فرارو- انعقاد قرارداد همکاری بلند مدت ۲۵ ساله بین ایران و چین طی روز‌های اخیر جنجال‌های بسیاری را مطرح کرده، از یک طرف موافقان این مسئله معتقدند، در شرایطی که ایران قرار دارد، برای رهایی از این وضعیت به چنین قراردادی نیاز است، اما در طرف مقابل مخالفان می‌گویند، این قرارداد در شرایط تعادل و برابر بسته نمی‌شود و طبعا در چنین شرایطی، این امر به نفع طرف چینی تمام خواهد شد.

به گزارش فرارو، بهرام امیر احمدیان کارشناس مسائل چین با اشاره به اینکه تمام گمانه‌زنی‌هایی که رسانه‌ها و برخی از مقامات سابق در مورد قرارداد همکاری بلند مدت ایران و چین انجام‌ می‌دهند، تنها حدس و گمان است، به فرارو گفت: مسئولان وزارت امور خارجه این مباحث مطرح شده را تکذیب کرده‌اند، بنابراین ما نیز باید به موضع رسمی کشور در این رابطه استناد کنیم و نمی‌شود بر اساس اظهار نظر‌های ژورنالیستی در این زمینه به اظهارنظر پرداخت.
این استاد دانشگاه تهران با اشاره به اینکه چین دومین قدرت اقتصادی جهان است، بیان داشت: طبیعتا امضای قرارداد همکاری با چنین کشوری برای ما نباید بد باشد، در حال حاضر بسیاری از کشور‌های دیگر نظیر آمریکا با چین میلیارد‌ها دلار تبادل اقتصادی دارند، در این رابطه چین یکی از سه شریک برتر تجاری ما محسوب می‌شود، اما در مقابل برای چنین حجم تجارت با ایران یک درصد از مبادلات این کشور را شامل نمی‌شود، بنابراین این مطالبی که برخی می‌گویند کشور را به چینی‌ها فروخته‌اند، هیچ مبنا و اساسی ندارد و بسیار بی‌معنا است.
امیر احمدیان ادامه داد: چینی‌ها قرار است خرید نفت از کشورمان را افزایش دهند و منابع این امر را به صورت صادرات کالا و همچنین نقد و در قالب یوآن به کشورمان پرداخت کنند، حال در شرایطی که حدود چهار سال از آن زمان می‌گذرد، آمریکا از برجام خارج شده و ایران نیز تحت شدیدترین تحریم‌ها قرار دارد و فروش نفت نیز با افت فاحشی روبرو بوده، بنابراین ما باید این قرارداد را با چینی‌ها امضا کنیم تا بتوانیم هم فروش نفت خود را افرایش دهیم و هم به منابع ارزی دسترسی پیدا کنیم.
این استاد دانشگاه تهران در واکنش به برخی از اظهارنظر‌ها که این قرارداد را با معاهده‌های ننگین دوران قاجار مقایسه می‌کنند، گفت: الان کشور به هیچ عنوان با دوران قاجار قابل مقایسه نیست و دیگر چنین اتفاقاتی رخ نخواهد داد، چرا که کشورمان در حال حاضر یک قدرت منطقه‌ای به حساب می‌آید و علیرغم تحریم‌های بی سابقه آمریکا اما، کماکان ایران به راه خود ادامه می‌دهد، بنابراین نباید از این قرارداد ترسید بلکه باید با هوشمندی و درایت به وسیله آن منافع کشورمان را تامین کرد.   علی بیگدلی
این قرارداد در شرایط برابر بسته نمی‌شود
علی بیگدلی کارشناس روابط بین‌الملل در گفتگو با فرارو با اشاره به اینکه ذات انعقاد قرارداد بین دو کشور از لحاظ منطق بین‌الملل امری مثبت قلمداد می‌شود، گفت:، اما اینکه این قرارداد در چه شرایطی بسته شود، نیز از اهمیت بسزایی برخوردار است، در مورد قرارداد همکاری بلند مدت و ۲۵ ساله بین ایران و چین باید گفت، این مسئله در حالت تعادل منعقد نمی‌شود و به طور قطع در این معاهده چینی‌ها دست برتر را خواهند داشت.
وی افزود: ایران فاقد زیرساخت‌های اقتصادی است و بر همین اساس نمی‌توان در موازنه قدرت با چینی‌ها موفق عمل کرد، از سوی دیگر درحالیکه در ایران نگاه به شرق به صورت جدی دنبال می‌شود، خود چین با الگوبرداری از مدل توسعه غرب، امروز این جایگاه را به دست آورده است، در این رابطه بنده در سال ۱۹۷۷ جزء اولین افرادی بودم که از طرف دانشگاه تهران برای مطالعه اوضاع چین به این کشور سفر کردم و بعد از آن طی مقاله‌ای با عنوان «چین، مائویسم را به خاک می‌سپارد» استدلال کردم که این کشور از مواضع گذشته خود دست کشیده است.
بیگدلی اظهار داشت: حال که ما بخواهیم از مدل توسعه چینی استفاده کنیم، به نظرم راه را اشتباه رفته‌ایم، گیریم چین بخواهد ۴۸۰ میلیارد دلار در ایران سرمایه‌گذاری کند، این سرمایه‌گذاری بسیار سخت خواهد و ما زیر سلطه اقتصادی و سیاسی چین خواهیم رفت، از سویی گفته می‌شود چندین هزار از مامورین چینی نیز برای نظارت بر اجرای این قرارداد به ایران خواهند آمد برای تامین منافع این کشور، که این مسئله نیز عواقب و تبعات بسیاری را به دنبال دارد.   بیشتر بخوانید: برنامه همکاری ۲۵ ساله ایران و چین؛ گشایش ارزی در راه است؟ توافق ایران و چین محرمانه نیست/ مخالفت احمدی‌نژاد سیاسی‌کاری است
این کارشناس مسائل بین‌الملل با تاکید بر اینکه چین در حال از دست دادن بازار ۷۵۰ میلیارد دلاری خود در آمریکا است، بیان داشت: با توجه به جنگ تجاری که بین این دو کشور وجود دارد، ترامپ در حال محدود کردن بازار چین در آمریکا است و این مسئله برای چینی‌ها بسیار عواقب بدی را به دنبال داشته، بر همین اساس این کشور به دنبال بازار‌های جدید است، که در این رابطه خاورمیانه یک گزینه مناسب برای چینی‌ها به شمار می‌رود و ایران نیز با توجه به اوضاعی که با آن روبرو است، یک مقصد مناسب برای چینی‌ها، بنابراین این کشور برای حفظ و تامین منافع خود به دنبال حضور بلندمدت در ایران است.
وی با اشاره به اینکه انعقاد قرارداد همکاری بلندمدت بین ایران و چین از زمان احمدی‌نژاد مطرح بوده است، اضافه کرد: تا زمانیکه ما در برخی از راهبرد‌ها و سیاست‌های خود تجدید نظر نکنیم، هر نوع قرارداد همکاری بلند مدت و استراتژیک با کشور‌هایی نظیر چین برای ما ضرر و زیان به همراه دارد، بنابراین از نظر بنده انعقاد چنین قراردادی با چین منافع ایران را تامین نخواهد کرده و با آن مخالف هستم.   مرتضی افقه برد-بردی در کار نخواهد بود
مرتضی افقه اقتصاددان در گفتگو با فرارو با اشاره به اینکه از نظر اقتصادی قرارداد بلند مدت بین ایران و چین نمی‌تواند، معامله‌ای برد-برد برای طرفین باشد، اظهار داشت: با توجه به این که ما سه سال است که در تنگنای اقتصادی قرار داریم، به طور قطع شرایط یکسانی برای انعقاد قرارداد وجود ندارد، از سوی دیگر در چنین شرایطی چین نیز از وضعیت ما آگاه است و به طور قطع امتیازات بیشتری را نسبت به گذشته طلب کرده است.
وی افزود: اگر این قرارداد در کوتاه مدت بسته می‌شد و تا زمانیکه ما در شرایط سختی داریم، به نفع ما بود، اما الان که این قرارداد مدتش ۲۵ سال است، نمی‌توانیم بگوییم که ۱۰۰ درصد این قرارداد به نفع ما است، اینکه حال بگوییم، چون چین تنها از ما نفت می‌خرد، بعد ما بیایم چنین قراردادی با آن‌ها ببندیم، به اعتقاد بنده چنین مسئله‌ای از نظر اقتصادی نمی‌تواند برای ما منافع زیادی را تامین کند.
افقه با اشاره به اینکه نفع این قرارداد برای ما فروش نفت به چین با دردسر‌های کمتری است، گفت: اما در مقابل بازار‌های ما پر می‌شود از کالا‌های چینی آن هم نه کالای درجه یک، بلکه درجه سه یا چهار، از سویی گفته می‌شود چین می‌خواهد ۴۸۰ میلیارد دلارد زیرساخت‌های مختلف ایران سرمایه‌گذاری کند و، چون کشور نیاز به سرمایه‌گذاری خارجی و جذب آن دارد، بنابراین این مسئله بهترین فرصت است، اما این تنها یک طرف قضیه است که نگاه می‌شود.
این استاد دانشگاه بیان داشت: در طرف دیگر ماجرا به واقع کشور ما دروازه‌ای می‌شود برای کالا‌های چینی و این می‌تواند برای اقتصاد ما مخاطراتی را داشته باشد، بعد هم اینکه منافع ما زمانی تامین می‌شود که در رقابت بین غرب و شرق بهترین امتیازات را دریافت کنیم، نه حال که به طور کامل به سمت شرق چرخش کرده‌ایم، معلوم است که نمی‌توانیم امتیازات و منافعی را که باید از آن‌ها بگیریم، را به دست آوریم، از سوی دیگر اگر فرض را بگیریم که بستر محیا است برای صادرات کالا با چین، ما از نظر تولیدی و صنعتی آنقدر کشش نداریم که بخواهیم از بازاری مانند چین استفاده کنیم.
وی اضافه کرد: چراکه در داخل آنقدر برای تولید و صادرات موانع و مشکلات بسیار زیادی وجود دارد که مانع از آن می‌شود تا صادرات به راحتی شکل بگیرد، از طرفی طی این سال‌ها ما صادرات کالای صنعتی به چین نداشته‌ایم، بلکه بیشتر در زمینه محصولات کشاورزی و خشکبار مانند پسته و کالایی نظیر فرش فعال بوده‌ایم، زمانی می‌توان از برتری صادراتی به چین حرف زد که بتوان کالای صنعتی را در مقیاس انبوه به چین صادر کرد، صادرات پسته و فرش نهایتا مجموعش بشود ۵ میلیارد دلار، اما در مقابل میزان وارداتی که از چین صورت می‌گیرد، این رقم بسیار ناچیز است، بنابراین باید گفت، این قرارداد از لحاظ اقتصادی نمی‌تواند برای کشورما مفید فایده باشد.

منبع: فرارو

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت fararu.com دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت « فرارو» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه در مورد انتشار این خبر انتقاد یا پیشنهادی دارید لطفاً با آدرس ایمیل [KHABARBAN] مکاتبه فرمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

واکنش علی مطهری به اظهارات سیدحسن نصرالله درباره سفر مکرون به لبنان

مسکن ارزان می‌شود؟ خانه بخریم یا نخریم؟

فیلم| کشتار وحشیانه سگ‌های خیابانی در اهواز

قیمت پراید از ۱۰۰ میلیون گذشت!

اتلاف وحوش به مرگ طبیعی موضوع خبر سازی نیست

خبر بعدی:

پکن: آمریکا، اتهامِ کار‌هایی را که خودش مرتکب می‌شود، به چین می‌زند

خبرگزاری فارس: «کای تیان کای» سفیر چین در آمریکا در نشست اندیشکده «آسپن» درباره تنش‌های جاری در روابط دو کشور و اتهام‌زنی‌های بی‌اساس مقام‌های واشنگتن علیه شرکت‌های چینی و همچنین شبکه اجتماعی «تیک تاک» هشدار داد.

به نوشته روزنامه چینی «مردم»، کای تیان کای در این نشست اعلام کرد که آمریکا باید به زدن اتهام‌های بی اساس به شرکت‌های چینی شامل تیک تاک پایان داده و به آن‌ها یک زمین برابر برای رقابت با شرکت‌های آمریکایی بدهد.

وی با رد درخواست‌های مقام‌های آمریکایی درباره شرکت‌های چینی و تیک تاک گفت: «من فکر نمی‌کنم که مدرکی وجود داشته باشد که هیچ شرکت (چینی) دارد اطلاعاتش را به دولت چین می‌دهد. افرادی این اتهامات را می‌زنند، اما هرگز هیچ مدرکی ارائه نمی‌کنند».

به گفته سفیر چین در آمریکا، «ما اغلب شکایت‌هایی را در این باره که ما به شرکت‌های آمریکایی یک زمین برابر برای رقابت (بات شرکت‌های چینی) نمی‌دهیم، می‌شنویم، اما بیش از پیش ما معتقدیم که این ما هستیم که باید درباره فقدان یک زمین برابر برای رقابت شرکت‌های چینی در اینجا (آمریکا) شکایت کنیم».

وی ادامه داد: «یک میزانی از مداخله سیاسی و مداخله دولت در بازار (آمریکا) وجود دارد، یک تبعیض علیه شرکت‌های چینی وجود دارد، اما این شرکت‌ها فقط شرکت‌های متعلق به بخش خصوصی هستند».

کای تیان کای خطاب به حاضران در نشست اندیشکده آسپن گفت: «منصفانه نیست که بدون ارائه هر گونه مدرکی اتهام زنی شود و به چین درباره ندادن زمینه برابر برای رقابت به شرکت‌های آمریکایی اتهام زده شود در حالی که آن‌ها خودشان دارند شرکت‌های چینی را از دسترسی به هرگونه زمینه برابر برای رقابت منع می‌کنند، این شدیدا غیرمنصفانه است».

دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا پنجشنبه هفته گذشته یک فرمان اجرایی صادر و تبادلات مالی آمریکا با شرکت فناوری «بایت دنس» (Bytedance) صاحب شبکه اجتماعی چینی «تیک تاک» را ممنوع کرد. وی همچنین فرمان اجرایی مشابهی علیه «وی چت» یک پیام رسان و شبکه اجتماعی دیگر چینی صادر کرد.

سفیر چین در آمریکا در نشست آسپن تنش‌های جاری در روابط پکن و واشنگتن را جدی خواند.

او با بیان اینکه روابط چین و آمریکا در «یک برهه بسیار حساس» قرار دارد، خواستار این شد که دو کشور به منظور حفظ منافع بلندمدت مردمشان و همچنین جهان، «انتخاب‌های درست» را در پیش بگیرند.

کای تیان کای گفت: «ما در روابطمان بین چین و ایالات متحده آمریکا در یک برهه بسیار حساس قرار داریم و ما به نوعی می‌توانیم بگوییم که (تنش‌ها در روابط دو کشور) از زمان سفر تقریبا نیم قرن پیش دکتر هنری کیسینجر (به چین) بی سابقه بوده است».

به گفته او، «انتخاب‌هاییی که ما امروزه انجام می‌دهیم نه تنها روابط بین این دو کشور بزرگ را ترسیم خواهد کرد بلکه آینده جهان را هم ترسیم خواهد کرد در نتیجه ما باید تصمیم‌های درستی اتخاذ کنیم و باید اساس (تصمیماتمان) را روی منافع بلندمدت مردمانمان و جهان قرار دهیم».

سفیر پکن در واشنگتن اتهام‌زنی‌ها علیه کنسولگری چین در هیوستون یا دیگر نهاد‌های دیپلماتیک این کشور در آمریکا درباره «جاسوسی» را «کاملا بی‌اساس» خواند و گفت: «افراد نمی‌توانند فرض بگیرند که دیگران همه این کار‌هایی که خودشان دقیقا در دیگر کشور‌ها می‌کنند را انجام می‌دهند. مشکل همین جا است و آن اینکه افرادی دقیقا دارند همین کار‌ها را در برخی کشور‌ها انجام می‌دهند و حالا دارند دیگر کشور‌ها را متهم می‌کنند. ما (چین) هرگز این کار را نمی‌کنیم».

وی افزود: «خیلی بد است که طرف آمریکایی تصمیم به بستن کنسولگری ما در هیوستون گرفت. ما بر اساس اصل متقابل در دیپلماسی، باید پاسخ می‌دادیم، اما قطعا از همان ابتدا خواهان چنینی چیزی نبودیم و قطعا خواهان تشدید تنش نیستیم».

دیگر خبرها

 • فهم، نقد و تحلیل ادعا و دلیل مدعیان و مخالفان علم دینی
 • رهبر مخالفان بلاروس به لیتوانی رفت
 • موافقان و مخالفان تمدید تحریم تسلیحاتی ایران؛ رویترز: ناکامی اروپا در جلب توافق روسیه و چین
 • زمان جلسه رأی اعتماد به وزیر پیشنهادیصمت
 • فردا؛ جلسه رأی اعتماد به وزیر پیشنهادی "صمت"
 • فردا؛ جلسه رأی اعتماد به وزیر پیشنهادی صمت
 • فردا؛ جلسه رأی اعتماد به وزیر پیشنهادی"صمت"
 • جلسه رأی اعتماد به وزیر پیشنهادی"صمت" فردا ۲۲ مرداد
 • شرکت چینی اسپانسر جدید پاری سن ژرمن
 • آمریکا شرکت‌های چینی را از بورس اخراج می‌کند
 • تظاهرات مخالفان و حامیان دولت تایلند در بانکوک
 • آیا اعتراضات در بیروت غیرعادی و متعلق به مخالفان حزب‌الله است؟
 • اقدام تلافی جویانه چین علیه تحریم های آمرایکا
 • خبر عجیب درباره مهاجم پرسپولیسی ها؛ علیپور با چینی ها قرارداد بست!
 • توافق اولیه علی علیپور با باشگاه چینی
 • ستاره پرسپولیس با یک تیم چینی قرارداد بست!
 • روابط چين و آمريکا در مرحله بسيار حساسي است
 • چین 11 آمریکایی را تحریم می‌کند
 • نگاه به شرق راهی برای تحقق چشم انداز 20 ساله است/ بلوک شرق فقط به چین خلاصه نمی‌شود