رویداد۲۴ آیت الله یوسف صانعی که به دلیل شکستگی لگن در بیمارستان بستری شده بود، صبح امروز درگذشت. یوسف صانعی در سال ۱۳۱۶ هجری شمسی در اصفهان زاده شد. خانواده او همه روحانی بودند و از ابتدا تنها با علوم اسلامی انیس بود و علوم جدید را نیاموخت. وی مقدمات را در شهر خود فراگرفت و پس از اتمام تحصیلات مقدماتی به قم رفت و در ۲۲ سالگی به اجتهاد رسید.

با آمدن به قم آشنایی و مواجهه صانعی با بزرگان و متنفذین تشیع؛ کسانی، چون آیت الله بروجردی و آیت الله خمینی آغاز شد. در سال‌های نخستین دهه پنجاه نیز تدریس خارج فقه را در مدرسه حقانی آغاز کرد و بین روحانیون نفوذ و شهرتی به دست آورد.

او از جمله روحانیونی بود که آرام آرام از دایره خودی‌های نظام حذف شد. او پس از پیروی انقلاب به عنوان یکی از شش فقیه شورای نگهبان قانون اساسی منصوب شد و دی‌ماه ۶۱ از شورای نگهبان کناره‌گیری کرد و از طرف امام به‌عنوان دادستان کل کشور انتخاب شد تا سال ۱۳۶۴ که از این مسئولیت هم استعفا کرد.

آیت الله صانعی را بیش از هر چیز به عنوان مرجع تقلید اصلاح طلبان می‌شناسند. او به همراه آیت الله منتظری و آیت الله هاشمی روحانیونی بودند که بیشترین حمایت را از اصلاح طلبان داشتند؛ این نمود به ویژه در انتخابات سال ۸۸ بیشتر خود را نشان می‌داد؛ چه اینکه او نیز مانند آیت الله منتظری به میرحسین موسوی نزدیک شد و از او حمایت کرد و حتی سخنرانی بسیار تندی در گرگان در جریان انتخابات انجام داد و کسانی که به معترضان آزار رسانده بودند را به شدت محکوم کرد و حتی از احتمال تقلب در انتخابات نیز سخن گفت: «حرف میلیون‌ها نفر را که معتقدند در انتخابات تقلب شده، نادیده می‌گیرند و حرف و نظر یک نفر را ارجح می‌شمارند که این امر به گفته وی در تعارض با روش پیامبر اسلام و خلاف عقل است.»

این اظهار نظر‌ها و سخنانی درباره اصحاب قدرت و طرح موضوع شکنجه زندانیان در جریان انتخابات، تبعاتی در پی داشت که تا پایان عمر نیز همراه او بود. صانعی مغضوب شد و جامعه مدرسین حوزه علمیه قم به ریاست محمد یزدی در دی ماه سال ۸۸ مرجعیت آیت الله صانعی را باطل کرده و او را «فاقد ملاک‌های لازم برای تصدی مرجعیت» خواند.

صانعی در بحبوحه سال ۸۸ در اعتراض به بازداشت روزنامه‌نگاران و فعالان سیاسی گفته بود «درکنار پیشرفت‌های حیرت‌آور دنیا، ما امروز می‌خواهیم مسائل را با زندانی کردن دانشگاهیان، فرهیختگان، ارباب جراید، افراد عادی و اخراج اساتید و دانشجویان، بستن روزنامه‌ها، ممنوع‌الخروج نمودن افراد و بی‌مهری به فرزندان امام و انقلاب حل نماییم، اگر این‌ها ضد انقلابند و زندان‌ها از این‌ها پر شده، پس انقلابی کیست؟» سخنان او در آن مقطع درباره قدرت‌طلبی مسئولان و نحوه برخورد آنها با معترضان بسیار بازتاب داشت.

صانعی تا پایان عمر به خُلف وعده حسن روحانی در رفع حصر و وضعیت بازار اعتراض داشت. او در یک سخنرانی گفته بود: «نظام به کارکرد است. نظام این نیست که من اگر باشم، نظام باشد و شما اگر باشید نظام نباشد. اینطور نیست که برای حفظ نظام دروغ بگویند. هیچگاه آتش را با آتش نمی‌توان خاموش کرد. نمی‌شود که به مردم ظلم بکنیم و بگوییم حفظ نظام از اوجب واجبات است. ما می‎گوییم (ربنا آتنا فی الدنیا حسنه) حالا ما با این وضع اقتصاد و بازار در دنیا حسنه داریم؟ با این خلف وعده‌هایی که آقایان وقت رای می‌دهند بعد تخلف می‌کنند و کلاه سر همه می‌گذارند.»

بیشتر بخوانید: آیت الله منتظری؛ پیشگام تشیع سیاسی +تصاویر

به گزارش رویداد۲۴ صانعی در بین مراجع تقلید شیعه به نظرات فقهی «شاذ» یا «نادر» نیز مشهور بود. تساوی دیه زن و مرد، قصاص مردی که زنی مسلمان را کشته باشد بدون نیاز به پرداخت نصف دیه یک مرد مسلمان به قاتل، منع ازدواج موقت برای مرد مسلمان متأهل که با همسرش زندگی می‌کند، محرم دانستن فرزندخواندگان به مرد و زنی که آن‌ها را به فرزندی پذیرفته اند، مجاز دانستن دریافت بهره در قرض‌هایی که برای رفع نیاز نیست بلکه برای افزایش رونق فعالیت اقتصادی است، پاک دانستن پوست و چرم خارجی، تردید در جاری شدن حکم ارتداد در مورد کسانی که «آگاهانه» و «از روی تحقیق» دین خود را عوض کرده‌اند، ارث بردن غیر مسلمان از مسلمان و مشروط دانستن ازدواج مجدد مرد مسلمان به رضایت همسر اول از جمله فتاوی شاذ یوسف صانعی است.

او درباره حقوق زنان نیز نظرات متفاوتی داشت. عدم شرطیت مرد بودن در مرجعیت دینی، عدم شرطیت مرد بودم در مناصب حکومتی، عدم شرطیت مرد بودن در قضاوت، اینکه تمامی اموال شوهر در صورتی که شوهر وارث دیگری نداشته باشد به زن تعلق دارد، ارث بردن زن از همهٔ اموال شوهر (از عین منقولات و از قیمت غیرمنقولات)، عدم حرمت خروج زن از منزل بدون اجازهٔ شوهر، ولایت مادر در صورت نبودن پدر و مقدم بودم این ولایت بر ولایت پدربزرگ و حق طلاق زن در صورت بخشیدن مهریه از جمله این فتاوی صانعی در مغایرت با نظر دیگر مراجع درباره حقوق زنان در اسلام است.

صانعی در مورد غیرمسلمانان نیز احکام نادری داشت. او دیه مسلمان و غیر مسلمان را یکسان می‌دانست و از نظر او غیرمسلمان و مسلمان در قصاص مساوی‌اند.

تصاویر آیت الله صانعی در جبهه‌های جنگ

بیشتر بخوانید: تصاویر کمتر دیده شده از آیت الله صانعی

آیت الله صانعی در دهه ۶۰

تمام موارد فوق و فتواهای آیت الله صانعی مربوط به بعد از دهه هفتاد است اما زندگی صانعی روی دیگری نیز داشته که معمولا زیاد از آن سخن گفته نمی‌شود؛ اصولگرایان با بخشی از آن موافق هستند و اصلاح طلبان برای آنکه مرجع خود را زیر سوال نبرند، درباره آن سکوت کرده‌اند. اما آیت الله صانعی پیش از دهه هفتاد چه جایگاهی در سیاست ایران داشت؟

فعالیت‌های سیاسی آیت الله صانعی در دوران حکومت محمدرضا شاه پهلوی چندان پررنگ نبود و به امضای چند بیانیه در سال‌های آخر حکومت محدود می‌شد؛ اما پس از انقلاب، صانعی به عنوان یکی از شش فقیه شورای نگهبان قانون اساسی انتخاب شد. در آن دوران صانعی رساله و آرای شرعی آیت الله خمینی را نیز آموزش می‌داد.

صانعی از طرف آیت الله خمینی به مناسبی دیگری به‌جز عضویت در مجلس خبرگان رسید. مانند نمایندگی امام خمینی در شورای عالی بازسازی مناطق جنگی که پای او را به جبهه‌های جنگ باز کرد. او همچنین مأمور شده بود به سوالات شرعی نیروهای اطلاعاتی پاسخ دهد و مشکلات آن‌ها هنگام انجام وظایف و مأموریت‌های اطلاعاتی‌شان را رفع و رجوع کند، اما پس از سه سال از تمام آن‌ها استعفا کرد و به عنوان دادستان کل کشور برگزیده شد.

آیت الله خمینی در سخنانی که در وبسایت آیت الله صانعی نیز در دسترس است نظرش را درباره وی چنین بیان می‌کند: «من آقاى صانعى را مثل یک فرزند بزرگ کرده‏‌ام. این آقاى صانعى وقتى که سال‌هاى طولانى در مباحثاتى که ما داشتیم تشریف مى‏‌آوردند ایشان، بالخصوص مى‏‌آمدند با من صحبت مى‏‌کردند و من حظ مى‌‏بردم از معلومات ایشان؛ و ایشان یک نفر آدم برجسته‌‏اى در بین روحانیون است و یک مرد عالمى است و متوجه مسائل است و مخالف این انحرافاتى که در این کشور موجود بوده است؛ از قبیل منافقین- نمى‏‌دانم- و غیره، و ایشان مخالف سرسخت آنهاست. با جدیت عمل می‌کند. با قاطعیت عمل می‌کند اگر یک وقتى موقعش بشود.»

دوره حضور آیت الله صانعی در دادستانی کل کشور

«نکند امروز که آرامش داریم و مسئولین که امروز امنیت دارند، آن پدر و مادر‌های ضدانقلاب از مسئولین سراغ آزادی فرزندانشان را بگیرند که هرگاه سراغ این مسائل رفتیم، سراغ قتلگاه حزب برویم. این‌ها توبه‌کنندگان نیستند، می‌آیند بیرون افعی می‌شوند. مسئولین مملکت و ملت یک وقت تحت تأثیر قرار نگیرند. هرگاه تحت تأثیر قرار گرفتید سراغ جنایت‌های‌شان بروید. زندانی بودن آن‌ها مرضیّ خدایی است. حرکتی نشود که ما خدای نکرده علیه دادگاه انقلاب حرف بزنیم. امروز با تلاش برادران سپاه و کمیته‌ها و شهربانی و دادگاه‌های انقلاب بوده که ما هستیم و الّا آن‌ها رحم ندارند. آن‌ها خائنین به مملکت هستند و به پدر و مادر خودشان هم رحم نمی‌کنند و باید به مجازاتشان برسند. من اینجا به عنوان یک مسئول قوه قضائیه دست آن عزیزانی را می‌بوسم و حاضرم کفش‌های‌شان را جفت کنم که با دست‌های پرتوانشان ضدانقلاب را گرفتند و به دادگاه بردند و به مجازات رساندند. آفرین بر آنها. نکند ما به دادگاه‌های انقلاب بدبین شویم.» این بخشی از سخنرانی آیت الله صانعی در ششم تیرماه ۱۳۶۲ است.

به گزارش رویداد۲۴ گفته می‌شود که تصدی صانعی بر دادستانی کل کشور دوره دشواری برای نیرو‌های مخالف جمهوری اسلامی بود. او سختگیری بسیاری در برخورد با مخالفان داشت و معتقد بود راه توبه و بازگشت را برای آن‌ها بسته می‌دانست. وی در مورد برخورد با مخالفان سیاسی رای خود را به‌وضوح بیان کرده است: «ضدانقلاب باید با موازین دادگاه انقلاب مجازات شود و نمی‌شود ضدانقلاب را با مجازات جرم‌های عادی مجازات کرد. امید ضدانقلاب از اوین باید قطع باشد. اوین باید محیط ترس باشد.»

احکام جریان‌های چپ‌گرا در آن دوران بسیار سنگین بوده است. روزنامه اطلاعات در ۱۰ خرداد ماه ۱۳۶۲ سخنان صانعی درباره دستگیری مارکسیست‌ها را چنین نقل می‌کند: «این جمعیت محارب حساب می‌شوند و این‌ها هم که دستگیر شده‌اند، تصمیم خیانت و به‌هم زدن نظام جمهوری اسلامی ایران را داشته‌اند؛ از رده بالا تا رده پایین که دستگیر شده‌اند همه‌شان محارب هستند. چون این افراد تصمیم براندازی داشتند و این افراد نیز جاسوس بوده‌اند و در هنگام جاسوسی دستگیر شده‌اند و همچنین این افراد خیانت می‌کرده‌اند و این افراد نه تنها به ایران خیانت کرده‌اند، بلکه به شوروی هم خیانت کرده‌اند و شوروی نیز به خودش و ملتش خیانت کرده است.»

در سال‌های ابتدایی دهه شصت، انتقادهای زیادی از وضعیت زندان‌ها در جمهوری اسلامی می‌شد. صانعی در پاسخ گفته بود: «تمام ابرقدرت‌ها و رسانه‌های آن‌ها و سازمان‌ها و محافل که دم از حقوق بشر می‌زنند، علیه ما سخن می‌گویند و باید چنین باشد. شرق و غرب علیه ما حرف می‌زنند و باید حرف بزنند. اگر یک روزی آمریکا از ما تعریف کند بدانید آن روز، روز مصیبت ماست. اگر روزی از مسئولین ما دفاع کند روز شکست انقلاب است.»

برخی از تصمیم‌های اتخاذ شده در دوره او، زندگی مردمان عادی را نیز تحت الشعاع قرار می‌داد؛ از جمله اینکه او نخستین کسی بود که دستور به برخورد با روزه‌خواران در ماه رمضان داد. همچنین در خرداد ماه سال ۶۲ نیز حکمی صادر کرد که به موجب آن باید با ویدیو کلوپ‌ها برخورد می‌شد و حمل و نگهداری و اجاره دستگاه ویدئو ممنوع شد. شهروندان با این حکم حق دیدن فیلم را نیز نداشتند و علاقمندان با اضطراب به حمل و قاچاق فیلم‌ها می‌پرداختند. گفته می‌شود صانعی دستور داده بود حاملان و دارندگان ویدئو با قید کفالت و ضمانت نیز آزاد نشوند.

هرچند صانعی در دهه‌های بعد تغییر رویه داد و آرام آرام مشی آرام‌تری اتخاذ کرد اما اقدامات او در آن مقطع دقیقا همان چیزی بود که جناح محافظه‌کار به آن نیاز داشت و پروژه حذف نیروهای منتقد باید اجرا می‌شد؛ چهره‌هایی همچون خلخالی در شکل بسیار رادیکال آن، همین سیاست را پیش می‌بردند و آیت الله صانعی نیز در موضعی البته آرام‌تر از خلخالی معتقد به همین رویه بود.

صانعی در اردیبهشت سال ۶۴ و چند روز پیش از استعفای خود چنین می‌گوید: «به عنوان مسئول قوه قضائیه اعلام می‌کنم کلیه گروهک‌ها و احزاب از اقلیت و اکثریت گرفته تا توده‌ای و همه آن‌هایی که زیربنای فکریشان نفی اسلام و توحید است، از زمانی که قانون اساسی به تصویب رسید، قانونیت و رسمیت نداشته و ندارند. وقتی قانون اساسی به تصویب رسید، انحلال آن‌ها اعلام شد، لذا هر حرکت و فعالیتی که داشته باشند، جرم است و به عنوان افساد و اقدام علیه امنیت کشور اسلامی اعم از کوچک و بزرگ‌شان در دادسرای انقلاب اسلامی محاکمه و به کیفر می‌رسند. به وابستگان و طرفداران گروهک‌ها اخطار می‌کنم قبل از آنکه حکومت اسلامی بر آن‌ها تسلط پیدا کند، به صلاح‌شان است که با آن‌ها قطع رابطه کنند وگرنه ترحم به آنان معنی ندارد و ترحم به پلنگ تیزدندان جرم است.»

آیت الله صانعی و آیت الله یزدی در دهه ۶۰

نظرات آیت الله صانعی درباره حجاب در دهه ۶۰

هر چقدر آیت الله صانعی در دهه هشتاد و نود خواستار تساهل حاکمیت با مردم بود و منتقد سختگیری‌های شدید امنیتی بود، اما در دهه ۶۰ با همه وجود تلاش می‌کرد با هرگونه نماد بی‌حجابی برخورد شود. در بخشی از آرای او درباره حجاب چنین می‌خوانیم: «بدحجاب‌ها، از اروپا برگشته‌ها هستند! این بدحجابی‌ها از کیست؟ آیا از جنوب شهری‌هاست یا از آن اروپا برگشته‌هاست؟ این‌ها خیال کردند که دیگر انقلاب در این مملکت خاتمه پیدا کرده وگرنه مسلمان‌ها که اهل بدحجابی نیستند؟ این‌ها می‌بینند که اکثریت مردم طرفدار حجاب و خوبی‌ها هستند، ولی آن‌ها اعتنا نمی‌کنند و تعمد دارند. این عده فاسد و تفاله‌های باقی‌مانده از رژیم طاغوت که هنوز هم طوق اسارت و بندگی اجانب را به گردن دارند، غافل از همه جا با اشاعه‌ی فحشا و ترویج اعتیاد و تشکیل پارتی‌های شبانه در خانه‌های فساد به عیاشی و پایکوبی به سر می‌برند و یا عده‌ای دلقک با لباس‌های نامناسب و خلاف عفت عمومی یا چون زنان هرجایی با آرایش شرم‌آور در مجامع اسلامی ظاهر و مقدسات یک مملکت را بازیچه گرفته و خون جوانان ما را پایمال کنند.»

صانعی در اردیبهشت ماه سال ۱۳۶۴ از سمتش استعفا کرد و نهایتا موسوی خویینی‌ها جایگزین وی شد. صانعی پس از استعفا، به سمت نگارش متون فقهی روی آورد اما همچنان تلاش می‌کرد دیدگاه‌هایش را دادگاه‌ها القا کند. او در سال ۱۳۶۵ خطاب به مسئولان نظام چنین نوشت: «دست و پایشان را قطع کنید! کسانی که محکوم به اعدام هستند، بدون شک مفسد و محارب هستند. قطع نظر از مسائل آن‌ها که مجازاتشان اعدام است، از نظر حد و از نظر مفسد و محارب، قصاص اعضا باید مطرح شود. ممکن است بگویید اگر قصاص شود آمریکا ناراحت می‌شود، مگر ما اینجا نشسته‌ایم که آمریکا خوشش آید؟ آن‌ها در کشور خود مسابقه همجنس‌بازی می‌دهند و ما از اجرای حکم الهی در مملکت خود ناراحت باشیم؟ البته یک بار تقاضا کردم، ولی تقاضای ما عملی نشد. ما امیدواریم تقاضای ما را به دلیل مسلمان بودن ما و برای رضایت خدا اجابت کنند.»

نام آیت الله صانعی در ماجرای اعدام‌های سال ۶۷ نیز مطرح شد؛ آن زمان آیت الله منتظری نقد بسیار تندی علیه اعدام‌ها انجام داده بود و کسانی که در آن ماجرا دست داشتند را بازخواست کرده بود. با این حال صانعی از آن ماجرا دفاع کرد و در مقابل آیت الله منتظری موضع گرفته بود.

فتواهای آیت الله صانعی

آیت الله صانعی را با فتوا‌های جنجالی و حمایتش از حرکت‌های اعتراضی می‌شناسیم. ظاهرا او در فتاوی خود با الزامات دنیای مدرن کنار آمده و مسائلی چون حقوق زنان و تبعیض را در نسخه فقهی خودش مرتفع کرده است. این فتواها بیشتر برای جریان اصلاحات خوشایند بوده است؛ چه آنکه آنها معتقدند این فتواها مانند دستی نامرئی عمل می‌کند که در صورت تناقض با التزامات دنیای مدرن، مشکلات و تعارضات را با فقه پویا را حل می‌کند. از این منظر چهره‌های همچون آیات بیات زنجانی، مرحوم صانعی و سید صادق روحانی چنین کارکردی برای اصلاح‌طلبان داشته‌اند و به همین دلیل به چنین دیدگاه‌هایی لقب نواندیش دینی نیز داده شده است؛ این در حالی است که در برخی موارد در اعطای این لقب اغراق شده است؛ از جمله آنکه آیت الله صانعی سن بلوغ و ازدواج را ۹ سال می‌دانست اما بعدها تغییر رویه داد و به این اعتبار که سن تکلیف دختران را ۱۳ سال اعلام کرد، به فقیه نو اندیش مشهور شد؛ چیزی که البته در دهه شصت بر خلافش قلم می‌زد و تلاش می‌کرد.

تبدیل شدن آیت الله صانعی به روحانی منتقد سیاست‌های حاکمیت در دهه ۸۰ رخ داد؛ در آن سال‌ها سخنرانی‌هایی علیه شکنجه و لزوم توجه به حقوق شهروندی مطرح کرد. آن زمان البته آیت الله صانعی پستی در حاکمیت نداشت. از همین دوران بود که سخنان صانعی علیرغم تضاد با دیدگاه‌های دهه ۶۰ او،  با حقوق بشر همخوان شد و علیه اقداماتش در گذشته موضع گرفت و آن‌ها را دوران جهالت خود خواند.

لینک کوتاه: کپی در کلیپ بورد کپی لینک خبر های مرتبط

منبع: رویداد24

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت www.rouydad24.com دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «رویداد24» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه در مورد انتشار این خبر انتقاد یا پیشنهادی دارید لطفاٌ کد ۲۹۲۸۴۵۸۷ را به همراه موضوع به آدرس ایمیل [KHABARBAN] ارسال فرمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

برخی سرداران سپاه می‌خواهند برای انتخابات ریاست‌جمهوری ۱۴۰۰ نامزد شوند

پیشنهاد کناره‌گیری روحانی

روحانی: راهپیمایی اربعین نداریم/ برخورد با افراد بدون ماسک/ احتمال تعطیلی برخی استان‌ها

وام، خودرو، واکسن و ... برای نمایندگان؛ مردم، هیچ!/ چرا قالیباف در قبال رانت‌های مجلس انقلابی سکوت کرده؟

عکس/ مرجانه گلچین در راه «ویلا»

خبر بعدی:

تذکر نظارتی به مدیران درباره پاکت گرفتن از اشخاص/ الزام جهرمی به گزارش ۳ ماه یک بار وضعیت شبکه مالی اطلاعات / آرمان: در جبهه اصلاح‌طلبان خوئینی‌ها را جدی نمی‌گیرند

یک روزنامه زنجیره‌ای اصلاح‌طلب می‌گوید: موسوی‌خوئینی‌ها در میان این طیف جایگاهی ندارد و او به خاطر اینکه در میان مردم فاقد محبوبیت است، به‌عنوان گزینه‌ مهم اصلاح‌طلبان جا زده می‌شود(!)

سرویس سیاست مشرق- روزنامه‌ها در لابه‌لای گزارش‌ها و سرمقاله‌ها، قسمتی از صفحات خود را به اخبار روزهای گذشته یا اخبار ویژه اختصاص می دهند که مشرق در ادامه به آنها اشاره می‌کند.

**********

کیهان

آرمان: در جبهه اصلاح‌طلبان خوئینی‌ها را جدی نمی‌گیرند

یک روزنامه زنجیره‌ای اصلاح‌طلب می‌گوید: موسوی‌خوئینی‌ها در میان این طیف جایگاهی ندارد و او به خاطر اینکه در میان مردم فاقد محبوبیت است، به‌عنوان گزینه‌ مهم اصلاح‌طلبان جا زده می‌شود(!)

آرمان با اشاره به بیانیه‌پراکنی گاه به گاه دبیر مجمع روحانیون نوشت: موسوی خوئینی‌ها در حالی اخیرا جلد برخی از رسانه‌های اصلاح‌طلب و البته اصولگرا را به خود اختصاص داده است که اصلاح‌طلبان در آستانه انتخابات ۱۴۰۰ یکی از بی‌سابقه‌ترین و عجیب‌ترین دوران خود را پشت سر می‌گذارند، شکست فاحش در انتخابات مجلس یازدهم و سردرگمی‌شان در اوضاع نابسامان اقتصادی، اجتماعی و سیاسی از سویی دیگر، عملا جریان اصلاح‌طلبان را در نوعی آچمز سیاسی قرار داده است. وضعیت به نحوی است که تنها سازوکار انتخاباتی اصلاح‌طلبان موسوم به شورای عالی دیگر محلی از اعراب ندارد، چرا که هم رئیس آن محمدرضا عارف و هم نایب‌رئیسش یعنی موسوی لاری مدت‌هاست که از آن استعفا داده‌اند. از طرفی رئیس دولت اصلاحات و «تکرار کردن‌هایش» نیز به کار نمی‌آید چرا که رئیس دولت اصلاحات هم چون گذشته نیست. در چنین شرایطی است که برخی چهره‌ها سعی در سناریوسازی جدید دارند و آن هم مطرح کردن موسوی‌خوئینی‌ها در این آشفتگی است.

البته به نظر می‌آید که در اقدامی بی‌سابقه جریان اصولگرا تمایل بیشتری به این کار هم دارد، نشان به آن نشان که فرهیختگان در گزارشی در این‌باره می‌نویسد: «رئیس دولت اصلاحات بعد از حمایت تام و تمامش از حسن ‌روحانی طی سال‌های ۹۲ و ۹۶ و همچنین لیست امید در انتخابات مجلس دهم، نهایتاً مجبور به عذرخواهی از مردم شد یا به ‌عبارتی چاره‌ای جز این کار نداشت، چراکه ریزش بدنه تحت ‌تاثیر ناکارآمدی این دو آنقدر مشهود بود و هست که برای بقا حتی او را هم مجبور به فاصله‌گذاری با دولت و عذرخواهی از مردم می‌کند. در چنین شرایطی و زمانی که انتقادها به لیدری رئیس ‌دولت اصلاحات بالا می‌گیرد، بی‌سری در جریان اصلاح‌طلب به‌عنوان یک امر مشهود به چشم می‌آید و شاید بیراه نباشد بگوییم سیدمحمد موسوی‌خوئینی‌ها درصدد به دست گرفتن لیدری همه یا بخشی از جریان اصلاحات برآمده است».

این اظهارات در حالی مطرح می شود که موسوی‌خوئینی‌ها در جدیدترین نامه سرگشاده‌اش به مخالفت با ایده عدم شرکت در انتخابات پرداخته و از سیاسیون و مردم خواسته تا با هدف کاهش مشکلات کشور در انتخابات حضور پیدا کنند. این اظهارات در حالی است که اصلاح‌طلبان تاکنون درباره نحوه ورود به انتخابات هیچ تصمیمی نگرفته‌اند.

اما در صحنه‌سازی اصولگرایان و البته بازی برخی از چهره‌های اصلاح‌طلب در این زمینه و نام بردن از دبیرکل مجمع روحانیون به عنوان چهره‌ای که بناست لیدری جریان اصلاح‌طلب را برعهده بگیرد چند هدف دنبال می‌شود؛ ایجاد اختلاف درباره شورای عالی سیاستگذاری و سازوکار انتخاباتی این جریان و معرفی شخصی که به خاطر نقشش در دهه شصت، نمی‌تواند میان مردم پایگاه اجتماعی ویژه‌ای داشته باشد. اصولگرایان و برخی جریانات خاص اصلاح‌طلب در حالی نام موسوی‌خوئینی‌ها را در این برهه مطرح یا او را به‌عنوان رئیس شورای عالی سیاستگذاری معرفی می‌کنند که اولاً دیگر سازوکاری به نام شورای عالی وجود ندارد و اکثریت نیز براین موضوع اعتقاد دارند که اساسا باید سازوکار انتخاباتی اصلاح‌طلبان تغییر کند و این تغییر به این معناست که دیگر شورای عالی‌ای نخواهد بود که موسوی‌خوئینی‌ها بخواهد رئیس آن شود. از طرفی کاهش محبوبیت رئیس دولت اصلاحات نیز نمی‌تواند دلیلی بر جایگزین شدن موسوی‌خوئینی‌ها به جای او باشد، چرا که وی به مراتب از محبوبیت کمتری برخوردار است و به عقیده بسیاری باید پاسخگوی عملکردش در دهه اول انقلاب باشد. موسوی‌خوئینی‌ها به این واسطه نه چهره قابل توجیهی در میان مردم دارد و نه در درون جریان اصلاح‌طلب. به همین دلیل به نظر می‌آید معرفی وی بیشتر یک آدرس غلط دادن از سوی اصولگرایان به اصلاح‌طلبان بوده؛ آدرس غلطی که برخی از چهره‌های جریان اصلاحات نیز آن را باور کرده و آن مسیر را پیش گرفتند.

روحانی آمریکا را لعنت کرد یا دوباره آدرس غلط داد؟!

«وقتی ریشه مشکلات اقتصادی مردم از نظر روحانی در آمریکاست احتمالا کلید حل مشکلات هم آنجا باشد و باید از ریشه‌ این مشکل را حل کرد! این ایده البته جدید نبوده و روحانی در هفت سال گذشته راهبرد دولت خود را بر این اساس پیاده کرده است».

رجانیوز ضمن انتشار این تحلیل می‌نویسد: رسانه‌ها و تحلیل‌گران دنیا آمریکا را ناکام در پروژه‌ فشار حداکثری تحلیل می‌کنند، حتی دولت ترامپ این روزها در برابر ناکارآمد بودن فشارهای خود که نتوانسته به تغییر رفتار ایران منجر شود به شدت زیر سوال قرار داد. اما آه و ناله کردن‌های عالی‌ترین مقام اجرایی کشور و اعتباربخشی به تحلیل سران دولت آمریکا که خبر موفقیت‌آمیز بودن فشارها و تحریم‌ها را از تهران به واشنگتن مخابره می‌کند می‌تواند ساکنان اتاق بیضی‌شکل کاخ‌سفید را در ادامه فشارهای خود مصمم‌تر کند!

گرا دادن خواسته‌ یا ناخواسته به دشمن اتفاقی است که بارها در دولت روحانی رخ داده است. یک‌بار ایران توسط وزیر خارجه به پولشویی متهم می‌شود، بار دیگر ظریف پس از اعلام بازگشت قطعنامه‌های شورای امنیت آمریکا را توانمند در توقیف کشتی‌های نفتی ایران معرفی می‌کند و این‌بار روحانی ریشه بسیاری از مشکلات امروز را آمریکا می‌داند. رخدادی که نسبت به صحبت‌های قبلی وی در سال ۱۳۹۲ که مشکلات را ناشی از بی‌تدبیری دولت وقت می‌دانست چرخش ۱۸۰ درجه‌ای داشته است.

روحانی در حالی خود را در مشکلات کنونی تبرئه می‌کند و همه مشکلات را به آمریکا نسبت می‌دهد که مردم به خوبی تاثیر سیاست‌گذاری‌های وی در سال‌های اخیر را لمس کرده‌اند. توقف پروژه مسکن مهر که تاثیر ویژه‌ای در افزایش قیمت خانه برای مردم داشته، عدم اهتمام به دریافت مالیات از جریان‌های قدرت و ثروت، سیاست‌های مذبذبانه در از بین بردن سهمیه‌بندی کارت سوخت و احیای مجدد آن، بی‌توجهی به ساخت پالایشگاه و پتروپالایشگاه‌ها که می‌توانست وابستگی ایران به نفت را به شکل محسوسی کم کند، عدم ارتباط با کشورهای همسایه و شرق و... تنها بخشی از سوءتدبیرهای غرب‌گرایان در هفت سال گذشته است.

از منظر تحلیل‌گران یکی دیگر از ابعاد صحبت‌های روحانی، احتمالاً دادن آدرس مذاکره مجدد با آمریکاست. به بیان دیگر وقتی ریشه مشکلات اقتصادی از نظر روحانی در آمریکاست احتمالاً کلید حل مشکلات هم آنجا باشد و باید از ریشه این مشکل را حل کرد! این ایده البته جدید نبوده و روحانی در هفت سال گذشته راهبرد دولت را براین اساس پیاده کرده است. راهبردی که نتیجه آن عقب‌نشینی تاریخی از حقوق هسته‌ای کشورمان و در نهایت بازگشت تحریم‌های آمریکا بوده است.

زیباکلام: لیدری خوئینی‌ها تیر خلاص به شقیقه اصلاح‌طلبان است

یک فعال اصلاح‌طلب می‌گوید لیدری موسوی خوئینی‌ها، زدن تیر خلاص به شقیقه این طیف و اصلاحات است.

صادق زیباکلام، با اشاره به نامه اخیر خوئینی‌ها به «نامه نیوز» گفت: «آقای موسوی خوئینی‌ها به هیچ‌وجه نمی‌تواند در جایگاه رهبری اصلاحات قرار بگیرد و اگر صد بار دیگر نامه بنویسید در این اصل تغییری ایجاد نمی‌شود و آقای خوئینی‌ها اگر قرار است با اطلاع آقای خاتمی یا بدون اطلاع او، سخنگو یا لیدر جنبش اصلاحات باشد، یک فاجعه برای اصلاحات رقم خورده و عقبگردی بزرگ برای این جریان است و به نوعی لیدری موسوی خوئینی‌ها تیر خلاص به شقیقه جنبش اصلاحات است.»

او ادامه داد: «بزرگترین خاستگاه اصلاحات دموکراسی‌خواهی و آزادیخواهی است و این در حالی است که اساسا خوئینی‌ها در طول عمرش هیچگاه هیچ اعتقادی به چنین مفاهیمی نداشته است؛ نه پیش از انقلاب که علیه رژیم سابق مبارزه می‌کرد و چه بعد از انقلاب و در دهه شصت که مسئولیت‌های تصمیم‌گیری مهمی برعهده داشت و چه در دوران اصلاحات و چه امروز که مدام نامه و یادداشت می‌نویسید هیچ‌گاه، ذره‌ای و لحظه‌ای به آزادی و دموکراسی باور نداشته و ندارد.»

وی می‌افزاید: «من از آقای خوئینی‌ها یک پرسش مهم می‌پرسم؛ آیا انتخابات در یک دهه اخیر و حتی دو دهه اخیر تاثیری بر روند تقویت دموکراسی داشته است یا خیر؟ آقای خوئینی‌ها اساسا هیچ پاسخی نمی‌تواند به این پرسش بدهد زیرا او اصلا به چنین موضوعاتی هیچ‌وقت فکر هم نکرده است.»

زیباکلام گفت: «آقای خوئینی‌ها بی‌تردید به دنبال باز کردن فضای سیاسی و توسعه دموکراسی نیست زیرا او به طور کلی مقوله‌ای به نام آزادی و دموکراسی را درک نمی‌کند.»

وی همچنین در روزنامه آرمان نوشت: آقای خوئینی‌ها به واقعیت‌های جامعه ایران توجهی ندارند. گویا ایشان متوجه نیستند که اعتبار اصلاح‌طلبان بسیار تنزل پیدا کرده است. شاید آقای موسوی خوئینی‌ها متوجه نشدند که گذشت آن زمانی که رئیس دولت اصلاحات جامعه را دعوت به انتخابات می‌کردند و ۲۴ میلیون نفر به پای صندوق‌های رای می‌رفتند. گذشت آن زمان که با تکرار می‌کنم رئیس دولت اصلاحات یک و نیم میلیون نفر در تهران به آقای عارف رای می‌دادند. واقعیت امر بر آن است که مشکل بزرگی که اصلاح‌طلبان با آن روبه‌رو شده‌اند این نیست که آیا باید در انتخابات شرکت کنیم یا شرکت نکنیم؟

در شرایط جنگ اقتصادی چرا ۱۸ میلیارد دلار را حراج کردید؟

آقای رئیس‌جمهور در حالی که در جنگ اقتصادی ادعایی بودید، چرا چوب حراج به ۱۸ میلیارد دلار ذخایر ارزی زدید؟

روزنامه وطن امروز ضمن طرح این سوال نوشت: رئیس‌جمهور در جلسه هیئت ‌دولت گفت: ایران از سال ۹۷ در جنگ اقتصادی قرار دارد. وی از مردم خواست این جنگ را باور کنند.

منظور روحانی از شرایط جنگی شرایط صرفا تحریمی نیست بلکه او مدعی است در ۲ سال و نیم گذشته شرایطی در نتیجه سیاست‌های آمریکا برای ایران به وجود آمده که با زمان قبل از آن متفاوت است: «ملت دقت کنند ما از سال ۵۹ تحریم اقتصادی داشته‌ایم اما جنگ اقتصادی از ۹۷ شروع شد؛ آمریکا با تمام امکانات وارد جنگ با ایران شده است». روحانی با به‌کارگیری چنین جملاتی به‌دنبال آن است که به مردم بگوید شرایط امروز بازار از مسکن و خودرو و طلا گرفته تا کره و تخم‌مرغ، در نتیجه شرایط جنگی که آمریکا علیه ایران راه انداخته به وجود آمده است.

مگر غیر از آن است که روحانی با ادعای بهبود اوضاع معیشتی و برداشته شدن تمام تحریم‌ها قدم در مسیر انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۹۲ گذاشت؟ روحانی مدعی بود حضور وی ‌به‌عنوان رئیس‌جمهور سبب می‌شود با بستن با کدخدا، چرخ‌های اقتصاد کشور را با چرخ‌های سانتریفیوژها همزمان می‌چرخاند. نادیده گرفتن تمام خطوط قرمز مذاکراتی که حتی به قدم‌زدن‌های کنار رودخانه ظریف و کری نیز کشیده شد، همه برای رقم زدن توافقی بود که از قبل آن اوضاع اقتصادی کشور بهبود یابد. اما در عمل چه اتفاقی افتاد؟ کدام‌یک از مشکلات اقتصادی کشور برطرف شد؟ قیمت کدام‌یک از کالاهای اساسی حتی قبل از سال ۹۷ با همان سال جنگ اقتصادی نسبت به سال‌های پیش از ریاست روحانی کاهش یافت؟

قیمت ارز و دلار در پاییز ۹۶ جهش خود را آغاز کرد و منجر به آغاز تلاطمات بازار شد. روحانی که معتقد است سال‌های پس از برجام سال‌های خوب و موفقی بوده است، باید پاسخ دهد حدفاصل سال ۹۴ یعنی امضای برجام تا سال ۹۷ یعنی خروج آمریکا از برجام و به قول حسن روحانی آغاز جنگ اقتصادی، وضعیت اقتصاد در چه حوزه‌ای مناسب بوده است؟

از سال ۹۶ و پس از استقرار حسن روحانی در کرسی ریاست‌جمهوری برای ۴ سال دیگر، کشور شرایط نابسامان جدید و عجیبی را شاهد بود. از پاییز همان سال یعنی چند ماه پس از رای اعتماد کابینه، قیمت ارز با جهش مواجه شد. بازار در نتیجه تلاطمات ارزی به هم ریخت، لوازم خانگی با کمبود شدید مواجه شد، طلا در اوج قرار گرفت و خودرو دوران جدید خود در ایران را از همان سال شروع کرد.

حسن روحانی معتقد است مردم می‌دانند که ایران در شرایط جنگ قرار دارد اما سوال این است: مردم در شرایط فعلی حس جنگ اقتصادی دارند یا احساس بی‌دولتی؟

جنگ اقتصادی موضوع جدیدی نیست؛ تحریم نفت و بانک مرکزی نیز به‌عنوان تحریم‌های اساسی علیه ایران از سال ۹۰ و در قانون تحریمی سیسادا وضع شده است.

نکته اما این است: در شرایط جنگ اقتصادی، مهم پای کار بودن رئیس‌جمهور و اعضای کابینه برای مدیریت بهتر جامعه و بازار است. مردم از شرایط تحریمی آگاهی دارند اما بیش از آنکه نگاه به تحریم‌ها داشته باشند نگاه به وضعیت اداره جامعه توسط قوه مجریه دارند. نمونه واضح برای توضیح این گزاره ماجرای اختصاص ارز ۴۲۰۰ تومانی و فروش سکه در سال ۹۷ است. یعنی همان سالی که حسن روحانی معتقد است جنگ اقتصادی آغاز شده است. در نتیجه سیاست‌های اشتباه بانک مرکزی قیمت دلار افزایش پیدا کرد و در یک تصمیم یک‌شبه، جهانگیری خبر داد دولت برای سامان دادن به بازار ارز، ارز ۴۲۰۰ تومانی را عرضه می‌کند؛ اختصاص ارز بدون چارچوب نظارتی مناسب و بدون دستورالعمل‌های مشخص کار را به جایی می‌رساند که دادگاه‌های ویژه مفاسد اقتصادی با هدف اصلی برخورد با مفاسد شکل‌گرفته به‌دلیل رانت‌های ارزی، ماه‌ها پس از این دستور شکل گرفت یا چند تن از ذخیره طلای کشور در نتیجه سیاست‌های اشتباه به بازار طلا وارد شد.

آقای رئیس‌جمهور! حرف شما قبول و درست؛ الان شرایط جنگ اقتصادی است اما دولت به اندازه شرایط جنگی یا حتی به اندازه زمانی که شرایط معمول و عادی در کشور وجود دارد، توان خود را به کار گرفته است؟

آسیا تایمز: عهدشکنی و بی‌عملی به زیان اروپا تمام خواهد شد

بی‌عملی و عهدشکنی اروپا نسبت به ایران، به زیان اروپا و غرب تمام خواهد شد.

روزنامه آسیا تایمز در گزارشی نوشت اگر ایران و ترکیه از مدار همکاری اروپا خارج شوند، این اشتباهی پر هزینه برای اروپاست. اعلام غیرمترقبه مبنی بر این که ایران در حال مذاکره درباره یک توافق‌نامه جامع ۲۵ ساله با چین است به مدت دو ماه در پایتخت‌های خاورمیانه و غرب بازتاب داشته است. ایران این توافق‌نامه را برای راهبرد آینده خود ضروری می‌داند و هیچ مسئله سیاسی نمی‌تواند آن را مخدوش سازد.

شرایط مشابهی در ترکیه در حال روی دادن است، جایی که جنگ لفظی آنکارا با شریکان آن کشور در «ناتو» در حال تشدید به سمت اقدامات عملی است نکته‌ای که اهمیت هر دو این تحولات را بیشتر نشان می‌دهد. بی‌نظمی و آشفتگی کلی که در اروپا دیده می‌شود برخی سیاستمداران در ایران و ترکیه امیدوار بودند که شریکان خود را در اروپا پیدا کنند اما اروپا همراهی نکرد.

ایران و ترکیه در حالی که هیچ مسیر روشنی به سمت اروپا نمی‌بینند، شروع به ورود به مسیر جدایی از اروپا کرده‌اند.

برای سال‌ها، میانه‌روهای ایران تحت مدیریت حسن روحانی و جواد ظریف از کشورهای اروپایی می‌خواستند در برابر آمریکا ایستادگی کنند و به اجرای برجام ادامه دهند. اما کشورهای اروپایی نخواستند طرف ایران را بگیرند و مقابل کاخ سفید بایستند. این مسئله هم موجب بیانیه‌های کم‌فروغ و همچنین بی‌عملی اروپا شده است.

اگر ایران و ترکیه از مدار همکاری با اروپا خارج شوند، این برای غرب پرهزینه خواهد بود. ائتلاف ایران با پکن موجب تحکیم موضع تقابلی کنونی ایران خواهد شد و به چین اجازه می‌دهد که بر تحولات از مدیترانه تا دریای عربی تأثیرگذار باشد. اما اروپا ناتوان‌تر از آن است که کاری انجام دهد. حتی سیاستمداران ایرانی که تمایل به اعتماد به آمریکا داشتند هم با این سؤال روبه‌رو هستند که آیا یک توافق جدید ارزش امضا کردن دارد؟ آمریکا یک بار زیر توافق امضا کرده خودش زده و بایدن هم اعلام کرده فشار و سخت‌گیری بر ایران را هوشمندانه‌تر ادامه می‌دهد.
 

ایران

امریکا به اروپا؛ چرا تنهایمان گذاشتید

 خبر اول اینکه، نماینده امریکا در سازمان ملل از عدم حمایت شورای امنیت بویژه کشورهای اروپایی عضو برجام از دست‌وپا زدن امریکا برای بازگرداندن تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران انتقاد کرد. به گزارش ایسنا به نقل از شبکه سی. بی. اس، کلی کرافت نماینده امریکا در سازمان ملل در گفت‌وگویی اختصاصی با این شبکه درباره عدم حمایت کشورهای عضو شورای امنیت از ادعای امریکا مبنی بر اینکه تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران را بازگردانده است، گفت: ما بر یک چیز تمرکز داریم، تنها هدف ما در چند ماه گذشته معطوف بر صلح جهانی و این بوده است که اطمینان حاصل کنیم خاورمیانه و اسرائیل را امن نگه داریم و به خاطر همین امنیت شهروندان اروپایی را نیز حفظ می‌کنیم چرا که کشورهای تروئیکای اروپا (آلمان، فرانسه و انگلیس) اقدامی انجام ندادند که برای من ناامید کننده است. او ادامه داد: ما موضع روسیه و چین را در این زمینه می‌دانیم. آلمان بیش از هر کشور دیگری می‌داند که حفاظت از اسرائیل چقدر مهم است. بنابراین برایمان مهم نیست که در این زمینه تنها هستیم. کرافت همچنین با اشاره به اعمال تحریم‌های ادعایی علیه ایران که گفته شده است با استفاده از مکانیسم بازگردانی تحریم‌ها علیه ایران که در توافق هسته‌ای محفوظ است، انجام شده، مطرح کرد: هر کشوری که قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت (سند قانونی توافق هسته‌ای) را نقض کند، مشمول تحریم‌های امریکا خواهد شد. اعضای شورای امنیت، بویژه کشورهای عضو توافق هسته‌ای و همچنین مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفته‌اند امریکا به دلیل پایان دادن به مشارکتش در توافق هسته‌ای در سال ۲۰۱۸ اکنون از جایگاه حقوقی بازگردانی تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران برخوردار نیست.

تأسف معاون رئیسی از یک پدیده سیاسی- اجتماعی

 خبر دیگر اینکه، معاون حقوقی قوه قضائیه در همایش «قانونمداری و آرمان‌های دفاع مقدس» با اشاره به مفهوم کلمه حزب‌الله گفت: کسی که به قانون عمل می‌کند حزب‌اللهی واقعی است؛ خود قانون نیز کلمه مقدسی است، قانون نماد مردم‌سالاری دینی است. به گزارش ایسنا، حجت‌الاسلام محمد مصدقی ضمن محکوم کردن اقداماتی همچون سوء‌استفاده برخی از جایگاه مدیریتی خود و اختلاس و دزدی‌ها، افزود: جای تأسف دارد که وقتی واژه مسئولیت در خانواده‌ها مطرح می‌شود اعضای خانواده یاد دزدی‌ها و اختلاس‌های برخی آقایان می‌افتند، اما اینها دلیل بر این نیست که ما هم می‌توانیم دزدی و اختلاس داشته باشیم. به گفته وی، در روز قیامت همه در مقابل خانواده معظم شهدا شرمنده‌ایم، چرا که حق آنها از طرف نظام و مردم رعایت نشده است.

عمل جراحی مهدی کروبی

 دست آخر اینکه، حسین کروبی در خصوص عمل جراحی شیخ مهدی کروبی و آخرین وضعیت او، گفت: یکشنبه عمل پدرم انجام شد و پزشک از عمل راضی بود و به دلیل اینکه ایشان در گذشته عمل قلب انجام داده بودند و همچنین به خاطر کرونا به ICU منتقل شدند و باید ۲۴ ساعت در ICU باشند و امروز به بخش منتقل می‌شوند. در مجموع پزشک‌شان از عمل بسیار راضی بودند. به گزارش ایلنا، شیخ مهدی کروبی در پی آسیب‌دیدگی مهره کمر بر اثر زمین خوردن پس از انتقال به یکی از بیمارستان‌های تهران تحت عمل جراحی قرار گرفت.

خراسان

تذکر نظارتی به مدیران درباره پاکت گرفتن از اشخاص

یک نهاد نظارتی در نامه روزهای گذشته خود خطاب به تعدادی از نهادهای اقتصادی در دولت، با اشاره به ابهامات و استعلامات برخی دستگاه ها برای اطلاع از میزان الکترونیکی شدن مناقصات دولتی، متذکر شده عدم نیاز به تسلیم فیزیکی پاکت های مربوط به مناقصات در قوانین پیش بینی نشده بنابراین با توجه به این که ممکن است بررسی فیزیکی برخی اسناد مالی، فنی یا بازرگانی برای انتخاب برنده ضروری باشد، تسلیم پاکت برای شرکت در این فرایند انتخاب همچنان لازم است. 

الزام جهرمی به گزارش ۳ ماه یک بار وضعیت شبکه مالی اطلاعات 

با توجه به درخواست ماه های گذشته وزارت ارتباطات که در روزهای اخیر مورد تایید دولت قرار گرفته و ابلاغ شده است، شرایط خرید و تامین تجهیزات مربوط به مرکز داده شبکه ملی اطلاعات مورد تایید قرار گرفته و قرار است با خرید اقلام موجود از خارج کشور به میزان ۹۰ درصد و خرید از داخل به میزان ۱۰ درصد، این پروژه وارد مرحله جدیدی شود. وزارت ارتباطات نیز باید هر ۳ ماه یک بار، گزارش عملکرد خود را به نهادهای مربوط ارائه کند. 

آرمان

محکومیت عضو شورای کلاله

عضو شورای شهر کلاله در گلستان به ۶ ماه حبس محکوم شد. هادی هاشمیان اظهار کرد: با تایید دادگاه تجدیدنظر استان، رای پرونده عضو متخلف شورای شهر کلاله قطعی شد. وی افزود: این عضو شورای شهر کلاله به اتهام رشوه به ۶ ماه حبس، پرداخت ۲۱۳ میلیون ریال جزای نقدی در حق دولت و سه سال انفصال از خدمات دولتی محکوم شد. لازم به ذکر است، این رای که در شعبه ۱۴ تجدیدنظر استان صادر شد، قطعی است و برای اجرا به اجرای احکام کلاله فرستاده شد.

کشف ۲۷۸ قلم عتیقه

ماموران یگان حفاظت میراث ‌فرهنگی در بازرسی از منزل یکی از قاچاقچیان اشیای عتیقه موفق به کشف ۲۷۸ قلم شیء تاریخی از جنس طلا مربوط به دوره هخامنشی شدند. سردار امیر رحمت‌الهی اظهار کرد: یگان حفاظت میراث ‌فرهنگی استان کرمانشاه با رعایت موازین شرعی و قانونی در بازرسی از منزل یکی از قاچاقچیان اشیای عتیقه، ۲۷۸ قلم شیء تاریخی از جنس طلا شامل گوشواره، آویز، حلقه، گل سینه، مدال، انگشتر، پلاک، سگک کمربند، سینه‌ریز و ... کشف و ضبط کردند.

مجلس به حواشی توجهی ندارد

رئیس مجلس تاکید کرد که مجلس یازدهم به حواشی که برای آن ایجاد می‌کنند توجهی نداشته و تمام تلاش خود را به کار می‌گیرد تا در چارچوب وظایف خود با تکیه بر فرهنگ دفاع مقدس به ایمان به خداوند و باور به سنت‌های الهی مشکلات مردم را برطرف کند.

ابتلای دوباره یک نماینده به کرونا

نماینده ماهشهر برای دومین‌بار به کرونا مبتلا شد. حبیب آقاجری نماینده ماهشهر در مجلس برای دومین‌بار به کرونا مبتلا شد. دفتر حبیب آقاجری اعلام‌ کرد که این نماینده برای دومین‌بار طی ماه‌های اخیر به دلیل ابتلا به بیماری کرونا در بیمارستان بقیه‌ا... تهران بستری شده است.

کشف گورستان دوره اشکانی

سرپرست پروژه بررسی‌های باستان‌شناسی حوضه آبگیر سد نیآباد مهم‌ترین یافته این برنامه میدانی را کشف گورستانی از دوره اشکانی اعلام کرد که دارای تدفین‌های متفاوت خمرهای و چاله‌ای ساده هستند. شکوه خسروی گفت: بررسی‌های باستان‌شناسی حوضه آبگیر سد نیآباد واقع در شهرستان‌های سروآباد و سنندج استان کردستان در سال ۱۳۹۶ به سرپرستی نگارنده منجر به شناسایی ۱۱ محوطه باستانی شد. او تصریح کرد: در این بررسی مجموعه‌ای از استقرارهای انسانی و گورستان‌های باستانی شناسایی شد.

سوال ضرغامی از رئیس‌جمهور

عزت‌ا... ضرغامی، عضو شورای عالی فضای مجازی پیام توئیتری خطاب به رئیس‌جمهور نوشت. این عضو شورای‌عالی فضای مجازی در توئیتر نوشت: وضع مردم خوب نیست. قبول! لعن و نفرین‌مان را باید به آمریکا بکنیم. قبول! اما سوال از رئیس‌جمهور، این است که در این شرایط، اعتراف به این دو گزاره، بیشتر امیدوار کردن آمریکا به ادامه تحریم‌هاست، یا حل مشکل مردم؟

مهران رجبی در بیمارستان می‌ماند

هفته گذشته سرپرستار بخش POST CCU بیمارستان که مهران رجبی در آنجا بستری بود گفت که احتمال دارد مهران رجبی را به بیمارستانی در تهران منتقل کنند اما دیروز یکی از پرستاران بخش اعلام کرد که به دلیل بدتر شدن اوضاع در تهران مهران رجبی ترجیح داده است، دوره درمانش را در زنجان بگذراند. به گفته این پرستار در صورت مساعد بودن اوضاع امکان مرخص شدن رجبی در روزهای آینده وجود دارد.

استعفای روحانی دست خودش نیست

سیدمحمدعلی ابطحی در کانال خود نوشت: استعفای رئیس‌جمهور دست خودش نیست. رئیس دولت اصلاحات، می‌خواست و نتوانست‌ آقای روحانی که خودش هم نمی‌خواهد. ‏شعار استعفای روحانی بیشتر ایذایی است برای جناح مقابل. عباس عبدی در یادداشتی نوشته بود: حالا که اصولگرایان غالب، قدرت و اراده استیضاح را ندارند، پیشنهاد می‌کنم که روحانی شخصا دست به کار شود.

خودکشی سریالی بازیگران ژاپنی

جسد «تاکِئوچی یوکو» هنرپیشه ژاپنی دیروز صبح در آپارتمانش کشف شد. گفته می‌شود احتمالا خودکشی کرده است. در دو سه ماه گذشته سه بازیگر مشهور ژاپنی دست به خودکشی زده‌اند؛ «اشینا سئی» در اوایل ماه جاری، «میورا هارومی» در ماه جولای و ستاره تلویزیونی «کیمورا هانا» در ماه مه.

حمله زیباکلام به موسوی‌خوئینی‌ها

صادق زیباکلام، استاد علوم سیاسی دانشگاه تهران درباره نامه اخیر سیدمحمد موسوی‌خوئینی‌ها به «نامه‌نیوز» گفت: «آقای موسوی خوئینی‌ها به‌هیچ‌وجه نمی‌تواند در جایگاه رهبری اصلاحات قرار بگیرد و اگر صدبار دیگر نامه بنویسید در این اصل تغییری ایجاد نمی‌شود و آقای خوئینی‌ها اگر قرار است با اطلاع رئیس دولت اصلاحات یا بدون اطلاع او، سخنگو یا لیدر جنبش اصلاحات باشد، یک فاجعه برای اصلاحات رقم خورده است و عقبگردی بزرگ برای این جریان است و به نوعی لیدری موسوی‌خوئینی‌ها تیر خلاص به شقیقه جنبش اصلاحات است».

اصلاح‌طلبان عذرخواهی کنند

دبیرکل حزب موتلفه اسلامی گفت: اصلاح‌طلبان با صداقت از مردم به خاطر مشکلات سختی که برای آنها ایجاد کردند عذرخواهی کنند. اسدا... بادامچیان اظهار داشت: امام نبرد را از میدان نظامی به نبرد حقوقی و سایر جبهه‌های سیاسی - اجتماعی منتقل کردند و در نهایت امام بزرگوار از نتایج این جنگ حقوقی اظهار رضایت کردند.

تکذیب سفر سرلشکر باقری به عراق

کاردار سفارت ایران در بغداد ادعای سفر سرلشکر پاسدار «محمد باقری» رئیس ستاد کل نیروهای مسلح کشور به عراق را تکذیب کرد. موسی علیزاده طباطبایی کاردار سفارت ایران در بغداد تاکید کرد: خبر سفر رئیس ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران به عراق صحت ندارد و چنین سفری اتفاق نیفتاده است. برخی رسانه‌های داخلی کشور دیروز ادعا کردند که سرلشکر باقری دیروز برای گفت‌وگو با مقامات عراقی به بغداد سفر می‌کند. این خبر نادرست در رسانه‌های عراقی و منطقه بازتاب داشته و منعکس شده است.

«حالت جنگی» در جمهوری آذربایجان

درحالی‌که منطقه «قره‌باغ» و وزارت دفاع ارمنستان صبح دیروز اعلام آماده‌باش عمومی کرده بودند، عصر دیروز نیز پارلمان جمهوری آذربایجان در برخی شهرها و مناطق «حالت جنگی» اعلام کرد. به نوشته الجزیره، همچنین طبق تصمیم پارلمان، در این مناطق باید حکومت نظامی برقرار شود. در همین حال منطقه قره‌باغ نیز اعلام کرد که در درگیری‌های امروز با نیروهای جمهوری آذربایجان ۱۶ تن از نیروهایش کشته و ۱۰۰ تن نیروی دیگر زخمی شده‌اند.

ضرب‌وشتم یکی از کارکنان نفت

چهارشنبه هفته گذشته یکی از کارکنان شرکت نفت فلات قاره به نام محمدرضا امینی مورد ضرب و شتم نیروهای حراست این شرکت قرار گرفت. در این راستا برای بررسی دقیق‌تر ماجرا از محمدرضا امینی کارمند شرکت نفت فلات قاره و روابط عمومی وزارت نفت توضیحاتی خواسته شد که در ادامه آورده شده است. محمدرضا امینی گفت: به نظرم ریشه همه این اتفاقات انجام وظیفه بنده در حسابرسی داخلی و بازرسی نفت و تقدیم حجم انبوهی از اسناد مالی پیمانکاری شرکت نفت فلات قاره منطقه قشم ظرف ۲ سال گذشته جست‌وجو کرد.

دیگر خبرها

 • عباس جوانمرد چشم از جهان فروبست/ وداع با کارگردان مطرح تئاتر
 • استعفای روحانی بحث انحرافی و آدرس غلط دادن است / عصبانیت نماینده اصولگرا از روحانی / عبدی خطاب به روزنامه کیهان: خجالت آور است / روایت کواکبیان از نظر رئیس دولت اصلاحات در مورد دولت روحانی
 • نقاط موفقیت مرجعیت شیعه در عراق
 • ۳ بیمارستان مرجع بیماران کرونایی در ارومیه پر شد
 • شکیبایی: نباید سنگر را رها کنیم
 • احتمال حضور صانعی در کادر فنی تیم ملی فوتسال
 • قدردانی آیت الله شیخ حسن صانعی از پیام های تسلیت رهبر معظم انقلاب، شخصیت های سیاسی و مردم
 • موسوی لاری: اصلاحات در اتفاقات هفت سال گذشته شریک است/ حمایت از روحانی شاهکار سیاسی اصلاح‌طلبان است
 • تصویر|وداع جانسوز فرزند خردسال شهید امنیت با پدر
 • تاریخچه باشگاه پرسپولیس تهران
 • چرا «مرد خاکستری» اصلاحات به میدان آمد؟!/ آیا «خاتمی» از عرصه تصمیم‌گیری برای 1400 حذف می‌شود؟
 • واکنش مهدی هاشمی به تهدید موسوی خوئینی ها
 • کشف محموله مواد مخدر در محور باشت- گچساران
 • آرمان: در جبهه اصلاح‌طلبان خوئینی‌ها را جدی نمی‌گیرند/ آمریکا به اروپا؛ چرا تنهایمان گذاشتید
 • لوح باستانی که در بریتانیا حراج شده بود به عراق بازمی گردد
 • پیش بینی الله‌کرم در مورد رد صلاحیت ظریف: به نظر نمی‌رسد ظریف تایید صلاحیت شود
 • ‌ سفره ایرانی‌ها در دهه ۹۰ کوچک شد
 • فرزندان چهارم هم بیمه می‌شوند/ سیاست‌های کاهش جمعیت در دهه 70 مانع بیمه این فرزندان شد
 • دستگیری سارق حرفه‌‌ای سیم برق توسط پلیس خرمشهر