نشست تخصصی تحلیل و بررسی اصل ۴۴ قانون اساسی و ۱۵ سال خصوصی‌سازی و واگذاری‌ها به همت بسیج دانشجویی دانشگاه امیرکبیر و با حضور دو تن از نمایندگان مجلس در خبرگزاری دانشجو برگزار شد.

به گزارش خبرنگار دانشگاه خبرگزاری دانشجو، نشست تخصصی برای بررسی و تحلیل اصل 44 قانون اساسی و روند خصوصی‌سازی‌ها و واگذاری‌ها، به همت بسیج دانشجویی دانشگاه امیرکبیربا حضور سیداحسان خاندوزی، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی و روح‌الله ایزدخواه، عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی برگزار شد.

این تفکر که اصل خصوصی سازی منجر به سلب مالکیت از دولت می‌شود و همه مشکلات را حل می‌کند، اشتباه است

سید احسان خاندوزی گفت: فرایندهای خصوصی سازی در دنیا از دهه 60 شمسی در اروپا شروع شد و دهه 70 شمسی پس از فروپاشي شوروی تبدیل به کلیدواژه ی فرایندهای اقتصادی دنیا تبدیل شد. مقارن با موج جهانی در دهه 70 فرایند های خصوصی سازی در ایران کلید زده شد و بسیاری از واگذاری ها در مقابل اصل 44 قانون اساسی اساسی بود با سرعت کمتری پیش می‌رفت.

نماینده مجلس شورای اسلامی مطرح کرد: بین دو دوره آقای هاشمی که با بحران های اقتصادی همراه بود این مدل سیاست گذاری ها با سرعت کمتری پیش می‌رفت. مجلس شورای اسلامی برای اصلاح سیاست های اصل 44 وارد کار شد تا نقص های این سیاست ها را کمتر کند.

خاندوزی افزود: امروز شعار های کلی در رابطه با خصوصی سازی پذیرفتنی نیست. آنجاهایی که شاهد شکست فرایند های خصوصی سازی هستیم هم می‌بینیم که دلایل یکسانی ندارند. این تفکر که اصل خصوصی سازی منجر به سلب مالکیت از دولت می‌شود و همه مشکلات را حل می‌کند اشتباه است. باید به این دید برسیم که خصوصی سازی حلال همه مشکلات نیست و همینطور دولتی سازی اقتصاد هم حلال مشکلات نیست. ما با منظومه‌ ای از اشتباهات مواجهیم. از آنجا که برای اینکه خصوصی سازی تبديل به فرآیند موثری بشود باید مراقبت و نظارت به خوبی صورت می‌گرفت که اینطور نبود.

این تفکر که اصل خصوصی سازی منجر به سلب مالکیت از دولت می‌شود و همه مشکلات را حل می‌کند اشتباه است. باید به این دید برسیم که خصوصی سازی حلال همه مشکلات نیست و همینطور دولتی سازی اقتصاد هم حلال مشکلات نیست.

عضو کمیسون اقتصادی مجلس افزود: بازپس گیری همه بنگاه‌های خصوصی شده به دولت نیز با ساده انگاری سیاست گذار باز هم شکست خواهد خورد. این تفکر که دولت باید نقش تنها نظارتی و دست پنهان داشته باشد باعث شده خصوصی سازی تبدیل به رهاسازي شود. اگر هپکو دو هزار ماشين آلات تولید می‌کرد بخشی از آن به علت حمایت های دولتی بود و اینکه ما با خصوصی سازی تمام حمايت خود را از آن قطع کنیم  باعث این شکست می‌شود. تا زمانیکه برنامه ای برای سیاست های اقتصادی نداریم که نقش بنگاه های اقتصادی و تولیدی مدون نشده باشد و نهادی برای نظارت بر این سیاست ها نداشته باشیم محکوم به شکست هستیم.

حلقه مفقوده ای به نام قواعد خصوصی سازی وجود دارد

روح‌الله ایزدخواه گفت: سیاست خصوصی سازی در ایران امروز شکست خورده است. بنابر اطلاعات تنها ۲۳ درصد از خصوصی سازی ها به بخش واقعی رسیده است. هدف از خصوصی سازی در سیاست های کلی شتاب بخشیدن به تولید، گسترش مالکیت مردم، در صورتی که می‌بینیم هپکو به دو نفر واگذار شده است و همچنین ارتقا کارایی بنگاه ها بوده است. پس باید گفت روند به کلی غلط بوده است. باید ترمزی در اجرای خصوصی سازی ها کشیده شود. سیاست های اصلی با شکست مواجه شده است. جایی شنیدم که رهبری گفتند که هدف من از خصوصی سازی مردمی سازی بوده است.

نماینده مجلس شورای اسلامی مطرح کرد: بنده معتقدم با غلبه تفکر تکنوکرات و سرمایه داری سوداگری در خصوصی سازی ها ما با شکست مواجه شدیم. من معتقدم سیاست های خصوصی سازی هم در تعیین نسخه و هم در اجرا با اشکال مواجه بوده و ما باید تجدید نظر جدی در این مورد انجام دهیم. در هپکو مشخص شد که چگونه به اسم خصوصی سازی در اختیار سوداگران قرار گرفته است. هپکو از زمان تاسیس به خصوص در تولید ماشین آلات جنگ نقش زیادی داشته است و ما به مرز تامین کامل ماشین الات در جهان رسیده بودیم. در حالی که این شرکت به یک بدهکار بانکی واگذار شده که تازه بیست هزار میلیارد تومان هم وام بانکی گرفته است

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی افزود: هپکو که ارزش بسیار بالا داشته اما به قیمت ۷۵ میلیارد واگذار می‌شود که قرار بود به صورت اقساط این پول را بدهد اما بازهم پولی نداده است این فرد بدهی هپکو را به هزار میلیارد می‌رساند و تولید هم به سالی ۳۰ دستگاه میرسد. در راستای اهلیت هم این فرد زنگنه و حجتی و جمعی از معاونان جهاد کشاورزی را به هیئت مدیره شرکت نصب کرده است. امروز میبینیم که ارزش سهام هپکو که در واقع دو سال است که تولیدی ندارد در بورس رشد کرده است و ما کارکرد بورس هم می‌بینیم.!

ایزدخواه اظهار کرد: به لحاظ صادراتی هم هپکو بسیار موفق بوده و ما این شرکت موفق در همه موارد را به بدترین شکل خصوصی میکنیم و این شرکت را نابود کرده ایم و نیاز عمده بازار را با واردات تامین میکنیم. اتفاقی که باید بیفتد فراتر از نقش آفرینی مجلس است. مجمع تشخیص مصلحت به عنوان ناظر یک کارنامه برای عنوان میزان کارکرد سیاست های کلی ارائه نکرده است و این ایراد وارد است. باید پرسید که چرا مجلس شورای اسلامی هیچگاه از دولت درخواست پاسخی برای این فرایندها نداشته‌ است.باید پرسید چرا کارگران فقط با بستن خط راه آهن می‌توانند صدای خود را به حاکمیت برسانند و این ناظر به عدم پاسخگویی دولت ها میباشد. سازمان خصوصی سازی تنها مواردی را که خصوصی سازی در آنها موفق بوده را عنوان می‌کند و ناکامی ها را اصلا عنوان نمیکنند. با رفتن پوری حسینی ها مشکلات حل نمی‌شود. دولت باید مکلف سود گزارش هایی مبنی بر واگذاری ها را به مجلس بدهد و سپس با استفاده از آن راهکار بازنگری سیاست ها انجام بگیرد.

اتفاقی که باید بیفتد فراتر از نقش آفرینی مجلس است. مجمع تشخیص مصلحت به عنوان ناظر یک کارنامه برای عنوان میزان کارکرد سیاست های کلی ارائه نکرده است و این ایراد وارد است. باید پرسید که چرا مجلس شورای اسلامی هیچگاه از دولت درخواست پاسخی برای این فرایندها نداشته‌ است.باید پرسید چرا کارگران فقط با بستن خط راه آهن می‌توانند صدای خود را به حاکمیت برسانند و این ناظر به عدم پاسخگویی دولت ها میباشد.

وی در پایان افزود: من معتقدم حلقه مفقوده ای به نام قواعد خصوصی سازی وجود دارد و مجلس که وظیفه اش ریل‌گذاری برای اقتصاد است، باید ابتدا راه تخلف و فساد را ببندد. اگر در سیاست های کلی نقش تعاونی ها پررنگ است مجلس باید روی آن مانور دهد و سوما بتواند وضعیت رابا دادن ضمانت بهتر کند. واگذاری املاک و اراضی و دارایی های ثابت باید کاملاً متوقف شود. تا زمانیکه سیاست مشخص هر صنعت توسط دولت مشخص نشود باید واگذاری متوقف شود و با این کار ما می‌توانیم جلوی رهاسازي را بگیریم. قبل از واگذاری باید مشخص شود یک شرکت بزرگ پس از واگذاری قرار است به چند ماژول تقسیم شود و مورد تایید دولت قرار بگیرد و باید ادغام عمودی را کنار بگذاریم. اگر خصوصی سازی به درستی اجرا شود می‌تواند بحران های اقتصادی را به خوبی پشت سر بگذارد و هم چنین باید بنگاه ها تماما به مردم واگذار شود.

منبع: خبرگزاری دانشجو

کلیدواژه: خصوصی سازی اصل 44 بسیج دانشجویی دانشگاه امیرکبیر مجلس شورای اسلامی خصوصی سازی خصوصی سازی ها خصوصی سازی سیاست های کلی خصوصی سازی خصوصی سازی مشکلات نیست واگذاری ها باید پرسید همه مشکلات سیاست ها بنگاه ها

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت snn.ir دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت snn.ir بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۸۴۷۹۳۲۴ را به همراه موضوع به آدرس info@khabarban.com ارسال فرمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

تصاویر| این زن ۴۱ ساله، ۴۴ فرزند دارد

بخشنامه سازمان برنامه و بودجه به سود بازنشستگان

چرخش ایران به سمت شرق؛ ماجرای سند ۲۵ ساله همکاری ایران و چین چیست؟

انتقاد علی مطهری از نامه تند روسای کمیسیون‌های مجلس به روحانی: همین‌‌ها برای منهدم‌کردن برجام تلاش کردند| بسیاری از مشکلات بخاطر سیاست خارجی است| اکنون وقت انتقام نیست

رشد بیماران کرونایی نیازمند بستری در تهران/ درخواست اعمال محدودیت‌های سخت‌گیرانه

خبر بعدی:

مصطفی الکاظمی: دولت من دولت تسویه حساب‌ها نیست

به گزارش گروه بین‌الملل باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از سومریه نیوز، دفتر مصطفی الکاظمی، نخست وزیر عراق در بیانیه‌ای اعلام کرد: مصطفی الکاظمی امروز پنج‌شنبه از هیئتی از بازرگانان عراق استقبال و به نظرات آنها گوش داد.
براساس این بیانیه، الکاظمی گفت: دولت کنونی دولت توافقی، تفاهم ملی و همدوشی برای عبور از بحران و رساندن کشور به ساحل امن است نه اینکه دولت تسویه حساب‌ها باشد. عراق امروز با بحران‌ها و چالش‌های متعددی روبه‌رو است که مهمترین آن بیماری کرونا و تبعات اقتصادی آن است.
الکاظمی افزود: همه احزاب، اتحادیه‌ها، بخش خصوصی و سایر نهادها باید با یکدیگر همکاری و همدوشی داشته باشند تا از این بحران‌ها عبور کنیم. بخش خصوصی اهمیت بسیار بالایی دارد و باید برای اینکه نقش اساسی خود را ایفا کند تشویق شود تا اقتصاد عراق فعال باشد. دولت امروز از این بخش با قدرت حمایت می‌کند و فضای مناسبی را برای فعالیت بیشتر و بهتر در ساخت کشور فراهم خواهد کرد.   انتهای پیام/

دیگر خبرها

 • دولت من دولت تسویه حساب‌ها نیست
 • توکلی: دولتی‌ها عبرت بگیرید!
 • تشکیل کمیته‌ای برای شناسایی و واگذاری اموال مازاد دولتی در همدان
 • تخلفاف خصوصی‌سازی در واگذاری کشت و صنعت مغان
 • انصاری: موافق تعطیلی ادارات دولتی در شرایط بحران نیستیم/ خسارت جبران‌ناپذیر عادی‌سازی کرونا
 • منافع برخی مسئولان با قاچاق کالا گره خورده است
 • برنامه‌ "غافلگیرکننده" خالد مشعل برای مقابله با طرح الحاق
 • جزئیاتی از تخلفاف خصوصی‌سازی در واگذاری کشت و صنعت مغان
 • برنامه‌ غافلگیرکننده خالد مشعل برای مقابله با طرح الحاق
 • رشد ۳۵ درصدی مصرف گاز سی.ان.جی در خوزستان در پی افزایش قیمت بنزین
 • استیضاح وزیر ورزش و جوانان مطرح نیست/ باید تکلیف دولتی و یا خصوصی بودن سمن ها مشخص شود/ حوزه فعالیت در عرصه جوانان کیفی است
 • پاسخ وزارت نفت به اظهارات ایزدخواه در گفت‌وگو با خبرگزاری مهر
 • هشدار کمیسیون اروپایی درباره به وجود آمدن نسلی شکست خورده به دلیل بحران کرونا
 • آخرین وضعیت واگذاری استقلال و پرسپولیس از زبان معاون سازمان خصوصی سازی
 • ماجرای منتسب به 2 وزیر
 • چهره دوگانه مهران در گذر تاریخی نه چندان دور
 • کفگیر هتلدارها به ته‌دیگ خورده است
 • ماجرای منتسب به ۲ وزیر
 • معاون سازمان خصوصی سازی: به هرکدام از دو باشگاه استقلال و پرسپولیس، سند مالکیت 2 مجموعه ورزشی داده می شود