استنشاق باکتری عامل سل یعنی مایکوباکتریوم توبرکلوزیس می‌تواند باعث ابتلا به این بیماری شود.

به گزارش گروه روی خط رسانه‌های خبرگزاری برنا؛ بیماری سل در گذشته یکی از علل اصلی مرگ و میر در سرتاسر دنیا بود. به دنبال بهبود شرایط زندگی و ساخت آنتی بیوتیک ها، از درجه‌ی شیوع این بیماری در کشور‌های صنعتی به میزان چشمگیری کاسته شد.

با این حال، در دهه‌ی ۱۹۸۰ بیماری سل جهش دوباره‌ای گرفت. سازمان جهانی بهداشت سل را یک بیماری «همه گیر» اعلام کرد. به گفته‌ی این سازمان، سل یکی از ده علت اصلی مرگ و میر در سرتاسر دنیا و مهم‌ترین علت مرگ بر اثر یک عامل عفونی واحد بود.

طبق تخمین‌های سازمان جهانی بهداشت، در سال ۲۰۱۸ نزدیک به ۱۰ میلیون نفر در سرتاسر دنیا به سل مبتلا شدند و ۱/۵ میلیون نفر هم بر اثر این بیماری جان خود را از دست دادند، از جمله ۲۵۱ هزار نفر که به بیماری اچ آی وی هم مبتلا بودند.

بیشتر مبتلایان در قاره‌ی آسیا بودند. با این حال، خطر این بیماری در بسیاری از دیگر نقاط دنیا هم وجود دارد.

در سال ۲۰۱۸، سازمان کنترل و پیشگیری از بیماری‌های ایالات متحده آمریکا از ۹،۰۲۵ مورد ابتلا به بیماری سل در این کشور خبر داد.

در حال حاضر، مسأله‌ی مقاومت آنتی بیوتیکی به نگرانی جدید کارشناسان در خصوص بیماری سل تبدیل شده. برخی انواع این بیماری به مؤثرترین روش‌های درمانی موجود هم واکنشی ندارند. در چنین مواردی، درمان سل دشوار خواهد بود.

در ادامه با این بیماری بیشتر آشنا خواهیم شد.

سل چیست؟

استنشاق باکتری عامل سل یعنی مایکوباکتریوم توبرکلوزیس می‌تواند باعث ابتلا به این بیماری شود.

بعد از درگیر شدن ریه ها، بیماری به سرایت پذیرترین درجه‌ی خود می‌رسد، اما معمولاً فقط بعد از تماس نزدیک با فرد مبتلا به این نوع از سل است که می‌توانید بیمار شوید.

سل انواع مختلفی دارد:

عفونت سلی (سل نهفته)

ممکن است فردی باکتری سل را در بدن خود داشته باشد، اما هرگز هیچ نشانه‌ای در او بروز پیدا نکند. سیستم ایمنی بیشتر افراد می‌تواند باکتری را به نحوی مهار کند که تکثیر و باعث بیماری نشود. در اینصورت فرد دچار عفونت سلی می‌شود نه بیماری فعال سل.

پزشکان به این حالت سل نهفته می‌گویند. ممکن است فرد هرگز هیچ نشانه‌ای نداشته باشد و از عفونت خود هم باخبر نشود. عفونت نهفته‌ی سل از نظر سرایت به دیگران هم بی خطر است. با این حال، کسی که به سل نهفته دچار شده هم نیازمند درمان است.

بیماری سل (سل فعال)

ممکن است بدن توانایی مهار باکتری سل را نداشته باشد. این حالت بیشتر زمانی رخ می‌دهد که سیستم ایمنی بدن بر اثر بیماری یا استفاده از بعضی دارو‌ها ضعیف شده باشد.

در اینصورت باکتری می‌تواند تکثیر و باعث بروز نشانه‌هایی شود که نتیجه‌ی آن ابتلا به سل فعال خواهد بود. افراد مبتلا به سل فعال می‌توانند این عفونت را به دیگران انتقال دهند.

عفونت سل، بدون مداخله‌ی پزشکی، در ۵ تا ۱۰ درصد افراد مبتلا، تبدیل به بیماری فعال می‌شود. در نیمی از این افراد، ۲ تا ۵ سال از زمان آغاز عفونت طول می‌کشد تا عفونت پیشرفت کند و به مرحله‌ی بیماری فعال برسد.

ریسک ابتلا به سل فعال در این افراد بیشتر است:

کسانی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند
کسانی که ۲ تا ۵ سال از زمان ابتلای آن‌ها به عفونت سل گذشته باشد
افراد مسن و کودکان کم سن و سال
افرادی که از مواد مخدر تزریقی استفاده می‌کنند
کسانی که سل آن‌ها در گذشته به خوبی درمان نشده

علل سل

همانطور که گفته شد مایکوباکتریوم توبرکلوزیس باکتری عامل سل است. این باکتری می‌تواند از طریق قطرات ریزی که با سرفه، عطسه، تف، خنده و صحبت کردن فرد مبتلا به سل ریوی در هوا منتشر می‌شوند، سرایت پیدا کند.

فقط افراد مبتلا به سل فعال می‌توانند این عفونت را به دیگران انتقال دهند. با این حال، بیشتر افراد مبتلا به این بیماری بعد از دریافت درمان مناسب به مدت دست کم دو هفته، دیگر سرایت دهنده‌ی بیماری نخواهند بود.

نشانه‌های هشدار دهنده اولیه سل

در صورت مشاهده‌ی این نشانه‌ها حتماً باید به پزشک مراجعه کنید:

سرفه‌ی مداومی که دست کم ۳ هفته طول کشیده باشد
سرفه‌ی خلط دار که ممکن است در آن خون وجود داشته باشد
کاهش اشتها و وزن
حس خستگی و کسالت
ورم کردن گردن
تب
تعریق شبانه
درد قفسه سینه

علائم انواع سل

سل نهفته: کسانی که به سل نهفته دچار می‌شوند هیچ نشانه‌ای ندارند و در عکس رادیولوژی قفسه سینه‌ی آن‌ها هم هیچ نشانه‌ای از عفونت وجود ندارد. با این حال، یک آزمایش خون یا تست خراش پوستی معلوم خواهد کرد که فرد به عفونت سل دچار است.

سل فعال: افرادی که به بیماری سل مبتلا می‌شوند ممکن است دچار سرفه‌های خلط دار، خستگی، تب، لرز و کاهش اشتها و وزن شوند. این نشانه‌ها معمولاً به مرور زمان شدت می‌یابند، اما ممکن است خود به خود هم از بین بروند و دوباره بازگردند.

نشانه‌های دیگر سل

بیماری سل معمولاً ریه‌ها را درگیر می‌کند، گرچه نشانه‌های این بیماری می‌تواند در دیگر قسمت‌های بدن هم بروز پیدا کند. این اتفاق بیشتر در میان افرادی رخ می‌دهد که سیستم ایمنی ضعیفی دارند.

بیماری سل می‌تواند باعث موارد زیر شود:

ورم مداوم غدد لنفاوی
شکم درد
درد مفاصل یا استخوان‌ها
احساس گیجی
سردرد مداوم
تشنج

عوارض سل

سل اگر درمان نشود می‌تواند کشنده باشد.

این عفونت اگر در سرتاسر بدن پخش شود می‌تواند باعث بروز مشکلاتی در سیستم قلبی عروقی و عملکرد متابولیک بدن و مواردی دیگر شود.

سل می‌تواند منجر به سپسیس یا گندخونی شود، نوعی عفونت که می‌تواند منجر به مرگ شود.

ریسک فاکتور‌های سل

احتمال ابتلا به سل فعال در افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند بیشتر است. برخی از مواردی که می‌توانند باعث تضعیف سیستم ایمنی بدن شوند عبارتند از:

اچ آی وی

پزشکان سل را برای افراد مبتلا به اچ آی وی یک عفونت فرصت طلب می‌دانند. یعنی ریسک ابتلا به سل و تجربه‌ی دوز شدیدتر نشانه‌های این بیماری در مبتلایان اچ آی وی بیشتر از افرادی است که از سیستم ایمنی سالمی برخوردارند.

درمان سل در افراد مبتلا به اچ آی وی با پیچیدگی‌هایی همراه است، اما پزشکان می‌توانند یک برنامه‌ی درمانی جامع برای بیمار ترتیب دهند که هر دو مشکل را دربر بگیرد.

مصرف سیگار

مصرف تنباکو و قرارگیری مداوم در معرض دود افراد سیگاری، ریسک ابتلا به سل را افزایش می‌دهد. این عوامل می‌توانند کار درمان سل را دشوارتر و احتمال بازگشت بیماری بعد از درمان را هم بیشتر کنند.

ترک سیگار و دوری از دود آن می‌تواند ریسک ابتلا به سل را کاهش دهد.

دیگر مشکلات و بیماری‌ها

مشکلات جسمانی دیگری هم هستند که سیستم ایمنی بدن را ضعیف می‌کنند و می‌توانند ریسک ابتلا به سل را افزایش دهند:

پایین بودن وزن بدن
اختلالات سوء مصرف مواد
دیابت
سیلیکوزیس
بیماری شدید کلیوی
سرطان سر و گردن

علاوه بر این ها، برخی روش‌های درمانی، از جمله پیوند عضو مانع از عملکرد سیستم ایمنی بدن می‌شوند.

حضور در مناطقی که سل در آن‌ها شایع است هم می‌تواند ریسک ابتلا به آن را بالا ببرد.

پیشگیری از سل

روش‌های پیشگیری از سل عبارتند از:

تشخیص و درمان به موقع
دوری از دیگران تا زمانی که ریسک عفونت دیگر وجود نداشته باشد
استفاده از ماسک و پوشاندن دهان
محیط دارای تهویه‌ی مناسب باشد
واکسن سل: در برخی کشور‌ها به عنوان بخشی از برنامه‌ی واکسیناسیون معمول، به کودکان واکسن ضد سل یعنی واکسن کالمت گرین باسیلوس زده می‌شود.

تشخیص سل

کسی که به سل نهفته دچار شده باشد، هیچ نشانه‌ای در او بروز نمی‌کند، اما آزمایشات پزشکی می‌توانند عفونت را نشان دهند. در صورتی که هر کدام از موارد زیر در مورد شما صدق می‌کند باید آزمایش سل دهید:

داشتن تماس با فردی که به سل مبتلا است یا ریسک ابتلا به سل در او وجود دارد
حضور در مناطقی که سل در آن‌ها بسیار شایع است
کار در محیط‌هایی که ممکن است سل در آن‌ها وجود داشته باشد

پزشک از شما درباره‌ی نشانه‌هایی که در شما وجود دارد و سابقه‌ی پزشکی تان سؤال خواهد کرد. شما مورد معاینه‌ی فیزیکی هم قرار خواهید گرفت که شامل گوش دادن به ریه‌ها و بررسی ورم غدد لنفاوی می‌شود.

دو آزمایش هستند که می‌تواند وجود باکتری در بدن را معلوم کنند:

تست خراش پوستی سل
آزمایش خون سل

با این حال، این آزمایشات نمی‌توانند فعال یا نهان بودن سل را مشخص کنند. برای تشخیص فعال بودن سل، پزشک ممکن است یک تست خلط و یک عکس رادیولوژی از قفسه سینه هم برای شما تجویز کند.

همه‌ی مبتلایان سل، فارغ از فعال یا نهان بودن آن، نیازمند درمان هستد.

درمان سل

با تشخیص به موقع و دریافت آنتی بیوتیک مناسب، سل قابل درمان است.

نوع آنتی بیوتیک و طول درمان به موارد زیر بستگی دارد:

سن و وضعیت سلامت کلی فرد
فعال یا نهان بودن سل
محل عفونت
مقاوم بودن یا نبودن نوع سل در برابر دارو

برای درمان سل نهفته روش‌های مختلفی وجود دارد. مثلاً ممکن است به مدت ۱۲ هفته یک بار در هفته یا به مدت ۹ ماه هر روز آنتی بیوتیک مصرف کنید.

برای درمان سل فعال هم ممکن است از دارو‌های متعددی به مدت ۶ تا ۹ ماه استفاده شود. اگر نوع سل مقاوم به دارو باشد، کار درمان پیچیده‌تر می‌شود.

تکمیل دوره‌ی درمان ضروری است، حتی اگر اثری از نشانه‌های بیماری باقی نمانده باشد. اگر کسی زودتر از موعد مصرف دارو‌ها را قطع کند، برخی باکتری‌ها می‌توانند زنده باقی بمانند و در برابر آنتی بیوتیک‌ها مقاوم شوند. در اینصورت ممکن است فرد دچار سل مقاوم به دارو شود.

بسته به اینکه سل کدام قسمت بدن را درگیر کرده، ممکن است پزشک کورتون هم تجویز کند.

منبع: روزیاتو

خبرگزاری برنا: انتشار مطالب و اخبار تحلیلی سایر رسانه‌های داخلی و خارجی لزوماً به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفاً جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای منتشر می‌شود.

منبع: خبرگزاری برنا

کلیدواژه: بیماری سل سیستم ایمنی بدن افراد مبتلا سیستم ایمنی تواند باعث هیچ نشانه ای آنتی بیوتیک سل فعال بیماری سل نشانه ها عفونت سل درمان سل ی درمان

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت www.borna.news دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت www.borna.news بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۸۰۵۵۳۹۹ را به همراه موضوع به آدرس info@khabarban.com ارسال فرمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

تصاویر| ویلاهای لوکس زمین‌خواران در دل جنگل‌های هیرکانی

رییس سازمان محیط زیست: ۹۹۰ هکتار جنگل سوخت، طبیعی است، نباید نگران باشیم که انگار کشور می‌سوزد

فیلم| اظهارات جنجالی مدیرعامل صندوق بازنشستگی: سطح زندگی ما و بازنشستگان متفاوت است!

جزییات یک اختلاس ۲۵ هزار میلیارد تومانی؛ چرا متهم ردیف اول آزاد است؟

قتل ناموسی در هرات؛ زن جوان توسط پسر عموها و برادرش کشته شد

خبر بعدی:

آمریکا گرفتار آنچه برای ما پیش بینی کرده شده است

 

به گزارش اتاق خبر، به نقل از ایسنا، عبدالناصر همتی در جریان جلسه علنی امروز مجلس و بررسی شاخص‌های کلان اقتصادی بیان کرد: با توجه به تحریم‌های ظالمانه و غیرقانونی آمریکا ما شرایط ویژه‌ای را تجربه می‌کنیم؛ در سال ۹۷ شرایط خیلی سخت شد و در سال ۹۸ شرایط حتی از قبل نیز سخت‌تر شد و ما یکی از سخت ترین سال‌ها را با توجه به تحریم‌ها پشت سر گذاشتیم. در طول دو سال گذشته تحریم‌های بی‌سابقه و هوشمندانه‌ای بر ما تحمیل شد؛ چرا که آمریکا از همه ابزارهای خود استفاده کرد تا ما را از درآمدهای بین المللی محروم کند و هدف اصلی آن فروپاشی اقتصادی کشور و نابودی نظام اسلامی بود اما امروز ما دست برتر را در منطقه داشته و دولت آمریکا گرفتار آنچه برای ما پیش بینی کرده شده است.

وی در ادامه اظهار کرد: شاخص‌های اقتصادی از فشارهای سیاسی جدا نیست. در سال ۱۳۹۷ همه بر این باور بودند که ما با ابرتورم و نرخ‌های نجومی ارز روبه‌رو خواهیم شد، اما با تدبیر رهبری و ایستادگی مردم و تدابیر مسئولان این اتفاق نیفتاد. به خاطر تحریم‌ها و تاثیر آنها بر اقتصاد ما با مشکلات عدیده‌ای روبه‌رو شدیم. در سال ۱۳۹۰ صادرات نفتی ما ۱۰۷ میلیارد دلار بوده است، اما در سال ۱۳۹۸ صادرات نفتی ما کاهش چشم‌گیری داشته و به کمتر از ۲۰ درصد این رقم رسیده است. در سال ۱۳۹۰ واردات ما ۷۸ میلیارد دلار بود اما در سال گذشته ما تنها ۴۲ میلیارد دلار واردات داشتیم که این رقم هم می‌تواند یک تهدید باشد و هم یک فرصت محسوب شود.

رییس کل بانک مرکزی در ادامه تصریح کرد: در اواخر سال ۱۳۹۸ و قبل از شیوع ویروس کرونا آخرین آمار رشد اقتصادی بانک مرکزی مثبت بود که هر سه شاخصه ما با رشد مواجه شد. حوزه کشاورزی ۷.۸، صنعت ۷ و خدمات ۱.۲ شد که هر سه مثبت بودند. برهمین اساس بود که رهبری سال ۱۳۹۹ را سال «جهش تولید» اعلام کردند و به باور ما این جهش قابل تحقق است، اما شیوع ویروس کرونا بر روی فعالیت‌های خدماتی و صنعتی در دو ماه گذشته تاثیرگذار بوده است. از سویی دیگر به خاطر قطع ارتباط ما با سایر کشورهای همسایه به دنبال شیوع کرونا مشکلاتی در برگشت ارز داشتیم که فشار خود را در بازار ارز نشان داد و ان‌شاءالله به زودی مشکلات پیش آمده برطرف می‌شود. در ظرف دو ماه و نیم گذشته از سال ۱۳۹۹، چهار میلیارد دلار برای واردات کالاهای اساسی، دارو و مواد اولیه کارخانه‌ها تامین شده است.

وی در ادامه تاکید کرد: در سال ۱۳۹۸ میانگین نرخ ارز بازار آزاد ۱۲ هزار و ۹۰۰ تومان بود و این رقم در سال ۱۳۹۷، ۱۱ هزار تومان بود در حالی که ما با فشار حداکثری در طول این دو سال مواجه بودیم. ما در سال گذشته توانستیم ۴۲ میلیارد دلار واردات داشته باشیم که این نشان‌دهنده شکست سیاست‌های آمریکاست. اگرچه مردم ما و به ویژه طبقات آسیب‌پذیر با مشکلات جدی روبه‌رو شدند، اما ملت ایران شکست نخورد حتی کشورهایی که با ما رابطه دوستی دارند نظیر کره و عراق به خاطر فشار آمریکا به بانک‌های آنها اجازه دسترسی ما به منابع ارزی خود را نمی‌دهند که ذخائر ارزی بانک مرکزی بسیار خوب است اما مشکل ما این است که اجازه دسترسی به ما داده نمی‌شود، اما ما در حال مذاکره هستیم تا بتوانیم به منابع ارزی خود دست پیدا کنیم.

وی در ادامه با اشاره به این‌که در سال ۱۳۹۸، ۴.۵ میلیارد دلار برای واردات دارو تخصیص داده شده است، بیان کرد: از لحاظ مسائل ارزی ما روند خوبی را طی می‌کنیم و ان‌شاءالله بهتر نیز خواهد شد. کنترل نرخ ارز برای ما یک مولفه کلیدی است؛ چرا که نرخ ارز بر سایر مولفه‌های اقتصادی تاثیرگذار است. اگر نرخ ارز متلاطم شود، سیستم اقتصادی را برهم می‌زند. در ارتباط با تورم ما راهی جز اصلاح رابطه بین بانک مرکزی و دولت نداریم. در ۵۰ سال گذشته به طور میانگین تورم حدود ۲۰ درصد و رشد نقدینگی حدود ۲۵ درصد بوده است و این رشد به رابطه بین بانک مرکزی و دولت باز می‌گردد. رابطه دخل و خرج دولت با بانک مرکزی باید اصلاح شود و همان‌طور که رییس جمهور تاکید داشتند دولت نباید دست‌اش در جیب بانک مرکزی باشد.

رییس کل بانک مرکزی در ادامه خاطر نشان کرد: یکی از ویژگی‌های سیاستگذاری پولی جدید بانک مرکزی این است که ما از ابزار عملیاتی بازار باز استفاده کنیم. ما باید برای کاهش تورم هدف‌گذاری می‌کردیم که با آغاز عملیات بازار باز این اتفاق افتاده است. کسری بودجه دولت نباید رشد پایه پولی را افزایش دهد. ما این کار را از حراج اوراق خزانه شروع کردیم از سوی دیگر هزینه‌هایی باید کنترل شود.

وی در ادامه با اشاره به پیش‌بینی تورم ۲۴ درصدی بیان کرد: ما هدف‌گذاری کردیم که تورم ۲۴ درصدی پیش‌بینی شده را کاهش دهیم، اما رقم تورم از این عدد بیشتر نخواهد شد. یکی از دلایل رشد تورم و نقدینگی مساله‌ی شبه پول است. رشد نقدینگی درست نمی‌شود؛ مگر این‌که سود بانکی اصلاح شود سود بانکی نیز اصلاح نمی‌شود؛ مگر این‌که ناترازی بانک‌ها اصلاح شود که این امر نیز به دنبال نظارت بانک مرکزی محقق می‌شود. یکی از اقدامات مهم ما از سال گذشته رسیدگی به بانک‌های ناتراز بوده است. ما توانستیم دو تا از بانک‌های وابسته به نیروهای مسلح را با هم ادغام کنیم و سایر آنها نیز به تدریج ادغام می‌شوند. برخی از بانک‌ها و موسسات نیز ناتراز بودند که ما آنها را تحت سرپرستی گرفتیم. برخی از بانک‌های بزرگ نیز مشکلاتی ایجاد کردند که ما مدیریت آنها را از سهامداران جدا کردیم. مجموع این اقدامات باعث شد تا بدون دخالت بانک مرکزی در بازار نرخ سود کاهنده شود و شبه پول و نقدینگی در آینده کمتر رشد خواهد کرد.

همتی با اشاره به این‌که یکی از دلایل افزایش پایه پول اضافه برداشت بانک‌ها از بانک مرکزی بود، ادامه داد: از سال گذشته تاکنون اضافه برداشت بانک‌ها از بانک مرکزی نصف شده است و بدهی بانک‌ها به بانک مرکزی ۴۰ درصد کاهش داشته است. برای کنترل بازار ارز ما مدیریت جدید علمی را به کار گرفته‌ایم متاسفانه در طول سال‌های گذشته برای مدیریت بازار ارز ما ارز به بازار تزریق می‌کردیم و این امر باعث شده در ۱۵ سال گذشته ۲۸۰ میلیارد دلار و به طور میانگین سالی ۱۸ میلیارد دلار ارز به بازار تزریق و در نهایت از کشور خارج شود. زمانی که جلوی ارز رانتی را گرفتیم وضعیت بهتر شد. عملا با تزریق ارز به بازار ما به مردم کمک می‌کردیم تا در خارج از کشور خانه بخرند و یا سرمایه‌ گذاری کنند. در طول سال گذشته ما یک دلار نیز به بازار ارز تزریق نکردیم بلکه یک میلیارد دلار از بازار ارز خریدیم. ما به دنبال اصلاح سیاست‌های ارزی و سیاست‌های اعتباری هستیم. از سوی دیگر مبارزه با پولشویی را به طور جدی دنبال می‌کنیم.

انتهای پیام/

دیگر خبرها

 • آنچه باید در مورد استفاده از ماسک بدانید
 • فواید و عوارض داروی کوآموکسی کلاو
 • پروتئین‌های خون بیماران کرونا می‌توانند شدت بیماری را پیش‌بینی کنند
 • تلاوت این سوره ادای قرض و بدهکاری شما را آسان می‌کند + صوت آیات
 • میزان ابتلا به بیماری کرونا در چه افرادی واقعا کمتر از حد تصورات قبلی است؟
 • لرستان|آنچه در جلسه مقابله با آتش‌سوزی کوهدشت گذشت؛ از برخورد با مرتع‌خواران تا اطفاء حریق با دست خالی
 • علائم عفونت ریه چیست؟
 • داروی کوآموکسی کلاو + فواید و عوارض
 • برای سفر به پاریس این چند مورد را بدانید
 • ملت ایران و دنیای اسلام تا ابد مدیون حضرت امام خمینی (ره) هستند
 • با شایع‌ترین علایم عفونت ریه آشنا شوید
 • هرآنچه باید از ایمپلنت دندان بدانید
 • رئیس قوه قضائیه: آنچه در برخورد پلیس آمریکا با یک رنگین پوست اتفاق اقتاد، آمریکای بی نقاب است (فیلم)
 • آنچه در دویست و هفدهمین جلسه شورای شهر تهران گذشت
 • شایع‌ترین علائم عفونت ریه را بشناسید
 • شایعترین علائم عفونت ریه را بشناسید
 • نرخ بیماری کووید-۱۹ در زنان باردار کمتر از حد تصور است
 • آسیکلوویر؛ موارد مصرف، عوارض جانبی
 • نرخ بیماری کووید ۱۹ در زنان باردار کمتر از حد تصور است