افرادی که به دنبال کاهش وزن هستند به راحتی می توانند با تنظیم درست ساعت غذا خوردن و زمان خوابشان وزن خود را کاهش دهند. ناطقان: اگرچه که بدن شما مانند یک ساعت دقیق نیست اما خودتان می توانید با در پیش گرفتن راهکارها و رعایت قوانین برنامه مشخص ، تایم دقیقی را برای آن در نظر بگیرید . هرچقدر ریتم بدنی شما مناسب تر باشد، می توانید عملکرد بهتری از بدن خود را مخصوصاً برای غذا خوردن داشته باشید.

کاملا واضح است غذاهایی که شما می خورید ، روی بدن تان اثر دارد اما این که چه موقع شروع به استفاده از غذا می کنید ، هم اثر بسیار بالایی روی بدن شما خواهد داشت.
زمانی که غذا می خورید و یا میان وعده ها را مصرف می کنید ، روی موارد که در ادامه بخش تناسب اندام عنوان کرده ایم تاثیر گذار خواهد بود :

    تتظیم سوخت و ساز
    تنظیم وزن بدن
    کنترل بیماری های مربوط به چاقی
    تنظیم خواب

زمان مناسب غذا خوردن چه زمانی می باشد؟

باید سعی کنید که بهترین زمان را برای غذا خوردن پیدا کنید. البته پاسخ های زیادی برای این سوال وجود دارد . مطالعات معتبر نشان می دهد که مصرف وعده ناهار بعد از ساعت 3 بعد از ظهر ، احتمال کاهش وزن را به شدت می کاهد.

بین ساعت 6 صبح تا 7 عصر بهترین زمان خوردن غذا برای لاغری است

در مورد مصرف صبحانه هنوز اطلاعات خاصی در دسترس نیست اما بهتر است که مصرف هر سه وعده شما بین ساعت 6 صبح تا 7 بعد از ظهر باشد . این نوع برنامه ریزی باعث کالری سوزی بیشتر در بدن شما می شود و همچنین احتمال این که اشتهای کم تری داشته باشید ، نیز بالاتر می رود . روزه گرفتن نیز می تواند چربی سوزی شما را افزایش دهد زیرا بدن شما مجبور است از چربی ها برای انرژی استفاده کند.

در مورد مصرف صبحانه چطور؟

تحقیقات نشان می دهد که صبحانه نیز در کاهش وزن موثر است . افرادی که صبحانه می خورند ، نسبت به دیگران چربی سوزی بیشتری دارند . از طرفی هر چقدر که کالری بیشتری در صبحانه خود استفاده کرده باشید ، لزوماً به این معنا نیست که در طول روز غذای کم تری بخورید . الگوهای صبحانه می تواند روی وعده های غذایی بعد از آن نیز تاثیر گذار باشد.زمان مصرف غذا و کاهش وزن

ارتباط زیادی بین ریتم طبیعی بدن شما و افزایش وزن وجود دارد . محدود کردن چیزی که در یک زمان مشخص می خورید ، می تواند به بدن شما کمک کند و همچنین ایجاد تاخیر در آن ، عاملی برای تخریب تایم بدن شما می باشد . اگر سه وعده اصلی را به 6 وعده تبدیل کنید هم باید برای هر شش وعده زمان مناسب را در نظر بگیرید.

زمان دقیق مصرف وعده غذایی همچنین نقش بلندمدتی را در وزن مناسب بدن شما دارد . اگر بدن تان هر 3 الی 5 سال یکبار احساس گرسنگی داشت ، در نتیجه باید یک برنامه غذایی مناسب داشته باشید.

سعی کنید که هر روز در یک زمان مشخص غذا بخورید . با این کار بدن سالم تری خواهید داشت و چه بهتر که از سبزیجات و میوه ها نیز به عنوان میان وعده استفاده کنید و اشتهای خود را تحت کنترل بگیرید.

در بعضی از موارد زمان بندی وعده غذایی هنگام مصرف یک وعده غذایی اصلی کمی تفاوت بیشتری خواهد داشت . مطالعات نشان می دهد که زنان چاقی که میزان بیشتری صبحانه نسبت به شام مصرف می کنند ، کاهش وزن و سوخت و ساز بیشتری دارند.

زمان خواب

کم خوابی ساعت درونی و متابولیسم بدن شما را به هم می ریزد و همچنین تعادل هورمونی را نیز از بین می برد . تحقیقات نشان می دهد که این آشفتگی سیگنال های بدن شما را برای سیری آشفته می کند . همچنین میل شما به مصرف شیرینی جات را افزایش می دهد.

افرادی که شب ها زیر نور زیادی قرار بگیرند ، حدود 50 درصد اضافه وزن بیشتری نسبت به افرادی دارند که شب ها در تاریکی به سر می برند. بسیاری از افرادی که خواب کافی ندارند با سندروم متابولیک رو به رو هستند . سندروم متابولیک نامی برای ترکیبی از اختلالات می باشد که خطر بیماری های قلبی ، سکته و دیابت را افزایش می دهد.چرا شب ها به مصرف میان وعده تمایل پیدا می کنید ؟

اغلب کیفیت غذایی که می خوریم ، برای ما بسیار اهمیت دارد . زمان غذا خوردن نیز به اندازه آن مهم می باشد . تحقیقات نشان می دهد که اگر خواب شما به هم بریزد ، ساعت درونی بدن تان نیز زمان را از دست می دهد و باعث می شود که بدنتان در زمان غلط ، میل به خوردن مواد غذایی داشته باشد.
اگر شما هم از آن دسته از افرادی هستید که نیمه شب ها میل به مصرف میان وعده پیدا می کنید ، حتما نکات زیر در شما یافت می شود :

    استفاده زیاد از فست فود
    مصرف بالای نوشابه
    مصرف کم میوه و سبزیجات
    مصرف مقدار زیادی غذا برای شام

به طور کلی می توان گفت که این افراد کالری های یکسانی را در طول روز نسبت به دیگران دریافت می کنند اما از آن جایی که خواب کافی ندارند ، بعد از ساعت هشت شب به مصرف کالری می پردازند و بیش از بقیه در معرض چاقی قرار خواهند گرفت.
آیا توزیع کردن وعده های غذایی مهم است ؟

اگر مرتب ورزش می کنید و دوست دارید که توده عضلانی شما حفظ شود ، همچنین به ریتم بدنی خود پایبند باشید ، باید برنامه غذایی خود را تنظیم کنید . یعنی بدن شما در ساعتی از روز انرژی کافی از مواد غذایی دریافت کند.

با اینکار توده چربی شما کاهش پیدا می کند و همچنین می توانید از روش روزه استفاده کنید . روش روزه حدوداً 16 ساعت غذا نخوردن و هشت ساعت مصرف غذا را در پیش خواهد داشت که تا حد زیادی روی کاهش چربی بدن شما موثر است.
خواص روزه همچنین شامل موارد زیر می باشد :

    تاثیرات مشابه با تمرینات قدرتی
    کاهش مشکلات قلبی
    کاهش فشار خون
    کمک به کاهش وزن
    کاهش خطر ابتلا به گرفتگی رگ ها
    سرکوب اشتها

همچنین می توانید از روزه به عنوان جایگزینی برای محدودیت کالری از طریق رژیم عمل کنید . روزه گرفتن در ابتلا به بیماری های مختلف نیز می تواند به بهبود آن ها کمک کند.

 

چگونه از روش روزه استفاده کنیم ؟

همانطور که گفتیم باید عدد 16 و 8 را در نظر داشته باشید . یعنی 16 ساعت در طول روز چیزی نخورید و هشت ساعت به مصرف غذا بپردازید . باید آخرین وعده شما صبح قبل از اذان باشد و تا اذان مغرب چیزی نخورید. بسیاری از افراد به جز ماه رمضان ، حدود سه یا چهار هفته این روش را امتحان می کنند تا تاثیرات قابل توجه آن را مشاهده کنند.

عوارض جانبی احتمالی روزه گرفتن

روزه همچنین می تواند در صورت زیاده روی باعث کمبود ویتامین و کاهش توده عضلانی گردد. بنابراین باید روی وعده های غذایی که مصرف می کنید ، تمرکز داشته باشید . همچنین می توانید از یک متخصص تغذیه کمک بگیرید . روزه گرفتن نمی تواند به یک سبک زندگی دائمی تبدیل شود اما بهتر است که چند وقت یکبار و یا فقط در ماه رمضان آن را امتحان کنید.
بهترین راه برای زمان بندی وعده های غذایی چیست ؟

محدودیت کالری یکی از اثربخش ترین روش برای کاهش وزن می باشد اما زمان مصرف غذا می تواند روی چگونگی کاهش وزن شما موثر باشد . باید زمان غذایی که می خورید را مدیریت کنید و طبق برنامه پیش بروید که مناسب سبک زندگی شما باشد و همچنین می توانید از ژورنال های غذایی استفاده کنید.

نکته :

تحقیقات نشان می دهد هر چقدر کم تر بخوابید ، ذخیره چربی در بدن شما افزایش پیدا می کند ، هورمون های استرس نیز بیشتر می شوند و سطح کنترل شخصی شما از هر لحاظ پایین می آید و در نتیجه داشتن یک برنامه منظم برای خواب و مصرف غذا تا حد زیادی به یکدیگر ارتباط دارند.

بسیاری از متخصصان تغذیه پیشنهاد می دهند که یک ساعت بعد از بیدار شدن به خوردن بپردازید که تقریباً بین 6 صبح تا 10 صبح می باشد . البته این عدد برای بسیاری از افراد متفاوت است . صبحانه ای که می خورید باید از لحاظ چربی ، فیبر و پروتئین متعادل باشد و ترکیبی از این سه مورد در آن جای بگیرد.

بین هر وعده غذایی حدود 3 الی 5 ساعت فاصله بدهید . از آنجایی که بدن ها متفاوت است ، بنابراین نمی توان یک زمان دقیق را ارائه داد اما می توان گفت که بدن شما برای هضم و گوارش هر وعده غذایی نیاز به 3 الی 5 ساعت زمان دارد . بعد از این مدت ، بدن شما آماده خوردن می باشد و قند خون تان نیز تنظیم می گردد.

اگر بیش از حد بین وعده های غذایی فاصله بیندازید ، با زیاده روی در خوردن غذا مواجه می شوید . زیرا هنگام گرسنگی بیش از حد ، سیگنال های بدن شما پیام را ارسال نخواهند کرد.
برچسب ها: غذا ، ناطقان ، لاغری ، وزن

منبع: ناطقان

کلیدواژه: غذا ناطقان لاغری وزن همچنین می توانید تحقیقات نشان می دهد وعده های غذایی نشان می دهد داشته باشید وعده غذایی روزه گرفتن میان وعده غذا خوردن مصرف غذا کاهش وزن بدن شما وعده ها

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت nateghan.ir دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت nateghan.ir بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۸۱۵۰۰۴۶ را به همراه موضوع به آدرس info@khabarban.com ارسال فرمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

افشای راز‌های بدن مایکل جکسون

مردم منتظر واریز حدود ۵ میلیون تومان باشند!

امروز به ناموسم توهین شد

مخاطرات یک قرارداد؛ آیا شگرد چین برای تصاحب بنادر دنیا در قرارداد ۲۵ ساله ایران تکرار می‌شود؟

راهبرد اصلی برای دستیابی به منابع آب پایدار در مدیریت شهری است

خبر بعدی:

رفع سوء اثر چک، به راحتی خوردن یک لیوان آب!

مدتی است که در فضای مجازی و در تبلیغات خیابانی، پدیده‌ای به نام «رفع سوء اثر چک برگشتی به صورت تضمینی»، زیاد دیده می‌شود، موضوعی که مهمترین دلیلش، اجرای ناقص قانون صدور چک توسط بانک مرکزی است.

به گزارش جنوب نیوز، در قانون جدید صدور چک که در سال 97 به تصویب مجلس رسید و به قانون تبدیل شد، تنبیه‌ها و محدودیت‌های سنگینی برای صادرکنندگان چک برگشتی درنظر گرفته شد. در نتیجه، بازار داغی برای افرادی که به صورت غیرقانونی نسبت به رفع سوء اثر چک‌های برگشتی اقدام می کنند، ایجاد شد و شاهد تبلیغات گسترده این افراد برای «رفع سوء اثر چک برگشتی به صورت تضمینی» در فضای مجازی و به صورت خیابانی هستیم.

*رفع غیرقانونی سوء اثر چک با استفاده از رضایت‌نامه محضری!

خبرنگار ما از یکی از این افراد که از طریق کانال تلگرامی، تبلیغات گسترده ای در این زمینه می‌کند، به صورت تلفنی پرسید که برای بی‌اثر کردن برگشتی یک فقره چک 20 میلیون تومانی در یکی از بانک‌های دولتی، به چه صورت عمل می‌کند و در صورت رفع سوء اثر، آیا می‌توان اقدام به گرفتن دسته‌چک جدید کرد یا خیر.

این فرد در پاسخ به این سوال گفت: «روش کار ما به این صورت است که از طریق رضایتنامه محضری، چک را رفع سوء اثر می‌کنیم، به این صورت که یک نفر به جای شخصی که چک را برگشت زده است به محضر برده و یک وکالت به یک وکیل برای وی تنظیم می‌کنیم، آنگاه وکیل آن شخص جعلی برای شما یک رضایتنامه تنظیم کرده و به راحتی در کمتر از یک روز، با مراجعه به بانک، سوء اثر چک از بین می‌رود! بعد از رفع سوء اثر، به راحتی می‌توانید دسته چک جدید اخذ کنید و دیگر محدودیت‌های برگشتی چک نیز یکجا برداشته می‌شود. هزینه این کار برای چک برگشتی 20 میلیون تومانی حدود 500 هزار تومان ‌می‌شود».

*رفع غیرقانونی سوء اثر چک در یک روز!

در تماس با یکی دیگر از این افراد که از طریق تبلیغات در خیابان، ادعای رفع سوء اثر چک داشت، تقاضا کردیم که یک فقره چک 50 میلیون تومانیما را که برگشت خورده ‌است، رفع سوء اثر کند تا بتواند دسته‌چک جدید بگیرد.

این فرد در پاسخ به این تقاضا گفت: «به راحتی این کار را  یک روزه و با 5 میلیون تومان انجام می‌دهیم، به این صورت که با یک وکیل معتمد صحبت می‌کنیم و وی از طرف شخصی که چک را برگشت زده است، بدون اطلاع آن شخص، یک وکالت‌نامه برای خودش تنظیم می‌کند، سپس با وکالتی که دارد، رضایتنامه‌ای به شما داده و شما می‌توانید چک برگشتی خود را رفع سواثر کنید».

وی در پاسخ به این سوال  که اگر این تخلف محرز شود، قانونا چه کسی پاسخگو است، اظهار داشت: «اگر به فرض محال این اتفاق بیفتد، هیچ مشکلی برای شما نیست و وکیل به عنوان متهم باید پاسخگو باشد زیرا در این فرآیند، هیچ سندی دال بر تاثیر شما نیست».

*رفع سوء اثر چک، به راحتی خوردن یک لیوان آب!

خبرنگار مادر مراجعه به یکی دیگر از این افراد، تقاضای رفع سوء اثر چکی 30 میلیون تومانی از یکی از بانک های دولتی را داشت تا بتواند از محدودیت‌هایی که برای وی ایجاد شده بود، بیرون آمده و بتواند دسته‌چکی جدید اخذ کند. این فرد در پاسخ به این درخواست گفت: «از طریق رضایتنامه محضری و با یک وکیل کار شما انجام شده و نهایتا بعد دو روز تمام محدودیت‌های شما برداشته می‌شود. برای انجام این کار باید مبلغ یک و نیم میلیون تومان واریز کنید».

*بانک‌ها برای راستی‌آزمایی رضایت‌نامه رفع سواثرچک، هیچ تکلیفی برای خود قائل نیستند!

در همین رابطه، یاسر مرادی استاد دانشگاه و کارشناس امور بانکی درباره روش آسان بی‌اثر کردن غیرقانونی سوء اثر چک گفت: «متأسفانه در این زمینه این اتفاق می‌افتد که افرادی که این کار را انجام می­‌دهند با در دست داشتن نسخه‌­ای از گواهی عدم پرداخت و جعل هویت آن فردی که چک را برگشت زده‌ است، یک هماهنگی با یک دفتر اسناد رسمی انجام می‌دهند و در ادامه رضایت­نامه‌­ای را به اسم آن فرد ذینفع چک که دارنده چک بوده‌ است، جعل می­‌کنند و در آخر، آن رضایت­نامه­ جعلی را به بانک ارائه می­‌کنند».

وی افزود: «چون در قانون، دستوری به بانک مبنی بر بررسی صحت رضایت‌نامه داده نشده‌ است، بانک‌ها متاسفانه تکلیفی برای خودشان متصور نمی‌شوند و درنتیجه بدون هیچ صحت‌سنجی، نسبت به رفع سوء­ اثر چک اقدام می­‌کنند، در صورتی که ذی‌نفع واقعی یعنی دارنده چک، اصلاً از صدور چنین رضایت­نامه‌­ای آگاه نیست و حتی در جریان هم قرار نمی­‌گیرد».

*عدم وجود مشخصات دارنده چک، علت رفع غیرقانونی سوء اثر چک برگشتی

مشکل رفع غیرقانونی سوء اثر چک، به علت‌های مختلفی به‌وجود می‌آید. یکی از این دلایل، مشخص نشدن اسم دارنده یا همان تحویل گیرنده چک در ثبت سیستمی چک است که در اکثر مواقع رخ می‌دهد. این عدم درج نام، باعث می‌شود هویت دارنده چک مشخص نباشد و با همین حربه، رفع سوء اثر غیرقانونی چک صورت می‌گیرد. به طور مثال، شخصی یک دسته چک از بانکی اخذ می‌کند و یک فقره چک به فردی دیگر برای داد و ستد می‌دهد، دارنده چک در موعد نقد کردن چک، متوجه عدم موجودی حساب صادرکننده چک شده و آن را برگشت می‌زند.

در اینجا محدودیت‌های برگشت خوردن چک از جمله عدم اجازه برای دریافت دسته چک جدید، برای صادرکننده چک اعمال می‌شود و این تنبیهات باعث ایجاد موانع جدی برای تجارت وی می‌گردد. اینجاست که رفع سوء اثر چک بدون تسویه با دارنده چک، بسیار جذاب می‌شود. به دلیل اینکه دارنده چک در زمان تحویل چک، اجباری برای پر کردن مشخصات فردی در سیستم را ندارد، هیچ ردی از وی در هیچ جا به جز شعبه بانکی که در آنجا چک را برگشت زده‌ است، نمی‌ماند و به دلیل اینکه ثبت سیستمی و در کل، اجرای قانون جدید صدور چک با مشکل اساسی روبرو است، بانک‌ها نمی‌توانند مشخصات دارنده چک را در اکثر مواقع استعلام کنند. در نتیجه، فرآیندی که در این گزارش توضیح داده شد، رونق گرفته و این فساد و تخلف گسترده صورت می‌پذیرد.

به صورت خلاصه، روش کار این سودجویان بدین صورت است که در یک دفتر اسناد رسمی، یک نفر وکالتی جعلی از دارنده واقعی چک، بدون اطلاع وی ثبت می‌کند و سپس با استفاده از آن وکالت‌نامه، به صادرکننده چک، رضایت‌نامه‌ای برای آن چک برگشتی میدهد. سپس این فرد با مراجعه به شعبه بانکی که به صادرکننده چک برگشتی، دسته چک داده است، رضایت‌نامه را تحویل داده و بانک نیز به دلیل اینکه مشخصاتی از دارنده واقعی چک ندارد، آن رضایت‌نامه را می‌پذیرد و رفع سوء اثر چک به همین راحتی انجام می‌شود. بعد از این کار هم، تمام محدودیت‌های چک برگشتی برای صادرکننده آن از بین رفته و مثلا او می‌تواند دسته چکی جدید نیز اخذ کند!

همه این اتفاقات به دلیل تعلل عجیب بانک مرکزی در اجرای به موقع قانون جدید صدور چک (مصوب سال 97) است. اجرای کامل قانون صدور چک از جمله ثبت سیستمی کامل اطلاعات چک، اجرای چک الکترونیک، ممنوع شدن صادر کردن چک در وجه حامل، اتصال سیستم استعلامات بین بانک مرکزی، قوه قضائیه و دیگر نهادهای مرتبط با موضوع چک، همگی منجر به حذف این تخلفات و شفاف شدن تمامی تبادلات صورت گرفته با چک می‌شود و هم‌چنین راه سوء استفاده را برای شیادان و افراد بدحساب خواهد بست.

منبع: فارس

دیگر خبرها

 • غذای گرم بخورید تا سیر شوید
 • مهران غفوریان پس از لاغری ۵۳ کیلویی! + عکس
 • نشانه‌های کمبود پروتئین چیست؟
 • خوزستان در مسیر نزول بیماران کرونایی است/ آیا مواد غذایی ویروس را انتقال می‌دهد؟
 • ۵ ماده غذایی که برای زنان مفید است
 • مناسب ترین زمان برای خوردن هندوانه چه زمانیست؟
 • تغذیه مناسب در روزهای گرم و کرونایی
 • کدام غذاها حساسیت زا هستند؟
 • اینفوگرافیک | چند خوراکی ضروری در رژیم غذایی زنان
 • توصیه‌های تغذیه‌ای برای فصل تابستان چیست؟
 • مهم ترین عوامل ابتلا به کبد چرب
 • میوه‌هایی که برای لاغری معجزه می‌کنند
 • این ۷ ماده غذایی را نخورید تا خواب راحت داشته باشید
 • نشانه‌هایی که می‌گوید شما به اندازه کافی پروتئین نمی‌خورید
 • مراحل تشخیص و درمان کبد چرب
 • شناسایی سلول های مغزی که هوس خوردن شکر ایجاد می کنند
 • شناسایی سلول های مغزی که هوس خوردن شکر را در انسان ایجاد می کنند
 • چگونه بخوریم تا تناسب اندام داشته باشیم؟
 • چه غذا‌هایی حساسیت زا هستند؟