Responsible Statecraft    وابسته به اندیشکده «کوئینسی» نوشت: کتاب جدید جان بولتون، مشاور سابق امنیت ملی ترامپ پنجره‌ای به سوی سبک مذاکره رئیس جمهور دونالد ترامپ برای ما باز می‌کند. بولتون تصویری از ترامپ را نمایش می‌دهد که می‌خواهد معامله کند، اما به دیپلماسی متعارف اعتقاد ندارد. درعوض، ترامپ به روابط بین الملل با تاکتیک‌های بازار املاک و مستغلات که در کتاب هنر معامله آن‌ها را فرموله کرده است، نزدیک می‌شود.
ترامپ فکر می‌کرد که بولتون در این زمینه به او کمک می‌کند، اما به شدت اشتباه کرد.

به گزارش سرویس بین الملل «انتخاب»؛ در ادامه این مطلب آمده است: کتاب بولتون اشتیاق ترامپ برای انجام معامله با شرکا و مخالفان ایالات متحده را برجسته می‌کند. با این حال، کتاب نشان می‌دهد که چگونه بولتون به عنوان یک یکجانبه گرای غیرقابل انعطاف و جنگ طلبی که از رقبایش در کاخ سفید به ریاست ترامپ پیشی گرفته است، مخفیانه تلاش کرده تا تمامی اقدامات ترامپ را به سمت دیپلماسی موفق بویژه با ایران خراب کند. حال این سؤال مطرح می‌شود که اساساً چرا ترامپ، بولتون و دیگر افرادی را که اساساً با دیپلماسی مخالف بودند، استخدام کرد؟ پاسخ در این کتاب نهفته است که نشانگر ماهیت خود تخریبی رویکرد ترامپ در روابط خارجی است.

بولتون، تخریب گر توافق

همانطور که در کتاب "هنر معامله" بیان شده است، شیوه مذاکره ترامپ بر دوام و افزایش بسیار زیاد فشار‌ها استوار است. درست در حالی که او فشار‌ها را به حد مجاز می‌رساند و درگیری اجتناب ناپذیر به نظر می‌رسد، وی به دنبال معامله است. این رویکرد با تهدید‌های وی در قالب "آتش و خشم" علیه کره شمالی آشکار شد. همچنین درگیری‌های ترامپ با ایران و تهدید‌های مکرر مبنی بر براندازی حکومت این کشور نیز نمود دیگری از این رویکرد به شمار می‌رود.

کتاب بولتون در زمینه‌ی مذاکرات و توافق به این موضوع توجه می‌کند که ترامپ فکر می‌کرد، مشاورانی مانند بولتون و پومپئو می‌توانند به عنوان مجریانی عمل کنند که از نفوذ خود استفاده کرده و مخالفانی مانند کره شمالی و ایران را متقاعد می‌کنند که باید در مورد شرایط ترامپ مذاکره کنند یا با نابودی کامل روبرو شوند. در حالی که ترامپ نتوانست به معاملات موردنظرش دست یابد، این کتاب مجدداً تأکید می‌کند که چگونه بولتون و پومپئو، ترامپ را به سمت همان جنگ‌هایی سوق دادند که وی سعی داشت از طریق بلوف هایش از آن‌ها جلوگیری کند.

ترامپ به طور واضح بولتون را به عنوان پلیس بد خود در نظر می‌گرفت که ظاهراً نفوذش را از قدرت‌های خارجی به دست می‌آورد. در واقع بولتون از این نقش لذت می‌برد. بولتون شخصاً قصد نداشت ابزاری برای کمک به تسهیل معاملات با کشور‌هایی باشد که او مدت‌ها رویای بمباران آن‌ها را در سر می‌پروراند.

کتاب بولتون به طور مکرر این موضوع را برجسته می‌کند که چگونه ترامپ فکر می‌کرد، رویکرد سیاست خارجی وی منجر به دستیابی به توافق با ایران خواهد شد. مثلاً در یک بخش بیان شده است: "البته، ترامپ نیز کاملاً آماده بود که اگر مجبور شود به سمت جنگ حرکت کند و ایران نیز باید این موضوع را درک می‌کرد که اگر به خواسته‌های ترامپ توجه نکند، امکان دستیابی به توافق وجود ندارد. " بولتون می‌افزاید: "ترامپ در اطراف خود تعداد زیادی از افرادی را داشت که می‌خواستند با ایران وارد جنگ شوند، اما این گزینه به دلیل مخالفت ترامپ، هرگز اتفاق نیفتاد. "

در کتاب آمده است که ترامپ دائماً جان کری، وزیر خارجه پیشین آمریکا را در اینکه تهران و واشنگتن با یکدیگر به توافق نرسیدند، مقصر می‌داند. زیرا بنابرادعای ترامپ، او به مقامات ایران گفت که مذاکره نکنند و منتظر کنار رفتن ترامپ از قدرت بمانند. بولتون می‌گوید: ترامپ به شدت دنبال ایده مورد پیگرد قرار دادن کری به دلیل نقض قانون لوگان بود. قانونی که شهروندان را از مذاکره با دولت‌های خارجی منع می‌کند.

در واقع، در حالی که ترامپ از اینکه چرا ایرانی‌ها به مذاکره روی نمی‌آورند، غافلگیر شده بود، بولتون به طور جدی هرگونه ابتکار عمل دیپلماتیک رئیس جمهور را خراب می‌کرد و خواهان جنگ بود. او هیچ تلاشی برای پنهان کردن این واقعیت نمی‌کند و می‌گوید که در بحث‌های داخلی گفته است: تا وقتی حکومت فعلی ایران بر سر کار باشد، نمی‌تواند معامله جدیدی با ایران صورت دهد و بازدارندگی ایجاد کند. وی خواستار افزایش فشار از نظر اقتصادی، سیاسی و نظامی بود.

به طور کلی می‌توان این طور نتیجه گرفت که بولتون و پومپئو تمام تلاششان را برای از بین بردن دیپلماسی به کار گرفتند. در عوض، وزیر خزانه داری، استیو منوچین تلاش می‌کرد که درب‌های گفتگوی دیپلماتیک باز بماند.

منوچین در داخل آمریکا استدلال می‌کند که استفاده مداوم از تحریم‌ها توسط دولت با گذشت زمان منجر به تضعیف این ابزار خواهد شد. وی همچنین هشدار داد که این موضوع، وضعیت دلار را به عنوان ارز ذخیره جهانی تضعیف می‌کند، زیرا سایر کشور‌ها راه‌هایی برای فرار از تحریم‌ها ابداع می‌کنند. اما بولتون این استدلال‌ها را نمی‌پذیرد.

اختلاف میان مقامات دولتی درباره سیاست ایران طی سال گذشته در اظهارات بولتون در اجلاس G۷ بیاریتز فرانسه مشهود بود. وی تصریح می‌کند که منوچین و رئیس جمهور فرانسه، امانوئل مکرون برای تضعیف تحریم‌ها و در نتیجه مذاکره با ایران با یکدیگر به توافق رسیده اند. بولتون گفت: این دقیقاً همان چیزی بود که من و پومپئو برای جلوگیری از آن تلاش کرده ایم.

سپس بولتون جلسه ناهار بین مکرون و ترامپ را توصیف می‌کند، جایی که تقریباً تنها موضوع، ایران بود. از جمله به این مسئله پرداخته شد که آیا ترامپ با جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران دیدار خواهد کرد یا خیر. این برای بولتون تعجب برانگیز بود که ترامپ دیدار با ماکرون را بهترین یک ساعت و نیمی که تاکنون در عمرش گذرانده است، توصیف کرد. بعداً بولتون به نقل از مشاور ترامپ یعنی کلی آن شاو گفت که رئیس جمهور قطعاً می‌خواست با ظریف دیدار کند.

ترامپ برای دستیابی به توافق با دیگر کشور‌ها به یک تیم طرفدار دیپلماسی نیاز دارد

رویکرد ترامپ در سیاست خارجی بر شاخصه‌های بازار املاک و مستغلات و با محوریت افزایش فشار به این امید که طرف مقابل کوتاه بیاید و تن به توافق دهد، استوار بود، شیوه‌ای که از همان ابتدا محکوم به شکست بود. همانطور که اخیراً سوزان دی مگیو، رئیس مؤسسه کوئینسی اظهار کرده است: ترامپ توانایی انجام کار‌های سختی را که در دیپلماسی برای دستیابی به توافقات به خصوص با مخالفان نیاز است، ندارد. کار‌های او بسیار متناقض هستند، ترامپ کاری کرد که احتمال دستیابی به هر نوع توافق با کشور‌های مخالف واشنگتن از بین رفت.

دیپلماسی موفقیت آمیز بین المللی مستلزم تلاش سختی است که توسط یک تیم توانمند از دیپلمات‌ها پشتیبانی شود. اگر ترامپ واقعاً به دنبال معامله با ایران باشد، کنار گذاشتن بولتون اقدام درستی بود و قدم بعدی باید مقابله با مایک پومپئو باشد که به اندازه بولتون مخرب است. لینک کوتاه: کپی در کلیپ بورد کپی لینک برچسب ها: رویداد24 ، بولتون ، ترامپ سرگرمی

منبع: رویداد24

کلیدواژه: رویداد24 بولتون ترامپ

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت www.rouydad24.com دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت www.rouydad24.com بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۸۵۲۱۵۳۲ را به همراه موضوع به آدرس info@khabarban.com ارسال فرمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

تجاوز جوان افغان به دختر ۱۱ ساله پس از آزادی

بازگشت مجری دهه شصت به شبکه دو سیما

افشای جزئیات تازه از املاک نجومی شهرداری قالیباف؛ چگونه یک پرونده فساد «سر به نیست» شد؟

واکنش علی مطهری به سخنان عجیب نماینده شازند درباره مسلمانان چین

کشف بقایای سالم یک ماموت در سیبری

خبر بعدی:

بن‌بست در مذاکرات منچستریونایتد و دورتموند/ شیاطین سرخ در آستانه انصراف از خرید سانچو

عدم توافق دو باشگاه منچستریونایتد و دورتموند در مورد مسائل مالی، عقب نشینی شیاطین سرخ از تلاش برای خرید ستاره انگلیسی تیم آلمانی را در پی داشته است. - اخبار ورزشی -

به گزارش خبرگزاری تسنیم و به نقل از سایت گل، با وجود قرار داشتن جیدون سانچو در صدر فهرست بازیکنان مورد نظر باشگاه منچستریونایتد برای خرید در بازار تابستانی، ممکن است که این بازیکن انگلیسی راهی اولدترافورد نشود چرا که مذاکرات میان دو باشگاه در مورد رقم انتقال به بن‌بست خورده است. به این ترتیب احتمال دارد که اولگنار سولسشایر، سرمربی من‌یونایتد در بازار به دنبال گزینه‌ای جایگزین باشد، هرچند هنوز خروج این باشگاه از مذاکره با دورتموند قطعی نیست.

گویا طرف آلمانی برای فروش سانچو 120 میلیون یورو می‌خواهد اما منچستریونایتد حاضر نیست برای بازیکن سابق منچسترسیتی چنین رقم بالایی بپردازد آن هم در شرایطی که وضعیت مالی‌اش در نتیجه آسیب‌های وارد شده از شیوع ویروس کرونا مانند قبل نیست. این در حالیست که پیش از این زمزمه‌هایی مبنی بر توافق باشگاه منچستریونایتد با خود بازیکن شنیده می‌شد.

به نظر می‌رسد یک دلیل دیگر برای محتاطانه رفتار کردن منچستریونایتد در خرید سانچو، نگرانی از تکرار اشتباهی است که در مورد خرید الکسیس سانچس از آرسنال انجام دادند به خاطر آن لطمات سنگینی بابت پرداخت حقوق‌ نجومی این بازیکن شیلیایی به ساختار اقتصادی باشگاه وارد شد.

منچستریونایتد با 120 میلیون یورو سانچو را جذب می‌کند

 

با این وجود اولگنار سولسشایر در نشست خبری روز گذشته‌اش (سه‌شنبه) احتمال هیچ خریدی از سوی باشگاه را رد نکرد و گفت: فصل نقل و انتقالات طولاتی است و هر خریدی هم مسیر خاص خودش را دارد. شرایط همین است.»

منچستریونایتد اما برای خرید سانچو زمان زیادی ندارد چرا که دورتموند 10 آگوست (5 روز دیگر) را به عنوان مهلت پایانی فروش بازیکنانش تعیین کرده است و بعد از آن قصد دارد فهرست تیم را برای فصل آینده ببندد.

منچستریونایتد اما در حال حاضر آماده پرداخت چنین رقمی به دورتموندی‌ها نیست و به همین دلیل ممکن است به سراغ گزینه‌های بعدی‌اش که یکی از آنها کینگسلی کومان بال فرانسوی بایرن مونیخ است برود.

انتهای پیام/

 

 

R1015163/P/S3,1410/CT10 واژه های کاربردی مرتبط دورتموند منچستریونایتد بیشتر بخوانید... توافق اولیه منچستریونایتد با دورتموند برای جذب سانچو/ تلاش نافرجام چلسی برای جذب اوبامیانگ قیمت ارز و طلا لیگ ایران و جهان بیشتر بخوانید... توافق اولیه منچستریونایتد با دورتموند برای جذب سانچو/ تلاش نافرجام چلسی برای جذب اوبامیانگ واژه های کاربردی مرتبط دورتموند منچستریونایتد پربیننده‌ترین اخبار ورزشی ۱ پیشنهاد برایتون به آژاکس برای انتقال جهانبخش؛ ۱۲ میلیون یورو + یک بازیکن ۲ معاون اقتصادی باشگاه پرسپولیس: پول برانکو را کامل می‌دهیم و محروم نمی‌شویم/ مشخص بود که بازداشتم شایعه است ۳ ابراهیمی: پرسپولیس، فصل آینده هم شانس اول قهرمانی است/ سال‌هاست که قید موفقیت و قهرمانی در آسیا را زده‌ایم ۴ گزینه‌های جانشینی ساری در یوونتوس ۵ تورس پس از پیوستن به منچسترسیتی: تیم گواردیولا یکی از هجومی‌ترین تیم‌های دنیاست ۶ قدوس شاید در آمیا بماند ۷ مورینیو: رابطه‌ام با کاسیاس در رئال‌مادرید بد بود اما الان با هم دوست هستیم / نیمکت‌نشینی او به خاطر خصومت شخصی نبود ۸ فسخ سریالی قرارداد بازیکنان طلبکار در تیم مهرداد محمدی مهمترین اخبار ورزشی سرنوشت مبهم اساسنامه فدراسیون فوتبال نزد فیفا/ تأیید یا تعلیق هیئت رئیسه؟ کیانی: به حیدری گفتم می‌ترسم با کوچک‌ترین برخورد برای استقلال پنالتی بگیری/ اگر قهرمان نشدیم همه مقصر هستیم بنا: هیچ موقع لیگ را دوست نداشتم اما به خاطر بچه‌ها موافق برگزاری‌اش بودم/ کشتی‌گیر اگر حرفه ای فکر کند، ازدواجش در اوج خیلی هم خوب است ۲ پرسپولیسی دیگر در لیست جدید تیم ملی مهمترین اخبار تسنیم روحانی: عید غدیر عید سیاست و حکومت است/ دشمنان نمی‌توانند نظام اسلامی را از مردم بگیرند عروس خاورمیانه رخت عزا به تن کرد؛ افزایش آمار قربانیان انفجار بیروت به ۱۰۰ کشته و ۴ هزار زخمی تلاش ۵ گروه برجسته ایرانی برای ساخت واکسن کرونا/ مطالعات بالینی روی انسان به‌زودی آغاز می‌‌شود ابهامات جدی در خصوص محدودیت ارائه سهام عدالت به جاماندگان/ آقای دژپسند، دارایی ۲۰۰هزارمیلیاردی «ای‌تی‌اف» از کجا آمد؟ نامه معرفی «مدرس خیابانی» وزیر پیشنهادی صنعت اعلام وصول شد درباره ما ارتباط با ما آرشیو اخبار پیوندها بازار پربیننده‌ترین اخبار قیمت ارز و طلا لیگ ایران و جهان ما را دنبال کنید: RSS اینستاگرام توییتر فیسبوک   آپارات   بیسفون   سروش   ویسپی   آی‌گپ
All Content by Tasnim News Agency is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.

دیگر خبرها

 • پیشنهاد پذیرش توافقات مزدی کارگر و کارفرما در تأمین اجتماعی
 • چشم امید پادگان اردبیل به مصوبه شورای عالی معماری؛عدم توافق یا توافق بد؟
 • بیست و چهار ساعت دلهره در باشگاه پرسپولیس
 • پسر 16 ساله را جلوی کافی شاپ کتک زدند و با خود بردند / در زهک رخ داد
 • مشاور بایدن از تصمیم او درباره ایران خبر داد
 • گام‌های تازه در مسیر دستیابی به واکسن کرونا
 • واکنش ترامپ به انفجار بیروت/ اصابت راکت به نزدیکی سفارت آمریکا/ بررسی توافق تجاری چین و آمریکا
 • حریق در گاوداری و انبار علوفه/ دام‌ها جان سالم به در بردند
 • يادداشت / ايران و چين در تلاش براي توافق راهبردي
 • واکنش ایران به قرارداد نفتی آمریکا و گروه کُرد سوری
 • موسوی: ایران امضای قرارداد نفتی آمریکا در سوریه اعتبار قانونی ندارد
 • صهیونیست‌ها نگران توافق ایران و چین
 • ناتوانی بورس در دستیابی مجدد به ابرکانال ۲ میلیون واحدی
 • بولتون: اگر ترامپ در انتخابات پیروز شود آمریکا از ناتو خارج می شود
 • اگر ترامپ در انتخابات پیروز شود آمریکا از ناتو خارج می شود
 • ایران و چین در تلاش برای توافق راهبردی
 • دومین ترجمه کتاب بولتون برای چاپ آماده می‌شود
 • ایران امنیت مسیر انتقال انرژی به چین را تأمین می‌کند/ تلاش مثلث عبری_عربی_غربی برای اخلال در توافق 25 ساله
 • آسیب‌هایی که ترامپ به سیاست خارجی وارد کرد/کدام کشورها سود بردند؟