شگردهای جدید قاچاقچیان کتاب نشان می‌دهد کمیت فرهنگ‌سازی در این زمینه همچنان می‌لنگد و مخاطبان نسبت به این موضوع آگاهی کافی ندارند. - اخبار فرهنگی -

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم،‌ بیش از یک‌سال از برگزاری دادگاه‌های قاچاق کتاب می‌گذرد و پرونده‌های مختلفی از شکایات ناشران تاکنون بررسی و به نتیجه رسیده است،‌ با وجود پیشرفت قابل توجه همکاری مراجع قضیه در مقابله با این پدیده‌، بسیاری از ناشران احکام صادره را با جرم انجام شده متناسب نمی‌دانند،‌ به هر حال ناشران در وضعیت اقتصادی نامناسب سال‌های اخیر نشر مالباختگانی هستند که حبس شش ماهه را چندان مناسب برای متهمان اصلی پرونده‌های قاچاق کتاب نمی‌دانند، هر چند در چند ماه اخیر با باز شدن شعبه‌های دادگاه‌ها کتاب به نظر می‌رسد که رضایت بیشتری نسبت به احکام صادره وجود دارد.

اعتراض ناشران و کارگروه صیانت به مراجع قضایی برای عدم تناسب احکام

در این راستا یک عضو کارگروه مقابله با قاچاق کتاب از اعتراض کارگروه به مراجع قضایی در خصوص عدم تناسب احکام صادره با جرم‌های انجام شده خبر داده و می‌گوید:‌ ناشران مالباخته نیز در جلسات حضوری به صورت شفاهی نسبت به این موضوع انتقاد خود را مطرح کرده‌اند.

شاید یکی از دلایلی که ناشران  احکام صادره را مطابق با جرم انجام شده نمی‌دانند، عدم بازدارندگی این احکام باشد؛ زیرا تجربه نشان داده در سال‌های اخیر حکایت از آن دارد که اژدهای هفت سر قاچاق کتاب هر جا که یکی از سرهایش قطع شده با چندین سر جدید و تازه نفس به میدان آمده است. قاچاقچیان کتاب در این سال‌ها شیوه‌های مختلفی را آزموده‌اند؛ از توزیع گسترده کتاب‌های پرفروش بازار گرفته تا نفوذ به بساط دستفروشان کتاب،‌ چاپخانه‌ها صحافی‌ها و حتی کتابداران.

حاشیه فرهنگ|نوش‌داروی قاچاق کتاب را کجا باید جُست؟کشف و پلمب یک چاپخانه و صحافی قاچاق کتاب در خیابان فردوسیجمع‌آوری دستفروشان خیابان انقلاب و آزادی/ پلیس امنیت به قاچاق کتاب ورود کردتعیین شعبات ویژه برای رسیدگی به پرونده‌های قاچاق کتاب در دادگستری تهران

برپایی نمایشگاه‌های مختلف 50 درصد تخفیف کتاب که همه ما حداقل یک بار در مجتمع‌های تجاری‌،‌ ادارات دولتی‌، مترو،‌ میادین اصلی شهر و ... به آن‌ها برخورده‌ایم،‌ همگی از شیوه‌های فعالان این کارزار برای استفاده از دست‌رنج ناشران بوده است.

اخیراً هم که فروش اینستاگرامی،‌ فروش از طریق کوله پشتی‌های دختران دانشجو و... از جمله شگردهای قاچاقچیان برای فروش کتاب‌های قاچاق بوده است.

مبادله نسخه‌های قاچاق با کتاب‌سازی‌ها

اما در تازه‌ترین اقدام مبادله با کتاب‌ساز‌ها شگرد اصلی قاچاقچیان شده است،‌ کشف انبارهای قاچاق کتاب و ... در چند ماه اخیر نشان داده که معمولاً بساط دستفروشان یا کتابفروشی‌های با تخفیف بالا مملو از کتاب‌سازی‌ها در کنار نسخه‌های قاچاق و ممنوعه است. متأسفانه شرایط اقتصادی جامعه امروز نیز قشر کتاب‌خوان ناگاه نسبت به قاچاق کتاب را به سمت استفاده از این نمایشگاه‌ها سوق داده است.

از سوی دیگر به نظر می‌رسد، دستان نامرئی نیز ممکن است در برخی بخش‌های شهرداری‌ها‌، متروها،‌ مجتمع‌های تجاری و ... برای حذف نشدن این بساط‌ها از چهره شهر وجود داشته باشد؛ وگرنه باید بسیار زودتر از این‌ها بساط قاچاق کتاب نیز به مانند آنچه که در عرصه سینما وجود داشت برچیده می‌شد.

در فرهنگ‌سازی موفق نبوده‌ایم

شاید بتوان گفت اتحادیه ناشران و در رأس آن کارگروه صیانت از حقوق مولفان،‌ مصنفان و ...در چند سال اخیر در حوزه بازدارندگی و شناسایی قاچاق کتاب نسبتاً موفق عمل کرده‌اند‌، اما وقتی بساط نمایشگاه‌های فروش نسخه‌های قاچاق کتاب با تخفیف 50 درصد مزین به پوستر "کتاب قاچاق نخریم" که برای مبارزه با اینگونه بساط‌هاست شده است‌، متوجه می‌شویم هنوز در فرهنگ‌سازی و آگاهی مخاطب نسبت به قاچاق کتاب موفق نبوده‌ایم.

انتهای پیام/

R1013198/P/S4,35/CT7 واژه های کاربردی مرتبط قاچاق کتاب بیشتر بخوانید... حاشیه فرهنگ|نوش‌داروی قاچاق کتاب را کجا باید جُست؟ کشف و پلمب یک چاپخانه و صحافی قاچاق کتاب در خیابان فردوسی جمع‌آوری دستفروشان خیابان انقلاب و آزادی/ پلیس امنیت به قاچاق کتاب ورود کرد قیمت ارز و طلا لیگ ایران و جهان بیشتر بخوانید... حاشیه فرهنگ|نوش‌داروی قاچاق کتاب را کجا باید جُست؟ کشف و پلمب یک چاپخانه و صحافی قاچاق کتاب در خیابان فردوسی جمع‌آوری دستفروشان خیابان انقلاب و آزادی/ پلیس امنیت به قاچاق کتاب ورود کرد واژه های کاربردی مرتبط قاچاق کتاب پربیننده‌ترین اخبار فرهنگی ۱ خسرو سینایی کارگردان پیشکسوت سینما درگذشت ۲ واکنش مداحان به سخنان رهبر انقلاب درباره عزاداری محرم/ فرمایش رهبری فصل‌الخطاب است ۳ حدیث غدیر| تبعات رویگردانی از پیام غدیر در بیان امام کاظم (ع) ۴ ساخت مستند حیات وحش از منطقه‌ای که فقط هفت نفر واردش شده‌اند/ ماجرای دستمزد یک دهمی برای ۲ پروژه یکسان + عکس ۵ نصر۶؛ پاسخ ارتش به شرارت های آمریکا در خلیج فارس و نابودی رویای «سیف سعد» صدام ۶ هیئت‌های مذهبی حفظ سلامتی را وظیفه شرعی می‌دانند/ عزای بر سیدالشهداء عامل حیات روحانی انسانهاست ۷ انتظامی از طالب‌زاده تمجید کرد ۸ برگزاری اولین دوره کنسرت آنلاین موسیقی دستگاهی در تالار رودکی مهمترین اخبار فرهنگی داستان‌های وارداتی، فرهنگ‌های اقلیمی را می‌بلعد/ تأثیر آثار ترجمه بر قلم نویسندگان جوان لنزهای بی‌باک| عکاسی از کودکان تنگی نفس گرفته کرونایی تلخ‌ترین لحظه عکاسی از کرونا بود/ بگذارید عکاسی خبری جان بگیرد هوشیار: محرم امسال آزمون همگانی است/ فرصتی برای بازگشت به اصالت‌‌ عزاداری شورای ساختی که با اشتباهات ناتمامش رو به زوال می‌رود مهمترین اخبار تسنیم روحانی: حرکت در مسیر رونق و جهش اقتصادی کشور می‌بایست مبتنی بر واقعیت‌ها باشد نمکی: در کوتاه‌‌تر از ۲ ماه از واردکننده تجهیزات پزشکی به تولیدکننده و صادرکننده تبدیل شدیم «علاج تحریم»| علیزاده: دیپلماسی مقاومت و اقتصاد مقاومتی تنها راه مقابله با تحریم‌هاست پهلوگیری ‌۲۸۷ ‌‌شناور بالای یک هزار تن در بنادر غرب هرمزگان / تخلیه و بارگیری ۲ هزار و ۶۹۲ "TEU‌" کانتینر‌ اختصاصی تسنیم|بازپرداخت تسهیلات ودیعه مسکن ۳ ساله شد/همتی: برای آغاز پرداخت وام ودیعه منتظر اعلام اسامی هستیم درباره ما ارتباط با ما آرشیو اخبار پیوندها بازار پربیننده‌ترین اخبار قیمت ارز و طلا لیگ ایران و جهان ما را دنبال کنید: RSS اینستاگرام توییتر فیسبوک   آپارات   بیسفون   سروش   ویسپی   آی‌گپ
All Content by Tasnim News Agency is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.

منبع: تسنیم

کلیدواژه: قاچاق کتاب قاچاق کتاب قاچاق کتاب قاچاق کتاب قاچاق کتاب قاچاق کتاب قاچاق کتاب احکام صادره ترین اخبار فرهنگ سازی

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت www.tasnimnews.com دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «تسنیم» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه در مورد انتشار این خبر انتقاد یا پیشنهادی دارید لطفاً با آدرس ایمیل [KHABARBAN] مکاتبه فرمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

اصولگرایان به راحتی مجلس، پاستور را هم فتح خواهند کرد؟

تجاوز جوان افغان به دختر ۱۱ ساله پس از آزادی

بازگشت مجری دهه شصت به شبکه دو سیما

افشای جزئیات تازه از املاک نجومی شهرداری قالیباف؛ چگونه یک پرونده فساد «سر به نیست» شد؟

مراقب خطر هولناک این مسکن‌ها باشید!

خبر بعدی:

حضور در نمایشگاه مجازی پکن ادامه دارد

به گزارش خبرگزاری مهر، نمایشگاه بین‌المللی کتاب پکن با شعار «نمایشگاه هوشمند» از ۵ تا ۹شهریور سال جاری برگزار می‌شود. در این نمایشگاه از تکنولوژی‌های جدید و هوش مصنوعی برای تجربه نمایشگاهی آنلاین و مناسب استفاده خواهد شد.

بنا بر اعلام دست‌اندرکاران نمایشگاه بین‌المللی کتاب پکن، این نمایشگاه فضایی برای ارتباطات دیجیتال و خدمات تجاری آنلاین در طول سال برای صنعت نشر کتاب بین‌الملل ایجاد خواهد کرد.
همچنین پلتفرمی آنلاین در سایت نمایشگاه بین‌المللی کتاب پکن از ۲۵ مرداد با نام rights link در دسترس قرار می‌گیرد که وظیفه آن ارائه خدمات به ناشران بین‌الملل برای تبادل کپی‌رایت خواهد بود.

کلیه ناشرانی که در بخش آنلاین نمایشگاه ثبت‌نام کرده باشند می‌توانند در طول سال از خدمات مذاکره و تنظیم قرار ملاقات‌ها استفاده کنند. این خدمات تا ۱۱ دی ماه سال جاری رایگان خواهد بود.

برنامه‌های جنبی نمایشگاه نیز در سه بخش، نشست‌های ناشران بین‌المللی، بخش نشر کودک و بخش میزگرد ۱۰+۱۰ برگزار خواهد شد. فرم‌های ثبت‌نام در این بخش‌ها در سایت نمایشگاه در دسترس است.

نمایشگاه بین‌المللی کتاب پکن برای پربارتر کردن بخش آنلاین خود جوایزی را نیز در بخش کپی‌رایت در نظر گرفته است و به ۱۰ ناشر بین‌المللی که از ۵ تا ۷ شهریور بتوانند بیشترین تبادل حق چاپ کتاب را داشته باشند جوایزی را اهدا خواهد کرد.

همچنین نمایشگاه بین‌المللی کتاب پکن تعداد ۱۰۰ غرفه این نمایشگاه را در سال ۲۰۲۱ با ۵۰ درصد تخفیف به ناشرانی که در سال ۲۰۲۰ در بخش آنلاین نمایشگاه شرکت و ۳۵ عنوان کتاب را درج کرده اند به صورت قرعه‌کشی واگذار می‌کند.

از ناشران و فعالان حوزه بین‌الملل درخواست می‌شود برای ثبت‌نام در این رویداد فرهنگی برخط و دیگر برنامه‌های این نمایشگاه به سایت www.bibf.net مراجعه کنند.

کد خبر 4993063 مریم علی بابایی

دیگر خبرها

 • رایزنی برای بازگشایی هرچه سریعتر مرز میلک/ توقیف سه ماهه کامیون رانندگان متخلف
 • معرفی قلمدان تاریخی به مناسبت روز گرامیداشت اهالی قلم
 • توسعه فرهنگ کتاب خوانی با "پاتوق دوست خوب" در فرهنگسرا‌های جنوب غرب تبریز
 • کتاب تلخند اثر برگزیده بخش ابتکاری جشنواره
 • حضور در نمایشگاه مجازی پکن همچنان ادامه دارد
 • طرح فروش ویژه کتاب برای اعیاد قربان و غدیر از سوی ناشران و کتاب‌فروشی‌ها اجرا شد/ آغاز طرح تابستانه کتاب
 • واکنش عقبایی به راه‌اندازی بورس مسکن: آقایان می‌خواهند اسم خود را در گینس ثبت کنند!
 • جایزه نمایشگاه کتاب پکن برای ناشران بین‌المللی
 • توسعه بیش از پیش فرهنگ کتاب و کتابخوانی مستلزم حضور خبرنگاران است
 • انتخاب شعار و پوستر تابستانه کتاب و چاپ اولین کتابِ جدید مو یان
 • فرمانده مرزبانی ناجا:حمایت از کولبران اولویت مرزبانی/مقابله با قاچاق کالا تشدید می‌شود
 • حمایت از کولبران اولویت مرزبانی/مقابله با قاچاق کالا تشدید می شود
 • حضور در نمایشگاه کتاب مجازی پکن همچنان ادامه دارد
 • پوستر| عید سعید غدیر خم
 • پوستر| روز خبرنگار
 • گیلان| ناشران و نویسندگان دفاع‌مقدس کشور سازماندهی می‌شوند
 • ۱۷۱ گرم طلای قاچاق در کردستان قیچی شد/ قطع گاز ۸ جایگاه‌های CNG
 • طی چهار ماه بیش از ۵۴۱ میلیارد قاچاق کالا در شرق تهران /نزاع دسته جمعی ۱۰ درصدی کاهش یافت
 • «ابن عَزَم»؛ مورخ تونسی و صاحب کتاب «الاعلام بمعارف الاعلام»