Web Analytics Made Easy - Statcounter

خبرگزاری مهر، گروه استان ها- اعظم محبی: ساعت هفت صبح روز ۱۴ خرداد و یک خبر غم بار. «روح بلند پیشوای مسلمانان و رهبر آزادگان جهان، حضرت امام خمینی به ملکوت اعلی پیوست». با شنیدن این خبر ایران غرق در اندوه و ماتم شد و همه بهت زده بودند.

آیین سوگواری در شهرها و روستاهای کشور برپا و هر کس به شیوه خاص خود عزاداری می کرد.

بیشتر بخوانید: اخبار روز خبربان

در گلستان هم مردم ولایت مدار مراسم مختلفی برپا کردند.

برای بازخوانی حوادث این روز خبرگزاری مهر با «غلامرضا خارکوهی»، تاریخ نگار گلستانی، گفتگویی ترتیب داده که در ذیل خواهد آمد.

* از وقایع آن روز بگویید.

ارتحال امام خمینی (ره) ناگوارترین خبر تاریخ ایران بود که ساعت هفت صبح روز ۱۴ خرداد ۱۳۶۸ در رادیو و تلویزیون اعلام شد.

با شنیدن این خبر همه حیران شده و در کسانی که می خواستند به محل کار خود بروند و بازاریان و دانش‌آموزان و دانشجویان از نیمه راه برگشتند.

خبر فوت امام (ره) در گرگان و گلستان و در کشور و جهان بازتاب وسیعی داشت، وقتی این خبر اعلام شد مردم بهت زده شده و گریه و ناراحتی کردند. همه سرگردان و اشکبار زانوی غم گرفته و ناراحت بودند.

صبح همان روز مردم به مساجد رفته و نوحه سرایی و سینه زنی کردند و در نمازخانه های ادارات هم مراسم سوگواری برپا بود.

* حال و هوای کوچه و خیابان های شهر چگونه بود؟

پرچم های سیاه در سراسر کوچه‌ها و خیابان‌ها برافراشته و تصاویر و عکس‌های امام (ره) هم با روبان مشکی آذین شده بود. فضای سنگین و غمناک و دردآلود بر گلستان حاکم بود که زبان در برابر آن همه حزن و اندوه الکن می‌شود.

مردم شعار می‌دادند: «عزا عزا است امروز روز عزاست امروز، خمینی بت شکن پیش خداست» و یا «عزا عزا است امروز روز عزاست امروز، مهدی صاحب زمان صاحب عزاست امروز».

* چه مراسمی در گلستان برگزار شد؟

در ۱۶ خرداد همزمان با تشییع پیکر امام (ره) در تهران، انبوه گرگانی ها هم در میدان وحدت (شهرداری) جمع شده و به سمت چهارراه میدان راهپیمایی کردند و سپس به سمت مصلی گرگان رفته و به سینه زنی و عزاداری پرداختند. در این مراسم آیت الله نورمفیدی در خصوص شخصیت امام (ره) سخنرانی کرد.

در مراسم سوگواری ۱۶ خرداد در گرگان حدود ۵۰ نفر از مردم در سوگ امام بی‌حال شده و از هوش رفتند، چنین وضعیتی در کشور هم حاکم بود.

به مدت بیش از ۵۰ روز و به صورت پیوسته، هر روز در شهرها و روستاها و محلات استان گلستان مراسم سوگواری و عزاداری امام (ره) برپا بود.

این مراسم خودجوش و مردمی بود و با اینکه ستادی برای بزرگداشت رحلت امام (ره) در گلستان شکل گرفته بود تا برنامه ها را مدیریت کند اما مردم اکثر برنامه‌ها را به صورت خودجوش و خود انگیخته برگزار کرده و همه در این مراسم مشارکت داشتند.

در گلستان ممکن بود در یک روز ۲۰۰ مراسم در جای جای استان برگزار شود و همه مردم در آن مشارکت می کردند، ایستگاه صلواتی و نمایشگاه برپا شده و جزوات و وصایای امام چاپ می‌شد. صدا و سیما هم، هر روز و هر شب برنامه داشت، مردم سیاه پوش بودند و بزرگترین مراسم بزرگداشت یک رهبر در طول تاریخ برگزار شد.

* زمان بستری امام (ره) در بیمارستان چه بر مردم گذشت؟

حال امام از اواخر اردیبهشت ماه ۶۸ نامساعد شد و رادیو و تلویزیون و مطبوعات اعلام کرده بودند که ایشان به بیمارستان منتقل شده اند و از آن زمان تا لحظه فوت که دو هفته بستری بودند، مردم لحظه به لحظه اخبار را پیگیری می کردند تا از حال ایشان مطلع شوند.

وقتی اعلام شد حال امام نامساعد شده و برای ایشان دعا کنید، مردم در خانه‌ها، مساجد و اماکن عمومی برای شفای امام دعای توسل برپا می‌کردند. همه منتظر سلامتی امام (ره) بودند و هیچکس انتظار فوت ایشان را نداشت.

مردم شهر و روستا، از اقشار مختلف، همه و همه ناراحت بودند؛ امام برای مردم ایران تنها یک رهبر، رئیس حکومت و یا یک مقام اجرایی نبود، وی محبوب دل مردم بود و برای همین است که جامعه شناسان خارجی بارها گفتند که ایشان شخصیت کاریزما داشت.

* گلستانی ها برای شرکت در تشییع پیکر امام به تهران هم رفتند.

مراسم تشییع پیکر امام (ره) در مصلی تهران برگزار شد، در آن زمان بنده و تعداد زیادی از مردم گلستان به سمت تهران رفتیم و در این مراسم شرکت کردیم، با آنکه وسایل ایاب و ذهاب مانند اکنون فراهم نبود ولی مردم از سراسر گلستان آمده بودند.

آن روز بزرگترین تجمع تاریخی برای تشییع پیکر یک رهبر در دنیا رقم خورد. جمعیت زیادی آمده بودند و همین انبوه جمعیت باعث شد که پیکر امام با مشقت فراوان دفن شود و از آن پس محل دفن امام قبلگاه دل مردم ایران شد.

* امام (ره) چه ویژگی های شخصیتی داشتند؟

امام تنها یک رهبر، رئیس حکومت و یا یک مقام اجرایی نبود، وی محبوب دل مردم بود امام خمینی (ره) محبوبیت اجتماعی فوق‌العاده‌ای داشت و در تاریخ ایران هیچ رهبر مذهبی به اندازه امام چنین محبوبیتی نداشت.

امام در همه صحنه‌ها و لحظات از ابتدای مبارزات ۴۱ تا زمان فوت همراه و همگام و هم دل مردم بود و سعی می کرد مردم را راضی نگه دارد.

ایشان دنبال خدمت و حل مشکلات مردم بود و با وجود اینکه کشور ۱۰ سال جنگ دفاع مقدس و درگیرهای داخلی ناخواسته بود، با این وجود کشور را به خوبی اداره می‌کرد و نگذاشت به مردم فشار بیاید.

در اوج درگیری های نظامی در کشور ارزانی و فراوانی و آرامش بود و رسیدگی به امور مردم و رفع گرفتاری های آنها انجام می‌شد.

مسئولان اجرایی هم در آن زمان حداکثر توان خود را برای خدمت به مردم به کار می گرفتند و مثل سایر مردم ساده زیست بودند.

* در خصوص آثار و وصایای امام توضیح دهید.

اخبار و کتب امام (ره) هدایتگر ما است، ۲۲ جلد صحیفه امام، مجموعه رهنمودهای ایشان برای کشور است که می‌تواند راه‌گشا مشکلات باشد.

وصیت نامه ایشان هم که یک کتاب ۵۰ صفحه‌ای است در زمینه‌های مختلف فرهنگی، آموزشی، تربیتی، اقتصادی و غیره نظرات خود را بیان کرده که اگر به این وصایا عمل شود راه سعادت و پیشرفت و آبادانی از نظر معنوی و مادی در کشور باز خواهد شد.

سخنان و اندیشه‌های امام (ره) راه نجات کشور است و اگر به این وصیت‌نامه توجه و اجرایی شود، مشکلات اقتصادی، مادی، فرهنگی و سیاسی کشور برطرف خواهد شد.

توجه به محرومان، ایجاد اشتغال برای جوانان، رسیدگی به مشکلات خانواده ها و جلوگیری از گرانی و تورم از جمله وصایای ایشان است.

* بعد از انتخاب جانشین امام (ره) چه شد؟

بعد از انتخاب آیت الله خامنه ای به عنوان رهبر جدید، آرامش بر جامعه حاکم شد زیرا مردم نگران بودند بعد از امام (ره) چه اتفاقی در کشور می افتد؟ اما با انتخاب آیت الله خامنه ای تمام نگرانی ها برطرف شد، مخصوصاً که ایشان شاگرد امام راحل و مورد علاقه ایشان هم بودند.

در آن زمان با وجود آنکه جنگ به اتمام رسیده بود اما همچنان نیروهای ایران در جبهه بودند تا مبادا نیروهای دشمن پیشروی کنند. برای رفع نگرانی ها تعداد زیادی نیروی نظامی داوطلب از استان گلستان در همان زمان به جبهه غرب و جنوب کشور رفتند تا از کشور دفاع کنند.

* شما در زمینه فوت امام کتابی تألیف کرده اید؟

بنده حوادث ارتحال امام (ره) در گلستان را به صورت روزانه از همان زمان جمع‌آوری کرده که در حد دو کتاب و حدود ۵۰۰ صفحه و همراه با اطلاعیه های فوت ایشان است که امیدوارم بتوانم آن را با حمایت یک حامی به چاپ برسانم.

کد خبر 4938811 صرافی ارز دیجیتال

منبع: مهر

کلیدواژه: گرگان سالروز رحلت امام امام خمینی ره ویروس کرونا شیراز بوشهر روز قدس شهرکرد شیوع کرونا گرگان عید سعید فطر قزوین بیرجند ایلام نماز عید سعید فطر روز جهانی قدس مشهد تشییع پیکر پیکر امام حال امام دل مردم آن زمان یک رهبر

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت www.mehrnews.com دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «مهر» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه درخواست حذف این خبر را دارید، کد ۲۸۱۵۵۰۶۰ را به همراه موضوع به شماره ۱۰۰۰۱۰۰۲۲۱۰۰ پیامک فرمایید. لطفاً در صورتی‌که در مورد این خبر، نظر یا سئوالی دارید، با منبع خبر (اینجا) ارتباط برقرار نمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

خبر بعدی:

دشمنان نظام اسلامی درصدد ایجاد اختلاف بین اقوام ایرانی هستند

به گزارش حوزه استان ها خبرگزاری تقریب، خطیبان نماز جمعه این هفته در خطبه های نماز عبادی سیاسی جمعه چهارم آذرماه با تبریک هفته گرامیداشت بسیج (۲۹ آبان تا ۵ آذر)، یادآورشدند: بسیج با شناخت از انقلاب و دفاع از آن مقابل دشمن ایستاد و در جنگ شناختی دشمن مقاومت کرد و بدون اسلحه حتی مظلومانه هم برخی از بسیجیان جان باختند. به گفته آنان رازماندگاری بسیج که امروز از مرزهای کشور عبور کرده و سد مقابل استکبار جهانی به شمار می رود، به خاطر ویژگی های این نهاد مردمی از جمله ولایی بودن، وفاداری به ارزش های انقلاب اسلامی و الهی، روشنگری در برابر جریانات سیاسی، اهل جهاد تبیین بودن و غیرتمند در دفاع از منافع ملی است.

خطیبان جمعه کشور با تأکید بر اینکه بسیجیان در حوادث اخیر و مقابله با اغتشاشات اخیر خوش درخشیدند،افزوند: اغتشاشات اخیر نتیجه چهار دهه طراحی و عصبانیت دشمنان از پیشرفت همه جانبه ایران در سطح ملی و منطقه ای بود.

امامان جمعه سراسر کشور اظهار داشتند: مردم نیز در حوادث اخیر خوش درخشیدند و در دفاع از آرمان‌های شهدا و دفاع از انقلاب و جایگاه ولایت و خدمتگزاران راستین عمیق تر از همیشه شده و تا پای جان در میدان خواهند ماند. آنان با بیان اینکه بسیج باید همیشه پا در رکاب و آماده برای دفاع از جبهه حق باشد، افزوند: در حوادث و اغتشاشات ۲ ماه اخیر در برخی نقاط کشور که دشمنان قصد آسیب زدن به انقلاب و آرمان‌های آن را داشتند، بازهم نیروهای بسیجی در کنار سایر نیروهای نظامی و امنیتی وارد صحنه شدند و بساط فتنه گران و آشوبگران را جمع کردند.

آنان با تأکید بر لزوم توجه به جهاد تبیین مد نظر رهبر معظم انقلاب گفتند: امروز دشمنان قسم خورده نظام در مقابله با ایران اسلامی به تخریب ذهن و فکر و اعتقادات نسل جوان روی آورده است، برای مقابله با این توطئه باید به جهاد تبیین عمل کرد تا بمباران رسانه‌ای و دروغ پراکنی دشمن خنثی شود.

خطیبان جمعه سراسر کشور در بخشی از سخنان خود ادامه دادند: در طی چند ماه اخیر دشمنان ترفندها و دسیسه هایی را ایجاد کردند تا با روش‌های مختلف کشور را دچار دوقطبی و تفرقه کنند که با بصیرت ملت نقشه های آنها خنثی شد.

گزیده خطبه های نماز جمعه این هفته در مراکز استان ها به شرح زیر است:

قم

آیت الله سید محمد سعیدی خطیب نماز جمعه قم در خطبه‌های این هفته نماز جمعه قم اشاره به ضرورت رفع مشکلات اقتصادی و معیشتی جامعه و تأکید بر رفع کمبودها و بهبود شرایط مطلوب زیست اجتماعی گفت: دولت نسبت به جابجایی بانیان وضع موجود و مدیران خسته و غیرانقلابی لحظه‌ای درنگ نکند.

وی با انتقاد از مواضع برخی خواص در حوادث اخیر، ابراز داشت: مردم از این افراد گلایه دارند و انتظار دارند راه خود را از دشمنان جدا کنند، هرکس که در این دوران بتواند در مسیر امید آفرینی اقدامی کند اما سکوت و بی تفاوتی پیشه می‌سازد، مرتکب حرام شرعی شده است.

وی در ادامه با تأکید بر اینکه تا زمانی که روحیه بسیجی در کشور موج افکنی می کند اهداف دشمن محقق نخواهد شد، گفت: با وجود چنین روحیه‌ای آمریکا و ایادی آنها هیچ غلطی در منطقه نمی توانند بکنند.

وی بیان داشت: دشمنان در قالب حوادث اخیر جنگ ترکیبی واقعی را به راه انداختند و دشمنان داعشی صفت به صراحت بیان می کنند تا زمانی که انسجام ملی و دینی در ایران وجود داشته باشند، آرام نخواهند گرفت.

کردستان

ماموستا فایق رستمی امام جمعه سنندج با بیان اینکه دولتمردان نباید همه جوانان احساساتی را اغتشاشگر بنامند، گفت: مسئولان باید مشکلات و خواسته های جوانان را پیگیری و آنها را نسبت به آینده امیدوار کنند. وی اظهار داشت: نیروهای امنیتی و مردم با بکارگیری سعه‌صدر و داشتن بصیرت، توطئه‌های امروز دشمنان را نقش بر آب کنند.وی از جوانان هم خواست به تحریک‌ها و تبلیغات دروغین رسانه‌های بیگانه توجه نکنند و اضافه کرد: دشمنان به دنبال ایجاد جنگ مذهبی و اختلاف بین مسلمانان هستند، پس باید چشم بصیرت داشت.

امام جمعه سنندج ادامه داد: ضروری است که دولت هم برای توسعه کشور و اشتغالزایی تلاش جدی داشته باشند و از نخبگان و جوانان برای پست‌های مدیریتی استفاده کنند، ضمن اینکه به بومی گزینی نیز در استان‌ها توجه خاصی شود.

وی جوانان و نیروهای امنیتی را از بکارگیری اسلحه و خشونت ضد یکدیگر برحذر داشت و تأکید کرد: دشمن می‌خواهد کشورمان را زیر سیطره خود قرار دهد، همچنانکه در دوران دفاع مقدس نیز همین نقشه را داشت که به هدفشان نرسیدند و این مهم برای جوانان تبیین شود.

کرمان

حجت الاسلام و المسلمین حسن علیدادی سلیمانی نماینده ولی فقیه و امام جمعه کرمان در خطبه های نماز جمعه این هفته کرمان با اشاره به اینکه بسیج عمل‌گراست و شعارگرا نیست، تأکید کرد: بسیج اگر می گوید خادم مردم هستم بارها به اثبات رسانده و اگر می گوید فدایی مردم است، جان خود را می گذارد که نمونه آن در حوادث اخیر قابل مشاهده است.

وی در سالروز تاسیس بسیج مستضعفین را گرامی داشت و گفت: بسیج بصیرت قوی دارد، جریان شناس، دشمن شناس و زمان شناس قوی است.بسیج مراقب است فتنه ها در کشور به جریان تبدیل نشود زیرا فتنه باید زود خاموش شود.

چهارمحال و بختیاری

حجت‌الاسلام و المسلمین محمدعلی نکونام نماینده ولی‌فقیه در چهارمحال و بختیاری و امام جمعه شهرکرد با گرامی‌داشت هفته بسیج گفت: تقویت پایگاه‌های بسیج در بخش‌های مختلف مورد توجه جدی قرار گیرد.بسیج لشگر مخلص خدا، شکل گرفت تا علاوه بر دفاع از انقلاب اسلامی بتواند دشمنان را سر جای خود بنشاند و در این مسیر یک لحظه سُست نخواهد شد.

وی افزود: پنجم آذرماه سالروز تشکیل بسیج ۲۰ میلیونی برای بقاء انقلاب اسلامی ایران به‌عنوان یک لشگر نظامی، جمعی از نیروهای مسلح و مجموعه‌ای از انسان‌های کارآمد و مؤمن است.

وی با اشاره به آسیب‌های ناشی از اغتشاش‌های اخیر یادآور شد: نظام جمهوری اسلامی در مواجهه با این اغتشاش‌ها بهترین راه را در نظر گرفته است تا راه اعتراض‌ها از اغتشاش‌ها متفاوت شود.

نماینده ولی‌فقیه در چهارمحال و بختیاری و امام جمعه شهرکرد اظهار داشت: جنگ تحمیلی زمینه حضور میدانی، تجهیز دفاعی، نوآوری‌های موشکی، قوت‌گیری حالات معنوی، تقویت روحیه ایثار و تبدیل تهدیدها به فرصت را فراهم کرد.

مازندران

آیت الله محمدباقر محمدی لائینی نماینده ولی فقیه در مازندران و امام جمعه ساری گفت: حضور موثر و تاثیرگذار مردم در عرصه های مختلف و اعلام حمایت آنان از نظام اسلامی، باطل السحر تمام فتنه های دشمنان است.

وی افزود: دشمنان با راه اندازی فتنه قصد دارند به نظام اسلامی ضربه وارد کنند اما مردم و دوستداران انقلاب هیچگاه میدان مبارزه با بدخواهان نظام را ترک نخواهند کرد و همچنان محکم و استوار پای آرمان های انقلاب ایستاده اند. امام جمعه ساری تصریح کرد: به برکت حضور نیروهای امنیتی و سربازان گمنام امام زمان(عج) شعله فتنه در کشور خاموش شد.

آیت‌الله محمدی لائینی با اشاره به اعلام حمایت ۴۷ کشور جهان و ۱۱ سرویس اطلاعاتی جاسوسی بزرگ از فتنه گران، افزود: دشمنان با ایجاد اغتشاش در کشورمان، یک جنگ جهانی ترکیبی را علیه انقلاب اسلامی به راه انداختند و فکر کردند می توانند نظام مقتدر ایران اسلامی را که به نیروی مردمی متکی است، از بین ببرند.

البرز

آیت الله سید محمد مهدی حسینی همدانی نماینده ولی فقیه در استان البرزو امام جمعه کرج گفت: استکبار جهانی با تمام قوا برای ایران ستیزی در تلاش است تا به مردم القاء کند نظام اسلامی به بن بست رسیده است. وی افزود: دشمنان در تلاش هستند مردم به ویژه جوانان را ناامید کنند، اگرچه نابودی استکبار جهانی و رژیم غاصب نزدیک است.

وی با اشاره به سالروز ولادت حضرت زینب (ع) بیان داشت: در همین فضا باید از حضرت الگو گرفت و امید آفرینی را گفتمان غالب جامعه کرد.

آیت الله حسینی همدانی با اشاره به فرمایشات رهبر معظم انقلاب افزود: امید آفرینی یکی از شاخص های اصلی ایران دوستی است و کسانی که القای ناامیدی می کنند ایران ستیز هستند.

گلستان

آیت‌الله سیدکاظم نورمفیدی نماینده ولی‌فقیه در گلستان و امام جمعه گرگان گفت: تفکر بسیجی به دنبال پست و مقام و جایگاه نیست و هدفی جز خدمت به خلق و جلب رضایت خداوند ندارد.

وی با اشاره به فرارسیدن پنجم آذر ماه سالروز تشکیل بسیج مستضعفین به فرمان امام خمینی (ره) اظهارداشت: معمار کبیر انقلاب اسلامی با نگاه آسمانی و الهی تشکیل لشگر ۲۰ میلیونی را لازم و وجودش را برای ایران یک ضرورت دانستند. تعبیر امام راحل مبنی بر این که بسیج لشکر مخلص خداست، بهترین عنوان برای این مجموعه است و این تعبیر بسیار باعظمت است.

نماینده ولی‌فقیه در گلستان گفت: تفکر بسیجی در اقشار و اصناف اعم از کارگر و کشاورز، کارمند و بازاری وجود دارد و هر کدام از این بخش‌ها در شرایطی که دشمن اسلحه‌اش را به سمت ملت و نظام گرفته و در حال تیراندازی‌ست، وارد میدان می‌شوند و از کیان کشور دفاع می‌کنند.

مرکزی

آیت الله قربانعلی دری نجف‌آبادی نماینده ولی فقیه در استان مرکزی و امام جمعه اراک گفت: امنیت کشور که با جانفشانی و ایثارگری‌های شهدا به دست آمده نباید با اقدامات برخی افراد خائن و خودفروخته آسیب ببیند.جامعه ای که امنیت نداشته باشد حیات، عزت، و استقلال نیز نخواهد داشت.

وی افزود: اگر برخی نقایص و مشکلات در جامعه وجود داشته باشد نباید همه بخش های کشور و دستاوردهای ارزشمند نظام اسلامی را زیر سوال برد و باید با وحدت رویه و بهره‌گیری از ظرفیت‌های داخلی در جهت رفع مشکلات گام برداشت.

وی اظهار داشت: امروز نیاز است علما، ائمه جمعه، مسئولان و همه ملت در برابر شیطان خبیث فضای مجازی و افراد پلیدی که برای این فضا خوراک تهیه می کنند هوشیار باشند

خراسان رضوی

آیت الله سید احمد علم الهدی امام جمعه مشهد در خطبه‌های نماز جمعه امروز مشهد در حرم رضوی ضمن اشاره به پنجم آذر ماه سالروز تاسیس بسیج به فرمان امام راحل افزود: بسیج باید در تمام عرصه ها به قله ها دست پیدا کند به گونه ای که بسیجیان، قهرمانان ورزشی، علمی و هنری کشور باشند.

وی با بیان این که امام خمینی با تشکیل بسیج، آینده نظام را تضمین کردند ادامه داد: بیان و امر امام راحل و رهبر معظم انقلاب اسلامی فقط یک بیان سیاسی نیست بلکه آنها به عنوان مرجع تقلید و مجتهد جامع الشرایط و با استناد به دستورهای خدای متعال و پیامبر اسلام (ص)و ائمه اطهار (ع) مطالب خود را بیان می‌کنند.

علم الهدی افزود: بسیج باید در همه میدان ها و برای مقابله با دشمن حاضر باشد و از سوی دیگر با ویژگی اخلاص برای رضای خدا قیام کند و به هیچ چیزی نظر نداشته باشد و بر همین اساس، بسیجی نمی‌تواند با این تعریف امام خمینی (ره )جسارت به ارزشها را تحمل کند.

سمنان

حجت‌الاسلام والمسلمین مرتضی مطیعی نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه سمنان گفت: اغتشاشات اخیر چهره‌های بسیاری از افراد ضد انقلاب اسلامی را نمایان و جبهه حق از باطل را مشخص کرد.دشمن و استکبار به اسم آزادی، به دنبال ایجاد انحراف در جامعه است و انتظار می‌رود زنان و مردان جامعه با هوشیاری، فریب دشمن را نخورند.

وی با طرح این پرسش که چرا دختران ما باید فریب دشمنان را بخورند، افزود: حضرت فاطمه زهرا(س) الگوی دینی است و امروز آزادی که دشمن به این بهانه جوانان را فریفته است، آزادی حیوانی محسوب می‌شود.امام جمعه سمنان با تأکید بر رعایت حجاب و عفاف، یادآور شد: راه رسیدن به سعادت و تعالی اطاعت از خداوند و رعایت تقوا است.

وی تصریح کرد: دشمن با شکست در پروژه کشاندن مردم به خیابان‌ها برای ایجاد اغتشاش پا را فراتر برده و دست به ترور و اقدام‌های مسلحانه دست‌ زدند که به زودی بساط آنان جمع می‌شود.

قزوین

نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه قزوین با بیان اینکه هیچ نعمتی گواراتر از امنیت نیست، گفت: دشمنان ما نمی توانند هیچ غلطی علیه امنیت ایران اسلامی انجام دهند.

بسیج در واقع مظهر عشق، ایمان، آگاهی و مجاهدت است و برای سربلندی کشور و ملت بزرگ ایران از هرگونه آمادگی لازم نیز برخوردار هستند. وی تصریح کرد: بسیج برآمده از متن انقلاب اسلامی و ریشه در انقلاب دارد و در جهت حفظ نظام و صیانت از آرمان‌های امام راحل و دستاوردهای خون شهدا پایه‌ریزی شده است.

وی با اشاره به اینکه امروز مشاهده می کنیم آمریکایی ها از قدرت ما احساس وحشت کرده و صهیونیست ها هم حواسشان را جمع کرده اند، گفت: باید توجه داشته باشیم زحمات بسیاری کشیده شده تا امروز ایران اسلامی به این عزت و اقتدار رسیده است.

ایلام

حجت الاسلام والمسلمین اله نور کریمی تبارنماینده ولی فقیه در استان و امام‌ جمعه ایلام گفت: اغتشاشات و بحران سازی ها در ایران، سناریو و برنامه از پیش تدوین شده رژیم صهیونیستی و همپیمانانش است.

اظهار داشت: دشمنان نظام و انقلاب به دنبال تضعیف ملت ما هستند، در هرجایی که ما پایبند به ارزش های دینی و احکام الهی باشیم دشمنان دنبال محکوم کردن ما بوده و نهایت تبلیغات خود را به کار خواهند گرفت.

وی با اشاره به حوادث اخیر جامعه و توطئه های آمریکا و رژیم صهیونیستی در جهت ایجاد اغتشاش و نا آرامی در ایران برای رسیدن به اهداف تجزیه طلبانه شان افزود: وجود ایران مقتدر و مستقل برای استکبار و دولت غاصب اسراییل پذیرفتنی نیست از این رو با طراحی سناریوها و برنامه ریزی های متعدد و دقیق، به دنبال ایجاد اغتشاش و نا آرامی در جامعه و تقابل مردم و نظام است که هیچ وقت و هیچ گاه راه به جایی نخواهند برد.

سیستان و بلوچستان

آیت الله مصطفی محامی نماینده ولی فقیه در سیستان و بلوچستان و امام جمعه زاهدان بسیج را شجره طیبه عنوان کرد و گفت: تقویت این نیروی مردمی لازمه ارتقای امنیت ملی، اقتدار و اعتلای نظام اسلامی است. وی اظهارداشت: با توجه به اینکه نقش بسیج در عرصه‌های مختلف اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی، اداری و امنیتی و تعالی و پیشبرد ارزش‌ها و اهداف انقلاب اسلامی انکار ناپذیر است باید این نهاد ارزشمند در بخش‌های مختلف تقویت شود.

امام جمعه زاهدان با بیان اینکه دشمنان اقتدار نظام اسلامی را هدف قرار داده‌اند افزود: دشمنان نظام اسلامی از اقتدار انقلاب ترس دارند و به بهانه‌های مختلف بدنبال ایجاد تفرقه افکنی در بین مردم هستند.

نماینده ولی فقیه سیستان و بلوچستان تصریح کرد: دشمنان نظام با راه انداختن جنگ‌های ترکیبی و بر هم زدن وحدت و مقاومت یکپارچه و جنگ‌های رسانه‌ای و تبلیغات گسترده سعی دارند مردم را تحت تاثیر قرار دهند که هوشیاری شهروندان خط بطانی بر توطئه آنهاست.

اردبیل 

آیت‌الله سیدحسن عاملی نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه اردبیل گفت: دستگاه قضایی و پلیس ایران، یک نقش عاطفی استثنایی را در مواجهه با اغتشاشات به تماشا گذاشتند که هزار یک آن در ناآرامی‌های اروپا، آمریکا، اسرائیل و دولت‌های عربی دیده نمی‌شود.

وی با اشاره به مسائل اخیر کشور اظهار کرد: یک نکته بسیار مهم در غائله اخیر نباید از توجه ملت ما مغفول بماند و در روزهای گذشته به طور مداوم می‌شنیدید که فلان بسیجی شهید شد، فلان افسر ترور شد، فلان طلبه شهید شد، فلان پاسدار ترور شد، فلان افسر سیلی خورد، فلان مامور کتک خورد و... آیا اینها عاجز بودند؟.

وی ادامه داد: در این روزها یک حقیقت بسیار بزرگی اتفاق افتاد که در تاریخ ایران و جهان و در کل دنیا بی‌نظیر است و پلیس ایران و نیروهای امنیتی تصمیم گرفتند خود را فدا کنند اما بخشی از ملت را که استکبار جهانی با قدرت اهریمنی رسانه‌ای خود با دروغ و افترا و آمارسازی فریب داده، نجات دهند؛ خدایا این چقدر ارزشمند است! ایران اسلامی مظلوم ولی مقتدر در این روزها ارزش‌های بزرگی را به تماشا گذاشته ولی امپراطوری رسانه‌ای غرب آن را پنهان و سانسور می‌کند در حالی که حدود۷۰ نفر از نیروهای انتظامی، بسیج و سپاه شهید شده‌اند.

اصفهان 

حجت الاسلام والمسلمین سید احمد محمودی امام جمعه موقت  اصفهان گفت: دانشمندان و مسوولان ما به پشتوانه حضور مردم، قدم های علمی بر می دارند و کشور را به جلو می برند.

وی افزود: هرگاه قطعنامه هایی صادر می شود، ما یک قدم به جلو حرکت خواهیم کرد و این نشانه استقامت ملت ایران است.
وی ادامه داد: تقلای بیهوده آژانس هسته ای با اتحاد اروپا که در این روزها می خواهند به شرارت ها و اغتشاشگران تنفس مصنوعی بدهند، با تولید اورانیوم با غنای ۶۰ درصد جواب داده شد. حجت الاسلام محمودی گفت: در این سال‌ها هر بار که صدای قدرتمند جمهوری اسلامی بلندتر بوده، تلاش دشمن برای ضربه زدن به نظام بیشتر شده است.

حجت الاسلام محمودی افزود: اگر می بینید که اغتشاشگرها، آشوبگران، سرسپردگان خارجی و دشمنان اسلام، مردم ما را به خاک و خون می کشانند و امنیت را از مردم می گیرند، بدانید که به تعبیر رهبر انقلاب این بساط بی شک برچیده خواهد شد.

کهگیلویه و بویراحمد

حجت‌الاسلام سید نصیر حسینی نماینده ولی فقیه در استان کهگیلویه و بویراحمد و امام جمعه شهر یاسوج گفت: اگرچه تلاش های زیادی برای تکمیل پروژه های عمرانی صورت گرفته، اما کمبود اعتبارات در استان مشکلاتی در این شرایط برای خدمت رسانی در پی دارد.

وی افزود: هدف دشمن این است که با برخی حوادث و آشوب‌ها جلوی کار و خدمت مسوولان به مردم را بگیرد. امام جمعه یاسوج با اشاره به اینکه ضعف مدیریت، اختلاف سلیقه و کاستی‌ها قابل کتمان نیست، ادامه داد: اما منصفانه نیست که با بدبینی همه چیز را سیاه جلوه داد.

نماینده ولی فقیه در استان، با تأکید بر نقش پررنگ مردم در همه صحنه ها تصریح کرد: دسیسه ها و دشمنی های مختلف بر علیه ملت ایران، مانعی در مقابل حضور و نقش آفرینی مردم در طول تاریخ انقلاب اسلامی نشده است.

گیلان 

حجت الاسلام قربانپور امام جمعه موقت رشت با بیان اینکه مدیون تفکر ارزشمند بسیج هستیم، گفت: بسیجی تفکر الهام بخش مقاومت در عصر حاضر است. وی افزود: بسیجی تفکر تمدن ساز و خدمات رسان است و ثابت کردیم با مکتب بسیجی به دستاوردهایی رسیدیم که دشمنان از آن می هراسند.

وی اظهار داشت: برغم اینکه دشمن جنگ ترکیبی فرهنگی، سیاسی، اقتصادی، امنیتی و نظامی را علیه ایران اسلامی بکار گرفته اما ملت ما مردمی صبور و مقاوم هستند و محصول این صبر و مقاومت که از حضرت زینب(س) الگو گرفتند اینبار هم شاهد شکست همه جانبه توطئه های دشمنان خواهیم بود.

حجت الاسلام قربانپور تأکید کرد: این ملت رهرو راه امام حسین (ع) هستند و به کوری چشم دشمنان بر مشکلات فائق می آید و همه توطئه های دشمنان را با حضور میدانی خود خنثی می کنند.

زنجان 

نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه زنجان با اشاره به اینکه شاخص اثبات ایران دوستی هر فرد عدم ایجاد یاس در مردم و امید سوزی است، گفت: با این که مشکلات، گرانی ها وجود دارد اما چاره حل مشکلات تلاش و تزریق امید به جامعه است.

حجت الاسلام علی خاتمی اظهار داشت: بسیج در عرصه‌های مختلف حضور داشته و خدمت رسانی کرده است و امام نیز فرموده‌اند تشکیل بسیج در نظام جمهوری اسلامی یقینا از الطاف و برکات جمیله خداوند تعالی است که بر ملت عزیز و انقلاب اسلامی ایران این نعمت ارزانی شده است.
وی با بیان اینکه بسیج لشکر مخلص خداست، افزود: لشکر نمایانگر قدرت است، که دفتر تشکیل آن را همه مجاهدان راه خدا ایجاد کردند.

لرستان

حجت الاسلام و المسلمین سید "احمد رضا شاهرخی"نماینده ولی فقیه در لرستان و امام جمعه خرم آباد گفت: بسیج در باغ انقلاب اسلامی رویید و امروز میوه درخت بسیج را در همه عرصه ها مشاهده می‌کنیم.

وی بیان کرد: بسیج با شکل گیری از آحاد مردم در اقصی نقاط کشور برای کمک دهی و ایجاد نظم و آرامش و امنیت و اقتدار ایران ۴۳ سال پای کار و در کنار مردم بوده است.

وی اظهار داشت: هفته بسیج یادگار امام بزرگوار است و باید از عمر چندین ساله آن حفاظت و حراست کرد، همه می دانیم که انقلاب اسلامی به دست بسیجیان فداکار پایه گذاری شد و باید با تمام قوا از دستاورد آن پاسداری کرد. امام جمعه خرم آباد افزود: در مساله کرونا بسیجیان با از خود گذشتگی پای کار بودند و در خدمات درمانی و کمک‌های معیشتی کمک‌حال مردم بودند.

آذربایجان غربی

 حجت الاسلام والمسلمین سید مهدی قریشی نماینده ولی فقیه در آذربایجان غربی و امام جمعه ارومیه گفت: صحنه گردانان جریان اغتشاشات هزینه زیادی برای ضربه زدن به کشورمان کردند ولی ملت ایران آنها را ناامید کرد.

وی افزود: حضور پرشور مردم در راهپیمایی ۱۳ آبان بی نظیر بود و موجب ناامیدی بیشتر اغتشاشگران و حامیان آنها شد. وی با بیان اینکه چهره اغتشاشگران کاملا آشکار شد و آنها با توهین به قرآن، پرچم کشور و مساجد چهره واقعی خود را نشان دادند، اظهار کرد: هرکس به مساجد، قرآن و اربعین حمله کند جنود ابلیس است.

نماینده ولی فقیه در آذربایجان غربی در خصوص برخورد با اغشتاشگران گفت: مقام معظم رهبری فرمودند با همه اینها یکسان برخورد نشود چون عده‌ای فریب خورده هستند ولی عده‌ای دیگر دست به جنایت زدند.

وی ادامه داد: نباید به آنهایی که به اموال عمومی خسارت زده و آتش زدند و به قرآن توهین کرده و قتل و غارت کردند و افرادی که فریب خوردند نگاه یکسان داشت بلکه عدالت باید رعایت شود.

خراسان شمالی 

حجت الاسلام رضا نوری امام جمعه بجنورد گفت: دشمن درصدد است تا با ایجاد اختلاف بین مردم و تفرقه افکنی اقوام به اهداف شوم خود دست یابد.

وی اظهارداشت: دشمن در جریان ناآرامی های اخیر از جنگ ترکیبی استفاده کرده است و در این حوادث از ظرفیت تمامی رسانه های معاند استفاده و جنگ روانی را ایجاد کرد.

وی افزود: این رسانه ها از همه ظرفیت های خود استفاده و چنان فضای مجازی و افکار جامعه را متشنج کردند که برخی سوار بر موج شکست جمهوری اسلامی شدند.

حجت الاسلام نوری تصریح کرد: دشمن بعد از عملیات روانی با توطئه تحریم، قطعنامه و بیانیه هایی صادر و مسائل حقوق بشری کشور را بهانه کرد.

نماینده ولی فقیه در خراسان شمالی اظهار داشت: دشمن در گام های بعدی اغتشاشات دست به تفرقه افکنی بین اقوام کرد، فارس، ترک و بلوچ کرد و مذهب شیعه و سنی را در مقابل یکدیگر قرار داده است.

آذربایجان‌شرقی

حجت الاسلام والمسلمین آل هاشم نماینده ولی فقیه در آذربایجان‌شرقی و امام جمعه تبریز با بیان اینکه وحدت نیاز اصلی ما در این روزها است، گفت: همه باید منافع ملی را مد نظر قرار دهیم.

وی با بیان اینکه حوادث و ابتلاها باید به رشد فرهنگ سیاسی مردم منجر شود، اظهار کرد: این وظیفه نخبگان و علماست که البته رشد عقلانیت در بین اقشار مردم عامل اصلی ناکامی غرب در جنگ احزاب اخیر بود و باید در کنار این کارها به جهاد تبیین هم توجه کنیم.

امام جمعه تبریز با تأکید بر اینکه وحدت نیاز اصلی ما در این روزهاست، افزود: البته وحدت با محوریت رهبر انقلاب است؛ وقتی دشمن تفرقه و تجزیه را محور کینه‌توزی خود قرار داده است باید در موضع وحدت و همدلی خود بایستیم.وی با بیان اینکه دشمن حتی از یک مساله فوتبال هم برای ایجاد تفرقه نمی‌گذرد، گفت: دعوت به وحدت لوازمی دارد که منیت فردی و گروهی و جناحی را کنار بگذاریم و منافع ملی را مدنظر قرار دهیم.

هرمزگان

حجت الاسلام و المسلمین محمد عبادی زاده نماینده ولی فقیه در هرمزگان و امام جمعه بندرعباس اغتشاشات اخیر را یک امتحان برای کشور خواند و گفت: شاهد سکوت‌هایی در گوشه و کنار بودیم که این، در مواقع فتنه قابل قبول نیست.

وی اظهار داشت: مجلس الگوی تمام عیاری به نام شهید مدرس دارد که نمایندگان عزیز در مجلس شورای اسلامی به فردی مانند این شهید تمسک کنند. وی ادامه داد: ما در این روزها که اغتشاشات و امتحان بود سکوت‌هایی را در گوشه و کنار شاهد بودیم و افراد از جامعه عقب مانده و با صلابت وارد نشده و اظهار نظر نکردند.

وی اضافه کرد: همیشه در فتنه‌ها عده‌ای عقب ماندند که به این‌ها متذکر می‌شویم با هر سلیقه و مذهبی و قومیتی که دارند به خود بیایند.

خراسان جنوبی

حجت‌الاسلام محمد مختاری امام جمعه موقت بیرجند گفت: تفکر بسیجی به دلیل اینکه ریشه در تفکر ناب قرآنی و اسلامی دارد، امیدآفرین است و امروز از همیشه مصمم‌تر و امیدوارتریم.  وی افزود: این امید ما پشتوانه‌های فراوانی دارد و اولین آن قرآن مجید است، تفکر بسیجی در دوران انقلاب اسلامی برای ما افتخارآفرین بوده و ریشه فتنه‌گران را نابود می‌کند.

وی گفت: در مقابل تفکر بسیجی، تفکر استکباری است که جز خباثت و جنایت از آن صادر نشده و در دوران انقلاب جنایت‌های زیادی را انجام دادند.

خطیب جمعه بیرجند اظهار داشت: امروز هم حزب شیطان و منافقان در صحنه هستند و تمامیت ارضی کشور، امنیت، جان، مال و ناموس مردم را هدف گرفته‌اند.

وی گفت: امروز دشمن در جنگ ترکیبی، تهاجم فرهنگی و رسانه‌ای با زور و تزویر دست به هر جنایتی می‌زند تا مردم را تحت فشار قرار دهد و معترضان را به آشوبگر تبدیل کند، خودشان این زمینه‌ها را فراهم می‌کنند پس ای جوانان مراقب باشید در تور رسانه‌ای آنها قرار نگیرید.

یزد

امام‌جمعه موقت یزد گفت: مسئولان اجرایی باید بدون توجه به حوادث اخیر کشور بر سرعت بخشیدن به امور و خدمت بهتر و بیشتر به مردم اقدام کنند.

حجت‌الاسلام سید ناصر محمدی افزود: هدف دشمن این است که با برخی حوادث و آشوب‌ها جلوی کار و خدمت مسئولان به مردم را بگیرد. وی ادامه داد: برخی کارها که توسط برخی دشمنان صورت می‌گیرد نه تنها نباید هیچ خللی در اراده و عزم مسئولان ما ایجاد کند که باید بیش از گذشته به مردم و جوانان خدمت کنند.

امام جمعه موقت یزد اظهار کرد: مسئولان در کنار خدمت به مردم باید بیش از قبل عملکرد و برکات نظام و دولت را شایسته به گوش جامعه و جوانان برسانند.

خوزستان 

حجت الاسلام و المسلمین سید محمدنبی موسوی فرد نماینده ولی فقیه در خوزستان و امام جمعه اهواز با اشاره به توانمندی ایران در عرصه های مختلف در طول ۴۳ سال انقلاب گفت: با حضور جوانان نخبه در عرصه های مختلف علمی از بحران های پیش رو با موفقیت عبور کردیم.

وی اظهار داشت:طی یک سال و نیم حضور دولت انقلابی چند صد کارخانه تعطیل شده در کشور مجدد به چرخه تولید بازگشت که این موفقیت از دستاوردهای دولت انقلابی است.

وی با بیان اینکه چرا باید به آینده نظام امیدوار بود ادامه داد: باوجود مشکلات معیشتی، نرخ بیکاری و کاهش ارزش پول ملی با توکل به خدا و امید به آینده باید مشکلات را پشت سر گذاشت تا موفق شویم.

حجت الاسلام و المسلمین موسوی فرد بااشاره به رشد علمی دانشگاه های کشور خاطر نشان کرد: از نشانه هایی که به قله موفقیت در دنیا نزدیک شده ایم رشد علمی کشور است. به دلیل رشد علمی در دانشگاههای کشور دشمن جوانان نخبه و دانشجویان را نشانه گرفته است اما به هدف خود نخواهد رسید.

فارس

امام جمعه موقت شیراز گفت: پدرها، مادرها و به ویژه آموزگاران مسئولیت دارند تا به شبهات جوانان و نوجوانان پاسخ دهند و آنها را در ارتباط با مسائل مختلف، اقناع کنند.

حجت‌الاسلام سید ابوفاضل رضوی اردکانی در خطبه‌های نمازجمعه شیراز با اشاره به وقایع اخیر کشور افزود: در مقطع کنونی، مسئولان باید تمام هم و غم خود را برای حل مشکلات اقتصادی به کار بگیرند.

امام جمعه موقت شیراز افزود: نمایندگان مجلس باید مشکلات معیشتی و اقتصادی مردم را حل کنند. کاهش آثار گرانی‌ها که دولت هم تلاش بسیاری برای حل این مشکل دارد باید در سفره مردم به چشم بخورد.
وی در ادامه با اشاره به تلاش‌های دولت سیزدهم برای گره‌گشایی از مشکلات صنایع اظهارداشت: دولت زحمات بسیاری کشیده و شمار زیادی از کارخانه‌های راکد و تعطیل را راه انداخته است.

همدان

آیت الله «حبیب الله شعبانی موثق»نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه همدان با بیان اینکه جمهوری اسلامی با وجود هجمه های مختلف دشمن دستاوردهای ارزشمندی داشته و دارد گفت: ایران در مسیر پیشرفت همچنان با قدرت و صلابت پیش می رود.

وی افزود: دستیابی دانشمندان ایرانی به روش های درمان سرطان خون، راه اندازی بخشی از راه آهن بلوچستان و افتتاح ۶ نیروگاه برق در سطح کشور بخشی از این موفقیت ها است.

وی با اشاره به بخشی از خطبه های نهج البلاغه و نقش و شناخت از رهبری در جامعه اسلامی گفت: رهبر معظم انقلاب اسلامی ایران تربیت کننده شخصیت معنوی افرادی همانند سردار شهید سلیمانی است. امام جمعه همدان ادامه داد: رهبر معظم انقلاب، جامعه را به سمت تمدن اسلامی سوق می دهد و به ملت اعتماد دارد و آینده نگری، مدیریت راهبردی و تصمیم گیری و سیاست های کلان ایشان مبتنی بر عقلانیت است.

انتهای پیام/

دیگر خبرها

  • فرمانده لشکر ۵ نصر: دشمن می‌خواهد با فضاسازی ‌خدمات ‌بسیج را به حاشیه ببرد
  • پایان عزاداری برای اغتشاشات در بلک فرایدی!
  • حافظان قرآن در بندر سراف تجلیل شدند
  • یادواره شهدای دوراهک برگزار شد
  • بسیج با ظرفیت بالا و روحیه انقلابی در جنگ ۸ ساله سر بلند شد
  • فرمانده سپاه کرمانشاه: بسیج در بسیاری از عرصه‌ها نقش خود را به درستی ایفا کرده است
  • مدیر عامل بانک سپه روز بسیج مستضعفان را تبریک گفت
  • وحدت گلستانی‌ها دست دشمن را در حوادث اخیر خالی گذاشت
  • آرامش ثمره تاب آوری فاخر گلستانی‌ها/ بصیرت فتنه دشمن را ابتر کرد
  • دشمنان نظام اسلامی درصدد ایجاد اختلاف بین اقوام ایرانی هستند