هفتم مرداد سالگرد دومین قهرمانی استقلال در آسیا است؛ افتخار بزرگی که به‌واسطه آن استقلال دومین ستاره را هم بر روی سینه چسباند تا امروز کری ستاره‌ها بیشتر از هر مورد فنی و غیرفنی دیگری بین هواداران فوتبال در ایران به چشم بیاید. استقلالی‌ها در آن سال‌ها از قدرت‌های بلامنازع آسیا به‌شمار می‌رفتند و جالب اینکه اگر بخت با آنها یار بود، می‌توانستند با همان تیم ۱۹۹۰ در سال بعد هم یک عنوان قهرمانی دیگر را کسب کنند، هرچند ضربات پنالتی در فینال این فرصت را از آنها گرفت تا آخرین قهرمانی آبی‌پوشان به همان سال ۹۰ میلادی یعنی حدود ۳۰ سال قبل در بنگلادش مربوط شود.

پرویز مظلومی که در دهه ۶۰ با گلزنی‌هایش به‌عنوان یکی از ارکان موفقیت استقلال به‌شمار می‌رفت، در آن دوره به‌عنوان دستیار مرحوم منصور پورحیدری آبی‌پوشان را همراهی و در قامت مربی، قهرمانی آسیا را تجربه کرد.

مظلومی که این روزها به‌واسطه سرمربیگری‌اش در تیم‌ملی جوانان یک بار دیگر نامش بر سر زبان‌ها افتاده از پیشکسوتان خوشنام و باسابقه استقلال محسوب می‌شود و به همین واسطه و به‌بهانه سالگرد قهرمانی آبی‌پوشان در آسیا به‌سراغ وی رفتیم و درمورد این رقابت‌ها با او به گفت‌وگو پرداخته و بعضا خاطره‌بازی کردیم و در لابه‌لای این صحبت‌ها درمورد شرایط اخیر استقلال و برخی انتقادات و اظهاراتی که درباره انتخابش به‌عنوان سرمربی تیم‌ملی جوانان شده نیز نظراتش را جویا شدیم. گفت‌وگوی «فرهیختگان» با سرمربی جدید تیم ملی جوانان و سرمربی پیشین استقلال را در ادامه می‌خوانید.

از سالگرد دومین قهرمانی آسیا آغاز کنیم. چه خاطراتی از این قهرمانی در ذهن شما باقی مانده است؟

قهرمانی در آسیا همه‌اش خاطره است. قبل از برگزاری دور نهایی یک اردوی تدارکاتی را در سالار دره ساری برگزار کردیم و روزی سه جلسه برنامه تمرینی داشتیم و فشار خوبی را به بچه‌ها در این اردوی ۱۰ روزه آوردیم. باور کنید در این 10روز ما ۳۰ جلسه تمرین کرده بودیم و با یک آمادگی خوب به بنگلادش رفتیم، ضمن اینکه یک تیم بسیار هماهنگ و خوب هم داشتیم که جمع‌وجور کردن این تیم و انتخاب ترکیب اصلی هم برای کادر فنی و به‌خصوص مرحوم پورحیدری بسیار سخت بود، اما بچه‌ها هر تصمیمی که گرفته می‌شد، با جان و دل می‌پذیرفتند و اگر بیرون از ترکیب می‌ماندند قبول می‌کردند که بیرون نشسته و به تیم کمک کنند. به‌طور مثال در خط هافبک بازیکنان بزرگی داشتیم که از این تعداد فقط باید به ۵ نفر بازی می‌دادیم.

حتما می‌دانید که در آن زمان سیستمی که استقلال بازی می‌کرد سه پنج دو بود. البته این سیستم را مرحوم پورحیدری به فوتبال ایران معرفی کرد و اتفاقا بازیکنان هم خیلی خوب آن را اجرا می‌کردند. در این بین دو مهاجم خوب به‌نام عباس سرخاب و صمد مرفاوی داشتیم که میرشاد ماجدی و ایمان عالمی هم ذخیره‌های خوبی برای صمد و سرخاب به‌شمار می‌رفتند. ازسوی دیگر خط هافبک بسیار خوبی با حضور نفراتی مثل شاهرخ بیانی، فنونی‌زاده، نامجومطلق و قلعه‌نویی در ترکیب داشتیم، ضمن اینکه بازیکنانی مثل ابطحی و افتخاری را هم به‌عنوان یار کمکی به این رقابت‌ها برده بودیم.

پس حتما درک می‌کنید که انتخاب ترکیب اصلی و چینش نفرات با حضور چنین بازیکنانی برای کادر فنی و سرمربی چقدر سخت بود و ما از این لحاظ دشواری‌های خاص خودمان را داشتیم. درنهایت آن انسجام و همدلی که بین بازیکنان وجود داشت، این حس را به‌وجود می‌آورد که باید استقلال موفق باشد و واقعا برای بازیکنان مهم نبود که خودشان بازی می‌کنند یا دیگری؛ یعنی اگر بازی می‌کردند با جان و دل در میدان حضور پیدا کرده و اگر هم روی نیمکت می‌نشستند هر لحظه برای حضور در میدان آماده بودند و در غیر این‌صورت تیم و همبازیان خود را دعا و با نگرانی کار را دنبال می‌کردند. کسی حاشیه نمی‌ساخت و همه دل‌شان در زمین بود و حتی اگر نیاز بود ۵ دقیقه به میدان بروند در همین مدت کوتاه در زمین بیشترین زحمت را می‌کشیدند و سعی می‌کردند برای تیم مفید باشد.

شرایط میزبان به‌عنوان کشوری که صاحب سبک فوتبال نیست چطور بود؟

در بنگلادش سختی زیادی کشیدیم. هوا بسیار گرم و شرجی بود و ناگهان باران‌های شدیدی شروع به بارش کرده و زمین را تبدیل به باتلاق می‌کرد. تمرینات در زمین کریکتی برگزار می‌شد که ته آن معلوم نبود، ولی جمعیت و هواداران زیادی برای تماشای مسابقات می‌آمدند که فضای خوبی را ایجاد می‌کرد، با این حال بچه‌ها شرایط را خوب مدیریت کردند و دیگر نیاز به اداره ما نبود، این درحالی است که اکثر تیم‌ها در یک هتل بودند و کنترل کردن بچه‌ها دشوار بود، اما آنها به‌خوبی شرایط را مدیریت کرده و درکنار تیم‌های دیگر با نظم و انضباط خوبی کار را پیش بردند.

خاطره‌ای خاص و شیرین از آن دوران به یاد دارید؟

یادم می‌آید دو بازیکن‌مان یعنی رضا حسن زاده و فرشاد فلاحت‌زاده خیلی شکمو و هم‌اتاقی بودند. در هتل ما برای اینکه کسی چیزی به داخل اتاق نبرد، ممنوعیت‌هایی را به‌وجود آورده بودیم، اما این دو بازیکن دم یک نفر را پایین هتل دیده بودند و از او موز و نارگیل می‌گرفتند. فقط برای من جای سوال داشت که آنها نارگیل را با چه چیزی در اتاق‌شان می‌شکستند! موز هم که بسیار ارزان‌قیمت بود و این دو بازیکن شکموی ما بعضی وقت‌ها کنترل خود را از دست می‌دادند.

این درحالی بود که ما کنترل غذایی خوبی داشتیم، اما این دو نفر از دست ما دررفته بودند. یادم می‌آید زمانی که به‌همراه آقای پورحیدری به اتاق‌ها سرکشی می‌کردیم، در ساک آنها پر از پسته و فندق و این چیزها وجود داشت، درحالی‌که ما این چیزها را خودمان برای قوت و انرژی بچه‌ها به‌موقع به آنها تحویل می‌دادیم.

به‌جز شما و بونژاک چه افراد دیگری دستیار پورحیدری در این رقابت‌ها بودند؟

به‌جز ما دکتر شهرآبادی به‌عنوان پزشک تیم بسیار زحمت می‌کشید. یادش بخیر آن زمان چقدر سرم به ما می‌زد! هر روز به بچه‌ها سرم می‌زدیم، آن‌هم در شرایطی که استقلال مشکلات زیادی ازلحاظ مالی داشت. از سوی دیگر مرحوم بونژاک هم زحمات زیادی می‌کشید و جا دارد در این سالگرد دومین قهرمانی آسیا از او هم یاد کنیم.

سال بعد هم درحالی‌که در آستانه کسب یک قهرمانی دیگر بودید، نایب‌قهرمان آسیا شدید.

درست است. واقعا حیف که ما نتوانستیم در سال بعد ستاره سوم و قهرمانی آسیا را هم به‌دست بیاوریم و اگر می‌دانستیم امروز تا این حد ستاره ارزش پیدا کرده و یکی از نمادهای اصلی کُری‌خوانی می‌شود، این‌قدر راحت آن را از دست نمی‌دادیم. به‌جز آن هم در ۲ دوره دیگر که در هر دوبار میزبان دور نهایی رقابت‌ها بودیم نیز به‌راحتی و خیلی مفت دو ستاره دیگر را هم از دست دادیم.

یک‌بار که بارندگی در ورزشگاه آزادی غافلگیرمان کرد و در یک دور هم که حتما به‌یاد دارید در زمان سرمربیگری مرحوم ناصر حجازی چه اتفاقاتی افتاد و آن دور هم خیلی مفت قهرمانی را دادیم و درمقابل انبوه هواداران استقلال نایب‌قهرمان شدیم. درواقع فکر این روزها را نمی‌کردیم که این ستاره‌ها چقدر مهم می‌شوند! در همان سال که نایب‌قهرمان شدیم، در قطر الریانی را در نیمه‌نهایی شکست دادیم که در آن سال یکی از قدرت‌های قاره بود و اصلا فکر نمی‌کردیم

در بازی فینال مقابل الهلال کار گره بخورد و درحالی‌که یک بر صفر هم جلو بودیم، متاسفانه در دقایق پایانی گل مساوی را خوردیم و در ضربات پنالتی هم بازی را واگذار کرده و نایب‌قهرمان آسیا شدیم. متاسفانه کسانی که رویشان حساب باز کرده بودیم مثل مرفاوی و سرخاب پنالتی‌هایشان گل نشد یا مثلا احمدرضا عابدزاده که در دوران اوج قرار داشت، پنالتی‌ها را خورد، درحالی‌که شاکله همین تیم به اتفاق عابدزاده در پکن با سرمربیگری علی پروین درحالی قهرمان شدند که عابدزاده پنالتی‌های حساسی را در آن رقابت‌ها مهار کرد و موجبات قهرمانی تیم‌ملی در بازی‌های آسیایی شد.

برسیم به استقلال فعلی. حتما بازی مقابل پارس جنوبی را دیدید. به‌نظر می‌رسد شرایط استقلال باوجود آنکه فرازونشیب زیادی دارد، اما روبه بهبود است.

خدا را شکر و انشاءالله شرایط همین‌طور پیش برود و استقلال بتواند امسال دومی را به‌دست بیاورد، هرچند کمی باز هم استارت‌مان دیر خورد، ولی هنوز هم دیر نشده و به امید خدا این رتبه حفظ شود تا سهمیه آسیا به دست آمده و از این به بعد تیم هم‌وغم خود را برای جام حذفی بگذارد.

هواداران استقلال یک کمپین را در فضای مجازی راه انداختند تا استراماچونی را برگردانند. این موضوع چقدر می‌تواند در این فضا که فرصت زیادی تا ازسرگیری مرحله گروهی لیگ قهرمانان آسیا و آغاز فصل بعد باقی نمانده به استقلال کمک کند؟

اصلا نباید افکار عمومی را به آن سمت ببرید. حدود دو سه ماهی در گذشته این مسائل به استقلال لطمه زد و حتما به‌یاد دارید که این تیم که صدرنشین بود، در آن مدتی که استراماچونی رفته بود ۷ امتیاز را خیلی راحت و مفت از دست داد؛ یعنی تیم صدرنشین بدون مربی ناگهان ورق برایش چرخید و امتیازات مفتی را از دست داد. پس نباید اجازه داد تا دوباره فضا به‌سمتی برود که در فاصله کم باقیمانده استقلال دوباره دچار حواشی رفتن و آمدن این و آن شود و باید اجازه داد تا فرهاد مجیدی با تمرکز کارش را انجام دهد.

یعنی موافق ابقای فرهاد مجیدی برای فصل آینده هستید و این موضوع را در این برهه زمانی منطقی‌تر می‌دانید؟

بله، فرهاد باید بماند و کارش را انجام دهد تا بتواند با یک برنامه‌ریزی خوب استقلال را به جایگاهش برساند. مگر می‌شود یک مربی را برای سه‌چهار ماه آورده باشیم و بعد با او خداحافظی کنیم؟

شایعاتی هم وجود داشت مبنی‌بر اختلاف بین بازیکنان استقلال و مجیدی و این‌طور عنوان کرده بودند که درصورت ابقای مجیدی برای فصل آینده برخی بازیکنان مثل علی کریمی از استقلال جدا خواهند شد!

چنین مسائلی وجود ندارد. فرهاد را بچه‌ها دوست دارند و خودش هم این موضوع را می‌داند. اینها هم شیطنت‌های رسانه‌ای است. الان فضایی که درمورد استراماچونی درست کرده‌اند را ببینید. او مربی خوب و زحمتکشی بود و تلاش‌های زیادی را برای استقلال متحمل شد، اما او هم در هفته‌های نخست با استقلال نتیجه لازم را نگرفت و بعد به‌مرور این اتفاق افتاد و توانست این تیم را تا صدر جدول پیش ببرد. آمار‌ها همه مشخص هستند و می‌توانید آمار روزهای اول و روزهای آخر سرمربی ایتالیایی را ببینید و با هم مقایسه کنید. الان هم که دوباره فضا را به‌سمتی بردند که رسانه‌ها مدام اسم این مربی ایتالیایی را می‌آورند و انگار یادشان رفته که از نبودن و رفتن استراماچونی در آن ماه‌ها تا چه اندازه استقلال لطمه‌ خورد.

هرچند بودنش هم موجب استفاده این تیم بود، اما باشگاه از نبودنش به‌اندازه کافی لطمه خورد، بنابراین ذهن‌ها را به‌سمت‌وسوی دیگر نبرید و اجازه دهید فرهاد کارش را بکند و تیم برای سال آینده آرامش داشته باشد و خوب بسته شود و با آرامش نیز کارشان را انجام بدهند. همیشه در فصل نقل‌وانتقالات این مسائل وجود داشته که به‌طور مثال می‌گویند این می‌رود و آن می‌آید و همیشه هم در رسانه‌ها چند بازیکن‌مان رفتنی هستند و چند نفر دیگر هم پیشنهاد از اروپا و خارج از کشور دارند، با این‌حال هواداران باید یک مقدار صبر و حوصله داشته باشند، هرچند می‌دانم صبر و حوصله‌شان هم تمام شده، چون در این ۴ سال تیم مشکلاتی داشته که نتوانسته قهرمان شود و بیشترین فشار و ناراحتی را آنها متحمل شده‌اند. درست است که در این چند سال اخیر دوبار قهرمان جام حذفی شده‌ایم، اما برای لیگ دیگر نوبت استقلال است و انشاءالله فصل آینده استارت قهرمانی را خواهد زد.

یکی از سایت‌های معاند بعد از انتخاب شما به‌عنوان سرمربی تیم‌ملی جوانان این‌طور تیتر زده بود که انتخاب مظلومی برای تیم‌ملی یک انتخاب سیاسی است .

آنها از همه‌چیز ایراد می‌گیرند، ولی شما بدانید اصلا پرویز مظلومی سیاسی نیست و مملکتش را دوست دارد و اگر موردی هم باشد، با جان‌ودل جلو می‌رود، هرچند خوشحالم که بیگانه‌ها این‌طور ما را سیاسی می‌دانند. اما رزومه مظلومی کارنامه اوست. اتفاقا خیلی‌ها هم به من گفتند تیم‌ملی جوانان برای تو کوچک است، اما در پاسخ گفتم خدمت کردن به مملکت کوچک و بزرگ ندارد. وقتی که پیشنهاد شد فقط خدمت به مملکت را دیدم. آن‌هم برای تیمی که روی زمین مانده بود و تا قبل از من هم به چند نفر پیشنهاد شده بود، اما نیامدند، و من آمدم تا کمک کنم. تا جایی هم که بتوانم، تجربیاتم را به جوانان انتقال می‌دهم و به‌قدری تجربه دارم که بتوانم این کار را به‌نحو احسن انجام بدهم.

در هرصورت در این مملکت بنده یک زمانی سرمربی تیم‌ملی فوتبال ایران بودم. به‌همراه یک‌سری از مربیان جوان، کارها را پیش می‌بریم و با یک برنامه‌ریزی خوب سعی می‌کنیم تجربیات‌مان را به بهترین شکل انتقال داده و موفق شویم. تا به‌حال که استقبال بزرگان فوتبال در داخل و رسانه‌ها از این انتخاب خوب بوده و درمورد خارجی‌ها هم خوشحالم که این حرف‌ها را می‌زنند و چنین نظراتی دارند. اما مطمئن باشید اگر مظلومی سیاسی بود، چهارسال در خانه نمی‌نشست و اگر سیاسی بود، در استقلال سال‌دومی که قرارداد داشت، به‌راحتی او را کنار نمی‌گذاشتند و راحت به‌واسطه همین مسائل سیاسی می‌ماند. خیر این‌طور نیست، ما همیشه نان بازوی خودمان را خورده‌ایم.

تا چه اندازه برای موفقیت با تیم‌ملی جوانان انگیزه و برنامه دارید؟ می‌توانید با این تیم به جام‌جهانی صعود کنید؟

ما تمام تلاش‌مان را می‌کنیم، هرچند شرایط دشوار است و به‌واسطه کرونا و اتفاقاتی که در این چندماه افتاده یک مقدار وضعیت پیچیده است‌. نداشتن بازی تدارکاتی و موارد دیگر هم به دشواری اوضاع کمک کرده است.

رحمان رضایی چطور یک‌شبه از دستیاری شما انصراف داد؟

من هم نمی‌دانم. او روز قبل صحبت کرده بود که می‌آید و در جلسه ما هم حاضر شد، اما فردایش اعلام کرد نمی‌آید. در این‌خصوص من هم مطلع نیستم و بهتر است از خودش سوال کنید، اما کسی که در یک روز تصمیم می‌گیرد بیاید و فردایش می‌گوید نمی‌آیم، بهتر است اصلا نباشد.

یعنی الان فقط حضور حسین کاظمی در تیم‌ملی قطعی شده است؟

درحال حاضر دو سه نفری هستند که باید بررسی‌های لازم را روی آنها انجام بدهیم. تیم‌ملی مثل باشگاه نیست و مربی تیم‌ملی را باید خیلی جاها تایید کنند. درحال حاضر هنوز کسی برای دستیاری و مربیگری تیم‌ملی جوانان به‌صورت قطعی انتخاب نشده است.

فرهیختگان/محمدرضا حاجی‌عبدالرزاق

منبع: بیتوته

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت www.beytoote.com دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «بیتوته» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه در مورد انتشار این خبر انتقاد یا پیشنهادی دارید لطفاً با آدرس ایمیل [KHABARBAN] مکاتبه فرمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

اجازه برخورد شدید با گرانفروشی ایرانسل و همراه اول صادر شد

معمای وعده اقتصادی دولت به مردم؛ خروج از لیست سیاه؟ کمک چینی‌ها یا رفع تحریم؟

نامه پزشکان به مراجع تقلید: از مرگ صدها عزادار حسینی پیشگیری کنید/ مانع برگزاری مجالس حضوری شوید

اظهارات جنجالی فتاح درباره املاک میلیاردی بنیاد در دست سپاه، احمدی‌نژاد، مجمع، حداد عادل و ...

رأی به خیابانی جایزه‌ای به محتکران است

خبر بعدی:

حاشیه‌های دیده نشده جدال استقلال سپاهان ؛ یکی این استقلالی را کنترل کند !

در لحظات پایانی مسابقه استقلال و سپاهان، غلامپور خودش را آماده کرده بود تا بلافاصله پس از اینکه داور سوت پایان بازی را به صدا درآورد، روی سروکول مجیدی ببرد، ولی قایدی با یکی دیگر از نیمکت‌نشینان هماهنگ کرده بود تا مانع انجام چنین کاری شود.

خبرگزاری فوتبال ایران پارس فوتبال دات کام :

بازی فوق العاده حساس استقلال و سپاهان در چارچوب رقابت‌های جام‌حذفی دقیقاً همان‌طور که پیش‌بینی می‌کردیم، بسیار پرحاشیه از آب درآمد و اتفاقات عجیبی در آن رخ داد که با توجه به ساعت برگزاری و عدم حضور تماشاگران، بدون شک تعداد قابل ملاحظه‌ای از این حواشی به چشم شما عزیزان نیامده است بنابراین خواندن آن‌ها قطعاً می‌تواند جذاب و لذت‌بخش باشد. اتفاقاتی که شاید بعضی از آن‌ها پای کمیته انضباطی را نیز به این مسابقه باز کند.
مجیدی، نفر اول
فرهاد مجیدی اولین نفری بود که از اتوبوس استقلال پیاده شد. به محض خارج شدن سرمربی آبی‌پوشان از اتوبوس، گزارشگر برنامه فوتبال برتر سمت او رفت و خواهان مصاحبه شد ولی مجیدی طبق عادت هفته‌های گذشته این کار را نکرد و حاضر به گفتگو نشد. البته برخلاف او، امیر قلعه‌نویی با فوتبال برتر مصاحبه کرد.
شیخ آبادانی!
شیخ دیاباته که به دلیل مصدومیت بازی را از دست داده بود، همراه با استقلالی‌ها به ورزشگاه آزادی رفت. این بازیکن بی‌حاشیه هنگام خارج شدن از اتوبوس، یک عینک آفتابی «ری‌بن» به چشم زده بود که خیلی مورد توجه سایر بازیکنان استقلال قرار گرفت. استقلالی‌ها سر به سرش می‌گذاشتند و می‌گفتند:

«به‌به، شیخ با این عینک حسابی آبادانی شده! البته حیف که بازی زیر نور پروژکتور است و خبری از آفتاب نیست.»

بنده خدا دیاباته البته اصلاً متوجه نمی‌شد که مفهوم این شوخی‌ها چیست!

حضور زودهنگام
حسین حسینی مانند بازی هفته گذشته با سپاهان، زودتر از سایر بازیکنان استقلال وارد زمین چمن شده و مشغول گرم کردن خود شد. سنگربان آبی‌پوشان عادت دارد با هماهنگی کادر فنی چند دقیقه قبل از سایر همبازیان خودش به زمین بیاید.
کاپیتانی تعمدی
بازیکنان استقلال بابت اتفاقات رخ داده در جدال قبلی، رابطه گرمی با امید نورافکن نداشتند و این مسئله حداقل در نیمه اول به وضوح قابل مشاهده بود. استقلالی‌ها معتقد بودند کاپیتان شدن نورافکن در این بازی در واقع یک حرکت تعمدی از طرف سپاهانی‌ها بوده تا جنگ روانی را با آن‌ها آغاز کنند. البته در خاتمه مسابقه چند بازیکن استقلال با امید مشغول خوش‌وبش شدند و فضا اندکی بهتر شد.
درگیری کریمی
در اواخر نیمه اول هنگامی که تماشاگران تلویزیونی به خاطر قطع مداوم تصاویر، اوقات عذاب‌آوری را تحمل می‌کردند، استقلال صاحب یک ضربه پنالتی شد و همین مسئله زمینه برای درگیری بازیکنان دو تیم را فراهم کرد. در میان استقلالی‌ها، علی کریمی عصبی‌تر از بقیه بود و ماجرا برای او می‌رفت تا به فراتر از یک جر و بحث کلامی کشیده شود، اما سایر آبی‌پوشان بلافاصله کریمی را آرام کرده و از معرکه خارج کردند.
درگیری سکونشینان
تعدادی از بازیکنان استقلال هنگام آغاز مسابقه از روی سکو‌های ورزشگاه آزادی تماشاگر کار شده بودند. در این میان هنوز نیمه اول به میانه نرسیده بود که صدای چند نفر از آن‌ها بلند شد. از قرار معلوم، میان داریوش شجاعیان و فرشید اسماعیلی با چند نفر از عوامل برگزاری مسابقه درگیری لفظی رخ داده بود و به همین خاطر بازیکنان استقلال داد و فریاد می‌کردند! این جدال چند دقیقه به طول انجامید و با وساطت اطرافیان همه چیز آرام شد.
قهر دیاباته
بازیکنان سکونشین استقلال در حالی مشغول جروبحث شده بودند که شیخ دیاباته چند متر آن‌طرف‌تر ماجرا را تماشا می‌کرد. مهاجم سیه‌چرده استقلال با دیدن این صحنه‌ها، دستان و سر خودش را به علامت تأسف تکان داد و به نشانه اعتراض، صندلی‌اش را ترک کرد و روانه رختکن شد! شیخ تا انتهای نیمه اول داخل رختکن باقی ماند ولی با درخواست بازیکنان، دوباره از ابتدای نیمه دوم روی سکو‌ها مستقر شد و مسابقه را تماشا کرد. ظاهراً شیخ از بابت برخورد صورت گرفته با همبازیان خودش ناراحت شده بود.
اعتراض هماهنگ
اعلام پنالتی در آخرین دقایق نیمه اول به سود استقلال همانا و اعتراض هماهنگ تمام نیمکت‌نشینان سپاهان نیز همان! علاوه بر بازیکنان این تیم که داخل زمین حضور داشتند، همه سپاهانی‌ها و حاضران روی نیمکت نیز تا لب خط جلو آمده و معترض بودند. بعضی از آن‌ها در کنار زمین با صدای بلند داور وسط و کمک داوران خطاب قرار می‌دادند و می‌گفتند‌:

«بابا! به خدا پنالتی نبود».

شوت مجیدی
فرهاد مجیدی تا انتهای مسابقه با شور و حرارت بسیار زیادی در کنار خط مشغول هدایت شاگردانش بود و گاهی اوقات از شدت عصبانیت کنترلش را از دست می‌داد. برای مثال دقایقی پس از به ثمر رسیدن گل دوم استقلال، مجیدی که بابت هدر رفتن یک فرصت مناسب حسابی عصبانی شده بود، توپی که در نزدیکی خودش قرار داشت را محکم شوت کرد و از قضا همین‌طور که می‌رفت تا به صورت عکاس باشگاه استقلال (رضا سعیدی‌پور) اصابت کند ولی خوشبختانه با جاخالی دادن این عکاس اتفاق تلخی رخ نداد. البته فرهاد بلافاصله پس از دیدن این صحنه از عکاس خودشان عذرخواهی کرد و انصافاً هم حرکتش عمدی نبود.
یزدانی خسته نباشید گفت
در میان بازیکنان استقلال، سیاوش یزدانی که سابقه حضور در سپاهان را دارد، پس از پایان مسابقه چند دقیقه‌ای در کنار زمین معطل ماند تا کادر فنی سپاهان را ببیند و به آن‌ها خسته‌نباشید بگوید. یزدانی فصل گذشته بازیکن سپاهان اصفهان بود.
عکس نمی‌گیرم!
ارسلان مطهری قبل از شروع نیمه دوم به شوخی خطاب به عکاسان خبر ورزشی می‌گفت: این‌طوری از من عکس نگیرید. من بدون ماسک عکس نمی‌گیرم! البته مهاجم خوش‌اخلاق استقلال وقتی متوجه شد کلی عکس بدون ماسک از او گرفته شده، دیگر مخالفتی برای عکاسی نداشت!
چقدر موقعیت را خراب می‌کنی؟
فرهاد مجیدی در اواخر مسابقه از اینکه مهدی قایدی موقعیت‌های بسیار زیادی را به راحتی هرچه تمام‌تر از دست داده بود، حسابی عصبانی شد. پس از اینکه مهاجم جوان استقلال یک توپ را خراب کرد، فرهاد لب خط آمد و با صدای بلند خطاب به قایدی گفت: «مهدی! چقدر موقعیت خراب می‌کنی؟ چند تا توپ را خراب کردی؟ سه موقعیت برایت فراهم شد، اما هیچ‌کدام را نزدی.»
این بازی هم مثل مسابقه قبل
شایان مصلح در خاتمه مسابقه به شدت از عملکرد داور وسط عصبانی بود و با صدای بلند می‌گفت‌: «این بازی هم مثل مسابقه قبلی شد. هفته گذشته یک پنالتی برایشان گرفتند و امشب هم همان ماجرا تکرار شد. هیچ‌کدام از پنالتی‌ها، پنالتی نبود. بازی قشنگ برایشان درآمد و سر سپاهان بی‌کلاه ماند.»
مأمور مهار
در لحظات پایانی مسابقه، بهزاد غلامپور خودش را آماده کرده بود تا بلافاصله پس از اینکه داور سوت پایان بازی را به صدا درآورد، روی سروکول فرهاد مجیدی ببرد ولی مهدی قایدی با یکی دیگر از نیمکت‌نشینان هماهنگ کرده بود تا مانع انجام چنین کاری شود! البته در نهایت زور آن‌ها به مربی دروازه‌بانان استقلال نرسید و غلامپور روی مجیدی پرید!
جواب منتقدان
… و بالاخره اینکه فرهاد مجیدی در خاتمه مسابقه یک بار دیگر با دستان خودش علامت هیس را تکرار کرد! استقلالی‌ها هنگام خروج از ورزشگاه معتقد بودند منظور فرهاد از این کار پاسخ دادن به منتقدانی است که قبلاً تأکید داشتند او تجربه لازم برای هدایت استقلال در شرایط حساس را ندارد.

دیگر خبرها

 • فرمانده فرهاد مجیدی را بشناسید ؛ استقلال چگونه سپاهان را شکست داد؟
 • شجاعیان: تمدید قرارداد من ۲۰ دقیقه بیشتر طول نکشید/ دربی را ۱۰۰ درصد می‌بریم
 • اقدام عجیب سرپرست استقلال در دیدار با سپاهان
 • «لیلا بلوکات» و افکار مثبتش/ عکس
 • آب به آسیاب دشمن نریزیم/ برگزاری کنکور و هیئت‌های محرم دو مقوله جدا از هم هستند
 • حمایت تمام قد نیکبخت از فرهاد مجیدی: منتقدان مجیدی هم اگر بلد هستند از اپل واچ استفاده کنند!
 • استقلالی‌ها در غیاب بازیکنان اصلی تمرین کردند
 • مجموعه تشکل‌های مردمی چارچوبی منسجم برای ادغام ایده‌ها و افکار و عملکرد کنش‌گران اجتماعی پدید می‌آورند
 • برهانی: نگران جام حذفی نیستم؛ استقلال می‌تواند قهرمان شود
 • فرهاد، ریسک نمی‌کند و خطر نمی‌پذیرد!
 • رضایی: مشکل اصلی ما تفاله‌های افکار غربی هستند
 • انتشار ویدیو جنجالی قلعه نویی بین دو نیمه بازی استقلال - سپاهان؛ سرتاپای این فوتبال را لجن گرفته!
 • امیرآبادی: مجیدی باید بماند/ استقلالی‌ها برد مقابل سپاهان را فراموش کنند
 • تغییر ساختار سیاسی و براندازی مهمترین هدف امریکا در لبنان است
 • اولین خواسته یحیی از مدیران پرسپولیس: ترابی بماند
 • آدرس اشتباهی مدیران شهری به افکار عمومی درباره حادثه مرگ یک نوجوان پارک لاله!
 • قایدی: نیازی به گول زدن داور ندارم، چون گلزنی بلدم/آینده استقلال را با آقا فرهاد روشن می‌بینم
 • لجبازی گران قیمت!
 • شجاعیان: تمدید قراردادم ۲۰ دقیقه بیشتر طول نکشید / دربی را صددرصد می‌بریم