به گزارش ایرنا از خانه ملت، محمدباقر قالیباف  روز سه شنبه در آیین تکریم و معارفه محمد قاسمی و علی رضا زاکانی روسای سابق و کنونی مرکز پژوهش مجلس شورای اسلامی، ضمن تبریک عید غدیرخم و قدردانی از زحمات رییس اسبق مرکز پژوهش‌های مجلس و کارشناسان این مرکز، اظهارداشت: نگاه و تسلط آقای قاسمی به گونه‌ای است که نشان می‌دهد شناخت عمیق و چندجانبه‌نگرانه‌ای به موضوع حکمرانی دارد که این امر متفاوت با داشتن علم در یک رشته خاص است و از جمله صفات زیبنده و برجسته وی است.

رییس مجلس شورای اسلامی افزود: نحوه فعالیت مرکز پژوهش‌های مجلس و فعالیت آن در حوزه پژوهش به ویژه در زمینه اقتصادی از اهمیت بسزایی برخوردار است چراکه رهبر معظم انقلاب تاکید ویژه‌ای بر ضرورت توجه به این بخش تاکید کرده‌اند.

قالیباف در ادامه با بیان اینکه عملکرد رییس سابق مرکز پژوهش‌های مجلس در حوزه پژوهش از پختگی لازم برخوردار بوده است، تاکید کرد که باید در ادامه راه از ظرفیت وی جهت تقویت این مرکز استفاده شود.  

وی تاکید کرد که در اولین فرصت ممکن جهت بازدید در مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی حضور پیدا خواهد کرد.

رییس مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: امروز کشور با سختی‌ها و چالش‌های متفاوتی مواجه است که معتقدیم براساس باور انقلابی این چالش‌ها را می‌توان به فرصت تبدیل کرد و نباید بدان به عنوان تهدید نگاه کرد، ضمن اینکه این راه با ریسک و خطراتی مواجه است اما مزیت‌هایی را هم به همراه دارد که اگر به درستی استفاده شود جهش بزرگی در کشور ایجاد خواهد کرد که از جمله مطالبات امام خمینی (ره) و رهبر معظم انقلاب از ابتدای پیروزی انقلاب تاکنون بوده است.

قالیباف یادآور شد: هم‌اکنون باید مجموعه اقتصادی کشور را از رانت و وابستگی به نفت که باعث عقب‌ماندگی و بلای جان کشور شده است نجات داد که تحقق این مهم نیز از طریق فعالیت مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی به عنوان مغز متفکر مجلس امکان‌پذیر است که بستر لازم را در این خصوص ایجاد کند و تا پایان برنامه ۲۰ ساله آن را محقق سازد.

رسیدن به ثبات اقتصادی بدون وابستگی به نفت

قالیباف اظهار داشت: ما در مسیر تحول در ۵ سال پیش‌رو باید از مسائل حاشیه‌ای بپرهیزیم و به متن وارد شویم و با ۴ رویکرد شفاف‌سازی، مردمی‌سازی، هوشمندسازی و کارآمدسازی راه را دنبال کنیم و مردم را با تمام وجود درک کنیم و تلاش کنیم تا فشار کنونی ایجاد شده بر دوش آنها را برداریم و در ۵ سال آینده به ثبات اقتصادی بدون وابستگی به نفت برسیم.

رییس هیات امنای مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی یادآور شد: اقتصاد کشور به دلیل وابستگی به نفت مریض شده است که امیدواریم با ایجاد فرصتی که از طریق مرکز پژوهش‌های مجلس به عنوان عضو جدی و اساسی نهاد قانونگذاری کشور فراهم شود بتوانیم در فرآیند قانونگذاری، سیاست‌گذاری و تعریف مسائل، اولویت‌ها و پیش‌نویس قوانین از طریق کارشناسانش به کمیسیون‌ها و تک تک نمایندگان کمک شود به گونه‌ای که در کمیته‌هایی که کمیسیون‌ها تشکیل می‌دهند حضور پیدا کرده و در تصمیم‌سازی و تصمیم‌گیری درست نقش اثرگذاری داشته باشند.

قالیباف افزود: ارائه تعداد کثیری طرح‌های ناپخته که براساس اولویت‌های مجلس نبوده، یکی از آسیب‌هایی است که مجلس با آن مواجه است و مرکز پژوهش‌ها در این وقت محدود فعالیت‌های مجلس می‌تواند در اولویت‌بندی آنها نقش کلیدی و اساسی داشته باشد همچنین معتقدم این مرکز در اجرای قوانین که از شئونات قوه مقننه است می‌تواند از آغاز تدوین قوانین نقش بی‌نظیری داشته باشد.

رییس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: روشن می‌گویم که مرکز پژوهش‌های مجلس مغز تحول مجلس بوده که نقشه راه در دستان مدیران و کارشناسانش قرار دارد و می‌تواند هم در مباحث کلان هم جز و هم مینیاتوری از ابتدا تا انتها به تعریف مسائل و اولویت‌بندی آنها بپردازد و قبل از اجرا از آنها شبیه‌سازی کند و در کنار دیوان محاسبات مجلس به عنوان دو عضو مهم قوه مقننه در حوزه نظارت و ارزیابی قوانین به درستی فعالیت کند.

قالیباف یادآور شد: مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی می‌تواند همچون رصدخانه‌ای برای مجلس باشد کما اینکه حوزه نظارت در این دوره از مجلس از اهمیت بسزایی برخوردار است و این در حالی است که برای تحقق این مهم با مشکلاتی همچون فقر داده‌ها و پراکندگی اطلاعات و به روز نبودن آنها مواجه هستیم.

رییس مجلس شورای اسلامی در ادامه تاکید کرد: ما با تمام وجود در خدمت مرکز پژوهش‌های مجلس و نخبگانش هستیم که به‌شکل مستقیم و غیرمستقیم با این مرکز در ارتباط هستند و در مسیر ایجاد تحول در کشور از آنها حمایت می‌کنیم.

مرکز پژوهش‌ها قابل جایگزینی نیست

محمد قاسمی رییس اسبق مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی نیز در این مراسم ضمن قدردانی از زحمات همکارانش در این مرکز و رییس مجلس شورای اسلامی، گفت: مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی نهادی است که در ربع قرن دوم حرکتش سعی کرده به شکل مینیاتوری تمام ساختاری که در کشور وجود دارد را در ۴ طبقه عملیاتی خود شبیه‌سازی کند کما اینکه این امر در حوزه اقتصادی محقق شد.

وی با اشاره به اینکه مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی نسبت به تمام تحولات کشور به موقع نظرات خود را در حوزه سیاسی اعلام کرده است، افزود: مرکز پژوهش‌های مجلس قابل جایگزینی نیست و می‌تواند با حمایت رییس مجلس شورای اسلامی و اعضای هیات امنای این مرکز به بالندگی خود ادامه دهد و ضعف‌ها را جبران کند.

رییس اسبق مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی در ادامه تاکید کرد که این مرکز در زمینه پیش‌بینی میزان رشد اقتصادی، تورم، اشتغال یا توزیع درآمد عملکرد قابل قبولی داشته و توانسته به نقطه قابل قبولی دست یابد.

قاسمی یادآور شد: مرکز پژوهش‌های مجلس تیم مدیریتی قوی، متشکل از نیروهای باتجربه و جوان دارد و با طیف وسیعی از مشاوران که چند دهه در نظام اداری فعال بوده و بزرگترین سرمایه انسانی و بانک اطلاعاتی هستند، همکاری داشته که می‌تواند به عنوان یک الگو مورد استفاده قرار گیرد.

وی تصریح کرد: این مرکز به گونه‌ای اقدام کرده است که کشور در ۲ سال آینده می‌تواند در نقطه عطف درخشان خود از طریق قطع کامل وابستگی به نفت قرار گیرد به گونه‌ای که با مدیریت صحیح می‌تواند این معضل ۵۰ ساله را تعیین تکلیف کند که تحقق این مهم نیز در گرو گفت وگوی شفاف، علمی و صادقانه با مردم است.

رییس اسبق مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی افزود: اگر بتوانیم این نقطه آسیب‌پذیری کشور را پشت سر بگذاریم به یک دوره مولد اقتصاد ملی و مردمی خواهیم رسید که در آن هم کسب و کار بخش خصوصی رونق می‌یابد و هم دولت می‌تواند به شکوفایی اقتصادی دست یابد؛ بنابراین تحلیل این دو سال سرنوشت‌ساز ماحصل مرکز پژوهش‌ها در ۷ ماه گذشته بوده که با تعریف چشم‌انداز ۱۴۰۴ به دست آمده است.

قاسمی تاکید کرد: این مرکز در این مدت برای اولین بار یک نظرسنجی مردمی جهت تحلیل شرایط سیاسی کشور همزمان با آغاز فعالیت مجلس یازدهم انجام داده و این نحوه برقراری ارتباط با مجموعه‌های علمی که توسط دانشگاه تربیت مدرس انجام شده می‌تواند با حمایت مجلس شورای اسلامی به نتایج درخشانی در طول فعالیت این دوره از مجلس منتهی شود.

ایجاد شبکه تعامل نخبگان، مهم ترین برنامه مرکز پژوهش‌ها خواهد بود

زاکانی رییس جدید مرکز پژوهش‌های مجلس با بیان اینکه افتخار دارم فصل جدیدی از فعالیت‌های مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی را آغاز کنم ضمن قدردانی از رییس مجلس شورای اسلامی و هیات امنای مرکز پژوهش‌های مجلس، گفت: آقای قاسمی، فردی امین و دلسوز بوده که برای مرکز زحمات زیادی کشیده است. وی در دوره مخاطره‌آمیز انتقاد به مجلس با هوشمندی توانسته این شرایط سخت را پشت سر بگذارد و شرایطی را فراهم کند که امروز بتوانیم با افتخار ادامه دهنده این راه باشیم.

زاکانی یادآور شد: هم‌اکنون انجام ۶ سطح کار در مجلس موضوعیت دارد که بخش اول آن به ایجاد زیرساخت‌ها و مدیریت مجلس برمی‌گردد و نیاز به مدیریت، تنظیم و دقت دارد که رسالت بزرگی است و هیات رییسه مجلس باید آن را دنبال کند، همچنین تعامل در عرصه ملی از دیگر ویژگی‌های ممتاز این جنس از مدیریت است که از طریق تعامل با کل کشور حاصل می‌شود.

وی افزود: مجلس باید با فکر و اندیشه، ایده و طرح در کشور حرکت کند و به تبع مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی می‌تواند در این زمینه در خدمت مجموعه مدیریت مجلس و تک تک نمایندگان باشد و به گونه‌ای برنامه‌ریزی کند که شاهد تغییر و تحول از طریق اولویت‌بندی برنامه‌ها و حرکت با دقت در جهت تحقق آن باشیم.

رییس مرکز پژوهش‌های مجلس خاطرنشان کرد: تحقق ایده و برنامه مجلس از طریق حرکت جمعی کمیسیون‌ها و استفاده از ظرفیت مجموعه‌های بزرگی همچون دیوان محاسبات امکانپذیر است که نقش موثری در تقویت حوزه نظارت داشته باشند.

زاکانی عنوان کرد: تقسیم کار در سطوح مختلف از دیگر ویژگی‌های مهمی است که این دوره از مجلس باید از آن برخوردار باشد تا از طریق آن بتوان گام به گام مسیر تعالی را طی کرد، از سوی دیگر آنچه بر این سطوح سایه می‌اندازد استفاده از جوهر انقلابی مجلس مبتنی بر مکتب امام (ره) است که بتواند همه ظرفیت‌ها را بسیج کند، همچنین تبعیت‌پذیری از ولی فقیه و نوکری و خدمتگذاری مردم از دیگر ویژگی‌های ممتاز این دوره از مجلس خواهد بود که ماحصل آن ایجاد مجلسی مستقل است.

مجلس یازدهم از مدیریتی خلاق و پویا برخوردار است

زاکانی یادآور شد: مجلس یازدهم از مدیریتی خلاق و پویا برخوردار است که با رویکردهای هوشمندسازی، مردمی سازی، کارآمدسازی و شفاف سازی در جهت تحقق خدمت گذاری شایسته حرکت کرده و آن را از قبل در کارنامه خود ثبت کرده است.

وی افزود: ما در این دوره از فعالیت‌های مرکز پژوهش‌های مجلس همکاری با جامعه نخبگان را دنبال می‌کنیم و با استفاده از این ظرفیت مسیر صحیح اداره کشور را ریل‌گذاری می‌کنیم تا از این طریق این مرکز در جایگاه رفیعی قرار گیرد.

رییس مرکز پژوهش‌های مجلس عنوان کرد: ایجاد تغییر و تحول در مسیر رشد و تکامل از مهمترین موضوعاتی است که دنبال می‌کنیم و تحقق این مهم نیز در گرو ایجاد حلقه وصل نخبگان و حاکمیت است به این معنا که بین حوزه و دانشگاه پیوستگی عملیاتی ایجاد کنیم و زمینه‌ای را فراهم کنیم که از این ظرفیت بتوانیم در پیش‌نویس قانون استفاده کنیم.

زاکانی ادامه داد: همچنین از بخشی از حاکمیت اعم از عناصر بالادستی همچون شورای نگهبان استفاده خواهیم کرد و با مجموعه‌های پژوهشی این شورا ارتباط وسیع برقرار خواهیم کرد به گونه‌ای که نظارت را به ماقبل از خروجی مجلس منتقل کنیم تا با حداقل چالش‌ها مواجه شده و بتوانیم به یک تکامل یافتگی در حوزه تقنین دست یابیم، از سوی دیگر از ظرفیت مجمع تشخیص مصلحت نظام پیرامون اجرای سیاست‌های سی و پنج‌گانه ابلاغی رهبر معظم انقلاب و نظرات بخش دولت و دستگاه قضایی استفاده خواهیم کرد و یک مشارکت‌پذیری در این زمینه ایجاد می‌کنیم تا مسیر قانونگذاری تسهیل شود.

وی خاطرنشان کرد: ما تلاش می‌کنیم شبکه نخبگان را ذیل دفاتر این مرکز قرار دهیم و آنها را به گونه‌ای ساماندهی کنیم تا بتوان از نظراتشان در رفع مسائل محلی ۲۰۲ حوزه انتخابیه استفاده کرد که این مهم مورد تاکید رییس مجلس شورای اسلامی و یکی از دغدغه‌های نمایندگان مجلس است که مانع نقش‌آفرینی ملی آنها می‌شود.

رییس مرکز پژوهشهای مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: استفاده از افکار عمومی که در پی یک نظرسنجی در دوره مدیریت اسبق این مرکز انجام شده است زمینه‌ای را فراهم می‌کند تا قانونگذاری بر مبنای نیاز جامعه صورت بگیرد و قانونمداری در کشور حاکم شود. ضمن اینکه هر چه مجلس بیشتر با مردم و سایر دستگاه‌ها تعامل داشته باشد به اتخاذ تصمیمات پخته‌تری منتهی خواهد شد.

زاکانی از نظام داده‌پردازی، ادبیات گفتاری و استفاده از شرایطی که خروجی را به سمع جامعه برساند از نقایص این مرکز یاد کرد که باید اصلاح شود.

برچسب‌ها مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی محمد باقر قالیباف شورای نگهبان مجلس یازدهم نماینده مجلس شورای اسلامی مجمع تشخیص مصلحت نظام رهبر معظم انقلاب پروندهٔ خبری نخستین گفت و گوی اقتصادی دولت و مجلس یازدهم شکل گیری مجلس یازدهم

منبع: ایرنا

کلیدواژه: مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی محمد باقر قالیباف شورای نگهبان مجلس یازدهم نماینده مجلس شورای اسلامی مجمع تشخیص مصلحت نظام رهبر معظم انقلاب مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی محمد باقر قالیباف شورای نگهبان مجلس یازدهم نماینده مجلس شورای اسلامی مجمع تشخیص مصلحت نظام رهبر معظم انقلاب مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی رییس مجلس شورای اسلامی رهبر معظم انقلاب دوره از مجلس وابستگی به نفت تحقق این مهم مجلس یازدهم گونه ای یادآور شد

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت www.irna.ir دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «ایرنا» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه در مورد انتشار این خبر انتقاد یا پیشنهادی دارید لطفاٌ کد ۲۸۸۶۰۶۰۴ را به همراه موضوع به آدرس ایمیل [KHABARBAN] ارسال فرمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

محسن رضایی: فساد کنونی بخاطر دست‌پخت رضاخان و پسرش است/ کنایه به دولت روحانی درخصوص برجام

پدر ناامید از پسردار شدن، شکم همسر باردارش را پاره کرد!

اظهارات جنجالی نماینده مجلس: ماشین شاسی بلند می‌خواهم /این درست است که نماینده مردم پیاده باشد؟

تصاویر| استایل تازه ایوانکا ترامپ سوژه رسانه‌ها شد

چرا«دیده‌بان» بهتر از «۱۹۱۷» است؟/«پیروزی» گمشده سینمای دفاع مقدس

خبر بعدی:

سریال حاج قاسم در اتاق تاریک!/ تحقیق، پژوهش و انتخاب تهیه‌کننده و کارگردان را جدی بگیرید

گمانه‌زنی‌ها درباره کارگردان سریال و فیلم "حاج قاسم" از همان بدو شهادت در فضای رسانه‌ای بوجود آمد. جایی کارگردان فیلم سینمایی را رایزنی کردند که تکذیب شد و حالا نام‌هایی برای کارگردانی سریال دست به دست می‌شود؛ اما از همه‌چیز مهمتر تحقیق و پژوهش است. - اخبار فرهنگی -

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، وقتی سردار دل‌ها هدف ترورِ اشرار و اراذل استکبار قرار گرفت به سرعت تولید فیلم با موضوع "حاج قاسم سلیمانی" سوژه فضای مجازی شد و حتی بسیاری نام‌های متعددی را برای ساخت این سریال یا فیلم سینمایی به میان آوردند. برای بسیاری هنوز این سؤال مطرح است که اولین کار داستانی و نمایشی "حاج قاسم" در سینما یا تلویزیون را چه کسی می‌سازد؟ حتی خبرهایی در فضای مجازی منتشر شد که نام "ابراهیم حاتمی‌کیا" را به عنوان سازنده آوردند؛ چرا که به قولِ محمد خزاعی تهیه‌کننده سینما و تلویزیون، بعد از مبارزه با داعش پیشنهاد ساخت فیلم سینمایی ایشان مطرح شده بود اما "حاج قاسم" مخالفت کرد.

او در جریان گپ و گفت با خبرنگار خبرگزاری تسنیم  به دیدار رهبر انقلاب اشاره کرد و گفت: در دیدار خصوصی با ابراهیم حاتمی‌کیا خدمت مقام معظم رهبری رسیدیم. آقا ابراهیم به حضرت آقا گفتند من خیلی دوست دارم فیلم زندگی حاج قاسم را بسازم اما ایشان به هیچ عنوان راضی نمی‌شود. حضرت آقا هم گفتند ایشان خیلی مشغله دارند و شاید دلیلش همین است؛ شما قدری صبر کن! بعد از آن سردار وحید هم گفتند می‌خواهید برویم خانه حاج قاسم و جلسه بگذاریم تا راضی‌شان کنیم اما ایشان هیچ رغبتی ندارند.

خبر دیگری که توجه فضای مجازی را به خودش جلب کرد پیشنهاد بهروز افخمی برای ساخت سریالی درباره "حاج قاسم سلیمانی" بود. او در برنامه "نقد سینما" اعلام کرد اگر برای ساخت سریال "رعد و برق" متعهد نبودم که به‌صورت شبانه‌روزی وقتم را می‌گیرد و اگر همین الان تلویزیون و سیمافیلم اجازه می‌داد حاضر بودم سریال "رعد و برق" را زمین بگذارم و سراغ ساخت سریالی برای نمایش ارتباط و رفاقت ابومهدی المهندس و سردار سلیمانی می‌رفتم که از هم‌اکنون می‌دانم داستان جذابی هم از آن درمی‌آمد. با وجود اینکه سریال "رعدوبرق" آماده است، اما در این لحظه این آمادگی را برای ساخت چنین سریالی دارم.

نام محمدحسین لطیفی کارگردان سینما و تلویزیون هم در فضای مجازی مطرح شده بود و او در گفت‌وگویی با خبرنگار خبرگزاری تسنیم  به نکته قابل توجهی اشاره کرد: گمانه‌زنی‌ها شروع شده و بسیاری می‌خواهند که برای "حاج قاسم" فیلم بسازند اما کسی که از همه محق‌تر است و این سردار سرافراز را می‌شناسند ابراهیم حاتمی‌کیا است. بهتر است این اتفاق بیفتد و این اثر سینمایی را حاتمی‌کیا بسازد. معتقد نیستم هرکسی این کار را بسازد؛ چون او بیش از فیلمسازان دیگر حاج قاسم را درک کرده و با او زندگی کرده است. در سینما همه مقاطع زندگی حاج قاسم را نمی‌توانیم ببینیم؛ آنقدر ابعاد آن گسترده و زیادند؛ سریال قاعدتاً حق مطلب را بیشتر ادا می‌کند. ابعاد این قهرمان ملی زیادتر است و نیاز به شناساندن دارد. حاج قاسم آنقدر دستاورد دارد که صدها فیلم سینمایی ابعادش را نمی‌تواند کاملاً نشان دهد.

نمایی از "شوق پرواز"

علی دارابی معاون امور استان‌های صداوسیما چندی بعد در گفت‌وگویی با خبرنگار خبرگزاری تسنیم  به ساخت سریالی درباره "حاج قاسم سلیمانی" اشاره کرد و گفت: در سفری که با رئیس صداوسیما داشتیم ایشان گفتند که سریال فاخری برای شهید سلیمانی در صداوسیما ساخته شود که محور اصلی معاونت سیما خواهد بود و ما هم کمک خواهیم کرد. زیرا در استان کرمان و شبکه‌های استانی ظرفیت خوبی وجود دارد که می‌توانیم از آن بهره ببریم؛ طبیعتاً حاج قاسم، متعلق به یک استان و کشور نیست و الان متعلق به جهان بشریت و مستضعفان عالم و آزادگان جهان است؛ هرچقدر در این زمینه و قالب‌های برنامه‌ای و نمایشی کار شود کم است.

در همان روزهایی که بحث معرفی قهرمانان دینی، ملی و سرداران جنگ در تلویزیون جدی‌تر شد،  با پیگیری‌های خبرنگار تسنیم مشخص شد سیما فیلم به دنبال ساخت مینی‌سریالی درباره سپهبد شهید قاسم سلیمانی است. محور اصلی این سریال عملیات آزادسازی کرکوک و ماجرای حضور شبانه حاج قاسم سلیمانی در اربیل کردستان عراق برای نجات این شهر از چنگال داعش و جلوگیری از سقوط آن است. در عین حال ساخت مینی سریال شهید مهدی باکری هم در دستور کار قرار دارد. پروژه‌ای که معاونت امور استان‌ها به دنبال تولید آن بود و حالا دوباره این پروژه به راه می‌افتد و این بار هادی حجازی‌فر کارگردانی آن را برعهده خواهد داشت. 

در عین حال تلویزیون در کنار پرداختن به شخصیت‌های ملی، بومی و دینی، ساخت زندگی و رسم و زمانه‌های برخی از خائنان به کشور را نیز در دستور کار خود قرار داده است. یکی از این شخصیت‌ها، ابوالحسن بنی‌صدر است. تلویزیون قرار است به سراغ ساخت زندگی ابوالحسن بنی‌صدر در قالب مینی‌سریال برود. این سریال قرار است به بررسی شخصیت و زوایای زندگی بنی‌صدر خصوصاً خیانت او به کشور بپردازد. شخصیتی که 17 ماه رئیس‌جمهور ایران بود؛ پس از بی‌کفایتی و خیانت‌های مکرر وی به کشور، مجلس شورای اسلامی نهایتاً در 31 خرداد 1360 به عدم کفایت او برای ادامه ریاست جمهوری رأی داد و بنی‌صدر عزل شد. او چند هفته بعد به همراه مسعود رجوی – سرکرده گروهک منافقین – از ایران گریخت و به پاریس رفت. قرار است این مقاطع در سریال تلویزیونی که البته کارگردان و عواملش مشخص نشده‌اند پرداخته شود و همگان از خیانت‌های او و همراهانش، آگاه‌تر شوند.

سریال دیگری که در دستور کار قرار گرفته به "روح‌الله زم" می‌پردازد. دستگیری و ارتباطات این مدیر کانال تلگرامی ضدانقلاب سوژه‌ای جذاب برای ساخت مستند و خصوصاً سریال است. البته که در حوزه مستند، کارهایی از جمله "پرسه در مه" در دستور کار تلویزیون قرار گرفت اما در سیمافیلم تهیه یک مینی سریال در دستور کار قرار گرفته است تا در این قالب نمایشی به زندگی و شخصیت روح‌الله زم مؤسس و مدیر کانال آمدنیوز پرداخته شود و البته بیشتر به مقطع دستگیری و اعترافات این شخص بپردازد. هنوز کارگردان و تهیه‌کننده این سریال تلویزیونی مشخص نشده است اما به تناسب نوع سوژه و موضوع حتماً عوامل این سریال هم بحث ‌برانگیز خواهد بود.

ساخت این سریال‌های الف فاخر یا الف ویژه، نشان از روی آوردن تلویزیون به معرفی قهرمانان و افشای حقایق پشت پرده خائنان تاریخی دارد، زندگینامه‌هایی که همیشه برای مخاطب اهمیت داشته و حتماً سریال‌های پربیننده‌ای خواهند بود. اما سابقه ساخت برخی از آثار نشان می‌دهد عدم انتخاب درست تهیه‌کننده و کارگردان و در نتیجه نداشتن تئوری‌ها و مطالب پژوهشی درست، سریال‌های کم‌فروغی را در معرض نگاه مخاطب قرار داده است. متأسفانه شتاب‌زدگی در ساخت برخی سریال‌های اجتماعی و حتی طنز، تلویزیون را به سمت نوعی فرهنگ غلط کشانده که کارهای ضعیفی را به کارنامه سریال‌سازی اضافه کنند. متأسفانه کارهای الف ویژه هم آرام آرام به این رویه غلط سوق پیدا می‌کنند و حتی برخی از کارها بدون آن تحقیق و پژوهش درست و با انتخاب تهیه‌کننده و کارگردان کاربلد، حتی بودجه‌شان تعیین و پیش‌تولید را آغاز می‌کنند.

رایزنی و گمانه‌زنی برای انتخاب کارگردان این سریال و حتی ساخت فیلم سینمایی برای "حاج قاسم سلیمانی" کماکان ادامه دارد. روزی ابراهیم حاتمی‌کیا خبری که نسبت به ساخت فیلم سینمایی این شهید والامقام در فضای مجازی دست به دست می‌شود را تکذیب می‌کند و روزی هم برخی رسانه‌ها خبری می‌دهند که قدری قابل تأمل و عجیب است. نام کارگردانی را به میان می‌آورند که  نه تنها هیچ کار مؤثری در فضا و حوزه فیلم‌های دفاع مقدسی در کارنامه خود ندارد بلکه سایر کارهای او نیز غالباً در فضای درام اجتماعی و دارای فضایی مأیوس‌کننده برای مخاطب بوده است. خوشبختانه پیگیری‌ها نشان می‌دهد این خبر و گمانه‌زنی از اساس اشتباه بوده است.

کار در مرحله مطالعه و پژوهش است؛ این یادداشت هم به همین مناسبت منتشر می‌شود که در انتخاب کارگردان و عوامل سریال آن‌قدر ظرافت به خرج داده شود تا پروژه‌ ملی ساخت سریال "حاج قاسم" به عاقبتِ برخی از کارهای تلویزیونی دچار نشود. ساخت کارهای پرتره، آن‌قدر باید تحقیق و پژوهش‌هایش و کارگردان و عواملش در دایره اصول و حرفه‌ای‌گری، پیش برود که "حاج قاسم" و خدماتش، را همگان به درستی مشاهده کنند. همچون زمانی که سریال "سیمرغ" برای ادای احترام به دو شهید بزرگوار و والامقام کشوری و شیرودی ساخته شد و یا حتی "شوق پرواز"  که توانست رضایت خانواده معظم این شهدا را جلب کند. 

مشکلی که در سینما و تلویزیون وجود دارد، معرفی قهرمانان و حتی ضدقهرمانان است؛ روایت‌ها جهان‌شمول و جامع نیستند و تهیه‌کنندگان و فیلمسازانی بر سر کار می‌آیند که بیش از تأثیرگذاری، مخاطب را درگیرِ نگاه کاریکاتوری خودشان می‌کنند. در صورتی که اولین سریال یا فیلم نمایشی نامطلوب از قهرمان یا حتی ضدقهرمان باعث می‌شود معرفی نادرستی از آن شخصیت به جامعه انتقال پیدا کند. گاهی اوقات در ساخت مستند و یا سریال و حتی فیلم برخی از این تولیدکنندگان طوری اغراق اتفاق افتاده که آن فرد به قهرمانی تبدیل شده است.

سعید مستغاثی کارشناس و منقد سینما و تلویزیون اعتقاد دارد برای نمایشِ قهرمان یا خائن واقعی باید تحقیق و پژوهش‌های گسترده‌ای صورت بگیرد؛ در واقع این نوع سریال‌ها نیازمند شگفتانه‌ ویژه‌ای‌اند. نباید با وجوه بارز قهرمان یا خیانت‌های پشت پرده و پنهان آن ضدقهرمان، آن‌قدر کاریکاتوری و ضعیف برخورد شود که به جای آگاهی‌دادن، برداشت‌های غلط و تحقیق‌های ناقص و غیرجامع نویسنده و ناتوانی تهیه‌کننده، ملغمه‌‌ای از انحرافات را در معرض نگاهِ مخاطب قرار دهد. ساخت چنین آثاری آن‌قدر تخصصی و حساس‌اند که گاهی بنابر مطالب و تحقیق‌های شائبه‌برانگیز و شاز و بدون سند و مدرک، تمام ذهنیت بیننده نسبت به آن قهرمان و حتی ضدقهرمان را تغییر می‌دهند و در بسیاری از اوقات مخاطب را با سوء تفاهمات و دوگانگی‌ها تنها می‌گذارند.

وی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری تسنیم  ساخت چنین آثار تلویزیونی و حتی سینمایی را مشروط بر برخورداری از پشتوانه فکری و تئوریک قوی دانست و افزود: فیلمساز کاربلد و تیم تئوریک و اجرایی قدرتمند و کاربلدی باید پشت ساخت چنین کارهایی باشد که قواعد و چارچوب‌های سینمایی، تکنیکی، فرمیک و زیبایی‌شناسی را بدانند. فرض کنید که قرار است سریال یا فیلمی درباره فردی که در تاریخ ما پنهان است، ساخته شود و یا به شخصیتی مثل "روح‌الله زم" و حتی "بنی‌صدر" پرداخته شود اگر درست و اساسی و با دست پُر از پژوهش و اطلاعات،‌ چنین آثاری سریال یا فیلم سینمایی نشوند مخاطب را به جایی می‌رسانند که مثل مستند "هویدا" با خودش بگوید چرا انقلاب کردیم؟ زیرا اقتصاد دهه 40 را آنقدر شکوفا نشان دادند که گویی همه‌چیز گل و بلبل بوده است.

این کارشناس و منتقد سینما و تلویزیون تأکید کرد: برای ساخت چنین آثاری حتماً تلویزیون باید به سراغ تهیه‌کنندگان کاربلد، نهادها و ارگان‌های مربوطه برود. چرا که نیازمند هیئتی اندیشه‌ورز، تئوریک و اجرایی قدرتمند است که با پشتوانه آکادمیک جامعی وارد میدان تولید شوند. در واقع تلویزیون باید بیش از هر چیز تحقیق و پژوهش و انتخاب تهیه‌کننده و کارگردان برای ساخت سریال درباره زمانه بزرگان تاریخ و سرداران جنگ جدی بگیرد خصوصاً شخصیت بزرگی همچون "سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی"؛  زیرا بارها شاهد آن بوده‌ایم کارهایی ساخته شده‌اند و یا در دستور کار قرار گرفته‌اند که در نمایشِ قهرمان و یا ضدقهرمان در آن اثر، جامعه دچار سوء تفاهم شده است. زیرا عدم اشراف مناسب کارگردان و تهیه‌کننده باعث شده تا جزئیات و نکات ریز زندگی آن قهرمان یا خیانت‌های ضدقهرمان کماکان پنهان بماند.

وی با اشاره به ساخت نمونه‌هایی ضعیف، توضیح داد: به کرّات با ساخت کارهای ضعیفی مثل مستند "اشرف پهلوی" یا "هویدا"، سوء تفاهم برای بیننده ایجاد شده که این ترس وجود دارد با انتخاب نادرست کارگردان و تهیه‌کننده و حتی هیئت تئوریک و شتاب‌زدگی در تحقیق و پژوهش، سریال‌هایی مثل "حاج قاسم" هم دچار این عیب و نقص شوند.

مستغاثی مشکل سینما و تلویزیون را تهیه‌کننده کارنابلد دانست و گفت: مشکل اصلی سینما و تلویزیون ما تهیه‌کننده کارنابلد است که متأسفانه بیشتر از روی روابط، پول، لابی و باندبازی بدون کمترین تخصص وارد این عرصه‌ها می‌شوند و گاهی اوقات فرصت‌های کاری خوبی هم در اختیارشان قرار می‌گیرد. حتماً باید پشت کارهای الف فاخری که به سیره و زندگی شخصیت‌های مذهبی، ملی و حتی خائنین تاریخی می‌پردازد تهیه‌کنندگان قدرتمند، نویسندگان و پژوهشگران حاذق و کارآمد و کاربلدی باشند.

او درباره حضور بازیگران کم‌شناخته شده در چنین سریال‌هایی، خاطرنشان کرد: سینمای غرب به آن رسیده که آدم‌های ناشناخته را برای نقش‌های شناخته شده انتخاب می‌کنند. در سریال یوسف پیامبر(ع) چنین تجربه‌ای را داشتیم و بسیاری از اوقات با حضور بازیگران شناخته‌شده در نقش شخصیت‌ها و قهرمانان داستان، ضربه خورده‌ایم. شاید مصداق بارز آن فیلم "چ" و بازیگر نقش شهید چمران و حتی انتخاب بازیگر نقش "مختارنامه" باشد.

انیمیشن "حاج قاسم" آماده پخش شد

انتهای پیام/

دیگر خبرها

 • شورای سیاستگذاری شبکه ملی رشد تشکیل می‌شود
 • متن نامه نماینده مجلس به وزیر اقتصاد
 • روش‌های مرسوم برای مطالعه و درس‌خواندن
 • نماینده مجلس بر پژوهش در خصوص رفع آسیب‌های اجتماعی در خمین تاکید کرد
 • می‌شود جایگاه زنان را در سیاست ارتقا داد/ باید نیمی از مجلس را زنان تشکیل می‌دادند
 • آمریکا بزرگترین صادرکننده و عربستان بزرگترین وارد کننده سلاح در منطقه
 • مروری بر مهمترین رویدادهای هفته گذشته استان سمنان
 • پیشنهاد هسته حقوق بشر دانشگاه امام صادق(ع) به قالیباف
 • جنگ ما «تاریخ خطی» ندارد/«متن»های سال‌های آتش و خون را دریابیم
 • استفاده از ظرفیت های پژوهشگاه علوم انسانی برای حل مسائل شهری
 • حجت اشرف‌زاده «شهرزاد» را منتشر کرد + دانلود و متن ترانه
 • عربشاهی: پرسپولیس با هوشیاری و حرفه‌ای‌گری السد را هم می‌تواند ببرد/ الان وقت فکر کردن به مسائل حاشیه‌ای نیست
 • کتاب نظام موضوعات «دفاع مقدس» تدوین می‌شود/ امتیازات ویژه برای پژوهش‌های حوزه دفاع و ایثار
 • تاریخ نگاری جنگ، ویژگی ها وآسیب ها
 • راهکاری جدید و متفاوت برای آنکه مطالب درسی را به خاطر بسپارید
 • مجلس یازدهم و چرایی حاشیه‌ساز شدن «واکسن آنفلوآنزا، دناپلاس و ودیعه مسکن»!
 • ترتیل صفحه ۴۹۴ قرآن کریم+فیلم و متن آیات
 • از واکنش عجیب سرخپوشان تا انتخاب قایدی به عنوان بهترین بازیکن
 • رزم‌حسینی با مسائل حوزه صنعت، معدن و تجارت ناآشنا نیست