به گزارش خبرنگار ایلنا، طی ماه‌های گذشته با شیوع کرونا سفرها و البته مسافرت‌های با رویکرد تفریح و گردشگری با محدودیت‌های اجباری از سوی سازمان جهانی بهداشت (WHO) مواجه شد و عموم جامعه به ماندن در خانه‌های خود ترقیب شدند. تمام سفرها لغو و تورها کنسل شدند. در این میان فعالان حوزه گردشگری با چالش‌ها و البته خسارت‌های هنگفتی روبه روشدند.

در این میان برخی از فعالان گردشگری معتقدند تغییر روند رکود کنونی به شرایط و اجرای قوانین فاصله گذاری‌ها و اصلاح قیمت‌ها نیز بستگی دارد و حداقل تا سال ۲۰۲۲ طول می کشد تا اوضاع این صنعت بهبود پیدا کند و از رکود و کسادی خارج شود. البته سازمان جهانی گردشگری نیز پیام‌های متعددی برای بازگشت رونق به گردشگری در دوران پساکرونا منتشر کرده است.

ولی تیموری (معاون گردشگری کشور) با اشاره آنکه در حال حاضر آزادسازی سفر یکی از تصمیمات قطعی کشور نیست، یادآور شد: باتوجه به شرایط موجود سعی بر آن است تا با برنامه درصدد عملیاتی کردن زنجیره سفر باشیم. به این مهم واقف هستیم که با پایان ماه مبارک رمضان نمی‌توان به‌طور حتم عنوان کرد که سفر آزاد شده است و گردشگران می‌توانند با خیال آسوده به تمام نقاط کشور سفر کند. چراکه همچنان با قرمز ماندن برخی از شهرها و استان‌ها قطعاً محدودیت صفر نیز باقی خواهد ماند. با این وجود بر اساس مسئولیتی که داریم، کم کم تاسیسات گردشگری را آماده بازگشایی و ارائه خدمات می‌کنیم.

 او ادامه داد: هتل‌ها و مراکز پذیرایی بیش از سه ماه تعطیلی را پشت سر گذاشته‌اند و اکنون برای ارائه خدمات به مسافران نیازمند زمان هستند تا بتوانند خدمات لازم را ارائه دهند. هنوز نگرانی‌ها و دغدغه‌های وجود دارد که ممکن است سبب شود تا مردم از بازگشایی هتل‌ها و رستوران‌ها استقبال نکنند. به دنبال آن هستیم تا تمامی این چالش‌ها را به مرور پشت سر بگذاریم و در مرحله نخست گردشگری داخلی و سپس گردشگری خارجی را توسعه دهیم.

 معاون گردشگری خاطرنشان کرد: با رونق و توسعه گردشگری داخلی و فعال شدن بخش خصوصی گردشگری این بخش باید در حوزه اعتمادسازی گردشگران خارجی ورود کند و از حضور گردشگران داخلی برای تبلیغ  و معرفی این مهم  بهره جوید.  مراکز هتلی و رستوران‌ها آنها با رعایت پروتکل‌های بهداشتی و نمایش آن در عرصه بین‌الملل می‌توانند گردشگران بین‌المللی را در خصوص ارائه خدمات مناسب متقاعد کنند. ما به دنبال گشایش‌هایی برای جذب گردشگران خارجی هستیم و برای تحقق این مهم نیازمند اعتمادسازی با کمک دولت و بخش خصوصی هستیم. انتظار آن است تا زودتر از آنچه که تصور می‌کنیم بتوانیم به حوزه جذب گردشگر خارجی بازگردیم و ایران به عنوان یک مقصد گردشگری مطرح شود. نباید فراموش کرد که ایران در حوزه فوتی‌های بیماران کرونایی ۵۰ امین کشور در دنیا است، بنابراین می‌توان گفت به نوعی یکی از کشورهایی به حساب می‌آید که تعداد مرگ و میر از بیماری کرونا نسبت به جمعیت آن در مقایسه با سایر کشورهای دنیا کمتر بوده است.

او با اشاره به تغییراتی که در حوزه سفرهای پسا کرونا شاهد هستیم، گفت: سفرها در ابعاد نزدیک و از کشورهای همسایه شروع خواهد شد. این بدان معناست ماکه طی دو سال گذشته بازارهای هدف‌مان را بر روی جذب گردشگر از کشورهای همسایه متمرکز کرده بودیم طبیعتا زودتر می‌توانیم به هدف خود برای جذب گردشگران خارجی دست یابیم. نباید فراموش کرد که طی سال‌های گذشته عمده گردشگران ورودی ما از کشورهای همسایه بودند و اکنون نیز طی تغییر و تحولاتی که در حوزه سفرهای پسا کرونا اتفاق می‌افتد، حوزه گردشگری خارجی ایران آسیب چندانی نخواهد دید و می‌تواند به روند گذشته خود ادامه دهد.

تیموری خاطرنشان کرد: براساس الگوهایی که در سازمان جهانی گردشگری مطرح شده است، پیش‌بینی‌ها بر رونق و آغاز سفرهای داخلی در مرحله نخست و رونق گردشگری خارجی با حضور گردشگران از کشورهای همسایه در مرحله بعد است. به نظر می‌رسد که ایران گام نخست برای توسعه گردشگری داخلی را بعد از پایان ماه رمضان و تعطیلات عید فطر تکمیل خواهد کرد برای جذب گردشگران خارجی نیز رایزنی‌هایی با کشورهای ترکیه ارمنستان آذربایجان و حتی کمی دورتر مانند چین و هنگ کنگ انجام شده است پست و طی دو هفته گذشته ارتباطاتی با تور اپراتورهای آنها گرفته شده. تقاضاهایی از سوی بخش خصوصی این کشورها برای اجرای تور سفر به ایران نه برای زمان اکنون بلکه برای تابستان و ماه‌های تیر و مرداد وجود دارد. 

معاون گردشگری کشور در پاسخ به سوال خبرنگار ایلنا، مبنی براینکه هرچند ایران می‌تواند در حوزه اعتمادسازی به لحاظ امن بودن در خصوص شیوع ویروس کرونا ورود کند اما چه تضمینی وجود دارد و چه پروتکلی تعریف شده است که گردشگران خارجی که به ایران سفر می‌کنند ناقل ویروس کرونا نباشند و آغازی دوباره برای شیوع اپیدمی دیگر در کشور به حساب نیایند، گفت: طبیعتاً برای تحقق این مهم معاونت گردشگری و وزارت میراث فرهنگی گردشگری و صنایع دستی به تنهایی نمی‌تواند ورود کند بلکه باید تمهیداتی در سطح ستاد ملی کرونا اندیشیده شود. در حال حاضر برای ورود گردشگر خارجی به کشور محدودیت‌هایی وجود دارد. تقاضاهای موجود برای سفر به ایران را در قالب یک گزارش به دولت و ستاد کرونا اعلام کردیم تا آمادگی لازم برای حضور گردشگران خارجی ایجاد شود. در مرحله نخست نیاز است تا اجازه رسمی برای آغاز این فرآیند صادر شود. نیاز است تا پروتکل‌های کشوری درنظر گرفته و ابلاغ شود. می‌توان مانند روزهای اولیه شیوع ویروس کرونا تمهیداتی برای چک کردن گردشگران خارجی در مبادی ورودی کشور اندیشید. البته برخی از کشورها موضوع دارا بودن کارت سلامت برای گردشگران خارجی را مطرح کرده‌اند که این مهم نیز می‌تواند مورد بررسی قرار گیرد. نیازمند ایجاد هماهنگی‌های لازم بین دستگاه‌ها و نهادهای مربوطه هستیم.

او در پاسخ به سوال دیگر خبرنگار ایلنا مبنی بر  آنکه  آیا ایران در حال حاضر بر اساس فعالیت‌هایی که سال گذشته در بازار چین  داشته همچنان جذب گردشگران چینی را در اولویت بازارهای هدف خود قرار داده یا خیر و اینکه اگر پاسخ مثبت است با وجود حساسیت‌هایی که در خصوص حضور گردشگران چینی و هنگ کنگی به ایران وجود دارد چه تمهیداتی برای جلوگیری از به وجود نیامدن رفتارهای نامناسب و در جامعه میزبان و البته نگرانی‌هایی که در خصوص شیوع مجدد و ویروس کرونا با حضور گردشگران چینی در کشور وجود دارد، اندیشیده‌اند، گفت: به نظر می‌رسد اینکه اکنون بگوییم گردشگر چینی نمی‌خواهیم خلاف اصول مقررات و تفاهم‌نامه‌های بین‌المللی است. ما نیز سعی می‌کنیم براساس الگوهای بین‌المللی حرکت می‌کنیم به این ترتیب که در مرحله نخست گردشگری داخلی سپس جذب گردشگر کشورهای همسایه و پس از آن با بهبود شرایط، جذب گردشگر از کشورهای دورتر مانند چین را در برنامه خود قرار دهیم.

تیموری تصریح کرد: در حال حاضر باید ببینیم وضعیت بیماری کرونا در کشور چگونه پیش می‌رود. قبول داریم ممکن است توسعه گردشگری در ابعاد داخلی و چه در ابعاد خارجی زمان‌بر باشد و نگرانی‌هایی در خصوص شیوع مجدد کرونا از فصل پاییز به بعد وجود دارد، اما می‌توانیم بر اساس الگوهای سازمان جهانی گردشگری پیش برویم.

منبع: ایلنا

کلیدواژه: ارمنستان چین گردشگری سفر کرونا آذربایجان ترک مسافرت تفریح هنگ کنگ گردشگران چینی شیوع کرونا دوران پساکرونا گردشگران کشورهای همسایه کشورهای همسایه گردشگران خارجی حضور گردشگران گردشگری داخلی مرحله نخست سازمان جهانی جذب گردشگران ویروس کرونا حال حاضر جذب گردشگر بخش خصوصی

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت www.ilnanews.com دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت www.ilnanews.com بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۸۰۴۳۸۸۳ را به همراه موضوع به آدرس info@khabarban.com ارسال فرمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

‏مرجان، خواننده ایرانی درگذشت

استقبال از موافقت وزیر کار برای بررسی افزایش حداقل مستمری در شورایعالی کار

"دوره ترامپ را پایان یافته قلمداد کنید؛ او دیگر رئیس‌جمهور آمریکا نیست"

دیدگاه متفاوت سه فقیه درباره مجازات پدر رومینا: از کفایت حبس ده ساله تا قصاص

هنوز هم در ذهن من «امام» به درخت سیب تکیه زده است

خبر بعدی:

سفر به ترکیه در ایام کرونا

سفر یکی از جذاب‌ترین کارهایی است که هرکسی می‌تواند در زندگی خود انجام دهد.

به گزارش ایسنا، بنابراعلام الفبا سفر، با شیوع ویروس کرونا در ماه‌های اخیر مردم بیش از پیش از انجام این کار محروم شدند و حال سعی می‌کنند با دیدگاهی مثبت مبنی بر پایان یافتن هرچه زودتر کووید ۱۹ برنامه‌ریزی برای یک سفر فوق‌العاده در یک مکانی خاص داشته باشند تا تمامی خستگی‌های ناشی از قرنطینه را یکجا از تن خود خارج کنند.

بهترین شهر ترکیه برای سفر کجاست؟

یکی از مقاصدی که واقعا ارزش نه‌تنها یک‌مرتبه، بلکه چندین بار دیدن را دارد و از طرفی ایرانیان‌هم می‌توانند راحت‌تر به آنجا سفر کنند، استانبول می‌باشد که در واقع بهترین شهر ترکیه برای سفر است.

استانبول را می‌توان شهری خارق‌العاده دانست، از خانه‌های رنگین‌کمانی در محله‌های قدیمی گرفته تا جاذبه‌های توریستی به‌جامانده از سلطنت امپراطوری بزرگ عثمانی، هر چند که نمی‌توان از تماشای دو قاره در یک نقطه هم غافل شد.

در مجموع این شهر مملو از جاذبه‌ها و اماکن دیدنی است که مسلما بازدید تمامی آن‌ها برای مسافران تور استانبول، آن‌هم در یک‌ زمان خیلی محدود، یک امر غیرممکن است.

به همین منظور برای اینکه بعد از مدت‌ها قرنطینه خانگی بخواهید یک سفر خاطره‌انگیز را تجربه کنید علاوه بر معرفی تعدادی از جاذبه‌های شگفت‌انگیز استانبول، هتل‌ها و رستوران‌های فوق‌العاده این شهر را به شما نشان خواهیم داد. البته در سفر به استانبول با تور ترکیه با توجه به قوانینی که توسط دولت این کشور جهت جلوگیری از شیوع کرونا در نظر گرفته‌ شده، باید مواردی را رعایت کرد که در ادامه به این موضوع خواهیم پرداخت.

استانبول ترکیه مقصدی ایده‌آل برای گردشگری سلامت

ترکیه از جمله کشورهایی به شمار می‌رود که در سال‌های اخیر توانست مسافران زیادی را جهت گردشگری سلامت جذب کند اما در ماه‌های اخیر، ویروس کرونا سنگ بزرگی مقابل پای افرادی بود که جهت درمان قصد سفر به این کشور را داشتند.

با این‌ حال وزارت بهداشت ترکیه اعلام کرد تدابیر ویژه‌ای برای بیمارانی که به ترکیه وارد می‌شوند در نظر گرفته‌ شده است. بر این اساس هر بیمار می‌تواند دو همراه با خود داشته باشد. همچنین هنگام ورود به فرودگاه‌های ترکیه آزمایش ویروس کرونا از بیماران و همراهان گرفته می‌شود.

البته لازم به ذکر است که اگر امکان انجام آزمایش در کشور مبدأ وجود داشته باشد، مسافران می‌بایست ۴۸ ساعت قبل از سفر تست کووید ۱۹ را انجام دهند و هنگام سفر برگه جواب منفی این آزمایش را به همراه داشته باشند.

شرایط برنامه گواهی سلامت ترکیه، برای تفریح در استانبول

با اعلام وزیر فرهنگ و گردشگری ترکیه، برنامه گواهی سلامت گردشگری ترکیه در فصل تابستان اجرا می‌شود. با این برنامه مسافران در ترکیه سفر خود را در شرایطی کاملاً بهداشتی سپری می‌کنند.

این برنامه شامل اقدامات پیشگیرانه است که تمامی تدابیر سلامتی را برای مسافرانی که به ترکیه سفر می‌کنند اعم از حمل‌ و نقل هوایی، دریایی و زمینی مورد استفاده، فرودگاه‌ها و ترمینال‌های مقصد، تمامی مراکز اماکنی از آن استفاده خواهند کرد، این برنامه هم کارکنانی که به مسافران خدمات ارائه می‌دهند و هم وضعیت سلامتی گردشگران را شامل می‌شود.

در این برنامه مسافران ملزم به رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی به همراه استفاده از ماسک هستند و همچنین اقداماتی چون آموزش‌های ضدعفونی‌کنندگی، حمایت‌های روانی، تأمین لوازم بهداشتی، سنجش حرارت بدن قبل از ورود به مجموعه برای کارکنان مجموعه‌هایی که گردشگران در آن‌ها حضور خواهند داشت در نظر گرفته‌شده است.

تدابیر اتخاذشده در گواهی سلامت برای هتل‌های استانبول

با توجه به سخت‌گیری دولت ترکیه در جلوگیری از به خطر افتادن سلامتی مردم این کشور و گردشگران، هتل‌های استانبول با ارائه خدماتی مانع از به وجود آمدن مشکلات می‌شوند. در همین راستا گواهی سلامت گردشگری تمام شرایط لازم برای تحت کنترل درآوردن پاندمی اعم از فاصله‌گذاری اجتماعی، تماس، ایزوله‌سازی و علاوه بر این رعایت آن از سوی تمامی کارکنان مجموعه‌ها را مهیا کرده و بر آن نظارت خواهد کرد.

از لوکس‌ترین هتل‌های استانبول که با پیروی از برنامه ذکرشده از اول ماه در فصل تابستان پیش‌رو، درب‌های خود را روی مهمانان و مسافران تور استانبول تابستان ۹۹ باز می‌کنند می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

· هتل الیت ورد

· هتل سی وی کی بسفروس

· هتل پارما تکسیم

· هتل‌هالیدی این

· هتل رادیسون بلو شیشلی

· هتل گلدن پرا استانبول

همان‌طور که گفته شد استانبول ترکیه جاذبه‌های گردشگری شگفت‌انگیزی در خود جای‌ داده است که برای بازدید و گشت‌ و گذار در آنها و همچنین اقامت در بهترین هتل‌های آنجا نیازمند بهترین تورهای مسافرتی به این شهر می‌باشید.

الفبای سفر در تلاش است تا بهترین لحظات را برای شما رقم بزند. پس کافیست به آژانس هواپیمایی الفبای سفر مراجعه کنید و سفر خود را آغاز نمایید.

انتهای رپرتاژ آگهی

دیگر خبرها

 • حداقل اعتبار مورد نیاز پاسپورت برای سفرهای خارجی چقدر است؟
 • شروع ترم بعدی دانشجویان از مهر/ دانشجویان جدیدالورود از آبان به دانشگاه می‌روند
 • تکمیل زنجیره تولید محصولات کشاورزی مورد توجه مسئولان قرار گیرد
 • آغاز به کار تورهای گردشگری بلای جان مردم نمی‌شود؟/ اوضاع گردشگری ایام کرونا در استان های مختلف
 • استاندار:تکمیل زنجیره تولید محصولات کشاورزی چهارمحال و بختیاری مورد توجه قرار گیرد
 • «رمضان شلح»؛ مرد مقاومت فلسطین و پیشرو در مسیر حل اختلافات داخلی
 • تدوین پروتکل‌های بهداشتی زائران و گردشگران سلامت در خراسان رضوی
 • اشتغالزایی 1200 نفر با بهره‌برداری از زنجیره فولاد کردستان
 • واکنش توییتری سفیر ایران به تکمیل کابینه عراق
 • نیویورک‌تایمز: امریکا در آستانه «جنگ داخلی» است/ ترامپ در انتخابات بعدی تقلب می‌کند
 • تکمیل زنجیره تولید گوشت بوقلمون کشور در زنجان
 • اعتمادسازی نسبت به وقف با رویکرد جهادی مدیریت اوقاف مازندران
 • اعتمادسازی مناسبی نسبت به وقف در جامعه صورت گیرد
 • تسخیر هولناک جاده‌ها
 • چین از انگلیس خواست تفکر استعماری را رها کند
 • تخریب سواحل گیلان با ورود سالانه ۳۰ میلیون گردشگر
 • اقامت ۶۵۰۰ گردشگر در تعطیلات نیمه خرداد در همدان
 • بازدید بیش از ۲۵ هزار گردشگر در تعطیلات نیمه خرداد همدان
 • جهش ۴۰ درصدی سهام بوئینگ و ایرباس با احیای سفرهای هوایی