یکی از مشکلات کنونی کشور در سال های طولانی گذشته، بیکاری مبتنی بر تعطیلی واحدهای تولیدی بوده است که بدون شک فعال شدن واحدهای راکد و نیمه تعطیل در برعکس کردن این روند، اثر بسزایی داشته است.

علاوه بر آن، رهبر معظم انقلاب که طی سال های اخیر، با توجه ویژه به موضوع اقتصاد و تولید، امسال را نیز به نام جهش تولید نامگذاری فرموده اند، که همین امر تلاش ها را برای توسعه بخش تولید در راستای چیره شدن به معضل بیکاری دوچندان کرده است.

مقوله تولید در شرایط حساس کنونی، مهم‌ترین موضوعی است که دستگاه‌های مختلف اجرایی برای تقویت و سرپا نگاه داشتن آن با عزمی راسخ به میدان آمده‌اند.

آذربایجان‌‎غربی یک‌هزار و ۵۰۰ واحد تولیدی و صنعتی دارد که ۸۵۵ مورد از این تعداد فعال است و با این آمار از قطب‌های تولید کشور و صادرات کالا محسوب می‌شود که ۲۲ هزار و ۵۲۴ نفر در این مجموعه مشغول به کار هستند.

مشکلاتی مانند کمبود نقدینگی، مواد اولیه، تحریم، نوسان قیمت ارز و فرسودگی ماشین آلات، بدهی‌های مالیاتی، بانکی، بیمه‌ای و پایین آمدن سطح درآمد سبب شده بخشی از واحدهای تولیدی این استان دچار رکود و یا تعطیلی و نیمه تعطیلی شوند.

تاکید مقام معظم رهبری بر خوداتکایی، خودباوری و از سویی دیگر تشدید تحریم‌های ظالمانه دشمنان این فرصت را به وجود آورده تا نگاه‌ها به داشته های درونی معطوف شود.

موقعیت ویژه آذربایجان‌غربی و علاقه سرمایه‌گذار برای حضور در این استان به عنوان یک قطب اقتصادی، توجه مسوولان استانی و کشوری را جلب کرده است.

دستگاه‌های اجرایی و اداری از نماینده عالی دولت در استان تا دستگاه قضایی همگی بر امر حمایت از واحدهای تولیدی تاکید دارند تا صنعت آذربایجان غربی پویایی دوباره را به دست آورده و افزون بر ایجاد اشتغال، نیازهای داخلی و بازارهای هدف منطقه را در تسلط خود قرار دهد.

آذربایجان‌غربی رتبه نخست کشور در برگرداندن واحدهای راکد به چرخه تولید 

سرپرست شرکت شهرک‌های صنعتی آذربایجان‌غربی که مدیریت صنایع کوچک را بر عهده دارد، در گفت و گو با خبرنگار ایرنا بیان کرد: طی یک‌سال گذشته ۱۰۳ واحد تولیدی راکد مستقر در شهرک‌های این استان به مدار تولید بازگشته‌اند که این تعداد حدود ١٠ درصد واحدهای دوباره بازگشته به چرخه تولید کشور را شامل می‌شود.

حسن حاتمی با بیان اینکه آذربایجان‌غربی هم‌اکنون رتبه نخست کشور را در برگرداندن واحدهای راکد به چرخه تولید در اختیار دارد، اظهار داشت: برای بازگرداندن این واحدهای تولیدی بیش از ۶۰۲ میلیارد ریال سرمایه هزینه شده است.

وی بیان کرد: با راه‌اندازی این تعداد واحدهای تولیدی برای بیش از  ٣٨۵ نفر اشتغال مستقیم در سطح استان ایجاد شده است.

سرپرست شرکت شهرک‌های صنعتی آذربایجان‌غربی گفت: این واحدها در بخش‌های صنایع غذایی، شیمیایی و کانی‌های غیرفلزی فعال هستند.

حاتمی بیان کرد: ۳۴ شهرک و ناحیه صنعتی در آذربایجان‌غربی وجود دارد و در حال حاضر ۲ هزار و ۴۰۰ هکتار از زمین‌های این استان در اختیار این تعداد شهرک صنعتی است.

وی بیان کرد: در حال حاضر ۲۵ مورد از این تعداد در مساحتی بیش از ۶۵۰ هکتار فعال است.

جلوگیری از تعطیلی ۲۶ واحد تولیدی در استان

رییس کل دادگستری آذربایجان‌غربی نیز در این زمینه گفت: در زمینه حمایت از تولید داخلی ستاد پیگیری اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی دادگستری استان طی یک‌سال گذشته به مشکلات ۲۶ واحد تولیدی رسیدگی کرده و از تعطیلی آن‌ها جلوگیری شده است.

علی اکبر گروسی بیان کرد: در این خصوص ۲ هزار و ۶۰۰ کارگر از بیکار شدن در آذربایجان غربی نجات یافته‌اند.

وی تاکید کرد: بانک‌ها و موسسات مالی به هیچ وجه در فکر تعطیلی واحدهای تولیدی و فروش وثیقه‌ها و واگذاری واحدهای تولیدی در این استان نباشند چرا که این واحدها در زیر چتر حمایتی قوه قضاییه هستند و موسسات مالی و بانک‌ها مطالبات خود را از درآمد این واحدهای تولیدی وصول کنند.   

وی ادامه داد: واحدهای تولیدی موفق نه تنها باید با قدرت و همت بالا به کار خود ادامه دهند بلکه باید در فکر جهش تولید هم باشند چرا که اتفاق افتادن جهش تولید به معنی شکوفایی اقتصاد داخلی و اتکاء به تولید داخل و راهکاری مهم و اساسی در رفع وابستگی به اقتصاد بیرونی و مقابله با تحریم‌های ظالمانه غرب است.

گروسی گفت: دستگاه قضایی در آذربایجان غربی حمایت قاطع خود را از واحدهای تولیدی اعلام می‌کند و برای رفع هر گونه مشکل نارسایی در همه واحدهای تولیدی آماده است.

قابل قبول نبودن عملکرد بانکها درحمایت از تولید

استاندار آذربایجان‌غربی نیز با اشاره به لزوم توجه همه بخش‌ها به موضوع تولید و اشتغال و اهتمام به تحقق فرمایشات مقام معظم رهبری در خصوص جهش تولید در سال جاری گفت: عملکرد بانک‌های استان در حمایت از تولید و اشتغال قابل قبول نیست.

محمدمهدی شهریاری افزود: بر اساس ارزیابی‌های صورت گرفته بانک‌های استان آذربایجان غربی در سال گذشته در زمینه پرداخت تسهیلات رونق تولید و اشتغال عملکرد قابل قبولی نداشتند.

وی با تاکید بر اینکه شرایط امروز تولید و شیوع بیماری کرونا لزوم ایفای نقش حمایتی جدی تر توسط سیستم بانکی را بسیار با اهمیت می‌کند، اضافه کرد: از بانک‌هایی که همراه توسعه استان هستند، قدردانی می‌کنیم اما با بانک‌هایی که به بهانه‌های مختلف مانع تداوم روند توسعه استان عمل کنند، برخورد خواهیم کرد.

استاندار آذربایجان‌غربی ادامه داد: برای فعال سازی نقش بانک‌ها در جهش تولید و پرداخت تسهیلات واحدهای تولیدی آسیب دیده از کرونا نشست‌های هماهنگی توسط دولت و بخش خصوصی برگزار می‌شود.

وی با اشاره به تحولات مثبت اقتصادی رخ داده طی سال گذشته و سرمایه‌گذاری بی‌نظیر دولت در استان بیان کرد: تداوم این روند مثبت در گرو تلاش هر چه بیشتر است.

وی با اشاره بازگشت واحدهای راکد استان به مدار تولید گفت: تحقق این امر نشان‌دهنده توجه به موضوع تولید ملی است.

ارایه خدمات تخصصی به واحدهای تولیدی آذربایجان غربی

معاون صنایع کوچک شرکت شهرک‌های صنعتی آذربایجان‌غربی با اشاره به اینکه کلینیک عارضه یابی راهی برای کمک به واحدهای تولید در سال جهش تولید است، گفت: ۷۰ واحد تولیدی مستقر در شهرک‌ها و نواحی صنعتی این استان از خدمات پنج دپارتمان کلینیک تخصص صنعت بهره‌مند شده‌است.

امیر شهسوار جلاوت افزود: این واحدها از تولیدی‌های فعال در شهرک‌های صنعتی آذربایجان‌غربی هستند که از خدمات مشاوره‌ای در بخش‌های کیفی، بهره‌وری، بازاریابی، مسائل بانکی، دانش‌بنیان و فناورانه بهره‌مند شده‌اند.

وی اعلام کرد: ۳۵ مشاور متخصص در کلینیک‌ صنعتی، در شهرک فناوری ارومیه مستقر است تا مشاوره‌های لازم را به متقاضیان ارائه کنند.

معاون صنایع کوچک شرکت شهرک‌های صنعتی آذربایجان‌غربی گفت: کلینیک تخصصی عارضه‌یابی این شهرک به عنوان کلینیک استانی بر تمام واحدهای صنعتی نظارت دارد و می‌تواند خدمات لازم را به متقاضیان ارائه کند.

وی بیان کرد: کلینیک‌های صنعتی ویزیت واحدهای تولیدی دارای مشکل طرف قرارداد را برعهده دارند و با احصای مشکلات آنها و گرفتن مشاوره از متخصصان مربوطه در جهت رفع مشکلات آنها اقدام می‌کنند.

شهسوار اضافه کرد: پنج دپارتمان تخصصی در زمینه‌های عارضه‌یابی و بهره‌وری، سیستم‌های مدیریت و کیفیت، بازاریابی و برند، امور بیمه‌ای و بانکی و مالی، امور فناوری و دانش بنیان در کلینیک تخصصی صنعت این استان فعال شده و آماده ارائه خدمات به حوزه صنعت است.

وی اظهار داشت: خدمات توسعه کسب و کار مشمول حمایت در این طرح مسائلی از قبیل حقوقی، عارضه یابی، توسعه نظام مدیریت، تأمین مالی و سرمایه گذاری را شامل می‌شود.

وی ادامه داد: بازاریابی، فناوری اطلاعات، توسعه محصول و فناوری، زیرساخت و تأمین مواد اولیه از دیگر خدمات قابل ارائه توسط این طرح به واحدهای تولیدی، صنعتی و به صورت مشاوره است.

معاون صنایع کوچک شرکت شهرک‌های صنعتی آذربایجان‌غربی گفت: ارتقای رقابت پذیری و توسعه فعالیت برای واحدهای تولیدی از اهداف اجرای این طرح است.

شهسوار جلاوت ادامه داد: در عارضه یابی عمیق از واحدها، تیم‌های تخصصی مشکلات واحدهای تولیدی را دسته بندی می‌کنند و مشکلاتی که نیاز به پیگیری از طریق مسوولان بالادستی دارد، به آنها ارجاع می‌شود.

شتاب گرفتن احیای واحدهای راکد در آذربایجان غربی

رییس خانه صنعت آذربایجان‌غربی گفت: احیای واحدهای راکد و نیمه‌فعال صنعتی در این استان شتاب خوبی گرفته و اعطای تسهیلات بانکی و حمایت بخش دولتی از صاحبان این واحدها جریان دارد.

محمدفاروق گرمیانی بیان کرد: یک‌هزار و ۲۰۰ واحد تولیدی در آذربایجان غربی وجود دارد که از این تعداد، ۹۴۷ واحد به میزان حدود ۶۰ درصد فعال است و بقیه نیمه‌فعال، راکد یا در دست ساخت می‌باشد.

آذربایجان‌غربی از نظر صنعتی یکی از استان‌های کم‌برخوردار کشور به شمار می‌رود اما با اجرای قانون خروج از رکود تدوینی دولت تدبیر و امید، اقدامات خوبی در راستای بازگشت واحدهای تولیدی و صنعتی این استان به مدار تولید و جذب سرمایه آغاز شده‌است.

سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران از شهریور ۱۳۸۴ فعالیت خود را آغاز کرد و بر اساس مصوبه مجلس شورای اسلامی یک سازمان توسعه‌ای به‌شمار می‌رود.

برچسب‌ها سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران مقام معظم رهبری رونق تولید آذربایجان غربی دولت تدبیر و امید تولید داخلی فناوری اطلاعات جهش تولید افزایش تولید قوه قضاییه محمدمهدی شهریاری

منبع: ایرنا

کلیدواژه: سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران مقام معظم رهبری رونق تولید آذربایجان غربی دولت تدبیر و امید تولید داخلی فناوری اطلاعات جهش تولید افزایش تولید قوه قضاییه محمدمهدی شهریاری سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران مقام معظم رهبری رونق تولید آذربایجان غربی دولت تدبیر و امید تولید داخلی فناوری اطلاعات جهش تولید افزایش تولید قوه قضاییه محمدمهدی شهریاری شرکت شهرک های صنعتی آذربایجان غربی آذربایجان غربی گفت آذربایجان غربی واحدهای تولیدی واحدهای تولید واحدهای راکد واحد تولیدی عارضه یابی صنایع کوچک سال گذشته جهش تولید بانک ها

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت www.irna.ir دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت www.irna.ir بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۸۴۷۹۰۲۶ را به همراه موضوع به آدرس info@khabarban.com ارسال فرمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

درخواست پدر روح‌الله زم از رییس قوه قضاییه

روحانی به مجلس احضار می‌شود

تصویری ماندگار از سیروس گرجستانی در نقش شهریار

عکس| "ابی" ریش خود را پس از ۵۰ سال تراشید

هوای تهران همچنان آلوده است/گروه های حساس بیرون نروند

خبر بعدی:

علوم پزشکی لیست مبتلایان به کرونا را به ادارات و واحدهای تولیدی اعلام کند

ایسنا/قزوین معاون سیاسی و امنیتی استانداری قزوین اعلام کرد: دانشگاه علوم پزشکی استان موظف است لیست کارمندان و کارگرانی که به ویروس کووید ۱۹ مبتلا شده‌اند را به مدیران دستگاه اجرایی و مدیر واحد تولیدی منعکس کنند.

منوچهر حبیبی با اشاره به اینکه بایستی شهرداران پارک‌ها و بوستان‌ها را ایمن‌سازی کنند، اظهار کرد: با توجه به فرارسیدن فصل تابستان طبیعتاً تمایل بیشتر مردم و خانواده‌ها به حضور در پارک‌ها و بوستان‌ها ضرورت دارد که مدیریت شهری اقدامات لازم را به‌منظور ایمن‌سازی پارک‌ها انجام دهد.

معاون سیاسی و امنیتی استاندار قزوین خاطرنشان کرد: که در همین راستا پارک‌ها و بوستان‌ها می‌بایست یکی از امن‌ترین مکان‌های شهری برای استفاده شهروندان باشد چراکه خانواده‌ها از کهن‌سال، میان‌سال، جوان، نوجوان و کودک از این محیط‌ها استفاده می‌کنند.

وی بیان کرد: ایمن‌سازی محیط بوستان‌ها می‌بایست به شکلی باشد که امکان تردد وسایل نقلیه به‌ویژه موتورسیکلت در بوستان‌ها به‌هیچ‌وجه امکان‌پذیر نباشد. همچنین ایمن‌سازی پارک‌ها علاوه بر امنیت روانی، امنیت جانی را نیز به همراه دارد.

بنا بر اعلام روابط عمومی استانداری قزوین، حبیبی تشریح کرد: به‌منظور برقراری نظم و همچنین برخورد با اراذل‌واوباشی که امنیت خانواده‌ها را به‌ویژه در پارک‌ها و بوستان‌ها تهدید می‌کند بر عهده نیروی انتظامی است که برای همین منظور پلیس طرح ویژه‌ای را در تابستان اجرایی خواهد کرد و حضور آن‌ها پررنگ خواهد بود.

وی اشاره کرد: بیماران کرونایی باید از حضور در محل کار خود خودداری کند و دانشگاه علوم پزشکی استان موظف است لیست کارمندان و کارگرانی که به کووید ۱۹ مبتلا شده‌اند را به مدیران دستگاه اجرایی و مدیر واحد تولیدی منعکس کنند.

معاون سیاسی و امنیتی استانداری قزوین عنوان کرد: با توجه به اینکه حضور هر کارمند یا کارگر در محیط کار و فعالیت باعث شیوع بیماری و به خطر افتادن سلامت سایر کارکنان می‌شود به مدیران ادارات دولتی شرکت‌ها و مدیران واحدهای تولیدی ابلاغ‌ شده است که افراد مبتلا به کرونا از مرخصی استعلاجی استفاده کرده و از حضور در محل کار خودداری کنند. همچنین مدت زمانی را که بیماران کرونایی می‌بایست در قرنطینه خانگی یا به بیمارستانی باشند حداقل ۱۴ روز است.

حبیبی اعلام کرد: حدود ۱۶۰ هزار کارگر در واحدهای تولیدی و صنعتی و ۳۰ هزار کارمند در دستگاه‌های اداری و دولتی و دیگر نهادها مشغول به خدمت هستند که توجه به سلامت آن‌ها باید اولویت اول مدیران و مسئولان استان باشد.

انتهای پیام

دیگر خبرها

 • ارایه خدمات به افراد بدون ماسک در ادارات قزوین ممنوع شد
 • شهرداری زنجان با تخفیف عوارض به جهش تولید در واحدهای صنعتی کمک می‌کند
 • فارس من|رایزنی با سران قوا برای رفع محدودیت بانکی صنعتگران بدهکار/ تملک 2400 واحد تولیدی توسط بانک‌ها
 • ۲۵ واحد تولیدی ایلام امسال احیا می شوند
 • پرداخت بیش از ۱۰ میلیارد تومان وام اشتغال در غرب هرمزگان در سال گذشته/ ایجاد واحدهای تولیدی و صنعتی در اولویت تسهیلات اشتغال است
 • ۵ واحد صنعتی راکد در استان سمنان احیا شدند
 • استاندارد کرمان ۴۲۶ اقدام حقوق علیه متخلفان اقتصادی صادر کرد
 • تلاش برای راه‌اندازی واحدهای تولیدی راکد/ آب مشکل اساسی است
 • تلاش برای بازگردانی واحدهای راکد به چرخه تولید
 • پیگیری مشکلات ۲ واحد تولیدی در ستاد پیگیری سیاست‌های اقتصاد مقاومتی استان آذربایجان غربی
 • بیش از ۱۰۰ واحد تولیدی استان گلستان در تملک بانک‌ها قرار دارد
 • از گوشه‌ و کنار سیستان و بلوچستان| کشت و برداشت همزمان برنج در نیکشهر/ راه‌اندازی کشتارگاه صنعتی طیور زاهدان
 • حمایت جدی دولت و وزارت صمت از صنایع ارزآور
 • احیای واحد‌های تولیدی و صنعتی راکد در اردبیل
 • صنایع ارزآور مورد حمایت جدی دولت و وزارت صمت قرار می گیرد
 • ۴۲واحد تولید ماسک در آذربایجان‌شرقی فعال است
 • واحدهای تولیدی و صنعتی اردبیل با محوریت بازگشت سرمایه‌های بلوکه احیا می‌شود
 • استاندار قزوین در گفت‌وگو با تسنیم: اجازه ندادم هیچ واحد تولیدی تعطیل شود
 • پرداخت۳ هزار میلیارد ریال تسهیلات بانکی به واحدهای صنعتی ایلام