خرده روایت‌ها و داستان‌های مختلفی درباره آزادسازی خرمشهر وجود دارد؛ بسیاری از آن‌ها در قالب فیلم و مستند به تصویر درآورده شدند؛ هنر هفتم به عنوان تاثیرگذارترین هنر، برای انتقال اهمیت و میزان بزرگی این رخداد از دهه شصت دست به کار شده و آثار مختلفی از ابعاد حماسه سوم خرداد ساخته شده است.

به گزارش خبرنگار ایمنا، سوم خردادماه یکی از مهم‌ترین روزها در تاریخ معاصر ایران است.

روزی که دفاع مقدس ارزش و مفهوم پیدا کرد و دنیا متوجه اقتدار حکومت تازه تأسیس جمهوری اسلامی ایران شد. این تاریخ تثبیت اقتدار ایران بود، ایرانی که به پشتوانه جوانان عاشق میهن وارد جنگ شد و علاوه بر دفاع، قله‌های بلندی را نیز فتح کرد. بسیاری حماسه آزادسازی خرمشهر را مهم‌ترین نقطه عطف تاریخ معاصر ایران می‌دانند. این روز جریان‌های سیاسی ایران و دنیا تغییر داد و جنگ و انقلاب اسلامی را وارد مسیر تازه‌ای کرد.

باور آزادسازی خرمشهر برای بسیاری از مردم ایران سخت بود. البته این تنها مردم نبودند که زمانی که گوینده رادیو جمله معروف "شنوندگان عزیز توجه فرمائید، خونین شهر، شهر خون آزاد شد" را شنیدند برای لحظاتی مکث کردند؛ بلکه سردار غلامعلی رشید نیز زمانی که سردار احمد کاظمی خبر فتح دوباره شهر و اسیر شدن شش هزار نفر را در بی‌سیم به او داد، باورش نمی‌شد. کاظمی برای چندمین بار در بی‌سیم می‌گوید: "می‌گم تو شهر خرمشهر تا چند لحظه پیش تظاهرات بود و کلیه اسرای عراقی الله اکبر و یا حسین می‌گفتن و تسلیم می‌شن." تا برای رشید مفهوم شود و در پایان آن جمله طلایی "رشید جان خداوند خرمشهرو آزادش کرد. آزادش کرد" را کاظمی در بی‌سیم بگوید.

روایت آزادسازی خرمشهر را باید در خرده داستان‌ها جستجو کرد؛ در بی‌سیم‌ها، در جاده‌ها، در خیابان‌ها، در بین رزمنده‌ها و در قاب تصاویر. شاید نزدیک‌ترین روایت‌ها به واقعیت خرمشهر در دل رزمنده‌ها و در بین کتاب‌ها باشد، اما تأثیرگذار ترین داستان‌ها را می‌توان در قاب سینما دید. تا کنون عملیات آزاد سازی خرمشهر سوژه بسیاری از فیلم‌سازان و مستندسازان بوده و از این عملیات آثار سینمایی بسیاری خلق شده است‌. در ادامه به معرفی برخی از مهم‌ترین آثار سینمایی درباره عملیات بیت‌المقدس خواهیم پرداخت.

بلمی به سوی ساحل

رسول ملاقلی‌پور به معنای واقعی جهادگر عرصه فرهنگ و هنر است. او زندگی هنری و حرفه‌ای خود را وقف فیلم‌سازی برای جنگ کرد و آثار بسیار ارزشمندی در این زمینه ساخت. یکی از این آثار "بلمی به‌سوی ساحل" بود، اثری که در سال ۱۳۶۴ ساخته شد و جز اولین فیلم‌های سینمایی بلند درباره قضیه خرمشهر بود.

در این فیلم یک گردان از پاسداران به فرماندهی "مرتضی" برای کمک به رزمندگان خرمشهر از تهران حرکت می‌کنند، اما چون جاده‌های آن حوالی در دست نیروهای عراقی است، آنان برای رسیدن به خرمشهر باید از بندر ماهشهر به وسیله هلیکوپتر خود را برسانند. اما کوشش این گردان برای دریافت هلیکوپتر ناکام می‌ماند. مرتضی راه دیگری پیدا می‌کند و گردانش را با یک لنج از طریق خلیج فارس به خرمشهر می‌رساند. او و گردانش یک روز پس از سقوط خرمشهر به آنجا می‌رسند. طی نقشه‌ای، مرتضی همراه دو تن از بازماندگان رزمنده در خرمشهر شبانه به کمک یک بلم از کارون می‌گذرد و به مواضع دشمن نفوذ می‌کنند تا با تهیه نقشه از استحکامات دشمن در خرمشهر آمادگی اطلاعاتی لازم جهت ضربه زدن به عراقی‌ها به دست آید.

سرزمین خورشید و کیمیا

احمدرضا درویش دیگر فیلمساز جهادگر ایرانی است‌. او همواره آثاری با تولید مفصل و کیفیت بالا ساخته و مورد توجه منتقدان بوده است. درویش کار خود را در سال ۱۳۶۸ شروع کرد و چهارمین اثر خود به نام "سرزمین خورشید" را با داستانی از خرمشهر ساخت. این فیلم، داستانی با کشش بسیار قوی داشت و جز بهترین آثار ساخته شده با موضوع خرمشهر در زمان خود بود. این اثر با نمادسازی در شخصیت‌های لایه‌های مختلف فیلم یک اثر عمیق و وسیع بود.

در خلاصه داستان این فیلم آمده است: "با شروع جنگ، بیمارستانی در خرمشهر به محاصره دشمن در می‌آید و از هوا و زمین مورد هجوم قرار می‌گیرد. محمد جهان آرا، فرمانده جوان سپاه خرمشهر، پیشنهاد می‌کند مجروحان و پزشکان با یک آمبولانس و لندرور، به دنبال جیپ به غنیمت گرفته شده که در آن رزمندگان راه را باز می‌کنند، از بیمارستان خارج شوند. در شهر، نیروهای عراقی که در حال تسخیر شهر هستند، مقابل آنها ظاهر می‌شوند و رزمندگان برای نجات دادن سرنشینان آمبولانس و لندرور، با عراقی‌ها درگیر می‌شوند و به کشته می‌شوند و سرنشینان لندرور نیز به اسارت گرفته و کشته‌می‌شوند"

سرزمین خورشید تنها ساخته درویش با موضوع خرمشهر نبود، او این اثر خود را با ساخت شاهکار "کیمیا" تکمیل کرد. کیمیا که در سال ۱۳۷۳ ساخته شد، روایتگر داستانی از روزهای اشغال خرمشهر است. مرد جوانی به نام رضا در تلاش است تا همسر باردار خود را به بیمارستان برساند تا فارغ شود. در ادامه به اسارت دشمن درمی‌آید و در ضمن، همسرش نیز در حین زایمان از دنیا می‌رود. رضا پس از ۱۰ سال از اسارت برمی‌گردد و متوجه می‌شود که فرزندش توسط یکی از پزشک‌های بیمارستانی که همسرش در آن بود نگهداری می‌شود و به دنبال او به شهر مشهد می‌رود، اما اگر بخواهد بچه را پس بگیرد، هم زندگی خانواده‌ای از هم می‌پاشد و هم آینده درخشان دخترش را از او می‌گیرد. به همین دلیل از این خواسته خود صرف‌نظر می‌کند.

کیمیا یکی از تکان‌دهنده‌ترین آثار درباره جنگ است که در دو بخش شهری و جنگی می‌گذرد و ابعاد مختلفی از جنگ را بررسی می‌کند. در این اثر بازیگران بزرگی از جمله خسرو شکیبایی، بیتا فرهی و رضا کیانیان ایفا نقش کردند. درویش با ساخت این دو فیلم نقش بسیار پر رنگی در آثار سینمایی با موضوع خرمشهر دارد. سرزمین خورشید و کیمیا همچنان فیلم‌های نو و تازه‌ای درباره خرمشهر هستند که بخش‌های ناشناخته‌ای از جنگ را به نمایش می‌گذارند. درویش در سال‌های بعدی نیز فیلم "دوئل" را برای تکمیل سه گانه جنگی خود ساخت.

روز سوم

یکی از محبوب‌ترین آثار درباره مقاومت مردم خرمشهر فیلم "روز سوم" است. این فیلم ششمین فیلم سینمایی محمدحسین لطیفی در مقام کارگردان و در سال ۱۳۸۵ ساخته شد. فیلمنامه روز سوم بر اساس فیلم مستندی از حمید زرگرنژاد به همین نام شکل گرفت.

این فیلم آخرین روزهای مقاومت در غرب خرمشهر پیش از شکست مقاومت را نشان می‌دهد. "سمیره" و "رضا"، خواهر و برادری که همراه سایر مردم در حال مقاومت هستند، شخصیت‌های اصلی روز سوم را تشکیل می‌دهند. سمیره پایش شکسته و نمی‌تواند فرار کند، با تنگ‌تر شدن حلقه محاصره دشمن او مجبور است در خانه باقی بماند. رضا تصمیم می‌گیرد سمیره را در حیاط خانه در یک موقعیت نسبتاً خوب با کمی غذا خاک کند تا شبانه بیاید و او را فراری دهد.

در این بین خواستگار قبلی سمیره که به جمع نیروی نظامی عراق پیوسته و روزی همکار او در مدرسه خرمشهر نیز بوده است، به عنوان یک فرمانده عراقی به این منطقه می‌آید و خانه رضا و سمیره را اشغال می‌کند و برای نگهبانی از آنجا نیز دو مأمور قرار می‌دهد. در این بین رضا سعی بر نجات دادن سمیره می‌کند که در نهایت برادر کوچک رضا و دوستانش و خودش شهید می‌شوند و فقط سمیره از ماجرا جان سالم به در می‌برد.

در ماجرا واقعی که داستان این فیلم از آن الهام گرفته شده، هیچ کسی کشته نشد و روز سوم در واقع برداشتی آزاد از این خرده روایت مردم خرمشهر در روزهای سخت مقاومت است. روز سوم در زمان اکران با استقبال بسیار خوبی مواجه شد و هنوز هم یکی از پر بیننده‌ترین آثار دفاع مقدس است.

خاک سرخ

"دختری به نام لیلا در سال‌های قبل از انقلاب از خانواده‌اش جدا شده و اکنون در پی حوادثی در جستجوی کشف هویت خویش است. لیلا در اوج سرخوشی است و می‌خواهد با کسی که دوستش دارد، ازدواج کند. اما در شب عروسی‌اش می‌فهمد که پدر و مادرش افراد دیگری هستند. او سراغ آنها را می‌گیرد و تا خرمشهر که جنگ شده، می‌رود.در میانه راه همسرش با بمباران جنگنده‌های عراقی کشته می‌شود و او تنها به شهری غریب می‌رود. در آنجا مادرش را می‌یابد اما پدرش اسیر عراقی‌ها می‌شود و فقط می‌تواند از بین دیواری، همدیگر را ببینند".

این داستان به اندازه کافی تکان دهنده به نظر می‌رسد، حالا چنین داستانی با کارگردانی ابراهیم حاتمی‌کیا در قالب سریالی ۱۷ قسمتی ساخته شده است. "خاک سرخ" روایتی بی نظیر از اتفاقات خرمشهر است، شهری که جلو چشمان مردمش به تاراج رفت و زندگی‌های بسیاری را دگرگون کرد. این سریال با بازی بازیگرانی چون پرویز پرستویی، حبیب رضایی، مهتاب کرامتی، لاله اسکندری، امیر آقایی و محمد مختاری یکی از آثار ماندگار دفاع مقدس است.

علاوه بر این آثار داستانی، مستندهای مختلفی نیز درباره آزادسازی خرمشهر ساخته شده است‌. "نبرد خرمشهر"، "فرزند خرمشهر" و "خرمشهر امروز" از آثار شاخص سینما مستند درباره این رخداد هستند.

به طور کلی تا کنون آثار بسیاری با موضوع خرمشهر ساخته شده است، اما هیچ کدام از این آثار آنطور که باید و شاید به عملیات آزادسازی خرمشهر و قهرمانان این شهر نپرداخته‌اند. عملیات بیت المقدس یکی از بزرگترین عملیات‌های نظامی در دنیا بود و مهم‌ترین اتفاق تاریخی ایران پس از انقلاب را رقم زد. این ظرفیت بسیار بزرگ می‌تواند بهانه‌ای برای موسساتی همچون "اوج" باشد که با استفاده از امکانات خود اثر فاخری درباره این عملیات بسازند.

کد خبر 425191

منبع: ایمنا

کلیدواژه: آزادسازی خرمشهر سالروز فتح خرمشهر آزادی خرمشهر سینما فیلم سینمایی شهر شهروند کلانشهر مدیریت شهری کلانشهرهای جهان حقوق شهروندی نشاط اجتماعی فرهنگ شهروندی توسعه پایدار حکمرانی خوب اداره ارزان شهر شهرداری شهر خلاق آزادسازی خرمشهر موضوع خرمشهر سرزمین خورشید ساخته شده ترین آثار بی سیم ساخته شد مهم ترین روز سوم

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت www.imna.ir دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت www.imna.ir بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۸۰۴۳۸۱۴ را به همراه موضوع به آدرس info@khabarban.com ارسال فرمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

کدام نماینده مجلس ۶۵ میلیارد تومان رشوه گرفته است؟

واکنش وزیر راه به افزایش قیمت مسکن: مردم اگر قدرت خرید ندارند، اصلا نگران نباشند!

جزئیات جدید از قتل ناموسی دختر نوجوان در گیلان توسط پدر

ائتلاف نافرجام؛ وقتی اصولگرایان بر سر کرسی‌های مجلس دعوا دارند، می‌خواهید مسائل مملکت را حل کنند؟

سردار یزدی: رزمایش همدلی مومنانه تا پایان سال ادامه پیدا می‌کند

خبر بعدی:

نسخه سینمایی موزیکال ویولن زن روی بام ساخته می‌شود

فیلم موزیکال «ویولن زن روی بام» این بار به کارگردانی کارگردان نمایش مشهور «همیلتون» ساخته می‌شود.

یک فیلم سینمایی جدید با اقتباس از نمایش موزیکال مشهور «ویولن‌زن روی بام» در استودیو ام‌جی‌ام ساخته می‌شود.

این استودیو از توماس کایل کارگردان نمایش موزیکال «همیلتون» که برنده جایزه تونی شد به عنوان کارگردان فیلم نام برده است. وی کارگردان نمایش «در بلندی‌ها» هم بود.

استیون لونسون که نویسنده نمایشنامه موزیکال «اوان هنسون عزیز» و سازنده مینی‌سریال «فوسی/ وردون» هم بود در حال نوشتن فیلمنامه این فیلم است.

نمایش «ویولن‌زن روی بام» توسط جری باک بر مبنای اشعار شلدون هارنیک ساخته شد و نخستین بار سال ۱۹۶۴ در برادوی روی صحنه رفت. این نمایش ۹ جایزه تونی برد که شامل بهترین نمایش موزیکال، بهترین متن و بهترین موسیقی نمایش موزیکال، بهترین کارگردانی و بهترین طراحی رقص می‌شد.

سال ۱۹۷۱ از این نمایش فیلمی اقتباسی به کارگردانی نورمن جِویسون ساخته شد که ۸ نامزدی اسکار کسب کرد که شامل بهترین فیلم و بهترین کارگردانی نیز می‌شد و در نهایت ۳ اسکار دریافت کرد.

کایل دیروز با انتشار اطلاعیه‌ای از اینکه برای کارگردانی این فیلم انتخاب شده گفت که این رویای همه دوران زندگی‌اش بوده است، گرچه همواره فکر می‌کرد که باید آن را روی صحنه نمایش ببرد.

لونسون نیز تاکید کرد که «ویولن زن روی بام» اولین نمایشی بود که او در تئاتر دید و آن زمان ۵ سال داشت و امروز بیش از ۵۰ سال پس از آن دوران افتخار می‌کند که بخشی از این گروه است.

توماس کایل ۴۲ ساله کارگردان فیلم و نمایش است و کارگردان موزیکال‌های «در بلندی‌ها» و «همیلتون» لین-مانوئل میراندا بوده است./مهر
 

دیگر خبرها

 • ابتلای ۱۶۱ نفر به ویروس کرونا در جنوب غرب خوزستان
 • برگزاری مراسم یادواره شهدای فتح خرمشهر در خاوران
 • مراسم یادواره شهدای فتح خرمشهر، شهر خاوران برگزار شد
 • دستگیری ۵ سارق حرفه‌ای در خرمشهر
 • سردار کارگر: سفرهای راهیان نور تا اطلاع ثانوی متوقف شده است
 • یکی از رستوران‌های بزرگ خرمشهر پلمپ شد
 • اجرای آثار خاطره‌انگیز توسط علیرضا قربانی/ یادی از زنده‌یاد افشین یداللهی و تقدیر از کادر درمان کشور
 • از «بید مجنون» تا «اینجا چراغی روشن است»/مرور آثار یدالله نجفی به تلویزیون
 • تکرار دایره‌وار زمان و مکان در فیلم سینمایی «هجوم»/تجربه تازه شهرام مکری در «فرمالیسم»
 • حاج صادق آهنگران: تفکر مقاومت به‌زودی بیت‌المقدس را همانند خرمشهر آزاد می‌کند
 • فتح خرمشهر اقتدار تام ایران در جنگ را به ارمغان آورد
 • پلمپ یک رستوران‌ به علت برگزاری مراسم عروسی در خرمشهر/ مدیر رستوران بازداشت شد
 • بهترین فیلم‌هایی که درباره فرار از زندان ساخته شده‌اند
 • «آزردگان» در شش اپیزود ساخته می‌شود
 • پلمب یکی از رستوران‌ های خرمشهر با دستور فرماندار شهر
 • هفته ای آرام برای ادبیات سپری شد
 • صحبت های جالب بازیگر شهرزاد از پشت‌صحنه انتخاب بازیگران برای فیلم‌ها
 • هنر بهترین ابزار برای انتقال ارزشهای دینی و انقلابی است
 • برخی سینماگران سواد انتخاب بازیگر برای آثارشان را ندارند