«چرا علی دایی نباید رئیس فدراسیون فوتبال شود؟». این پرسشی است که روز گذشته علی پروین، اسطوره باشگاه پرسپولیس، مطرح کرده است. البته پیش از او هم این جمله بارها از سوی کارشناسان ورزشی و خود فوتبالی‌ها عنوان شده است.

دلیل اینکه فردی مثل علی دایی نمی‌توانسته رئیس فدراسیون فوتبال شود، ایرادهایی بود که در بندهای اساسنامه قبلی فدراسیون فوتبال وجود داشت؛ البته دست آخر مشخص نشد قانون اساسنامه است یا بندی است که به آن اضافه شده؛ به‌هر‌حال هرچه بود، اساسنامه قبلی می‌گفت اگر کسی 10 سال سابقه مدیریت نداشته باشد، نمی‌تواند به‌عنوان رئیس فدراسیون فوتبال وارد کارزار انتخابی این نهاد شود، به‌همین‌دلیل یکی مثل علی دایی و ده‌ها بازیکن سرشناس فوتبال اگر می‌خواستند هم نمی‌توانستند در انتخابات شرکت کنند؛ اما حالا شرایط فرق کرده و در انتخابات جدید شرط 10 سال سابقه مدیریت برای بازیکنان مشهور تیم ملی برداشته شده؛ البته باز هم دو بند تکمیلی به آن اضافه شده که هر بازیکنی نتواند رئیس فدراسیون فوتبال شود؛ یکی از دو بند یادشده این است که بازیکن مربوطه باید حتما صد یا بیش از صد بازی ملی داشته باشد.

با بررسی همین مورد و بدون در‌نظر‌گرفتن مورد شرط دوم، فقط هفت بازیکن هستند که صد یا بیش از صد بازی ملی دارند: جواد نکونام، علی دایی، علی کریمی، مهدی مهدوی‌کیا، آندرانیک تیموریان، احسان حاج‌صفی و سید‌جلال حسینی.

حالا با بررسی شرط دوم ورود فوتبالی‌ها به انتخابات فدراسیون فوتبال از بین این هفت نفر فقط یک نفر می‌تواند کاندیدا شود! شرط دوم می‌گوید علاوه بر صد بازی ملی، بازیکن یادشده باید دست‌کم مدرک کارشناسی هم داشته باشد. تنها فرد فوتبالی که این روزها چنین ویژگی‌هایی دارد (هم بیش از صد بازی ملی دارد و هم دست‌کم مدرک کارشناسی) علی دایی است. او علاوه بر تعداد زیاد بازی‌های ملی‌اش، مدرک کارشناسی ارشد هم دارد و مشکلی برای ورود به انتخابات فدراسیون فوتبال و اقدام برای رئیس‌شدن این نهاد ندارد.

اینها اما یک طرف ماجراست. طرف دیگر این است که آیا علی دایی می‌خواهد رئیس فدراسیون فوتبال شود؟ پاسخ این پرسش را نمی‌توان به‌صورت قطعی داد؛ ولی مشخصا تا این لحظه او تمایلی برای حضور در انتخابات فدراسیون فوتبال ندارد و تجربه هم نشان داده بعید است این علاقه در فاصله اندک باقی‌مانده تا شروع انتخابات (احتمالا مهر) به وجود بیاید. شاید علی پروین از چنین پرسشی که «چرا علی دایی نباید رئیس فدارسیون فوتبال شود» منظور مشخصی داشته و اینکه به عقیده‌اش علی دایی «باید» رئیس فدراسیون فوتبال شود؛ ولی دلایل زیادی وجود دارد که نشان می‌دهد اتفاقا چرا علی دایی «نباید» رئیس فدراسیون فوتبال شود.

نمی‌خواهد

یکی از دلایل اصلی‌اش تمایل‌نداشتن به ریاست فدراسیون فوتبال است. دایی بارها عنوان کرده علاقه‌ای به چنین پستی ندارد و ترجیح می‌دهد در فوتبال و در حرفه مربیگری بماند. او البته گفته فوتبال همه زندگی‌اش نیست و کارهای دیگری هم برای انجام‌دادن دارد؛ پروژه‌هایی تجاری که مثل این روزها که از فوتبال دور است، آنها را مدیریت می‌کند. پس وقتی علاقه‌ای به نشستن بر صندلی ریاست فدراسیون فوتبال ندارد، دلیلی هم نیست که بخواهد برای چنین پستی اقدام کند.

نمی‌خواهند

خواه‌ناخواه علی دایی مخالفانی دارد؛ نه اینکه مخالفانش فوتبالی باشند و از دل هواداران رقیب؛ بلکه بیشتر در سطح مدیریت کلان! خودش می‌گوید می‌داند که بعضی‌ها از محبوبیت او واهمه دارند و نمی‌خواهند جایی در فوتبال داشته باشد. همین حالا هم که بدون تیم مانده، دلیلش موردی غیرفوتبالی است. او ممنوع‌الفعالیت شده و صحبت‌هایش درباره اشخاصی خاص کارش را به جایی رسانده که از قرار معلوم تیمی در لیگ برتر نمی‌تواند او را به‌عنوان مربی استخدام کند. حالا تصور اینکه همین افراد با‌نفوذ بخواهند زمینه را برای ورود علی دایی به سطح بالاتر فوتبال مهیا کنند، تصور باطلی است. هنوز هم هستند آنهایی که از محبوبیت علی دایی هراس دارند!

بله‌قربان‌گو نبودن!

بیش از دو‌سوم مشکلاتی که فدراسیون فوتبال در دوره مهدی تاج داشته، مربوط به نداشتن استقلالش بوده است. از‌آنجا‌که مهدی تاج توانایی مدیریت زیادی نداشت، سعی می‌کرد با اجرای بخش زیادی از دستورات بالا به‌ویژه بخشی از دستوراتی که از وزارت ورزش می‌رسید (نمونه‌اش موضوع انتخاب سرمربی تیم ملی) کارها را به‌گونه‌ای پیش ببرد که با وجود خودش نه سیخ بسوزد، نه کباب؛ اما علی دایی چنین خصوصیتی ندارد؛ چه‌بسا اگر داشت، هرگز جایگاهش در فوتبال را به‌راحتی از دست نمی‌داد. دایی اگرچه همیشه تصمیم‌های درستی نگرفته و شاید همه صحبت‌هایش هم همیشه صددرصد درست نبوده؛ ولی هرگز خودش را آدمی نشان نداده که بتواند به بالا‌دستی‌اش به‌راحتی روی خوش نشان دهد. او حتی در همین چند سال اخیر بارها با وزارت ورزش به مشکل خورده و در گفت‌وگوهایش مستقیمیا با طعنه و کنایه به آن اشاره کرده است. البته بله‌قربان‌گونبودنش ویژگی منحصربه‌فرد و قابل اعتنایی است؛ ولی آیا مسئولان ورزش ایران به‌راحتی اجازه می‌دهند چنین فردی رئیس فدراسیون فوتبال شود؟

مواضع سیاسی

شاید به‌ظاهر این مورد چندان تأثیرگذار نباشد؛ ولی مشخصا علی دایی برای جبهه‌های سیاسی در ایران چهره مهمی است. گرایش دایی به اصلاح‌طلبان بر کسی پوشیده نیست؛ تعریف و تمجیدهایش از محمد خاتمی هنوز هم ادامه دارد و شایعه کمکش به ستاد انتخاباتی میرحسین موسوی هم که به‌شدت مطرح است. اختلافش با محمود احمدی‌نژاد، نماینده طیف اصولگرا نیز که امری واضح است. حالا با درنظر‌گرفتن گرایش سیاسی علی دایی و با سیر کنونی اتفاقات سیاسی در کشور که موارد اجرائی به دست اصولگراها رسیده و احتمالا بیشتر هم می‌رسد، بعید است در صورت انتخاب‌شدن به‌عنوان رئیس فدارسیون فوتبال کار راحتی با دولت و عوامل اجرائی بعدی داشته باشد؛ موضوعی که می‌تواند دایی را به‌شدت به فکر فروببرد تا دردسری بیشتر برای خودش نتراشد؛ تازه به شرط آنکه عوامل بالاتر حل‌وفصل شده باشد.

کوچک‌بودن فدراسیون فوتبال برای علی دایی

شاید این موضوع به مذاق خیلی‌ها خوش نیاید؛ ولی واقعیت این است که فدراسیون فوتبال ایران برای علی دایی کوچک است! او یکی از برجسته‌ترین چهره‌های فوتبالی ایران در دنیاست و هنوز هم بسیاری، فوتبال ایران را با نام علی دایی می‌شناسند. رابطه‌اش با فدراسیون کشورهای عربی آن‌قدر خوب است که اگر بخواهد به‌راحتی می‌تواند برای ریاست کنفدراسیون فوتبال آسیا هم اقدام کند. از طرفی او ارتباط‌هایی بسیار قوی‌ در فیفا دارد که در پست‌های مدیریتی (باز هم اگر بخواهد) این نهاد بین‌المللی هم می‌تواند به‌راحتی مشغول شود. حالا برای کسی که می‌تواند رئیس AFC شود، آیا صندلی ریاست فدراسیون فوتبال ایران وسوسه‌کننده است؟

شرق

منبع: بیتوته

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت www.beytoote.com دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت www.beytoote.com بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۸۴۳۹۳۶۳ را به همراه موضوع به آدرس info@khabarban.com ارسال فرمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

حمله شبانه کشتی‌های چینی ‌به ‌‌ذخایر خلیج فارس

پیشنهاد قالیباف برای تغییر نام وزارت خارجه به "وزارت خارجه و تجارت بین‌الملل"

"۳۵۰ هزار تومان به حقوق بازنشستگان اضافه می‌شود"

ظریف: قرارداد ۲۵ ساله ایران و چین در زمان دیدار "شی" با رهبر انقلاب مطرح شد/ سیاست خارجی در اختیار رهبری است

پرده دوم از نمایش شعبده‌بازی با صحنه‌گردانی بی بی سی

خبر بعدی:

تذکرات کتبی نمایندگان به مسئولان اجرایی کشور

یک عضو هیئت رئیسه مجلس، تذکرات کتبی نمایندگان به مسئولان اجرایی کشور را قرائت کرد.

به گزارش ایسنا، روح الله متفکر آزاد، عضو هیأت رئیسه مجلس در جلسه علنی امروز (چهارشنبه) مجلس شورای اسلامی تذکرات کتبی نمایندگان به مسئولان اجرایی کشور را به شرح زیر قرائت کرد‪:

علی اکبر بسطامی به وزیر جهاد کشاورزی: لزوم تسریع در پیگیری وضعیت دامداران و ورشکستگی آنها در استان ایلام.

رسول فرخی، به وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی: لزوم تسریع در پیگیری تکمیل مجتمع فرهنگی و هنری لاهیجان.

عبدالله ایزدپناه به وزیر جهاد کشاورزی: لزوم پیگیری مشکلات کشاورزان در استان خوزستان.

محمدحسن آصفری به وزیر آموزش و پرورش: لزوم نظارت بر صندوق ذخیره فرهنگیان.

قدرت الله حمزه به وزیر ارتباطات: لزوم فراهم کردن دسترسی اینترنت در روستاهای استان چهارمحال و بختیاری برای بهره‌مندی دانش‌آموزان.

رضا آریانپور به وزیر جهاد کشاورزی: لزوم تسریع در پرداخت پول گندم و کلزای کشاورزان گلستان. به وزیر تعاون و جهاد کشاورزی: لزوم توسعه صنایع تبدیلی مبتنی بر تولیدات کشاورزی در استان گلستان. به رئیس جمهور و وزیر بهداشت: لزوم حمایت از کارکنان بخش درمان و پرسنل بیمارستانی. به رئیس جمهور و وزرای تعاون، کار و رفاه اجتماعی و آموزش و پرورش: لزوم همسان سازی حقوق بازنشستگان با شاغلان.

امان قلیچ شادمهر نماینده گنبدکاووس به وزیر جهاد کشاورزی: لزوم پرداخت خسارت بیمه کشاورزان ناشی از تنش‌های محیطی در مناطق مرزی گنبدکاووس.

سید سلمان ذاکر به وزیر نفت: لزوم تخصیص بودجه برای گازرسانی به مناطق کم برخوردار ارومیه. به وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی: لزوم حمایت معاونت مطبوعاتی از اصحاب رسانه استان آذربایجان غربی. به وزیر بهداشت و درمان: لزوم اقدام جهت جمع‌آوری سایت زباله به لحاظ تهدید سلامت ساکنان. به وزیر امور اقتصادی: لزوم اتخاذ تدابیر لازم برای اجرای تعهد ارزی در صادرات.

احمد راستینه به وزیر ارتباطات: لزوم برنامه‌ریزی برای حفظ حریم اخلاقی و معنوی در فضای مجازی. به رئیس جمهور: لزوم محاسبه بازپرداخت تسهیلات ارزی واحدهای تولیدی بر اساس نرخ ارز در زمان گشایش اعتبار. به وزیر بهداشت و درمان: لزوم رسیدگی به وضعیت ناعادلانه تفاوت حقوق پرستاران قراردادی با سایر پرستاران

نصرالله پژمانفر به رئیس جمهور و وزیر کشور: علت عمل نکردن دستگاه‌های اجرایی و سازمان برنامه و بودجه به بند 6 تبصره ۱۹ قانون برنامه و بودجه چیست؟ لزوم رسیدگی به ناهماهنگی استاندار خراسان رضوی با شورای عالی شهرسازی کشور در خصوص طرح پیرامونی بافت حرم مطهر رضوی. به وزیر دادگستری: لزوم اهتمام و صیانت از حیثیت و استقلال دستگاه قضایی خراسان رضوی و احقاق حقوق عامه.

قاسم ساعدی به وزیر کشور: تسریع در جبران خسارت کشاورزان سیل زده استان خوزستان.

کمال علیپور خنکداری به وزیر امور اقتصادی و دارایی: لزوم رسیدگی به وضعیت نابسامان بانک ملی استان مازندران و عدم رضایت مردم. علت دخالت حراست بانک ملی استان مازندران در انتصاب افراد و حمایت از افراد فتنه ۸۸ چیست؟

ابراهیم رضایی به وزیر نفت: لزوم پیگیری وضعیت بیکاری تعدادی از کارکنان و کارگران فاز دو پارس جنوبی.
محمدصالح جوکار به وزیر آموزش و پرورش: لزوم تسریع در پرداخت حقوق معوقه معلمان مدرسه حمایتی.
شهریار حیدری به وزیر امور اقتصادی و دارایی: لزوم رسیدگی به وضعیت نابسامان مرزهای اقتصادی کشور و گمرکات.

رضا حاجی پور و علی کریمی فیروزجایی به وزیر نفت: لزوم رفع مشکل تأمین سوخت کشاورزان و کمباین‌داران.
رحمت الله نوروزی به وزیر جهاد کشاورزی: لزوم خرید محصولات کشاورزان استان گلستان خصوصا گوجه کاران.

رجب رحمانی به رئیس جمهور، وزرای جهاد کشاورزی و امور اقتصادی و دارایی و سرپرست وزارت صمت: لزوم رفع مشکلات کشاورزان و خرید کشمش کشاورزان استان‌های دارای تاکستان.
احمد حسین فلاحی، روح الله ایزدخواه و علی خضریان و کیومرث سرمدی به وزیر امور اقتصادی و دارایی: لزوم تصویب و یا احیای قانون ممنوعیت افزایش بیش از 10درصد قیمت‌ها در سال.
احمد مرادی به وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی: لزوم افزایش حمایت مادی و معنوی از پرستاران و کادر درمانی بیمارستان‌ها در شرایط سخت کرونا.

زهره الهیان به رئیس جمهور: علت پرداخت نشدن مطالبات فوق‌العاده پزشکان، پرستاران و کادر درمانی‌ چیست؟
بهروز محبی به وزیر جهاد کشاورزی: لزوم رسیدگی به ضرر و زیان مرغداران به دلیل کاهش قیمت و افزایش نابسامان نهاده‌ها.
ذبیح الله اعظمی ساردویی به وزیر بهداشت و درمان: لزوم تخصیص امکانات برای کنترل بیماران کرونایی در جنوب استان کرمان.
پرویز اوسطی به وزیر نفت: لزوم بازنگری در سهمیه سوخت بخش کشاورزی هر شهرستان متناسب با الگوی کشت.

احسان ارکانی به وزیر امور اقتصادی و دارای: لزوم رسیدگی به مدیریت ضعیف و ناکارآمد در حوزه وظایف اداره کل اقتصاد و دارایی استان خراسان رضوی.
زهره سادات لاجوردی، روح الله متفکر آزاد، زهرا شیخی، حسینعلی حاجی دلیگانی، سید مصطفی آقامیرسلیم، روح‌الله ایزدخواه، فاطمه قاسم‌پور، علی اصغر عنابستانی، بهروز محبی، فاطمه محمدبیگی به رئیس جمهور: لزوم اقدام در خصوص اختصاص فرد رد صلاحیت شده خانم مولاوردی در شورای فرهنگی و اجتماعی زنان.

احمد محرم زاده به وزیر ارتباطات: لزوم همسان‌سازی حقوق کارگزاران روستایی مخابرات.
علی اکبر علیزاده برمی، فرهاد بشیری، علی اصغرخانی، غلامرضا شریعتی، ابوالفضل عمویی، محمدحسین فرهنگی، علیرضا نظری، عباس گلرو، فاطمه محمدبیگی، حسن نوروزی، سید علی ایزدیخواه به وزیر راه و شهرسازی: لزوم توقف قطارهای مسافربری در ایستگاه راه آهن دامغان.

علی علیزاده به وزیر جهاد کشاورز: لزوم تأمین خوراک دام و طیور در شهرستان‌های مراغه و عجب‌شیر و لزوم مدیریت خرید محصول سیب زمینی. لزوم تأمین سموم کشاورزی در بازار شهرستان‌های مراغه و عجب‌شیر.

قدرت‌الله حمزه شلمزاری به وزیر جهاد کشاورزی: لزوم اقدام برای خرید محصولات کشاورزی در زمان مناسب

کمال علی پور خنکداری به وزیر جهاد کشاورزی: لزوم تسریع در رسیدگی به وضعیت نابسامان مدیریت جهاد کشاورزی استان مازندران، علت عدم توجه به هدررفت آب و داینینگ نکردن کانال های کشاورزی و علت وضعیت اسفبار زهکشی اراضی استان مازندران چیست؟
-محمدحسین فرهنگی به رئیس جمهور: لزوم ایجاد وحدت رویه در اجرای احکام فصل فصل دهم قانون مدیریت خدمات کشوری
مهرداد ویس کرمی به وزیر راه و شهرسازی: لزوم نظارت بر بازار مسکن. به وزیر نیرو: لزوم تسریع در ساخت و تکمیل سدهای استان لرستان و تعریف منابع و تخصیص آب استان
سید محمدرضا میرتاج الدینی وزیر آموزش و پرورش: لزوم تعیین تکلیف استخدام معلمان حق التدریسی مشمول تبصره ۱۰ ماده ۱۰ قانون مصوب سال ۹۷ در سال جاری. به وزیر امور اقتصادی و دارایی: لزوم افزایش نظارت بر بورس و برخورد با افزایش صوری سرمایه گذاری توسط برخی شرکت‌ها

مهدی عسگری به وزیر راه و شهرسازی: لزوم در نظر گرفتن نرخ مالیاتی موثر و بازدارنده برای مساکن خالی و کنترل بازار مسکن
علی اکبر بسطامی به رئیس جمهور: لزوم رسیدگی به تورم و گرانی بازار مسکن

حسین رئیسی به وزیر ارتباطات: لزوم تقویت زیرساخت‌های ارتباطی شهرستان های میناب، جاسک، سیریک و بشاگرد، به رئیس جمهور و وزیر امور خارجه: لزوم قاطعیت و برخورد جدی با گستاخی دولت‌های اروپایی در مورد خروج از برجام و پرهیز از مسامحه در سیاست خارجی.

محمد مولوی به وزیر نفت: علت عدم بکارگیری نیروهای بومی در فاز دو پالایشگاه آبادان.

انتهای پیام

دیگر خبرها

 • بابایی رئیس فراکسیون کارگری مجلس یازدهم شد
 • بابایی رییس فراکسیون کارگری مجلس یازدهم شد
 • محمد احمدزاده از هدایت ملوان دوباره استعفا کرد؛ امیدواری علی انصاریان برای راهیابی به تیم ملی از استقلال/ تقویم طرفداری (19 تیر)
 • یک ناظر داوری فوتبال کرونا گرفت
 • محسنی از نایب رییسی  فدراسیون ووشو استعفا کرد
 • سبقت رونالدو از مسی، پولدار شدن پرسپولیسی‌ها و کار بزرگ علی منصور
 • تذکرات کتبي نمايندگان به مسئولان اجرايي کشور
 • بازیکنان استقلال ممنوع المصاحبه شدند / سید علی این هفته سوت نمی زند / رفیعی از امروز در تمرینات سپاهان
 • ماجرای میهمانی ۵۰ نفره قایدی چیست؟
 • تیپ بازیکنان تیم ملی در گذر زمان/عکس
 • بهمن کرج؛ داستان تیمی که با اپل بایرن مونیخ آغاز کرد و با پیکان ایران خودرو تمام شد
 • حامد آهنگی دایی پورنگ در بچه محل می‌شود
 • علی نظرمحمدی دوباره سرمربی رایکا شد
 • تبریک رئیس فدراسیون جهانی ووشو به صدیقی
 • سرو کله دایی پورنگ پیدا می‌شود
 • کمدین خندوانه بازیگر «بچه محل» شد
 • حامد آهنگی دایی پورنگ در «بچه محل» می‌شود
 • طباطبایی با مدیر عامل باشگاه اکسون دیدار و گفتگو کرد
 • دیدار رئیس فدراسیون بسکتبال و مدیر باشگاه آکسون