با کناره‌گیری اندونزی از اعزام زائرانش به مناسک حج، احتمال لغو این آیین بزرگ مسلمانان قوت گرفت؛ هرچند این عربستان است که بعد از دو ماه،‌ فقط به گفتن یک جمله اکتفا کرده و همه را بلاتکلیف گذاشته است.

به گزارش خبرنگار حج و زیارت خبرگزاری فارس، با وجود اینکه فقط کمتر از یک ماه تا آغاز اعزام زائران ایرانی به سرزمین وحی، باقی مانده، سعودی‌ها همچنان وضعیت حج تمتع امسال را که به عنوان بزرگ‌ترین اجتماع مسلمانان به شمار می‌رود، مشخص نکرده و به توصیه اوایل فروردین امسال درباره عدم برنامه‌ریزی کشورهای اسلامی برای حج تمتع ۱۴۴۱ به دلیل شیوع کرونا اکتفا کرده‌اند.

خلف وعده سعودی‌ها در زمان تعیین تکلیف حج

این روند عربستان و نامشخص بودن وضعیت حج تمتع، بسیاری از زائران حج کشورهای اسلامی را  در بلاتکلیفی قرار داده است و برخی از زائران کشورهای اسلامی همچون ایران همچنان منتظر نظر نهایی سعودی‌ها هستند؛ تا جایی که علیرضا رشیدیان رئیس سازمان حج و زیارت به خلف وعده مسؤولان عربستان درباره وضعیت حج اشاره کرد و گفت: سعودی‌ها یک بار گفتند تا پایان ماه مبارک رمضان و یک بار گفتند تا هشتم شوال تکلیف حج تمتع امسال را مشخص می‌کنیم، امروز هنوز هیچ اعلام وضعیتی از سوی عربستان به ما نشده است.

 

حال و هوای این روزهای مسجدالحرام

دولت اندونزی حج تمتع را لغو کرد/ انصراف کشوری که بیش‌ترین حاجی را دارد

با وجود نامشخص بودن وضعیت حج تمتع از سوی سعودی‌ها، ایران همچنان در حال برنامه‌ریزی برای اعزام زائران است تا در صورت برپایی حج تمتع با آمادگی بتواند زائران را اعزام کند. اما با این وجود برخی از کشورها همچون سنگاپور و اندونزی به دلیل شیوع کرونا و ناتوانی سعودی‌ها در تصمیم‌گیری، قبل از اعلام رسمی سعودی‌ها، حج را لغو کرده‌اند و در صورت برپایی این مراسم نیز زائران خود را به سرزمین وحی اعزام نخواهند کرد؛ به طوری که «فاچرول رازی» وزیر امور دینی اندونزی درباره حج تمتع امسال گفته است: «دولت تصمیم گرفت که حج ۲۰۲۰ را لغو کند، چرا که مقام‌های عربستان سعودی در ارائه تضمین‌های لازم ناکام ماندند».

این تصمیم دولت اندونزی در حالی است که در صورت برپایی حج تمتع باید در روزهای گذشته روند اعزام زائران این کشور آغاز می‌شد، چرا که اندونزی با توجه به تعداد زیاد مسلمانان در این کشور، از میان کشورهای اعزام‌کننده به حج تمتع، بیش‌ترین سهم را به خود اختصاص داده است. تا جایی که قرار بود در سال جاری ۲۲۱ هزار نفر از اندونزی برای انجام مناسک حج ابراهیمی به سرزمین وحی اعزام شوند. اما با توجه به ناهماهنگی از سوی سعودی‌ها و آماده نبودن برای حضور زائران اندونزیایی، دولت این کشور سفر حج تمتع ۱۴۴۱ را لغو اعلام کرد تا زائران بلاتکلیف نباشند.

تشرف سالانه حدود ۳ میلیون زائر به حج تمتع/ سهمیه هر کشور چطور تعیین می‌شود؟

هر سال حدود ۳ میلیون زائر از کشورهای مختلف دنیا به حج تمتع مشرف می‌شوند که اندونزی، پاکستان و هند از نظر جمعیت زائر و سهمیه حج به ترتیب در رتبه‌های اول تا سوم قرار دارند و پس از بنگلادش و مصر، ایران با تفاوت قابل توجهی در سهمیه حج، رتبه ششم را به خود اختصاص داده است؛ به طوری که سهمیه حج امسال این کشورها به ترتیب، ۲۲۱ هزار، ۱۸۰ هزارریال ۱۴۰ هزار، ۱۳۷ هزار، ۱۲۰ هزار و ۸۷ هزار و ۵۰۰ نفر است که با توجه به تصمیم دولت اندونزی در حال حاضر ۲۲۱ هزار نفر از تعداد زائران حج تمتع کاسته می‌شود.

کشورها سال ۹۹ سال ۹۸ سال ۹۷ سال ۹۶ اندونزی ۲۲۱ هزار ۲۲۱ هزار ۲۲۱ هزار  ۲۲۱ هزار پاکستان ۱۸۰ هزار ۱۸۰ هزار ۱۷۹ هزار ۱۷۹.۲۱۰ هزار هند  ۱۴۰ هزار ۱۶۰ هزار ۱۶۲ هزار ۱۷۰ هزار بنگلادش ۱۳۷ هزار ۱۳۵ هزار ۱۳۰ هزار ۱۲۷.۱۹۸ هزار مصر ۱۲۰ هزار ۱۱۹ هزار ۱۱۲ هزار ۱۰۸ هزار ایران  ۸۷.۵ هزار ۸۶.۵ هزار ۸۴ هزار ۸۶.۵ هزار

 ۶​ کشوری که بیش‌ترین سهمیه را در حج تمتع دارند

سهمیه حج هر کشور نیز بر اساس مصوبه سازمان همکاری‌های کنفرانس اسلامی، بر اساس جمعیت هر کشور تعیین می‌شود که به ازای هر یک هزار نفر یک حاجی برای هر کشور است. این نسبت پس از تصویب در نشست کنفرانس اسلامی سال ۱۹۸۷ میلادی در سازمان ملل متحد ثبت شده است.

بی‌توجهی سعودی‌ها به سهمیه مصوب حج/ کشورهایی که سال‌ها از تشرف به حج تمتع بازماندند

البته در سال‌های گذشته، سعودی‌ها نشان دادند که چندان هم به این مصوبه توجه ندارند و معادلات سیاسی با برخی از کشورها همچون کشورهای حاشیه خلیج فارس مهم‌تر از مصوبه سازمان همکاری‌های کنفرانس اسلامی است؛ به طوری که در برخی سال‌ها زائران حج تمتع از کشورهای امارات و کویت بیش از سهمیه مصوب بوده است و کشورهایی همچون ایران، پاکستان و مالزی با وجود تعداد متقاضیان بالای سفر به حج تمتع، هر سال درخواست افزایش سهمیه دارند.

علاوه بر این، حدود یک هزار و ۵۰۰ نفر از برخی کشورهای دنیا به عنوان میهمان پادشاه سعودی خارج از سقف سهمیه کشورها در ایام حج تمتع به عربستان سفر می‌کنند. در حالی که در برخی سال‌ها عربستان مانع تشرف زائران بعضی کشورها می‌شود؛ به طوری که زائران سوری چندین سال از تشرف به حج تمتع محروم بودند و سال ۹۵ وزیر وقت اوقاف سوریه در بیانیه خود با اشاره به اینکه این پنجمین سال متوالی است که با مانع‌تراشی عربستان درهای این کشور به روی مسلمانان جمهوری عربی سوریه بسته و از ادای فریضه حج آنها جلوگیری می‌شود، گفت: وزارت حج دولت پادشاهی سعودی از امضای توافقنامه رسمی مربوط به حجاج سوری با وزارت اوقاف سوریه خودداری کرده و پیمان‌های متعارف را زیر پا گذاشته است.

در سال‌های گذشته نیز برخی از زائران قطر با توجه به قطعی روابط دیپلماتیک با عربستان از تشرف به حج تمتع محروم شدند. زائران کشورهای لیبی، یمن و حتی فلسطینیان خارج از فلسطین نیز به دلیل اهمال سعودی‌ها و سیاسی‌کاری آن‌ها در برپایی حج تمتع چنین سال از انجام مناسک حج ابراهیمی بازمانده‌اند و سعودی‌ها اجازه انجام یکی از پنج ستون اصلی دین اسلام که همان «حج» است را به آن‌ها نداد.

سعودی‌ها در برگزاری حج تمتع مردد هستند/ احتمال لغو حج تمتع امسال

با وجود تمام فراز و نشیب‌های سعودی‌ها در برپایی حج تمتع، امسال شیوع کرونا در جهان موجب نگرانی از برپایی بسیاری از مناسک مذهبی و دینی به ویژه حج تمتع بود و اکنون با گذشت بیش از ۴ ماه از فراگیری کرونا و عدم مهار آن، همچنان زائران در بلاتکلیفی هستند و سعودی‌ها نظر خود را برای برپایی حج تمتع اعلام نمی‌کنند؛ حتی شنیده‌ها حاکی است که تصمیم نهایی را به سازمان بهداشت جهانی سپرده‌اند. برخی از منابع خبری نیز از برگزاری نشست سعودی‌ها برای تصمیم‌گیری حج تمتع سال جاری خبر دادند که هنوز هیچ اطلاعاتی از این نشست منعکس نشده است.

در هر صورت، با توجه به تصمیم دولت اندونزی مبنی بر لغو حج تمتع و حذف جمعیت قابل توجهی از زائران از گردونه حج تمتع امسال و همچنین شیوع کرونا در کشورهایی که دارای بیشترین سهمیه حج تمتع هستند، به نظر می‌رسد که سعودی‌ها نیز در تصمیم‌گیری بیش از گذشته مردد شده‌اند و با این روند لغو حج تمتع دور از انتظار نیست.

نمودار ابتلا به کرونا در جهان/ عربستان در رتبه ۱۶

طبق اطلاع رسمی، روز گذشته در عربستان با افزایش ۲ هزار نفر به کرونا، تعداد مبتلایان به کرونا به ۹۰ هزار نفر رسید. در پاکستان نیز ۴ هزار نفر در روز سه‌شنبه به کرونا مبتلا شدند و عدد ابتلا به این ویروس به ۸۰ هزار نفر افزایش یافت. در هند هم با ابتلای ۴ هزار نفر به کرونا در روز گذشته، تعداد مبتلایان به ۲۰۲ هزار نفر رسیده است.

به گزارش فارس، متولیان حرمین شریفین در روزهای اخیر اقدام به ضدعفونی مسجدالحرام کردند، اما همچنان درهای خانه خدا به روی زائران بسته است و تکلیف حج تمتع ۱۴۴۱ نیز مشخص نیست. با این وجود مسجدالنبی (ص) از شنبه هشتم شوال باز شد. 

انتهای پیام/

منبع: فارس

کلیدواژه: حج عربستان سعودی عربستان کشورهای اسلامی حج تمتع لغو حج تمتع برپایی حج تمتع حج تمتع امسال دولت اندونزی اعزام زائران سعودی ها حج تمتع سهمیه حج وضعیت حج هزار نفر ۲۲۱ هزار سال ها

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت www.farsnews.ir دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت www.farsnews.ir بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۸۱۶۳۸۵۸ را به همراه موضوع به آدرس info@khabarban.com ارسال فرمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

اظهارات احمدی‌نژاد درباره شجریان، حبیب، معین، افتخاری، شادمهر، یگانه و هیچکس: ترانه «تفنگ‌‌‌ات را زمین بگذار» آرمان من است/ قانونی برای ممنوعیت آواز زنان نداریم

اولین حقوق نمایندگان مجلس یازدهم واریز شد؛ ۲۳۱ میلیون در یک ماه

حمله شبانه کشتی‌های چینی ‌به ‌‌ذخایر خلیج فارس

پیشنهاد قالیباف برای تغییر نام وزارت خارجه به "وزارت خارجه و تجارت بین‌الملل"

احداث پروژه های مشارکتی، باعث ترغیب بخش خصوصی می شود

خبر بعدی:

عربستان سعودی در پی اختلاف‌افکنی میان شیعه و سنی است

امام‌جمعه فیروزآباد گفت: عربستان از بدو تشکیل وهابیت در این کشور با حمایت قدرت‌های استکباری به فکر سلطه بر کشور شیعه عراق و کشورهای اسلامی دیگر بوده که از طریق اختلاف میان شیعه و سنی، سیادت ساختگی خود را تحمیل کند.

به گزارش سرویس‌شهرستان‌های خبرگزاری فارس از فیروزآباد، آیت‌الله سید عزیزاله هاشمی‌زاده ظهر امروز در خطبه‌های عبادی-سیاسی نماز جمعه فیروزآباد با اشاره به اهانت به مرجعیت شیعه در عراق طی هفته‌ای که گذشت، اظهار داشت: در هفته‌ای که گذشت در روزنامه الشرق الاوسط که با پول عربستان سعودی و هدایت‌های آمریکا اداره می‌شود با اهانت به ساحت مقدس مرجعیت شیعه آیت‌الله سیستانی به‌زعم خود به دنبال ایجاد اختلاف بین شیعه و سنی بود که هوشیاری نیروهای فهیم و شیعیان عراق پاسخی دندان‌شکن به آمریکایی‌ها داد.

وی با طرح این سؤال که چرا در این مقطع حساس کشور عراق، به مرجعیت شیعه اهانت می‌شود؟ افزود: عربستان در سیاست خارجی از بدو تشکیل وهابیت در این کشور با حمایت قدرت‌های استکباری به فکر سلطه بر کشور شیعه عراق و کشورهای اسلامی دیگر بوده و هست که به هر نحوی سعی می‌کند سیادت ساختگی خود را از طریق اختلاف میان شیعه و سنی تحمیل کند.

امام‌جمعه فیروزآباد ادامه داد: با ایجاد اختلاف میان شیعیان و دسته‌های سنی و سیاسی ، کانون قدرت در عراق که همان مرجعیت است تضعیف می‌شود.

هاشمی زاده اضافه کرد: عربستان می‌خواهد شکست‌های نظامی، امنیتی و اقتصادی در یمن را با ایجاد اختلاف میان شیعه و سنی در عراق جبران کند.

وی گفت: این حرکت توهین‌آمیز توسط آمریکا با سرمایه‌گذاری مالی عربستان در عراق و با هدف جبران شکست‌های آمریکا در منطقه طراحی‌ شده است.

 امام‌جمعه فیروزآباد اظهار داشت: از این‌ رو توهین به مرجعیت شیعه در دستور کار خود قرار داده که در نهایت تضعیف مرجعیت شیعه عراق و در واقع تضعیف جبهه مقاومت بوده که امت اسلامی عراق با وحدت و انسجام خود می‌توانند این توطئه را خنثی کند.

هاشمی زاده در بخش دیگر از سخنان خود با اشاره به موج دوم ویروس کرونا و لزوم آمادگی در برابر آن، گفت: ما موج اول کرونا را با موفقیت نسبی پشت سر گذاشته و این موفقیت مدیون زحمات پزشکان، پرستاران، کادر درمانی متعهد بخش کرونا و رعایت مردم می‌دانیم.

وی افزود: اما در موج دوم این ویروس، باید با یک حرکت صحیح انقلابی نظیر جدی گرفتن ارائه راهکارهای ستاد مبارزه با کرونا، پرهیز از تجمع در مراسم جشن عروسی، مجالس ترحیم و هرگونه نشست‌های خویشاوندی آغاز کرد.

امام‌جمعه فیروزآباد ادامه داد: از تجربیات موفق آمیز موج اول کرونا نظیر حرکت‌های انقلاب جوانان، بسیجیان، کمک‌های مؤمنانه و معیشتی استفاده و مسافرت به شهرهای دیگر که خود موجب تاخت‌وتاز کرونا می‌شود را کاهش دهیم.
انتهای پیام/ س

دیگر خبرها

 • وزیر مشاور امارات، حل بحران قطر را به عربستان سعودی پاس داد
 • جهت‌گیری سعودی‌ها در عراق؛ تقویت تروریست‌های نفوذی
 • استغاثه خدام و زائران بارگاه منور رضوی به درگاه الهی برای شکست کرونا
 • انگلیس از عربستان عذرخواهی کرد
 • پرسپولیس امشب تکلیف لیگ را یکسره می کند؟
 • پدوفیل فرانسوی در اندونزی تیرباران می‌شود
 • تحریم عربستان توسط انگلیس که منجر به عذرخواهی شد
 • صنعت نفت آبادان-نساجی مازندران؛ سهمیه آسیایی، رویایی نه خیلی دور و نه نزدیک! / پیش بازی
 • کرونا فرصت کارگران خارجی غیر مجاز برای ترک عربستان
 • ۵۲ قربانی جدید کرونا در اندونزی
 • مضحک خواندن دادگاه قاتلان خاشقچی توسط سازمان ملل
 • درخواست از سعودی برای آزادی زندانیان مدافع حقوق بشر
 • استعفا در استقلال بالا گرفت
 • باز شدن پای مدلینگ زنان جهان به مدینه منوره
 • صحن‌های حرم مطهر حضرت معصومه (س) مفروش شدند
 • صحن‌های حرم مطهر مفروش شدند
 • قربانی کردن گوسفند و مرغ برای آتشفشان گرسنه! + تصاویر
 • آزار جنسی ۳۰۰ کودک | پدوفیل فرانسوی در اندونزی تیرباران می‌شود
 • صحن‌ها و رواق‌های حرم حضرت معصومه(س) به‌صورت مستمر ضدعفونی می‌شود