تقریباً نیم میلیون نفر بین سال‌های ۱۹۹۴ تا ۲۰۱۳ در سراسر جهان بر اثر زمین‌لرزه جان خود را از دست دادند و بیش از ۱۱۸ میلیون نفر نیز تحت تأثیر زلزله قرار گرفتند؛ بررسی وضعیت شهرها بعد از زلزله نشان می‌دهد که بیشتر تلفات، ناشی از تخریب ساختمان‌ها است و نه خود بلایای طبیعی.

به گزارش سرویس ترجمه ایمنا، مطابق مرکز تحقیقات اپیدمیولوژی بلایای طبیعی، از آنجا که در آینده جمعیت بیشتری از مردم در مناطق با لرزه‌خیزی بالا مستقر می‌شوند، بر جمعیت و تعداد ساختمان‌های ناایمن در برابر زلزله افزوده می‌شود.

ازاین‌رو مجمع عمومی سازمان ملل متحد در سال ۲۰۱۵ توافق‌نامه داوطلبانه ۱۵ ساله‌ای را برای کاهش احتمال و تأثیر بلایای طبیعی در سراسر جهان تصویب کرد.

این توافق‌نامه با عنوان "چهارچوب سندای برای کاهش خطرپذیری سوانح ۲۰۱۵-۲۰۳۰" شناخته شده است و هدف آن کاهش تلفات انسانی و هزینه‌های اقتصادی بلایای طبیعی و تقویت همکاری‌های بین‌المللی است. این برنامه بر ساختمان‌های مقاوم‌تر با اتخاذ استراتژی‌های مناسب طراحی و ساخت و همچنین بازسازی و بهسازی سازه‌های موجود متمرکز شده است و نزدیک به ۱۰۰ کشور جهان را پشتیبانی می‌کند.

معدودی از شهرهای جهان تلاش کرده‌اند در برابر زلزله که از مخرب‌ترین بلایای طبیعی است مقاوم و تاب‌آور شوند. در ادامه با ذکر مثال‌هایی به برخی راه‌حل‌های استراتژیک جهت افزایش مقاومت و تاب‌آوری شهرها پرداخته می‌شود. لازم به ذکر است منظور از تاب‌آوری بازگشت شهر به وضعیت اولیه پس از حوادث طبیعی و از سرگیری فعالیت‌ها است.

احداث ساختمان‌های مقاوم در برابر زلزله

مکزیکوسیتی: زمین‌لرزه‌ای با بزرگای ۷.۱ در مقیاس ریشتر در ۱۹ سپتامبر ۲۰۱۷ شهر مکزیکوسیتی را لرزاند. ساختمان‌هایی که از دال تخت بتنی کم کیفیت و ارزان استفاده می‌کردند فرو ریختند و اکنون این دال‌ها توسط بسیاری از کشورها ممنوع شده است. ساختمان اداری ۵۷ طبقه‌ای به نام "Torre Mayor" در مکزیکوسیتی که هشت هزار نفر در آن مشغول به کارند، با استفاده از مواد و فن‌آوری‌های مناسب و نوین ساخته شده است. این ساختمان که روی فونداسیونی دارای ۲۵۲ شمع عمیق واقع شده است، در هنگام بروز فاجعه زلزله هیچ خسارت قابل‌توجهی را متحمل نشد. ۹۸ میراگر لرزه‌ای موجود در آن، ارتعاشات زلزله را جذب و خنثی می‌کند.

استانبول: استانبول یک شهر مستعد زلزله است؛ هنگامی که ساخت فرودگاه بین‌المللی دوم آن (Sabiha Gökçen) تصویب شد، مقاومت در برابر زلزله یکی از اولویت‌های اصلی مقامات بود. فرودگاه بین‌المللی Sabiha Gökçen از تکنولوژی "جداگرهای لرزه‌ای" برای کاهش اثرات زلزله بهره برد. جداگر لرزه‌ای روشی است که در آن یک ساختمان بر روی پایه‌هایی از جنس فولاد و لاستیک فشرده قرار می‌گیرد و سازه را از زمین جدا می‌کند. این بدان معنی است که در هنگام زلزله ساختمان کمتر ارتعاش می‌کند و حداقل خسارت را متحمل می‌شود.

آرپ (Arup)، مهندس طراح فرودگاه، ۳۰۰ جداگر زیر این سازه تعبیه کرد که موجب کاهش ۸۰ درصدی بار جانبی زمین‌لرزه می‌شود. از نظر تئوریک این سازه می‌تواند در برابر زلزله با بزرگای ۷.۵ تا ۸ ریشتر عملکرد خود را حفظ کند. این فرودگاه یکی از بزرگ‌ترین سازه‌های مجهز به جداگرهای لرزه‌ای در جهان است.

کرایست چرچ، نیوزلند: پس از زلزله فاجعه‌بار در فوریه ۲۰۱۱ که موجب کشته شدن ۱۸۵ نفر و خسارات قابل توجهی شد، این شهر شرایط سختی را تجربه کرد. اما سازه‌های فلزی چند طبقه از جمله قاب‌های مهاربندی واگرا (EBFs)، قاب‌های مهاربندی همگرا (CBF) و قاب‌های خمشی (MRFs) پس از زمین‌لرزه عملکرد خود را حفظ کردند. در حقیقت، خانه‌های مدرن فولادی و سبک از یک تا سه طبقه حتی در مناطق با شدت لرزه‌خیزی بالا آسیب ندیدند. همچنین، برج پاسیفیک دارای ۲۳ طبقه، بلندترین ساختمان شهر در هنگام وقوع زلزله بود که تنها یکی از اعضای فولادی آن آسیب دید.

فناوری حسگرهای نوری برای بهبود تاب‌آوری

کالیفرنیای جنوبی مجهز به حس‌گر نوری جدیدی است که پس از وقوع یک زلزله بزرگ، بازگشایی ساختمان‌های مهم را تسریع می‌کند. پس از دو زلزله اخیر که در این شهر به وقوع پیوسته است، زلزله شناسان هشدار داده‌اند که در آینده زلزله‌های بیشتری رخ دهد. فناوری جدید برای بهبود تاب‌آوری در آزمایشگاه ملی "لارنس برکلی" (Lawrence Berkeley) توسعه یافت. این فناوری داده‌های مربوط به جابه‌جایی بین طبقه را جمع‌آوری و انتقال می‌دهد و طبق گزارش محققان اطلاعات قابل اعتمادی در مورد هرگونه خسارت ساختمان جهت سرعت بخشیدن به تعمیر و بازسازی فراهم می‌کند.

این فناوری، به بازرسان ساختمان کمک می‌کند تا پروفایل جابه‌جایی یک ساختمان را به دست آورده و در مرحله اول آسیب‌دیده‌ترین و بحرانی‌ترین ساختمان‌ها را ارزیابی کنند. در نتیجه موجب می‌شود تا زمان قابل توجهی در مقایسه با بازرسی‌های محلی که روزها طول می‌کشد تا ساختمان‌ها مجدداً به بهره‌برداری برسند، صرفه‌جویی شود.

از سال ۲۰۱۵ تحقیقات بر روی یک فناوری جدید حسگرها که DDPS نامیده می‌شوند آغاز شده و آزمایش شبیه‌سازی آن در آزمایشگاه مهندسی زلزله دانشگاه نوادا (Nevada) انجام شد. اکنون، حسگر DDPS در یک ساختمان چند طبقه در آزمایشگاه برکلی که در نزدیکی گسل هیوارد (Hayward) قرار دارد نصب می‌شود؛ این گسل یکی از خطرناک‌ترین گسل‌های ایالات متحده است. تاکنون محدودیت‌های فرکانس حسگرها و نبود امکان دریافت سریع و برخط اطلاعات برای سرعت بخشیدن به تصمیم‌گیری یک چالش بود که حسگرهای DDPS به عنوان یک راه حل امیدوارکننده که ترکیبی از پرتوهای لیزر با حسگرهای نوری است این مشکل را برطرف می‌کند. تکنولوژی ۵g سرعت انتقال داده مورد نیاز را پشتیبانی می‌کند.

مهندسان زلزله از حسگرها در آسمان‌خراش‌ها، پل‌ها و ساختمان‌های حساس استفاده کرده‌اند تا خسارات پنهان را که ممکن است به فاجعه ختم شود، تشخیص دهند. به عنوان مثال و برای پی بردن به اهمیت موضوع، ۵۰ دقیقه پس از متوقف شدن زلزله در مکزیک، برخی از ساکنان یک ساختمان چهار طبقه اداری به کار بازگشتند که بعداً فروریخت.

زلزله سپتامبر ۲۰۱۷ در مکزیکوسیتی، موجب شد برای اولین بار در این شهر مدرسه‌ای به سیستم حسگرهای ارزان قیمت برای نظارت بر زمین‌لرزه و ارزیابی هرگونه خسارت در صورت وقوع مجهز شود. بچه‌های دبستان ماریانو ماتاموروس (Mariano Matamoros) هنوز از هر سروصدایی که یادآور زلزله رخ داده باشد وحشت‌زده می‌شوند.

وجود حسگرها در هر طبقه ساختمان به شناسایی طبقاتی که در هنگام زلزله جابه‌جایی بیش از حد مجاز داشته‌اند کمک می‌کند. گرچه حسگرها جایگزین بازرسی‌های تخصصی نمی‌شود، به عنوان ابزاری برای تصمیم‌گیری و افزایش سرعت عمل به کارشناسان و متخصصان کمک می‌کند.

اقدام سریع مردم آنکوریگ (Anchorage) پس از زلزله، بزرگ‌ترین شهر آلاسکا نشان می‌دهد که می‌توانیم تلاش بیشتری برای بازگشت سریع به زندگی عادی پس از زلزله انجام دهیم. هنگامی‌که در سال ۲۰۱۸، زمین‌لرزه‌ای به بزرگی ۷.۰ ریشتر در شهر رخ داد، برخی از جاده‌ها به شدت آسیب دیدند. جاده‌ها فقط یک هفته پس از حادثه در نتیجه تلاش شبانه‌روزی مهندسان و کارگران برای تعمیر خسارات دوباره بازگشایی شدند. این منطقه بیش از هر مکان دیگری در آلاسکا زمین‌لرزه را تجربه کرده است و مردم این مسئله را بسیار جدی می‌گیرند. تعمیر و بازسازی سریع شهر نشان می‌دهد که چگونه می‌توان از زمان و پول برای سازگاری با این شرایط سرمایه‌گذاری کرد، حتی اگر ندانیم که چه زمانی و کجا ممکن است زلزله رخ دهد.

ترجمه از: حمید بهبهانی، خبرگزاری ایمنا 

کد خبر 425184

منبع: ایمنا

کلیدواژه: زلزله مقاوم به زلزله سازه های مقاوم در برابر زلزله ضد زلزله تاب آوری شهر مهندسی سازه شهر شهروند کلانشهر مدیریت شهری کلانشهرهای جهان حقوق شهروندی نشاط اجتماعی فرهنگ شهروندی توسعه پایدار حکمرانی خوب اداره ارزان شهر شهرداری شهر خلاق برابر زلزله بلایای طبیعی ساختمان ها یک ساختمان زمین لرزه تاب آوری لرزه ای

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت www.imna.ir دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت www.imna.ir بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۸۰۴۴۲۵۰ را به همراه موضوع به آدرس info@khabarban.com ارسال فرمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

نماینده مجلس: ایران ۲۰ تا ۳۰ میلیارد دلار به سوریه پول داده است/ آینده کشور پر چالش است

اين سياست را اعدام‌ كنيد/ چرا افراد عادی محکوم به اعدام می‌شوند ولی افراد صاحب قدرت با اندکی مجازات و سپس تخفیف و آزادی مشروط مواجه شوند؟

سوئد در شوک یک جنایت؛ بریده شدن سر دختر سوئدی توسط پسر عراقی+عکس

مسکن گران می شود؟

چهارم خرداد؛ خرمشهر را پس گرفتیم، پیش به سوی خاک عراق

خبر بعدی:

خسارت‌های جزیی زلزله به منازل مسکونی/ تاکنون تلفات جانی نداشتیم

به گزارش ایلنا، سید امان الله جهانبین مدیر عامل جمعیت هلال احمر استان در تشریح جزییات زلزله امروز در استان کهکیلویه و بویر احمد اظهار کرد: چهار تیم از دهدشت و گچساران به مرکز زلزله اعزام شدند. طبق بازدید صورت گرفته از مناطق شهری، تاکنون تنها ترک خوردگی برخی منازل مسکونی در  این شهر گزارش شده است.

وی از اعزام تیم ارزیاب و معاون هلال احمر گچساران به روستاهای مرکز زلزله از جمله خیرآباد، سعادت آباد و دژ سلیمان خبر داد.

جهانبین افزود: طبق تماس های صورت گرفته با شوراهای روستاها تاکنون هیچگونه تلفاتی انسانی نداشته‌ایم.

وی بیان کرد: تیم های هلال احمر استان کهگیلویه و بویراحمد در حال آماده باش هستند.

محسن جلیل، رئیس مرکز مدیریت حوادث و فوریت های پزشکی کهگیلویه و بویراحمد هم با اشاره به زمین لرزه ۵.۲ ریشتری گچساران گفت: ۸ تیم ارزیاب کهگیلیویه و بویراحمد به منطقه زلزله زده اعزام شدند و هیچ مصدومی تاکنون به اورژانس گزارش نشده است.

جلیل تصریح کرد: نیروهای اورژانس در شهرستان زلزله زده گچساران حضور دارند.

رئیس مرکز مدیریت حوادث و فوریت های پزشکی کهگیلویه و بویراحمد اظهار کرد: پایگاه اورژانس، مراکز درمانی و بیمارستان های شهرستان گچساران و اورژانس هوایی استان در حال آماده باش هستند و به مراکز درمانی و اورژانس شهرستان های چرام، باشت و کهگیلویه آماده باش داده شده است.

مرکز لرزه‌نگاری کشور شدت این زمین لرزه را ۵.۲ درجه در مقیاس ریشتر اعلام کرده است. این زمین لرزه در ساعت۱۳ و ۴۱ دقیقه و ۲۷ ثانیه یکشنبه، چهارم خرداد ماه به وقوع پیوست.

این زمین لرزه در عمق ۱۰ کیلومتری زمین و در ۱۴ کیلومتری دوگنبدان در استان کهگیلویه و بویراحمد، ۴۱ کیلومتری سردشت خوزستان، و ۴۴ کیلومتری چرام کهگیلویه و بویراحمد رخ داد. این زلزله در بخش‌هایی از استانهای بوشهر، فارس و خوزستان احساس شد.

پس لرزه‌ای به قدرت ۲.۹ در مقیاس ریشتر ساعت ۱۳:۵۴ دقیقه امروز شهرستان گچساران را لرزاند.

مرکز لرزه نگاری موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران اعلام کرد: این پس لرزه ساعت ۱۳:۴۵ دقیقه امروز چهارم خرداد در عمق ۱۰ کیلومتری زمین شهرهای دوگنبدان و باشت را لرزاند.

مرکز این زلزله در فاصله ۱۰ کیلومتری دوگنبدان، ۳۶ کیلومتری چرام و در ۴۲ کیلومتری باشت، کهگیلویه وبویر احمد گزارش شده است.

وحید محمدی تبار، مدیرکل مدیریت بحران کهگیلویه و بویراحمد گفت: زلزله 5.2 ریشتری گچساران تلفات جانی و مصدوم نداشته است.

وی افزود: این زلزله خسارات زیادی را به ابنیه، راهها و ساختمان های مسکونی شهری و روستایی وارد کرده است. ترک خوردگی و ریزش سقف و دیوار منازل مسکونی را در پی داشت.

محمدی تبار تصریح کرد: تیم های هلال احمر، بنیاد مسکن و فرمانداری مامور شدند تا خسارات وارده را ارزیابی و برآورد کنند، سپس به استانداری اعلام نمایند.

مصدومین زلزله در گچساران به ۶ نفر افزایش یافت. همگی به دلیل فرار از زلزله مصدوم شده‌اند. اکنون ۱۲ تیم های ارزیاب (کهکیلویه و بویر احمد ٤ تیم – فارس ٢ تیم – بوشهر ٢ تیم - خوزستان ٤ تیم) در منطقه حضور دارند.

تیم‌های ارزیاب در شهرستان گچساران، باشت و سعادت آباد هیچ خسارات جانی گزارش نکرده‌اند. تخریب برخی از دیوارها در شهرستان گچساران گزارش شده است.

دیگر خبرها

 • زلزله‌ ۵/۹ ریشتری در نیوزیلند
 • زلزله ۵.۹ ریشتری نیوزیلند را لرزاند
 • زمین لرزه به تعدادی از واحدهای مسکونی گچساران خسارت زد
 • راهکار برای افزایش تاب آوری در پساکرونا
 • ۱۲ تیم ارزیاب هلال احمر در مناطق زلزله زده دوگنبدان مستقر شدند
 • تفاوت زمین‌لرزه ۵.۲ ریشتری گچساران با زلزله یاسوج/ پیش‌بینی برای هرگونه خطر احتمالی
 • تفاوت زمین‌لرزه 5.2 ریشتری گچساران با زلزله یاسوج/پیش‌بینی برای هرگونه خطر احتمالی
 • آماده‌باش به ۴ شهرستان خوزستان در پی زلزله دوگنبدان
 • اعلام آماده باش به چهار شهرستان خوزستان در پی وقوع زلزله
 • خسارت شدید زلزله به بافت تاریخی دهدشت +عکس
 • خسارت زلزله امروز به بافت تاریخی دهدشت (+عکس)
 • زلزله دوگنبدان به بافت تاریخی دهدشت خسارت وارد کرد
 • اعلام آماده‌باش به ۴ شهرستان خوزستان در پی زلزله دوگنبدان
 • زمین لرزه ۵.۲ ریشتری گچساران به مسکن مهر آسیب زد
 • زلزله به راه های ارتباطی گچساران خسارت نزده است
 • تیم های ارزیاب مدیریت بحران به منطقه زلزله زده دوگنبدان اعزام شد
 • زلزله های گچساران تلفات جانی نداشته است
 • زلزله شهر دوگنبدان را لرزاند
 • زلزله ۵.۲ ریشتری شهر دوگنبدان را لرزاند