خبرگزاری آریا - بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران در چارچوب جدید سیاست‌گذاری پولی مبتنی بر عملیات بازار باز در راستای کنترل تورم و دستیابی به هدف تورمی در نظر دارد به صورت دوره‌ای و منظم تحولات و اقدامات انجام گرفته در این راستا را به اطلاع عموم برساند.
به گزارش خبرگزاری آریا ، متن این اطلاعیه به شرح زیر است:
«بسم الله الرحمن الرحیم»
در چهار ماهه اول سال جاری، فشار تحریم‌های اعمال شده بر اقتصاد کشور کماکان ادامه یافت.
علیرغم فشارهای وارده در دو سال گذشته، اقتصاد غیرنفتی کشور در سال گذشته روند رشد مناسبی را طی کرد. اگرچه در ماه‌های پایانی و تحت تاثیر شیوع ویروس کووید 19 از این رشد کاسته شد، ولی در سال 1398 رشد بخش غیرنفتی به سطح 1.1 درصد رسید.
شیوع ویروس کووید 19 به مثابه شوک منفی عرضه و تقاضای کل به صورت همزمان در اقتصاد عمل کرد. در این راستا، بانک مرکزی تلاش کرد تا با درک شرایط فعالیت‌های اقتصادی و اتخاذ رویکرد تسهیل‌گرانه پولی و اعتباری، آسیب‌های وارده به اقتصاد را مهار کند. از طرف دیگر، شرایط به وجود آمده بودجه دولت را نیز تحت تاثیر قرار داد و باعث تشدید کسری بودجه شد. در پی استفاده دولت از تنخواه‌گردان خزانه و بخشی از منابع صندوق توسعه ملی بابت هزینه های کرونا و نیز سیاست‌های اعتباری تسهیل‌گرانه مبتنی بر بهره‌گیری از منابع آزاد شده از محل کاهش سپرده قانونی بانک‌ها نزد بانک مرکزی و تلفیق آن با منابع بانک‌ها جهت اعطای وام ضروری به سرپرستان خانوارهای یارانه بگیر و کسب و کارهای آسیب دیده از کرونا، پایه پولی در سه ماهه اول سال جاری نسبت به پایان سال به میزان 8.6 درصد رشد یافت. در این مدت، رشد نقدینگی معادل 7.5 درصد شد. ذکر این نکته ضروری است که بر اساس آخرین ارقام موجود، نقدینگی در هفته منتهی به 26 تیر ماه 1399 نسبت به پایان سال 1398 معادل 9.1 درصد رشد داشته است. می‌توان گفت تحت این شرایط و اقدامات به عمل آمده به منظور حمایت از فعالیت‌های اقتصادی، رشد نقدینگی در چهار ماهه اول سال جاری همان‌گونه که انتظار می‌رفت، از روند بلندمدت فاصله گرفته و از این‌رو بانک مرکزی متعاقباً مجموعه اقدامات سیاستی مختلفی را در جهت مدیریت نرخ سود و رشد نقدینگی به کار گرفته است که در ادامه مورد اشاره قرار می‌گیرد.
متاسفانه شیوع ویروس کرونا باعث شد با مختل شدن روابط تجاری در سطح جهانی، صادرات غیرنفتی و جریان وصول عواید آن و درآمدهای ارزی دولت نیز به دلیل افت قیمت نفت و فرآورده‌های نفتی با اختلال و کاهش مواجه گردد. تحت تاثیر این عوامل و به ویژه شوک انتظاراتی ایجاد شده که برگرفته از عوامل سیاسی- امنیتی نیز می‌باشد، نرخ ارز در بازار با افزایش مواجه شد و همین امر باعث گردید نرخ تورم ماهانه در ماه‌های اردیبهشت، خرداد و تیرماه افزایش یابد. البته انتظار می‌رود با بهبود شرایط بازگشت ارز صادرات غیر نفتی و تقویت صادرات نفت و فرآورده‌های نفتی، بازار ارز متعادل شده و نرخ ارز تعدیل گردد که این امر در کنار سایر عوامل بر کاهش نرخ تورم نیز موثر خواهد بود.
متاثر از تحولات متغیرهای پولی و همچنین نوسانات بازار داراییها، نرخ تورم ماهانه از اردیبهشت 1399 با افزایش مواجه شد؛ به طوری‌ که بر اساس اطلاعات بانک مرکزی نرخ تورم ماهانه و نقطه به نقطه افزایش یافت و ضروری است اقدامات مهار تورم با قوت بیشتری پیگیری شود.
گرچه هنوز داده‌های بخش حقیقی اقتصاد یا تولید ناخالص داخلی برای سه ماهه اول سال 1399 استخراج نشده است، اما شواهد موجود نشان می‌دهد که پس از کاهش قابل توجه فعالیتهای اقتصادی در فروردین ماه 1399 متاثر از شیوع کرونا و تعطیلی بسیاری از فعالیت های اقتصادی، نشانه‌هایی از بهبود وضعیت وجود دارد. به عنوان نمونه، شاخص تولید صنعتی صنایع بورسی در اردیبهشت و خرداد 1399 در مقایسه با فروردین رشد داشته و رشد خرداد نسبت به اردیبهشت 1399 معادل 1.6 درصد و رشد نقطه به نقطه اردیبهشت نسبت به ماه مشابه سال قبل که 3.3- درصد (منفی 3.3 درصد) بود در خرداد ماه 1399 نسبت به ماه مشابه سال قبل به صفر رسیده است، به این معنی که اثر منفی کرونا بر تولید این صنایع مرتفع شده است. لذا، نگرانی تعمیق رکود کاهش یافته و به نظر می‌رسد اقتصاد در مسیر بهبود عملکرد بخش حقیقی قرار گرفته است که تا ماههای پایانی سال 1398 نیز در حال رخ دادن بوده و صرفا به دلیل شیوع کرونا به طور موقتی دچار وقفه شده است.
بر این اساس، بانک مرکزی اقدامات سیاستی جدیدی را در راستای مهار تورم در پیش گرفته است که به اهم آنها اشاره می‌شود.
اقدامات سیاستگذار پولی در راستای هدف گذاری تورمی
در اردیبهشت ماه سال جاری، بانک مرکزی در راستای دستیابی به کنترل تورم و کمک به رشد اقتصادی، اجرای چارچوب هدف‌گذاری تورم را با اعلام تورم هدف (2±22 درصدی) برای یک سال آینده آغاز کرده است. با اجرای این چارچوب، بانک مرکزی کلیه اقدامات خود را با هدف هدایت نرخ تورم به سمت تورم هدف سازماندهی کرده است. در واکنش به تحولات اقتصاد کلان اشاره شده در قبل، بانک مرکزی اقداماتی را تدوین و اجرا کرده است. اقدامات بانک مرکزی در این خصوص در سه محور انجام شده است: الف) ایجاد بازار اولیه فروش اوراق بدهی دولتی، ب) برقراری دالان نرخ سود در بازار بین‌بانکی، و ج) معرفی ابزارهای جدید در بازار پول.
بانک مرکزی ضمن برقراری دالان نرخ سود، با هدف افزایش نرخ سود در بازار بین بانکی و جذب مازاد نقدینگی در این بازار که از تحولات بودجه ای سرچشمه گرفته است، نرخ کف دالان نرخ سود را در تاریخ 13 خرداد ماه 1399 عملیاتی (در سطح 10 درصد) تعیین نمود و طی دو مرحله آن را به 12 و سپس 13 درصد افزایش داد. این اقدام بانک مرکزی اثر محسوسی بر نرخ سود موزون بازار بین بانکی و همچنین نرخ تنزیل اوراق داشته که در نمودار زیر به وضوح قابل روئیت است و ضمن متوقف کردن روند نزولی آنها سبب صعودی شدن نرخ های سود در جهت دستیابی به هدف تورمی شده است.

اعطای مجوز افزایش انتشار گواهی سپرده عام 18 درصدی تا سقف حداکثر 20‌ درصد سپرده‌های بلندمدت از دیگر رویکردهای بانک مرکزی جهت افزایش جذابیت‌ ابزارهای بازار پول و در نتیجه کاهش سیالیت سپرده‌های بخش غیردولتی بود.
شورای پول و اعتبار در جلسه مورخ 24 تیر ماه 1399 با هدف تقویت جذابیت سپرده‌گذاری در بانک‌ها و افزایش ماندگاری سپرده‌ها، ضمن مجاز شمردن بانکها به افتتاح سپرده‌های کوتاه‌مدت ویژه سه ماهه و شش ماهه با سقف نرخ‌های 12 و 14 درصد و سپرده‌ سرمایه‌گذاری دو ساله با سقف نرخ سود 18 درصد، سقف نرخ سود سپرده‌های سرمایه‌گذاری یکساله را به 16 درصد افزایش داد. حداکثر نرخ سود سپرده‌های کوتاه‌مدت کماکان در سطح 10 درصد ثابت باقی ‌ماند.
با توجه به اجتناب‌ناپذیری کسری بودجه دولت متاثر از کاهش درآمدهای نفتی و عدم امکان افزایش فشار مالیاتی و همچنین رفع پیامدهای رکودی شیوع کرونا و با توجه به اینکه در کوتاه مدت به دلیل نسبت پایین بدهی دولت به تولید ناخالص داخلی و حتی عدم افزایش نسبت کسری بودجه بدون نفت به تولید ناخالص داخلی و لذا عدم نگرانی از ناپایداری مالی دولت، بانک مرکزی با پذیرش عاملیت فروش اوراق بدهی دولتی، تا پایان تیرماه سال جاری هشت مرحله حراج برگزار کرده و مجموعاً معادل 426 هزار میلیارد ریال انواع اوراق بدهی دولتی به فروش رسانده است. بدیهی است که این میزان فروش اوراق دولتی توسط کارگزاری بانک مرکزی نقش به سزایی در ممانعت از پولی‌سازی کسری بودجه ایفا کرده است.

-->

منبع: خبرگزاری آریا

کلیدواژه: ماهه اول سال کسری بودجه بانک مرکزی بدهی دولت سپرده ها نرخ تورم سال جاری نرخ سود ماه 1399

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت www.aryanews.com دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «خبرگزاری آریا» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه در مورد انتشار این خبر انتقاد یا پیشنهادی دارید لطفاً با آدرس ایمیل [KHABARBAN] مکاتبه فرمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

واکنش‌ها به طرح گشایش اقتصادی دولت؛ مردم، نفت را با دلار و سکه می‌خرند؟

جزئیات تازه از وعده «گشایش اقتصادی» دولت؛ پیش‌فروش نفت به مردم

اجازه برخورد شدید با گرانفروشی ایرانسل و همراه اول صادر شد

معمای وعده اقتصادی دولت به مردم؛ خروج از لیست سیاه؟ کمک چینی‌ها یا رفع تحریم؟

جدول قیمت گوشی اپل ۲۳ مرداد ۹۹

خبر بعدی:

مروری بر اخبار و گزارش‌های مطبوعات و پایگاه‌های خبری زنجان

** پایگاه خبری موج رسا در خبری با تیتر" برخورد با افزایش خودسرانه قیمت لبنیات در استان زنجان" از قول رییس اتاق اصناف استان زنجان نوشت: با افزایش قیمت خودسرانه محصولات فرآورده‌های لبنی در استان زنجان برخورد می شود.

سید محمود موسوی به عوامل تاثیر افزایش قیمت لبنیات در استان زنجان اشاره و اظهار کرد: یکی از عوامل افزایش قیمت لبنیات برداشته شدن ارز حمایتی دولت از نهاده های دامی است.

وی با تاکید بر اینکه تامین نهاده های دامی با ارز نیمایی موجب افزایش هزینه های تولید شده و این نیز از جمله عواملی است که می‌تواند موجب افزایش قیمت لبنیات شود تصریح کرد: افزایش قیمت ظروف بسته بندی محصولات لبنی نیز از دیگر عواملی است که بر افزایش قیمت‌ لبنیات تاثیر گذاشته است.

رییس اتاق اصناف استان زنجان با تاکید بر اینکه این عوامل دست به دست هم داده و منجر به افزایش قیمت شیر و محصولات لبنی شده است ابراز کرد نظارت بر قیمت ها نیز بر اساس نرخ اعلامی ستاد تنظیم بازار انجام می شود و اگر تخلفاتی مشاهده شود بلافاصله تشکیل پرونده شده و به تعزیرات حکومتی معرفی می شود.

رییس اتاق اصناف استان زنجان به موضوع کم فروشی کارخانجات تولید محصولات لبنی اشاره و اظهار کرد: نظارت بر فعالیت کارخانه ها برعهده سازمان صنعت معدن و تجارت است، متاسفانه گاها کم فروشی از سوی برخی از واحدهای تولیدی لبنیات مشاهده می‌شود.

** پایگاه خبری پیام ملت  از خسارت حدود ۴۰ تا ۵۰ میلیارد تومانی تولید کنندگان مرغ در استان زنجان در سه ماهه بهار ۹۹ خبر داد.

 رییس اتحادیه مرغداران استان زنجان  در این باره به پایگاه خبری پیام ملت گفته است: در شرایطی که مرغ باید به قیمت مصوب عرضه شود تامین نهاده ها نیز باید با نرخی مصوب برای تولیدکنندگان صورت گیرد.

وی با اعلام اینکه ۸۰ درصد از حواله نهاده ها با وجود دریافت وجوهات آنها همچنان در بنادر هستند افزود: نهاده های اولیه همچون سویا و ذرت با ماندن در بنادر پس از گذشت زمان کیفیت مطلوب خود را از دست می‌دهند.

رییس اتحادیه مرغداران استان زنجان با اشاره به اینکه مقرر شده بود که پس از دریافت وجه کالاها و نهاده های اولیه ۱۰ تا ۱۵ روزه به دست تولید کنندگان برسد اما اینک همچنان حجم فراوانی از نهاده ها در بنادر باقی مانده اند تصریح کرد: هر روز با بهانه تراشی های مختلف از ارسال نهاده ها برای تولیدکنندگان استان خودداری می شود.

** روزنامه مردم نو  در خبری از قول مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان زنجان نوشت: ۱۵۳ روستای استان در حریم گسل زلزله قرار دارند.

رضا خواجه‌ای در گفت‌وگو با مردم‌نو، اظهار کرد: بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان زنجان با هدف مقاوم‌کردن واحدهای مسکونی روستایی گام‌های بزرگی برداشته، به‌طوری‌که تاکنون ۵۴ درصد از واحدهای مسکونی روستایی در استان زنجان مقاوم‌ شده و ۴۶ درصد باقی‌مانده نیازمند مقاوم‌کردن است.

وی با بیان اینکه ۷۲ درصد واحدهای مسکونی در روستاهای مستقر در حریم و مسیر گسل‌های زلزله در استان زنجان مقاوم نشده‌اند، گفت: برای مقاوم‌کردن ۱۳ هزار واحد مسکونی باقیمانده، به‌طور جامع برنامه‌ریزی شده‌است.

** پایگاه خبری آسمان زنجان از آغاز تولید سریال "خانه آقاجان" در زنجان با هدف  ارج نهادن به صنایع دستی و فرهنگ غنی بومی و محلی این استان خبر داد و نوشت: این سریال، روایتگر خانواده ای است که پدرشان از دیر باز در حوزه صنایع دستی فعال است و دختران وی که همگی ازدواج کرده اند در کنار همسرانشان  تحت سرپرستی پدر، در صدد توسعه صنعت دستی ملیله سازی، افزایش مقدار و کیفیت تولید، صادرات و اشتغال زایی هستند.

برچسب‌ها تارنماهای خبری اصناف زنجان

دیگر خبرها

 • مروری بر آثار سعدی سینمای ایران در «نقد سینما»/ از گواهی مالکیت فیلم‌ها چه می‌دانیم؟
 • خبر مهم بانک مرکزی درباره افزایش نرخ سود بانکی | نرخ سود چقدر شد؟
 • نرخ سود سپرده‌های بانکی زیاد شد
 • جزئیات افزایش نرخ سود سپرده‌های بانکی
 • پرسپولیس در پنالتی برنده داربی جام حذفی ؛ مروری بر شهرآوردهای خاطره انگیز ( داربی ۳۰ ) + سند
 • افزایش نرخ سود سپرده‌های بانکی +جزئیات
 • افزایش نرخ سود سپرده‌های بانک‌ها توسط بانک مرکزی/ حداقل سود ۱۴ درصد شد
 • افزایش نرخ سود سپرده‌‌های بانک‌ها توسط بانک مرکزی/ حداقل سود ۱۴ درصد شد
 • ۵۲ تصادف در ۱۰ دقیقه باران | مشکل بزرگراه‌های خطرساز اصفهان حل نشد
 • نرخ سود سپرده بانک‌ها به 14 درصد افزایش یافت
 • راغفر: اراده‌ای برای کنترل تورم نیست/ دولت اقدامات مخرب خود را متوقف کند
 • نرخ سود سپرده‌ بانک‌ها نزد بانک مرکزی یک درصدی افزایش یافت
 • دولت و بانک مرکزی عامل اصلی تورم
 • فروش اوراق سلف نفتی، مخل اوراق خزانه و تورم زاست+فیلم
 • نرخ سود سپرده بانکی افزایش یافت
 • سد هراز اعتبار کلان لازم دارد/ اجرای ۱۸ پروژه جهش تولید
 • وظیفه اصلی بانک مرکزی کنترل تورم است
 • افزایش نرخ سود سپرده‌ بانک‌ها نزد بانک مرکزی به 13درصد
 • پوشش عقب‌ماندن سود بانکی از تورم در طرح جدید بانک مرکزی/ با «اوراق ودیعه» بیشتر آشنا شوید