برای بسیاری از مردم این سوال مطرح است که پس از ذخیره سازی نمونه خون بند ناف نوزاد آیا فقط همان نوزاد می تواند از نمونه استفاده کند؟ تجربه نشان داده تاکنون بیشتر نمونه‌ ها برای افراد غیرخویشاوند که هیچ نسبتی با دهنده نداشته اند اما از نظر ژنتیکی سازگاری داشته اند، استفاده شده است.

به گزارش خبرنگار گروه علمی و دانشگاهی خبرگزاری فارس، توانایی سلول های بنیادی در درمان طیفی از بیماری ها و التهاب ها به اثبات رسیده است و محققان هر روز به دنبال یافتن  قابلیت های بیشتری از سلول های بنیادی در درمان بیماری ها هستند و کارآزمایی های بالینی متعددی براساس سلول های بنیادی پیوسته در حال انجام است.

اکنون دیگر سال هاست که سلول های بنیادی خونساز مغز و استخوان یا خون بند ناف زندگی هزاران کودک مبتلا به لوسمی را نجات می دهد و به درمانی شناخته شده برای این نوع بیماری خونی تبدیل شده است و استفاده از این سلول ها در پیوند بافت آسیب های استخوانی، پوست و چشم هم پرکاربرد شده است.

درباره سوالات شایع و رایج پیرامون موضوع سلول های بنیادی با مرتضی ضرابی رئیس بانک خون رویان گفت وگو کرده ایم.

در این گفت و گو می خوانید:

*شناسایی منابع متعدد سلول های بنیادی در بدن

*ارائه خدمات ذخیره سازی پالپ دندان در آینده

*در چه بافت هایی از بدن سلول بنیادی وجود دارد؟

*آیا سلول های بنیادی بافت های مختلف بدن با هم متفاوت هستند؟ 

*اگر خانواده مایل به ذخیره سازی خون بند ناف نوزاد خود نباشد

*ایران بزرگترین بانک خون سلول های بنیادی در منطقه را دارد

*مهمترین بیماری هایی که با استفاده از سلول های بنیادی درمان می شوند 

*محدودیتی در استفاده افراد خانواده و حتی افراد غیرخویشاوند از نمونه به شرط تطابق ژنتیکی نیست

*بیشترین نمونه‌ های استفاده شده برای افراد غیر خویشاوند بوده است

*شناسایی منابع متعدد سلول های بنیادی در بدن

فارس: یکی از سوالات شایع درباره منابع سلول های بنیادی در بدن است، این سلول ها از چه بخش هایی از بدن بدست می آیند؟

ضرابی: از منابع سلول های بنیادی در بدن خون بند ناف، بافت بند ناف است که امکان جمع آوری این سلول ها در کشور وجود دارد. از دیگر منابع سلول های بنیادی در بدن بافت چربی موجود در بدن است که از بافت چربی موجود در بدن می توان سلول بنیادی از نوع سلول بنیادی مزانشیمی جداسازی کرد.

یکی دیگر از منابع سلول های بنیادی که مورد توجه قرار گرفته است، سلول های بنیادی موجود در دندان شیری است که محققان از سال های گذشته متوجه شدند که در ریشه دندان شیری اطفال، سلول های بنیادی از نوع سلول های بنیادی مزانشیم وجود دارد که در صورت جمع آوری قابلیت کشت و تکثیر دارند و می تواند به عنوان یک منبع سلولی مورد استفاده قرار گیرند.

از منابع سلول های بنیادی در بدن می توان به خون بند ناف، بافت بند ناف، ریشه دندان شیری و بافت چربی اشاره کرد که از بافت چربی موجود در بدن می توان سلول بنیادی از نوع سلول بنیادی مزانشیمی جداسازی کرد

در حال حاضر در کشور دانش جمع آوری و ذخیره سازی سلول های بنیادی پالپ دندان را داریم اما محدودیت هایی در حال حاضر وجود دارد و به دنبال اخذ مجوزهای لازم هستیم که به محض اینکه این اقدامات انجام شود ارائه خدمات ذخیره سازی پالپ دندان را ارائه خواهیم کرد. به محض اینکه این امکان فراهم شد درباره آن اطلاع رسانی خواهیم کرد اما فعلاً ذخیره سلول بنیادی دندان شیری انجام نمی شود.

*سلول های بنیادی بافت های مختلف بدن با هم متفاوت هستند؟ 

فارس: وقتی سلول های بنیادی از بافت های مختلف بدست می آیند این سوال مطرح می شود که این سلول ها چه تفاوت هایی با هم دارند و آیا کاربرد این سلول ها متفاوت است؟ برای مثال سلول بنیادی موجود در خون بند ناف و بافت بند ناف چه تفاوتی دارد؟

ضرابی: وقتی حرف از سلول های بنیادی خون بند ناف و بافت بند ناف می زنیم در واقع از دو نوع سلول بنیادی صحبت می ‌کنیم. یکی خونی که در بدنش جریان دارد و بلافاصله پس از زایمان از بند ناف نوزاد جمع آوری می شود و سلول بنیادی که از این خون جداسازی می‌شود در اصطلاح سلول بنیادی خون ساز گفته می شود و در حال حاضر بیشترین استفاده از سلول های بنیادی برای درمان بیماری های خونی از این سلول (سلول های بنیادی خونساز خون بند ناف) است. حجم این خون ۵۰ تا ۶۰ سی سی و گاهی تا ۲۰۰ سی سی بسته به عوامل مختلفی از جمله طول بند ناف و بسته به جثه جنین یا زمان سزارین یا طبیعی می تواند متفاوت باشد.

 سلول بنیادی که از خون جاری در بند ناف نوزاد بلافاصله پس از زایمان جداسازی می‌شود، سلول بنیادی خون ساز گفته می شود که برای درمان بیماری های خونی کاربرد دارد؛ همچنین از خود بافت بند ناف هم سلول بنیادی مزانشیمی استخراج می شود که برای درمان انواع دیگری از بیماری ها مثلا بیماری های عصبی استفاده می شود

علاوه بر این یک سلول بنیادی دیگر هم وجود دارد که سلول بنیادی موجود در بافت بند ناف است. یعنی همین بافتی که در آن رگ وجود دارد و خون جریان پیدا می کند.

نوع دیگری از سلول بنیادی وجود دارد که به آن سلول بنیادی مزانشیمی گفته می شود و این سلول از بافت بند ناف جداسازی می شود و این سلول هم برای خود کاربردهای خاصی دارد. برای مثال در درمان بیماری های عصبی استفاده می شود.

اینکه چه تفاوتی بین سلول ها وجود دارد در منشا این سلول ها است و نکته بسیار مهم این است که سلول های بنیادی مزانشیمی که از بافت بند ناف استخراج می شوند نیاز به تطابق ژنتیک ندارند و برای هر کسی که به آن نیاز دارد قابل استفاده است. این تفاوت سلول بنیادی موجود در خون بند ناف و بافت بند ناف است.

*خانواده هایی که خون بند ناف نوزاد را ذخیره می کنند و خانواده هایی که مایل نیستند

فارس: نمونه های سلول بنیادی چه طور ذخیره سازی می شوند؟ 

ضرابی: دو مدل بری بانک خون بند ناف در دنیا وجود دارد؛ بانک عمومی خون بند ناف و دیگری بانک خصوصی خون بند ناف. این دو بانک با یکدیگر متفاوت هستند. در بانک خصوصی خون بند ناف، معمولاً خانواده هایی که در انتظار تولد فرزند هستند با انعقاد قرارداد و پرداخت هزینه خون بند ناف نوزاد تازه متولد شده را برای خود در بانک خون خصوصی ذخیره سازی می کنند و این نمونه خون بند ناف در مالکیت خانواده است و در آینده اگر نیاز داشتند می توانند از آن استفاده کنند. همچنین اگر به این نمونه نیاز نداشتند با رضایت خود حتی می توانند نمونه خون بند ناف ذخیره سازی شده را برای استفاده افراد نیازمند دیگر اهدا کنند که این مدل بانک خون بند ناف در کشور ما هم دارد.

در حال حاضر هر دو نوع بانک خصوصی و عمومی خون بند ناف در کشور وجود دارد، در بانک خصوصی خانواده با انعقاد قرارداد و پرداخت هزینه خون بند ناف نوزاد را برای خود در بانک خون ذخیره سازی می کند و در بانک عمومی، خانواده هایی که تمایل به ذخیره شخصی ندارند، خون بند ناف را اهدا کنند. به این بانک (هایبرید) ترکیبی گفته می شود

مدل دوم، بانک عمومی خون بند ناف بانک است که خانواده هایی که در آستانه تولد فرزند هستند شاید تمایل نداشته باشند که نمونه خون بند ناف نوزاد خود را خودشان نگهداری کنند اما حاضر هستند که خون بند ناف را اهدا کنند و آن را در اختیار بانک خون عمومی بند ناف قرار دهند. در این صورت نمونه اهدا شده در بانک خون عمومی خون بند ناف قرار می گیرد و خانواده دیگر مالکیت روی نمونه ندارند. این نمونه بند ناف می تواند در اختیار هر فردی که نیاز دارد قرار بگیرد. مانند آنچه که در سازمان انتقال خون رخ می‌دهد و اهدا کنندگان خون خود را برای استفاده بیماران دیگر اهدا می‌کنند و مالکیتی روی خون ندارند. خوشبختانه در کشور ما هر دو نوع بانک خون بند ناف وجود دارد و به اصطلاح گفته می‌شود که این بانک یک بانک (هایبرید) ترکیبی است. 

در حال حاضر اگر افرادی مایل به اهدای خون بند ناف نوزاد خود به بانک عمومی خون بند ناف باشند، این امکان وجود دارد. البته رویان به دلیل محدودیت هایی که فعلا دارد پذیرش گسترده ‌ای در بانک خون عمومی ندارد اما به محض اینکه بتوانیم اعتبارات لازم را تامین کنیم بانک خون عمومی را هم فعال‌تر خواهیم کرد. از گذشته تاکنون نزدیک به ۵ هزار نمونه در بانک خون عمومی و نزدیک به ۱۲۷ هزار نمونه در بانک خون خصوصی ذخیره سازی کرده ایم و از این رو رویان بزرگترین بانک خون سلول های بنیادی را در سطح منطقه دارد.

*بیشترین نمونه‌ های استفاده شده برای افراد غیر خویشاوند بوده است

فارس: برای بسیاری از مردم این سوال مطرح است که پس از ذخیره سازی نمونه آیا فقط همان نوزاد می تواند از این نمونه استفاده کند؟ اصولا چه افرادی می توانند از نمونه ذخیره سازی شده استفاده کنند؟

ضرابی: در حال حاضر مهمترین بیماری هایی که با استفاده از سلول های بنیادی درمان می شوند بیماری های با منشا خونی هستند؛ وقتی نمونه خون بند ناف نوزاد ذخیره شد، کودکی که نمونه خون بند ناف او ذخیره سازی شده است، اگر نیاز به پیوند داشته باشد و سلول برای بیماری کودک قابل استفاده باشد می توانند برای درمانش از این نمونه استفاده کنند؛ همچنین اگر کودک به این نمونه نیاز نداشت یا بیماری با استفاده از سلول بنیادی قابل درمان نبود، هر کسی که با این نمونه تطابق ژنتیکی داشته باشد می‌تواند از این نمونه استفاده کند.

در حال حاضر بیشترین نمونه‌هایی که استفاده شده برای افراد غیر خویشاوند بوده است؛ یعنی نمونه ای ذخیره سازی شده و از قضا برای فرد دیگری که هیچ نسبتی با دهنده نمونه نداشته است؛ اما از نظر ژنتیکی با او سازگاری داشته است استفاده شده است

به همین دلیل است که در حال حاضر بیشترین نمونه‌هایی که استفاده شده برای افراد غیر خویشاوند بوده است؛ یعنی نمونه ای ذخیره سازی شده و از قضا برای فرد دیگری که هیچ نسبتی با دهنده نمونه نداشته است؛ اما از نظر ژنتیکی با او سازگاری داشته است استفاده شده است. بنابراین محدودیتی برای پدر، مادر، خواهر، برادر یا حتی افراد غیر خویشاوند به شرطی که تطابق ژنتیکی وجود داشته باشد در کار نیست و نمونه قابل استفاده است.

ویدئوی زیر را ببینید:

انتهای پیام/

منبع: فارس

کلیدواژه: سلول های بنیادی بند ناف درمان بیماران سلول بنیادی مزانشیمی سلول های بنیادی خون بند ناف نوزاد نمونه خون بند ناف عمومی خون بند ناف بافت بند ناف بنیادی موجود خانواده هایی درمان بیماری ها استفاده از سلول ذخیره سازی شده بانک خون عمومی نمونه استفاده خون بند ناف خون بند ناف بانک خون حال حاضر گفته می شود سلول ها بنیادی خون بانک عمومی برای درمان بانک خصوصی بافت چربی اهدا کنند نوع سلول جمع آوری نمونه ها

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت www.farsnews.ir دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت www.farsnews.ir بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۸۰۴۳۷۲۳ را به همراه موضوع به آدرس info@khabarban.com ارسال فرمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

روحانی: با معترضان آمریکایی همدردی می‌کنیم/ تکیه‌کردن به انجیل برای قتل مردم شرم‌آور است/شاهد ظلم به سیاهپوستان هستیم

تعداد کشته‌های حوادث آبان ۲۳۰ نفر اعلام شد| ۲۰۰۰نفر مجروح شدند| جان‌باختگان چه کسانی بودند؟

عملکرد مسئولان ایران و آمریکا در مواجهه با اعتراضات مردمی چگونه بود؟

تصاویر| ویلاهای لوکس زمین‌خواران در دل جنگل‌های هیرکانی

۲۰ هکتار از مناطق جنگلی اندیکا در آتش سوخت

خبر بعدی:

حمایت خیران و مردم از دانشگاه علوم پزشکی دزفول افزایش یابد

به گزارش خبرنگار مهر، داوود سلمان پور ظهر امروز جمعه در نشست خبری با اصحاب رسانه در سالن جلسات دانشگاه علوم پزشکی دزفول، اظهار کرد: از ابتدای شیوع کرونا تمهیدات لازم برای تأمین ملزومات بهداشتی و درمانی در سطح شهرستان و بیمارستان اتخاذ شد و در حال حاضر مشکل و کمبودی در زمینه تجهیزات و دارو احساس نمی‌شود.

وی افزود: در ابتدای شیوع کرونا بسیاری از مردم و خیران شهرستان‌های دزفول، شوش و گتوند اقدام به اهدای کمک‌های مالی و غیرمالی به دانشگاه علوم پزشکی کردند که با توجه به طولانی شدن شرایط کرونایی و افزایش چشمگیر آمار مبتلایان لازم است این مساعدت‌ها از سوی مردم و خیران افزایش یابد.

معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی دزفول تصریح کرد: بخش دولتی با تمام توان و قدرت در حال تزریق منابع مالی برای مدیریت بیماری کرونا است اما با توجه به اینکه کنترل بیماری سخت و روند آن پیچیده است برای جلوگیری از کمبود، نیازمند پشتیبانی مردم و خیران هستیم.

سلمان پور با بیان اینکه کمبودی در زمینه مواد شوینده، مواد ضدعفونی‌کننده و ماسک در شمال خوزستان وجود ندارد، عنوان کرد: در روزهای ابتدایی شیوع کرونا با کمبود دارو مواجه بودیم که با پیگیری‌های انجام شده هیچ مشکل و کمبودی در زمینه داروهای معمولی و تخصصی برای درمان بیماران مبتلا به کرونا در بیمارستان بزرگ دزفول وجود ندارد و ذخیره لازم برای پاییز و زمستان نیز انجام شده است.

انجام ۸ هزار و ۲۳۶ تست کرونا در دزفول

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی دزفول نیز در این نشست اظهار کرد: از ابتدای شیوع کرونا تاکنون ۸ هزار و ۲۳۶ تست کرونا در دزفول گرفته شده است که نتیجه ۳ هزار و ۱۲۹ نمونه مثبت بوده است‌.

شاپور مسعودی فر به افزایش ظرفیت نمونه‌گیری و بیماریابی در حوزه دانشگاه علوم پزشکی دزفول اشاره کرد و افزود: میزان بیماریابی در استان خوزستان روزبه‌روز در حال افزایش است که این امر یکی از دلایل اصلی افزایش آمار مبتلایان است ضمن اینکه تلاش می‌شود ظرفیت نمونه‌گیری در حوزه این دانشگاه بیشتر شود.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی دزفول به بازرسی‌های مستمر از اصناف ۳ شهرستان تحت پوشش این دانشگاه شامل دزفول، شوش و گتوند اشاره کرد و گفت: تاکنون حدود ۱۳۰۰ صنف متخلف به دلیل رعایت نکردن موازین بهداشتی به دادگاه معرفی و یا پلمب شده‌اند.

مسعودی فر از راه‌اندازی دومین مرکز نمونه‌گیری در دزفول ظرف چند روز آینده خبر داد و عنوان کرد: مرکز سیار بنیاد احسان وابسته به ستاد اجرایی فرمان امام (ره) نیز طی این چند روز حضور در شهرستان دزفول تاکنون بالغ‌بر ۵۰۰ نفر را در نقاط مختلف شهرستان نمونه‌گیری کرده است.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی دزفول از اینترنتی شدن سیستم نوبت‌دهی تست کرونا در مرکز ۱۶ ساعته دزفول به منظور رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی و جلوگیری از تجمع خبر داد و اضافه کرد: از این پس مردم می‌توانند با ورود به آدرس اینترنتی nobat.dums.ac.irاقدام به دریافت نوبت کنند.

مسعودی فر خواستار پرهیز مردم از تجمع در مراکز ۱۶ ساعته این شهرستان و شهرستان‌های تحت پوشش دانشگاه شد و تأکید کرد: حضور گسترده و بدون هماهنگی مردم در این مراکز خطرساز است و می‌تواند باعث انتقال بیماری به صورت گسترده شود.

وی بر لزوم رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی توسط مردم تأکید کرد و گفت: بیماران سرپایی قرنطینه خانگی فاصله‌گذاری اجتماعی را رعایت کنند لذا در صورت مشاهده تردد آنها در سطح جامعه علاوه بر معرفی به دستگاه قضائی، برای گذراندن دوران قرنطینه به نقاهتگاه منتقل می‌شوند.

کاهش ۵۰ درصدی درآمد بیمارستان دزفول

معاون توسعه دانشگاه علوم پزشکی دزفول نیز در این نشست اظهار کرد: درآمد بیمارستان بزرگ دزفول به دلیل شیوع کرونا ۵۰ درصد کاهش یافته است، از سویی سازمان‌های بیمه نیز مطالبات را با تأخیر بسیار زیاد پرداخت می‌کنند که این امر موجب بروز مشکل در پرداخت مطالبات کادر درمان و پرستاران می‌شود.

عبدالناصر میرشکاک افزود: به دلیل کاهش درآمدها، ۱۰ میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان از سوی وزارت بهداشت به دانشگاه علوم پزشکی دزفول اختصاص یافت و این در حالی است که فقط هزینه ۲ ماه کارانه پرسنل ۳ بیمارستان دزفول، شوش و گتوند ۱۱ میلیارد تومان است.

رئیس مرکز بهداشت دزفول نیز در این نشست یکی از دلایل تأخیر در اعلام نتایج آزمایش‌ها را به برخی افراد، افزایش بیماریابی و ظرفیت نمونه‌گیری برشمرد و اظهار کرد: در برخی روزها ۳۵۰ تا ۳۶۰ نمونه در مراکز ۱۶ ساعته از افراد گرفته می‌شود که گاه به دلیل حجم بالای نمونه‌ها پاسخ منفی و یا مثبت آزمایش با تأخیر به اطلاع افراد می‌رسد.

رضا پور آئین افزود: بعد از اعلام نتیجه تست به مراقبان سلامت در مرکز ۱۶ ساعته دزفول، این نتیجه به صورت پیامک به اطلاع افراد می‌رسد سپس کارشناسان بهداشت در اسرع وقت در منزل افرادی که نتیجه تست آنها مثبت شده، حاضر می‌شوند تا علاوه بر ضدعفونی کردن منزل، شرایط بیمار برای قرنطینه خانگی بررسی شود.

وی همچنین گفت: مردم می‌توانند سوالات خود را از طریق شماره ۴۰۳۰ با کارشناسان بهداشت در میان بگذارند.

معاون آموزش، تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی دزفول نیز در این نشست به تلاش‌های شبانه‌روزی پرسنل آزمایشگاه کرونا در دزفول اشاره کرد و گفت: آزمایشگاه دزفول به عنوان دومین آزمایشگاه کرونا در خوزستان ابتدا با انجام ۲۰ تست در روز کار خود را آغاز کرد اما اکنون این میزان به ۳۵۰ نمونه در روز نیز رسیده است.

میثم مرد سلطانی پاسخ‌دهی ۲۴ ساعته را از مزیت‌های آزمایشگاه کرونا در دزفول برشمرد و افزود: در یک مورد، نتیجه ۵۴۰ نمونه کرونا در کمتر از دو روز در این آزمایشگاه مشخص شد.

وی ادامه داد: از زمانی که تست کرونا به آزمایشگاه ارسال می‌شود پاسخ آزمایشگاهی ظرف ۲۴ ساعت اعلام می‌شود لذا تأخیر در اعلام نتایج نمونه‌گیری‌ها به افراد به دلیل پروسه طی شده تا قبل از ورود به آزمایشگاه است.

کد خبر 4941881

دیگر خبرها

 • ثبت‌نام آزمون ورودی مدارس نمونه دولتی در چهارمحال و بختیاری آغاز شد
 • شاخص‌هایی که فرماندار لارستان را نمونه کشوری کرد
 • گزارش| دختر نوجوانی که‌کارآفرین‌ شد / ساخت بدلیجات در کارگاهی کوچک + فیلم
 • امکان فروش نمونه خون بند ناف فراهم می‌شود/ صدور بیمه‌نامه‌ پیوند سلول‌های بنیادی
 • مدیر آژانس مبارزه با دوپینگ آمریکا: گزارش فساد وزنه‌برداری ضربه مهیبی به مدیریت ورزش وارد کرد
 • خواص بی نظیر عرق بوقناق
 • ردپای مشکوک رئیس جمهور آذربایجان در پرونده وزنه‌برداری
 • نقش رئیس جمهور آذربایجان در دوپینگ پنهان شده وزنه‌برداری
 • کشف قدیمی‌ترین و بزرگترین اثر تاریخی تمدن «مایا» (+عکس)
 • پروژه نامرئی کردن انسان کلید خورد!
 • بیماران کرونایی با فشار خون بالا بیشتر در معرض مرگ قرار دارند
 • افزایش آمار مبتلایان کرونا در یزد
 • نادیده گرفته شدن حق سهامداران عدالت در فروش وکالتی از طریق بانک‌ها
 • مرگبارترین سلاح تک‌تیرانداز جهان در اختیار ایران + تصاویر
 • سرطان پوست شايع ترين نوع سرطان
 • ​بوستان جنگلی سرخه‌حصار با بزرگترین پیست دوچرخه‌سواری کشور تبدیل به مقصد گردشگری می‌شود
 • رونق کشاورزی در شهرستان قاین با مهار بارش‌های بهاری
 • مرگبارترین سلاح تک‌تیرانداز جهان در اختیار ایران
 • این سلاح کُشنده ارتش، کابوس دشمنان ایران شده است /مرگبارترین سلاح تک‌تیرانداز جهان را بشناسید +عکس