وزیر بهداشت ضمن تاکید بر لزوم رعایت اصول و شیوه نامه‌های بهداشتی جهت جلوگیری از ابتلا به کرونا، درباره واکسن این بیماری نیز گفت: همپای حرکت داخلی و ملی، برای خرید واکسن در مجمعی که در سازمان جهانی بهداشت تشکیل شده، شرکت می‌کنیم و سبد خودمان را در صف خرید هم گذاشتیم تا اگر جایی در دنیا زودتر توانست واکسن را عرضه کند، آن را برای شهروندان‌مان خریداری کنیم.

به گزارش ایسنا، دکتر سعید نمکی به مناسبت روز خبرنگار در ارتباطی ویدیوکنفرانسی، گفت: پدیده کووید-۱۹ دارد شیوه جدیدی از زندگی را به ما تحمیل می‌کند. گرچه که اصحاب رسانه بسیار خوش درخشیدند و هم عظمت کار بزرگی که اتفاق افتاد را در کنار مدافعان سلامت به تصویر کشیدند و از سوی دیگر هم در جهت ارتقاء دانش بهداشتی کشور، نقش ارزنده‌ای ایفا کردند.

وی ضمن تبریک روز خبرنگار، گفت: معتقدم یکی از نشانه‌های بسیار پر اهمیت توسعه یافتگی در همه ممالک داشتن رسانه‌های پویا و حقیقت جویی است که می‌توانند در توسعه و اعتلای کشور نقش آفرینی کنند.

نمکی ادامه داد: اگر هر یک از شما اصحاب رسانه دستی برای محبت دراز کردید و ما ندیدیم، به دلیل کم علاقگی نبوده، بلکه به حساب شلوغی ایام بگذارید. وزیر بهداشتی که از روزی که آمده درگیر سیل و زلزله و H ۱ N ۱ و کرونا شده است و ممکن است پدیده‌ای از دیدش مغفول بماند. اما بدانید که بعد از خداوند، به دلیل ایمانی که به قلم و اهل قلم و هنر و فرهنگ و رسانه دارم، فکر می‌کنم موثرترین همراهان ما هستند.

وی درباره شکایت از رسانه‌ها، گفت: تاکنون از هیچ رسانه‌ای شکایت نکردم و به همکارانم نوشتم که اگر قبل از من هم شکایتی از رسانه‌ای بود، حتما پس گرفته شود. در عین حال در این دوران سخت که سربازان خط مقدم این دفاع را دیدید، عده‌ای برای تشویش ذهن مردم و برای گسست اعتماد مردم از جامعه پزشکی و وزارت بهداشت کار‌های تلخی کردند که من را به یاد روز‌های دفاع مقدس افتادم که بچه هایمان در جبهه می‌جنگیدند. این واقعا در شرایط جنگی، یک ناجوانمردی تمام و عیار است.

وی درباره وجود دو صدایی در کشور، گفت: دو صدایی حاصل دو برداشت و نگاه است. ما معتقدیم سلامت به عنوان رکن اساسی یک کشور می‌تواند بر اقتصاد، سیاست و ... اثر بگذارد. برخی ممکن است این موضوع را به گونه دیگری نگاه کنند. به هر حال مملکتی که در تحریم است و مشکلات اقتصادی دارد و ممکن است مطالبات اجتماعی سنگینی داشته باشد، عده‌ای فکر می‌کنند باید اولویت‌های دیگری را در کنار سلامت پررنگ دید و شاید حاصل این دو صدایی در کشور چنین چیزی باشد. البته ما تمام تلاش‌مان را کردیم که این دو صدایی را به تک صدایی و مهار زودرس کرونا بدل کنیم.

نمکی درباره واکسن کرونا نیز گفت: درباره واکسن کرونا در دنیا حرف‌های زیادی مطرح شده است، اما هنوز به نتیجه قابل قبول و ۱۰۰ درصد در این حوزه نرسیده‌ایم. این ویروس پیچیده است و مشابه آن را تا به امروز ندیده‌ایم و در نتیجه تهیه واکسن آن نیز از پیچیدگی‌های خاص خود برخوردار است.

وی افزود: ما برای اینکه از دنیا عقب نمانیم، با شرکت‌های دانش بنیان، موسسه رازی و پاستور همزمان شروع به ساخت واکسن کرده‌ایم. می‌توانم بگویم که در سه - چهار مورد از این همکاری‌های مشترک، واکسن کرونای ایرانی تست‌ها را تقریبا پاس کرده است و به زودی وارد ارزیابی بالینی می‌شویم. حال اینکه این واکسن یا واکسنی در جهان چه زمانی به بازار می‌آید و آن واکسنی که به بازار می‌آید طول مدت ایمنی‌زایی‌اش چقدر است، مورد تردید همه جهان است.

نمکی ادامه داد: همپای حرکت داخلی و ملی، برای خرید واکسن در مجمعی که در سازمان جهانی بهداشت تشکیل شده، شرکت می‌کنیم و سبد خودمان را در صف خرید هم گذاشتیم تا اگر جایی در دنیا زودتر توانست واکسن را عرضه کند، آن را برای شهروندان‌مان خریداری کنیم، اما پیشنهاد می‌کنم که به مردم این را آموزش دهیم که تا زمانیکه واکسن و داروی موثر نیامده، موثرترین کار شستن دست‌ها، رعایت فاصله‌گذاری فیزیکی و شیوه‌نامه‌های بهداشتی است.

وزیر بهداشت، در رابطه با جذب نیروی پزشک و پرستار، گفت: در حال جذب حدود ۱۳ هزار نیروی جدید در دو فاز هستیم که قسمت عمده آن‌ها پزشک، پرستار و کادر بهداشتی و نیرو‌های مورد نیاز نظام ارائه خدمت است. در رابطه با کارانه و اضافه کار پرسنل بهداشتی درمانی نیز روزی که بنده وزیر شدم به طور متوسط بین ۱۸ تا ۲۴ ماه کارانه عزیزان به تعویق افتاده بود و این در حالی بود که کارانه به اضافه کار گره خورده بود و اولین کاری که انجام دادم رساندن این معوقات به حدود ۷ الی ۸ ماه بود و همچنین اضافه کار را از کارانه جدا کردیم و اضافه کار‌ها پرداخت شد.

وی افزود: اکنون در بخش کارانه‌ها متوسط کشوری بدهی حدود ۷ ماهه است که ممکن است در شهری ۲ ماه و در شهری ۱۲ ماه باشد. در حال حاضر در حال پرداخت ۳ ماه دیگر هستیم تا متوسط معوقات به ۳ ماه برسد و با پرداختی جدید بتوانیم به روز باشیم. ما شرمنده همکاران پرستار، پزشک، بهورز و... و. هستیم که عاشقانه در حال خدمت هستند و باید با تقدیر و تشکر به این ایثار پاسخ داد؛ هرچند که باید مسائل مالی این عزیزان را به حداقل برسانیم.

وزیر بهداشت درباره درمان رایگان بیماران کرونایی افاغنه اظهار کرد: همدلی و همراهی ما با کشور افغانستان مختص به امروز نیست و یادم است که حدود ۳۰ سال پیش که مسئولیت بهداشت کشور را برعهده داشتم، در ریشه کنی فلج اطفال در افغانستان و همچنین در خانه‌های بهداشتی که در مرز خراسان بزرگ آن زمان بود، خانه‌های بهداشتی درست کردیم و بهورز را با نام به‌بخش تربیت کردیم. در این دوران هم یکی از اقدامات بزرگ این بود که اعلام کردیم که همه اتباع افغانستانی مبتلا به کرونا را حتی آن‌هایی که کارت اقامت ندارند، پذیرش کرده و رایگان درمان کنیم. این پدیده در هیچ کجای دنیا اتفاق نیفتاد.

وی ادامه داد: ما مفتخریم که در جمهوری اسلامی ایران هیچ کس در دوران کرونا به دلیل سن بالاتر و به دلیل نداشتن امکانات و بضاعت مالی و عدم دسترسی به نظام بیمه‌ای، بیرون از بیمارستان‌ها و بدون درمان رایگان نماند. ما در طول این مدت در زمینه سرویس‌دهی به بیماران خاص و دیالیزی افغانستانی برنامه‌ریزی کردیم. با توجه به اینکه بسیاری از آن‌ها توان پرداخت هزینه‌های درمان را ندارند، درخواست داریم تا از طریق یو ان اچ سی آر و وزارت کشور حداقلی از هزینه‌های سلامت را به ما بپردازند؛ چرا که بیمارستان‌های ما به دلیل بیماری کووید ۱۹ در شرایط سختی از نظر درآمد‌های اختصاصی قرار گرفته‌اند. بیمارستان‌های ما ۲۰ تا ۲۵ درصد از آنچه در بودجه‌شان به عنوان درآمد اختصاصی دیده‌ایم، در شرایط کنونی محقق می‌شود. درحالیکه ۴۵ درصد حقوق پرسنل را بیمارستان‌ها از درآمد‌های اختصاصی پرداخت می‌کنند. ما آمار کرونا را به روز داریم و سعی می‌کنیم آمار بیماران کرونایی و فوتی‌های افغانستانی را اعلام کنیم.

وزیر بهداشت اظهار کرد: همکاران ما در اقصی نقاط این کشور، مظلومانه تلاش کردند. یکی از بزرگترین رسالت‌های اصحاب رسانه این است که این عظمت را برای ماندگاری در تاریخ کشور، به تصویر بکشند. من فکر می‌کنم هنوز هم لایه‌های ایثارگرانه‌ای در زیر این مجموعه‌ها مدفون شدند. بسیاری از بچه‌های ما در ابتدای هجمه کرونا روز و شب نداشتند. در همین موج جدیدی که اتفاق افتاد، می‌دیدیم که همکاران‌مان چطور خدمت‌دهی می‌کردند، اما از طرفی عده‌ای هم در جهت تخریب عمل می‌کردند.

نمکی گفت: در تاریخ کشور ما ممکن است هر ۱۵۰ سال یکبار چنین اتفاقی رخ دهد. برخی به من می‌گویند که چقدر بدشانس بودی که در این برهه به وزارت بهداشت آمدی. اما به نظر خودم من بسیار خوشبخت بودم که در این ایام سخت آمدم و خداوند در این ایام سخت مردم، مرا مامور کرد و لایق دانست که بیایم و به داد دل مردم برسم و اگر اندوخته‌ای از سال‌های عمرم دارم، به میدان بیاورم. آنچه همکاران ما را در صحنه نگه داشت، عشق بود.

وی افزود: اتفاقی که در وزارت بهداشت می‌بینیم، اتفاق ویژه‌ای است و محور همه این تلاش‌ها عشق است که مار ا به یاد دفاع مقدس می‌اندازد. در عین حال از اصحاب رسانه نیز سپاسگذاریم که جوانمردی کردند و ما را تنها نگذاشتند و دل به آتش زدند. هرگز این عشق و ایثار را فراموش نمی‌کنیم.

نمکی در پاسخ به سوالی درباره وضعیت یک میلیارد یورویی که قرار بود در اختیار وزارت بهداشت قرار گیرد، گفت: ۳۰ درصد اولیه از این یک میلیارد یورو را دریافت کرده‌ایم که بخشی از آن در حوزه کاهش درآمد بیمارستان‌ها به دلیل کرونا صرف شد و بخشی هم برای دارو و تجهیزات پزشکی صرف شده است. همچنین بخش عمده‌ای از آن در راستای تامین اکسیژن برای مراکز درمانی صرف شده است. همچنین بخشی هم برای توسعه زیرساخت‌هایی مانند تخت آی سی یو و... صرف می‌شود. دریافتی جدیدی هم از این اعتبار نداشتیم.

منبع: فرارو

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت fararu.com دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت « فرارو» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه در مورد انتشار این خبر انتقاد یا پیشنهادی دارید لطفاٌ کد ۲۸۹۵۷۸۷۹ را به همراه موضوع به آدرس ایمیل [KHABARBAN] ارسال فرمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

محسن رضایی: فساد کنونی بخاطر دست‌پخت رضاخان و پسرش است/ کنایه به دولت روحانی درخصوص برجام

پدر ناامید از پسردار شدن، شکم همسر باردارش را پاره کرد!

اظهارات جنجالی نماینده مجلس: ماشین شاسی بلند می‌خواهم /این درست است که نماینده مردم پیاده باشد؟

تصاویر| استایل تازه ایوانکا ترامپ سوژه رسانه‌ها شد

چرا«دیده‌بان» بهتر از «۱۹۱۷» است؟/«پیروزی» گمشده سینمای دفاع مقدس

خبر بعدی:

تقابل بهترین خط حمله آسیا با زوج گلزن خط دفاعی پرسپولیس

تقابل بهترین خط حمله آسیا با زوج گلزن خط دفاعی پرسپولیس بی شک صحنه های جالبی را در بازی فردا شب پرسپولیس و السد رقم خواهد زد

جدال پرسپولیس و السد و تقابل خط حمله آتشین تیم قطری مقابل مدافعان گلزن پرسپولیس، صحنه های جالبی را به همراه خواهد داشت.

به گزارش طرفداری، دو تیم پرسپولیس و السد در حالی به مصاف هم می روند که هر دو تیم آمار بیشترین تعداد پاس را از آن خود کرده اند. موضوعی که نشان می دهد هر دو تیم با حوصله سعی دارند با چرخش توپ از خط دفاع تا حمله، درهای طلایی را برای باز کردن دروازه حریف باز کنند. 

طبق آمار منتشر شده پرسپولیس تا به این جای کار و در این مسابقات ۳۰۶۸ پاس رد و بدل کرده اند و در این زمینه بهترین تیم آسیا هستند و جالب این که السد قطر، با ثبت ۲۹۵۸ پاس در رده دوم قرار گرفته است.

خط دفاعی پرسپولیس مقابل بهترین خط حمله آسیا

خط حمله تیم السد قطر تا به این جای کار 14 گل به ثمر رسانده است. یک آمار خیره کننده که نشان از قدرت تهاجمی این تیم دارد. هرچند که این آمار به خودی خود نمی تواند حکم به برتری شاگردان ژاوی دهد چرا که پرسپولیس همین چند روز قبل الشارجه را که از نظر گل زده تنها یک گل با السد اختلاف داشت را با قدرت و اقتدار کامل شکست داد. 

4 گل السد در این بازی ها توسط بغداد بوجناح به ثمر رسیده و جالب این که این مهاجم مراکشی 3 پاس گل هم داده است. در رتبه بعدی حسن الهیدوس و اکرم عفیف قرار دارند که هرکدام 3 گل به ثمر رسانده اند. ضمن این که دیگر بازیکنان این تیم هم نشان داده اند که از شم گلزنی خوبی برخوردارند. نفراتی چون تاباتا و هاشم علی که نشان داده اند می توانند خط دفاعی حریفان را به راحتی به هم بریزند. در مجموع ژاوی برای پیروزی مقابل پرسپولیس روی مثلث خطرناک تیمش یعنی بغداد بونجاح، اکرم عفیف و کازورلا حساب باز کرده است.

آمار فوق العاده پرسپولیس در خط دفاعی

پرسپولیس اگرچه خط حمله خوبی دارد و در مجموع بازی ها توانسته 8 بار گلزنی کند اما بی شک نقطه قوت پرسپولیس به استحکام خط دفاعی این تیم مربوط می شود. خط دفاعی تا به این جای کار تنها 5 گل دریافت کرده و جالب این که در دور جدید بازی ها و طی 4 بازی اخیر فقط یک بار دروازه اش باز شده است. آن هم از روی نقطه پنالتی!

زوج گلزن سید جلال حسینی و شجاع خلیل زاده

 تردید نداشته باشید، بغداد بوجناح بیش از هر بازیکنی در آسیا، از دو مدافع میانی پرسپولیس که در سال های اخیر زوج قدرتمند این تیم در مرکز خط دفاعی را تشکیل داده اند، هراس دارد. زوج شجاع خلیل زاده و سیدجلال حسینی که به نظر می رسد فردا عصر مقابل خط دفاعی السد به میدان می روند. فراموش نکنیم سیدجلال حسینی و شجاع خلیل زاده مجموعا 10 بار برای پرسپولیس در رقابت های آسیایی گلزنی کرده اند و به همین دلیل ژاوی به خوبی می داند که غفلت از هرکدام از این نفرات برای او و تیمش خودکشی محسوب می شود.

 

همچنین بخوانید:

لیگ قهرمانان آسیا | مثلث رعب آور السد، عصای دست ژاوی

گل های شجاع خلیل زاده، دیاباته و میرزایی بین بهترین گل های هفته لیگ قهرمانان آسیا

ترین های لیگ قهرمانان آسیا | شجاع خلیل زاده همچنان در رتبه اول پاس کوتاه؛ لک در صدر با 3 کلین شیت

 

دیگر خبرها

 • لیگ برتر کشتی آزاد| ثبت قرارداد مربیان و کشتی‌گیران تیم پاس ساری
 • ببینید | جهانبخش باز هم درخشید؛ گل دوم برایتون به منچستریونایتد روی پاس ستاره ایرانی
 • تست کرونای دروازه‌بان جنوا مثبت شد
 • واکسن کرونای آمریکایی تا 98 درصد جواب داد
 • واکنش جالب «ده نمکی» به دریافت دناپلاس از سوی نمایندگان+ عکس
 • گرفتگی صدا از علائم کرونای جدید؟!
 • چهارمین تست کرونای پرسپولیسی‌ها در قطر
 • تست کرونای بازیکنان پرسپولیس قبل از بازی با السد
 • تست کرونای کاروان پرسپولیس قبل از بازی با السدقطر
 • پاس همدان آماده آتش بازی
 • آخرین آمار ابتلاء به کرونای اصفهان در ۵ مهرماه
 • واکسن کرونای آمریکایی ۹۸ درصد ایمنی ایجاد کرد
 • مهمترین سریال سیاسی سال‌های اخیر سیما به خارج از کشور می‌رود
 • معادن ایران؛ ظرفیتی بالقوه برای صنعت گردشگری
 • پیام وزیر بهداشت به مناسبت روز بهداشت محیط
 • واکنش جالب «ده نمکی» به دریافت دناپلاس از سوی نمایندگان/ عکس
 • آخرین وضعیت ساخت سریالِ سیاسی «ده نمکی»
 • دومین واکسن کرونای روسیه در یک قدمی تأیید
 • واکسن آنتی‌بادی کرونا در اولین تست آزمایشگاهی موفق شد