Web Analytics Made Easy - Statcounter
به نقل از «تسنیم»
2022-11-28@08:01:19 GMT

فاصله سود بانک‌ها در بورس با واقعیت؛ کهکشان راه شیری!

تاریخ انتشار: ۱۴ مرداد ۱۳۹۹ | کد خبر: ۲۸۸۵۷۷۰۸

فاصله سود بانک‌ها در بورس با واقعیت؛ کهکشان راه شیری!

در طول یک سال گذشته و علی‎رغم نوسانات اخیر بازار سهام، رشد زیادی در بازار بورس و گروه‌‌های آن اتفاق افتاده، اما گروه بانکی یکی از گروه‌‌هایی است که در اغلب اوقات روند سودآوری آن صعودی بوده ‎است. - اخبار رسانه ها -

به گزارش گروه رسانه های خبرگزاری تسنیم، در طول یک سال گذشته و علی‎رغم نوسانات اخیر بازار سهام، رشد زیادی در بازار بورس و گروه‌‌های آن اتفاق افتاده، اما گروه بانکی یکی از گروه‌‌هایی است که در اغلب اوقات روند سودآوری آن صعودی بوده ‎است.

بیشتر بخوانید: اخبار روز خبربان

بانک‌‌ها در ایران تاثیرپذیری بسیار محدودی از نوسانات بازار جهانی و تغییر قیمت‌‌ها دارند که بر مزایای سرمایه‌گذاری در آنها می‌افزاید و درمجموع نسبت ریسک به بازدهی مناسبی برای سرمایه‎گذاران ایجاد می‌کنند. بررسی‌‌ها نشان می‌دهد که صنعت بانکداری با ارزش بازاری 590 هزار میلیاردتومان پنجمین گروه بزرگ بازار محسوب شده و6.7درصد از ارزش کل بازار را در اختیار دارد. این صنعت که در 6 ماه و یک سال اخیر با بازدهی 407 و 710 درصدی مواجه بوده، بازدهی‌‌های به‎مراتب بالاتری را نسبت به شاخص کل بازار ثبت کرده که عملکرد جالب ‏توجهی است. همین مساله با توجه به وضعیت صورت‌‌های مالی و زیان انباشته بسیاری از بانک‌‌ها بررسی عمیق‌تر این گروه را واجب می‌کند. در این گزارش بعد از بررسی کامل گروه بانک‌‌ها و موسسات اعتباری، سراغ سه شاخص مهم برای عملکرد بانک‌‌ها رفته و در آن عملکرد پنج بانک پربازده پارسیان، دی، سینا، گردشگری و اعتباری ملل را در یک سال اخیر با پنج بانک خاورمیانه، ملت، پست‏ بانک، کارآفرین و اقتصادنوین که بازدهی پایین‌تری نسبت به کل گروه داشته‌اند، مقایسه می‌کنیم.

 بازده گروه بانکی بالا‌تر از بازده کل بازار

در بورس شرکت‌‌ها براساس نوع فعالیت عملیاتی در گروه‌‌های مختلف دسته‌بندی شده‌اند، به هرکدام از این گروه‌‌ها یک گروه صنعت گفته می‌شود، به ‏عنوان مثال گروه خودرویی‌ها، گروه فلزات اساسی، گروه بیمه، گروه موادغذایی، گروه فرآورده‌‌های نفتی و… همانند شاخص کل بورس که متعلق به همه سهام شرکت‌‌های بورسی است، هر گروه صنعت نیز سهام‌‌های مرتبط با خود را دربرمی‌گیرد. مبنای محاسبه این شاخص‌‌ها براساس تغییر ارزش روز جاری شرکت‌‌ها نسبت به ارزش روز اولی که وارد بورس شده‌اند، است. احتمالا در اخبار شنیده باشید که شاخص بورس یا شاخص فلان صنعت رشد یا کاهش داشته است که رشد یا کاهش عدد شاخص نسبت به روز یا روز‌‌های قبل مدنظر بوده است. به‎طور کلی از شاخص‌‌ها برای به‎دست آوردن دید کلی یا مقایسه اجزا با آن یا مقایسه یک شاخص با یک شاخص دیگر استفاده می‌شود. شاخص گروه بانکی نیز برمبنای تغییر در ارزش شرکت‌‌های بانکی حاضر در بورس محاسبه شده و نمودار آن نشان می‌دهد از میانه سال 97 به ‏بعد این گروه صنعت در بورس مورد اقبال ویژه سرمایه‏گذاران قرار گرفته و در این بازه زمانی رشد قابل‏ توجهی را رقم‌ زده است، به‏ طوری‎که بازده شاخص بانک‌‌ها و موسسات اعتباری در 6ماه اخیر حدود 407درصد و در طول یک سال اخیر 710درصد را ثبت کرده، این درحالی است که بازده شاخص کل بورس و فرابورس در 6ماه و یک سال اخیر به‎ترتیب 334 و 664درصد بوده که حاکی از بالا‌تر بودن بازده گروه بانکی از کل بازار در بازه‌‌های زمانی موردنظر است. البته در طول سه ماه اخیر بازده بانک‌‌ها و کل بازار تقریبا برابر و حدود 104درصد بوده و در یک ماهه اخیر نیز بازده بازار از بازده بانک‌‌ها جلو‌ زده و رقم 23درصدی را درمقابل 15درصد ثبت کرده است.

 590 هزار میلیاردتومان ارزش بازاری بانک‌ها

 میان 39 گروه صنعت حاضر در بورس اوراق بهادار و بین حدود 670 شرکت بورسی و فرابورسی، صنعت بانکداری و بانک‌‌های بزرگ و متوسط آن از جایگاه ویژ‌ه‎ای برخوردارند و افزایش حضور این گروه در بازار سهام بعد از ابلاغ اصل 44 و همچنین الزام بانک‌‌ها به ثبت نزد بورس، به ارتباط و پیوند بیشتر دو بازار سرمایه و پول منجر شده است. البته این ارتباط آن‏طور که باید و شاید زاینده شفافیت ایده ‏آل و همچنین کنترل و نظارت عمیق‌تر بر سیستم بانکی نشده است اما می‌توان با استفاده هرچه بیشتر از این کانال به اهداف عالی نیز دست پیدا کرد. درحال‏ حاضر هشت بانک از 17 بانک بورسی و فرابورسی در بازار اول بورس فعالیت می‌کنند. صنعت بانکداری در بورس اوراق بهادار و فرابورس پنجمین صنعت بزرگ بازار پس از گروه‏ های؛ سرمایه ‏گذاری، آهن و فولاد، فرآورده‌‌های نفتی و موادشیمیایی است که با ارزش بازاری حدود 590 هزار میلیاردتومان مجموعا6.7درصد از کل ارزش بازار را در اختیار دارد. حدود 25درصد از سهام‌‌های گروه بانکی شناور بوده و در اختیار فعالان حقیقی بازار سرمایه است. از طرفی دیگر میانگین حجم معاملات این گروه طی 6 ماه گذشته تقریبا دو میلیارد برگه سهم بوده است که در مقایسه با دیگر گروه‌‌های بازار رقم جالب‎توجهی محسوب می‌شود.

 بانک‌هایی با بازدهی بیش از 2000 درصد!

با توجه به اقبال بورس در یک سال اخیر و همچنین پنج ماهه ابتدایی سال 99، شاهد بازدهی بسیار بالای سهام گروه بانکی بوده‌ایم که علی‎رغم بازده مثبت اکثر نماد‌های بانکی در همین یک سال، الزاما همه شرکت‌‌ها رشد یکسانی را تجربه نکرده‌اند. به نظر می ‏رسد، فعالیت‌‌های اقتصادی عملیاتی و اقبال سرمایه‏ گذاران و همچنین نفوذ نقدینگی‌‌های قدرتمند به برخی نماد‌‌های بانکی نرخ رشد متفاوتی را برای آنها به ثبت رسانده است. بررسی‌‌ها نشان می‌دهد که پنج بانک گردشگری، دی، پارسیان، سینا و اعتباری ملل به‏ ترتیب با ثبت بازده ‏های؛ 2288، 2156، 1146، 1122 و 1110 درصدی بیشترین بازده سالانه را بین گروه بانکی به ثبت رسانده‌اند و از آن‎طرف پنج بانک اقتصاد نوین، ملت، پست‏ بانک، خاورمیانه و کارآفرین نیز به ‏ترتیب با 232، 320، 410، 481 و 647 درصدی پایین‌ترین بازده‌‌های سالانه را رقم زده‌اند. البته چنین بازده‌‌هایی مخصوصا در مدت اخیر به‏ معنای عملکرد بهتر بانکی نسبت به بانک دیگر نبوده بلکه این نفوذ پول‌‌های قدرتمند و اطلاعات غیرشفاف بوده که در مواردی رشد‌‌های عجیبی را رقم ‌زده است. علاوه ‏بر بازده سالانه، بررسی بازده سه‎ماهه بانک‌‌های بورسی و فرابورسی نشان می‌دهد که دو بانک دی و گردشگری با ارقام 603 و 578 بالاترین بازدهی‌‌های کوتاه‎مدت را درحالی به ثبت رسانده‌اند که بانک سرمایه و ایران‏ زمین با اختلاف بسیاری از این دو بانک در رتبه‌‌های بعدی قرار گرفته‌اند. دو بانک سرمایه و ایران‏ زمین در بازه زمانی سه‏ ماهه بازده‌‌های 377 و 240 درصدی را نصیب سهام‌داران خود کرده‌اند. لازم به ذکر است که بانک‌‌های دی و گردشگری در بازه سالانه نیز اختلاف بسیار زیادی را با بانک‌‌های تعقیب‌کننده خود به ثبت رسانده‌اند.

 بزرگ‎ترین بانک‌‌های بورسی کدامند؟

همان‎طور که می‌دانید، ارزش بازار هر شرکت از حاصل ضرب تعداد کل سهام در قیمت بازار (قیمت روز جاری سهام که در بورس مبادله می‌شوند) به‎دست می‌آید. بررسی‌‌ها نشان می‌دهد که بانک ملت با ارزش بازاری 135 هزار میلیاردتومان بزرگ‎ترین نماد در این صنعت محسوب شده که 23درصد از ارزش بازاری 590 هزار میلیاردی گروه بانکی را تشکیل می‌دهد. در ادامه، دو بانک تجارت و پاسارگاد هر دو با ارزش بازاری حدود 80 تا 86 هزار میلیاردتومان در جایگاه دوم و سوم بزرگ‎ترین نماد‌‌های این گروه قرار گرفته‌اند و به ‏ترتیب 14.6 و 14 درصد از کل ارزش گروه را در اختیار دارند. بانک صادرات و پارسیان نیز هرکدام با نسبت 12.3 و 11.5 درصد از کل گروه در رتبه‌‌های بعدی قرار دارند. این در شرایطی است که بانک سرمایه، پست‏ بانک ایران و ایران ‏زمین هرکدام با در اختیار داشتن تنها یک درصد از ارزش این گروه کوچک‌ترین نماد‌‌ها محسوب شده و دارای ارزش بازاری 5350، 5600 و 6400 میلیاردتومان هستند. در این صنعت همان‎طور که گفته شد 6.7درصد از ارزش کل بازار را در اختیار دارد، دو نماد ملت و تجارت به‎ترتیب با 1.5 و یک درصد از ارزش کل بازار جزء نماد‌‌های بسیار بزرگ کل بازار محسوب می‌شوند.

 دارایی بانک‌های پربازده چقدر است؟

یکی از شاخص‌های مهم درصورت مالی بانک‌ها، دارایی‌هایی است که هر بانک در ترازنامه اعلام می‌کند. دارایی‌های هر بانک مجموع دارایی‌هایی مانند دارایی نقد، مطالبات از بانک مرکزی، مطالبات از سایر بانک‌ها و موسسات مالی و اعتباری، مطالبات از دولت، دارایی‌های مشهود، دارایی‌های نامشهود و... است که در سمت راست ترازنامه اعلام می‌شود. بررسی صورت‌های مالی 5 بانک بورسی؛ گردشگری، دی، پارسیان، سینا و اعتبار ملل که بیشترین بازدهی سالانه را به ثبت رسانده‌اند نشان می‌دهد که تا پایان سال‌مالی 98، بیشترین دارایی در میان این بانک‌ها به بانک پارسیان با حدود 158 هزار میلیارد تومان تعلق داشته است. پس از آن بانک گردشگری با دارایی 50 هزار میلیارد تومان و بانک اعتباری ملل با حدود 34 هزار میلیارد تومان به ترتیب جایگاه دوم و سوم را به‌دست آورده‌اند.  بانک‌های دی و سینا نیز به ترتیب با 26 و 24 هزار میلیارد نیز در رده‌های بعدی قرار گرفته‌اند. بررسی‌ها از مقایسه پنج بانکی که بالاترین بازدهی‌ها را داشته‌اند با پنج بانکی که در رده پایین بازدهی‌های سالانه قرار دارند حاکی از آن است که بانک ملت با 450 هزار میلیارد تومان بیشترین دارایی را نسبت به دیگر نمادها داشته و همچنین بانک اقتصاد نوین با 65 هزار میلیارد تومان در رده دوم سهام‌های با بازده کم قرار دارد. مشخص است که دارایی‌ها در دو سهام‌ با بازده کمتر سالانه نسبت به سهام‌های بالای جدول بسیار متفاوت و بیشتر است.

حاشیه سود خالص در بانک‌های کم‌بازده بهتر است

دومین شاخص مهم بررسی شده در این گزارش، نسبت حاشیه سود خالص است که از تقسیم سود خالص بر درآمد کل بانک به‌دست می‌آید. در واقع این نسبت نشان می‌دهد سود خالص چند درصد از درآمد کل بانک است. در نتیجه هر چقدر این نسبت بزرگ‌تر باشد سودآوری و کارآیی بانک بیشتر خواهد بود. به این ترتیب بررسی صورت مالی 5 بانک پر بازده نشان می‌دهد که بانک پارسیان با نسبت حاشیه سود خالص 33.8 درصد بهترین عملکرد را در این شاخص به‌دست آورده است. پس از آن بانک سینا با نسبت 19.2 درصد جایگاه دوم و بانک اعتباری ملل با نسبت 14.9 درصد جایگاه سوم را به‌دست آورده‌اند. بانک اقتصادنوین نیز حاشیه سود خالصی در حدود 7.4 درصد را به‌ ثبت رسانده است. نکته جالب توجه در بررسی‌های پنج بانک بالای جدول نشان می‌دهد بانک دی که با بازدهی 2156 درصدی در رتبه دوم بانک‌های پربازده محسوب می‌شود، حاشیه سود خالصی در حدود منفی 219 درصد را در سال 98 داشته است که عملکردی بسیار ضعیف محسوب می‌شود. در مقابل بانک‌های خاورمیانه و کارآفرین با حاشیه سود خالص 64 و 36.4 که جز بهترین عملکردهای نظام بانکی محسوب می‌شود در لیست کم‌بازده‌ترین بانک‌ها قرار دارد. بانک‌های ملت، پست بانک و گردشگری نیز هر سه حاشیه سود خالص مثبت و به ترتیب 16.3، 1.8 و 0.5 را ثبت کرده‌اند. در مورد این شاخص باید به این نکته توجه کرد که اگر صورت کسر که سود یا ضرر خالص را نشان می‌دهد و مخرج کسر نیز که درآمد کل را نشان می‌دهد، هر دو عددی منفی باشند، حاصل تقسیم آنها عددی مثبت می‌شود که البته از لحاظ تحلیلی ارزشی ندارد چون این نسبت نشان می‌دهد بانک نه‌تنها سودی کسب نکرده، بلکه ضرر کرده و از سوی دیگر جمع درآمد‌های آن نیز منفی بوده است. در این مورد بانک دی، علاوه‌بر اینکه درصورت مالی سال 98 زیان‌ده بوده‌، یعنی جمع هزینه‌های آن از درآمد آن بیشتر بوده و در نتیجه به‌جای سود، ضرر ثبت کرده‌ است.

 بازده دارایی بانک دی منفی 15 درصد است

سومین شاخص مهم در ارزیابی بانک‌‌ها نسبت بازده دارایی‌‌ها است که این نسبت به بررسی رابطه سود خالص و میزان دارایی‌‌ها می‌پردازد. این نسبت بیان می‌کند مدیریت به‎ازای هریک ریال دارایی چند ریال سود خالص ایجاد کرده است. درنتیجه هر قدر این نسبت بیشتر باشد، بیانگر این است که مدیریت بانک از دارایی‌‌ها استفاده بهینه‌تری داشته است. از آنجا که مخرج این کسر یعنی دارایی‌‌های بانک منفی نمی‌شود، درنتیجه با توجه به علامت صورت آن یعنی سود خالص یا ضرر خالصی که بانک در طول یک سال‌ مالی کسب کرده، علامت بازده کل دارایی‌‌ها تعیین می‌شود. بنابراین این نسبت در بازه بین اعداد منفی، صفر و مثبت وجود دارد. بررسی صورت‌‌های مالی 10 بانک که مدارک آنها در کدال موجود بوده، نشان می‌دهد بانک کارآفرین با نسبت بازده دارایی‌‌های معادل1.5درصد بهترین وضعیت را از نگاه این شاخص به خود اختصاص داده است. پس از آن نیز بانک‏های ملت، پست‏بانک، خاورمیانه، اقتصاد نوین و اعتبار ملل با نسبت یک درصد در رتبه‌‌های بعدی قرار دارند. بانک پارسیان و گردشگری نیز با نسبت‌‌های 0.8 و 0.3 درصد در سیستم بانکداری کشور درحال فعالیت هستند. همانند قسمت قبلی بانک دی با بازده دارایی منفی 15 درصدی یکی از بدترین عملکرد‌‌های بانک‌‌های بورسی را به نام خود ثبت کرده است.

منبع : فرهیختگان

انتهای پیام/

بازگشت به صفحه رسانه‌‌ها

R1561/P/S9,1299/CT12 قیمت ارز و طلا لیگ ایران و جهان پربیننده‌ترین اخبار رسانه ها ۱ صفحه نخست روزنامه‌های سه شنبه ۱۴ مرداد ماه ۲ مریم هاشمی: با افتخار پاسدار هستم ۳ معمای خانه های خالی بانک ها ۴ بهترین زمان برای مصرف ویتامین‌ها، چه زمانی است؟ ۵ علائم غلبه صفرا، سودا و بلغم بر بدن چیست؟ ۶ پنج چیزی که انسان در لحظه مرگش می‌بینید؟ ۷ اگر فرزندی زیبا میخواهید این مواد غذایی را بخورید! ۸ آدرس غلط بعد از غرق مصنوعی! مهمترین اخبار رسانه ها فاصله سود بانک‌ها در بورس با واقعیت؛ کهکشان راه شیری! معمای خانه های خالی بانک ها آدرس غلط بعد از غرق مصنوعی! چالش‌های پرستاری در بحران کرونا مهمترین اخبار تسنیم جهاد اسلامی: رژیم صهیونیستی هرگز قادر به پیروزی در برابر مقاومت نخواهد بود گزارش تسنیم|ضرر ۲۸۰۰ میلیارد تومانی «هیات دولت» حسن روحانی به سفره ۱۴ میلیون کارگر انتقاد قوه قضائیه از معرفی قطره چکانی متخلفان ارزی/ ۴۴۵ متخلف ارزی بازداشت شدند واعظی: وزیر پیشنهادی صمت بزودی به مجلس معرفی خواهد شد گسترش اعتراضات در فلسطین اشغالی؛ آیا «نتانیاهو» به سرنوشت «رابین» دچار خواهد شد؟ درباره ما ارتباط با ما آرشیو اخبار پیوندها بازار پربیننده‌ترین اخبار قیمت ارز و طلا لیگ ایران و جهان ما را دنبال کنید: RSS اینستاگرام توییتر فیسبوک   آپارات   بیسفون   سروش   ویسپی   آی‌گپ
All Content by Tasnim News Agency is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License. صرافی ارز دیجیتال

منبع: تسنیم

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت www.tasnimnews.com دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «تسنیم» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه درخواست حذف این خبر را دارید، کد ۲۸۸۵۷۷۰۸ را به همراه موضوع به شماره ۱۰۰۰۱۰۰۲۲۱۰۰ پیامک فرمایید. لطفاً در صورتی‌که در مورد این خبر، نظر یا سئوالی دارید، با منبع خبر (اینجا) ارتباط برقرار نمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

خبر بعدی:

افت هزار واحدی شاخص بورس

شاخص بورس در جریان معاملات امروز بازار سرمایه با افت هزار واحدی روبرو شد.

به گزارش گروه اقتصادی خبرگزاری دانشجو، در جریان دادوستد‌های امروز بازار سرمایه بیش از ۶ میلیارد و ۲۹۷ میلیون سهم و حق‌تقدم به‌ارزشی بالغ بر ۳ هزار و ۳۹۱ میلیارد تومان در بیش از ۳۰۶ هزار نوبت مورد دادوستد قرار گرفت و شاخص بورس با افت هزار و ۹۷۹ واحدی در ارتفاع یک‌میلیون و ۴۰۸ هزار و ۲۰۸ واحد قرار گرفت.

بیشترین اثر منفی بر دماسنج بازار سهام در روز جاری به نام نماد‌های معاملاتی شرکت‌های پالایش نفت بندرعباس، پالایش نفت تهران و پالایش نفت اصفهان شد و در مقابل شرکت‌های ایران خودرو، کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران و سایپا با رشد خود مانع افت بیشتر نماگر بازار سهام شدند.

بر اساس این گزارش، در بازار‌های فرابورس ایران هم با معامله ۳ میلیارد و ۴۹ میلیون ورقه به‌ارزش ۱۸ هزار و ۶۳۰ میلیارد تومان در ۱۷۳ هزار نوبت، شاخص فرابورس (آیفکس) ۲۸ واحد افت کرد و در ارتفاع ۱۸ هزار و ۵۶۴ واحد قرار گرفت.

در این بازار هم امروز بیشترین اثر منفی بر شاخص فرابورس به نام نماد‌های معاملاتی پلیمر آریا ساسول، پتروشیمی زاگرس و پالایش نفت لاوان، و بیشترین اثر مثبت بر این نماگر به نام شرکت‌های بهمن دیزل، توزیع دارو پخش و فرآورده‌های غذایی و قند چهارمحال شد.

دیگر خبرها

  • پیش بینی بورس فردا ۷ آذر ۱۴۰۱
  • شاخص‌های بورس قرمز ماندند
  • افزایش فاصله تورمی دهک‌ها ٠.٦ واحد درصد شد
  • فشار فروش در بورس /پیش بینی بازار سهام امروز 6 آذر
  • بازار سهام شنبه ۰۵ آذر ۱۴۰۱؛ شنبه قرمز در بورس!
  • شنبه قرمز در بورس
  • شنبه قرمز در بورس!
  • افت هزار واحدی شاخص بورس
  • لیدرهای سنتی بازار سهام/ پیش بینی بورس 5 آذر
  • بورس فردا 5 آذر چه وضعیتی خواهد داشت؟