شورای تبیین مواضع و قرارگاه مطالبه‌گری شهید احمدی‌روشن بسیج دانشجویی استان مازندران در نامه‌ای به استاندار مازندران، مجمع نمایندگان و مسؤولان قضایی استان خواستار حل معضل دپوی زباله‌های خانگی در منطقه پشتکوه شدند.

به گزارش خبرنگار دانشگاه خبرگزاری دانشجو، شورای تبیین مواضع و قرارگاه مطالبه‌گری شهید احمدی‌روشن بسیج دانشجویی استان مازندران در نامه‌ای به استاندار مازندران، مجمع نمایندگان استان و مسؤولان قضایی استان در پی دپوی زباله‌های خانگی و ممنوعه بیمارستان در منطقه پشتکوه خواستار حل معضل زباله شدند.
  متن نامه به شرح زیر است:

کمتر از یک سال پیش بود که اعتراضات مردم روستا‌های «کردمیر» و «تلمادره» و... در حوالی کیاسر مازندران درپی دپوی زباله‌های خانگی و ممنوعه بیمارستانی در منطقه «گوی‌چاله» که نزدیک محل سکونت بومیان و چند متری جاده ساری به سمنان بود، در سایه تعلل بی‌جا و چندین ساله برخی مسؤولان امر به سوژه‌ای داغ و مهم در رسانه‌های معاند خارجی مبدل شد.

ماجرای دپوی زباله در آن منطقه تقریبا از سال ۸۳ شروع شد که شهرداری ساری با قراردادی که با یک شرکت پیمانکار بسته بود، زباله‌های خانگی و حتی ممنوعه که طبق قانون رها کردن آن در طبیعت ممنوع است را به مناطق دور از مرکز استان برده و آنجا تخلیه کرده و می‌سوزاند.

ابتدا قراردادی با مردم منطقه چهاردانگه و روستا‌های مدنظر امضا کردند که دپوی زباله در این منطقه بیش از سه ماه طول نخواهد کشید و پس از تهیه دستگاه زباله‌سوز، در این مناطق زباله‌ای دپو و سوازنده نخواهد شد! اما از آن قرارداد سه ماهه، نزدیک به ۱۵ سال می‌گذرد، ولی هنوز مشکلات این منطقه حل نشده است!

تجمع روستاییان چهاردانگه ساری برای جلوگیری از انتقال و دپوی زباله در این منطقه، به دلایل مفصلی به خشونت کشیده و طبق اطلاعات رسیده، با ورود نیرو‌های انتظامی و یگان ویژه تعدادی از معترضان هم در این تحصن مورد ضرب و شتم قرار گرفتند.

پیش از این، اهالی منطقه «تلمادره» طی نامه‌های مختلف به یوسف‌نژاد نماینده سابق مجلس دهم، وزارت کشور خواستار رسیدگی به مشکلات منطقه خود شدند.

حتی در مصاحبه یکی از اعضای شورای یکی از روستاها، دامادی نماینده مردم ساری نیز در جریان این اعتراضات، پس از درخواست پیامکی روستاییان، حاضر به نطق در مجلس حول محور این موضوع شد.

علاوه بر ساری در انجیلسی بابل، چالوس، آمل، سوادکوه و بسیاری از مناطق استان مازندران و حتی سایر استان‌های شمالی همانند سراوان گیلان و... نیز این انباشت‌ها صورت می‌گیرد.

شیرابه‌های زباله‌های شهری و حتی بیمارستانی در طبیعت و جنگل‌های این مناطق، نه تنها آلوده کننده خاک جنگل و آب‌های زیرزمینی است بلکه سلامت و کیفیت زندگی مردم بومی را نیز تحت‌الشعاع قرار داده به طور مثال بیماری‌های پوستی و در موارد متعدد باعث تلف شدن دام‌ها و حیوانات و حتی انسان شده است.

اگر این رویه ادامه یابد تا چندی بعد اثری از طبیعت و جنگل‌های هیرکانی نخواهد ماند! همین امر تبعات کشوری و جهانی خواهد داشت و این ننگ در تاریخ خواهد ماند!
ناگفته نماند در بابل برخی از اعضای شورای شهر که خود از بخش بابلکنار هستند ذره‌ای توجه به بحث زباله انجیلسی ندارند.

جامعه دانشگاهی همچون دانشگاه مازندران و دانشگاه نوشیروانی بابل پیشنهاداتی برای تسریع در حل این مشکل مطرح کرده و طی نامه‌نگاری‌های صورت گرفته درخواست شفاف‌سازی قرارداد‌های گذشته در این زمینه را داشته است، ولی تا به امروز پاسخی دریافت نکرده است.

باید پرسید چرا قرارداد‌های زباله‌سوز ساری و سایر قرارداد‌های کلان شهرداری‌ها شفاف نمی‌شود! آیا زمزمه‌های فساد در بودجه‌های اختصاص داده شده به زباله سوز ساری واقعیت دارد؟ چه کسی یا کسانی از این عدم شفافیت نفع می‌برد؟

آقای عباس رجبی شهردار ساری در جلسه‌ای با معاونان شهرداری در ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۹ در صحبتی صحیح اذعان کرد؛ که شفافیت اداری و نظم سازمانی، سرلوحه فعالیت‌های مدیران شهرداری ساری قرار گیرد؛ لذا با استناد به قانون دسترسی آزاد به اطلاعات از ایشان و همه شهرداران استان درخواست می‌شود در راستای شفافیت قرارداد‌های کلان شهرداری قرارداد‌های پیمانکاران با شهرداری به ویژه قرارداد‌های مربوط به مدیریت پسماند شهری و زباله‌سوز با پیمانکاران از سال ۱۳۸۳ تاکنون، همراه با جزئیات قرارداد و روند مناقصه را در اختیار بسیج دانشجویی و عموم مردم قرار دهند.

نکند روزی برسد که به دلیل سهل‌انگاری‌های صورت گرفته در مورد موضوع انباشت زباله، استان و کشور دچار صدماتی جبران‌ناپذیر شود! و خدایی ناکرده در این امر مافیا و فساد ایجاد شود! که البته زمزمه‌هایی نیز قویاً در این مورد به گوش می‌رسد! شایسته نیست استانی با این مقدار پتانسیل طبیعی و مردمی به دلیل برخی کوتاهی‌ها و یا فسادطلبی برخی، به مشکلات عدیده دچار شود.

شورای تبیین مواضع و قرارگاه مطالبه‌گری احمدی روشن بسیج دانشجویی استان مازندران درخواست دارد:
۱. دستگاه قضایی با مسائلی که موجب شده تا این مشکل سال‌ها گریبانگیر استان باشد و وعده‌های مسؤولان جامع عمل به خود نگیرد، سریع و قاطع برخورد کند! لازم است تمام قرارداد‌های منعقد شده در این زمینه با پیمانکاران و چگونگی عقد قرارداد، محل خرج بودجه اختصاص یافته برای این موضوع و نحوه عملکرد پیمانکاران مورد بررسی دقیق قرار گیرد! و گزارش آن نیز هر دوره به اطلاع عموم مردم برسد.
۲. برای حل مشکل انباشت زباله، توسط دولت و سازمان‌های استانی و کشوری اقدامات عاجل، جدی و عملی صورت گیرد!
۳. قرارداد‌های شهرداری از جمله قرارداد‌های مربوط به زباله در شهرداری‌هایی که با مشکل زباله مواجه هستند برای عموم شفاف شود.
۴. تقاضا می‌شود هر چه سریع‌تر دادستانی و استانداری مازندران از مردم مناطق درگیر با معضل انباشت زباله، عذرخواهی و درصدد جبران خسارت و پرداخت غرامت برآیند.
۵. مسئولین استانی و کشوری باید برای حل این مشکل از پتانسیل دانشگاه‌ها و مراجع علمی استفاده کنند و با جهت‌دهی به پژوهش‌های علمی در پی یافتن راه‌حل‌های نوین و علمی باشند.   رونوشت:
بسیج دانشجویی دانشگاه مازندران
مجمع عدالتخواه دانشگاه مازندران
بسیج دانشجویی دانشگاه کشاورزی و منابع طبیعی ساری
بسیج دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی بابل
بسیج دانشجویی دانشگاه نوشیروانی بابل
بسیج دانشجویی دانشگاه آزاد ساری
بسیج دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی بابل
انجمن اسلامی دانشگاه مازندران
قرارگاه عملیات جهادی فتح دانشگاه‌های فنی استان مازندران
قرارگاه جهادی شهید بلباسی بسیج دانشجویی ساری
بسیج دانشجویی دانشگاه پیام نور ساری
بسیج دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی رامسر
بسیج دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی واحد آیت الله آملی
بسیج دانشجویی دانشگاه شمال آمل
بسیج دانشجویی دانشگاه راه دانش بابل
بسیج دانشجویی دانشگاه علوم و فنون بابل
بسیج دانشجویی دانشگاه پیام نور بابل
گروهی جهادی شهید یدالله سینا دانشگاه آزاد اسلامی واحد نکا
بسیج دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی واحد رامسر
بسیج دانشجویی دانشگاه پیام نور مرکز رامسر
بسیج دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی واحد بین الملل رامسر
بسیج دانشجویی دانشگاه فناوری نوین امل
بسیج دانشجویی دانشگاه پیام نور امل
بسیج دانشجویی دانشگاه علامه حسن زاده املی
بسیج دانشجویی دانشگاه علوم قرآنی امل
بسیج دانشجویی دانشکده ملاصدرا رامسر
بسیج دانشجویی دانشکده رحمان رامسر
بسیج دانشجویی دانشگاه پرستاری و مامایی رامسر
بسیج دانشجویی دانشکده کسری رامسر
بسیج دانشجویی دانشکده فرهنگیان آمل
بسیج دانشجویی دانشکده سما امل
بسیج دانشجویی دانشگاه آمل آمل
بسیج دانشجویی دانشگاه فرهنگ و هنر
بسیج دانشجویی دانشکده پرستاری امل
بسیج دانشجویی دانشگاه سمنگان
بسیج دانشجویی دانشگاه شهید رجایی بابل
بسیج دانشجویی دانشگاه آریان بابل
بسیج دانشجویی دانشکده پیام نور رینه
بسیج دانشجویی دانشگاه فذا آمل
بسیج دانشجویی دانشکده توحید آمل
بسیج دانشجویی دانشگاه پیام نور هادی شهر
بسیج دانشجویی دانشگاه پارسا بابلسر
بسیج دانشجویی دانشگاه پیام نور بهنمیر

منبع: خبرگزاری دانشجو

کلیدواژه: نامه پشتکوه مازندران استاندار مازندران دپوی زباله دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی دانشجویی دانشگاه پیام نور دانشجویی دانشگاه علوم بسیج دانشجویی دانشگاه دانشگاه مازندران دانشجویی دانشکده زباله های خانگی استان مازندران دپوی زباله زباله سوز

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت snn.ir دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت snn.ir بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۸۴۷۹۵۵۳ را به همراه موضوع به آدرس info@khabarban.com ارسال فرمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

حمله شبانه کشتی‌های چینی ‌به ‌‌ذخایر خلیج فارس

پیشنهاد قالیباف برای تغییر نام وزارت خارجه به "وزارت خارجه و تجارت بین‌الملل"

"۳۵۰ هزار تومان به حقوق بازنشستگان اضافه می‌شود"

ظریف: قرارداد ۲۵ ساله ایران و چین در زمان دیدار "شی" با رهبر انقلاب مطرح شد/ سیاست خارجی در اختیار رهبری است

فول مچ بارسلونا 1-0 اسپانیول (لالیگ اسپانیا 2019/20)

خبر بعدی:

روایت نامهربانی دانشگاه علوم پزشکی کرمان با مقبره شهدا! + عکس

مزار شهدای دانشگاه علوم پزشکی کرمان با گذشت کمتر از یک دهه از ساخت، در حال ریزش است.

به گزارش خبرنگار دانشگاه خبرگزاری دانشجو، با اینکه از ساخت مقبره شهدای گمنام دانشگاه علوم پزشکی کرمان چیزی کمتر از ۱۰ سال می‌گذرد، اما یک سالی می‌شود که این بنا در حال ریزش است! به گفته دانشجویان، دانشگاه با تقبل هزینه‌های هنگفت به ساخت این بنا اقدام کرده، ولی دیری نپاییده که این اثر از گوشه و کنار در حال ریزش است. با این حال مشخص نیست که پای پیمانکار در میان است یا دانشگاه؛ اما تشکل‌های دانشجویی خواستار پاسخ گویی دانشگاه در خصوص این مسئله هستند.   دانشجویان بسیجی با خرید مصالح به صورت خودجوش پای کار آمدند و ستون‌های این بنا را ترمیم کردند. اما با این حال شرایط این روز‌های مزار شهدای بی پلاک دانشگاه علوم پزشکی کرمان خوب نیست.   یکی از دانشجویان این دانشگاه به خبرنگار دانشجو می‌گوید: ۱۷ خرداد که به دانشگاه رفتم اوضاع قبور شهدا مساعد نبود. معاونت دانشجویی پاسخ روشنی به من نداد و زمانی که با حجت الاسلام عارفی، مسئول دفتر نهاد رهبری دانشگاه هم کلام شدم، ایشان اظهار تاسف کردند و مسئولیت رسیدگی به مزار شهدا را به عهده معاونت دانشجویی فرهنگی دانستند.

به گفته وی، بعد از مراجعه مجدد به بارونی، معاونت دانشجویی علوم پزشکی کرمان، او مسئولیت نظارت بر قبور شهدا را بر عهده ستاد شاهد گذاشت و بعد از تماس با چند تن از مسئولین دانشگاه خواست که به شرایط این بنا رسیدگی بشود.

این فعال دانشجویی می‌گوید: بعد از گذشت ده روز از این مراجعه، شرایط مقبره هیچ تغییری نکرد. چند نفر از کارمندان دانشگاه تحمل دیدن صحنه‌های این چنینی را نداشتند و خودشان مشغول به کار شده و به نظافت قبور شهدا پرداختند.

خبرگزاری دانشجو در تلاش است که با پیگیری هر چه بیشتر از متولیان امر و مسئولین دانشگاه روند بازسازی و ترمیم و نظافت مقبره شهدای گمنام دانشگاه علوم پزشکی کرمان را دنبال کند.        

دیگر خبرها

 • ۲۰ برنامه فرهنگی از سوی بسیج دانشجویی اردبیل به مناسبت هفته عفاف و حجاب برگزار می‌شود
 • نقش آفرینی دانشگاه امام رضا(ع) در اتصال مجموعه‌های فرهنگی مشهد و جامعه دانشجویی
 • دانشجویانی خوابگاهی امیرکبیر اگر خوابگاه را تخلیه نکنند باید شهریه تابستانی را پرداخت کنند
 • مردم برای حل مشکلات معیشت و اقتصاد به مجلس یازدهم امید بسته اند
 • دانشجویانی که خوابگاه را تخلیه نکنند باید شهریه تابستانی خوابگاه را پرداخت کنند
 • آغاز ثبت نام تسهیلات قرض الحسنه اسکان دانشجویان شریف
 • آغاز ثبت نام تسهیلات قرض الحسنه اسکان دانشجویان شریف / مهلت ثبت‌نام تا ۳۱ تیرماه
 • چهار کشتی‌گیر به ستارگان ساری پیوستند
 • بهره برداری از کارخانه زباله سوز لاکان رشت، شاید ۲ سال دیگر
 • سرنوشت زباله‌های عفونی ۱۸ درصد مطب‌های اهواز مشخص نیست
 • دورهمی دانشجویان اصفهانی در یادمان شهدای گمنام آزاد فلاورجان برگزار می‌شود
 • چهار کشتی گیر به ستارگان ساری پیوستند
 • طرز تهیه لیموناد و خیار، نوشیدنی چربى سوز
 • پیوستن چهار کشتی‌گیر به ستارگان ساری
 • نقل و انتقالات کشتی| ستارگان ساری با چهار کشتی‌گیر قرارداد بست
 • عرضه اینترنتی «زندگی آن سوی دیوار»/ پای «جای نگرانی نیست!» به دادستانی باز شد
 • کمتر از نیمی از مطب‌های اهواز با سازمان پسماند قرارداد دارند
 • لزوم تسریع و پیگیری جدی متولیان جهت احداث دستگاه زباله سوز رشت
 • پیام تبریک مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش به مناسبت روز ملی مالیات و هفته فرهنگ مالیاتی