بازنشستگان خوزستانی معتقدند افزایش ۲۱ درصدی در نظر گرفته‌شده برای حقوق کارگران و اعمال آن برای مستمری‌بگیران به‌اندازه هزینه‌های زندگی نیست و دولت باید دراین‌باره تجدیدنظر کند. ۰۵ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۶:۰۵ استانها خوزستان نظرات - اخبار استانها -

به گزارش خبرگزاری تسنیم از اهواز، بیش از 210 هزار بازنشسته و مستمری‌بگیر تأمین اجتماعی در خوزستان وجود دارد که از ابتدای سال 99 در انتظار تعیین تکلیف میزان افزایش مستمری خود هستند.

اما امسال به دلیل اینکه دستمزد کارگران اواخر فروردین‌ماه مشخص و همچنان نیز بر سر آن آن‌قدر بحث‌وجدل و جود دارد که به‌طور قطعی معلوم نیست حقوق کارگران برای سال 99 چه قدر خواهد شد، حقوق بازنشستگان نیز تعیین تکلیف نشده است.

حقوق کارگران در شورای عالی کار افزایش 21 درصدی داشت که بازنشستگان مخالف آن بودند و این موضوع را بارها در 2 ماه گذشته اعلام کردند.

بازنشستگان می‌گویند در ماده 96 قانون تأمین اجتماعی آمده است که افزایش مستمری بازنشستگان باید به‌اندازه هزینه‌های زندگی باشد اما این ماده‌قانونی تاکنون هرگز اجرانشده است.

بازنشستگان تأمین اجتماعی از ابتدای امسال به همان نرخ سال 98 حقوق را دریافت کرده‌اند و براساس روال هرساله زمانی که افزایش حقوق بازنشستگان مشخص شد معوقات از فروردین‌ماه پرداخت می‌شود اما به نظر می‌رسد با افزایش حقوق و اجرای همسان‌سازی، حقوق بازنشستگان تأمین اجتماعی از 2 میلیون و 800 هزار تومان کمتر باشد.

اکنون کانون بازنشستگان و مستمری‌بگیران تأمین اجتماعی خوزستان به میزان افزایش حقوق بازنشستگان تأمین اجتماعی در سال 99 براساس ماده 96 قانون تأمین اجتماعی و تأخیر در اعلام و اعمال آن اعتراض داشته و همچنان افزایش 21 درصدی حقوق بازنشستگان را ناعادلانه می‌دانند.

65 درصد بازنشستگان تأمین اجتماعی حداقل حقوق را دریافت می‌کنند

عبدالحمید عبائی حسنی رئیس هیئت‌مدیره کانون بازنشستگان و مستمری‌بگیران تأمین اجتماعی خوزستان درباره نگاه تبعیض‌آمیز دولت نسبت به بازنشستگان تأمین اجتماعی، گفت: کانون بازنشستگان و مستمری‌بگیران تأمین اجتماعی خوزستان در نامه‌ای اعتراض خود را به رئیس‌جمهور اعلام کرده است.

وی افزود: قشر بازنشسته نقش تعیین‌کننده‌ای پس از پیروزی انقلاب اسلامی و در هشت سال دفاع مقدس باکار و تلاش خستگی‌ناپذیر و ایثارگری در سنگر کار و تولید و سازندگی کشور و استان خوزستان ایفا کرده و جمع کثیری از آن‌ها در دفاع از میهن اسلامی به درجه رفیع شهادت نائل گشتند.

رئیس هیئت‌مدیره کانون بازنشستگان و مستمری‌بگیران تأمین اجتماعی خوزستان بابیان اینکه پیشکسوتان امروز، جوانان دیروز هستند، ادامه داد: جوانانی که از ابتدای انقلاب پایبند به‌نظام و آرمان‌های انقلاب اسلامی هستند و درصحنه‌های انقلاب حضوری فعال دارند اکنون بازنشسته شده و از این قشر آسیب‌پذیر بیش از 65 درصد آن‌ها حداقل حقوق را دریافت می‌کنند که میزان مستمری دریافتی آن‌ها از 500 هزار تومان تا یک‌میلیون و پانصد هزار تومان بوده و وضعیت معیشتی این بخش از مستمری‌بگیران بسیار نگران‌کننده و مشقت‌بار است.

سفره بازنشستگان روزبه‌روز کوچک‌تر شده

عبائی حسنی بابلیان اینکه حداقل بگیران اکثراً دارای دانش‌آموز و دانشجو بوده و اجاره‌نشین هستند، عنوان کرد: بازنشستگان در سخت‌ترین شرایط زندگی را سپری کرده و صرفاً برای حفظ آبرو با عرق شرم بر پیشانی خود و بغض همیشگی در گلو در مقابل زن و بچه خود زندگی را اداره می‌کنند.

وی افزود: با شرایط موجود اقتصادی و سطح پایین دریافتی مستمری‌بگیران، سفره آن‌ها روزبه‌روز کوچک‌تر شده و صورت خود را در مقابل ناملایمات و فشارهای مضاعف روحی، روانی زندگی با سیلی سرخ نگه داشتند و دیگر رمقی برای تحمل فشار بار سنگین مسئولیت اداره خانواده را ندارند.

بازرس کانون عالی کارگران بازنشسته کشور خطاب به رئیس‌جمهور گفت: آقای رئیس‌جمهور آیا تاکنون اشک‌های سرازیر شده یک بازنشسته تأمین اجتماعی را مشاهده کرده‌اید که برای نداشتن خرجی منزل، خوردوخوراک و هزینه‌های درمان خود و یا برای یک وام دو یا سه میلیون تومانی به التماس بیفتد و حاضر باشد دست شمارا ببوسد.

عبائی حسنی ادامه داد: محض اطلاع شما در 22 کانون بازنشستگان تأمین اجتماعی استان خوزستان که قطب انباشت سرمایه کشور است و کشور را ازلحاظ تأمین منابع مالی اداره می‌کند روزانه ما شاهد این صحنه‌های فلاکت‌بار و دردآور هستیم؛ هزاران نفر از این افراد به ما مراجعه می‌کنند اما به دلیل کمبود منابع و خدمات نمی‌توانیم پاسخگوی آن‌ها باشیم.

پیشنهاد افزایش 21 درصدی حقوق بازنشستگان تأمین اجتماعی به دولت رفتمجلس یازدهم نظم را به پرداخت حقوق بازنشستگان بازگرداندمجلس یازدهم به دنبال همسان سازی حقوق بازنشستگان و رتبه بندی معلمان باشد

اجرای قوانین حمایتی تبدیل به آرزوی دست‌نیافتنی شده

رئیس هیئت‌مدیره کانون بازنشستگان و مستمری‌بگیران تأمین اجتماعی خوزستان با اشاره به لزوم در نظر گرفتن قوانین حمایتی برای بازنشستگان مناطق جنگی و کم برخوردار، عنوان کرد: قوانین حمایتی بازنشستگان و مستمری‌بگیران تأمین اجتماعی ازجمله قانون الزام، طرح همسان‌سازی، حق بدی آب‌وهوا برای استان‌های آلاینده و حق جنگی برای استان‌های درگیر با جنگ تحمیلی مثل استان خوزستان برای بازنشستگان تأمین اجتماعی به یک رؤیا و آرزوی دست‌نیافتنی مبدل شده است.

وی افزود: اجرای قوانین حمایتی، عمل به تعهدات و تصویب قوانین مربوطه در قالب بخشنامه‌ها و دستورالعمل‌ها در قالب یک شعار باقی‌مانده و به‌احتمال‌زیاد بازنشستگان تأمین اجتماعی تحقق این قوانین و وعده‌های حمایتی و آرزوی اجرای آن‌ها را به گور خواهند برد.

عبائی حسنی تصریح کرد: تا کی باید شاهد بی‌عدالتی و تبعیض ناروا بین صندوق بازنشستگی کشوری که موردحمایت نهادهای دواتی یعنی سازمان برنامه‌وبودجه است با بازنشستگان سازمان تأمین اجتماعی باشیم؛ نتیجه این تبعیض اجرای طرح همسان‌سازی و اعمال افزایش حقوق حداکثری و پرداخت به‌موقع آن در فروردین سال جاری برای بازنشستگان خدمات کشوری بوده اما متأسفانه باگذشت بیش از 2 ماه نه طرح همسان‌سازی و نه افزایش حقوق سال 99 برای بازنشستگان تأمین اجتماعی اعمال و اجرایی نشده است.

میزان افزایش مستمری با تورم بالای 42 درصد همخوانی ندارد

بازرس کانون عالی کارگران بازنشسته کشور بابیان اینکه نسبت افزایش مستمری باید متناسب با میزان تورم باشد، عنوان کرد: براساس ماده 96 سازمان تأمین اجتماعی این سازمان مکلف است میزان کلیه مستمری‌های بازنشستگی، ازکارافتادگی کلی و مجموع مستمری بازماندگان را در فواصل زمانی که حداکثر سالی یک‌بار کمتر نباشد با توجه به افزایش هزینه‌های زندگی و تورم به تصویب هیئت‌وزیران به همان نسبت افزایش دهد.

وی ادامه داد: با توجه به ماده 96، میزان دریافتی بازنشستگان و مستمری‌بگیران حداقل بگیر و سایر سطوح، تحت هیچ شرایطی با شرایط موجود هزینه‌های زندگی و تورم بالای 42 درصد همخوانی ندارد و به‌هیچ‌عنوان پاسخگوی نیازهای معیشتی آن‌ها نیست.

عبائی حسنی تأکید کرد: کانون بازنشستگان و مستمری‌بگیران تأمین اجتماعی استان خوزستان با 210 هزار بازنشسته و مستمری‌بگیر تأمین اجتماعی به‌عنوان بزرگ‌ترین تشکل جامعه کارگری استان خوزستان نسبت به تأخیر در اعلام افزایش حقوق بازنشستگان تأمین اجتماعی در سال 99 و تبعیض دولت بین بازنشستگان کشوری و سازمان تأمین اجتماعی اعتراض داشته و خواهان تصویب افزایش حقوق حداکثری براساس ماده 96 سازمان تأمین اجتماعی توسط هیئت محترم وزیران هستیم.

رئیس هیئت‌مدیره کانون بازنشستگان و مستمری‌بگیران تأمین اجتماعی خوزستان تصریح کرد: معتقدیم سازمان تأمین اجتماعی یک سازمان بین نسلی، سرمایه آن حق‌الناس و متعلق به صاحبان اصلی آن یعنی جامعه بازنشسته و مستمری‌بگیر تأمین اجتماعی کشور است و هرگونه دست‌درازی به آن اشکال شرعی داشته و جرم محسوب می‌شود.

وی افزود: دود بی‌تدبیری مسئولان دولتی، سازمان تأمین اجتماعی، عدم پرداخت بدهی دولت به این سازمان و کسری بودجه آن نباید به چشم قشر آسیب‌پذیر بازنشسته برود و بازنشستگان تاوان این بی‌تدبیری‌ها را بدهند.

انتهای پیام/344/ش

R41468/P/S6,57/CT7

منبع: تسنیم

کلیدواژه: حقوق بازنشستگان تأمین اجتماعی سازمان تأمین اجتماعی برای بازنشستگان هزینه های زندگی قوانین حمایتی استان خوزستان افزایش مستمری افزایش حقوق همسان سازی ماده 96

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت www.tasnimnews.com دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت www.tasnimnews.com بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۸۰۶۶۳۳۰ را به همراه موضوع به آدرس info@khabarban.com ارسال فرمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

اولین حقوق نمایندگان مجلس یازدهم واریز شد؛ ۲۳۱ میلیون در یک ماه

حمله شبانه کشتی‌های چینی ‌به ‌‌ذخایر خلیج فارس

پیشنهاد قالیباف برای تغییر نام وزارت خارجه به "وزارت خارجه و تجارت بین‌الملل"

"۳۵۰ هزار تومان به حقوق بازنشستگان اضافه می‌شود"

فول مچ بارسلونا 1-0 اسپانیول (لالیگ اسپانیا 2019/20)

خبر بعدی:

مقرری بگیران بیمه بیکاری در آذربایجان شرقی کاهش یافت

جعفر سمساری روز پنجشنبه در دیدار با امام جمعه تبریز با ارائه گزارش عملکرد تأمین اجتماعی استان و قدردانی از همراهی شرکای اجتماعی در جهت ارایه خدمات به هنگام به ذینفعان،اظهار داشت: به رغم تمامی چالشها، سازمان تامین اجتماعی خدمات خود را در چارچوب قانون به بیش از نیمی از جمعیت استان ارائه داده است.

وی توسعه خدمات غیرحضوری در جهت کاهش تردد را از رویکردهای راهبردی سازمان تأمین اجتماعی در سال جاری عنوان کرد و افزود، حذف اعتبار درمانی، طرح پرونده الکترونیک، مشاهده سوابق بیمه شدگان، صدور گواهی کسر اقساط و ... از جمله مهمترین اقدامات سازمان در این حوزه است و با حذف دفترچه کاغذی و جایگزینی آن با نسخه نویسی الکترونیکی حلقه خدمات غیرحضوری تکمیل خواهد شد.

سمساری با اشاره به اقدامات سازمان تأمین اجتماعی استان در جهت بهبود فضای کسب و کار، از بخشودگی بالغ بر ۴۲ میلیارد  تومان از جرائم دیرکرد پرداخت حق بیمه در قالب بخشودگی جرائم کارفرمایان خوش حساب در سال گذشته خبر داد و افزود: ۸ هزار و ۶۶۵ فقره هم به جهت تسهیل پرداخت دیون کارگاههای مدیون گذشته تقسیط شده است.

وی امهال حق بیمه کارفرمایان، توسعه خدمات غیرحضوری، اعطای تسهیلات کمک هزینه بیکاری را از مهمترین اقدامات سازمان در زان شیوع بیماری کرونا دانست و گفت: اداره کل تأمین اجتماعی استان تا شکست کامل کرونا در کنار کارفرمایان و بیمه شدگان در راستای پایداری تولید و اشتغال خواهد بود.

اسماعیل مقدس پور، مدیر درمان تأمین اجتماعی آذربایجان شرقی هم با بیان اینکه مدیریت درمان استان با دارا بودن ۲ بیمارستان با ۳۹۸ تخت فعال، یک پلی کلینیک، ۲ درمانگاه تخصصی و دفتر رسیدگی به اسناد پزشکی در شهر تبریز و ۹ مرکز درمانی نسبت به خرید و ارائه خدمات تشخیصی و درمانی به جمعیت استان، اقدام می کند تعداد بستری، جراحی، جراحی قلب و آنژیوگرافی انجام شده در مراکز درمانی ملکی استان را به ترتیب ۳۳ هزار و ۵۶۰، ۱۷ هزار و ۱۳۱، ۷۱۹ و ۴ هزار و ۶۲ مورد اعلام کرد  و افزود: در بخش درمان مستقیم بیش از ۲ میلیون و ۶۰۰ هزار مورد خرید خدمت از پزشکان و دندانپزشکان طرف قرارداد انجام شده است. 

مدیر درمان تأین اجتماعی استان عملکرد هزینه ای مدیریت درمان در سال ۹۸ در بخش درمان مستقیم را بالغ بر ۴۰۰ میلیارد تومان و در بخش درمان غیر مستقیم ۸۵۰ میلیارد تومان اعلام کرد و گفت: درمانگاه های عجبشیر، هشترود و ملکان در آینده نزدیک افتتاح خواهند شد و ایجاد پلی کلینیک در شهر جدید سهند و درمانگاه در شهرستان های صوفیان و بستان آباد و نیز بیمارستان ۳۲۷ تختخوابی تبریز در دستور کار بوده و به جد پیگیری می شود.

سرپرست اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان آذربایجان شرقی نیز در این دیدار، با بیان اینکه نظام بیمه اجتماعی و بازنشستگی کشور به جهت دامنه شمول و گستردگی خود در مناسبات اقتصادی و اجتماعی جامعه نقش مهم و حایز اهمیت دارد، افزود سازمان تأمین اجتماعی در استان بیش از ۵۳ درصد جمعیت را تحت پوشش دارد و به عنوان یک نهاد مردم نهاد با اتکا به منابع حاصل از حق بیمه فعالیت می کند.

حسین فتحی اعلام کرد با در نظر گرفتن سایر صندوق ها، بیش از  ۲ میلیون و ۶۰۰ هزار نفر از جمعیت استان تحت پوشش وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی می باشند.

برچسب‌ها سازمان تأمین اجتماعی آذربایجان شرقی بیمه بیکاری

دیگر خبرها

 • من یک خوزستانی‌ام و امیدوار به فردا‌های بهتر!
 • جزئیات وام قرض الحسنه بانک رفاه کارگران برای مستمری بگیران/ پرداخت تسهیلات خرید کالا به فرزندان بازنشستگان
 • جزئیات همسان‌سازی حقوق مستمری‌بگیران تامین اجتماعی
 • بهبود وضعیت درآمدی اقشار تحت پوشش سازمان تأمین اجتماعی در دستور کار دولت
 • ساخت بیمارستان ۳۲۷ تختخوابی در تبریز | بیمارستان تامین اجتماعی، مطالبه کارگران و بازنشسته‌ها
 • وزیر کار: بازپرداخت ۳۲ هزار میلیارد تومان از بدهی انباشته دولت به تأمین ‌اجتماعی
 • بازپرداخت ۳۲ هزار میلیارد تومان از بدهی انباشته دولت به تأمین ‌اجتماعی
 • عزم دولت برای بهبود معیشت مستمری بگیران وبازنشستگان
 • جزئیات وام قرض الحسنه بانک رفاه کارگران برای مستمری بگیران
 • پیام معنادار 32 هزار میلیارد تومانی | محمد شریعتمداری _ وزیر تعاون،کار و رفاه اجتماعی
 • همسان‌سازی حقوق مستمری بگیران تامین اجتماعی به کجا رسید؟
 • هدف گذاری برگزاری دوره های استعداد یابی برای ۳۰۰ نفر از بانوان و آقایان خوزستانی
 • جزییات افزایش حقوق مستمری بگیران تامین اجتماعی
 • زمان افزایش ۸۰۰ هزار تومانی حقوق مستمری‌بگیران تامین‌اجتماعی
 • افزایش تا ۸۰۰ هزار تومانی حقوق مستمری‌بگیران تامین‌اجتماعی از اول مرداد
 • افزایش حقوق بازنشستگان : مستمری حداقل بگیرها چقدر زیاد می شود ؟
 • سرمربی استقلال خوزستان: اصلاً راضی نیستم بازی‌های ما در استان دیگری برگزار شود/ داماش جنگ روانی به راه انداخته بود
 • جزئیات همسان‌سازی حقوق مستمری بگیران تامین اجتماعی
 • جزئیات همسان سازی حقوق مستمری بگیران تامین اجتماعی