Web Analytics Made Easy - Statcounter
به نقل از «ایسنا»
2024-04-16@08:35:53 GMT

رشد 5.8 درصدی مصرف برق در کشور

تاریخ انتشار: ۸ تیر ۱۳۹۹ | کد خبر: ۲۸۴۴۲۳۴۶

رشد 5.8 درصدی مصرف برق در کشور

ایسنا/خراسان رضوی معاون برنامه‌ریزی و امور اقتصادی شرکت توانیر گفت: تا امروز میزان مصرف برق در کشور 5.8 درصد رشد داشته که میزان این رشد در سال پیش، تنها یک درصد بوده است.

مصطفی رجبی مشهدی در حاشیه بازدید از طرح‌های صنعت برق خراسان و اولین پروژه استفاده از روش حفاری افقی جهت‌دار در احداث خطوط کابلی زیرزمینی فوق توزیع HDD در شهر مشهد درباره وضعیت پیک مصرف برق در تابستان، اظهار کرد: قطعا با ادامه این رشد، امکان پاسخگویی به نیاز موجود در شبکه وجود نخواهد داشت.

بیشتر بخوانید: اخباری که در وبسایت منتشر نمی‌شوند!

در حال حاضر حداکثر توان تامین برق در کشور 60 هزار مگاوات است، به همین جهت برای اینکه بتوانیم از اعمال خاموشی جلوگیری کنیم، لازم است توصیه‌های مربوط به مدیریت مصرف در بخش خانگی جدی گرفته شود.

وی ادامه داد: همکاری خوبی در بخش کشاورزی و تولید با صنعت برق وجود دارد که میزان بهره‌برداری خود را در اوج مصرف قدری کاهش می‌دهند. خوشبختانه سال گذشته با حدود 1000 مگاوات مصرف‌کننده صنعتی و تولیدی جدید قرارداد منعقد شد و در حال حاضر بخش صنعت در رشد پیک بار حدود 40 تا 50 درصد سهم دارد. بخش دیگر این رشد مصرف نیز ناشی از مصرف مشترکان خانگی است. بر اساس آمار سالانه، یک میلیون مشترک به شبکه سراسری برق اضافه می‌شود، به همین جهت استفاده از کولرهای گازی به تناسب تعداد مشترکان رو به افزایش است.

رجبی مشهدی با بیان اینکه باید توجه داشت هر کولر گازی حدود 4 تا 5 برابر یک کولر آبی مصرف برق دارد، عنوان کرد: منازل برخوردار از کولر گازی معمولا 2 تا 3 دستگاه کولر یا حتی بیشتر استفاده می‌کنند، در حالی که تعداد کولرهای آبی کمتر است و همین موضوع مصرف را افزایش می‌دهد.

معاون برنامه‌ریزی و امور اقتصادی شرکت توانیر اضافه کرد: برای کنترل این مصرف، تعدادی نیروگاه جدید از دوره پیک سال پیش احداث شد که تا پایان تابستان امسال به 3000 مگاوات نیروگاه جدید دست خواهیم یافت. در بخش مدیریت مصرف نیز حدود 350 میلیارد تومان پاداش خوش‌مصرفی به بخش کشاورزی و صنعت اعطا شده که این فرایند امسال نیز ادامه پیدا خواهد کرد. علاوه بر این سال گذشته به آن دسته از مشترکان خانگی که زیر الگوی مصرف، برق مصرف می‌کنند، 106 میلیارد تومان پاداش اعطا شد.

وی با اشاره به بازدید خود از تاسیسات و طرح‌های جدید صنعت برق خراسان، تصریح کرد: یکی از موضوعات اساسی صنعت برق، این است که در هسته مرکزی کلان‌شهرها رشد ساخت و سازها افزایش قابل توجهی داشته و همین موضوع موجب افزایش فزاینده مصرف برق شده است. تامین نیاز برق متناسب با این افزایش مصرف نیازمند برخی زیرساخت‌ها بوده که برای ایجاد آن لازم است سرمایه‌گذاری‌های سنگین و استحصال زمین برای احداث پست‌های برق اختصاص یابد.

رجبی مشهدی بیان کرد: حال ممکن است با توجه به تراکم شهرها ابعاد زمین‌های موجود کفایت لازم برای طرح‌های صنعت برق را نداشته باشد، همچنین برای احداث شبکه‌های مربوط نیز نیازمند سرمایه‌گذاری زیادی است. در این بازدید دو طرح مورد بررسی قرار گرفت که نخستین آن پستی بوده که قرار است در فضای 130 متر مربعی به صورت تک‌ترانسفورماتور در خیابان جانباز مشهد راه‌اندازی شود. نکته اساسی این طرح کاهش چشمگیر ابعاد زمین مورد استفاده بوده که برای این منظور از فضای عمیق زیر زمین استفاده شده است. چنین ابتکاری هزینه‌های سرمایه‌گذاری را به شدت کاهش خواهد داد.

معاون برنامه‌ریزی و امور اقتصادی شرکت توانیر خاطرنشان کرد: همچنین این نحوه احداث پست موجب می‌شود تلفات شبکه‌های توزیع به حداقل کاهش یابد، زیرا در نتیجه به ثمر رسیدن این پروژه فاصله پست‌های فوق توزیع تا محل مصرف کاهش خواهد یافت.

وی تصریح کرد: ابتکار دیگری که امروز مورد توجه قرار گرفت، شیوه جدید کابل‌کشی‌ها بود. یکی از روش‌های موجود برای این منظور احداث تونل است که هزینه‌های زیادی را در پی دارد و به ازای هر کیلومتر از یک تونل انرژی، باید بیش از 15 میلیارد تومان برای ساخت هزینه شود. با این حال در روش به کار گرفته شده توسط شرکت برق منطقه‌ای خراسان، هزینه‌ها کاهش و سرعت عمل افزایش یافته و این روش می‌تواند مدل خوبی برای اجرا در کلان‌شهرهایی مانند تهران باشد.

وی با بیان اینکه صنعت برق ناچار از ابتکار برای پیشبرد طرح‌های خود است، عنوان کرد: ما از همه ابتکاراتی که در شرکت‌های برق منطقه‌ای پیاده‌سازی می‌شود، بهره‌برداری می‌کنیم. این طرح‌ها و ابتکارات با توجه به افزایش هزینه سرمایه‌گذاری‌ها که 3 تا 4 برابر افزایش داشته و چالش تهیه زمین در کلان‌شهرها بسیار مقرون به صرفه بوده، موجب کاهش هزینه‌های سرمایه‌گذاری و همچنین دسترسی راحت‌تر به تاسیسات است.

روش های جدید اجرای پست و انتقال خطوط فشار قوی در صنعت برق خراسان

در ادامه رضا ریاحی، مدیرعامل شرکت برق منطقه‌ای خراسان، در خصوص طرح‌هایی که برای نخستین مرتبه در صنعت برق خراسان برای احداث پست‌ها و خطوط انتقال اجرا شده، اظهار کرد: نخستین پروژه اجرای یک پست تک‌ترانس بوده که به شکل فشرده برای اماکن شهری که مشکل تصاحب زمین به دلیل قیمت بالا در آن وجود دارد، پیاده‌سازی شده است.

وی در مورد مزیت این طرح، گفت: اگر قرار باشد برای یک پست در محیط شهری زمینی استحصال شود، هزینه آن به حدود 30 تا 40 میلیارد تومان می‌رسد. به دلیل همین هزینه‌های سنگین، صنعت برق خراسان توانسته این پست را به صورت طبقاتی احداث کند و هزینه تصاحب زمین را کاهش دهد. این نوع پست‌ها در شهرهای بزرگ مانند تهران و مشهد که مشکل استحصال زمین در آن زیاد است، فایده‌ای دوچندان دارد و در کاهش هزینه‌ها بسیار موثر است.

مدیرعامل شرکت برق منطقه‌ای خراسان با اشاره به پروژه دیگر صنعت برق خراسان برای انتقال خطوط فشار برقی، تصریح کرد: پروژه دیگر روش جدیدی برای احداث خطوط کابل‌های فشار قوی است که از آن اصطلاحا با عنوان روش HDD یاد می‌شود. در این روش به وسیله مته‌های به خصوصی زمین حفاری شده، سپس لوله‌گذاری صورت می‌گیرد و از داخل آن لوله‌ها کابل‌های برق عبور داده می‌شود. یکی از مهم‌ترین مزایای این روش این است که به دلیل محیط کارگاهی کوچک و محدود این پروژه‌ها از بروز گره در ترددهای شهری و ایجاد ترافیک جلوگیری می‌شود. همچنین هزینه این روش نیز نسبت به احداث تونل‌های انرژی بسیار پایین‌تر است.

بر اساس گزارش روابط عمومی شرکت برق منطقه‌ای خراسان، ریاحی با اشاره به اینکه از این روش برای نخستین بار در کشور برای انتقال کابل‌های فشار قوی استفاده می‌شود، خاطرنشان کرد: همچنین صنعت برق خراسان چند پروژه جدید در زمینه سازوکارها آغاز کرده که در راستای اجرای یکی از اهداف وزیر محترم نیرو است و در دستور کار شرکت‌های برق منطقه‌ای قرار دارد. این پروژه‌ها در جهت بهبود سازوکارها تعریف شده و در این راستا دو پروژه مد نظر ما است که یکی کاهش خطا و اشتباهات نیروی انسانی حین کار بوده که عاملی اثرگذار در کاهش حوادث شبکه است و این پروژه امسال به ثمر خواهد رسید. پروژه دیگر نیز پارک آموزشی است که تلاش می‌شود امسال به بهره‌برداری برسد.

انتهای پیام

منبع: ایسنا

کلیدواژه: استانی اقتصادی شرکت توانیر شرکت های برق منطقه ای شرکت برق منطقه ای خراسان صنعت برق خراسان میلیارد تومان سرمایه گذاری برای احداث هزینه ها مصرف برق طرح ها پست ها

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت www.isna.ir دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «ایسنا» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه درخواست حذف این خبر را دارید، کد ۲۸۴۴۲۳۴۶ را به همراه موضوع به شماره ۱۰۰۰۱۵۷۰ پیامک فرمایید. لطفاً در صورتی‌که در مورد این خبر، نظر یا سئوالی دارید، با منبع خبر (اینجا) ارتباط برقرار نمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

خبر بعدی:

تغییر گسترده کروم گوگل؛ تهدیدی برای اینترنت رایگان

گوگل تا پایان امسال، قصد دارد جهان تبلیغات دیجیتالی را دستخوش تغییرات عمیق کند و به استفاده از کوکی‌های شخص ثالث در مرورگر وب خود پایان دهد.

به گزارش ایسنا، کوکی‌های شخص ثالث، به شرکت‌ها اجازه می‌دهند تا افراد را در سراسر وب‌سایت‌ها، ردیابی کنند تا تبلیغات مرتبط را برای آنها نمایش دهند. بدون این کوکی‌ها، کسب و کارها اطلاعات کمتر در مورد مخاطبان خود خواهند داشت و توانایی آنها برای کسب درآمد از طریق تبلیغات، کاهش پیدا می‌کند.

بهم خوردن این فناوری تبلیغات قدیمی، آنچه که برای چندین دهه، تجربه اینترنت را حفظ کرده است، یعنی دسترسی رایگان به وب را به چالش می‌کشد. به کاربران تبلیغات نمایش داده می‌شود و در ازای آن، به محتوای رایگان دسترسی پیدا می‌کنند. برای وب‌سایت‌هایی که به تبلیغات در اینترنت باز متکی هستند، مرگ کوکی، خطر نابودی این مدل فعالیت و معیشت آنها را به همراه دارد.

اما فشار برای پایان دادن به استفاده از کوکی‌های شخص ثالث، منعکس کننده تغییر احساسات مصرف کننده در خصوص لزوم حفظ حریم خصوصی بیشتر است. این امر به توضیح این موضوع کمک می‌کند که چرا، با وجود خطراتی که برای وب‌سایت‌هایی مورد مراجعه مصرف کنندگان وجود دارند، اعتراض عمومی گسترده‌ای برای حفظ کوکی‌ها وجود ندارد.

داده‌های افکار عمومی، نشان دهنده وجود نگرانی گسترده‌ای در مورد استفاده از داده‌ها و بی‌اعتمادی نسبت به شرکت‌هایی است که اطلاعات افراد را به صورت آنلاین جمع آوری می‌کنند. بر اساس گزارش مرکز تحقیقات پیو که در اکتبر سال ۲۰۲۳ منتشر شد، از هر ۱۰ آمریکایی، چهار نفر می‌گویند که بسیار نگران این هستند که شرکت‌ها، اطلاعات خود را بدون اطلاع آنها به دیگران بفروشند یا افرادی، هویت یا اطلاعات شخصی آنها را به سرقت ببرند.

این داده‌ها نشان می‌دهد تقریبا ۷۰ درصد از کاربران شبکه‌های اجتماعی می‌گویند تنظیمات را برای مدیریت حریم خصوصی آنلاین خود تغییر داده اند و سهم مشابهی از بزرگسالان آمریکایی می‌گویند کوکی‌ها یا سایر ردیابی‌ها بکار رفته در وب‌سایت‌ها را برای محافظت از حریم خصوصی خود، رد یا غیرفعال کرده‌اند.

سهم کوچکتر اما همچنان قابل توجه افراد (۴۹ درصد) اظهار کرده‌اند استفاده از یک دستگاه، وب‌سایت یا اپلیکیشن را متوقف کرده‌اند زیرا نگران نحوه استفاده از اطلاعات شخصی خود هستند و ۴۴ درصد گفته‌اند از مرورگر یا موتور جستجویی استفاده کرده اند که کارهایی که انجام می‌دهند را ردیابی نمی‌کند.

در حالی که نگرانی‌ها نسبت به فناوری شنود، از لحاظ تاریخی به حوزه اجرای قانون گره خورده است، همان نظرسنجی نشان می‌دهد نگرانی کمتری نسبت به نظارت پلیس بر فعالیت‌های وب وجود دارد. این تضاد حاکی از تغییر نگرش نسبت به تهدیدات ناشی از انجام بسیاری از کارهای روتین، عادت‌ها و فعالیت‌های آنلاین است.

کارشناسان صنعت تبلیغات اذعان دارند بازیگران بد، از فناوری ردیابی رایج، سوء استفاده کرده‌اند. اما آنها کاهش ارزش کوکی‌ها را راه‌حلی نامناسبی می‌دانند؛ راه‌حلی که به جای جمع‌آوری‌کننده‌های داده بی‌وجدان که تصورات مربوط به هدف‌یابی تبلیغات را خراب کرده‌اند، کسب‌وکارهای مسئولی را که به این کوکی‌ها متکی هستند، مجازات می‌کند.

آنتونی کاتسور، مدیرعامل کنسرسیوم IAB Tech Lab که یک گروه تجاری برای صنعت تبلیغات دیجیتال است، در این باره گفت: یک تجربه وب خصوصی‌تر، آرزوی درستی است، اما رویکرد فعلی برای خلاص شدن از شر کوکی‌های شخص ثالث، عمیقا معیوب است. مثل تنبیه خودرو برای تصادفی است که راننده مست، مسبب آن بوده است.

با وجود برخی مخالفت‌های صریح با کسب و کار تبلیغات دیجیتال، اکوسیستم عظیم و میلیاردها دلاری که در این صنعت جریان دارد، ارزش آن را برای بسیاری از بزرگترین شرکت‌های سهامی عام و برای تبلیغ‌کنندگانی که مشتاق جلب توجه مردم هستند، نشان می‌دهد.

از دیدگاه صنعت، داده‌های مصرف کننده نشان می‌دهد که تبلیغات هدفمند، موثر است. در غیر این صورت، برندها برای قرار دادن محصولات خود در مقابل مخاطبان، هزینه‌ای پرداخت نمی‌کنند.

 داده‌های IAB Tech Lab نشان می‌دهد مصرف کنندگان، تبادل بین مدل تحت پشتیبانی آگهی و دسترسی به خدمات رایگان در اینترنت را درک می‌کنند. طبق گزارشی که این گروه در ژانویه منتشر کرد، اکثریت قابل توجهی (۸۰ درصد) از مصرف کنندگان، موافق بودند که وب‌سایت‌ها و اپلیکیشن‌ها، به دلیل تبلیغات رایگان هستند. ۹۱ درصد از مصرف کنندگان اگر مجبور به پرداخت رایگان برای وب‌سایت‌ها و اپلیکیشن‌هایی شوند که در حال حاضر استفاده می‌کنند، واکنش منفی نشان می‌دهند.

این مطالعه همچنین نشان داد که تقریبا ۹۰ درصد از مصرف کنندگان، تبلیغات هدفمند را ترجیح می‌دهند و ۸۷ درصد به احتمال زیاد، روی تبلیغات محصولاتی که به آنها علاقه‌مند هستند یا خرید می‌کنند، کلیک می‌کنند.

برخی از کاربران اینترنت ممکن است با انتظارات غیرواقعی عمل کنند، البته می‌خواهند دسترسی نامحدود به رسانه‌ها بدون هزینه اشتراک یا تبلیغات داشته باشند. در همین حال، مجموعه‌ای از ناشران اخبار و شرکت‌های ویدئوی اینترنتی، آزمایش‌های خود را انجام می‌دهند و سعی می‌کنند بع توازن مناسبی بین محتوای رایگان، پولی، دیوارهای پرداخت و تجربیات بدون آگهی، دست پیدا کنند.

بر اساس گزارش یاهو فاینناس، همه اینها در جریان تحولات صنعت رسانه روی می‌دهد.  قطع ارتباط، شتاب گرفتن است و همزمان، سودآوری خدمات پخش ویدئوی آنلاین، نامشخص است و ترافیک بسیاری از وب‌سایت‌ها، کاهش یافته است زیرا غول‌های فناوری، توجه عمومی را در داخل دیوارهای خود تغییر می‌دهند. همزمان این تهدید از سوی هوش مصنوعی وجود دارد که  نحوه دسترسی افراد به محتوا در اینترنت تغییر پیدا کند. در میان ابهامات فراوان، به نظر می‌رسد که بسیاری از ناشران شانسی ندارند.

انتهای پیام

دیگر خبرها

  • برق کولرهای گازی شما را نگیرد! | بالاخره کولر گازی بخریم یا نه؟
  • رشد ۱۶۱ درصدی اشتغال در صنعت آذربایجان‌غربی
  • عبور موفق از پیک بار تابستان مهمترین رویکرد توزیع برق مرکزی
  • رشد ۱۶۱ درصدی اشتغال در صنعت آذربایجان غربی
  • کوکی‌های شخص ثالث از کروم حذف می‌شوند؟
  • سرانه مصرف لبنیات به ۴۰ کیلو رسید
  • تغییر گسترده کروم گوگل؛ تهدیدی برای اینترنت رایگان
  • افزایش ۴۰ درصدی مصرف بنزین در ۳ سال گذشته
  • افزایش40 درصدی مصرف بنزین در 3 سال گذشته/ مصرف به ۱.۴ لیتر در روز بر نفر رسیده است
  • مدیریت ۹ هزار مگاواتی مصرف برق با نصب کنتور‌های هوشمند