قابلیت خوب سمفا برای تسویه در لحظه میان سینماداران و دفاتر پخش به دلیل مشکلات اقتصادی سینماداران عملاً ممکن نشده است و حالا سازمان سینمایی برای کمک به این دو حوزه چرخه اکران وارد عمل شده است. در این خصوص نظرات دفاتر پخش خواندنی است. - اخبار فرهنگی -

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، با اعلام سازمان سینمایی مبنی بر پرداخت سهم دفاتر پخش توسط این سازمان از ابتدای مرداد تا پایان آبان ماه، یکی از اقدامات قابل قبول سازمان سینمایی برای رفع مسائل میان دفاتر پخش و سینماداران آغاز شده است.

باتوجه به پرداخت‌های بعضاً دیرهنگام سینماداران به دفاتر پخش و گلایه‌مند شدن آنان از سینماداران و تسویه‌حساب دیرهنگام با تهیه‌کنندگان توسط دفاتر پخش، سازمان سینمایی برای این مدت که همزمان با ماه‌های محرم و صفر به عنوان ماه‌هایی که تماشاگر کمتر به سینما می‌رود و فیلم‌ها مخاطبین کمتری دارند، این تصمیم را گرفته است.

سینماهای کشور تا اطلاع ثانوی از شنبه تا چهارشنبه "نیم‌بها" است

البته سؤالی که در این میان وجود دارد  این است که سمفا به عنوان ترمینالی که قرار بود تا تسویه حساب در لحظه میان دفاتر پخش و سینماداران انجام دهد چه خواهد کرد؟ به نظر می‌رسد که با توجه به اینکه سمفا تسویه در لحظه می‌کند و بسیاری از سینماداران نسبت به این بیرون رفت پول از حسابشان باتوجه به سودی که با کمک آن به تأمین نیرو و هزینه‌هایشان می‌پرداختند شکایت داشتند، فعلاً مانند سابق خود سینماها به دفاتر پخش سهمشان را پرداخت می‌کنند.

البته با توجه به میزان کم فروش و مخاطب، تا پایان آبان ماه این سازمان سینمایی است که به کمک دفاتر پخش می‌آید.

در این باره مدیر پخش «گویا فیلم» به خبرنگار تسنیم گفت: این اقدام سازمان سینمایی کار خوبی است خصوصاً در مدت زمانی که ما از نظر فروش دچار مشکلیم. البته دفاتر پخش در این مدت که کرونا باعث شد تا سالن‌های سینما بسته شود و رسماً فروش ما دچار مشکل شد، بسیار مهجور شدند.

تردید عجیب درباره «مافیای اکران» توسط مجری برنامه هفت!

 

تعداد زیادی از دفاتر پخش از سال قبل طلب دارند و هنوز سینمادارانی که خود تهیه‌کننده‌اند سهم ما را ندادند. در این مدت سازمان سینمایی کمک‌هایی به سینماداران و تولید کنندگان سینما کرد اما دفاتر پخش در انتهای این صف قرار گرفتند. درحالی که برای اکران هر فیلم مقدار مشخصی را هم صرف تبلیغات و هزینه‌های جاری می‌کردند.

برخی از دفاتر پخش که تعداد آنها به تعداد انگشتان یک دست نمی‌رسد البته مشکلی ندارند زیرا هم خودشان سینماهای مدرن و با سالن‌های زیاد دارند و هم اینکه بیشتر فیلم‌ها برای پخش به آنان مراجعه می‌کنند. اما دفاتر پخش دیگر چه می‌شوند؟ سازمان سینمایی برای آنان که ضعیف‌ترند چه فکری دارد؟

برای امثال ما و سینماهای ضعیف‌تری که پنج ماه است به سختی کار کرده‌اند چه فکری کرده است؟ آیا راه حل جدی سازمان برای حل مشکلات ما و برون رفت سینما از این شرایط بحرانی دارد؟

 

«علی آشتیانی» مدیر دفتر پخش «فیلم آفرین» نیز در گفت‌وگوی خود با خبرنگار تسنیم بیان کرد که ما از آبان سال قبل تا الان مطالباتی داریم که پرداخت نشده است. اقدام سازمان سینمایی برای پرداخت بدهی‌های ما با کمکی که به سینماداران می‌کند بخشی از بار و مشکلات ما را سبک می‌کند. حرکت دیگر سازمان برای این چندماه تا آخر آبان نیز حرکت قابل قبولی است. 

شورای ساختی که با اشتباهات ناتمامش رو به زوال می‌رود

وی ادامه داد: البته واقعیت این است که به عقیده من بخش نمایش و اکران و توزیع از هم جدا نیست و اگر ضربه‌ای به یکی از این بخش‌ها وارد شود تمام چرخه اکران صدمه می‌بیند. اگر سازمان سینمایی به خسارت‌های وارده به این حوزه‌ها توجه نکند دودش به چشم تمامی اهالی فرهنگ و سینما می‌رود.

«علی آشتیانی»

بنابراین اقدام‌هایی که وزارت ارشاد تا الان انجام داده مؤثر بوده است و در این شرایط این اقدامات کمک موثری می‌تواند به مجموعه سینمای کشور باشد، چه به چرخه تولید و چه چرخه اکران. البته فشار اقتصادی بیش از این حرف‌ها است. صاحب فیلمی مانند شنای پروانه تصور اولیه‌اش این بوده است که این فیلم می‌تواند 40 میلیارد فروش داشته باشد، اما در حال حاضر این فیلم 3 میلیارد هم نفروخت. بنابراین سهم دفتر پخش و تهیه‌کننده 1 و نیم میلیارد از این فیلم است که رسماً او را ورشکسته می‌کند. پس اگر کمکی هم از طرف سازمان سینمایی بشود با همه اینکه خوب و کمک‌رسان است اما فایده‌ چندانی برای نجات سینما ندارد.

حیف است سینمایی که با این همه زحمت به اینجا رسیده است به‌خاطر فشار کرونا و شرایط بد اقتصادی نابود شود. بنابراین باید دولت و مجموعه‌های فرهنگی ذیربطش بیشتر به کمک سینما و فرهنگ ما بیایند. بودجه سینمایی ما بسیار کم است؛ پیکره سینمایی کشور ما بسیار ضعیف و رنجور است که برای حیات آن باید بیشتر به کمک و داد آن رسید. اینگونه شاید بنیه‌ای پیدا کند و بتواند آبرومندانه در جهان قدعلم کند.

باتوجه به صحبت‌ها فوق و گزارشات و مطالبی که رسانه‌ها درباره وضعیت اقتصادی سینما منتشر می‌کنند، به نظر می‌رسد که جدای از کمک‌هایی که سازمان سینمایی به سینماداران، دفاتر پخش و چرخه تولید سینما می‌کند، باید فکر جدی برای اکران سینما بشود. در شرایط فعلی تهیه‌کننده‌های حال حاضر که فیلم‌های خود را در جشنواره فجر اکران کردند، تمایلی به اکران فیلم‌های خود ندارند، اما مطمئناً بسیاری از تهیه‌کنندگانی که از سال‌های قبل فیلم‌های در صف مانده را حاضرند به هر قیمتی اکران کنند، می‌توانند کمی فضای سینما را متنوع کنند.

انتهای پیام/

R1544/P/S4,34/CT7 واژه های کاربردی مرتبط سینما سازمان سینمایی بیشتر بخوانید... انتظامی از طالب‌زاده تمجید کرد شورای ساختی که با اشتباهات ناتمامش رو به زوال می‌رود نمایش خانگی| منطق «سرمایه و بیزینس» به نمایش خانگی جهت می‌دهد/ با «خلع ید» وزارت ارشاد به جای اصلاح محتوا و نظارت مخالفم قیمت ارز و طلا لیگ ایران و جهان بیشتر بخوانید... انتظامی از طالب‌زاده تمجید کرد شورای ساختی که با اشتباهات ناتمامش رو به زوال می‌رود نمایش خانگی| منطق «سرمایه و بیزینس» به نمایش خانگی جهت می‌دهد/ با «خلع ید» وزارت ارشاد به جای اصلاح محتوا و نظارت مخالفم واژه های کاربردی مرتبط سینما سازمان سینمایی پربیننده‌ترین اخبار فرهنگی ۱ خسرو سینایی کارگردان پیشکسوت سینما درگذشت ۲ واکنش مداحان به سخنان رهبر انقلاب درباره عزاداری محرم/ فرمایش رهبری فصل‌الخطاب است ۳ حدیث غدیر| تبعات رویگردانی از پیام غدیر در بیان امام کاظم (ع) ۴ نصر۶؛ پاسخ ارتش به شرارت های آمریکا در خلیج فارس و نابودی رویای «سیف سعد» صدام ۵ ساخت مستند حیات وحش از منطقه‌ای که فقط هفت نفر واردش شده‌اند/ ماجرای دستمزد یک دهمی برای ۲ پروژه یکسان + عکس ۶ هیئت‌های مذهبی حفظ سلامتی را وظیفه شرعی می‌دانند/ عزای بر سیدالشهداء عامل حیات روحانی انسانهاست ۷ انتظامی از طالب‌زاده تمجید کرد ۸ برگزاری اولین دوره کنسرت آنلاین موسیقی دستگاهی در تالار رودکی مهمترین اخبار فرهنگی داستان‌های وارداتی، فرهنگ‌های اقلیمی را می‌بلعد/ تأثیر آثار ترجمه بر قلم نویسندگان جوان لنزهای بی‌باک| عکاسی از کودکان تنگی نفس گرفته کرونایی تلخ‌ترین لحظه عکاسی از کرونا بود/ بگذارید عکاسی خبری جان بگیرد کمیت لنگ فرهنگ‌سازی/ وقتی پوستر «کتاب قاچاق نخریم» زینت‌بخش بساط قاچاقی‌ها می‌شود هوشیار: محرم امسال آزمون همگانی است/ فرصتی برای بازگشت به اصالت‌‌ عزاداری مهمترین اخبار تسنیم روحانی: حرکت در مسیر رونق و جهش اقتصادی کشور می‌بایست مبتنی بر واقعیت‌ها باشد نمکی: در کوتاه‌‌تر از ۲ ماه از واردکننده تجهیزات پزشکی به تولیدکننده و صادرکننده تبدیل شدیم ارتش یمن یک فروند هواپیمای جاسوسی آمریکایی را ساقط کرد «علاج تحریم»| علیزاده: دیپلماسی مقاومت و اقتصاد مقاومتی تنها راه مقابله با تحریم‌هاست اختصاصی| توضیحات سخنگوی وزارت بهداشت درباره برگزاری مراسم‌های ماه محرم درباره ما ارتباط با ما آرشیو اخبار پیوندها بازار پربیننده‌ترین اخبار قیمت ارز و طلا لیگ ایران و جهان ما را دنبال کنید: RSS اینستاگرام توییتر فیسبوک   آپارات   بیسفون   سروش   ویسپی   آی‌گپ
All Content by Tasnim News Agency is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.

منبع: تسنیم

کلیدواژه: سینما سازمان سینمایی سینما سازمان سینمایی سازمان سینمایی نمایش خانگی دفاتر پخش فیلم ها

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت www.tasnimnews.com دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت www.tasnimnews.com بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۸۸۳۵۵۱۹ را به همراه موضوع به آدرس info@khabarban.com ارسال فرمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

تجاوز جوان افغان به دختر ۱۱ ساله پس از آزادی

بازگشت مجری دهه شصت به شبکه دو سیما

افشای جزئیات تازه از املاک نجومی شهرداری قالیباف؛ چگونه یک پرونده فساد «سر به نیست» شد؟

واکنش علی مطهری به سخنان عجیب نماینده شازند درباره مسلمانان چین

قالیباف: باید در ۵ سال آینده به اقتصاد بدون نفت برسیم

خبر بعدی:

امروز مهلت ثبت اطلاعات دفاتر پیشخوان در سامانه ارزیابی به پایان می رسد/مرحله بعدی ثبت اطلاعات6 ماهه آینده

مدیرکل دفتر نظارت بر خدمات پستی و دفاتر پیشخوان خدمات رگولاتوری با بیان اینکه ثبت اطلاعات دفاتر پیشخوان باید در سامانه ارزیابی انجام شود، گفت: آخرین مهلت ثبت اطلاعات دفاتر پیشخوان در این سامانه امروز به پایان می رسد.

شهرام حی شاد مدیرکل دفتر نظارت بر خدمات  پستی و دفاتر پیشخوان  خدمات  رگولاتوری در گفت‌وگو با خبرنگار گروه علمی و دانشگاهی خبرگزاری فارس با بیان اینکه دفاتر پیشخوان باید اطلاعات خود را امروز در سامانه ارزیابی ثبت کنند، گفت: سامانه ارزیابی دفاتر پیشخوان دولت در شروع کار بر اساس اطلاعاتی که دفاتر در آن ثبت می‌کنند امتیاز و رتبه هریک از دفاتر را مشخص می کند که در این رابطه باید بگویم مهلت ثبت اطلاعات دفاتر پیشخوان در سامانه ارزیابیامروز چهارشنبه ۱۵ مرداد به پایان می رسد.

* ارزیابی دوم در 6 ماه آینده انجام خواهد شد

وی افزود: اگر دفاتر پیشخوان اطلاعات خود را در سامانه وارد نکنند به عنوان دفاتری که رتبه آنها ۳ است معرفی می‌شوند و تا ۶ ماه آینده که ارزیابی دوم انجام خواهد شد باید منتظر بمانند تا اطلاعات خود را تصحیح کنند البته احتمال تمدید طرح ارزیابی دفاتر پیشخوان وجود دارد.

* کشور دارای ۶۹۳۶ دفتر پیشخوان شهری و۹۲۲ دفتر روستایی است

وی افزود: در حال حاضر ما در سراسر کشور دارای ۶۹۳۶ دفتر پیشخوان شهری و۹۲۲ دفتر روستایی هستیم که همه آنها خوشبختانه دارای استانداردهای مورد نیاز هستند. به طوری که سنجه‌های نظارت ارزیابی تبدیل شده و توسط کمیسیون وزارت ارتباطات برای این دفاتر ابلاغ شده است.

انتهای پیام/

دیگر خبرها

 • معرفی فیلم‌های تلویزیون در عید غدیر
 • میترا حجار با «وقتی پروانه شدم» در رسانه ملی
 • بیش از ۶۰ فیلم سینمایی، عیدی تلویزیون در عید غدیر خم
 • سمنان| رسانه‌ها از مطالبه گری عقب‌نشینی نکنند
 • فیلم‌های ترسناکی که حتی نامشان را نشنیده‌اید
 • فیلم راسل کرو صدرنشین گیشه انگلیس شد
 • سینماهای هنر و تجربه بیشتر می‌شوند
 • دیزنی مدل جدید اکران آنلاین را با «مولان» امتحان می کند/۲۹.۹۹ دلار برای تماشای اینترنتی
 • «غول» به تلویزیون می آید
 • نماینده شیروان: جهاددانشگاهی به عنوان یک نهاد پژوهشی مشکل گشای کشور است
 • «چراغانی» عیدانه زیر سایه کرونا
 • اکران آنلاین «مولان» توسط دیزنی
 • اکران فیلم های سینمایی روز کشور در نخستین «اتو سینما» جزیره قشم
 • فیلم‌های ترسناکی که نامشان را نشنیده‌اید
 • پخش فیلم سینمایی «غول» برای اولین بار در شبکه ۴
 • فیلم پرطرفدار «مولان» به صورت آنلاین اکران می‌شود
 • تغییر مسیر «بی وزنی» از چرخه اکران به سینمای خانگی/شکست فیلم «مهدی قادری» در گیشه
 • چرا ورود سینمای ایران به بورس شکست خورده است؟
 • پخش فیلم «خواب سفید» در تلویزیون