نخستین توافق‌نامه اقتصادی بین گیلان و سامارا در چارچوب نخستین همایش بین‌المللی R۲R به‌صورت ویدئوکنفرانس بین روسای اتاق‌های بازرگانی گیلان و سامارا امضا شد.

به گزارش خبرگزاری فارس از رشت، نخستین توافق‌نامه اقتصادی ویدئوکنفرانس بین گیلان و سامارا  (از استان‌های جنوبی روسیه) در چارچوب نخستین همایش بین‌المللی R۲R به‌صورت ویدئوکنفرانس از طریق SKYPE بین روسای اتاق‌های بازرگانی گیلان و سامارا و با حضور تعدادی از مسؤولین اقتصادی دو استان و فعالان اقتصادی برگزار شد.

در این همایش، توافق‌نامه‌ای بین تیزهوش تابان رئیس اتاق بازرگانی گیلان و والری پتروویچ فومیچف رئیس اتاق بازرگانی سامارا باهدف توسعه همکاری‌های اقتصادی و ایجاد سرمایه‌گذاری‌های مشترک بین فعالان اقتصادی دو کشور و گسترش مبادلات تجاری و بازرگانی صورت گرفت.

در این همایش ویدئوکنفرانسی دو طرف توافق کردند که با توجه به وجود روابط سیاسی مناسب بین دو کشور با فراهم کردن تسهیل سرمایه‌گذاری در خاک یکدیگر، روابط اقتصادی، تجاری و بازرگانی خود را نیز توسعه بخشند.

گیلان و سامارا دارای اشتراکات متعدد اقتصادی و بازرگانی هستند

رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و روسیه در این همایش با اشاره به روابط حاکم بین دو کشور ایران و روسیه اظهار کرد: روابط اقتصادی و تجاری این دو کشور به بیش از ۲۰۰ سال برمی‌گردد و ایران و روسیه در 4 دهه اخیر روابط خود را با توسعه جدیدی آغاز کردند.

هادی تیزهوش تابان با بیان اینکه شیوع ویروس کرونا باعث لغو مراودات فیزیکی در همه کشورها شد، گفت: گیلان از طریق حمل‌ونقل ترکیبی با همسایگان شمالی خود به شکل مختلف تجارت دارد و با روسیه نیز روابط بسیار نزدیکی دارد.

وی با بیان اینکه برگزاری ویدئوکنفرانس‌ها حتی در شرایط عادی نیز به توسعه روابط اقتصادی کمک شایانی می‌کند، افزود: گیلان و سامارا دارای اشتراکات متعدد اقتصادی و بازرگانی هستند و وجود پتانسیل‌های متعدد بین این دو استان می‌تواند روابط ما را بیش‌ازپیش تعمیم بخشد.

رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و روسیه، سرمایه‌گذاری در زمینه‌های تکنولوژی، ماشین‌آلات سرمایه‌گذاری در زمینه‌های کشاورزی، سرمایه‌گذاری در زمینه‌های گردشگری را از ظرفیت‌های بالقوه گیلان و مستعد همکاری اقتصادی با سامارا دانست.

تیزهوش تابان با تأکید بر اینکه بسترسازی و ایجاد زمینه‌های مناسب برای همکاری همه‌جانبه دو کشور و ارتقای مراودات اقتصادی در زمینه‌های صادرات و واردات از مأموریت‌های اتاق‌های بازرگانی است، تصریح کرد: اتاق بازرگانی گیلان علی‌رغم تلاش در جهت توسعه روابط اقتصادی خود با استان‌های جنوبی روسیه تلاش مضاعفی را در طی سال‌های اخیر در بین استان‌های جنوبی روسیه آغاز و این تلاش‌ها منجر به اقدامات اقتصادی سرمایه‌گذاری، زیرساختی و فرهنگی در روسیه شده است.

وی ایجاد سرای تجاری ایرانیان در آستراخان روسیه و ساخت مجسمه عمر خیام را از اقدامات ارزشمند اتاق گیلان در زمینه اقتصادی و حتی فرهنگی در روسیه ارزیابی کرد و گفت: گیلان ویژگی‌های برجسته‌ای در زمینه‌های مختلف با زیرساخت‌های مختلف دارد که منطقه آزاد انزلی به‌عنوان تنها منطقه آزاد شمال ایران و وجود خط راه‌آهن و تکمیل آن با مرز آذربایجان، وجود بنادر اقتصادی مختلف، فرودگاه بین‌المللی و خط ترانزیت فعال از مزایای ارزشمند این استان شمالی در ایران محسوب می‌شود.

 

 دولت روسیه از سرمایه‌گذاران خارجی در خاک این کشور حمایت ویژه‌ای می‌کند

رئیس اتاق بازرگانی استان سامارا نیز در این کنفرانس با بیان اینکه نسبت به برگزاری این همایش و آینده اقتصادی روابط دو کشور خوش‌بین هستم، اظهار کرد: رئیس‌جمهور روسیه حساسیت خاصی برای توسعه زیرساخت‌های سرمایه‌گذاری در استان سامارا دارد و به همین جهت این استان بر اساس آنچه در نقشه تداعی‌کننده قلب است به‌عنوان قلب تولید و سرمایه‌گذاری روسیه نیز قلمداد می‌شود.

به گفته والری پتروویچ فومیچف، وجود دو کارخانه اتومبیل‌سازی، کارخانه‌های قطعات خودرو، صنایع فضایی، ماشین‌آلات صنعتی، دیجیتال و وجود محصولات کشاورزی، پتروشیمی و صنایع دیگر به اهمیت اقتصادی بودن این استان بیش‌ازپیش افزوده است.

وی با تأکید بر اینکه دولت روسیه از سرمایه‌گذاران خارجی در خاک این کشور حمایت ویژه‌ای می‌کند، گفت: سامارا استان بسیار بزرگ و دارای امکانات و تأسیسات زیربنایی و حمل‌ونقلی بسیار خوبی است و حتی دولت برای برخی از کشورها برای تسهیل روابط، روادید را تسهیل کرده است.

پتروویچ فومیچف با اشاره به نقاط اشتراک بین دو استان گیلان و سامارا بخصوص در زمینه گردشگری افزود: سامارا استانی جذاب و در نزدیکی رودخانه ولگا است که هرساله توریسم فراوانی در فصول گرم سال به این استان سفرکرده و دارای کارخانه‌ها متعدد صادرات محور است و که هرساله یک‌صد نوع محصول از این استان به دنیا صادرات می‌شود.

سامارا از استان‌های جذاب و پرتحرک کشور روسیه است

رئیس اداره روابط اقتصاد خارجی وزارت توسعه اقتصادی و سرمایه‌گذاری سامارا نیز با بیان اینکه دولت روسیه در طی سال‌های اخیر برای توسعه همکاری‌های اقتصادی با کشورهای همسایه ازجمله ایران بسترهای مناسبی را آغاز کرده، اظهار کرد: آشنایی رئیس‌جمهور فدراسیون روسیه از جمهوری اسلامی ایران و فعال بودن سفارت‌خانه در این کشور به توسعه این روابط کمک شایانی کرده است.

آندره واسیل یویچ گورشنین با اشاره به وجود پتانسیل‌های متعدد اقتصادی در حوزه‌های سرمایه‌گذاری، تجاری، بازرگانی، گردشگری و فرهنگی در استان سامارا گفت: سامارا از استان‌های جذاب و پرتحرک کشور روسیه است و دولت روسیه بر روی این کشور سرمایه‌گذاری‌های بزرگی را انجام داده که همکاری‌های ما با کشور ایران می‌تواند به شکل‌گیری روابط جدیدی در حوزه‌های اقتصادی محقق شود.

اشتراکات اقتصادی گیلان و سامارا نقطه عطفی برای توسعه روابط است

مدیرکل جذب و حمایت از سرمایه‌گذاری استانداری گیلان نیز در این نشست با اشاره به ظرفیت‌های متعدد تجاری و اقتصادی گیلان و نیز برخورداری استان از جذابیت‌های توریستی  و گردشگری اظهار کرد: گیلان از زیرساخت‌های مناسبی در زمینه اقتصادی برخوردار بوده و دولت در طی سال‌های اخیر سرمایه‌گذاری‌های متعددی در زمینه‌های حمل‌ونقل و اقتصادی در استان گیلان انجام داده است.

یونس رنج‌کش، وجود اشتراکات اقتصادی بین دو استان گیلان و سامارا را نقطه عطفی برای توسعه روابط اقتصادی و سرمایه‌گذاری‌های مشترک دانست و گفت: گیلان و سامارا می‌تواند روابط خود را در حد قابل‌توجهی در حوزه‌های مختلف اقتصادی گسترش دهند.

به گزارش فارس، در این نشست همچنین تعدادی از نمایندگان بخش خصوصی دو طرف به گزارشی از توانمندی‌های اقتصادی، تولیدی، صنعتی و گردشگری یکدیگر پرداختند.

انتهای پیام/۸۴۰۰۸/و

منبع: فارس

کلیدواژه: گیلان روسیه اقتصادی اتاق بازرگانی رئیس اتاق بازرگانی سرمایه گذاری سرمایه گذاری بازرگانی گیلان روابط اقتصادی ایران و روسیه توسعه روابط برای توسعه دولت روسیه توافق نامه دو استان دو کشور بین دو

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت www.farsnews.ir دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت www.farsnews.ir بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۸۰۴۲۳۹۱ را به همراه موضوع به آدرس info@khabarban.com ارسال فرمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

کبری خزعلی: خون رومینا بر گردن مسئولانی است که باعث بلوغ جنسی زودرس نوجوانان شده‌اند!

پیشنهاد جنجالی نماینده مجلس برای ختم روزانه قرآن از سوی نمایندگان/سلیمی‌نمین: این تظاهر کردن‌ها برای ملت راهگشا نیست

از مدرک جعلی تا رشوه میلیاردی؛ افکار عمومی چشم‌انتظار شفاف‌سازی اتهامات برخی منتخبان مجلس یازدهم

فیلم| جنجال قتل یک سیاهپوست توسط پلیس آمریکا/ ۴ افسر پلیس اخراج شدند

رکوردی خاص برای بایرن مونیخ

خبر بعدی:

ضرورت تداوم همکاری پارلمانی و تحکیم روابط ایران و سوریه

به گزارش ایلنا، «حموده صباغ» رئیس مجلس سوریه با صدور پیامی ضمن آرزوی توفیق برای «محمدباقر قالیباف»،  رئیس مجلس شورای اسلامی در ایفای مسئولیت های خود، بر  تداوم همکاری پارلمانی سوریه و ایران در دور جدید و تحکیم روابط برادرانه دو ملت و دو کشور تاکید کرد. 

متن پیام رئیس مجلس  سوریه به این شرح است: 

«جناب آقای دکتر محمدباقر قالیباف 

رئیس مجلس شورای اسلامی 

السلام علیکم و رحمة الله و برکاته 

اینجانب خوشوقتم  که صمیمانه ترین مراتب تبریک و تهنیت را به مناسبت انتخاب جنابعالی به ریاست مجلس شورای اسلامی کشور برادر جمهوری اسلامی ایران، از جانب مجلس خلق جمهوری عربی سوریه و  نیز از طرف شخص خود ابراز بدارم.

تداوم موفقیت جنابعالی را در مسئولیت‌هایتان آرزومندم.

به همین مناسبت ما در مجلس مردمی بر ضرورت تداوم همکاری  پارلمانی و تحکیم روابط برادرانه و همکاری میان مجلس خلق جمهوری عربی سوریه و مجلس شورای اسلامی ایران  در سطح روابط دو جانبه و نیز در مناسبات منطقه‌ای و بین‌المللی در جهت خیر و منفعت دو ملت و دو کشور برادرمان تاکید می‌نماییم.

عالیجناب؛  احترام و قدردانی وافر اینجانب را پذیرا باشید.

رئیس مجلس خلق جمهوری عربی سوریه

حموده صباغ»

 

دیگر خبرها

 • رئیس مجلس سوریه خواستار دور جدید همکاری‌های پارلمانی با ایران شد
 • توافق ایران و ترکیه درباره همکاری علمی مشترک در ۲۲ طرح
 • رئیس پارلمان چین به «محمدباقر قالیباف» تبریک گفت
 • سیاست جمهوری اسلامی ایران، توسعه روابط و همکاری‌های برادرانه و دوستانه با همه همسایگان از جمله افغانستان است
 • اهتمام جدی دولت تدبیر و امید به تقویت زیرساخت های توسعه مبادلات تجاری
 • ​امضای تفاهم‌نامه همکاری بانک صادرات و اتاق بازرگانی زنجان در سال «جهش تولید»
 • تلاش برای توسعه روابط اقتصادی در گذرگاه‌های مرزی خراسان رضوی
 • پشت پرده چک های رضایت نامه گل محمدی چیست؟
 • امضای سه تفاهم نامه همکاری بین دانشگاه آزاد انجمن سنگ محلات
 • اعضای برجام هنوز به کارآیی این توافق اعتقاد دارند/ نارضایتی زیادی نسبت به آمریکا در جامعه ایران وجود دارد/ شک دارم ترامپ چیزی در مورد ایران بداند
 • امضای تفاهم‌نامه همکاری بین ایرانسل و سازمان تنظیم مقررات صوت و تصویر فراگیر
 • بازار بورس ایران ظرفیت تعامل با بورس‌های جهانی را دارد/۱۳ تفاهم نامه بین المللی فعال در بورس تهران
 • آمریکا به دنبال احیای روابط گذشته با عراق!
 • امضای تفاهمنامه همکاری مشترک صندوق بازنشستگی با بیمه ملت
 • باید ظرفیت های گیلان در حوزه توسعه کارآفرینی به کار گرفته شود
 • پشت پرده چک‌های رضایت‌نامه گل‌محمدی چیست؟/ حمیداوی و ۳ چک میلیاردی مورد‌دار
 • امضای تفاهم نامه همکاری قرارگاه خاتم و سازمان‌های مناطق آزاد
 • برنامه بازگشت نفتکش‌ها از ونزوئلا تنظیم شده است/ همکاری‌های دو کشور می‌تواند ادامه یابد
 • کاهش ورودی پرونده به دستگاه قضا با امضای تفاهم‌نامه اجرای قانون پیش فروش ساختمان در یزد