رویداد۲۴ خدیجه غبیشاوی: حسن روحانی، رئیس جمهوری کشورمان که هفته نخست اسفند ماه سال گذشته از عادی شدن شرایط کرونایی «از شنبه» خبر داده بود، امروز بر لزوم برگزاری هرچه باشکوه‌تر مراسم عزاداری محرم سخن می‌گوید. سخنانی که با واکنش‌ها و انتقادات بسیاری همراه شد. روحانی در حالی در قامت رئیس ستاد ملی مقابله با کرونا بر ضرورت برگزاری مراسم عزاداری محرم همزمان با رعایت پروتکل‌های بهداشتی تاکید دارد که اساسا چنین چیزی امکان پذیر نیست.


در حالی نزدیک به ۶ ماه از اعلام رسمی ورود ویروس کرونا به کشور می‌گذرد که روزانه بیش از ۲۰۰ نفر در سراسر کشور به دلیل ابتلا به این بیماری جان خود را از دست می‌دهند، آماری که با وجود آمدن تابستان و گرم شدن هوا، رعایت فاصله گذاری اجتماعی و پروتکل‌های بهداشتی و همچنین اجباری شدن استفاده از ماسک در کشور، بسیار بالا و وحشتناک است. رئیس ستاد ملی مقابله با کرونا در حالی از برگزاری شکوهمند مراسم عزاداری محرم می‌گوید که وزارت بهداشت ۱۲ استان را در وضعیت قرمز و ۱۳ استان را در وضعیت هشدار اعلام کرده است. به عبارت روشن‌تر، از ۳۱ استان کشور ۲۵ استان به صورت جدی درگیر کرونا هستند. هم اکنون در همه کشور‌هایی که درگیر ویروس کرونا هستند، شرایط ویژه‌ای حکمفرما است. نه از برگزاری نمایشگاه‌ها و نشست‌های بین المللی خبری است نه از برگزاری بزرگترین رویداد ورزشی جهان یعنی المپیک چرا که تجمع بیش از تعدادی مشخص، عدم رعایت فاصله گذاری اجتماعی، عدم استفاده از ماسک و حضور پرتعداد در یک فضا از عمده‌ترین دلایل ابتلا به کرونا محسوب می‌شود.

۲۰ روز مانده به محرم، جنحال بر سر برگزاری این مراسم در کشور بالا گرفته است و به ویژه پس از سخنان رئیس جمهور، اظهار نظر‌های متفاوتی در این زمینه مطرح شد. عده‌ای از اظهارات رئیس جمهور انتقاد کردند و در مقابل عده‌ای دیگر نیز از وی به دلیل این سخنان تشکر کردند. در این بین مداحان پا را فراتر گذاشته و اظهارات تند و تیزی را مطرح و اعلام کردند حتی اگر عده‌ای نیز بمیرند، مراسم عزاداری محرم باید برگزار شود. نکته جالب توجه درباره این نوع موضع گیری این مداحان،  اینجاست که این افراد برای حضور در هر شب از مراسم عزاداری محرم چیزی در حدود ۵ تا ۱۰۰ میلیون دستمزد دریافت می‌کنند؛ بنابراین مداحی که قرار است احتمالا در جایگاهی با فاصله و جدا از عزادارن قرار بگیرد و با خودرو شخصی به مراسم بیاید و برود شاید خیلی هم از اینکه آمار روزانه کشته شدگان در اثر کرونا افزایش پیدا کند، نگران نباشد.

جنجال بر سر برگزاری مراسم عزاداری محرم در کشور در حالی است که مراسم حج ۹۹ در عربستان سعودی امسال به صورت محدود و نمادین برگزار می‌شود. این در حالی است که سالانه بیش از ۲ و نیم میلیون نفر از سراسر جهان در مراسم حج تمتع در عربستان شرکت می‌کنند و در آمد کل مراسم حج و حج تمتع در طول سال برای کشور عربستان چیزی بیشتر از ۱۲ میلیارد دلار است. اما شرایط بحرانی ناشی از شیوع ویروس کرونا در جهان منجر به آن شده است که عربستان، امسال برگزاری مراسم حج واجب را به صورت نمادین و محدود برگزار کند. همین جا در همسایگی ایران، عراق که هر ساله میزبان مراسم عزاداری اربعین حسینی است نیز هم اکنون در قرنطینه سراسری به سر می‌برد و به گفته مقامات این کشور، برگزاری مراسم اربعین با توجه به شرایط ویروس در این کشور بسیار ضعیف است.
بیشتربخوانید:مینو محرز: برگزاری مراسم محرم فاجعه آمیز است/ مردانی: برگزاری هیچ تجمعی جایز نیست  
در ادامه ذکر ۵ نکته درباره برگزاری مراسم عزاداری محرم ضروری به نظر می‌رسد:

۱. حکومت مسئول حفاظت از جان و سلامت مردم جامعه است. حسن روحانی، به عنوان رئیس جمهور، عالی‌ترین مقام اجرایی کشور و رئیس ستاد ملی مقابله با کرونا ضروری است تصمیمات قاطعی را در قبال حفظ سلامت مردم در شرایط فوق العاده امروز اتخاذ و با جدیت آن را اظهار و ابلاغ کند. مماشات در حوزه سلامت مردم به هیچ وجه قابل پذیرش نخواهد بود.

۲. بر هیچ کس پوشیده نیست که مراسم عزاداری امام حسین، سنت و آیینی مذهبی و قابل احترام در جامعه اسلامی ما به شمار می‌رود، اما با توجه به شرایط ویژه شیوع ویروس کرونا در ایران و جهان و کشته شدن بیش از ۲۰۰ نفر در روز در اثر این بیماری و قابلیت شیوع بالایی که این ویروس دارد، امسال و تا زمانی که این بیماری به طور کامل از بین برود، ضروری است اولویت بر حفظ سلامتی مردم قرار داده شود و مراسم عزاداری محرم به شکل و شیوه متفاوتی از سال‌های قبل برگزار شود. حضور در تکایا و دسته‌های عزاداری در کوچه و خیابان و مساجد و پخت و پخش نذورات به طور کامل ممنوع اعلام شود و مردم امسال در خانه‌های خود و با استفاده از فضای مجازی و صدا و سیما به عزاداری بپردازند.

۳. مداح معروف گفته است که «حتی اگر بمیریم مراسم محرم امسال را باشکوه برگزار می‌کنیم، وی در ادامه خاطرنشان کرده است که حتی اگر قرار باشد کسی بمیرد کسانی هستند که بخواهند جانشان را برای این مراسم بدهند. اجازه جان ما که دست خودمان است.» باید به این مداح نیز گفت که ویروس کرونا قابلیت شیوع بالایی دارد و حتی اگر وی و کسانی که با انتخاب شخصی خود در این مراسمات شرکت می‌کنند به این بیماری مبتلا شوند، می‌توانند به سرعت این ویروس را به افراد دیگر خانواده و جامعه منتقل کنند، امری که باعث می‌شود صد‌ها فرد بی گناه و کسانی که انتخاب شخصی آن‌ها عزاداری به شکل دیگری بود نیز به کام بیماری و مرگ کشیده شوند، بنابراین منافع شخصی مداحان نباید باعث شود چشم خود را به روی حقیقت ببندند و سلامت عده زیادی از مردم کشور را به خطر بیندازند.

۴. عده‌ای از موافقان برگزاری مراسمات عزاداری محرم می‌گویند این مراسمات با رعایت پروتکل‌های بهداشتی برگزار خواهد شد. اگر کسی برای یک بار در طول عمر خود در یکی از مراسمات عزاداری محرم شرکت کرده باشد به خوبی می‌داند که رعایت پروتکل‌های بهداشتی در این شرایط امکان پذیر نیست و برعکس تجمعات به شکل و صورتی است که افراد در نزدیک‌ترین حالت به یکدیگر و در تعامل با هم هستند و به همین خاطر استفاده از ماسک برای ساعات طولانی و فاصله گذاری اجتماعی در شرایطی که هیچ نظارتی نیز وجود ندارد قطعا امری عملیاتی نیست.

۵. میرباقری، عضو مجلس خبرگان رهبری گفته است که غرب‌گرا‌ها به دنبال تعطیلی عزاداری هستند. وی در این باره می‌گوید: «چه بسا جریان غرب ناراحت نمی‌شود که مراسم مذهبی به‌طور کلی تعطیل شوند و از اینکه مراسم مذهبی و عزاداری تعطیل شود، خوشحال می‌شوند.» امروز آمار قربانیان ناشی از ابتلا به ویروس کرونا مشخصا در کشور آمریکا به بیش از ۱۵۰ هزار نفر نزدیک شده است. کشوری که بالاترین میزان ابتلا و قربانیان ناشی از شیوع ویروس کرونا را در خود جای داده است اساسا چرا باید از عدم برگزاری عزاداری محرم در ایران خشنود شود؟ این تنها آمار قربانیان و مبتلایان به کرونا در آمریکا است و اگر به آمار دیگر کشور‌های غربی نگاهی بیندازیم خواهیم دید که اکنون برگزاری یا عدم برگزاری و شیوه برگزاری یک مراسم مذهبی در ایران نمی‌تواند دغدغه غرب آن هم در شرایط کنونی باشد؛ بنابراین انتظار می‌رود شخصیت‌هایی که در مناصب مهمی، چون عضویت مجلس خبرگان رهبری حضور دارند، به جای توسل به چنین اظهارنظر‌هایی سلامت مردم جامعه را در اولویت خود قرار دهند و به دور از تعصب و با تکیه بر کار کارشناسی در این زمینه اظهار نظر کنند. لینک کوتاه: کپی در کلیپ بورد کپی لینک خبر های مرتبط

منبع: رویداد24

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت www.rouydad24.com دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «رویداد24» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه در مورد انتشار این خبر انتقاد یا پیشنهادی دارید لطفاً با آدرس ایمیل [KHABARBAN] مکاتبه فرمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

واکنش‌ها به طرح گشایش اقتصادی دولت؛ مردم، نفت را با دلار و سکه می‌خرند؟

جزئیات تازه از وعده «گشایش اقتصادی» دولت؛ پیش‌فروش نفت به مردم

اجازه برخورد شدید با گرانفروشی ایرانسل و همراه اول صادر شد

معمای وعده اقتصادی دولت به مردم؛ خروج از لیست سیاه؟ کمک چینی‌ها یا رفع تحریم؟

ادعای سنتکام: ایران یک کشتی را در آب‎های بین المللی توقیف کرده است

خبر بعدی:

آیا شوراها تکالیفی که بر عهده‌شان گذاشته شده است را اجرا کرده‌اند یا خیر؟

رئیس قوه قضائیه گفت: براساس قانون اساسی به شوراها حقوق و اختیاراتی داده شده و باید دید تکالیفی که بر عهده آنها است اجرا شده یا خیر.

به گزارش خبرنگار حوزه قضائی گروه اجتماعی خبرگزاری آنا، آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی پیش از ظهر امروز در جلسه شورای‌عالی استان‌ها با اشاره به این مطلب که براساس قانون اساسی شوراها برای پیشرفت امور اقتصادی شهر‌ها و روستا‌ها تشکیل شده‌، اظهار کرد: معنویت، اخلاق، عقلانیت و عدالت پایه‌های یک شهر سالم اسلامی است و شوراهای شهر و روستا باید در راستای پیشرفت امور اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی تلاش کنند.

وی ادامه داد: اعضای شوراها باید دژ محکمی در برابر هرگونه نفوذ، رانت‌خواری، فساد و هر امری که حقوق عامه مردم شهر‌ها و روستا‌ها را بخواهد پایمال کند بسازند و در این خصوص باید با همه بخش‌ها همکاری کنند.

رئیس قوه قضائیه با بیان این‌که ما شوراها را در جهت مبارزه با کجی‌ها و انحرافاتی که حقوق عامه را ضایع می‌کند همکار خود می‌دانیم، عنوان کرد: توسعه‌یافتگی ضرورت کشور است اما پیشرفت‌ها نباید حقوق عامه را ضایع کرده و به محیط زیست آسیب بزند.

آیت الله رئیسی افزود: به شوراها حقوق و اختیاراتی داده شده و باید دید تکالیفی که بر عهده آنها است اجرا شده یا خیر.

رئیس دستگاه قضا، شوراها و پس از آن دادستان‌ها و مسئولان قضائی مستقر در استان‌ها را مامنی برای کسانی‌ دانست که می‌خواهند قانون مدار باشند و در دل کسانی‌که می‌خواهند به حقوق مردم و بیت‌المال دست‌اندازی کنند خوف ایجاد کند.

وی اذعان کرد: شوراها در حفظ حقوق عامه باید به‌گونه‌ای رفتار کنند که اصلاً کار به دادستانی‌ها نرسد. شوراها تشکیل شده‌اند تا حافظ حقوق مردم و عامل پیشرفت شهر و روستا باشد و در این میان هرچه مانع پیشرفت و تضییع کننده حقوق مردم باشد خود شورا می‌بایست در برابر آن بایستد؛ ما نوبت آخر هستیم نه نوبت اول. 

این خبر در حال تکمیل است....

دیگر خبرها

 • طرز تهیه نان برنجی شمالی
 • جنجال در بازی پاس و چوکا؛ پایان کار ختم به خیر شد
 • عادل فردوسی پور در چند سالگی مجری نود شد ؟ نکته‌ای که خیلی‌ها نمی دانند + سند
 • طرز تهیه آسان کوکی مخملی
 • ۶ نکته برای ایمن ماندن در شبکه‌های اجتماعی
 • ۱۱ نکته درباره دمای بدن انسان
 • نذر قربانی برای نیازمندان در روزگار کرونایی توسط کانون معین الضعفا سامان
 • چطور یک دروغگو را تشخیص دهیم
 • مهمترین نکات برای خربد درب ضد سرقت
 • دست خیر یک سازمان مردم نهاد برای آزادی محکوم مالی غیر عمد
 • آمار غیرمنتظره از نقاط حادثه‌خیر در جاده‌های شهرستان بروجن
 • سه شنبه های تکریم در شوقان، مهمان دو فعال و خیر فرهنگی شد
 • صلح و امنیت در اسلام همچون آب حیات است/ به صلح جهانی کمک کنید
 • صلح و امنیت در اسلام همچون آب حیات برای جامعه جهانی است
 • آنتن رسانه در اختیار چه هیات‌هایی قرار نمی‌گیرد؟/طرح چند نکته مهم
 • بهترین نکته قرارداد شیخ دیاباته با استقلال مشخص شد
 • بهترین نکته قرارداد شیخ دیاباته با استقلال
 • چگونه کوکی مخملی درست کنیم؟
 • ویروس کرونا رفتار های نامشخص و غیر قابل پیش بینی دارد