دیپلمات ایرانی و سفیر اسبق ایران در فرانسه و آلمان گفت: افکار عمومی دنیا تشنه حقایق هستند، آن‌ها سال‌ها است متوجه شده‌اند که در کشور خودشان فریب داده شده‌اند.

به گزارش خبرنگار حوزه رادیو و تلویزیون گروه فرهنگ و هنر خبرگزاری آنا، حمیدرضا آصفی دیپلمات ایرانی و سفیر اسبق ایران در فرانسه و آلمان با عنوان اینکه اظهارات رئیس جمهور فعلی امریکا  درباره ایران را نباید جدی گرفت، گفت: حتی محافل داخلی آمریکا هم اظهارات وی را خیلی جدی نمی‌گیرند و او را به عنوان فرد متزلزلی که هر روز یک موضوع را طرح می‌کند، می‌شناسند.

چند احتمال برای علت موضع‌گیری‌های ترامپ

دیپلمات ایرانی افزود: صرف نظر از این مطلب چند احتمال را می‌توان برای موضع گیری‌های ترامپ درباره شیوع کرونا در ایران در نظر گرفت؛ اولا اینکه او می‌خواهد نشان دهد که جمهوری اسلامی ایران در موضوع مقابله با این بیماری فراگیر و جهانی فاقد توانایی‌های لازم است و می‌خواهد به نوعی توانمندی جمهوری اسلامی را به چالش بکشد و اقدامات مثبت جمهوری اسلامی که الان تقریبا همه به آن اذعان می‌کنند را زیر سوال ببرد و یک احتمال دیگر این است که چون خود ترامپ زیر فشار فراوان داخلی قرار گرفته برای مدیریت این موضوع به انتقاد از ایران می‌پردازد.

از اخبار خارجی کانال‌های وابسته به غرب کاملا مشهود است که چه اندازه ناخرسندند از اینکه این موضوع شیوع ویروس کرونا به یک چالش داخلی در ایران تبدیل نشد.

وی گفت: ترامپ با رسانه‌ها دچار جنگ لفظی شده، این ناشی از استیصال و گرفتاری ترامپ در حل این موضوع است. دنیا شاهد افزایش قربانیان امریکا به دلیل سوء تدبیر وی هستند. ترامپ دوست دارد اعلام کند که کشورهای دیگر هم در این زمینه نتوانسته‌اند کاری کنند و عملا فرافکنی کند؛ کما اینکه در مورد اروپا و متحدانش هم این روش را اجرا کرد. موضوع دیگری که به نظر من بسیار پر اهمیت است، این است که ترامپ در سیاست خارجه کاملا ناموفق بوده داستان کره شمالی به جایی نرسید، موضوع اقداماتی که می‌خواست با مکزیک کند به جایی نرسید و.....

این دیپلمات ایرانی گفت: ترامپ کارنامه بسیار ضعیف و شکست خورده‌ای دارد و هر چه به انتخابات نزدیک می‌شویم این فشار ناکامی روی وی بیشتر سایه می‌اندازد. لذا با این اظهارات باز سعی کرده به نوعی با جمهوری اسلامی ایران به مذاکره بنشیند، به همین دلیل خودش هم گفته کافی است ایران یک زنگ بزند تا من به ایران کمک کنم؛ یعنی از همه این اظهارات می‌شود این نتیجه را هم گرفت که امریکا به دنبال ایجاد یک کانال گفت و گو با ایران است که نشان دهد در این زمینه یک دستاوردی داشته است.

آصفی در پاسخ به این سوال که  اصلی ترین عامل بازدارنده در مواجهه با جوسازی شبکه‌های وابسته به نظام سلطه گر امریکا و انگلیس از شرایط داخلی کشورمان چیست، گفت: از اخبار خارجی کانال‌های وابسته کاملا مشهود است که چه اندازه نا خرسندند از اینکه این موضوع شیوع ویروس کرونا به یک چالش داخلی در ایران تبدیل نشد و بسیار ناراحتند از اینکه جمهوری اسلامی ایران توان مدیریت این مسئله را داشته است.

وی گفت: وقتی ایران را با امریکا، انگلیس، فرانسه، اسپانیا، ایتالیا و .... مقایسه می‌کنیم، به این نتیجه می‌رسیم که ما عملکرد بهتری داشتیم، در اروپا تنها کشوری که عملکرد موفقی داشت آلمان بود و آن هم به خاطر زیر ساخت بسیار قوی سلامت و بهداشت در آلمان است و هزینه سنگینی که برای این موضوع می‌کنند.

مردم ایران به اخبار مغرضانه رسانه‌های معاند عادت کرده‌اند

وی افزود: از این کشور که بگذریم کارنامه جمهوری اسلامی ایران در مقایسه با کشورهای دیگر بسیار موفق بوده لذا رسانه‌های معاند و رسانه‌های وابسته از این موضوع ناراحتند و این را در لابلای اخبارشان می‌توان دید. ما نباید به این گونه برنامه‌ها وقعی بگذاریم چون مردم ایران در این 40 سال  به این اخبار مغرضانه عادت کرده‌اند، به جز معدودی، اکثریت قاطع مردم ایران این اخبار را  دنبال نمی‌کنند.

سفیر اسبق ایران در فرانسه با عنوان اینکه در کنار اهمیتی برای شبکه‌های معاند نباید قایل بود، خودمان را از فضای رسانه‌ای و جو افکار عمومی دنیا هم نباید دور کنیم، گفت: موضوع دیگر که به نظر من لازم است همه گرایش‌ها و همه علاقه مندان به این انقلاب توجه داشته باشند، همبستگی است که در داخل لازم است داشته باشیم. ممکن است به عملکردها انتقاداتی باشد که همیشه این‌ها بوده است اما الان حمایت باید همه جانبه از دستگاه‌ها، ارگان‌ها و کسانی که تلاش می‌کنند این وضع هر چه زودتر به سامان برسد در دستور کار قرار گیرد. لذا این مجموعه از اقدامات می‌تواند تبلیغات عوامل رسانه‌های خارجی را خنثی کند.

بزرگترین خطای رسانه‌ای این است که مخاطب شناسی نکرده و نتوانند با آن ارتباط برقرار کنند.

وی درباره فاکتورهایی که شبکه‌های برون مرزی کشورمان نظیر پرس تی وی، العالم، سحر و ... برای حضور در عرصه‌های بین  الملل باید رعایت کنند، گفت: شرط این که شبکه‌های بین الملل ما در محیط افکار عمومی خارج از کشور بتوانند خودشان را اثبات کنند اول این است که جز حقیقت را نگویند، دوم آن که نقاط قوت و ضعف خودشان را شناسایی کنند، بالاخره شبکه‌های برون مرزی ما یک نقاط قوت و یک نقاط ضعفی هم دارند، باید نقاط ضعف را به حداقل و نقاط قوت را به حداکثر برسانند. همچنین در جامعه مخاطب حساسیت‌ها و اولویت‌ها را شناسایی و روی آن سرمایه گذاری کنند؛ یعنی خودشان را گرفتار حاشیه نکنند و به متن بپردازند.

آصفی گفت: بزرگ‌ترین خطای رسانه‌ای چه در داخل و چه در خارج این است که مخاطب شناسی نکنند و نتوانند با مخاطب ارتباط درست برقرار کنند و تشخیص ندهند که اولویت‌های آن‌ها چه است و چه چیزهایی برای آن‌ها بی‌اهمیت است، یعنی باید ذائقه مخاطب و حساسیت‌هایش را شناخت، موضوع دیگر اینکه دست اندرکاران شبکه‌های برون مرزی ما به زبان بین المللی آشنا باشند؛ به طور مثال در جامعه‌ای که یک بافت مذهبی دارد، هر تبلیغی که در آن رگه‌هایی از اهانت به مذهب باشد مردم آن را پس می‌زنند. کشورهای دیگر هم فرهنگ‌ها و حساسیت‌هایی دارند که باید آن‌ها را شناسایی کنند.

به آینده شبکه‌های برون مرزی امیدوارم

وی گفت: من به آینده شبکه‌های برون مرزی رسانه ملی خوش بین هستم، ما یک روزی شبکه برون مرزی که نداشتیم هیچ، شبکه داخلی هم نداشتیم ولی به تدریج این شبکه‌ها قوت گرفتند، به تدریج این شبکه‌ها از یک شاخه نازک به یک درخت تنومند تبدیل شدند. من فکر می‌کنم اگر آن عواملی را که من اشاره کردم به آن‌ها توجه شود به نظرم آینده خوبی خواهند داشت، به خصوص اینکه افکار عمومی دنیا تشنه حقایق هستند، آن‌ها سال‌ها است متوجه شده‌اند که در کشور خودشان فریب داده شده‌اند، به نظرم این فضا علی رغم تمام مصیبت‌ها، دردها و زجرهایی که داشت یک برکاتی هم به همراه داشت که می‌شود از آن استفاده کرد و به تعبیر قرآن با هر سختی و گرفتاری یک گشایش و فرجی خواهد بود.

انتهای پیام/4139/

منبع: آنا

کلیدواژه: دیپلمات ایرانی روابط بین الملل آصفی معاونت برون مرزی جمهوری اسلامی ایران شبکه های برون مرزی افکار عمومی دنیا دیپلمات ایرانی رسانه ها شبکه ها شده اند

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت ana.ir دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت ana.ir بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۸۰۴۳۳۸۹ را به همراه موضوع به آدرس info@khabarban.com ارسال فرمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

تصاویر| ویلاهای لوکس زمین‌خواران در دل جنگل‌های هیرکانی

رییس سازمان محیط زیست: ۹۹۰ هکتار جنگل سوخت، طبیعی است، نباید نگران باشیم که انگار کشور می‌سوزد

فیلم| اظهارات جنجالی مدیرعامل صندوق بازنشستگی: سطح زندگی ما و بازنشستگان متفاوت است!

جزییات یک اختلاس ۲۵ هزار میلیارد تومانی؛ چرا متهم ردیف اول آزاد است؟

مردم‌سالاری از مظاهر روشن عقلانیت در مکتب امام خمینی(ره) است

خبر بعدی:

باید نظام سلطه در آمریکا در مقابل افکار جهانی پاسخگو باشد

خبرگزاری میزان- رییس قوه قضاییه گفت: باید نظام سلطه در آمریکا در مقابل افکار جهانی پاسخگو باشد و اگر دادگاه بین المللی عادلی در دنیا بود، باید این کشور را بخاطر جنایات هولناکی که در سراسر عالم بویژه نسبت به مردم کشور خودش انجام داده، محاکمه می‌کرد. تاریخ انتشار: 12:15 - 13 خرداد 1399 - کد خبر: ۶۲۵۸۶۳

خبرگزاری میزان - آیت الله رییسی در جمع خبرنگاران در پاسخ به سئوالی در مورد اعتراضات مردمی در آمریکا پس از قتل ناجوانمردانه یک شهروند رنگین پوست به دست پلیس این کشور، اظهار کرد: آنچه که یک مامور پلیس آمریکایی نسبت به سیاهپوست آمریکایی انجام داد، آمریکای بی نقاب است؛ یعنی نشان می‌دهد که جنایات آمریکا در خود این کشور و سراسر عالم، موجب خشم جهانی علیه آمریکا شده است.

وی در ادامه با بیان اینکه واکنش‌ها به این موضوع نشاندهنده فوران خشم مردم آمریکا علیه نظام سلطه و دولت استکباری این کشور و محصول ظلم‌های ده‌ها ساله‌ای است که نسبت به مردم خودشان انجام دادند، بیان داشت: باید نظام سلطه در آمریکا در مقابل افکار جهانی پاسخگو باشد و اگر دادگاه بین المللی عادلی در دنیا بود، باید این کشور را بخاطر جنایات هولناکی که در سراسر عالم بویژه نسبت به مردم کشور خودش انجام داده، محاکمه می‌کرد.

رییس قوه قضاییه گفت: کجا هستند حقوقدانان جهان و مدعیان حقوق انسان در عالم که از دست نظام سلطه آمریکایی فریاد برآورند؟

بیشتر بخوانید: باید چهره زیبای جامعه اسلامی را از لکه‌های نازیبای فقر بزداییم

آیت الله رییسی خاطرنشان کرد: یقین داریم به برکت خون حاج قاسم سلیمانی، خون مظلومان در فلسطین و همه خون‌هایی که مظلومانه در سراسر عالم، با جنایات هولناک و ظلم آمریکایی‌ها ریخته شده، جرقه‌ای که زده شده است، مشتعل خواهد شد و این اشتعال دامن دولتمردان آمریکایی و نظام سلطه را خواهد گرفت و سرنوشت آن‌ها سرنوشت حتمی محکومیت و فنا خواهد بود.

انتهای پیام/

دیگر خبرها

 • اندیشه متعالی امام راحل دنیای تشنه حق خواهی را درنوردید
 • هویت جمعی انقلاب اسلامی مبتنی بر عدالت‌خواهی است
 • وضعیت تردد در برخی محورهای برون شهری
 • وضعیت تردد در برخی محورهای برون شهری/ آزادراه تهران_شمال پر حجم + تصاویر
 • وضعیت تردد‌های محور‌های پر تردد برون شهری/ آزادراه تهران_شمال پر حجم + تصاویر
 • جهان امروز تشنه اندیشه‌های امام‌ خمینی (ره) است
 • فراموشی و یا تحریف افکار از مصادیق گم کردن راه امام(ره) است
 • رئیسی: آمریکا به‌عنوان متهم باید در مجامع بین‌المللی محاکمه شود/ اقناع افکار عمومی در مبارزه با کرونا بسیار نقش آفرین بود
 • لزوم اتخاذ تصمیم قطعی درباره شبکه‌های برون مرزی رسانه ملی
 • هشدار جدی رئیس پیشین کمیته روابط بین‌الملل به فدراسیون فوتبال
 • خنثی سازی ۲ عملیات تروریستی در اردن علیه سازمان اطلاعات این کشور
 • همشهری آوا - پادکست هم داستان | قسمت بیست و دوم ؛ انعکاس حقایق تلخ و شیرین زندگی
 • ترویج افکار امام ‌خمینی (ره) تنها راهکار برای رفع مشکلات است
 • هشدار به احتکارکنندگان خودرو
 • سفیر ایتالیا: روابط تهران و رم در تمامی حوزه‌ها در حال شکوفایی است
 • نگاه‌های جناحی و حزبی به‌دنبال تحریف افکار امام خمینی (ره)
 • رسانه‌ها نشر افکار امام خمینی (ره) را در صدر برنامه‌ها قرار دهند
 • دنیا تشنه اندیشه ناب امام(ره) است/ آزادگی و مقاومت، تنها راه نجات از ظلم
 • امام خمینی (ره) اسطوره ماندگار در افکار عمومی