گروهی از جوانان اصفهانی که بنابر وسع خود با تمام وجود با نام «کریم اهل البیت(ع)» وارد میدان مواسات شدند تا 5 بسته ارزاق را به 5 خانواده نیازمند برسانند اما این حرکت خیلی بزرگ‌تر از آنی شد که انتظارش را داشتند.

به گزارش خبرگزاری فارس از اصفهان، ماه رمضان هم آرام و باوقار از دیارمان رفت و علی‌رغم آن‌که مساجد و تجمعات مذهبی تعطیل بود اما تربیت مسجدی و تفکر دینی فعال و پویا حرکت می‌کند، تفکری که مساجد را به پایگاهی برای کمک‌رسانی به نیازمندان بدل کرده در عین رعایت فاصله اجتماعی، فاصله قلب‌ها را کمتر و کمتر می‌کند.

جوانانی که در مسجد قد کشیده‌اند و تربیت مسجدی شده‌اند، با تعطیلی موقت مسجد خمود نمی‌شوند و با تمام وجود، آموزه‌های مسجد و شریعت را به کار می‌گیرند، بر لوح دل‌ها نقش بسته است که «چو عضوی به درد آورد روزگار / دگر عضوها را نماند قرار» و این نقش با نقش سردر سازمان ملل تفاوت دارد! اینجا حرکت و مهربانی می‌آفریند.

در این قصه کمک‌رسانی، برکت عجیبی نهفته است، مانند گروهی از جوانان اصفهانی که بنابر وسع خود با تمام وجود با نام «کریم اهل البیت(ع)» وارد میدان شدند تا ۵ بسته ارزاق را به ۵ خانواده نیازمند برسانند اما این حرکت خیلی بزرگ‌تر از آنی شد که انتظارش را داشتند.

ماجرای ۵ بسته ارزاق که ۱۸۰ بسته شد

مرتضی صالحی، فعال رسانه‌ای و عکاس خبری، یکی از جوانان پویش خود خودش جوش با نام «کریم اهل البیت(ع)» است که در گفت‌وگو با فارس پیرامون فعالیت بزرگ این جمع کوچک اظهار داشت: شروع فعالیت ما پیش از عید نوروز آغاز شد، ابتدا قرار بود با ۵ بسته ارزاق برای خانواده نیازمندان کار را آغاز کنیم اما بعد تصمیمی گرفتیم با توجه به شناخت و اعتمادی که در شهرستان نسبت به ما وجود دارد، از طریق فضای مجازی به‌ خصوص اینستاگرام به تبلیغ این کار بپردازیم و به لطف خدا و کمک مردم در نخستین مرحله، یعنی شب‌های عید نوروز توانستیم ۱۵ میلیون تومان جمع‌آوری کنیم که ۱۸۰ بسته ارزاق شامل برنج، مرغ، ماکارونی و سویا تهیه و به صاحبان اصلی آن‌ها تحویل داده شد.

 

این فعال رسانه‌ای ادامه داد: مرحله دوم این کار در شب نیمه شعبان مصادف با ولادت حضرت صاحب‌الزمان (عج) شد و به افرادی که هرساله نذری می‌دادند اما امسال به دلیل وضعیت پیش‌آمده، شرایط این کار برایشان فراهم نبود، پیشنهاد داده شد تا هزینه مدنظر برای تهیه نذری امسال خود را در جهت کمک به نیازمندان هزینه کنند که از همین رو توانستیم به مناسبت نیمه شعبان با هزینه‌هایی که از مردم جمع‌آوری شد ۳ گوسفند خریداری کنیم و تعداد ۱۱۰ بسته گوشت یک کیلویی آماده و به صاحبان اصلی آن برسانیم.

جرقه ماه رمضان و سخنان رهبری

وی در ادامه صحبت‌های خود اضافه کرد: مرحله سوم همزمان شد با ماه مبارک رمضان و سخن رهبر معظم انقلاب پیرامون کمک مؤمنانه، اما تعداد خانواده‌های شناسایی شده بسیار زیاد بودند و این ابهام وجود داشت که کدام یک از این خانواده‌ها از سوی دیگر خیران کمک دریافت کردند و کدام یک تا به حال کمکی دریافت نکرده‌اند، همچنین یکی دیگر از مشکلات ما شناسایی خانواده‌های نیازمندی بود که تحت پوشش کمیته امداد و یا بهزیستی و خیره‌ها نیستند.

صالحی تأکید داشت: با توجه به‌فرمان رهبری در راستای کمک‌های مؤمنانه، تمامی مراکز و خیریه‌ها ازجمله بسیج، سپاه و... مشغول فعالیت شدند و طبیعتاً خانواده‌هایی که تحت پوشش بودند شناسایی شده بودند و مشکلی از این جهت وجود نداشت اما شناسایی خانواده‌هایی که تحت پوشش نیستند کار بسیار حساس و سختی است، از همین رو برای پیدا کردن خانواده‌های گرفتار و نیازمند که تحت پوشش نبود از طریق معتمدین محل و شهرستان‌ها اقدام کردیم.

تبلیغ در فضای مجازی و حقیقی با حفظ آبروی نیازمندان

این عکاس خبری با اشاره به نحو آشنایی با خانوده‌های نیازمند که نامی از آن‌ها در لیست کمیته امداد و باقی مراکز نیست، گفت:  تبلیغ این کار در فضای مجازی هم سبب شد تا عده‌ای از این طریق خانواده‌های نیازمند را به ما معرفی کنند و ما هم پس از تحقیقات لازم در صورت صحت موضوع، با حفظ آبروی خانواده‌ها، بسته‌های معیشتی را تحویل خواهیم داد.

ندای کمک رسانی  جوانان اصفهانی به کرج هم رسید

وی با بیان داستان آشنایی با یک خانواده نیازمند در کرج و کمک رسانی جوانان اصفهانی به آن‌ها افزود: یک مورد جالب برای ما شناسایی یک خانواده در کرج بود، به‌گونه‌ای که یک نفر استوری «پویش اهل کرم» را در صفحه اینستاگرام دیده بود و از همین طریق شرایط خودش را به‌ صورت مکتوب، عکس و فیلم مطرح کرد و از طریق آشنایی که در این شهرستان داشتیم پیرامون وضعیت این بنده خدا با دقت کامل تحقیق و صحت صحبت‌ها فرد تأیید شد که درنهایت این آشنای ما به همراه دو یا سه نفر توانستند مبلغ ۸۰۰ هزار تومان جمع‌آوری کنند و یک بسته معیشتی شامل مرغ، گوشت، برنج و... تهیه و به ایشان تحویل دهند.

کارت هدیه هایی که متبرک به نام کریم اهل البیت(ع) شد

صالحی با تشریح جزییات علت جایگزینی اهدای کارت هدیه به جای بسته معیشتی در شب میلاد امام حسن(ع) اذعان داشت: در این مرحله پس از آن‌که مشاهده کردیم توزیع بسته ارزاق و معیشتی گسترده شده، تصمیم گرفته شد تا کارت هدیه به مبلغ یک‌صد هزار تومان به همراه یک بسته خرما و زولبیا و بامیه تهیه و توزیع شود تا این مبلغ کمک‌هزینه‌ای باشد برای خانواده‌ها در هر اموری مثل هزینه آب، برق، گاز، کرایه منزل، هزینه درمان و... که به آن نیاز دارند.

این جهادگر خود جوش در ادامه صحبت‌های خود بیان داشت: در این مرحله هشت میلیون تومان پول نقد جمع‌آوری و به‌حساب واریز شد که با آن، تعداد هشتاد عدد کارت هدیه ۱۰۰ هزارتومانی تهیه و به همراه ۸۰ بسته خرما و زولبیا بامیه در شب ولادت امام حسن مجتبی (ع) توزیع شد، همچنین ده بسته معیشتی، هر بسته به مبلغ ۱۵۰ هزارتومان، ۵۰۰ قرص نان، ۸۰ بسته زولبیا بامیه، ۸۰ بسته خرما و ۱۰ بسته گوشت گوسفند هم در شب شهادت حضرت علی (ع) توزیع شد.

وی پیرامون شروع فعالیت‌شان در این مسیر جهادی ابراز داشت: شروع این کار طبیعتاً برای ما جوانان که تجربه کمتری در این زمینه‌داریم، کمی با خطرپذیری همراه بود چراکه مثلاً اگر شماره‌حساب جهت جمع‌آوری کمک‌های مردمی اعلام می‌شد، پس از اتفاقاتی که در بحث سیل و زلزله پیش‌آمده است، مسدود می‌شد اما با توجه به آبرویی که خداوند با ما داده بود و سبب شناخت مردم نسبت به جمع ۶ نفری ما شده، سبب شد تا فعالیت ما با کمک‌های مؤمنانه مردم رونق بگیرد و ۵ بسته ارزاقی که برای شب عید مدنظر داشتیم به ۱۸۰ بسته برسد.

کمک‌های مردمی از 10 هزارتا 2 میلیون

صالحی با تشریح جزییات کمک‌های مردمی در مراحل مختلف این خدمت رسانی گفت: واریزی کمک‌های مردمی از ۱۰ هزار تومان تا دو میلیون تومان بوده است، از طرف دیگر با شناختی که از خیران شهرستان مبارکه داریم، به سراغ آن‌ها رفتیم و شکر خدا کمک‌های خوب و متعددی همچون بن خرید ۱۰۰ تا ۱۵۰ هزار تومانی و کمک‌های نقدی به مبالغ مختلف و در چند مرحله توزیع بسته از جانب این بزرگواران صورت گرفته است، به‌طور مثال یک خیر در مرحله اول ۵۰۰ هزار تومان داده در مرحله بعدی ۷۰۰ هزار تومان پرداخت کرده است.

 

بازهم تکرار تجربه موفق جوان‌گرایی در میدان فکر و عمل

این عکاس خبری افزود: ما یک جمع ۶ نفر هستیم که میانگین سنی ما، بین ۲۰ تا ۳۰ سال است و نکته جالب این‌که در این جمع کوچک ما برخی دوستان هستند که خودشان مشکل مالی دارند اما دغدغه نیازمندان را هم دارند و حتی نکته جالب‌تر این است که شروع این فعالیت خودجوش ما از طریق همین افراد بود، همچنین یکی از اعضا جمع ما متأهل است که از او خواستیم کمتر فعالیت حضوری داشته باشد و از وقت خانواده‌اش برای این کار نزند اما با پیشنهاد ما مخالفت کرد و گفت: حضور در این فضا برکات خاص خود را دارد و از طرفی ترجیح می‌دهم زمان‌هایی که شرایط فراهم هست، انرژی خود را در این فضا صرف کنم و از شناختی که در بین مردم‌دارم در این راه استفاده کنم.

این فعالیت‌ها بیش از آنکه کمک به دیگران باشد، کمک به خودمان است

وی در ادامه صحبت های خود تاکید کرد:جوانان با داشتن روحیه جهادی، خیلی راحت‌تر و بدون رعایت سلسله‌مراتب می‌توانند قدم‌های بزرگی بردارند به‌گونه‌ای که در شرایط و برهه‌های مختلف این را اثبات کرده‌اند، به‌طور مثال یک جمع دوستانه ۴ نفری در محله خودشان می‌توانند با شناسایی افراد نیازمند محله، حتی یک یا دو خانواده را شناسایی کنند و با حداقل هزینه‌هایی که دارند هرچند وقت یک‌بار به این خانواده‌ها کمک کنند و این‌ها همان ظرفیت و روحیه ایثاری است که در جوانی پررنگ‌تر و سبب انقلاب درونی می‌شود، از همین رو این فعالیت‌ها بیش از آنکه کمک به دیگران باشد، کمک به خودمان است.

صالحی متذکر شد: تجربه این چند ماه به ما ثابت کرد که من و هم سن و سال‌های خود، باید حواسمان به اطرافمان بیشتر باشد چراکه در همایگی ما پدر، مادر و یا برادری هست به دلیل شرایط اقتصادی شرمنده اعضا خانواده است و یا حتی نیازمندانی هستند که به خاطر حفظ آبرو، صورتشان را باسیلی سرخ نگه‌داشته‌اند و به پول‌توجیبی ما که صرف هزینه‌های غیرضروری می‌شود، نیاز ضروری دارند و از این موارد در این چند ماه در شهرستان مبارکه و شهرهای اطراف آن بسیار دیدیم که نیازمند هستند اما اصلاً تصورش برایمان ممکن نبود.

برکت عجیب خاک، سیل به راه می‌اندازد

این آب‌وخاک برکت عجیبی دارد و هر نهال مهربانی و کمک به دیگران که در این خاک کاشته شود، از هر خوشه گندمش صدها دانه می‌روید و بر شاخسار هر درختش صدها میوه آویخته می‌شود و اگر قطره‌ای کمک را آغاز کند، مردم چونان جویبارهای مهربانی به آن می‌پیوندند و سیلاب مهربانی و محبت، گل و لای غم و ناراحتی را با خود می‌برد.

در کمک به دیگران و آسیب دیدگان بحران‌ها، مهم نیست چه میزان کمک می‌شود، شاید یک ۱۰ هزارتومانی تمام دارای انسان باشد اما اثر آن مهم است و حرکتی که به راه می افتد، اساساً در بینش اسلامی نیت و اقدام به کار با تمام وجود و تمام امکانات اهمیت دارد و باقی کار «لا یکلف الله نفساً الا وسعها» است.

انتهای پیام/۶۳۱۰۶/ر۳۰/

منبع: فارس

کلیدواژه: کارت هدیه جوانگرایی عکاس خبری مرتضی صالحی جهادگر مواسات خانواده نیازمند کریم اهل البیت ع جوانان اصفهانی کمک به دیگران کمک های مردمی تمام وجود ۵ بسته ارزاق تحت پوشش هزار تومان خانواده ها کمک رسانی کارت هدیه جمع آوری صحبت ها

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت www.farsnews.ir دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت www.farsnews.ir بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۸۰۶۵۶۰۷ را به همراه موضوع به آدرس info@khabarban.com ارسال فرمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

جنجال مجوز ویژه رائفی‌پور

خبری برای معلمان بازنشسته

امام جمعه اصفهان: دوچرخه‌سواری زنان نوعی بی‌دینی و جایز نیست

افشای راز‌های بدن مایکل جکسون

طرز تهیه سالاد تبوله

خبر بعدی:

ساماندهی متکدیان در شادگان

به گزارش گروه استان‌های باشگاه خبرنگاران جوان از اهواز، امید صبری پور سرپرست فرمانداری شادگان گفت: تکدی‌گری پدیده نامیمونی است که در شهر زیبا نیست و باید جمع آوری متکدیان از سطح شهر انجام شود و دستگاه‌های مسئول در  این امر  به وظایف قانونی خود بهتر عمل کنند.

او با اشاره به نارضایتی مردم از متکدیان بیان داشت: برای زدودن چهره ناخوشایند شهر و جمع آوری متکدیان و کودکان خیابانی باید همه دستگاه‌های متولی همکاری و هماهنگی لازم را داشته باشند.

صبری پور افزود: همه ادارات و نهاد‌های مربوطه باید برای جمع آوری و ساماندهی متکدیان به طور جدی همکاری لازم را داشته باشند تا قدمی مؤثر برای رفع این معضل در جامعه برداشته شود همچنین از مردم می‌خواهیم به بسیاری از افراد متکدی که در خیابان‌ها می‌بینند و نیازمند واقعی نیستند، کمک نکنند، زیرا کمک‌ به این افراد ممکن است به این پدیده دامن بزند.

انتهای پیام/م

دیگر خبرها

 • سفیر ایران در بلژیک: آمریکا مسؤول عدم اجرای برجام است
 • پایان برجام آغاز زوال چندجانبه‌گرایی است
 • سفیر ایران در بلژیک: آمریکا مسئول عدم اجرای برجام است
 • پایان احتمالی برجام آغاز زوال چندجانبه‌گرایی است
 • سفیر ایران در اتحادیه اروپا: در آینده از پایان برجام به عنوان آغاز زوال چندجانبه‌گرایی یاد خواهند کرد
 • پنج‌سالگی توافق هسته‌ای ایران
 • سفیر ایران در اتحادیه اروپا: پایان برجام آغاز زوال چندجانبه‌گرایی خواهد بود
 • ماجرای بسته بندی مجدد ماسک های استفاده شده+ فیلم
 • ماسک‌هایی که دور می‌اندازید چه سرنوشتی دارند؟ + فیلم
 • ماجرای جمع‌آوری ماسک‌های مصرف‌شده و فروش مجدد آن‌ها چیست؟ +فیلم
 • راز مرگ شکیبا زحمتکش فاش شد / ماجرای ختنه، کودک همسری و خودکشی زن جوان + فیلم و عکس ها
 • کتاب نظام نااجتماعی منتشر می‌شود
 • ماجرای تماس‌های دلهره آور با خانواده دختر ناپدید شده در کوهستان
 • شیوه‌های جمع‌آوری اطلاعات در حوزه زنان با چالش مواجه است
 • تعامل همزمان با شرق و غرب امری منطقی است
 • قبیله‌گرایی سیاسی علت دفاع پزشکیان از تاجگردون و پوری‌حسینی است
 • ابتکار یک مسجد روستایی در خانه‌دار کردن جوانان/ توزیع ۸۰ بسته ارزاق در چهار نوبت میان نیازمندان
 • ماجرای جنایت مسلحانه در تاریکی شب/ آیا ردپای یک دختر در میان است؟
 • مفتی طلعت تاج الدین: جهان اسلام نیازمند انسجام و همدلی است