این نوع رژیم غذایی ممکن است برای غارنشین‌ها ساده و آسان باشد زیرا آن‌ها در معرض هزاران غذای بسته بندی شده و پر زرق و برق قرار نداشتند.

به گزارش مشرق، حتما شما نیز موارد زیادی درباره رژیم غذایی غارنشینی (پالئو) شنیده اید. حالا سوال اینجاست که رژیم غذایی غارنشینی چیست و چگونه می توان از آن استفاده کرد.

در این مقاله قصد داریم به همین موضوع بپردازیم.

رژیم پالئو چیست؟

رژیم غذایی پالئو که آن را با نام‌های رژیم سرخپوشان یا رژیم غارنشینی نیز می شناسند بر روی مصرف مواد غذایی طبیعی، واقعی و غذاهای کامل تمرکز دارد و تلاش می‌کند افراد را از مصرف غذاهای فرآوری شده و غیر طبیعی باز دارد.

این رژیم بسیار ساده است. شما می توانید از مواد غذایی گیاهی و حیوانی استفاده کنید. بله ما در مورد گوشت گاو، ماهی، تخم مرغ، سبزیجات، میوه‌ها و آجیل‌ها صحبت می کنیم.

به نظر می‌رسد این رژیم غذایی بسیار ساده و آسان باشد. بله این نوع رژیم غذایی ممکن است برای غارنشین‌ها ساده و آسان باشد زیرا آن‌ها در معرض هزاران غذای بسته بندی شده و پر زرق و برق قرار نداشتند. اما برای انسان‌های امروزی که در معرض غذاهای فرآوری شده متعدد هستند دنبال کردن چنین رژیم غذایی می‌تواند کمی دشوار باشد.

متخصصان رژیم غذایی غارنشینی نیز رفتار مدرن افراد را مدنظر داشته اند و تلاش کرده اند آن را بررسی کنند. اگر چاقی و دیابت با همان سرعتی که غذاهای فرآوری شده در حال رشد است افزایش یابد آیا بهتر است همانند اجداد خود رفتار کنیم و به رژیم غذایی آن‌ها روی بیاوریم؟

غارنشینان مدرن:

قبل از اینکه بخواهید شام امشب را آماده کنید کمی به این موضوع بیندیشید. ما در سال ۲۰۲۰ زندگی می‌کنیم و فروشگاه‌های متعددی در سطح شهر وجود دارد که مواد غذایی متعددی در اختیارمان قرار می‌دهد. بنابراین زندگی سرخپوستی شما در دنیای مدرن امروزی همانند این موضوع است: صبح از خواب بیدار می‌شوید یک عدد تخم مرغ را با اسفناج، سس و آووکادو و یک فنجان قهوه میل می‌کنید. سپس کمی شیر بادام می‌خورید. برای نهار نیز از اسپاگتی‌های خوشمزه استفاده می‌کنید. خوب حتما می‌گویید این رژیم غذایی غارنشینی است که دنبال کرده اید. اما در ادامه با مواردی آشنا می‌شوید که به شما کمک می‌کند به شیوه درست و صحیح از این رژیم غذایی استفاده کنید.

چه غذاهایی را در رژیم پالئو می‌توانید بخورید؟

    مرغ: ممکن است در حال حاضر در رژیم غذایی شما وجود داشته باشد.

    ماهی

    گوشت قرمز

    تخم مرغ: برای صبحانه، نهار و شام

    سبزیجات

    میوه ها: میوه هایی که قند کمتری دارند بهتر از سایر میوه‌ها خواهند بود.

    آجیل‌ها: بادام زمینی مجاز نیست اما می‌توانید از مواردی همچون بادام استفاده کنید.

    روغن‌های طبیعی

    چربی های سالم

    شیرین کننده‌های طبیعی: به عنوان مثال می‌توانید از عسل استفاده کنید.

کدام مواد غذایی برای رژیم پالئو مجاز نیست؟

    مواد غذایی فراوری شده

    شکر تصفیه شده

    کربوهیدرات‌های تصفیه شده

    بقولات

    لبنیات

    غلات

    روغن‌های گیاهی

چه بحث‌هایی در مورد رژیم غذایی پالئو وجود دارد؟

وبلاگ نویسان و متخصصان زیادی در این حوزه فعالیت می‌کنند. هر کدام از این افراد نیز عقاید و نظرات خاص خود را دارند. برخی از افرادی که از این رژیم تبعیت می‌کنند به دنبال موادی با کربوهیدرات پایین می‌گردند.

برخی از افراد نیز دوست دارند از سیب زمینی پخته شده یا یک کاسه کوچک برنج سفید پخته شده استفاده کنند. افرادی هستند که نمی‌توانند زندگی را بدون لبنیات تجسم کنند.

در واقع هیچ بحث و مناظره ای در این مورد وجود ندارد. کافیست برنامه ای را پیدا کنید که برای شما کارساز و موثر است. به عنوان مثال اگر فکر می‌کنید خوردن پنیر برای شما مشکلی ایجاد نمی‌کند یا می‌توانید از بستنی استفاده کنید هیچ مشکلی وجود ندارد.

۹ دستور غیر رسمی در مورد رژیم غذایی پالئو:

از آنجایی که هیچ قانون رسمی در مورد رژیم غذایی پالئو وجود ندارد سعی کردیم در این مقاله راهنمایی‌ها و دستورالعمل‌های متخصصین و وبلاگ نویسان این حوزه را جمع آوری کنیم. این نکات به افرادی که در ابتدای راه قرار دارند کمک می‌کند درک بهتری از رژیم غذایی سرخپوشان داشته باشند.

    غذاهای کامل زیادی مصرف کنید: ما نمی‌توانیم بدون سیب زمینی شیرین، آووکادو و تخم مرغ زندگی کنیم.

    غذاهای فرآوری شده کمتری مصرف نمایید: چیپس‌ها، کوکی‌هاو نان‌های بسته بندی شده را کنار بگذارید. اگرچه این موضوع در نگاه اول دشوار به نظر می‌رسد اما بعد از چند ماه به آن عادت خواهید کرد.

    تنها به خاطر اینکه مواد غذایی موردنظر شما بسته بندی شده است نمی‌توانید آن را کنار بگذارید: شما می‌توانید از میان وعده‌های سالم بسته بندی شده نیز استفاده کنید.

    از مصرف غذاهایی که حس خوبی در شما ایجاد نمی‌کند پرهیز کنید: حتی اگر ماده غذایی مورد نظر شما توسط این رژیم تایید شده باشد نیز باید به ندای درونتان گوش کنید. از مصرف غذاهایی که باعث بدتر شدن حال شما می‌شود اجتناب نمایید.

    باید ببینید چه چیزی برای شما کارساز و مفید است: برخی از افرادی که از رژیم غذایی سرخپوشان استفاده می‌کنند گاه به گاه از برنج نیز استفاده می کنند. در این میان افرادی هستند که از خوردن برنج اجتناب می‌کنند. خودتان باشید و برنامه غذایی را ایجاد کنید که باعث بهتر شدن حال شما می‌شود.

    زیاد سخت نگیرید: ما دوست داریم قانون ۲۰/۸۰ را دنبال نماییم. ۸۰ درصد از زمان خود را به خوردن مواد غذایی توصیه شده در این رژیم اختصاص دهید و ۲۰ درصد را به مواردی که توصیه نشده است بگذارنید. مطمئن باشید هیچ اتفاق ناگواری رخ نمی‌دهد.

    یاد بگیرید آشپزی کردن را دوست داشته باشید: از آنجایی که خوردن مواد غذایی فراوری شده در این رژیم منع می شود باید بتوانید وعده‌های غذایی خود را در منزل تهیه کنید. اجازه ندهید این موضوع شما را دچار استرس و پریشانی کند. از دستورهای غذایی ساده کار خود را آغاز کنید و از پخت غذاها در منزل لذت ببرید.

    با مواد غذایی که دوست دارید کلا خداحافطی نکنید: رژیم غذایی سرخپوشان به شما اجازه می‌دهد از مواد غذایی دلخواهتان استفاده کنید. به عنوان مثال می‌توانید از پن کیک، شکلات و بستنی استفاده کنید. فقط زیاده روی نکنید. باید حد اعتدال را نگه دارید.

    اگر الکل مصرف می‌کنید بهتر است آن را محدود کنید اما اینکار را به تدریج انجام دهید: اگر الکل مصرف می‌کنید و به آن عادت دارید کنار گذاشتنش بسیار دشوار خواهد بود. سعی کنید به تدریج از شر آن خلاص شوید.

چرا باید از رژیم غذایی پالئو استفاده کنیم؟

برای اینکه شکم شش تکه داشته باشیم؟ نه شوخی می‌کنید!!! با اینکه این برنامه غذایی برای کمک به کاهش وزن در میان افراد محبوب شده است اما نمی تواند چنین مزیتی داشته باشد.

هر فردی که به دنبال بهبود سبک زندگی و نحوه غذا خوردن است می‌تواند به دنبال این رژیم باشد.

اگرچه تحقیقات زیادی برای تایید این موضوع نیاز است اما بررسی های مختلف نشان می‌دهد که این رژیم غذایی در کاهش وزن و بهبود متابولیسم موثر خواهد بود.

متخصصان رژیم غذایی پالئو بر این باورند که افراد پایبند به این رژیم نتایج زیر را تجربه خواهند کرد:

    کاهش وزن

    احساس سیری بیشتر

    هوس کمتر به مواد شیرین

    پوست شفاف تر و روشن تر

    افزایش انرژی

    عضلانی تر بودن

    کاهش التهاب

    بهبود هضم و گوارش

    ارتباط سالم تر با مواد غذایی

آیا رژیم غذایی پالئو برای همه افراد مناسب است؟

اگر بتوانید روشی را برای خوردن پیدا کنید که حس شما را بهتر می کند باید به آن پایبند باشید.

اگر خوردن پروتئین‌های حیوانی بیشتر و کاهش مصرف غذاهای فرآوری شده چیزی است که بدن شما به آن نیاز دارد می‌توانید از رژیم غذایی پالئو استفاده کنید. اگر از این رژیم استفاده می کنید باید خود را برای پرهیز از غلات، لبنیات و سویا آماده سازید.

منبع: مجله سلامت

منبع: مشرق

کلیدواژه: کرونا اخبار بورس سلامت رژیم غذایی چاقی دیابت شام غذاهای فرآوری شده رژیم غذایی پالئو رژیم غذایی رژیم غذایی بسته بندی شده استفاده کنید مصرف غذاهای مواد غذایی تخم مرغ میوه ها

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت www.mashreghnews.ir دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت www.mashreghnews.ir بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۸۰۴۳۶۲۶ را به همراه موضوع به آدرس info@khabarban.com ارسال فرمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

تصاویر| ویلاهای لوکس زمین‌خواران در دل جنگل‌های هیرکانی

رییس سازمان محیط زیست: ۹۹۰ هکتار جنگل سوخت، طبیعی است، نباید نگران باشیم که انگار کشور می‌سوزد

فیلم| اظهارات جنجالی مدیرعامل صندوق بازنشستگی: سطح زندگی ما و بازنشستگان متفاوت است!

جزییات یک اختلاس ۲۵ هزار میلیارد تومانی؛ چرا متهم ردیف اول آزاد است؟

امام خمینی به ما قدرت نقد و توان جسارت در برابر ستم را بخشید

خبر بعدی:

حماس: طرح الحاق کرانه باختری خطری حقیقی برای فلسطین است

یکی از مقامات ارشد جنبش مقاومت اسلامی (حماس) تأکید کرد که طرح الحاق کرانه باختری به رژیم صهیونیستی، خطری حقیقی برای پروژه ملی فلسطین است.

به گزارش ایسنا، به نقل از مرکز اطلاع‌رسانی فلسطین، ماهر صلاح در سخنانی تلویزیونی در چارچوب کمپین بین‌المللی مقابله با الحاق کرانه باختری، خواستار وحدت موضع فلسطینیان برای مقابله با این طرح شوم شد.

صلاح اظهار داشت: تصمیم رژیم صهیونیستی برای اجرای طرح شوم معامله قرن و الحاق بیش از ۳۰ درصد از اراضی کرانه باختری، خطری حقیقی برای پروژه ملی فلسطین است.

وی تأکید کرد که کرانه باختری جایزه بزرگی است که دولت آمریکا قصد اهدای آن به دشمن صهیونیستی را دارد و در حال زمینه‌سازی در منطقه و عرصه بین‌الملل برای آن است.

ماهر صلاح هشدار داد که این طرح نبرد با رژیم صهیونیستی را وارد مرحله تازه‌ای خواهد کرد و تنش‌ها را بیشتر کرده و هرگونه طرح سازش را به کلی نابود می‌کند و ممکن است کل منطقه را به آتش بکشد.

این مقام ارشد جنبش مقاومت اسلامی گفت که ملت فلسطین در داخل و خارج هرگز اجازه نخواهد داد رژیم اشغالگر صهیونیستی کرانه باختری را چند تکه کند.

وی خواستار وحدت ملت فلسطین و اتخاذ موضع عملی کشورهای عربی جهت مقابله با طرح الحاق کرانه باختری شد.

انتهای پیام

دیگر خبرها

 • فتیشیسم غذایی صحنه‌ای خنده دار را ایجاد کرد +فیلم
 • علایمی که می‌گویند گردش خون شما مشکل دارد
 • پلمب ۴۴۱ واحد صنفی در کرمانشاه به دلیل عدم رعایت پروتکل‌ بهداشتی
 • استخدام کارمند اداری در صنایع غذایی فردینه نمازی در اصفهان
 • نظارت بر مراکز تهیه و توزیع مواد غذایی دهلران
 • ۹ ماده غذایی که در فصل گرما خوش‌اخلاق‌تان می‌کند
 • لبیک به طرح ملی راهکار با توزیع سبدهای غذایی 
 • چه مواد غذایی را می‌توان جایگزین گوشت قرمز کرد؟
 •  هموروئید چیست و چگونه درمان می‌شود؟
 • چند روش برای کوچک کردن شکم
 • اما و اگرهای استفاده از زودپز
 • سبزی خشک شده بهتر است یا فریز شده؟
 • صبحانه‌ هایی که شما راچاق می‌کنند!
 • آشنایی با 5 راز مهم برای جوان ماندن
 • طرز تهیه سوپ ماست و خیار | غذایی سبک و آسان برای روزهای گرم تابستان
 • 5 راه جلوگیری از پیری زودرس و جوان ماندن
 • معدوم سازی چهار هزار و 240 کیلوگرم مواد غذایی فاسد در فردیس
 • ۴۰۰۰ بسته غذایی در شهرستان لردگان توزیع شد
 • ۳۵میلیون تن دورریز مواد غذایی ایران در سال