به گزارش خبرنگار حوزه فناوری گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان،  شرکت‌های دانش بنیان موسسات خصوصی یا تعاونی هستند که به منظور افزایش علم و ثروت، توسعه اقتصادی بر پایه دانش، تحقق اهداف علمی، اقتصادی، گسترش اختراعات، نوآوری، تجاری سازی تحقیقات، طراحی و تولید کالا و خدمات در حوزه فناوری‌های برتر  اقدامات فراوانی انجام می‌دهند.

ترغیب هیات علمی دانشگاه‌ها و واحد‌های پژوهشی برای فعالیت‌های بیشتر به منظور رفع نیازهای کشور، توسعه اقتصادی جامعه و تجاری سازی یافته‌های تحقیقاتی از دیگر اهداف تشکیل شرکت‌های دانش بنیان به شمار می‌رود.

اکنون شركت های دانش بنیان با تحول در عرصه علم و دانش  تاثیر زیادی در رشد اقتصاد دانشی دارند به طوری كه رهبر معظم انقلاب اسلامی چندی قبل در دیدار با نخبگان و فعالان شركت های دانش بنیان بر اهمیت نقش این شركت ها در رونق اقتصادی و اقتصاد مقاومتی تاكید و آنها را موثرترین مولفه های تحقق اقتصاد پایدار توصیف كردند.

حال با خلاقیت، نوآوری و فناوری شرکت های دانش بنیان می توانند  وابستگی صنعت و اقتصاد به كشور های خارجی را کاهش دهند. 

کرونا و شرکت های دانش بنیان 

رهبر انقلاب  با هوشیاری و در کمال بصیرت اقتصادی، از سال ۸۷ جای خالی یک اقتصاد قوی و مبتنی بر توانمندی‌های درون زا را احساس کردند و از همه نخبگان و جوامع خواستند که پای کار بیایند و این امر به قدری مهم بود که  ۱۲  سال است  رسماً در شعار های هر ساله توجه به خود کفایی و رشد اقتصادی دیده می شود و این شعارها در پیشانی تقویم کشور در طول این سال ها حک شد.

 رهبر معظم انقلاب، نسخه نجات بخش از اقتصاد تک محصولی را از همان ۱۲ سال گذشته تغییر اساسی بنیان اقتصاد کشور دانستند، تغییری که ارزش آن در این روز‌های بحرانی به خوبی خود را نشان می‌دهد.

امروز ثابت شده است با وجود اینکه کرونا که به اقتصاد کل جهان ضربه وارد کرده است اما با اتکا بر دانش بومی خود توانستیم در جهان موفق حاضر شویم البته سازوکار‌های دست یابی به اقتصاد خالی از نفت، جوانان نخبه و فناوران خوش فکر هستند، جوانانی که مقام معظم رهبری به وجود آن‌ها می‌بالند و ضمانت حیات انقلاب را در دستان آن‌ها می‌دانند.

جوانان ایرانی با تمام مشکلات پیش رو مثل ماده اولیه برای تهیه محلول ها موفق بر حل چالش ها شدند و در بحران کرونا توانستند ساخت انواع دارو‌های مقاوم سازی بدن علیه ویروس کرونا، تولید روزانه حدود ۲ میلیون لیتر انواع ژل ضد عفونی کننده، عرضه بیش از یک میلیون انواع ماسک و لباس بیمارستانی را در کارنامه خود ثبت کنند و سهم عمده‌ای در بسیج همگانی علیه ویروس کرونا داشته باشند و اینها تنها بخشی از توانمندی کسب و کار‌های مبتنی بر اصول دانش بنیان است.

جالب این است که بدانیم بخش تقریباً مهمی از شرکت‌های استارت آپی به دلیل عدم دریافت مجوز‌های تولید، در عین توانمندی و آمادگی از ساخت و عرضه محصولات فناورانه برای مقابله با ویروس کرونا محروم مانده‌اند که برخی از آن‌ها ناشی از کم لطفی مسئولان مربوطه است.

بیشتر بخوانید:درخواست کشورهای اروپایی برای واردات کیت تشخیص کرونا از ایران

اعطای وام ۵۰۰ میلیونی به شرکت های دانش بنیان

علی وحدت رئیس هیئت عامل صندوق نوآوری و شکوفایی شرکت‌های دانش بنیان درباره تسهیلات در نظر گرفته شده برای شرکت‌های دانش بنیان اظهار کرد: شرکت‌های دانش بنیان، فناوری، زیست بوم نوآوری یکی از دستاورد‌های بزرگ کشور هستند.ما برای حمایت از شرکت‌های کوچک و متوسط دانش‌بنیان، فناور، خلاق، استارت‌آ‌پ‌ها و شتابدهنده‌هایی که کسب و کارشان به دلیل شیوع ویروس کرونا آسیب دیده است، تسهیلاتی درنظر گرفته ایم.

او ادامه داد: این تسهیلات تا سقف ۵۰۰ میلیون تومان برای کسب و کار‌های کوچک و متوسط با نرخ ۹ درصد در اختیار شرکت‌ها قرار می‌گیرد و با پایش وضعیت فعالیت و اشتغال شرکت‌ها طی ۶ ماه پرداخت خواهد شد. بعد از آن ۶ ماه جهت بازیابی توان شرکت‌ها تنفس داده می‌شود و تسهیلات از یک سال بعد به صورت اقساطی بازپرداخت خواهد شد.

جزییات اعطای تسهیلات به دانش بنیان ها

صندوق نوآوری و شکوفایی با هدف حمایت و کمک به تداوم کسب و کار شرکت‌های کوچک (نیروی انسانی کمتر از ۵۰ نفر یا فروش کمتر از ۲۰ میلیارد ریال در سال ۹۸) آسیب دیده از شیوع ویروس کرونا، تسهیلاتی را در نظر گرفته است.

شرایط صندوق نوآوری و شکوفایی برای ارائه تسهیلات به شرکت‌های دانش‌بنیان، شتاب‌دهنده‌ها و تأمین کنندگان فضا‌های کار اشتراکی طراحی و اجرا به شرح زیر است:

مبلغ تسهیلات تا سقف ۵۰۰ میلیون تومان (متناسب با عملکرد، ابعاد، هزینه‌ها، حقوق، دستمزد و محل استقرار و ...)
۹ درصد بهره تسهیلات
۶ ماه دوره پرداخت
۶ ماه دوره تنفس
۱۲ ماه دوره بازپرداخت

پرداخت این تسهیلات مشروط به حفظ اشتغال ۹۰ درصدی شرکت است.

تضامین این تسهیلات تا سقف ۲۰۰ میلیون تومان با اخذ چک و سفته شرکت و پیش از آن با اخذ چک، سفته و ضامن معتبر قابل پرداخت است.

لازم است متقاضیان برای ثبت درخواست خود جهت دریافت این تسهیلات وارد سامانه غزال به نشانی www.ghazal.inif.ir شوند.

شرایط بهره‌مندی شرکت‌ها و مؤسسات دانش‌بنیان از تسهیلات

 نیروی انسانی کمتر از ۵۰ نفر با فروش کمتر از ۲۰ میلیارد ریال در سال ۹۸
 دارای لیست بیمه و اظهارنامه مالیاتی/ صورت‌های مالی
 کاهش حداقل ۲۰ درصد در نسبت فروش اسفند به زمستان سال ۹۸ در مقایسه با همین نسبت در سال ۹۷

گفتنی است؛ میزان تسهیلات تا سقف ۵۰۰ میلیون تومان بر اساس هزینه‌ها، فروش، حقوق و دستمزد پرداختی شرکت تعیین می‌شود.

شرایط بهره‌مندی شتاب‌دهنده‌ها و تأمین کنندگان فضای کار اشتراکی (غیر دانش‌بنیان)

شتاب دهنده‌های مستقر در استان تهران مبلغ ۵۰۰ میلیون تومان و درصورتی که در سایر استان‌ها باشند متناسب با تعداد تیم‌های کاری سال ۹۸ و اسناد هزینه کرد بین ۴۰۰ تا ۵۰۰ میلیون تومان تسهیلات دریافت خواهند کرد.

شتاب‌دهنده‌های غیر دانش‌بنیان متناسب با محل استقرار، تعداد تیم کاری، اسناد هزینه کرد بین ۳۰۰ تا ۵۰۰ میلیون تومان تسهیلات دریافت خواهند کرد. همچنین برای تأمین کنندگان فضای اشتراکی متناسب با ابعاد و عملکرد بین ۱۵۰ تا ۳۰۰ میلیون تومان تسهیلات کمکی در نظر گرفته شده است.

حمایت ۴۰۰ میلیون تومانی از شرکت های خلاق

رئیس هیئت عامل صندوق نوآوری و شکوفایی گفت: این صندوق در ادامه فعالیت‌ها و حمایت‌های خود در حوزه مقابله با ویروس کرونا، پس از تأمین مالی شرکت‌های فعال در حوزه ساخت تجهیزات و لوازم مرتبط و همچنین حمایت و کمک به تداوم کسب‌وکار شرکت‌های دانش بنیان کوچک، شتاب‌دهنده‌ها و تأمین‌کنندگان فضاهای کار اشتراکی آسیب دیده از شیوع ویروس کرونا، در مرحله دوم قصد دارد با هدف حمایت و کمک به تداوم کسب و کار شرکت‌های خلاق کوچک آسیب دیده بر اثر کرونا که دارای نیروی انسانی کمتر از ۵۰ نفر یا فروش کمتر از ۲۰ میلیارد ریال در سال ۹۸ بوده‌اند، تسهیلات اعطا کند.

وحدت، جزئیات این تسهیلات را تشریح کرد و گفت: شرکت‌های مورد تأیید دبیرخانه برنامه توسعه زیست‌بوم شرکت‌های خلاق معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری تا سقف ۴۰۰ میلیون تومان با نرخ بهره ۹ درصد تسهیلات دریافت می‌کنند. دوره پرداخت این تسهیلات ۶ ماه و دوره تنفس آن نیز ۶ ماه خواهد بود. بعد از این مدت شرکت‌ها طی ۱۲ ماه موظف به بازپرداخت تسهیلات می‌شوند.

نحوه شناسایی شرکت‌های آسیب دیده بر اثر کرونا

او در مورد نحوه شناسایی شرکت‌های آسیب دیده بر اثر کرونا برای تخصیص تسهیلات نیز گفت: فهرست شرکت‌های خلاق آسیب‌دیده توسط دبیرخانه برنامه توسعه زیست بوم شرکت‌های خلاق تأیید شده و توسط صندوق نوآوری و شکوفایی برای اخذ تسهیلات به صندوق‌های پژوهش و فناوری سراسر کشور معرفی می‌شوند.

رئیس هیئت عامل صندوق نوآوری و شکوفایی شرایط بهره‌مندی شرکت‌های خلاق کوچک از این تسهیلات را بیان کرد و گفت: نیروی انسانی کمتر از ۵۰ نفر یا فروش کمتر از ۲۰ میلیارد ریال در سال ۹۸، کاهش نسبت فروش زمستان سال ۹۸ در مقایسه با سال ۹۷، کاهش رتبه الکسا یا میزان نصب و یا کاربر فعال، تعیین میزان تسهیلات تا سقف ۴۰۰ میلیون تومان بر اساس هزینه‌ها، فروش و حقوق و دستمزد پرداختی شرکت از جمله شرایط مورد نیاز برای دریافت این تسهیلات خواهد بود. علاوه بر آن پرداخت این تسهیلات مشروط بر حفظ اشتغال ۹۰ درصدی شرکت مطابق با لیست بیمه است.

وحدت گفت: مرحله بعدی تسهیلات صندوق نوآوری و شکوفایی به شرکت‌های دانش بنیان و فناور آسیب دیده بر اثر کرونا را شرکت‌های مستقر در پارک‌های علم و فناوری عنوان کرد و گفت: در مراحل بعدی، تسهیلات و حمایت‌هایی برای شرکت‌های دانش‌بنیان بزرگ و شرکت‌های فناور مستقر در پارک‌های علم و فناوری نیز در نظر گرفته شده است که به زودی از طریق وبگاه و شبکه‌های اجتماعی صندوق نوآوری و شکوفایی اطلاع‌رسانی خواهد شد.

انتهای پیام/

منبع: باشگاه خبرنگاران

کلیدواژه: دانش بنیان کرونا ویروس صندوق نوآوری و شکوفایی آسیب دیده بر اثر کرونا شرکت های دانش بنیان ۵۰۰ میلیون تومان تسهیلات تا سقف تأمین کنندگان شتاب دهنده ها شرکت های خلاق ویروس کرونا کسب و کار شرکت ها

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت www.yjc.ir دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت www.yjc.ir بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۸۰۴۳۸۵۷ را به همراه موضوع به آدرس info@khabarban.com ارسال فرمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

روحانی: با معترضان آمریکایی همدردی می‌کنیم/ تکیه‌کردن به انجیل برای قتل مردم شرم‌آور است/شاهد ظلم به سیاهپوستان هستیم

تعداد کشته‌های حوادث آبان ۲۳۰ نفر اعلام شد| ۲۰۰۰نفر مجروح شدند| جان‌باختگان چه کسانی بودند؟

عملکرد مسئولان ایران و آمریکا در مواجهه با اعتراضات مردمی چگونه بود؟

تصاویر| ویلاهای لوکس زمین‌خواران در دل جنگل‌های هیرکانی

صدور مجوز برای اعزام شناور امدادی به عراق

خبر بعدی:

۱۳ پیشنهاد مجمع تشکلهای گردشگری به رئیس جمهور

‌به گزارش خبرنگار مهر، مجمع هماهنگی تشکل‌های گردشگری ایران در نامه‌ای به رئیس جمهور پیشنهادات خود را برای جلوگیری از تعطیلی فعالیت‌های گردشگری درقالب نامه‌ای ارائه کردند. در بخشی از این نامه آمده: علیرغم تمام تلاش‌ها و اقدامات انجام شده، صنعت گردشگری به حالت نیمه تعطیل درآمده، به استناد گزارشات ارائه شده دست اندرکاران این صنعت زیان صددرصدی در بحران کرونا را تجربه کرده اند. مجمع ملی تشکل‌های گردشگری به نمایندگی از فعالان این حوزه استدعا دارد با اتخاذ تصمیمات کارشناسانه و مدنظر قرار گرفتن پیشنهادات از تعطیلی کامل بخش‌های مختلف این صنعت جلوگیری به عمل آورده تا پس از گذر از این بحران امکان ازسرگیری فعالیت‌ها مطابق اهداف عالیه نظام فراهم شود.

این پیشنهادها به شرح ذیل است:

۱- افزایش معافیت مالیاتی تأسیسات و مؤسسات گردشگری از ۵۰ درصد فعلی به صددرصد برای سال‌های ۹۸ و ۹۹

۲- افزایش مدت امهال بازپرداخت تسهیلات دریافتی توسط تأسیسات گردشگری از سه ماه به ۶ ماه و الزام بانک‌ها و مؤسسات مالی و اعتباری خصوصی در این مورد

۳- تخصیص تسهیلات با نرخ ۸ درصد (مشابه تسهیلات پرداختی حوزه گردشگری روستایی) به هتل‌ها به ازای هر اتاق ۵۰۰ میلیون ریال و نیز سایر تأسیسات و مؤسسات گردشگری با یک سال تنفس و شش سال بازپرداخت

۴- افزایش مدت پرداخت بیمه بیکاری کارکنان این صنعت تا پایان شهریور به دلیل تبعات طولانی مدت این بحران

۵- معافیت پرداخت ۲۳ درصد سهم بیمه کارفرما به تأمین اجتماعی برای طول سال ۹۹ و تدقیق و تسهیل سازوکارهای اجرایی آن

۶- عدم ازسرگیری فعالیت مهمانسراهای دولتی و واگذاری آن به بخش خصوصی به استناد ماده ۲۳ قانون مدیریت خدمات کشوری

۷- عدم صدور مجوز فعالیت برای خانه مسافرها تا پایان ۹۹

۸- افزایش مدت امهال پرداخت قبوض انرژی تأسیسات گردشگری از سه ماه به ۶ ماه

۹- در نظر گرفتن شرایط بهره برداری از بیمه بیکاری و ارائه تسهیلات ارزان قیمت برای حمایت از راهنمایان گردشگری

۱۰- پیش بینی دو دوره تعطیلات مناسب برای فصول پاییز و زمستان برای جبران نوروز و تخصیص سهمیه بنزین سفر

۱۱- تخصیص تسهیلات سفر داخلی به کارکنان دولت پس از بحران کرونا برای کمک به جریان سازی گردشگری داخلی در کشور

۱۲- ارائه حداقل ۵۰ درصد تخفیف در صدور روادید ورود و نیز بلیت ورودیه سایت‌های میراثی برای گردشگران خارجی برای سال ۲۰۲۱ میلادی

۱۳- فعال شدن بیشتر سفارتخانه‌های ایران در کشورهای مبدأ گردشگری به ایران و تخصیص بودجه مناسب به این امر

کد خبر 4942389 فاطیما کریمی

دیگر خبرها

 • ارز مورد نیاز واردات نهاده‌های دامی تامین شد
 • ارز مورد نیاز واردات نهاده‌های دامی شد
 • تغییر فعالیت شرکت‌های دانش بنیان در ایام کرونایی +تصاویر
 • حمایت سازمان برنامه و بودجه از طرح‌های استانی جهش تولید
 • هنوز هم در ذهن من «امام» به درخت سیب تکیه زده است
 • تکیه ناسار سمنان؛ اثری ملی با حالی ناخوش
 • روند ساخت مجتمع دانشگاه فنی و حرفه‌ای بوشهر مطلوب است
 • اعلام جزییات ثبت‌نام در مدارس شاهد و ایثارگران/ ضرورت استانداردسازی مدارس شاهد
 • شرکت دیتاک جزء شرکت‌های دانش‌بنیان سطح A محسوب می‌شود/ کاربرد علوم اجتماعی محاسباتی در انتخابات ریاست‌جمهوری
 • اعطای ۷۰۰ میلیاردی تسهیلات به شرکت‌های فناور و دانش‌بنیان
 • اعطای 700 میلیاردی تسهیلات به شرکت‌های فناور و دانش بنیان
 • نقش دعا در عبور از بحران هایی چون کرونا غیر قابل انکار است
 • گذر معاون رئیس جمهور از هفت خان مشکلات شرکت های دانش بنیان
 • یک اختراع کرونایی
 • سازمان برنامه و بودجه از طرح‌های استانی با رویکرد جهش تولید حمایت می‌کند
 • جزییات پرداخت تسهیلات به واحدهای آسیب دیده از کرونا
 • جزییات آمار تفکیکی مبتلایان کرونایی ۱۶ خرداد ماه ۹۹ استان خوزستان اعلام شد/اهواز و آبادان در صدر ابتلا
 • تکیه ناسار سمنان؛ اثری ملی با حالی ناخوش+ تصاویر
 • جزییات پرداخت تسهیلات 680 میلیاردی به آسیب دیدگان اقتصادی از کرونا در کرمانشاه