نخستین توافق‌نامه اقتصادی بین گیلان و سامارا در چارچوب نخستین همایش بین‌المللی R۲R به‌صورت ویدئوکنفرانس بین روسای اتاق‌های بازرگانی گیلان و سامارا امضا شد.

به گزارش خبرگزاری فارس از رشت، نخستین توافق‌نامه اقتصادی ویدئوکنفرانس بین گیلان و سامارا  (از استان‌های جنوبی روسیه) در چارچوب نخستین همایش بین‌المللی R۲R به‌صورت ویدئوکنفرانس از طریق SKYPE بین روسای اتاق‌های بازرگانی گیلان و سامارا و با حضور تعدادی از مسؤولین اقتصادی دو استان و فعالان اقتصادی برگزار شد.

در این همایش، توافق‌نامه‌ای بین تیزهوش تابان رئیس اتاق بازرگانی گیلان و والری پتروویچ فومیچف رئیس اتاق بازرگانی سامارا باهدف توسعه همکاری‌های اقتصادی و ایجاد سرمایه‌گذاری‌های مشترک بین فعالان اقتصادی دو کشور و گسترش مبادلات تجاری و بازرگانی صورت گرفت.

در این همایش ویدئوکنفرانسی دو طرف توافق کردند که با توجه به وجود روابط سیاسی مناسب بین دو کشور با فراهم کردن تسهیل سرمایه‌گذاری در خاک یکدیگر، روابط اقتصادی، تجاری و بازرگانی خود را نیز توسعه بخشند.

گیلان و سامارا دارای اشتراکات متعدد اقتصادی و بازرگانی هستند

رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و روسیه در این همایش با اشاره به روابط حاکم بین دو کشور ایران و روسیه اظهار کرد: روابط اقتصادی و تجاری این دو کشور به بیش از ۲۰۰ سال برمی‌گردد و ایران و روسیه در 4 دهه اخیر روابط خود را با توسعه جدیدی آغاز کردند.

هادی تیزهوش تابان با بیان اینکه شیوع ویروس کرونا باعث لغو مراودات فیزیکی در همه کشورها شد، گفت: گیلان از طریق حمل‌ونقل ترکیبی با همسایگان شمالی خود به شکل مختلف تجارت دارد و با روسیه نیز روابط بسیار نزدیکی دارد.

وی با بیان اینکه برگزاری ویدئوکنفرانس‌ها حتی در شرایط عادی نیز به توسعه روابط اقتصادی کمک شایانی می‌کند، افزود: گیلان و سامارا دارای اشتراکات متعدد اقتصادی و بازرگانی هستند و وجود پتانسیل‌های متعدد بین این دو استان می‌تواند روابط ما را بیش‌ازپیش تعمیم بخشد.

رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و روسیه، سرمایه‌گذاری در زمینه‌های تکنولوژی، ماشین‌آلات سرمایه‌گذاری در زمینه‌های کشاورزی، سرمایه‌گذاری در زمینه‌های گردشگری را از ظرفیت‌های بالقوه گیلان و مستعد همکاری اقتصادی با سامارا دانست.

تیزهوش تابان با تأکید بر اینکه بسترسازی و ایجاد زمینه‌های مناسب برای همکاری همه‌جانبه دو کشور و ارتقای مراودات اقتصادی در زمینه‌های صادرات و واردات از مأموریت‌های اتاق‌های بازرگانی است، تصریح کرد: اتاق بازرگانی گیلان علی‌رغم تلاش در جهت توسعه روابط اقتصادی خود با استان‌های جنوبی روسیه تلاش مضاعفی را در طی سال‌های اخیر در بین استان‌های جنوبی روسیه آغاز و این تلاش‌ها منجر به اقدامات اقتصادی سرمایه‌گذاری، زیرساختی و فرهنگی در روسیه شده است.

وی ایجاد سرای تجاری ایرانیان در آستراخان روسیه و ساخت مجسمه عمر خیام را از اقدامات ارزشمند اتاق گیلان در زمینه اقتصادی و حتی فرهنگی در روسیه ارزیابی کرد و گفت: گیلان ویژگی‌های برجسته‌ای در زمینه‌های مختلف با زیرساخت‌های مختلف دارد که منطقه آزاد انزلی به‌عنوان تنها منطقه آزاد شمال ایران و وجود خط راه‌آهن و تکمیل آن با مرز آذربایجان، وجود بنادر اقتصادی مختلف، فرودگاه بین‌المللی و خط ترانزیت فعال از مزایای ارزشمند این استان شمالی در ایران محسوب می‌شود.

 دولت روسیه از سرمایه‌گذاران خارجی در خاک این کشور حمایت ویژه‌ای می‌کند

رئیس اتاق بازرگانی استان سامارا نیز در این کنفرانس با بیان اینکه نسبت به برگزاری این همایش و آینده اقتصادی روابط دو کشور خوش‌بین هستم، اظهار کرد: رئیس‌جمهور روسیه حساسیت خاصی برای توسعه زیرساخت‌های سرمایه‌گذاری در استان سامارا دارد و به همین جهت این استان بر اساس آنچه در نقشه تداعی‌کننده قلب است به‌عنوان قلب تولید و سرمایه‌گذاری روسیه نیز قلمداد می‌شود.

به گفته والری پتروویچ فومیچف، وجود دو کارخانه اتومبیل‌سازی، کارخانه‌های قطعات خودرو، صنایع فضایی، ماشین‌آلات صنعتی، دیجیتال و وجود محصولات کشاورزی، پتروشیمی و صنایع دیگر به اهمیت اقتصادی بودن این استان بیش‌ازپیش افزوده است.

وی با تأکید بر اینکه دولت روسیه از سرمایه‌گذاران خارجی در خاک این کشور حمایت ویژه‌ای می‌کند، گفت: سامارا استان بسیار بزرگ و دارای امکانات و تأسیسات زیربنایی و حمل‌ونقلی بسیار خوبی است و حتی دولت برای برخی از کشورها برای تسهیل روابط، روادید را تسهیل کرده است.

پتروویچ فومیچف با اشاره به نقاط اشتراک بین دو استان گیلان و سامارا بخصوص در زمینه گردشگری افزود: سامارا استانی جذاب و در نزدیکی رودخانه ولگا است که هرساله توریسم فراوانی در فصول گرم سال به این استان سفرکرده و دارای کارخانه‌ها متعدد صادرات محور است و که هرساله یک‌صد نوع محصول از این استان به دنیا صادرات می‌شود.

سامارا از استان‌های جذاب و پرتحرک کشور روسیه است

رئیس اداره روابط اقتصاد خارجی وزارت توسعه اقتصادی و سرمایه‌گذاری سامارا نیز با بیان اینکه دولت روسیه در طی سال‌های اخیر برای توسعه همکاری‌های اقتصادی با کشورهای همسایه ازجمله ایران بسترهای مناسبی را آغاز کرده، اظهار کرد: آشنایی رئیس‌جمهور فدراسیون روسیه از جمهوری اسلامی ایران و فعال بودن سفارت‌خانه در این کشور به توسعه این روابط کمک شایانی کرده است.

آندره واسیل یویچ گورشنین با اشاره به وجود پتانسیل‌های متعدد اقتصادی در حوزه‌های سرمایه‌گذاری، تجاری، بازرگانی، گردشگری و فرهنگی در استان سامارا گفت: سامارا از استان‌های جذاب و پرتحرک کشور روسیه است و دولت روسیه بر روی این کشور سرمایه‌گذاری‌های بزرگی را انجام داده که همکاری‌های ما با کشور ایران می‌تواند به شکل‌گیری روابط جدیدی در حوزه‌های اقتصادی محقق شود.

اشتراکات اقتصادی گیلان و سامارا نقطه عطفی برای توسعه روابط است

مدیرکل جذب و حمایت از سرمایه‌گذاری استانداری گیلان نیز در این نشست با اشاره به ظرفیت‌های متعدد تجاری و اقتصادی گیلان و نیز برخورداری استان از جذابیت‌های توریستی  و گردشگری اظهار کرد: گیلان از زیرساخت‌های مناسبی در زمینه اقتصادی برخوردار بوده و دولت در طی سال‌های اخیر سرمایه‌گذاری‌های متعددی در زمینه‌های حمل‌ونقل و اقتصادی در استان گیلان انجام داده است.

یونس رنج‌کش، وجود اشتراکات اقتصادی بین دو استان گیلان و سامارا را نقطه عطفی برای توسعه روابط اقتصادی و سرمایه‌گذاری‌های مشترک دانست و گفت: گیلان و سامارا می‌تواند روابط خود را در حد قابل‌توجهی در حوزه‌های مختلف اقتصادی گسترش دهند.

به گزارش فارس، در این نشست همچنین تعدادی از نمایندگان بخش خصوصی دو طرف به گزارشی از توانمندی‌های اقتصادی، تولیدی، صنعتی و گردشگری یکدیگر پرداختند.

انتهای پیام/۸۴۰۰۸

منبع: فارس

کلیدواژه: گیلان روسیه اقتصادی اتاق بازرگانی رئیس اتاق بازرگانی سرمایه گذاری سرمایه گذاری بازرگانی گیلان روابط اقتصادی ایران و روسیه توسعه روابط برای توسعه دولت روسیه توافق نامه دو استان دو کشور بین دو

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت www.farsnews.ir دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت www.farsnews.ir بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۸۰۴۲۳۲۱ را به همراه موضوع به آدرس info@khabarban.com ارسال فرمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

جزییات یک اختلاس ۲۵ هزار میلیارد تومانی؛ چرا متهم ردیف اول آزاد است؟

علی مطهری: شورای نگهبان به من گفت بنویس اشتباه گفته ام/باید با رهبری هم صحبت کنیم /مجمع عمدا لوایح FATF را تصویب نکرد

کبری خزعلی: خون رومینا بر گردن مسئولانی است که باعث بلوغ جنسی زودرس نوجوانان شده‌اند!

پیشنهاد جنجالی نماینده مجلس برای ختم روزانه قرآن از سوی نمایندگان/سلیمی‌نمین: این تظاهر کردن‌ها برای ملت راهگشا نیست

افزایش جزئی قیمت طلا و سکه در بازار

خبر بعدی:

رییس پارلمان چین خواستار گسترش همکاری با ایران شد

رییس پارلمان چین در پیامی انتخاب محمدباقر قالیباف به ریاست مجلس شورای اسلامی را تبریک گفت و خواستار گسترش ارتباط و همکاری مجالس ایران و چین شد.

به گزارش ایمنا به نقل از خانه ملت، «لی جان‌شو» روز دوشنبه در پیامی ضمن تبریک انتخاب محمدباقر قالیباف به ریاست مجلس شورای اسلامی، خواستار تقویت ارتباط و همکاری پارلمان چین و مجلس شورای اسلامی ایران شد و تصریح کرد: چین خواهان ترویج و توسعه مداوم روابط جامع و مشارکت راهبردی با ایران است.

وی اظهار کرد: خبر انتخاب جنابعالی به ریاست مجلس شورای اسلامی ایران مایه خرسندی شد، بدین وسیله صمیمانه تبریک می‌گویم و بهترین آرزوها را برای جنابعالی دارم. در سال‌های اخیر، با مساعی مشترک دو طرف، مناسبات چین و ایران به طور مداوم توسعه یافته است.

رئیس پارلمان چین خاطرنشان کرد: هر تحولاتی در صحنه بین‌المللی و منطقه‌ای صورت می‌گیرد، نگاه و روابط چین و ایران همواره راهبردی و درازمدت است. اینجانب تمایل دارم با همکاری جنابعالی و تقویت ارتباط و همکاری کنگره ملی خلق چین و مجلس شورای اسلامی ایران، توسعه مداوم روابط و مشارکت جامع راهبردی چین و ایران را ترویج نمائیم.

جان شو یادآور شد: سلامت و موفقیت جنابعالی را آرزومند و رونق و شکوفایی ایران و سعادت مردم ایران را خواستارم.

کد خبر 426670

دیگر خبرها

 • اتحاد کشورهای منطقه به شکست آمریکا در خاورمیانه منجر خواهد شد
 • امیرعبداللهیان:اتحاد کشور‌های منطقه منجر به شکست سیاست‌های آمریکا می‌شود
 • امنیت در منطقه به نفع ایران و روسیه است
 • ایران و صربستان همکاری‌های شهری را گسترش می‌دهند
 • تفاهم‌نامه همکاری میان اداره کل راهداری و منطقه ۵ عملیات انتقال گاز امضا شد
 • آغاز درمان کرونا با نخستین داروی تأیید شده روسیه
 • اداره کل راهداری و منطقه ۵ عملیات انتقال گاز تفاهم‌نامه همکاری امضا کردند
 • سعادتمند: اجازه دهید استقلال نفس بکشد
 • تفاهم‌نامه وزارت ورزش و جوانان و آموزش و پرورش امضا شد
 • تنها راه نجات اقتصاد کشور توسعه کارآفرینی است
 • نخستین نشست مجازی شعر در گیلان برگزار می شود
 • گسترش همکاری‌های اقتصادی محور گفت‌وگوی مقامات ازبکستان و چین
 • رییس پارلمان چین خواستار گسترش ارتباط و همکاری با ایران شد
 • توافق ایران و ترکیه درباره همکاری علمی مشترک در ۲۲ طرح
 • رئیس پارلمان چین به «محمدباقر قالیباف» تبریک گفت
 • سیاست جمهوری اسلامی ایران، توسعه روابط و همکاری‌های برادرانه و دوستانه با همه همسایگان از جمله افغانستان است
 • اهتمام جدی دولت تدبیر و امید به تقویت زیرساخت های توسعه مبادلات تجاری
 • تلاش برای توسعه روابط اقتصادی در گذرگاه‌های مرزی خراسان رضوی
 • اعضای برجام هنوز به کارآیی این توافق اعتقاد دارند/ نارضایتی زیادی نسبت به آمریکا در جامعه ایران وجود دارد/ شک دارم ترامپ چیزی در مورد ایران بداند