به گزارش حوزه دنیای ارتباطات گروه فضای مجازی باشگاه خبرنگاران جوان، سیاست‌های ارزی و بازرگانی از مسائلی است که فعالان حوزه فناوری با آن دست به گریبان‌اند. محمد‌باقر اثنی‌عشری، رئیس سازمان نظام صنفی یارانه‌ای می‌گوید: کرونا موجب شد در سطح ملی و اجتماعی به حوزه آی‌تی و فناوری اطلاعات و ارتباطات به شیوه دیگری نگاه شود و اهمیت این حوزه را دریابند.

او ادامه می‌دهد: در ایام قرنطینه، فعالان فناوری اطلاعات بستر‌های مناسبی برای خرید، آموزش، دید و بازدید، تفریح، کار و... فراهم کردند. این موارد بر بستر شبکه اینترنت، فروشگاه‌ها و ساختار‌های تجارت الکترونیک صورت می‌گیرد. اثنی‌عشری با اشاره به مشکلات این صنف می‌گوید: بیشتر نگرانی‌ها در مورد روز‌های پیش‌رو است؛ بسیاری از کسب و کار‌ها در این روز‌ها آسیب دیده‌اند؛ دستمزد کارگران را نمی‌توان پرداخت نکرد، در حالی که بسیاری از پروژه‌ها در تعلیق قرار گرفته و این موضوع به فعالان بخش خصوصی فشاری مضاعف تحمیل خواهد کرد. او در پاسخ به این سوال که آیا برآوردی از آسیب‌های احتمالی به واحد‌ها دارید، می‌گوید: تاکنون برآورد دقیقی از آسیب‌های احتمالی ندارم، اما پیش‌بینی ما این است که این آسیب‌ها به مرور و در آینده آشکار می‌شود.

آسیب‌های یک ویروس

چندی پیش سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور در نامه‌ای به رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی خواست تا برای کمک به فعالان بخش خصوصی و کارآفرینان حوزه فناوری اطلاعات اقداماتی که پیش‌تر در نامه دیگری به معاون فناوری و نوآوری وزارت ارتباطات ارائه شده بود را پیگیری کند. سازمان نصر در این نامه خواسته بود تا اقداماتی مانند افزودن حوزه فناوری اطلاعات به رسته‌های آسیب‌دیده از کرونا، اعلام افزایش چهارماه به مدت زمان انجام تعهدات بخش خصوصی در قرارداد‌های با دولت و تعویق پرداخت اقساط و محول شدن تایید نمونه‌های تجهیزات سخت‌افزاری و نرم‌افزاری وارداتی به‌صورت موقت از سازمان تنظیم مقررات به سازمان نظام صنفی صورت گیرد.

اگرچه این صنف جزو رسته‌های ۱۳ گانه بانک مرکزی قرار نگرفته و همچنان معلوم نیست چه حمایتی از سوی دولتی‌ها صورت خواهد گرفت، اما اثنی‌عشری به نکته قابل تاملی درباره مشکلات آن‌ها اشاره می‌کند. او درباره نامه این صنف به ستاد ملی مبارزه با کرونا توضیح می‌دهد: ما در این نامه علاوه بر برشمردن مشکلات پیش آمده برای کسب و کار‌ها به موضوع نیروی انسانی اشاره کردیم. نیروی انسانی در شرکت‌های حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات غیر قابل جایگزین است و به واسطه مهارت‌ها و دانشی که این افراد دارند از دست دادن این نیرو‌ها غیر‌قابل جبران و برای شرکت‌ها به شدت زیان‌آور است ضمن اینکه خطر مهاجرت این افراد به خارج از کشور را نیز افزایش می‌دهد.

مسئله واردات تجهیزات و موبایل

سیاست‌های تجاری اکنون به یک موضوع مناقشه بر انگیز در میان اصناف تبدیل شده است. از جمله این موارد ثبت سفارش واردات تجهیزات زیرساختی فناوری اطلاعات و ارتباطات است. بر این اساس نامه‌نگاری‌هایی برای حل مجوز ثبت سفارش تجهیزات زیر ساختی فناوری اطلاعات و ارتباطات (سرور، پردازنده ذخیره ساز) صورت گرفت. اگرچه پس از مدتی نماینده وزارت صمت اعلام کرد «ایجاد مشکل مذکور به دلیل مشابهت کد‌های تعرفه برخی اقلام دارای ساخت داخل بوده»، اما مساله واردات تجهیزات برای اعضای این صنف همچنان مساله‌ساز است. مجید کریمی، عضو نظام صنفی یارانه‌ای می‌گوید: واردات مودم از سال ۹۷ به دلیل داشتن نمونه داخلی ممنوع شده و تا نیمه اول سال ۹۸ ورود مودم مربوط به ثبت سفارش‌های قبلی می‌شد. این در حالی است که برای تولید‌کنندگان داخلی، فرآیند واردات قطعات و مواد اولیه تولیدی نیز مساله ساز است.

رئیس سازمان نظام صنفی رایانه‌ای در مورد سیاست‌های وارداتی می‌گوید: با افزایش بیشتر کاربری‌ها، نیاز به تجهیزات فناوری سرور، انتقال داده به موضوعی مهم تبدیل شده و کمبود‌هایی را ایجاد کرده است. در عین حال تعداد زیادی دانش‌آموز و دانشجو برای تحصیل به ابزار‌هایی مانند موبایل، تبلت و کامپیوتر نیاز دارند و از سوی دیگر سرور و دیتا سنتر‌ها مواردی است که به آن‌ها نیاز داریم. او خاطرنشان می‌کند: با رایزنی‌هایی که انجام داده‌ایم بحران ممنوعیت واردات از سوی وزارت صمت در تجهیزات الکترونیکی تا حدود زیادی بر‌طرف شده است و در حال گفتگو با تصمیم‌سازان برای بر طرف شدن دیگر مسائل هستیم.

سیاست ارزی تناقض‌آمیز

بعد از رفع ممنوعیت یک ماه ثبت سفارش برخی تجهیزات زیرساختی فناوری اطلاعات از سمت وزارت صنعت، معدن و تجارت حالا واردکنندگان این بازار خبر از مشکلات جدید با بانک مرکزی می‌دهند. وارد‌کنندگان کالا‌های فناوری اطلاعات و ارتباطات می‌گویند بعد از گذشت ۲ ماه از سال ۱۳۹۹ موفق به دریافت ارز برای واردات کالا‌های خود به کشور نشده‌اند و پس از حذف اختصاص ارز نیمایی اعلام شد کالا‌های آی‌تی تنها مشمول دریافت ارز حاصل از صادرات می‌شوند.

دبیر کمیسیون شبکه سازمان نظام صنفی از قرار گرفتن بخش عمده‌ای از کالا‌های آی‌تی در رده‌بندی کالا‌های ۲۳ خبر می‌دهد که به باور او این اتفاق تخصیص ارز به واردکنندگان بازار فناوری اطلاعات را با چالش جدی‌تری روبه‌رو می‌کند. احسان زرین‌بخش در توضیح بیشتر این اتفاق می‌گوید: با قرار گرفتن بخش عمده‌ای از کالا‌های آی‌تی در رده کالا‌های ۲۳ یعنی به جای ثبت سفارش و انتخاب گزینه تخصیص ارز از سیستم بانکی باید گزینه درخواست ارز حاصل از صادرات را انتخاب کنیم. در واقع از این به بعد باید به دنبال صادر‌کنندگانی باشیم که حاضر هستند ارز خود را به ما برای واردات بدهند که پیدا کردن آن‌ها با توجه به کم بودن منابع و امکان جابه‌جایی پول هر صادر‌کننده در خارج از کشور بسیار کار سخت، زمان‌بر و پرهزینه‌ای است.

نماینده نصر درخصوص سیاست‌های ارزی می‌گوید: ما بیش از ۳۰ سال تحت تحریم‌ها بوده‌ایم و در طول این سال‌ها تلاش کرده‌ایم محصولات و نیاز‌های مختلف در بازار‌های داخلی را عرضه کنیم. این در حالی است که در روز‌های اخیر تقاضا در بازار‌ها افزایش یافته است. او با اشاره به مطالبات طرح شده از بانک مرکزی می‌گوید: به هیچ‌وجه موضوع مدنظر ما اختصاص یارانه نیست. یارانه سیاستی از پیش شکسته خورده است که نتیجه‌ای جز فساد ندارد. افزایش تقاضا، ضرورت حفظ ارز نیمایی را که حالا چندان با بازار متفاوت نیست دو چندان می‌کند و در واقع مساله در نظر داشتن این اولویت با توجه به تقاضای بازار است.

انتهای پیام/

منبع: باشگاه خبرنگاران

کلیدواژه: سیاست ارزی عرضه و تقاضا فناوری اطلاعات و ارتباطات سازمان نظام صنفی حوزه فناوری ثبت سفارش آسیب ها روز ها

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت www.yjc.ir دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت www.yjc.ir بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۸۰۴۳۶۲۰ را به همراه موضوع به آدرس info@khabarban.com ارسال فرمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

کبری خزعلی: خون رومینا بر گردن مسئولانی است که باعث بلوغ جنسی زودرس نوجوانان شده‌اند!

پیشنهاد جنجالی نماینده مجلس برای ختم روزانه قرآن از سوی نمایندگان/سلیمی‌نمین: این تظاهر کردن‌ها برای ملت راهگشا نیست

از مدرک جعلی تا رشوه میلیاردی؛ افکار عمومی چشم‌انتظار شفاف‌سازی اتهامات برخی منتخبان مجلس یازدهم

فیلم| جنجال قتل یک سیاهپوست توسط پلیس آمریکا/ ۴ افسر پلیس اخراج شدند

انتصاب یک بانو به عنوان سرپرست راه و شهرسازی دیواندره

خبر بعدی:

درخواست ۳۵۴ از فعالان حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات برای تشکیل ‏کمیسیون «فناوری اطلاعات و اقتصاد دیجیتال»

به گزارش تابناک، تعداد 354 از فعالان حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات کشور طی نامه‌ای خواستار تشکیل کمیسیون « فناوری اطلاعات و اقتصاد دیجیتال » در مجلس شورای اسلامی شدند.

در بخشی از این نامه خطاب به نمایندگان این دوره از مجلس شورای اسلامی آمده است:

«معتقدیم فناوری‌های نوین و به ویژه فناوری اطلاعات و ارتباطات قادر است در بیشتر شئون زندگی و ارکان اقتصادی کشور تاثیر گذاشته، اثربخشی و کارایی هر بخش را به میزان قابل توجهی افزایش دهد. در صورتی که درک صحیحی از این مفهوم در مسئولین و قانون‌گذاران کشور پدید آید، می‌توان متصور بود که شعار سال یعنی «جهش تولید» با همین نگاه و استفاده درست از ابزارهای فناورانه مُحقق شود و دور از انتظار نیست که بتوانیم اقتصاد کشور را به کمک صنعت ICT متحول و ایران عزیزمان را به یکی از قدرتهای برتر اقتصادی منطقه و بلکه دنیا تبدیل کنیم. به رغم نقش مهمی که فناوری اطلاعات و ارتباط در مناسبات سیاسی، اقتصادی و امنیتی جهان ایفا می‌کند، همواره در سالهای گذشته شاهد بی‌مهری مسئولین به این صنعت و فعالین آن بوده‌ایم که با کمک شما در این دوره امیدواریم شاهد رفع مشکلات و رونق روزافزون این صنعت باشیم؛ ان‌شاءالله.

اقتصاد دیجیتال نمود جدیدی از اقتصاد دانش‌بنیان و مبتنی بر فناوری‌های نوین است که با تکیه بر دانش و خلاقیت جوانان کشور در حال توسعه و بالندگی است. بنابر این انتظار می‌رود که حمایتهای قانونی و مالی که برای سایر حوزه‌های فناوری صورت گرفته است برای صنعت ICT با نگاه تاثیر بر اقتصاد-و نه یک صنعت حاشیه‌ای لوکس- تعمیم یابد. در همه دنیا این صنعت برای تکمیل زنجیره خود نیاز به ارتباط مستمر بازرگانی و مالی با سایر کشورهای دنیا دارد و به همین سبب تصمیمات خلق‌الساعه در جلوگیری از واردات یا صادرات محصولات و خدمات مرتبط، ضررهای جبران‌ناپذیری برای این صنعت در بر خواهند داشت.

فعّالان بخش خصوصی فناوری اطلاعات و ارتباطات با امضای ذیل این نامه حمایت خود را نسبت به تشکیل «کمیسیون فناوری اطلاعات و اقتصاد دیجیتال » اعلام می‌دارند و تمام همت خود را برای حرکت در جهت سیاستهای کلی اقتصاد مقاومتی و اقتصادی درونزا و برونگرا به کار خواهند گرفت.

 از طرف دیگر از شما تقاضا دارند که موانع و مشکلات موجود را با شنیدن حرف فعالان صنعت و استفاده از ظرفیت قانونی موجود پیگیری و تا رفع کامل آن مجدانه تلاش نمایید.»

شایان ذکر است اسامی354    تعداد فعال حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات  که این نامه را امضا نموده اند به شرح ذیل می باشد:

1      سید صابر     امامی

2      محمد سخائی

3      مسعود        وکیلی نیا

4      محمدمهدی  فرجیان

5      محسن        نمازی

6      سعید  سلیمانی

7      حمیدرضا     سرمدی

8      حمید حسین زاده

9      هادی ابراهیمی

10    سید مهدی   موسوی

11    محسن        حسن زاده

12    رضا    توکلی راد

13    حسین        نظریان

14    سید مهدی   جوادی

15    حسین        اسلامی

16     سیدمحمد    فاطمی اردکانی

17    سیدروح اله فاطمی اردکانی

18    حامد  رفیعی

19    محمدرضا     پورحسن

20    سیدحمید    خیام زاده

21    کاووس        آیینه نگینی

22    علی   رحیمی پور

23    احمد رشید

24    علی اکبر     نامداری خلیل آباد

25    روح اله        لهرابیان

26     حمید منصوری

27    مجید آرزومند

28    جعفر پشامی

29    فردوس       باقری

30    آرش بابایی

31    سیدحمید    خیام زاده اصفهانی

32    فواد   کاکاوند

33    مصطفی      لامعی

34    میرحسام     حاجی میری

35    سیدعلیرضا   صادقی

36     فرامرز         ارجمندی

37    امیرحسین   قادری

38    سهیل         مظلوم

39    محمد طهرانی

40    محمد جواد  صمدی

41    نیما   جعفرزاده

42    نوران  نامدار

43    علی   سبحانی

44    علی   برومندنیا

45    صابر   فیضی

46     امین  قنبری

47    مقداد میرابی

48    علی   آبسالان

49    هادی جوهری

50    بابک  سعیدی

51    علیرضا        اشرفی

52    سید علی     ملک جعفریان

53    وحید  شاه منصوری

54    حسین        تیموری

55    امید   قاسم پناه

56     حامد  دهقانان

57    مصطفی      میرزایی

58    علی   توسلی

59    ابوالفضل      محمودی

60     سید علی     موسوی

61     سید محمد   احتشام زاده

62     محمدرضا     نوری فرد

63     مصطفی      صالحی

64     مصطفی      انوشه

65     علیرضا        حاجی جباری

66     علی   محمد زاده

67     بابک بردبار

68     علی   وحید

69     احسان        پازوکی

70    مهدی کمال

71    مهدی         عروجی

72    نادر    مکاری

73    مسعود        فرخی

74    مجتبی        میر جعفری

75    حسن اصغریان

76     حسن اسلامی

77    زهرا   وصله چی

78    شاهین        شاهمیر

79    میثم  اعلائی

80    وحید  قربانی

81    حسام مهدوی

82    محمد صراف

83    میلاد  غفاری نژاد

84    میلاد  پیغمبرزاده

85    سعید  نوروزی

86     علی   خانی

87    هدی  ابراهیم نژاد

88    حسین        تاریخی

89    حمید شهریاری

90    حسین محسنی راد

91    حمید لک

92    سلمان افشار

93    مهدی سالم

94    سید قاسم    حوائجی

95    سیدمحمد    محمدزاده ضیابری

96     محمدرضا    سوهانیان

97    شاهین        ازگمی

98    شاهین        حقی

99    سهراب        ابوذر خانی فرد

100   رضا    شامی زاده

101   محمد شاهرخی

102   محمدرضا    نصرالهی

103   رضا    طاهری

104   سعید  حسن آبادی

105   جواد جوراب دوزها

106   مهرشاد       ناروئی

107   فرشته ناروئی

108   فرزانه غلام ابوالفضل

109   حسن پاشایی زاد

110   فرشاد خون جوش

111   احسان اله    مدیری

112   مظفر  پوررنجبر

113   محمود        کریمیان

114   محمد فرزانه پور

115   یاشار دارابیان

116   حمید یزدانی صابونی

117   وحید  صفری

118   رضا    طحان لتیباری

119   سید مجتبی  میرجعفری

120   حنان  حمیدپور

121   حمید رفیعی

122   سیاوش       عابدی

123   امین  قریبی

124   بهبود  عباسی

125   محسن        رضوانیان

126   مهرداد        شاملو

127   محمدحسین جعفری

128   محمدحافظ  حکمی

129   ناصر   یوسف پور

130   مجید رئیسی

131   سید محسن  سیدصالحی

132   وحید محمدی

133   حامد میر شمسی

134   منصور شیرزاد

135   علیرضا        کریمی

136   صادق سلمان

137   محمد         بیات

138   امید   قنی زاده

139   فربد   سمنانی

140   زیبا    محمد رضایی

141   بهبود عباسی

142   زهره  حسنی

143   شاهین        صادقیان

144   محسن        بصیر

145   فرزاد  دوست محمدی

146   ناصر   آفرین

147   سهیل         مهدی خانی

148   محسن        ارقند

149   سید رضا      سید حسینی

150   سید هادی   موسوی

151   حامد وزیری هامانه

152   محمد رضا    کلانتری

153   داریوش       احراری

154   علیر ضا       میر میران

155   علیرضا        سفید پور

156   علیرضا        سانیانی

157   علیرضا        طلوع

158   امیر   ابوالحسنی

159   وحید عباس زاده

160   ابوالفضل      کریمی

161   محمد رضا    عبدالهی

162   محمدرضا    افشاری

163   داریوش       احراری

164   محمد اجدانی

165   مصطفی      اکبریان

166   علی   ابراهیمی

167   علی   عسگری

168   علی   موسوی

169   فرید   اموزگار

170   امیرحسین   عربی

171   ابراهیم        ارکاکلی

172   کیاروس      اسعدی زاده

173   امیر   عزیزالهی

174   محمدحسین         باقری

175   علی رضا      بازارچی

176   وحید بهزادی

177   مصطفی      بی رشک

178   صمد  امامی

179   مهرداد        فضیلت

180   مهدی         قدمی

181   حمید رضا    قاضی مقدم

182   وریا    گودرزپور

183   مهدی         گوهرپاد

184   علی رضا      هادیپور

185   علی رضا      حقیقی

186   حامد  محرابی

187   اسماعیل      حیاتی

188   امیر   هومین فر

189   امیر   حسینی

190   محمد رضا    جلالیان

191   حسین        کبیری

192   مهرداد        کاهه

193   علی   کاوسی

194   مهرداد        خطیبی

195   رحمان        مرتضایی

196   احسان        رفیعی

197   مهدی         رمضانی

198   حسین        شینی

199   مهدی         وحیدی

200   بابک  رییسی

201   حامد شفیعی

202   افشین حواصلی

203   حسن شاه آبادی

204   محمد علیمرادی

205   محمد حسینی

206   رضا    علوی

207   علی   رستمی

208   علی   سعیدی

209   رضا    حدادنیا

210   مصطفی      هادی پور

211   سعید  سامی

212   علیرضا        محمودی

213   یحیی غفوری

214   سینا   جوزی

215   یوسف خدری

216   محمود        شجاعی کیاسری

217   مرتضی        محمدی

218   ابوالفضل      نکوئی

219   محمد رضا   حبیبی

220   مجتبی        جلالیان

221   تقی   رئیسی

222   محمد حسین        رستمی

223   سعید  شریعتی

224   اردشیر        سلطانی زاده

225   حسین        نوازی

226   فرزاد آقایی زاده

227   مجتبی        سادات

228   محمد رفیعی

229   خانم  باقربیگی

230   علیرضا        بیات

231   محمد محمدی

232   امیر   امینیان

233   امیر   علیپور

234   هومن زاد مهر

235   اکبر   اکبریان

236   اکبر   هاشمی

237   شیوه کرباسیان

238   داوود فرج زاده فسا

239   فرزاد  برادران

240   ابراهیم        سوادی نژاد

241   امیر   درویشی

242   سعید قدوس

243   آرین افشار

244   علی   عباسی

245   مهدی         نصیری

246   سامان کلاهدوز

247   هانی  امام جمعه

248   علیرضا        مبین

249   خانم  والی

250   سعید صدیقیان

251   مهرداد        خطیبی

252   یاشار  مطلبی

253   سید ایمان   میری

254   سید نوید     میرمطهری

255   مهدی جامی

256   داوود  هادی فر

257   محمد سنگری

258   حبیب الله    مؤمنی ملک شاد

259   مهدی ایثاری نیا

260   حمید جواهری

261   کریم  صراف

262   شاهین        آرپناهی

263   محسن        باستانی

264   وحید  نجاری

265   محسن        مقدم

266   محمد مهدی ایزدخواه

267   مسعود        آقایی ساداتی

268   محمدرضا    قدوسی

269   امیرحسین   یاوری

270   سید رحیم   هاشمی

271   محسن        فلاح

272   کاظم  قنبری

273   اکبر   قهری

274   فرهاد  اینالویی

275   جواد  بلوچیان

276   علیرضا        کریمی

277   وحید  ملکی

278   عبدالحسین  ترابی

279   رامبد  حیدریان

280   فریبرز نژاد دادگر

281   محمدعلی    ترابیان

282   اصغر  باباپور

283   رضا    علی بلندی

284   وحید  حجتی

285   رضا    سمیع زاده

286   رضا    رشیدی

287   عبدالحمید   منصوری

288   احمد  میردامادی

289   مسیح مشهدی تفرشی

290   محمد نژاد صداقت

291   مهدی ایزدیار

292   کایا    محقق

293   حمیدرضا     رضاپناه

294   ماجد مشهدی تفرشی

295   حیدر  مغنی

296   شاهین        جوانمردی

297   امیر محمد   ظهره وند

298   شهاب         جوانمردی

299   امیرحسین   وادی دار

300   محمدرضا     رفیعی

301   حامد  ساجدی

302   سید علیرضا  هاشمی

303   سید جواد    احمدی

304   حسین        کبیری

305   سروش        بهشتی فر

306   کیوان جعفری فشارکی

307   محسن        تسخیری

308   میثم امینی بیات

309   حمیدرضا     فتحعلیان

310   بهناز معمارزاده زنجانی

311   هما    ملاحسنی

312   مهرداد       حیدری

313   سید فرهاد   حسینی

314   حامد کاکائی

315   میلاد غفاری نژاد

316   میلاد پیغمبر زاده

317   سعید          نوروزی

318   علی   خانی

319   هدی  ابراهیم نژاد

320   اشکان         حیدری

321   میثم  آذری

322   محمدرضا     تهوری

323   محمدحسین         غلامی

324   داریوش       مسعودی

325   محمد امین پهلوان زاده

326   رضا   باقری

327   عباس        صادق نیا

328   ایمان         عقیلیان

329   امین رضا     وهوشی اصفهانی

330   مجید          اسمعیل کاشی

331   حسن محمدی

332   آقای   نقیلو

333   حسین        مدبر

334   امیر   عالمزاده

335   هادی ولیپور

336   زهرا احترامی

337   احسان اله    مدیری

338   محمد علی   مفدم

339   سید رضا     خوشقلب طوسی

340   سید سیروس خوشقلب طوسی

341   سید غلامحسین     خراشادی زاده

342   بهنام  سلطانی ملا یعقوب

343   پیمان سلطانی ملا یعقوب

344   محمد دین محمد آذری

345   محمد صلاح اصفهانی

346   حسین        سنایی

347   امیر   قربانعلی

348   سید محمود شجاعی کیاسری

349   سید محمد   خدائی

350   عليرضا        همداني خمسه

351   زهرا   غلامي

352   احسان        مهاجر

353   رضا   شریفی

354 حسن   احمدی

دیگر خبرها

 • تشکیل کمیسیون ویژه فناوری اطلاعات و اقتصاد دیجیتال در دستور کار
 • راهنمای كسب‌وكار پساكرونایی
 • آمده‌ام از خلیج‌فارس دفاع کنم
 • مورینیو: نگرانی ها و مطالبات مردم برای شروع مجدد فوتبال بیش از حد است
 • جهانگیری: برای تأمین کالا‌های اساسی نگرانی وجود ندارد
 • درخواست تشکیل کمیسیون «فناوری اطلاعات و اقتصاد دیجیتال» در مجلس توسط فعالان این حوزه
 • اساسنامه پست بانک ایران روی میز دولت
 • طراحی و بهره‌برداری از سامانه آزمون‌های بر خط دانشگاه سمنان
 • دعوت آلمان از توئیتر برای انتقال این شرکت از خاک آمریکا به اروپا
 • درخواست فعالان حوزه آی تی برای تشکیل کمیسیون «فناوری اطلاعات و اقتصاد دیجیتال » درمجلس
 • درخواست تشکیل کمیسیون « فناوری اطلاعات و اقتصاد دیجیتال » در مجلس
 • خلاهای قانونی حوزه فناوری اطلاعات به مجلس یازدهم ارائه می شود
 • همکاری نهاجا با شرکت‌های دانش بنیان برای ارتقای فناوری‌های قدرت هوایی
 • نگرانی برای تعلیق فوتبال نداریم/ اساسنامه قدم‌به‌قدم پیش می‌رود/ فدراسیون در مورد لیگ‌برتر تصمیم می‌گیرد
 • ورود ۱۴ میلیون ایرانی به بازارهای مالی
 • نگرانی برای تعلیق فوتبال نداریم/ اساسنامه قدم‌به‌قدم پیش می‌رود/ فدراسیون در مورد لیگ تصمیم می‌گیرد
 • روابط عمومی‌ها برای انتقال پیام باید به فناوری‌های نوین مسلط باشند
 • لازمه کاهش جرایم زیست محیطی به روز رسانی تجهیزات است
 • راهنمای کسب‌وکار پساکرونایی