در روز‌های اخیر، شوخی عبدالرضا امیر احمدی مجری در شبکه یک تلویزیون، حاشیه‌های زیادی را در فضای فوتبال ایران به وجود آورده است.

و آنطور که خبر می‌رسد گویا اصرار مجری شبکه یک سیما بر حفظ لحن کنایه آمیزش درباره قهرمانی تیم پرسپولیس در نهایت به کنار گذاشتنش از آنتن منجر شد.

عبدالرضا امیراحمدی که از مجریان با سابقه تلویزیون هم هست، طی روزهای گذشته در برنامه «صبح خیر ایران» از قهرمانی تیم فوتبال پرسپولیس با کنایه سخن گفته و با آوردن عبارت «بابا مسعود» آن را به دخالت وزیر ورزش ربط داده بود.

این اتفاق به اعتراض تیم پرسپولیس و تهدید شکایت از صداوسیما منجر شد که در ادامه شبکه یک را به عذرخواهی واداشت.

این مجری که پیشتر با انتشار ویدئویی عذرخواهی خود را اعلام کرده بود، در برنامه روز بعد با انجام یک عذرخواهی که به گفته خودش با اصرار دیگران بوده، باز هم لحنی کنایه آمیز را انتخاب کرد و در نهایت هم از آنتن شبکه یک کنار گذاشته شد.

امیراحمدی در بخشی از صحبت هایش به عنوان عذرخواهی عنوان کرده بود که گویا فوتبال برای ما از نان شب واجب‌تر است؛ چراکه ما در این برنامه درباره موضوعات مختلفی چون گرانی، افزایش قیمت دلار، افزایش قیمت سکه، کاسبان کرونا و مشکلات اقتصادی گفتیم و صدایی از کسی برنیامد، اما وقتی با فوتبال شوخی کردیم ...

او در پایان ضمن عذر خواهی از هواداران تیم پرسپولیس با طعنه گفت: خدا تمام درگذشتگان را بیامرزد، به خصوص گالیله. گالیله دانشمندی بود که می‌گفت زمین گرد است و مردم باور نمی‌کردند.

پس از صحبت‌های کنایه‌آمیز مجری روی آنتن زنده شبکه یک سیما و عذرخواهی‌ طعنه‌آمیزش، غیبت امروز عبدالرضا امیراحمدی در برنامه صبحگاهی شبکه یک تقریبا حدس و گمان ها مبنی بر حذف این مجری را به یقین بدل کرد.

حالا با توییت امروز محسن سوهانی ـ مشاور رسانه‌ای مجید زین‌العابدین مدیر شبکه یک ـ کاملا مشخص شد که این شوخی فوتبالی چقدر برای مدیران صداوسیما جدی بوده و به حذف مجری انجامیده است.

متن توییت سوهانی به شرح زیر است: «با توجه به تکرار یک اشتباه در دو روز متوالی، مجری برنامه صبح بخیر ایران تغییر کرد. رعایت اخلاق حرفه‌ای و احترام به مردم، سر لوحه شبکه یک سیماست.»

داریوش دلیری، تهیه‌کننده برنامه «صبح بخیر ایران» هم با تایید این خبر ذکر جزییات بیشتر را به روابط عمومی شبکه محول کرد.

گالیله پنداری مجری نادم!

در همین حال روزنامه پرسپولیس نیز امروز به موضوع عبدالرضا امیر احمدی پرداخت. 

روزنامه پرسپولیس نوشت: عبدالرضا امیر احمدی باوجود میل باطنی‌اش علاوه بر فیلم عذرخواهی فضای مجازی این بار بازهم در برنامه زنده صبح‌به‌خیر ایران روز گذشته مجبور به عذرخواهی از پرسپولیس با هزار، اما و اگر شد. عذرخواهی که البته از دلش بازهم مفاهیم توهین‌آمیز استخراج می‌شود. او در پایان صحبت‌هایش عنوان می‌کند که خدا گالیله را بیامرزد، همان دانشمندی که گفت زمین گرد است، اما مردم حرف او را خلاف واقع دانستند و خواستار زندانی و مرگش شدند.

این بخش از صحبت‌های امیراحمدی این‌طور استنباط شده که مجری شبکه یک خودش را گالیله می‌داند و پرسپولیسی‌ها را همان مردم نادان که حرف درستش را برنتابیده و به سرزنش کردنش پرداخته‌اند. اتفاقی که البته دست‌مایه بسیاری از کانال‌های هواداری دیگر تیم‌های لیگ برتر هم قرارگرفته و به تمسخر دو طرف از مجری استقلالی گرفته تا هواداران پرسپولیس پرداخته و الفاظ زشت و سخیفی را در توصیف این شیوه از عذرخواهی که بازهم روی آنتن شبکه یک سیما رقم خورد، مطرح می‌کنند.

استناد مخالفان پرسپولیس به محتوای برنامه زنده

به‌نوعی از همان زمانی که مجری برنامه صبح بخیر ایران هشتگ «بابا مسعود» را در اعطای جایزه قلابی! به پرسپولیس و مهندسی لیگ را مطرح کرد، هواداران سپاهان، تراکتور و استقلال به استناد به همین صحبت‌های مطرح‌شده در صداوسیما، آن را دلیلی مستند برای مهندسی لیگ و حمایت از پرسپولیس برای کسب جام عنوان و همان ادعای بی‌اساس شان را تکرار کردند.

در سوی دیگر پرسپولیسی‌ها هم واکنش تندی به این موضوع داشتند و خواستار عذرخواهی رسمی صداوسیما شدند، که این درخواست ساعات پایانی دوشنبه‌شب محقق شد و بیانیه عذرخواهی روابط عمومی شبکه یک سیما در آخرین ساعات روی سایت سازمان صداوسیما منتشر شد و اشتباه خودسرانه مجری عذرخواهی این شبکه را به همراه داشت. اما این پایان ماجرا نبود و در شرایطی که انتظار می‌رفت، امیراحمدی که روز گذشته یک عذرخواهی تلویحی در فضای مجازی داشت و انتظارش این بود که با همان عذرخواهی غیررسمی قائله خاتمه پیدا کند، در برنامه صبح دیروز هم عذرخواهی توجیهی روی آنتن زنده داشته باشد. او با تکرار همان حرف‌ها، ثانیه‌هایی کوتاه از برنامه را به‌اشتباه روز گذشته‌اش اختصاص داد، اما ماجرای دیگری رقم زد و با ادبیاتِ مختص به خودش یک عذرخواهی رسمی را رقم زد که به‌نوعی دنباله همان صحبت‌های پایانی‌اش در ویدئوی فضای مجازی‌اش بود.

امیر احمدی با کنایه و شوخی گفت: «به یک نکته مهم رسیدم آقای توتونچی… بگویید چرا؟»

توتونچی: «چرا؟»

امیراحمدی ادامه داد: «به خاطر اینکه ما در این برنامه در مورد کاسبان کرونا صحبت کردیم؛ در مورد گرانی صحبت کردیم…»

او سپس با تکرار حرف‌های روز گذشته‌اش ادامه داد: «همین دیروز صبح سکه شد ۱۱ میلیون و ۵۰۰ هزارتومان؛ هیچ اتفاق و واکنشی نبود. دلار به کانال ۲۴ هزار تومان برگشت، ولی هیچ عکس العملی اتفاق نیفتاد. ما این همه از مشکلات اقتصادی گفتیم، ولی صدایی از کسی بیرون نیامد، ولی یک ذره که به شوخی در مورد فوتبال صحبت کردیم، یکدفعه دیدیم که فوتبال از نان شب واجب‌تر است و باید حواس‌مان به فوتبال باشد.»

البته این تمام حرف‌های مجری جنجالی شبکه اول سیما نبود و او با نقل قول کردن حرف‌های یکی از مسوولان ورزش، بیان کرد: «یکی از مسوولان محترم ورزش چند وقت پیش گفته بود، اینکه چه تیمی ببرد یا ببازد، برای ما زیاد مهم نیست. برای ما این مهم است که عده‌ای به ورزشگاه بروند و انرژی و خشم‌شان تخلیه شود. خوشحالیم دیروز بالاخره ما یک چیزی گفتیم و بخشی از این خشم انباشته الحمدا… تخلیه شد و مقصرش هم من بودم.»

امیراحمدی در ادامه به فیلم گشت ارشاد ۲ اشاره کرد و از حرف‌های حمید فرخ‌نژاد در آن فیلم برای دفاع از خود استفاده کرد و با تغییر لحن و تن صدایش برای اینکه مشابه شخصیت فیلم مورد نظر شود و البته نشان از کلافگی او داشت، گفت: «مقصر تمام این اتفاقات سیاسی، اقتصادی و همه کمبود‌ها من هستم…»

این مجری بعد از صحبت‌های معناداری که انجام داد، بالاخره به بخش عذرخواهی رسید و با عصبانیت و لحنی که با تندی خاصی داشت، عنوان کرد: «از همه عذرخواهی می‌کنم. ببخشید که به هر حال خامی کرده ایم و چیزی گفته‌ایم که موجبات تکدر را فراهم کرد. دوستان هم اصرار داشتند، همین جایی که این شوخی مطرح‌شده است، عذرخواهی هم در همین جا صورت بپذیرد؛ که به‌حمدا… انجام شد.»

چالش دوباره در عذرخواهی

البته این تمام حرف‌های امیراحمدی نبود و او با چند کلمه دیگری که در پایان نطق نزدیک به ۲ دقیقه‌ایش به زبان آورد، نشان داد مجبور به عذرخواهی شده و اظهاراتش را در حد این همه اعتراض و هجمه به خود نمی‌بیند. هر چند که او می‌توانست یک عذرخواهی ساده داشته باشد و گرانی دلار و سکه و دیالوگ‌های فیلم گشت ارشاد ۲ را دستاویز توجیه خود نکند. اما به همین جا بسنده نکرد و صحبت‌هایش را این‌طور خاتمه داد: «خدا همه رفتگان را بیامرزد؛ به خصوص مرحوم گالیله را …»

جمله‌ای که ثابت کرد امیراحمدی نه از سر ادب که به صورت اجباری و براساس شرایط شغلی مجبور به عذرخواهی شده چرا که اقدامش حتی دیگر برنامه‌های صداوسیما در شبکه‌های دیگر را هم تحت تاثیر قرار داده و پرسپولیسی‌ها علاوه بر تحریم دوربین‌های صداوسیما در بازی‌های خانگی و تمرینات‌شان، حضور در برنامه‌های ورزشی صداوسیما را نپذیرفتند؛ و البته به زبان آوردن کلمه گالیله بدان معناست که او درست می‌گفته و بعدا حقانیت صحبت‌هایش بر دیگران ثابت خواهد شد؛ کلمه‌ای که درفضای مجازی با استقبال هواداران استقلال، سپاهان و تراکتور و دلخوری مجدد و ادامه دار هواداران پرسپولیس همراه شد.

داستان پرسپولیس و وزیر ورزش و توهینی که مجری شبکه یک نسبت به آن انجام داده است، به این راحتی قابل‌گذشت نیست، به وقتی‌که حتی امیراحمدی هم از الفاظ مختلف برای به چالش کشیدن هواداران و باشگاه پرسپولیس استفاده می‌کند؛ و به نظر می‌رسد مسوولان صداوسیما هم به مانند گذشته تمایلی به برخورد مناسب با چنین مجریانی ندارند و بازهم شاهد تکرار صحبت‌های عجیب و توهین‌آمیز از سوی آن‌ها نسبت به فوتبال و ورزش کشور هستیم.

همان‌هایی که تریبون صداوسیما را ارثیه پدری می‌دانند و گالیله پندارانه خود را محق به بیان هر اظهارنظر غیر کارشناسی می‌دانند. یا در صفحات مجازی‌شان کلمات توهین‌آمیز را نثار تیم‌های فوتبالی می‌کنند و با شوخی سخیف شان، کل‌کل هواداران فوتبال در ورزش را به اختلافات عمیق تبدیل می‌کنند. البته که چنین اتفاقاتی این بار با واکنش شدید بخش حقوقی باشگاه هم روبه‌رو شده و به شکایت رسمی از ۲ مجری صداوسیما منجر شده است تا شاید برای اولین از حقوق فوتبال ایران و البته محبوب‌ترین و پرافتخارترین باشگاه ایرانی و هوادارانش صیانت شود.

منبع: فرارو

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت fararu.com دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت fararu.com بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۸۸۰۵۵۵۸ را به همراه موضوع به آدرس info@khabarban.com ارسال فرمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

تجاوز جوان افغان به دختر ۱۱ ساله پس از آزادی

بازگشت مجری دهه شصت به شبکه دو سیما

افشای جزئیات تازه از املاک نجومی شهرداری قالیباف؛ چگونه یک پرونده فساد «سر به نیست» شد؟

واکنش علی مطهری به سخنان عجیب نماینده شازند درباره مسلمانان چین

خرید مسکن، رویایی در دوردست‌ها

خبر بعدی:

چرا برنامه «دورهمی» بدون رعایت پروتکل‌های بهداشتی ضبط و پخش می‌شود؟

به گزارش جام نیوز، "زرین زرداراستاد" عضو هیأت علمی دانشگاه علامه طباطبایی: این روزها در تلویزیون شاهد استفاده مجریان از ماسک هستیم اما از طرفی برنامه‌هایی مانند «دورهمی» بدون رعایت پروتکل‌ها و با حضور تماشاچیانی که ماسک ندارند اجرا و پخش می‌شوند. تلویزیون به اقتضای فعالیتش و حداقل در تجربه‌های اخیر و بخصوص از زمانی که شروع به تأمین مالی برنامه‌هایش از مسیر تبلیغات کرد پر از این تضادها بوده است.

در برنامه‌هایی مانند «دورهمی» هم شاهد این هستیم که پروتکل‌ها به نفع برنامه‌ها زیر پا گذاشته می‌شود. در این شرایط راهکار درست این است که برنامه‌های سرگرم‌کننده را بدون حضور تماشاچی برگزار کنیم هر چند که به برنامه لطمه خواهد زد. این اتفاق در تمام دنیا افتاده و تاک شوهای پرمخاطب دنیا و شوهای تلویزیونی مشهور مخاطبان داخل استودیو را حذف کرده‌اند. اما این اتفاق در ایران و در تلویزیون ایران نیفتاده است چون انگار این دشمن نامرئی هنوز برای ما جدی تلقی نشده و سلامت مردم در اولویت اول ما قرار نگرفته است. ما هنوز در تعارف با کووید ۱۹ هستیم. با گذاشتن این تصاویر در کنار بعضی اظهارنظرها به این نتیجه می‌رسیم که به نظر می‌رسد عزمی وجود دارد که شرایط را عادی نشان دهد و به همین دلیل برنامه سازان در این تناقض قرار گرفته‌اند. تناقض اینکه باید مطابق شرایط عادی رفتار کرد در حالی که همه می‌دانیم شرایط غیرعادی است.


چیزی که به‌عنوان تناقض در تلویزیون می‌بینیم محصول این نگاه است و نتیجه‌اش این است که بخش زیادی از افراد بحران را جدی تلقی نمی‌کنند. در صورتی که اگر این تغییر را در تلویزیون ببینیم که مجری با اینکه اصولاً باید صورتش دیده شود خیلی جدی ماسک می‌زند تأثیر عمیق‌تری بر مخاطب می‌گذارد و متوجه می‌شود بحران جدی است و وقتی بر حیاتی‌ترین چیزهایی که برای پخش تلویزیونی واجب است تأثیر گذاشته پس زندگی ما هم باید تحت تأثیر تغییر شرایط متحول شده و سبک زندگی‌مان باید تغییر پیدا کند.


وقتی مخاطب می‌بیند که برنامه سرگرم‌کننده تولید می‌شود و برای اینکه به برنامه لطمه نخورد پروتکل‌ها کنار گذاشته می‌شود، ناخودآگاه احساس می‌کند دوست دارد فشار را از روی ذهنش بردارد. صحبت از یک تأثیر روانی است. همه ما دوست داریم به شرایط عادی و زندگی بدون ماسک برگردیم و طبیعی است که به‌صورت گزینشی دنبال شواهدی بگردیم که به ما بگوید اوضاع عادی می‌شود. انسان‌ها دنبال نقطه امید می‌گردند و تبلیغات تلویزیونی و برنامه‌هایی مانند «دورهمی» نشان می‌دهد می‌توانیم کورسوها را به‌صورت گزینشی در تلویزیون پیدا کنیم. با پخش این تصاویر هم الگوسازی غلط اتفاق می‌افتد و هم ضد تبلیغ انجام می‌شود.


چند سال پیش مطالعه‌ای درباره یکی از شبکه‌های تلویزیونی انجام و منتشر شد که در آن از مدیران خواسته بودند اهداف کوتاه مدت شبکه را براساس اولویت‌شان رتبه‌بندی کنند. محتوا، تجهیزات، تکنولوژی‌های جدید و مخاطب هم بین این اولویت‌ها بود. در بین این اهداف


کوتاه مدت مخاطب رتبه ۱۲ را گرفته و آخرین بود. در این شرایط بسیار طبیعی است که مخاطب و نیازهایش دیده نشود.


ما مدت‌ها درگیر این وضعیت و شیوع بیماری کرونا خواهیم بود بنابراین وقت آن است که رسانه‌های ما خودشان را با این وضعیت تطبیق دهند. شاید نتوانیم به این زودی‌ها برنامه‌های قبلی را تولید کنیم و باید به سمت دیگری حرکت کنیم. نشان دادن اینکه مسأله جدی است کمک می‌کند زودتر از این بحران خارج شویم. وقتی شبکه‌ای از برنامه‌ای پرمخاطب می‌گذرد این هشدار جدی را به جامعه می‌دهد که مسأله جدی است و ما با تمام منافع مادی و معنوی این برنامه تصمیم گرفتیم آن را تعطیلش کنیم و مخاطب متوجه می‌شود که اگر شبکه‌ای از منافعش می‌گذرد یعنی ما هم باید از بسیاری چیزها چشم پوشی کنیم چون با بحران واقعی مواجه هستیم.

دیگر خبرها

 • فرهاد لیست فصل بعد را آماده کرد/ پرسپولیسی‌های موردنظر در دسترس نیستند!/ دردسر عجیب برای مجری تلویزیون: فروش خط تلفن یک فوتبالیست به خاله‌شادونه!
 • ابراز همدردی رحمانی فضلی با وزیر کشور لبنان در خصوص حادثه بیروت
 • ابراز همدردی وزیر کشور با در خصوص حادثه بیروت با همتای لبنانیش
 • گزارشی از برنامه‌های ویژه عید غدیر در تلویزیون
 • صبا راد، مجری سابق تلویزیون که همچنان دوست دارد دیده شود
 • اخبار رادیو و تلویزیون| خواب سفید حمید جبلی در آی‌فیلم/ رادیو پیام، عید غدیر مسابقه دارد
 • مژده لواسانی: یلدا را برای ترویج فرهنگ بخشش تماشا کنید
 • صبا راد؛ مجری سرشناسی که تبدیل به چهره پرحاشیه اینستاگرام شد
 • چراغانی تلویزیون در عید غدیر/ رقابت مجریان با مهمانان ویژه، داغ می‌شود
 • ادعای عجیب میناوند درباره برکناری اش؟
 • فصل تازه‌ای از برنامه‌سازی و سریال‌سازی دینی/ جای خالی ستاره‌های قرآنی در پربیننده‌های تلویزیون
 • برملا شدن دروغ‌های بی بی سی فارسی در بی بی سی ورلد + فیلم
 • خانم مجری صدا و سیما پس از استعفا آوازخوان اینستاگرامی شد | از پوشش و رفتار عجیب تا متلک‌ به مجریان چادری
 • پیامدهای طرح ادعای اختراع آمپول کرونا در تلویزیون؛ از مضحکه تا آسیب
 • حمله وکیل احمدی‌نژاد به محسن رفیق‌دوست | ماجرای سفیر انگلیس چیست؟
 • مجری «به خانه برمی‌گردیم» این روزها چه می‌کند
 • صحبت‌های عنایت بخشی بعد از مدت‌ها خانه نشینی به خاطر کرونا؛ دیگر در این نقش‌ها بازی نمی‌کنم!
 • ماجرای جایگزینی بازیگران سریال‌های شبکه نمایش خانگی؛ نقش‌هایی که به علیخانی و گلزار نرسید
 • احمدی‌نژاد مهره سوخته است | صحبت در مورد احمدی‌نژاد زیبنده و ارزشمند نیست | از همان ابتدا هم مراجع و علما احمدی‌نژاد را نمی‌پذیرفتند