رویداد۲۴ دوره هفتم مجلس شورای اسلامی، یعنی چیزی در حدود ۱۲ سال پیش پرونده‌ای برای سلمان خدادادی رییس کمیسیون اجتماعی مجلس دهم در دادگاه مفتوحه شد و در اواسط مرداد ماه سال ۹۹، این پرونده با مرگ شاکی و تبرئه متهم به پایان خود نزدیک شد. دادگاه کیفری استان تهران روز گذشته (چهارشنبه) سلمان خدادادی نماینده سابق مجلس را که متهم به تعرض به زهرا نویدپور شده بود از این اتهام تبرئه و او را به خاطر رابطه نامشروع و سوءاستفاده از موقعیتش به دو سال انفصال از خدمات دولتی و شلاق محکوم کرد.
  سلمان خدادادی کیست؟

سلمان خدادادی در حالی که هنوز ۶۰ ساله نشده است، سابقه ۵ دوره نمایندگی در مجلس ایران را در کارنامه خود دارد و بیشتر از هر فرد دیگری در ملکان، حوزه انتخابیه‌اش به بهارستان رفت و آمد داشته است. خدادادی حتی در مجلس ششم که اصلاح طللبان پیروز شدند و حتی در مجلس دهم که لیست امید توفیق داشت نیز توانست تایید شورای نگهبان را کسب کند و در نتیجه رقابت‌های محلی، وارد خانه ملت شود.   در سابقه سلمان خدادادی نوشته شده از فرماندهان سابق سپاه در بدو انقلاب بوده و از سال ۱۳۶۷ قائم مقام اداره کل اطلاعات آذربایجان شرقی و سپس مدیرکل حراست وزیر نیرو و و اولین مدیرکل اطلاعات استان اردبیل بوده است. خدادادی پست‌های حساسی داشته اما پرونده او درباره ارتباط با یک زن منجر به آن شد که مجلس دهم، آخرین ایستگاه حضور وی در سیاست تا به این لحظه باشد.   اتهام تجاوز سلمان خدادادی چه بود؟  
در روز‌های اول فعالیت مجلس هشتم، برای اولین بار ماجرای رابطه نامشروع سلمان خدادادی در فضای عمومی مطرح شد و شایعاتی مربوط به بازداشت او در بعضی رسانه‌ها منتشر شد. سلمان خدادادی در آن مقطع برای نخستین بار با رویداد۲۴ در این باره صحبت کرد و گفته بود خانمی به نام زهرا نویدی پور را نمی‌شاسد. او همچنین گفته بود اتهاماتی که به او وارد می‌شود، به خاطر انتخابات ریاست کمیسیون اجتماعی مجلس است و به همی دلیل او را تخریب می‌کنند. با این حال زمان نشان داد که اتفاقا او هم زهرا نویدپور را می‌شناخته هم ماجرا پیچیده‌تر از آن چیزی بوده که خودش اصرار داشت.   رویداد۲۴ در بررسی دیگر متوجه شد، محلی که زهرا نویدپور مدعی بوده آنجا به او تعرض شده، دفتر بیمه خدادادی در تهران بوده است. پیگیری‌ها نشان می‌داد این دفتر در میدان ولیعصر بوده است. با این حال خدادادی مدعی بود چنین دفتری متعلق به او نیست. حال آنکه اطلاعات بیمه مرکزی نشان می‌داد که دفتر به نام خدادادی ثبت شده است.  

   خدادادی چندی بعد به ایسنا گفته بود «هیچ بازداشتی در کار نبوده است و هیچ یک از شایعات درباره وی صحت ندارد. خدادادی در این باره گفته بود: بعد از رفع این مسائل، از سایت‌هایی که اخبار کذب منتشر کردند، شکایت می‌کنم. هیچ ماموری من را بازداشت نکرده و من حتی کتبا هم احضار نشده‌ام و صرفا به سفارش حراست مجلس و دادسرا به دادگاه رفتم.»   با آنکه تا آخرین لحظات خدادادی همه چیز را تکذیب می‌کرد، جعفری دولت آبادی در توضیحی درباره این پرونده اعلام کرد که «گزارش مبسوطی برای هیات نظارت ارسال کردیم. این فرد پرونده‌های مختومه متعددی داشته است و این پرونده مربوط به مسائل اخلاقی است.»
ماجرا از این قرار بود که یک زن مطلقه به نام زهرا نویدپور در شکایتی که مطرح کرد، مدعی شد این نماینده به او تعرض کرده و وی را مورد آزار قرار داده است، این زن جوان همچنین فایل‌های صوتی‌ای نیز ارائه کرد تا ثابت کند نماینده مجلس با او رابطه داشته است. در آن زمان پیگیری‌های رویداد۲۴ نشان داد ادعا‌های آن زن، تا حدی درست بوده و آدرسی که او به عنوان دفتر بیمه سلمان خدادادی مطرح می‌کند، واقعا متعلق به این نماینده مجلس است گرچه خود سلمان خدادادی این ارتباط را در ابتدا قبول نداشت. بیشتر بخوانید: ماجرای دفتر میدان ولیعصر سلمان خدادادی چیست؟/ بررسی دلیل مرگ زن جوان در دادگاه ملکان   شکایت نویدی پور به شعبه ۵ دادگاه کیفری استان تهران فرستاده شد و زمانی که دادگاه او را برای بیان توضیحات بیشتر احضار کرد، خبر مرگ او اعلام شد. بررسی‌های اولیه نشان داد این زن با قرص برنج خودکشی کرده است.   خدادادی پس از درگذشت شاکی اعلام کرد: «من به او تعرض نکردم. او به دفتر کار من آمد و گفت زنی مطلقه است و دنبال کار می‌گردد. من هم قول دادم برایش کار پیدا کنم. چندین‌بار به دفترم آمد و هربار از من پول یا کار می‌خواست، من هم به او گفتم باید صبر کند. وقتی دید فشار‌هایی که می‌آورد فایده‌ای ندارد، ادعایی واهی علیه من مطرح کرد. او با تحریک دیگران این کار را کرد و بعد هم من را تهدید کرد و گفت علیه من شکایت می‌کند و فایل صوتی مکالمه ما را به شبکه‌های معاند داد. او می‌خواست با این کار از من اخاذی کند و از من پول خواسته بود، اما من چنین جرمی مرتکب نشدم.»   پس از درگذشت زهرا نویدپور البته حاشیه‌های دیگری ایجاد شد؛ از جمله فایل صوتی منتسب به مادر او دست به دست می‌شد که در آن گفته می‌شد سلمان خدادادی خانواده آنها را تهدید کرده که مرگ زهرا را به گردن بگیرند. اصالت این فایل و این اطلاعات هنوز توسط مراجع رسمی تایید نشده است اما با توجه به انتشار گسترده، احتمالا در دادگاه درباره آن صحبت شده است.

شعبه ۵ دادگاه کیفری استان تهران بر اساس اسناد و علم قاضی متهم را در رابطه زنای بدون عنف مجرم شناخت و به ۹۹ ضربه شلاق و دو سال تبعید و محرومیت از مناصب انتخابی و انتصابی محکوم کرد. این رأی مورد اعتراض متهم قرار گرفت و پرونده به شعبه ۴۷ دیوان عالی کشور رفت. این نماینده در اعتراض به رأی صادرشده در لایحه‌ای نوشت دچار بیماری قند خون است و این مسئله به‌قدری حاد است که روی شرایط جسمانی او تأثیر گذاشته، ضمن اینکه رابطه نامشروع در هیچ سطحی را قبول ندارد و فقط قصد کمک به زن جوان را داشته است.
رفت و آمد سلمان خدادادی به مجلس
در همان دوره برخی نمایندگان به دنبال رد اعتبارنامه سلمان خدادادی بودند. جمعی از مخالفان خدادادی در مجلس از این نمایندگان تقدیر کردند. اجتماع کنندگان در مقابل مجلس شورای اسلامی اعلام کردند که «به نمایندگی از اقشار مختلف اکثریت قاطع مردم حوزه انتخابیه ملکان با ابراز خرسندی و تشکر قلبی از تصمیم خدا پسندانه اعضای شعبه ۱۳ مبنی بر رد اعتبارنامه سلمان خدادادی، نماینده تحمیلی و معلوم الحال به خاطر فساد اخلاقی از شما نمایندگان دلسوز و امین ملت نیز خواستار رد نهایی اعتبارنامه و اخراج وی از مجلس شورای اسلامی هستیم.»

دستگیری خدادادی به جهت فساد اخلاقی، اما با حاشیه‌های دیگری نیز همراه بود، حامیان وی با حضور در مقابل مجلس اعلام کردند که «علت دستگیری و بازداشت وی درگیری فیزیکی‌اش با حجت الاسلام مرتضوی قاضی دادگاه به علت حمایت از حقوق یک شهروند مظلوم بوده است.»

مخالفان این نماینده در مجلس، اما بعد از مدتی از مواضع خود کوتاه آمدند و بالاخره خدادادی در خانه ملت ماندگار شد. رسانه‌های اصولگرا در آن مقطع نوشتند «اعتبارنامه خدادادی در حالی در مجلس هشتم به تصویب رسید که لابی نمایندگان ترک‌زبان به‌ویژه مسعود پزشکیان در مقام دفاع از او در جلسه غیرعلنی باعث شد نمایندگان اعتبارنامه نماینده ملکان را مورد تایید قرار دهند.
تبرئه سلمان خدادادی و ادامه حواشی   حالا دوازده سال از آن روز‌ها می‌گذرد و خبر رسیده است که دادگاه کیفری استان تهران نماینده سابق مجلس را که متهم به تعرض به یک زن شده بود از این اتهام تبرئه و او را به خاطر رابطه نامشروع و سوءاستفاده از موقعیتش به دو سال انفصال از خدمات دولتی و شلاق محکوم کرد. به این ترتیب سلمان خدادادی این شانس را دارد که احتمالا در انتخابات مجلس دوازدهم بار دیگر به کرسی خدمت بازگردد.   او در جریان پیش از انتخابات مجلس یازدهم درباره عدم حضورش در این رقابت‌ها اینگونه توضیح داد: «ضمن قدردانی از حمایت‌های مردمی و طلب حلالیت از مردم، علت عدم ثبت نام خود را فرصت دادن به افراد تازه‌نفس بیان کرده و گفته بود با حضور اینجانب به علت لطف و محبت بیکران مردم غیور و قدرشناس منطقه فرصت حضور برای سایر کاندیدا‌ها فراهم نمی‌شد لذا عدم حضور خود در این دوره از انتخابات را اعلام می‌نمایم.»

در دوره دهم مجلس نیز مثل دوره هشتم برخی نمایندگان پیگیر پرونده او بودند از جمله محمود صادقی که به تایید صلاحیت خدادادی اعتراض کرد. محمدجواد جمالی سخنگوی هیات نظارت بر رفتار نمایندگان گفته بود خدادای نماینده مردم ملکان در مجلس از محمود صادقی نماینده تهران به دلیل توئیت اخیر او به این هیات شکایت کرده است. صادقی در توئیت خود از رد و بدل شدن مبلغ دویست میلیون تومان خبر داده بود. البته این توییت سربسته مشخص نشد که چه کسی یا برای چه کاری این پول را گرفته است. صادقی خطاب به شورای نگهبان گفته بود که توضیح دهید دوره قبل صلاحیت آقای سلمان خدادادی چگونه تأیید شد؟ لینک کوتاه: کپی در کلیپ بورد کپی لینک خبر های مرتبط

منبع: رویداد24

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت www.rouydad24.com دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت www.rouydad24.com بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۸۸۱۴۶۲۷ را به همراه موضوع به آدرس info@khabarban.com ارسال فرمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

تجاوز جوان افغان به دختر ۱۱ ساله پس از آزادی

بازگشت مجری دهه شصت به شبکه دو سیما

افشای جزئیات تازه از املاک نجومی شهرداری قالیباف؛ چگونه یک پرونده فساد «سر به نیست» شد؟

واکنش علی مطهری به سخنان عجیب نماینده شازند درباره مسلمانان چین

خرید مسکن، رویایی در دوردست‌ها

خبر بعدی:

تجاوز به سمانه 21 ساله در ویلای چالوس / او ربوده شد! + عکس

به گزارش گروه آرشیو رکنا ، آخرین روزهای بهمن امسال بود که مرد جوانی که مدیر یک کارگاه صنعتی کوچک بود وقتی به خانه بازگشت با چهره نگران همسرش روبرو شد و زن جوان در حالیکه اشک می ریخت ادعا کرد که از ظهر خبری از دخترشان نیست و به هر جا که احتمال می داد سرکشی کرده اما هیچ اثری از سمانه به دست نیاورده است.

پدر جوان که نگران دختر 21 ساله اش بود خیلی زود به اداره پلیس در یکی ازشهرهای شمالی کشور رفت و از ماموران خواست تا ردی از سمانه پیدا کنند.

ماموران در تحقیق از پدر سمانه پی بردند که دختر جوان بیمار کم توان ذهنی است و بیشتر اوقات در خانه بوده و هر وقت قصد داشته به جایی برود همیشه یکی از اطرافیان یا اعضای خانواده اش کنارش بوده اند.

کارآگاهان در ابتدا احتمال دادند که دختر جوان با توجه به بیماری اش بدون مشورت با اعضای خانواده از خانه خارج شده و مسیر خانه را گم کرده است و در همین راستا تجسس های پلیسی آغاز شد اما هیچ سرنخی از سمانه در شهر به دست نیامد.

نخستین سرنخ

تجسس های فنی ادامه داشت و ماموران پی بردند که یکی از کارمندان کارگاه صنعتی پدر سمانه نیز از همان روز ناپدید شده و هیچ کسی خبری از او ندارد.

تیم پلیسی به سراغ خانواده مرد جوان که 4 فرزند دارد رفتند و همسر وی ادعا کرد که عرشیا مثل همیشه برای رفتن به محل کارش از خانه خارج شد اما دیگر خبری از او نداریم.

ماموران در تحقیق از هر دو خانواده پی بردند که عرشیا رابطه خوبی با صاحب کارش دارد و رفت و آمد خانوادگی دارند و هیچ اختلافی بین آنها نیست و در گام نخست فرضیه انتقام جویی به درهای بسته خورد اما ناپدید شدن عرشیا و سمانه سناریوی مرموزی را پیش روی ماموران قرار داده بود.

پیدا شدن سمانه

یک هفته از ماجرای ناپدید شدن سمانه گذشت تا اینکه یکی از بستگان او در تهران با خانواده دختر گمشده تماس گرفتند و ادعا کردند دخترشان به خانه آنها مراجعه کرده است.

سناریوی مرموزی پیش روی ماموران قرار داشت و خانواده سمانه به سرعت خود را به تهران رساندند و وقتی سمانه را در خانه بستگانشان دیدند ابتدا فکر کردند دخترشان با توجه به بیماری که دارد بدون اطلاع خانواده به تهران سفر کرده و سپس به خانه بستگانشان رفته است اما سمانه وقتی پیش روی خانواده اش قرار گرفت ادعای عجیبی را مطرح کرد.

سمانه 21 ساله ادعا کرد که در این مدت با عرشیا بوده و او پس از یک هفته زندگی در یک خانه ویلایی او را به جلوی در این خانه رسانده و فرار کرده است.

دستگیری عرشیا

تجسس های پلیسی برای دستگیری عرشیا آغاز شد و ماموران در تحقیقات از دختر جوان پی بردند که این مرد در مدت یک، سمانه را هدف نیت شیطانی خود قرار داده است.

ردیابی ها ادامه داشت تا اینکه ماموران اطلاع پیدا کردند که عرشیا در خانه یکی ازدوستانش در جنوب تهران زندگی می کند که در این مرحله تیمی از ماموران پلیس با دستور نیابت قضایی به تهران سفر کرده و پس از هماهنگی های لازم و شناسایی مخفیگاه عرشیا در یک عملیات غافلگیرانه این مرد شیطان صفت دستگیر شد.

عرشیا که راهی جز اعتراف پیش روی خود نداشت به ماموران گفت: سالهاست که با خانواده سمانه رفت و آمد دارم و در کارگاه پدرش کار می کنم که نمی دانم چطور شد که وسوسه شیطانی به ذهنم آمد.

مرد شیطان صفت افزود: هفته گذشته به جلوی در خانه پدر سمانه رفتم و دختر جوان را به بهانه اینکه به خانه خاله اش برسانم سوار بر خودرو کردم اما به شهر چالوس رفته و یک ویلا اجاره کردم و در این مدت نقشه شومی که در ذهن داشتم را به اجرا گذاشتم.

وی ادامه داد: چون می دانستم سمانه بیماری کم توان ذهنی دارد فکر می کردم از اتفاقاتی که در این یک هفته برای او رقم خورده چیزی به خاطر نمی سپارد و همه فکر می کنند سمانه خودش از شمال به تهران آمده و کسی متوجه کار من نمی شود اما وقتی ماموران به سراغم آمدند و فهمیدم که سمانه همه ماجرا را تعریف کرده و مرا لو داده است شوکه شدم.

این مرد در پایان گفت: پشیمانم و نمی دانم چطور دست به این کار زدم.

بنا به این گزارش، بازپرس دادسرای امور جنایی تهران پس از اعترافات متهم به اقدام شومش ، او را در اختیار ماموران پلیس محل ربوده شدن دختر جوان که در یکی از شهرهای شمالی است قرار داد و ادامه تحقیقات به دادسرای همان شهر ارجاع داده شد.

تحلیل کارشناسی / قربانیانی که قربانی مخفی کاری می شوند

دکتر ابراهیم اندرخورا جامعه شناس و استاد دانشگاه

در جامعه با موارد زیادی از آسیب های اجتماعی ، روحی و روانی در ارتباط هستیم و شاهد آنیم که افراد دارای اختلالات رفتاری دیگران را نیز مورد آسیب های متعددی قرار می دهند افراد سالم وقتی در جامعه از سوی دیگران مورد تعرض و آزار قرار می گیرند نمی توانند به طور واضح این مسئله را بیان کنند تا بتوانند از حق خود دفاع کنند و به همین دلیل گرفتار مشکلات روحی و روانی عدیده ای می شوند برخی دیگر نیز با کابوس تجاوز و آزار زندگی می کنند و بیشتر به دلیل اینکه به آنها انگ زده نشود این مسائل از سوی افراد چه دختران و چه پسران مخفی می ماند.

در این بین افراد معلول ، کم توان و یا ناتوانی هستند که دچار مشکلات ذهنی هستند و توان دفاع از خود را ندارند و برخی افراد بیمار به لحاظ شخصیتی آنها را مورد سوء استفاده قرار می دهند تا به اهداف و مقاصد شوم خود دست پیدا کنند و اغلب برای تجاوز جنسی این افراد ناتوان را طعمه قرار می دهند که متاسفانه آمارهای این آسیب دیدگان برای همیشه در جامعه مخفی می ماند.

افراد دارای معلولیت که کمتر قادر به مراقبت و دفاع از خود بوده و به مراتب بیشتر در معرض آزار جنسی قرار دارند که از آن جمله می توان به افراد کم توان ذهنی اشاره کرد که اساسا کمتر می توانند از خود دفاع کنند و کم توانان ذهنی شدید، اصلا متوجه نمی شوند که مورد آزار جنسی قرار گرفته اند.

به طور قطع افراد دارای معلولیت که توانایی کمتر مراقبت از خود و قدرت دفاعی کمتری دارند در معرض تعرض و تجاوز قرار دارند. آزار جنسی افراد دارای معلولیت در تمام جهان وجود دارد و مختص به ایران نیست اما کمیت این موضوع در کشورهای مختلف متفاوت است. یعنی کشورهایی که دارای سازمان های متولی و سازمان های مدنی هستند که به طور دقیق تر وضعیت افراد دارای معلولیت را رصد می کنند نسبت به مسائل از جمله میزان آزار جنسی این افراد آگاه تر و امکانات و ابزار حقوقی لازم را نیز برای دفاع از قربانیان در اختیار دارند.

زنان قربانی اصلی تعرض و سوءاستفاده جنسی هستند و در درجه بعد کودکان و عمدتا کودکان دختر هستند که در معرض چنین خطری قرار دارند و البته پسر بچه ها نیز با آزار جنسی مواجه می شوند کم توانان ذهنی شدید فریب می خورند مگر اینکه آزار جنسی همراه با آزار جسمی باشد که در این صورت نیز قادر به بیان و متهم کردن فرد آزار دهنده نیستند.

اگر آزار جنسی از سوی بستگان باشد، خانواده دیرتر متوجه می شوند و با توجه به فرهنگ پنهان کاری که در خانواده های ما وجود دارد بسیاری از آنها پس از اطلاع از موضوع سعی می کنند خودشان مساله را حل کنند تا آبروی خانواده حفظ شود.

بیشترین آسیب زمانی رخ می دهد که فرد دارای معلولیت ذهنی سن کمی داشته باشد و چون کودک قادر به بیان مشکل نیست خانواده هم دیرتر متوجه می شود و نمی تواند متهم را بشناسد به ویژه آنکه معمولا تعرض و تجاوز به افراد دارای معلولیت در خارج از موسسه محل نگهداری یا خارج از منزل صورت می گیرد و حتی اگر این چنین فردی گم شود تا زمان پیدا شدن ممکن است مورد آزار و سوءاستفاده جنسی قرار بگیرد.

مراکز نگهداری وقتی متوجه می شوند کودکی در مرکز مورد آزار جنسی قرار گرفته برای حفظ آبروی مرکز سعی می کنند موضوع را داخل مرکز حل کرده و آن را به مراجع ذیربط گزارش نمی کنند، لذا کمتر آمار ثبت شده ای در این زمینه داریم.

به طور مستقیم چنین قانونی وجود ندارد اما در قانون جدید حمایت از معولان ماده ای است که براساس آن وقتی فرد دارای معلولیت به واسطه معولیت مورد تبعیض و سوء استفاده قرار می گیرد حامیان یا والدین وی یا سمنی که متوجه موضوع شده می توانند در دستگاه قضایی طرح دعوی کرده و سازمان بهزیستی مکلف است هزینه ها مرتبط را پرداخت کند.

در کنوانسیون حقوق افراد معلولیت که در حال حاضر جزو قوانین ما نیز هست بیشتر بر این قضیه تاکید شده و در موارد گوناگون بر ضرورت رصد سوءاستفاده از افراد دارای معلولیت به ویژه کودکان و زنان تاکید شده است، در این کنوانسیون دولت ها مکلف شده اند که مکانیزمی طراحی کنند تا سوءاستفاده و آزار و تعرض به افراد دارای معلولیت ثبت شود و همچنین مراکز مداخله ای طراحی شود که این افراد بتوانند دراین خصوص طرح مساله کنند همچنین باید دولت ها شرایطی را فراهم کنند که اگر فرد در مکانی زندگی می کند که مورد سوءاستفاده قرار می گیرد به سرپناه امن منتقل شده، خدمات بهداشتی و سلامت دریافت کرده همچنین از نظر حقوقی از وی دفاع شده و متجاوز مجازات شود.

دیگر خبرها

 • «پدر خوشنویسی تبریز» را از دست دادیم / شیوه هنری و اخلاقی «استاد رسام» الگوساز است
 • محمدامین ایمانجانی: سایه حقوق‌های نجومی هنوز بر سر اصلاح‌طلبان سنگینی می‌کند/ تخریب قالیباف با هدف دوقطبی‌کردن جامعه است/ پرونده‌‌های فساد گویای عملکرد اصلاح‌طلبان است
 • تظاهرات مردمی علیه طالبان در تخار/ چهار نفر در تیراندازی طالبان کشته شدند
 • خرید ۴۹ هزار تن گندم به نرخ تضمینی در تربت جام
 • ناپدری دختر 19 ساله شیطان صفت بود! / مادر محل جنازه های نوزادان مرده دخترش را می دانست! / امریکا
 • تجاوز جنسی 7 روزه به دختر شمالی توسط دوست پدرش! / در ویلای کذایی چه گذشت + عکس
 • اینجا چراغی روشن است؛ نماهنگهایی با محوریت نکات کاربردی اخلاقی
 • صالحی امیری: انگیزه زیادی برای پرونده جودو داریم/ علی نژاد، مسئول حضور در دادگاه است
 • مختومه شدن پرونده لیگ بسکتبال باویلچر بدون معرفی قهرمان
 • یمن از عربستان و امارات به دادگاه‌های بین‌المللی شکایت می‌کند
 • صالحی امیری: پرونده جودو ملی است
 • سجادی در دادگاه CAS حضور پیدا می‌کند/ کناره‌گیری در کار نبوده است
 • صالحی امیری: سجادی قطعا در نشست دادگاه عالی ورزش شرکت می کند
 • صدور کیفرخواست برای ۲۱ متهم پرونده اداره کل غله استان کرمان + ۷ اتهام اصلی متهمان
 • شوک بزرگ به هواداران پرسپولیس ؛ خبر بد برای پرسپولیسی ها پس از قهرمانی
 • «اکوتوریسم»؛ نگرش‌های اخلاقی و فرهنگ
 • سلبریتی‌های فساد | وقتی دو پرونده با نام یک وزیر گره می‌خورد
 • موضع متناقض ترامپ درمورد دو حکم «اعدام»
 • تصاویر |‌ دادگاه رسیدگی به اتهام مدیرعامل سابق شرکت بازرگانی پتروشیمی