غسال بودن یکی از سخت‌ترین شغل‌های دنیاست. کمتر کسی به این قشر توجه دارد. بعد از همه‌گیری ویروس کرونا، ارزش کار غسال‌ها بیشتر مشخص شد.

گروه فرهنگ و هنر خبرگزاری دانشجو، شرایط خاصی که شیوع کرونا در کشورمان ایجاد کرد، یکی از مهم‌ترین تبعات آن چگونگی تدفین فوتی‌های ناشی از کرونا بود. از طرفی یک دغدغه دینی و باور فرهنگی برای جامعه ایران محسوب می‌شد و از طرف دیگر، به عدم اطلاع‌رسانی درست از تلاش‌ها برای کنترل این مسئله، تبدیل به سوژه رسانه‌های غربی برای ناامید کردن مردم شده بود.

از زبان قاسم دارینی؛ معاون امور آرامستان‌های شهرستان سبزوار و عضو هیئت مدیره اتحاديه و سازمان‌ آرامستان‌های كشور، گوشه‌ای از روزهای خاصی که تلاش جدی دست‌اندرکاران برای کنترل شرایط را می‌طلبید، روایت شده است.
غسال بودن یکی از سخت‌ترین شغل‌های دنیاست. کمتر کسی به این قشر توجه دارد. بعد از همه‌گیری ویروس کرونا، ارزش کار غسال‌ها بیشتر مشخص شد. دارینی اوایل اسفند برای جلسه‌ای کاری به تهران می‌رود تا قبل از رسانه‌ای شدن اپیدمی کرونا، اقداماتی که برای حفاظت پرسنل در دستور کار قرار گرفته را هماهنگ کند: «ما از قبل آماده بودیم. یازدهم اسفند ماه بحث کرونا در سبزوار جدی شد. اخباری که بیرون می‌آمد به همکاران ما هم منتقل می‌شد. به خاطر تامین امنیت روانی همکاران‌، لباس‌های حفاظت فردی، ماسک، دستکش تهیه کرده بودیم. با شهر‌هایی که درگیری بیشتری با کرونا داشتند، ارتباط گرفتیم تا از تجارب آن‌ها مطلع شویم. جلسات مختلفی گذاشتیم و روال پروتکل‌های بهداشتی را برای‌شان کامل توضیح دادیم و اجرا کردیم تا دچار ترس نشوند.»
غسل و کفن کردن میت‌های کرونایی ممکن بود برای غسال‌ها خطراتی داشته باشد. رسید به اینجا که رهبر انقلاب فتوا دادند با مراعات کامل نکات بهداشتی و استفاده از تجهیزات ایمنی، باید حداقل واجب در مورد غسل، کفن، نماز میت و دفن انجام گیرد. در صورت عدم امکان غسل ترتیبی هم باید به صورت ارتماسی غسل داده شود و اگر هیچگونه امکانی برای غسل نبود، می‌تواند تیمم صورت گیرد: «با مشورت مسئولان، بند اول فتوای رهبری را اجرا کردیم. همه با نیت قربة الی الله تا پای غسل، انتقال و دفن اموات کرونایی، محکم ایستادیم. جلسه‌ای با غسال‌ها برگزار کردیم و گفتیم غسل، یک واجب کفایی است. باید نیت‌تان قربة إلی الله باشد. اینکه بگویید این فوتی کرونایی را می‌شوییم از ترس مدیر درست نیست. بعد هم گفتیم که شما می‌توانید نیایید، گروه جهادی اعلام آمادگی کردند که ورود ‌کنند.»
غسال‌ها در خط مقدم مبارزه با کرونا هستند، اما بدون تعارف مجاهدت‌شان کمتر دیده شد. دارینی که از نزدیک شاهد مجاهدت غسال‌ها ست، از سختی‌هایی می‌گوید که غسال‌ها متحمل شدند: «واقعا روزهای سختی را ‌گذراندیم. خصوصا روزهای اول که بحث روانی بود. بعضی‌ از همکاران، نمی‌توانستند به خانه‌هایشان بروند. کسی که وسط روز می‌خواهد به خانه برود، برایش تاکسی تلفنی می‎گیریم. راننده‌ی تاکسی تا می‌فهمد آرامستانی هست، از ترس نمی‌آید. بعد هم راننده‌ای که مخصوص اموات کرونایی گذاشتیم، یک روز آمد و با ناراحتی گفت: "خانمم گفته می‌روم خانه‌ پدرم. می‌ترسم کرونا بگیری یا به من منتقل کنی." نگاه‌های مردم، همکاران را اذیت می‌‌کند. البته کمی هم حق دارند. این از سختی‌های کار ماست. خیلی‌ها به خاطر ترسی که وجود دارد، از ما دوری می‌کنند.»
دارینی از اولین فوتی کرونایی اینطور می‌گوید: «اولین فوتی، اهل سبزوار بود. اما در تهران درگیر کرونا شده بود. جسد را قبل از انتقال باید برابر پروتکل‌ها پلمپ کنند و بعد به شهری دیگر انتقال دهند. اما آن جسد نه غسل داده شده بود و نه کفن داشت. بچه‌های ما جسد را در این‌جا شستند. به دادستان اطلاع دادیم و ایشان نامه‌ای به سازمان علوم پزشکی‌ نوشتند. قرار شد بخش‌نامه کنند که هر جسدی به جای دیگری منتقل می‌شود، در همان شهرداری مبدأ تغسیل شود.»
از زمانی که اولین میت کرونایی در سبزوار کفن و دفن شد، رعایت نکات بهداشتی و ایمنی جدی شد. هر روز محیط غسال‌خانه، ضدعفونی می‌شد و این مساله کمی خیال غسال‌ها را راحت می‌کرد: «یخچال‌های فوتی‌های کرونایی یا مشکوک به کرونا را از فوتی‌های عادی جدا کردیم. البته غسال‌خانه یکی است. باید محیط غسال‌خانه قبل، حین و بعد از غسل دادن فوتی‌ها، ضدعفونی شود. زمانی که ضدعفونی می‌شود تا چند ساعت اثرات مواد ضدعفونی هست و نباید همکاران‌مان حضور داشته باشند. محیط آرامستان از 12 ظهر به بعد خلوت‌تر می‌شود. مقرر شد غسل فوتی‌های کرونا ساعت 12 به بعد باشد.»
از قدیم گفته‌اند میت روی زمین نمی‌‌ماند. به لطف خدا، تاکنون هیچ جنازه‌ای، چه غریب و تنها، چه با قوم و خویش، در سبزوار روی زمین نمانده. دارینی در این باره می‌گوید: «یک نفر مشکوک به کرونا، فوت کرده بود. خانواده‌اش جنازه‌اش را در آرامستان گذاشتند و رفتند. دنبال خانواده‌اش رفتیم تا بیایند برای خواندن نماز، اجازه بدهند. خانواده‌اش آمدند و دور از جنازه ایستادند و همکاران ما تمام مراحل تدفین را انجام دادند. هزینه‌های دفنش را هم خودمان دادیم.
یک بار یک فوتی آوردند گفتند مشکوک به کروناست. ما هر چه دنبال گشتیم خانواده‌‌اش را پیدا نمی‌کردیم. با هزار زحمت پیدایشان کردیم. خانواده‌اش هم درگیر کرونا بودند. این‌ها نزدیک جنازه هم نمی‌خواستند بیایند. اما نمی‌شد. ولیّ میت باید باشد که به اذن ایشان نماز بخوانیم. یک ماشین برداشتیم و پدرش را آوردیم. گفتیم فقط امضا کنید. پول هم نمی‌خواهد بدهید. همه‌ی کارهایش را خودمان انجام می‌دهیم. خود بچه‌ها رفتند میت را با کمال احترام دفن کردند.»
کرونا خیلی از مناسبات اجتماعی و رسم و رسوم را کمرنگ کرده. قبلا اگر کسی فوت می‌کرد؛ آرامستان قیامت می‌شد. اما حالا ظاهرا از خانواده‌های داغدار کمتر کسی پایش را به آرامستان می‌گذارد: «بعضی خانواده‌ها دو یا سه نفر می‌آیند. کسی را ندارند که به خاطر از دست دادن عزیزشان دلداری‌شان بدهد و آرام‌شان کند. غسال‌ها این موضوع را باری به دوش خود می‌بینند. حداقل کاری که ازدست‌شان برمی‌آید را انجام می‌دهند. به آن‌ها ملحق می‌شوند و خود را در غم آن‌ها شریک می‌دانند. اجسادی که از خانه‌ی سالمندان می‌آورند، همراه میت فقط یک نفر از پرستاران خانه‌ی سالمندان هست. غسال‌‌ها تا لحظه‌ی آخر همراه جنازه هستند. در این وضعیت، بارها پیش آمده حتی فردی که مرگ عادی داشته و به آرامستان آورده‌اند، ولی کسی نبوده همراهی‌اش کند. ترس باعث تنهایی این میت شده. باز هم همکاران خودشان زیر تابوت او را گرفته‌اند. اهالی کوی گلستان قبلا شاید هزار نفر برای تشییع‌ می‌آمدند. الان دو سه نفر می‌آیند. این‌ها را با چشمان خودمان می‌بینیم و با قلب‌مان درد می‌کشیم.»
چند تکه پارچه‌ سفید و کمی خاک تربت، آغوش باز کرده‌ و میت کرونایی را بغل‌ می‌کند. زنی کمی آن طرف‌تر از قبر، در میان خاک‌ها نشسته و چادر بر سرش کشیده و شانه‌هایش مدام می‌لزرد. غسال و گورکن در بالای قبر ایستاده‌اند و صلوات از لب‌شان و اشک از چشم‌هایشان جاری است. غسال دعا می‌کند این آخرین نفری باشد که بر اثر بیماری کرونا غسل می‌دهد و دفن می‌کند.

منبع: خبرگزاری دانشجو

کلیدواژه: خانواده اش فوتی ها غسال ها

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت snn.ir دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت snn.ir بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۸۰۵۳۳۵۲ را به همراه موضوع به آدرس info@khabarban.com ارسال فرمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

پیشنهاد جنجالی نماینده مجلس برای ختم روزانه قرآن از سوی نمایندگان/سلیمی‌نمین: این تظاهر کردن‌ها برای ملت راهگشا نیست

از مدرک جعلی تا رشوه میلیاردی؛ افکار عمومی چشم‌انتظار شفاف‌سازی اتهامات برخی منتخبان مجلس یازدهم

فیلم| جنجال قتل یک سیاهپوست توسط پلیس آمریکا/ ۴ افسر پلیس اخراج شدند

کدام نماینده مجلس ۶۵ میلیارد تومان رشوه گرفته است؟

سارقان احشام در بروجرد دستگیر شدند

خبر بعدی:

روز پرشماررکرونا در هرمزگان/ ۲۱۵ مبتلا و دو فوتی جدید

رییس دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان گفت: در ۱۱ خرداد نتیجه تست ۲۱۵ نفر در این استان مثبت شده است.

به گزارش خبرگزاری فارس از بندرعباس، حسین فرشیدی امشب در گفت وگو با بخش خبر سیمای مرکز خلیج فارس اظهار کرد: از ابتدای شیوع کرونا تاکنون ۱۸ هزار و ۵۷۴ مورد آزمایش کرونا در هرمزگان صورت گرفته که با احتساب ۲۱۵ مورد جدید امروز، شمار مبتلایان به ۳۷۶۵ نفر رسید.

این بیشترین شمار موارد مثبت در یک روز در هرمزگان است.

به گفته رییس دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان، ۲۱۵ نفر مبتلای جدید در هرمزگان شامل بندرعباس ۱۱۲، بندرلنگه ۲۹، بندرخمیر ۱۹، قشم ۲۱، میناب ۱۵، حاجی‌آباد ۱۲، رودان ۶ و جاسک ۱ نفر است.

وی همچنین عنوان کرد: فوت‌شدگان یک روز اخیر ۲ نفر در بندرعباس شامل مرد ۸۸ ساله با سابقه بیماری قلبی، فشار خون بالا، سکته مغزی و دیابت و مرد ۶۱ساله بدون بیماری زمینه‌ای بوده است.

دکتر فرشیدی عنوان داشت: ۲۰۲۷ نفر نیز بهبود یافته‌اند و ۱۶۰۵ در قرنطینه خانگی به سر می‌برند. ۷۹ بیمار کرونایی نیز در بیمارستان‌های استان بستری هستند.

انتهای پیام/۳۲۶۴

دیگر خبرها

 • راههای ایمن ماندن در تابستان کرونایی
 • کرونا|ثبت ۲۶۰ مورد جدید ابتلا در عراق/ شمار فوتی‌ها به ۲۵۰ نفر رسید
 • روز پرشمار کرونا در هرمزگان/ ۲۱۵ مبتلا و دو فوتی جدید
 • ثبت ۵۰ درصد از فوتی‌های ناشی از کرونا تنها در سه استان کشور
 • دفن شبانه فوتی‌های کرونایی +عکس
 • فوتی‌های کرونایی ۳ استان معادل نصف کل فوتی‌هاست
 • شروع دوباره تمرینات تیم فوتبال گل گهر سیرجان با مجوز فدراسیون پزشکی ورزشی/ منشا: من کرونایی نیستم!
 • بستری شدن ۶ بیمار کرونایی در چهارمحال و بختیاری طی ۲۴ ساعت گذشته
 • نقش‌های ماندگار تئاتر پیش از تعطیلی کرونایی سالن‌های نمایش
 • بفرمایید سلفی با مرگ!
 • برخی به چشم قاتل به بهبودیافتگان کرونا نگاه می‌کنند!/ شوخی با کووید ۱۹ مساوی است با احتمال مرگ
 • رشت؛ جزئیات حادثه آتش زدن خانه و مرگ دختر توسط بردارش
 • سوختن دختر هجده‌ساله در رشت؛ مرگ "فرشته" در خانه پدری
 • تابستان کرونایی در راه است، چه کنیم بیمار نشویم؟
 • پشت پرده مرگ فرشته دختر هجده‌ساله در خانه پدری
 • پای صحبت اولین مادر کرونایی که نوزداش را سالم بدنیا آورد
 • پشت پرده مرگ فرشته در خانه پدری / او آتش اختلاف پدر و برادرش سوخت / رشت
 • پشت پرده سوختن فرشته در خانه پدری | روایت تازه و متفاوت از مرگ دختر ۱۸ ساله در رشت
 • کرونایی ها در جهان از 6 میلیون نفر گذشت