هنوز داغ سردار سلیمانی بر دلش سنگینی می‌کند و می‌گوید، صبح روز شهادتش که تلویزیون تصاویرش را پخش می‌کرد با خودم گفتم چه اتفاقی افتاده و هر چه که گفتند حاج‌قاسم به شهادت رسیده، اما باورم نشد.

عباس افزون از همشهریان حاج قاسم و از همرزمانش در جبهه جنگ با صدام است، او که سه سال و چهارماه در جبهه بوده اکنون ۷۵ سال سن دارد، قبل از اینکه سوالی بپرسم به یاد خاطراتش با حاج قاسم افتاد، از بزرگی سردار دل‌ها می‌گفت و صفت زیبای فرشته الهی را چندین بار در طول مصاحبه برای حاج قاسم به کار برد.

همرزم حاج‌قاسم صحبت‌هایش را با یک خاطره شروع کرد از اینکه به‌عنوان نیروی بسیجی و متخصص عازم جبهه شده بود و در یکی از روزهای سرد زمستان بود باید نگهبانی دو ساعته‌ای را می‌داد و ادامه داد: آن شب خیلی هوا سرد بود و دو نفر بودیم، رفتیم از زیر برف‌ها چوب پیدا کردم و داخل یک ظرف حلبی آتش روشن کردیم که گرم شویم، حدود ۱۰ دقیقه‌ای طول نکشید که دیدم یک نفر به سمت ما می‌آمد گفتم احتمالا از نیروهای کومله هست و آماده بودیم که شلیک کنیم، ناگهان دیدم گفت، «السلام علیک یا اباعبدالله الحسین (ع)» با یک تیپا به من گفت شما سر آتش نشستید و دشمن را نمی‌بینید، اما دشمن شما رو می‌بیند می‌خواهید پادگانی را به آتش بکشید و گفت: فردا بیا دفتر فرماندهی.

فکر کردم حتما می‌خواهد ما را اذیت کند،اما خیلی مرد مظلوم و خبره و کننده کاری بود وقتی رفتم دفتر ایشان گفت،چند روز مانده به مرخصی شما گفتم، ۱۰ روز گفت، ۲۵ روز برو مرخصی و این شد که من به بچه‌ها می‌گفتم خدا خدا کنید سرهنگ بزند تو گوش شما اگر سرهنگ سلیمانی بزنه تو گوش شما خدا به شما کمک می‌کند.

من پنج فرزند داشتم که کوچکترین آن‌ها شیرخواره بود حتی موقعی که به من گفتند به عنوان راننده باید بروی جبهه، نامه را که به همسرم نشان دادم ایشان گفت امر دست خداوند است، ۲۶ ساله بودم که معرفی شدم به پادگان قدس و بعد از آموزش عازم جبهه شدم و بعد از ۴۵ روز اول به کرمان برگشتم.

شبی که با حاج قاسم بین عراقی‌ها غذا خوردیم

در مرحله دوم رفتم اهواز که من را انداختن بندر فاو که سه منطقه کارخانه نمد، خورعبدالله و منطقه‌ای به نام البهار بود، وقتی رفتم حاج قاسم من را دید و گفت: آقای افزون شهید نشدی گفتم نه من هنوز لیاقت نداشتم گفت تو از ملاهای قدیمی کنارت هست و واقعا هم اینگونه بود پدر همسرم یکی از ملاهای قدیمی بود. در سنگر به من گفت،همراه من می‌آیی برویم خط.گفتم سرهنگ هرجا که شما بگویی می‌ایم، رفتیم یه جایی کانال بود و سنگر کمین که حاج قاسم می‌رفت برای دیده‌بانی گفت، خدا با تو هست شب تا صبح سنگر می‌زنی، اما تیر نمی‌خوری.

در همان منطقه کارخانه نمد یه منطقه‌ای به نام سه‌راهی مرگ بود محال بود گلوله به سمتت نیاد یک دفعه از حاج قاسم پرسیدم،چرا به اینجا می‌گویند سه‌راهی مرگ گفت هر که به این منطقه برود امکان ندارد که تیر به سمتش نیاید که من گفتم حاجی من چند سری رفتم، اما اتفاقی نیفتاده حاجی خندید و گفت اون موقع خواب بودند!

حاج قاسم ما را برد سنگر کمین و نشانم داد و گفت، این‌ها عراقی هستند اگر دل و جرأت داری برو اون سمت، یک نفر دیگر هم بود به نام آقای زارع‌منصوری که از همشهریان حاجی بود که شهید شد، دوربین را داد وقتی نگاه کردم دیدم کلا اینجا جایگاه لشکر صدام هست، گفتم سردار برویم، گفت، یک شرایط دارد که اصلا صحبت نکنی، چون اگر زبانت را باز کنی بفهمن که ایرانی هستی تو را می‌کشند.

من با حاج قاسم و زارع منصوری حدود ساعت ۱۰ شب بود رفتیم آنجا و در صف عراقی‌ها نشستیم، غذا گرفتیم و خوردیم چند تا لودر آنجا بود حاج‌قاسم به من گفت، تو که راننده لودر هستی، می‌تونی یکی از این لودرها را برداری، گفتم نه مگر می‌شود، گفت امکانش رو خدا برامون درست می‌کنه.

رفتم دیدم یکی از دستگاه‌ها صفر هست و هنوز بیلش هم زمین نخورده، برگشتم به حاجی گفتم یکی از دستگاه‌ها خوبه، ولی بقیه نه،گفت برو چک کن روغن و آبش رو، گفتم بله داره،ولی سوئیچ نداره، گفت تو کیسه آخر پشت سر صندلی سوئیچ هست رفتم برداشتم و روشن کردم، حاج قاسم خودش کنارم نشست و گفت، حرکت کن از خاکریز اول و دوم که گذشتیم به خاکریز سوم که رسیدیم، شلیک دشمن شروع شد و متوجه شدند. صبح روز بعد رادیو لندن اعلام کرد که قاسم سلیمانی آمد عراق یک دستگاه لودر برداشت و برد از همان موقع شدیم راننده مشهور.

به‌حاج قاسم گفتم مرا با خودت به سوریه ببر

عباس افزون که یکی از فرزندانش را پس از انقلاب شهید انقلاب کرده است، در طول جبهه چشمانش در حمله شیمیایی حلبچه دچار آسیب شد و یک ترکش هم یادگاری دارد.

او می‌گوید: حاج‌قاسم در طول دوران جنگ هم همیشه جلوتر از نیروهایش بود وقتی به همرزمان می‌گفتیم چرا؟ می‌گفتند اگر ایشان نیاید که قدرت پیدا می‌کند، برود اگر او جلو نباشد که شما جرأت نمی‌کنی بروی فرمانده لشکر اصلا استراحت نداشت، رزمندگان می‌گفتند خداوند خودش همه برنامه‌ها را برای فرمانده منظم می‌کند ایشان هیچ وقت خستگی نداشت.

همرزم حاج‌قاسم از سال‌های بعد از جنگ هم گفت، اینکه هر وقت حاج‌قاسم کرمان می‌آمد بخصوص در ایام فاطمیه در بیت‌الزهراء به دیدنش می‌رفتم، به من می‌گفت، آقای افزون تو نیروی امام زمانی چند سری احوالم را پرسید گفتم خوبم.

حتی به سردار گفتم، من را ببر با خودت به سوریه ببر که حاجی گفت، تو سنت بالا هست وقتی بیای آنجا دشمن می‌گوید این‌ها نیرو نداشتند که این پیرمرد رو با خودشون آوردند.

سردار خودش را سرباز می‌دانست نه فرمانده

این یادگار دوران دفاع مقدس خدمت‌های پس از جنگ حاج‌قاسم به مردم عاشیرنشین در کرمان و دیگر نقاط کشور را هم به یاد داشت و اینکه در یک اتفاقی که در مسیر جاده برای حاج قاسم افتاده بود و مردم متوجه شدند ایشان سردار سلیمانی هست واقعا صحنه زیبایی بود.

وی با بیان اینکه سردار سلیمانی تاآخر عمرش خدایی عمل کرد و شهادت را می‌خواست و درجبهه وقتی دعای کمیل می‌خواند همیشه دعایش این بود که مرگ من را به شهادت برسان،خاطرنشان کرد:سردار هیچ کس را از خودش ناراضینمی‌گذاشت، زودتر از همه سلام می‌کرد، بارها می‌شد در صف می‌ایستاد و غذا می‌گرفت همه می‌گفتند، سردار خودش را سرباز می‌داند نه فرمانده.

همرزم حاج‌قاسم با انزجار از دشمنان که ایشان را به ناجوانمردی به شهادت رساندند، اعتقاد داشت: به خاطر خون ریخته شده حاج قاسم دشمن زجر زیادی خواهد کشید و اکنون نیز می‌کشد.

وی که گلزار شهدای کرمان و مزار حاج قاسم را مأمنی برای آرامش داغ سردار می‌داند، صحبت‌هایش را با این دعا به پایان رساند که انشاءالله راه حاج‌قاسم هیچ وقت گم نشود و پررنگ‌تر شود و خداوند هم نگهدار مقام ولایت باشد.

2323

کد خبر 1404912

منبع: خبرآنلاین

کلیدواژه: شهید سپهبد قاسم سلیمانی شهیدان دفاع مقدس و انقلاب اسلامی حاج قاسم من گفت

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت www.khabaronline.ir دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت www.khabaronline.ir بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۸۴۶۶۱۲۲ را به همراه موضوع به آدرس info@khabarban.com ارسال فرمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

پیشنهاد قالیباف برای تغییر نام وزارت خارجه به "وزارت خارجه و تجارت بین‌الملل"

"۳۵۰ هزار تومان به حقوق بازنشستگان اضافه می‌شود"

ظریف: قرارداد ۲۵ ساله ایران و چین در زمان دیدار "شی" با رهبر انقلاب مطرح شد/ سیاست خارجی در اختیار رهبری است

ظریف: قرارداد ۲۵ ساله ایران و چین در زمان دیدار "شی" با رهبر انقلاب مطرح شد|سیاست خارجی در اختیار رهبری است

هوس‌های غذایی که خبر از بیماری می‌دهند/ علت تمایل مردم به برخی از غذاها در ویکی آنا

خبر بعدی:

همایش مجازی «با ماسک لبخند بزن بوشهر» برگزار می‌شود

به گزارش خبرنگار مهر، مجید خورشیدی عصر سه‌شنبه در نشست شورای اطلاع رسانی استان بوشهر اظهار داشت: در راستای پیشگیری از شیوع کرونا، استفاده از ظرفیت‌های فرهنگ و هنر یک امر مهم و ضروری است.

وی استفاده از ماسک را یکی از مهمترین راهکارهای مقابله با شیوع کرونا دانست و ادامه داد: شنبه ۲۱ تیرماه همایش مجازی صد هزار نفری حامیان سلامت با عنوان «با ماسک لبخند بزن بوشهر» برگزار خواهد شد.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری بوشهر، محل اجرای این برنامه را سالن لیان بوشهر دانست و اضافه کرد: این برنامه از طریق شبکه مجازی و همچنین صدا و سیما به صورت زنده پخش می‌شود.

وی با اشاره به استفاده از صفحه‌های پربازدید اینستاگرام برای پخش این همایش خاطرنشان کرد: امیدواریم مردم استان بوشهر و همچنین مردم از دیگر استان‌ها بتوانند استفاده لازم را از این برنامه ببرند.

خورشیدی از اهداف این همایش به ترویج سلامت و ارائه یک سری نکته‌های آموزشی دانست و افزود: تجلیل از فعالان حوزه سلامت، صحبت‌های مسئولان استانی و کشوری و پخش موسیقی از بخش‌های این همایش است.

وی ترویج نشاط در جامعه را از اهداف برگزاری این برنامه دانست و بیان کرد: این برنامه ۹۰ دقیقه خواهد بود.

کد خبر 4968655

دیگر خبرها

 • انسان همواره در معرض امتحان الهی است
 • روایتی تکان دهنده از زندان تهران بزرگ
 • روایت حضور مستقیم سردار سلیمانی در جنگ تموز | سردار در اتاق عملیات مرکزی حضور داشت
 • الزام اجرایی شدن فعالیت‌ها در کرمان با توجه به منزلت سردار دل‌ها
 • سرای نوآوری دانشگاه آزاد قزوین به نام «شهید حاج قاسم سلیمانی» افتتاح شد
 • نقش سردار سلیمانی در جنگ تموز به روایت شیخ نعیم / حاج قاسم در شدیدترین جنگ‌ها لبنان را ترک نکرد
 • ازدواج زینب حاج قاسم را از صمیم قلب به او تبریک گفتم
 • ساخت زائرسرا در محدوده پیاده‌راه سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی
 • روایت معاون دبیرکل حزب الله لبنان از حضور سردار سلیمانی در شدیدترین جنگ‌ها
 • روایت شیخ نعیم قاسم از حضور مستقیم سردار سلیمانی در جنگ تموز
 • سرای نوآوری دانشگاه آزاد اسلامی قزوین به نام «شهید سپهبد حاج قاسم سلیمانی» افتتاح شد
 • اعتراف سازمان ملل به جنایت آمریکا در ترورحاج قاسم/ وظیفه وزارت خارجه برای ایجاد ائتلاف علیه آمریکا
 • جذب سرباز نخبه در رشته های مختلف در شرکت توزیع برق استان مرکزی
 • اظهارات معاون ظریف؛ از پرونده ترور حاج قاسم تا توافق با چین
 • کشته شدن یک سرباز آمریکایی در کوزوو
 • عامل سوءقصد به جان نخست‌وزیر کانادا متهم شناخته شد
 • حرکت قانونی و اخلاقی دو اصل مهم در انجام رسالت نیروی انتظامی
 • می‌خواستم اثری در شأن «حاج قاسم» بسازم
 • تجدید بیعت و ادای احترام دکتر نیک طبع ، مدیر عامل شرکت معادن زغال سنگ کرمان با سردار دلها حاج قاسم سلیمانی