رویداد۲۴ طبق این گزارش، متوسط رشد اقتصادی در سال‌های مختلف: ۱۱.۴ درصد (۱۳۴۱ تا ۱۳۵۶)، منفی ۴.۸ درصد (۱۳۵۷ تا ۱۳۶۷)، ۵ درصد (۱۳۶۸ تا ۱۳۹۱) و ۰.۲ درصد (۱۳۹۲ تا ۱۳۹۸) بوده است. همچنین نرخ تشکیل سرمایه ثابت از ۱۳۹۰ پیوسته نزولی بوده و از نظر ظرفیت رشد اقتصادی در سال‌های آتی هشداردهنده است.
همچنین نرخ تورم بلندمدت اقتصاد ایران به‌طور متوسط ۲۰ درصد بوده در حالی‌که متوسط نرخ تورم جهان در سال ۲۰۱۸ برابر ۲.
۴ درصد بوده است.
بر اساسا یافته‌های این پژوهش، تعداد شاغلین کشور از ۱۳۹۴ تا ۱۳۹۸ حدود ۳ میلیون نفر افزوده شده، اما این افراد عمدتاً در بخش غیرشرکتی متمرکز بر خدمات خرده‌فروشی، تعمیرات، حمل و نقل و واسطه‌گری اضافه شده‌اند. حدود ۲.۵ میلیون نفر نیز در زمستان ۱۳۹۸ اشتغال ناقص (کمتر از ۴۴ ساعت در هفته کار) داشته‌اند.
درآمد سرانه کشور نیز از ۱۳۹۰ تا ۱۳۹۸ کاهشی ۳۴ درصدی داشته و قدرت خرید هر فرد ایرانی نسبت به سال ۱۳۹۰ حدود یک‌سوم کاهش یافته است. بر این اساس، اگر رشد ۸ درصد سالیانه در اقتصاد ایران محقق شود ۶ سال طول می‌کشد تا درآمد به سطح سرانه سال ۱۳۹۰ بازگردد.
افزون بر این‌ها، شکاف نابرابری بر اثر رشد اقتصادی منفی و تورم بالا در حال تشدید شدن است. فقر مطلق به معنای ناتوانی در کسب حداقل استاندارد‌های زندگی و معیشت در حال افزایش است. نرخ فقر کشوری از ۱۵.۱ درصد در سال ۱۳۹۱ به ۱۵.۵ در سال ۱۳۹۲ و پس از آن تا پایان سال ۱۳۹۷ به ۱۸.۴ رسیده و در سال‌های ۱۳۹۸ و ۱۳۹۹ با توجه به شرایط اقتصادی بیشتر شده است. همچنین نرخ فقر بین ۵ تا ۳۲ درصد در استان‌های مختلف متغیر است. استان‌های نیمه شرقی کشور نرخ فقر بالاتری دارند.بیشتر بخوانید: در بازار ارز چه می‌گذرد؟
در این گزارش ریشه‌های وضعیت فعلی اقتصاد نیز بررسی شده و ذیل چهار عنوان مالیه عمومی دولت، راهبرد اقتصادی، محیط فعالیت اقتصادی، حکمرانی بخشی و مدیریت و تصمیم‌گیری اقتصادی به عواملی، چون کسری بودجه ساختاری مداوم، رویکرد نادرست در سیاست‌های مالیاتی، بودجه ریزی و هزینه کرد کارا، مدیریت بازار ارز و.. ناشی از اتکا به به منابع نفتی، فقدان راهبرد مناسب در اقدامات حمایتی از بنگاه و خانوار، فقدان سیاست‌های توسعه صنعتی، آمایش سرزمینی و تربیت نیروی انسانی، نبود دیپلماسی اقتصادی سازگار با اهداف کلان کشور، نبود برنامه مشخص جهت کاهش و مدیریت عدم اطمینان‌های اقتصادی و ... اشاره شده است.
بررسی آمار‌های فوق، نشان می‌دهد دهه ۹۰ از لحاظ اقتصادی دهه خاصی در تاریخ اقتصادی ایران است چرا که شاخص‌های اقتصادی فراز و فرودی غریب را طی کردند. هادی حق‌شناس اقتصاددان در این باره در گفتگو با فرارو اظهار کرد: برای داشتن تحلیلی جامع از وضعیت کنونی اقتصاد باید از دهه ۹۰ به مسایل بنگریم. سال ۱۳۹۰ از نظر اقتصادی، سال تاریخی است. چرا که مجموع درآمد‌های نفتی ما به یک ۱۵۰ میلیارد دلار رسید رقمی که نه قبل از و نه بعد از آن تکرار نشده بود.
وی افزود: از طرف دیگر در این دهه در سال‌های ۹۱، ۹۲، ۹۴، ۹۷ و ۹۸ پنج سال رشد اقتصادی منفی داشتیم باشیم که در دهه‌های گذشته چنین چیزی را نداشتیم که رشد اقتصادی ۵ سال منفی باشد. اصلی‌ترین دلیل این رشد اقتصادی منفی تحریم‌های ظالمانه‌ای است که در سال ۹۱ و ۹۲ و ۹۷ و ۹۸ بر ایران اعمال شد.
او ادامه داد: ما در این دهه دو سال پیاپی، نرخ تورم یک رقمی داشتیم که باز در دهه‌های گذشته نرخ تورم یک رقمی در دو سال پیاپی نداشتیم.
حق شناس گفت: اگر علل اقتصادی و متغیر‌های سیاسی را در این دهه لحاظ نکنیم نمی‌توانیم به تحلیل واقع‌بینانه‌ای برسیم. دهه ۹۰ تنها دهه‌ای در تاریخ ایران است که ابتدا و انتهایش با تحریم‌های یک جانبه رو به رو بودیم و شدیدترین تحریم‌ها بر اقتصاد ایران اعمال شده است؛ بنابراین اگر میانگین رشد اقتصادی صفر بوده و به شکل سینوسی هم رشد منفی در حداکثر ممکن و هم رشد مثبت در حداکثر تکرار شده باشد بی حکمت نیست و حکمت آن در تحریم‌های ظالمانه و یک جانبه غرب بر اقتصاد ایران است.
وی در توضیح اهمیت تاثیر تحریم‌ها بر اقتصاد ایران، بیان کرد: ما در سال ۹۵ و ۹۶ رشد اقتصادی مناسبی داشتیم. قدرت خرید و همچنین قدرت خرید کارکنان دولت در سال ۹۶ احیا شد، اما تورم بالای ۳۰ درصد در سال‌های ۹۸ و ۹۷ موجب شد تعادل اقتصاد ایران به هم بریزد؛ لذا اصلی‌ترین دلیل در وضعیت فعلی تحریم‌هاست.
این اقتصاددان اضافه کرد: یک آمار می‌تواند گویای واقعیت موجود باشد. ما در دو سال گذشته از ۸۰۰ میلیارد دلار درآمد ارزی نفت محروم شدیم. همچنین حداقل در دو سال گذشته از ۷۰۰ میلیارد دلار صادرات غیرنفتی هم محروم شدیم. ۷۰۰ میلیون دلار هزینه جاری برخی کشور‌های منطقه است. ما از منبع درآمدی مهمی محروم شدیم.بیشتر بخوانید: کدام نهاد مقصر اصلی افزایش تورم است؟
وی افزود: ما همچنین از درآمد‌های ترانزیت‌ها و کریدور‌های هوایی محروم شدیم. تحریم فقط نیامدن پول به داخل کشور نیست. بلکه صادرات و واردات ما دچار مشکل شده است. ما در بهره‌گیری از کریدور‌های هوای و زمینی دچار مشکل شدیم. از استفاده از تکنولوژی خارجی و سرمایه خارجی محروم شدیم. توتال و خودروسازان در صنعت ایران بودند و با تحریم‌ها رفتند. ما قرارداد بیش از ۱۰۰ هواپیما را بستیم و کان لم یکن تلقی شد. تحریم‌ها تاثیرات غیرقابل کتمانی بر اقتصاد ایران گذاشته است.
حق شناس درباره نزولی بودن نرخ تشکیل سرمایه در ایران، اظهار کرد: هر سرمایه گذاری یک نرخ استهلاکی دارد. اگر فرض کنیم نرخ استهلاک ۱۰ درصد باشد اگر رشد اقتصادی بیش از ۱۰ درصد باشد نرخ تشکیل سرمایه مثبت است وقتی میانگین رشد اقتصادی ۹ سال گذشته صفر است این طبیعی است که نرخ تشکیل سرمایه منفی باشد. چون نرخ استهلاک وجود دارد. در سال‌های آینده نیز تا نرخ رشد اقتصادی بالای ۸ تا ۱۰ درصد نشود نرخ تشکیل سرمایه منفی خواهد بود.
این کارشناس مسایل اقتصادی در ادامه با اشاره به نرخ تورم ۲۰ درصدی در ایران گفت: نتیجه تورم سقوط طبقه متوسط به طبقه پایین است. تورم موجب افزایش فاصله بین دهک‌های درآمدی و فقیرتر شدن کسانی می‌شود که درآمد ندارند یا درآمد ثابت دارند. همچنین تورم موجب توقف کار‌های مولد و بنگاه‌های تولید و رونق سفته بازی و دلالی می‌شود.
وی افزود: دلیل تورم، افزایش رشد نقدینگی است. چون هزینه جاری دولت در حال افزایش است، اما چرا درآمد دولت متناسب با هزینه جاری رشد نمی‌کند، چون اقتصاد ایران دولتی است. درآمد دولت باید از محل مالیات و کسب و کار مردم باشد وقتی کسب و کار مردم مثبت نیست و از اساس سهم مردم در اقتصاد ایران ناچیز است در نتیجه درآمد دولت کم می‌شود پس کسری بودجه ایجاد می‌شود سپس پایه پولی افزایش می‌یابد و رشد نقدینگی زیاد می‌شود و در نتیجه تورم افزایش پیدا می‌کند و این دور تسلسل باطل در اقتصاد ایران تکرار می‌شود.
این کارشناس تشریح کرد: راهکار برون رفت از این وضعیت، اصلاح ساختاری اقتصاد ایران است، اما چون دردناک است انجام نمی‌شود. چون هزینه‌اش را هیچ دولتی تقبل نمی‌کند. اما اقتصاد ایران الان در شرایط مناسبی برای اصلاح نیست. مثل این می‌ماند بیماری که غده‌ای در بدن دارد در آی سی یو باشد اگر بخواهیم درمان شود باید اول از آی سی یو خارج شود علایم بالینی‌اش برگردد و به ثبات برسد بعد آن غده درمان شود. اقتصاد ایران در شرایط عادی نیست بنابراین باید علایم حیاتی آن را برگرداند. اقتصاد باید در وضعیت ثبات قرار بگیرد تا  بعد به جراحی‌های ساختاری پرداخت.
او افزود: یکی از راه‌های برگرداندن علایم حیاتی اقتصاد ایران رفع تحریم و یکی استفاده از ظرفیت‌های داخلی اقتصاد ایران است. در اقتصاد ایران بهره‌وری پایین است باید بهره‌وری افزایش پیدا کند. ظرفیت‌های اقتصاد ایران بایداستفاده شود. باید بخش خصوصی را نه در مصاحبه و شعار بلکه در عمل بپذیریم. در عمل سهم بخش خصوصی متناسب با ظرفیتش نیست. بخش خصوصی فرهنگ، سازو کار و الزامات خاص خود را دارد تا زمانی که این الزامات را نپذیریم بخش خصوصی نقش خود را ایفا نخواهد کرد. منبع: فرارو لینک کوتاه: کپی در کلیپ بورد کپی لینک خبر های مرتبط

منبع: رویداد24

کلیدواژه: رویداد24 اقتصاد ایران مرکز آمار ایران نرخ تشکیل سرمایه اقتصاد ایران بر اقتصاد ایران رشد اقتصادی محروم شدیم بخش خصوصی تحریم ها نرخ تورم دو سال

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت www.rouydad24.com دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «رویداد24» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه در مورد انتشار این خبر انتقاد یا پیشنهادی دارید لطفاً با آدرس ایمیل [KHABARBAN] مکاتبه فرمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

اصولگرایان به راحتی مجلس، پاستور را هم فتح خواهند کرد؟

تجاوز جوان افغان به دختر ۱۱ ساله پس از آزادی

بازگشت مجری دهه شصت به شبکه دو سیما

افشای جزئیات تازه از املاک نجومی شهرداری قالیباف؛ چگونه یک پرونده فساد «سر به نیست» شد؟

طرح مجلس برای جلوگیری از واردات کالاهای غیرضرور

خبر بعدی:

محدویت تردد در جاده چالوس لغو شد/ رشد ۲۶ درصدی سفرها از پایتخت

مسئول مرکز مدیریت راه های کشور گفت: از روز گذشته شاهد افزایش حجم ترافیک در جاده های کل کشور هستیم.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛محرابی نیا مسئول مرکز مدیریت راه های کشور در گفت‌وگویی با بیان اینکه هم اکنون شاهد ترافیک سنگین در محور چالوس مسیر جنوب به شمال حدفاصل محدوده‌های بیلقان، سرودار، زینه، پل خواب و محورهای گرماب تا نسا شاهد ترافیک سنگین هستیم, گفت: همچنین ترافیک نیمه سنگین در محور فیروزکوه مسیر جنوب به شمال حد فاصل گیلاوند ترافیک نیمه سنگین داریم.

او ادامه داد: هنوز شاهد ترافیک برگشت برای مسافران شهرهای شمال کشور در مسیرهای شمال به جنوب کشور شاهد نیستیم.

مسئول مرکز مدیریت راه های کشور تصریح کرد: در آزادراه تهران_قم و آزادراه قزوین_رشت در مسیرهای رفت و برگشت را شاهد ترافیک روان از خودروها هستیم.

محرابی نیا بیان کرد: ترافیک نیمه سنگین در آزادراه تهران-کرج، کرج_ قزوین شاهد هستیم و محدوده های گرمدره_پل فردیس_مهرویلا و گلدشت شاهد ترافیک نیمه سنگین هستیم.

او با بیان اینکه برخی از محدودیت هاب تردد در جاده چالوس لغو شده است, گفت: تا این لحظه با توجه به کم بودن حجم ترافیک و روان ترد ها به ویژه در محور چالوس پلیس محدودیت‌هایی را که قرار بود برای در این روزها اعمال کند تا این لحظه لغو کرده اما بلافاصله بعد از آنکه ترافیک ایجاد شد مجدداً محدودیت‌هایی را اعمال خواهد کرد.

محرابی نیا اظهار کرد: خوشبختانه پدیده جوی خاصی در شهرهای شمالی کشور وجود ندارد که دید مسافران را با مشکل مواجه کند.

مسئول مرکز مدیریت راه های کشور همچنین در مورد میزان آمار تردد در محورهای کشور هم گفت: در محور تهران در روزهای پانزدهم  و شانزدهم ۲۶ درصد افزایش تردد محور کرج_چالوس ۱۵ نسبت به شانزدهم ۱۲ درصد افزایش و محور تهران_ قائمشهر در پانزدهم و شانزدهم ۳۰ درصد افزایش داشته است.

او تصریح کرد: همچنین محور آزادراه قزوین رشت در روزهای پانزدهم و شانزدهم ۳۵ درصد افزایش داشته است.

محرابی نیا حجم تردد کل کشور را افزایشی دانست و گفت: میزان تردد در کشور در روزهای پانزدهم نسبت به ۱۶ ۹.۸ درصد افزایش داشته است.

انتهای پیام/ا

دیگر خبرها

 • دلیل افزایش نرخ ارز چیست؟/ از پست اینستاگرامی عبدالناصر تا ادعای محمدباقر
 • ناامیدی بانک مرکزی انگلیس از بهبود سریع وضعیت اقتصاد
 • به نظر شما، گشایش اقتصادی وعده داده شده توسط رئیس جمهور چیست؟
 • انتصاب افراد ناشناس در هیات نظار بانک‌ مرکزی/ وزارت اقتصاد رزومه اعضای جدید را منتشر کند
 • گشایش در اقتصاد کشور تا 4 روز دیگر
 • شاسی بلند جدید شرکت سایپا رونمایی شد
 • اقتصاد ایران ۴ روز با گشایش فاصله دارد؟
 • تجارت خارجی چین ۶.۵ درصد افزایش یافت
 • رغبت خوب مردم به خرید بیمه نامه با وجود شرایط تحمیلی کرونا بر اقتصاد
 • قیمت جهانی طلا در 17 مرداد/ نرخ طلا همچنان رکورد می‌زند
 • ادامه عملکرد ضعیف دلار
 • ماجرای ادعای توزیع سهام عدالت بین ۲۰ میلیون ثروتمند/وزارت اقتصاد شفاف‌سازی کند
 • زنگ هشدار جمعیت در اصفهان/بحران اقتصادی تا ضعف روابط اجتماعی در جامعه پیر
 • تاکید رهبر انقلاب بر رشد علم و فناوری/ ایران قوی با اقتصاد دیجیتال محقق می‌شود
 • افزایش تردد در جاده های کشور/ رشد قیمت سکه/ کاهش بارندگی در حوضه آبریز خلیج فارس
 • جهش ۲۶دلاری قیمت طلا در بازارهای جهانی
 • بحران اقتصادی در انگلیس طولانی‌تر می‌شود
 • رشد عجیب قیمت طلا همچنان ادامه دارد
 • رشد اقتصادی سوئد به منفی 8.6 درصد رسید