدایی در شرکت هرمی پالینور
 • گردش مالی ۱۳میلیاردی همسر سلطان خودرو/فریب با وعده سود۱۴۰درصدی
 • گردش مالی ۱۳ میلیاردی نجوا لاشیدایی/ فریب سرمایه گذاران با اعلام سود ۱۴۰ درصدی
 • گردش مالی ۱۳ میلیاردی نجوا لاشیدایی در شرکت هرمی پالینور /کشف ۸۰۴ سند مالی در شیروانی خانه وحید بهزادی
 • گردش مالی ۱۳ میلیارد تومانی اخلالگر بازار خودرو
 • گردش مالی ۱۳ میلیارد تومانی نجوا لاشیدایی در طی دو سال فعالیت شرکت هرمی پالینور
 • گردش مالی ۱۳ میلیارد تومانی نجوا لاشیدایی در طی دو سال فعالیت شرکت هرمی پالینور/ فریب سرمایه گذاران اعلام سود ۱۴۰ درصد!
 • گردش مالی ۱۳ میلیارد تومانی نجوا لاشیدایی در طی دو سال فعالیت شرکت هرمی پالینور/ فریب سرمایه گذاران با اعلام سود ۱۴۰ درصدی!
 • اشتباهاتی که منجر به خراب شدن زندگی زناشویی می‌شود
 • نقش دو نماینده مجلس در فساد خودرو توسط وحید بهزادی
 • وحید بهزادی و همسرش چگونه سلطان خودرو شدند؟