به گزارش همشهری آنلاین به نقل از تجارت نیوز، روش بازپرداخت سه ساله برای کسانی مناسب است که می‌خواهند در پایان قرارداد پول مال خودشان باشد. در این حال نرخ سود ۱۲ درصد محاسبه می‌شود و مستاجران تهرانی که ۵۰میلیون تومان دریافت می‌کنند باید ماهی یک میلیون و ۶۶۰هزار تومان قسط بدهند. متقاضایان وام ۳۰میلیونی در شهرهای مشهد، اصفهان کرج، شیراز، تبریز، اهواز و کرمانشاه ماهی ۹۹۶ هزار و ۴۲۹ تومان قسط می‌دهند.

در سایر شهرها رقم وام ۱۵میلیون تومان و اقساط ماهیانه ۴۹۸هزار و ۲۰۰تومان خواهد بود.

متقاضیان دریافت تسهیلات کمک ودیعه اجاره مسکن که با ارسال پیامک درخواست خود را رزرو کرده‌اند از ساعت ۱۱ صبح روز ۱۴مرداد تا ۲۰مرداد بر اساس آخرین رقم سمت راست کد ملی خود باید به سامانه طرح اقدام ملی مسکن مراجعه کنند. پرداخت تسهیلات ودیعه مستاجران طبق برنامه شش روز دیگر آغاز می‌شود؛ این در حالی است که مسئولان بانک مرکزی و وزارت راه‌وشهرسازی تازه دیروز جزییات دقیق و نهایی نرخ سود و اقساط ماهیانه وام مستاجران را اعلام کرده‌اند. الان به‌طور قطعی می‌دانیم وام را دست صاحبخانه نمی‌دهند و مستاجر به‌عنوان پرداخت کننده اقساط با بانک طرف‌حساب خواهد بود. اگر او زمان بازپرداخت وام را یکساله تعیین کند، فقط سود وام را به‌صورت قسط ماهیانه می‌پردازند، اما یک امکان عالی هم پیش رو خواهد داشت. در صورتی که وام را سه ساله پس بدهید، در پایان کل پول مال خودتان می‌شود. حالا بیایید از اول همه‌چیز را با هم بررسی کنیم.

راهنمای ثبت‌نام وام مستاجران

متقاضیان دریافت تسهیلات کمک ودیعه اجاره مسکن که با ارسال پیامک درخواست خود را رزرو کرده‌اند از ساعت ۱۱صبح سه‌شنبه ۱۴مرداد تا ۲۰مرداد بر اساس آخرین رقم سمت راست کد ملی خود باید به سامانه طرح اقدام ملی مسکن در آدرس tem.mrud.ir مراجعه کنند.

روز سه‌شنبه ۱۴ مرداد مختص ثبت‌نام متقاضیانی خواهد بود که آخرین رقم سمت راست کد ملی آن‌ها «۴» است. چهارشنبه ۱۵ مرداد متقاضیانی که آخرین رقم سمت راست کد ملی آن‌ها «۲و ۳» است باید به سامانه مراجعه کنند. ۱۶ مرداد متقاضیانی که آخرین رقم سمت راست کد ملی آن‌ها «۱» است، ۱۷ مرداد متقاضیانی که آخرین رقم سمت راست کد ملی آن‌ها «۵»، «۶» و «۷» است، ۱۸ مرداد متقاضیانی که آخرین رقم سمت راست کد ملی آن‌ها «۰»، «۸»، «۹» است، و ۲۰ مرداد کلیه متقاضیان جامانده در این مدت قادر خواهند بود برای ثبت نام در سامانه اقدام کنند.

محاسبه اقساط وام ودیعه مستاجران

وام ودیعه مستاجران توسط ۱۹بانک و موسسه اعتباری پرداخت می‌شود. رقم این وام برای مستاجران در تهران ۵۰میلیون تومان، در شهرهای مشهد، اصفهان کرج، شیراز، تبریز، اهواز و کرمانشاه ۳۰میلیون تومان و در باقی شهرهای کشور ۱۵میلیون است.

پرداخت وام در دو نوع انجام می‌شود. روش اول برای خانواده‌هایی کم‌درآمد مناسب است، اما بقیه هم می‌توانند روی آن حساب باز کنند، چون با توجه به اینکه اصل وام سر یک سال به بانک برمی‌گردد، مستاجر تنها به پرداخت سود می‌پردازد. پس اقساط ماهیانه رقم ناچیزی خواهد بود. محاسبه‌های نهایی می‌گویند با سود تسهیلات مرابحه ۱۳درصدی دریافت‌کننده وام ۵۰میلیون تومانی ماهی ۵۴۰هزار تومان، دریافت‌کننده وام ۳۰میلیون تومانی ماهی حدود ۳۲۰هزار تومان و دریافت‌کننده تسهیلات ۱۵میلیون تومانی فقط حدود ۱۶۰هزار تومان در ماه قسط می‌دهند. با وجود رقم پایین اقساط این نوع از دریافت وام برای متقاضیان معایبی خواهد داشت. مثل اینکه فقط یک سال آن را در اختیار دارند و پس از اینکه پول را به بانک پس دادند، مشکلاتشان همچنان به قوت خود باقی است.

برای رفع این نقیصه بانک مرکزی بالاخره تایید کرد که روش دومی هم وجود دارد و در آن مستاجر می‌تواند درخواست دهد وام را برای سه سال در اختیار داشته باشد و در عوض اصل پول و سود آن را خرد خرد با بانک تسویه کند. در پایان این ۳۶ ماه وامی که گرفته‌اید مال خودتان خواهد بود. در این حال نرخ سود ۱۲ درصد محاسبه می‌شود. به‌این ترتیب مستاجران تهرانی که ۵۰میلیون تومان دریافت می‌کنند با احتساب سود وام باید ماهی یک میلیون و ۶۶۰هزار تومان قسط بدهند. در پایان مراحل بازپرداخت وام ۵۰میلیون تومانی در مدت ۳۶ماه مستاجر حدود ۶۰میلیون تومان به بانک پس می‌دهد. به‌عبارت دیگر سود وام ۵۰میلیون تومانی برای مستاجران پایتخت حدود ۹میلیون و ۸۰۰هزار تومان است.

در روش با پرداخت ۳۶ ماهه یا همان سه‌ ساله، برای وام ۳۰میلیون تومانی مبلغ اقساط ماهانه مستاجران ساکن در کلانشهرها ۹۹۶هزار و ۴۲۹تومان است. کل بازپرداخت این وام حدود ۳۶میلیون پس از پایان بازه سه‌ساله خواهد بود و آن‌ها باید اصل وام را با شش میلیون تومان سود پس بدهند. همچنین میزان اقساط ماهانه وام ۱۵میلیون تومانی در بازپرداخت ۳۶ماهه، طبق محاسبه‌ها ۴۹۸هزار و ۲۰۰تومان است. کل بازپرداخت این وام در پایان سه سال ۱۷میلیون و ۹۳۵هزار تومان محاسبه می‌شود.

پیش از این متقاضیان واجد شرایط در ساعت ۱۰صبح روز شنبه چهارم مردادماه با ارسال کدملی سرپرست خانوار به سرشماره پیامکی ۳۰۰۰۷۳۶۴۰ از طریق تلفن‌همراه شخصی خود نسبت به ثبت‌نام اولیه اقدام کرده‌اند. مهلت ثبت‌نام در ساعت ۲۴روز پنجشنبه ۹مردادماه به پایان رسیده است و طبق گفته‌ها ۲.۲ میلیون نفر در نهایت با ارسال پیامک درخواست خود را ثبت کرده‌اند. گفته شده حدود یک میلیون نفر وام می‌گیرند پس از این نظر هم شانس زیادی برای مستاجران وجود خواهد داشت.

طبق برنامه‌ریزی ۲۰ مردادماه اسامی واجدان شرایط اعلام می‌شود و پس از بررسی اولیه و ارسال پیامک به متقاضی در زمان‌بندی اعلام شده از سوی وزارت راه‌وشهرسازی، متقاضیان واجد شرایط دریافت تسهیلات بانکی باید در سامانه وزارت راه و شهرسازی به آدرس tem.mrud.ir ثبت‌نام خود را تکمیل کنند. سپس مشخصات متقاضیان واجد شرایط از سوی وزارتخانه یادشده به بانک‌مرکزی و بانک‌ها منعکس و متعاقب آن دستورالعمل اجرایی به بانک‌های عامل ابلاغ می‌شود. با توجه به رقم اقساط ماهانه وام مستاجران و در نظر داشتن این مسئله که اولویت پرداخت وام مذکور با کارگران و مددجویان نهادهای حمایتی است به نظر نمی‌رسد تقاضا برای دریافت این وام و بازپرداخت ۳۶ ماهه آن چشمگیر باشد. در نتیجه ممکن است بخش زیادی از مستاجران مشمول ترجیح دهند به جای دریافت وام و بازپرداخت آن در سه سال، سود این تسهیلات را یکساله پرداخت کنند.

کد خبر 537896 برچسب‌ها وام مسکن مسکن اجاره

منبع: همشهری آنلاین

کلیدواژه: وام مسکن مسکن اجاره ودیعه مستاجران ۵۰میلیون تومان میلیون تومان ارسال پیامک پرداخت وام ثبت نام سه سال

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت www.hamshahrionline.ir دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «همشهری آنلاین» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه در مورد انتشار این خبر انتقاد یا پیشنهادی دارید لطفاٌ کد ۲۸۸۷۷۶۹۰ را به همراه موضوع به آدرس ایمیل [KHABARBAN] ارسال فرمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

برخی سرداران سپاه می‌خواهند برای انتخابات ریاست‌جمهوری ۱۴۰۰ نامزد شوند

پیشنهاد کناره‌گیری روحانی

روحانی: راهپیمایی اربعین نداریم/ برخورد با افراد بدون ماسک/ احتمال تعطیلی برخی استان‌ها

وام، خودرو، واکسن و ... برای نمایندگان؛ مردم، هیچ!/ چرا قالیباف در قبال رانت‌های مجلس انقلابی سکوت کرده؟

دستگاه قضایی آماده حمایت قانونی از سرمایه‌گذاری‌های مولد است

خبر بعدی:

تدوین بسته جامعی برای تامین مالی بخش مسکن/ پرداخت ۳۰هزار فقره وام ودیعه مسکن

به گزارش اقتصادآنلاین، اسحاق جهانگیری امروز دوشنبه در جلسه شورای عالی مسکن با قدردانی از وزارت راه و شهرسازی و نظام بانکی کشور برای تدوین و اجرای طرح اقدام ملی مسکن، اظهار امیدواری کرد این طرح و سایر طرح‌های مرتبط با احداث مسکن با سرعت استمرار یابد تا با فعال شدن بخش مسکن شاهد تغییرات اساسی در بخش ساخت و ساز و سرمایه گذاری در کشور و نیز در بخش جهش تولید باشیم.

معاون اول رییس جمهور از برنامه‌ریزی‌های انجام شده برای پرداخت تسهیلات بانکی به مستأجران بعنوان کمک ودیعه اجاره مسکن قدردانی کرد و گفت: این طرح که برای نخستین بار و برای حمایت از مستأجران در کشور اجرا شده، با استقبال قابل توجه مردم روبرو شده و براساس گزارش‌های ارائه شده یک میلیون و ۸۰۰ هزار نفر در مدت زمانی کوتاه در این طرح ثبت نام کرده‌اند که تاکنون پرداخت تسهیلات برای ۳۰ هزار پرونده انجام شده و سایر پرونده‌ها نیز در دست اقدام است.

جهانگیری با اشاره به پیشنهاد وزارت راه و شهرسازی مبنی بر افزایش سقف تسهیلات در طرح اقدام ملی مسکن گفت: نظام بانکی کشور باید تمرکز جدی بر بخش مسکن بعنوان یکی از بخش‌های موثر در جهش تولید معطوف کند که لازم است در این خصوص بانک مرکزی و وزارت راه و شهرسازی ظرف مدت یک ماه بسته پیشنهادی جامعی برای تأمین مالی بخش مسکن در سال ۱۳۹۹ و ۱۴۰۰ تدوین کنند.

 افزایش سقف تسهیلات در بخش مسکن می‌تواند منجر به بهبود سرمایه گذاری شود

معاون اول رییس جمهور افزود: در شرایطی که رشد سرمایه گذاری در کشور منفی است، افزایش سقف تسهیلات در بخش مسکن می‌تواند در بهبود سرمایه گذاری در کشور و نیز اجرای تعهدات وزارت راه و شهرسازی برای تولید یک میلیون واحد مسکونی موثر باشد.

وی با تاکید بر ضرورت تعیین سازوکاری دقیق برای مشخص بودن برنامه های تأمین مالی در پروژه های مختلف به خصوص پروژه‌های مرتبط با مسکن، گفت: سوابق و تجربیات گذشته نشان می‌دهد پروژه هایی که نحوه تأمین مالی آنها از زمان شروع پروژه به صورت دقیق مشخص بوده است، به موقع و براساس برنامه زمان بندی به اتمام رسیده‌اند. بنابراین لازم است در طرح های مرتبط با تولید مسکن نیز نحوه تامین مالی از ابتدای پروژه به‌ صورت دقیق و مطابق برنامه زمانبندی مشخص باشد.

در این جلسه که وزیر راه و شهرسازی، رییس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی و معاونین بانک مرکزی، وزارت امور اقتصادی و دارایی و دیگر دستگاه‌های ذیربط نیز حضور داشتند، گزارشی از شاخص‌های بخش مسکن و عملکرد سامانه‌های حوزه مسکن ارائه شد.

در این گزارش در خصوص توزیع متوسط قیمت مسکن در استان‌های مختلف، تعداد معاملات واحدهای مسکونی ثبت شده در کشور و توزیع متوسط قیمت مسکن در مناطق ۲۲ گانه شهر تهران توضیحاتی ارائه شد.

 در این جلسه همچنین گزارشی نیز از دو سامانه «ملی املاک و اسکان کشور» و «مدیریت طرح اقدام ملی مسکن» که در وزارت راه و شهرسازی از سال ۱۳۹۸ راه اندازی شده ارائه گردید.

ارائه گزارش در خصوص برنامه تفاهم نامه‌های طرح اقدام ملی مسکن و گزارش عملکرد طرح اقدام ملی دستگاه‌های تابعه از دیگر موضوعاتی بود که در این گزارش به آن پرداخته شد.

در ادامه این جلسه برخی پیشنهادات و مصوبات مورد نیاز جهت ساماندهی و تعادل در بازار مسکن و تسریع در اجرای طرح اقدام ملی مسکن از سوی نماینده وزارت راه و شهرسازی مطرح شد که پس از بحث و تبادل نظر تصمیمات لازم در خصوص این پیشنهادات اتخاذ گردید.

پربیننده ترین پیامد موج جدید ساختمان‌سازی در شهرهای جدید تغییرات جدید در طرح اخذ مالیات از خانه‌های خالی نتیجه طرح جهش تولید و تامین مسکن چیزی جز اتلاف منابع نیست/ مالیات بر مجموع درآمد و عایدی سرمایه برای مقابله با سفته‌بازی افزایش عجیب قیمت اوراق مسکن خانه‌های کدام مناطق ارزان است؟

دیگر خبرها

 • اختصاص وام ودیعه مسکن به اجاره نامه‌های جدید
 • طرح وام ودیعه مسکن غیرکارشناسی است
 • سکه بهار آزادی ۲ میلیون تومان شد!
 • اعتراض شدید به جوایز وزارت ورزش/ کشتی‌گیران سکه‌های ۲ میلیونی را نمی‌گیرند
 • نمایندگان مجلس با حقوق ۱۱ میلیون تومانی چطور قسط ۱۷ میلیونی می‌دهند؟
 • ضرورت بازنگری و تکمیل طرح وام ودیعه مسکن
 • قراردادهای اجاره تا چه زمانی مشمول دریافت وام ودیعه مسکن می‌شوند؟
 • فراموشی طرح وام ودیعه مسکن در گذر زمان
 • مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی زنجان: سامانه کارا برای ثبت نام از متقاضیان وام کرونا فعال است
 • سامانه کارا برای ثبت نام از متقاضیان وام کرونا فعال است
 • طرح وام ودیعه مسکن غیر کارشناسی‌ست و به مرور زمان فراموش می‌شود
 • مشارکت مالکان در فاز خوداظهاری قانون مالیات بر خانه‌های خالی
 • آقای ‌روحانی! سهامداران خرد را در یابید/ آدرس غلط دولت درباره گرانی‌ها/ وام درمانی مسکن با اقساط نجومی/ ماندگاری شاخص فلاکت در اوج
 • قرارداد‌های اجاره تا پایان دی‌ماه مشمول دریافت وام ودیعه مسکن
 • یک کارشناس: طرح وام ودیعه مسکن غیرکارشناسی است
 • طرح وام ودیعه مسکن غیرکارشناسی است!
 • نصف اقساط نمایندگان را چه کسی می‌دهد؟
 • نمایندگان مجلس با حقوق ۱۱ میلیون تومانی چطور قسط ۱۷ میلیونی می دهند؟
 • وام درمانی مسکن با اقساط نجومی/ با بدهی تا 1400/ تیتر را اشتباه زده‌اید!