سوالات مراسم خواستگاری

خواستگاری و ازدواج، یک راه و یک شیوه ندارد. این اتفاق غافلگیرکننده، امکان دارد برای هر کدام از شما به شکلی خود را نشان دهد. ولی در شکل رسمی آن هنگامی که قرار است در خانه تان از شما خواستگاری شود و در مورد آينده مشترک حرف بزنید، باید نکته هایی را بدانید تا این جلسه مهم را به خوبی پشت سر گذارید.

چگونه در جلسه خواستگاری عاقلانه سؤال بپرسیم؟

هیجان و استرس دختر و پسر در روز خواستگاری امری طبیعی و غیرقابل انکار است. ولی شما با رعایت نکته های کلیدی زیر میتوانید ضمن کسب آشنایی کافی از سوی مقابل، استرس خویش و طرف مقابل را کاهش داده و خاطره خوبی از جلسه خواستگاری رقم بزنید:

تلاش کنید در موقع حرف زدن و گوش دادن، ارتباط چشمی مناسبی با طرف مقابل داشته باشید. ولی در عین حال زیاد هم به وی زل نزنید که حس معذب بودن دست ندهد.

در ملاقات های نخست و جلسات اولیه خواستگاری پرحرفی نکنید و تلاش کنید شنونده خوبی برای طرف مقابل باشید.

به موفقیت ها و دستاوردهای خویش اشاره کنید ولی فروتنی و تواضع را در بیان این موضوعات فراموش نکنید.

در موقع حرف زدن لبخند ملایمی بر لب داشته باشید و چهره جدّي و خشک به خود نگیرید.

در انتخاب الفاظ و کلمات توجه کنید و حتی در صورت مخالف بودن با عقیده های طرف مقابل، احترام و ادب را در طی مکالمه رعایت نمایید.

از شوخی و طنزهای ظریف برای جذابتر شدن مکالمه کمک بگیرید.

در زمان طرح سوالات هوشمندانه جواب بگیرید. تلاش کنید برای روشن شدن مسئله از طرف مقابل مثال بخواهید، یا این که خودتان با زدن مثال های مختلف، واکنش و جواب های وی را در شرایط گوناگون بررسی کنید.

در صحبت هایتان از خاطراتی که داشته اید برای معرفی بهتر شخصیتتان کمک بگیرید و در صورت احتیاج از طرف مقابل هم تقاضا کنید خاطره های گذشته که ممکن است مهم باشد را برای شما تعریف کند.

در صحبت های خواستگاری و در جواب دادن به پرسش های طرف مقابل، صادق و روراست باشید.

در خواستگاری چه سوالاتی بپرسیم

چطور آغاز به صحبت کنم؟

شما هنگامی که میخواهید با شخصی تبادل اطلاعات کنید چطور شروع می کنید؟ جلسه خواستگاری هم چیزی ماورایی و عجیب نیست که آغاز کردن صحبت در آن با مواقع ديگر تفاوت داشته باشد.شما میتوانید با بیانی رسمی و متین، بعد از احوال پرسی های معمول، با یک بیوگرافی کامل از خود آغاز کنید( نام، نام خانوادگی، سن، تحصیلات، شغل خود، شغل پدر و مادر و ...) و از طرف مقابل هم بخواهید همین کار را بکند و آنگاه بحث را به روی موضوعات اصلی بکشانید.

مسایل خانوادگی

معمولاً جلسات خواستگاری با سوالت خانوادگی شروع می شود، و هدف از آن ها رسیدن به آشنایی نسبی از طرف مقابل است.

سوال هایی از این دست:

چه خصوصیت هایی برای همسر آينده تان متصور هستید؟

رابطه شما با اعضای خانواده تان چطور است؟

به چه دلیل می خواهید ازدواج کنید؟

به چه دلیل من را انتخاب کرده اید؟( به چه دلیل میخواهید با من ازدواج کنید؟)

چنانچه با خانواده ی همسرتان اختلاف پیدا کنید، از همسرتان برای حل اختلاف چه انتظاری دارید؟

و …

در خواستگاری چه بپرسیم

به چه دلیل می خواهد ازدواج کند؟

علت حقیقی از ازدواج مورد مهمی است که در پرسش های شب خواستگاری باید مطرح شود. برخی به علت فشار و پافشاری خانواده و تحت وابستگی مالی آن ها اقدام به ازدواج می کنند.

این نکته منفی است و در زندگی مشترک طرفین را دچار مشکل می کند. وابستگی عاطفی و مالی زیاد به خانواده یک پیش اگاهی منفی است. در مقابل اگر هدف شخص از ازدواج فاصله گرفتن از خانواده و جدایی از آن ها باشد، باز هم یک پیش اگاهی منفی است. از همسر آينده تان صادقانه بخواهید به این سوال جواب دهد که به چه دلیل به خواستگاری شما آمده است؟ قبل از شما جای دیگری خواستگاری رفته بوده است؟ علت بهم خوردن و پاسخ رد احتمالی او در خواستگاری قبلی به چه دلیل بوده؟

سوالات اعتقادی

در مرحله دوم طرفین باید وارد سوالاتی شوند که توقعات و ملاکهای اعتقادی شخص مقابل را محک زده و معرفی میکند. البته نوع این سوال ها به اعتقادات شخص پرسش‌گر بستگی دارد. به عنوان مثال"

به نظر شما ميزان پایبندی و اعتقاد به مسایل دینی چون نماز و روزه تاچه حد مهم است؟

سوالاتی که در مراسم خواستگاری پرسیده میشود

ارتباطات اجتماعی

با این سوال ها ميزان اجتماعی بودن شخص مقابل و این که آیا همسری اجتماعی میخواهد یا نه را می توان دریافت.

آیا شما فعالیت اجتماعی دارید؟ کجا و چگونه؟

درصورتی که همسر آينده شما در محیط کار یا بین نزدیکان با نامحرمان با حفظ ضوابط شرعی و عرفی رابطه داشته باشد، چه می کنید؟

ارتباطات فامیلی

ازاین طریق قادر خواهید بود تیپ شخصیتی شخص یعنی درونگرا یا برونگرا را دریابید و این که آیا در ارتباطات فامیلی و با دوست های مجرد خویش افراط می کند یا نه. به عنوان مثال:

تا چه میزان به رفت و آمد با دوستان و نزدیکان خود و نزدیکان همسرتان تمایل دارید؟

در مورد دخل و خرج

در زندگی مشترک مسایل مالی اهمیت فراوانی دارند و بعضی از زوج های ناموفق دائم بر سر مسایل مالی باهم مشکل دارند. پس برای جلوگیری از تفاوت بر سر مسایل مالی پیش از ازدواج دخل و خرجتان را کاملاً معلوم کنید و بدانید پول هایتان را چگونه باید خرج کنید. این مسایل را پیش از ازدواج از شخص مورد نظرتان سوال کنید:

درامد ماهیانه شما چه قدر است؟

- روش خرج کردن پولتان چطور است ولخرج هستید یا اقتصادی؟

- آیا مایلید تمام درآمدمان را خرج کنید و خوش بگذرانید یا به پس‌انداز اهمیت می دهید؟

- آیا برای دخل و خرجتان برنامه مشخصی دارید ؟

- آیا همسرتان اجازه دارد از موجودی تمام حساب هایتان با خبر باشد یا ترجیح می دهی ميزان دارایی ات را به کسی نگویی؟

- آیا روی در آمد همسرتان برای دخل و خرج خانواده حساب می کنید یا خودتان از پس مخارجمان بر میایید؟

مراسم خواستگاری

مهم ترین علائق زندگی

باید پیش از زندگی مشترک بدانید که چه چیزهایی برای همسرتان بیش از همه مهم هستند. برای همین این پرسش ها رابپرسید:

- موقع آتش گرفتن منزل نخست چه چیزی را از منزل خارج می کنی؟

- در موفقیت ازدواج رابطه زناشویی تا چه حد اهمیت دارد؟

- کدام سرگرمی ها مورد علاقه شماست؟

جزئیات شغل

شما به چه کاری اشتغال دارید؟ ( شرایط شغلی طرف باید شفاف و روشن بیان شود و کلی گویی در این باره ( بازار، واسطه گری، وزارت خارجه و…) کافی نیست؛زیرا در بازار انواع شغلها؛ در کار واسطه گري انواع واسطه ها وجود دارد. مثلا می گوید در بازار کار می کند. در بازار چه کارمی کند ؟ آیا مغازه دارد یا دلال است ؟ دلال چه چیزی است ؟ حالا یک وقت طرف الان کار ندارد به عنوان مثال دانشجو است یا هنرمند است.

حتماً در مورد شغل آينده اش بپرسید . شغل مرد مهم است. ببینید شما میتوانید با آن شغل کنار بیائید. زیرا برخی از شغل ها ویژگی خاص دارد وهر خانمی نمی تواند با هر شغلی که همسرش داشته باشد، کنار بیاید. به عنوان مثال طرف می خواهد هنر پیشه شود. این شغل خيلي مشکل است. مثلا می خواهند مشاور باشند یا شغل نظامی یا سیاستمداری داشته باشد. یا می خواهد روحانی باشد .چون هرکس نمیتواند با این مشاغل کنار بیاید و روحیه خاصی می خواهد.)

تحصیل و اشتغال زن

آیا موافق هستید که همسر آينده تان اشتغال داشته باشد یا به تحصیل خویش ادامه بدهد؟

فرزند می خواهد؟ چندتا؟

درباره حضور بچه در زندگی مشترکتان سؤال بپرسید. اگرفرزند داشتن برای شما آن قدر مهم است که نازایی یا مشکلات پزشکی مانع از فرزند آوری همسر آينده تان شود در این باره سؤال بپرسید و خوب فکر کنید.

جلسه اول خواستگاری

موضوعات جنسی

روانشناسان همواره سفارش می کنند، طرح سوال های مربوط به مسایل جنسی را به جلسات آخر و نهایی خواستگاری موکول کنید. سوال های مربوط به مسایل جنسی را به صورت کلی سوال کنید و وارد جزئیات نشوید.

در طرح سوال های جنسی همواره حرمت و احترام را رعایت کنید در غیر اینصورت ممکن است طرف مقابل قضاوت اشتباهی درباره هدف شما از رابطه داشته باشد یا این که متهم به داشتن روابط نادرست شوید. در مطرح کردن سوال و استفاده از الفاظ دقت و توجه کافی برای حفظ شأن و آبرو را داشته باشید. شما می توانید در جلسات نهایی خواستگاری سوال های مربوط به مسایل جنسی را به اینصورت مطرح کنید:

- نظر شما درباره فاکتورهای جذابیت های جسمانی همسر آينده تان چیست؟

- به نظر شما زن و مرد چه تفاوت هایی در رابطه جنسی دارند؟

- تا چه ميزان درباره بهداشت جنسی و مسایل مربوط به روابط جنسی اطلاع دارید؟

- به نظر شما روابط جنسی چه جایگاهی در روابط زناشویی دارد؟

گردآوری: بخش زناشویی بیتوته

منبع: بیتوته

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت www.beytoote.com دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «بیتوته» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه در مورد انتشار این خبر انتقاد یا پیشنهادی دارید لطفاٌ کد ۲۹۲۹۷۹۸۰ را به همراه موضوع به آدرس ایمیل [KHABARBAN] ارسال فرمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

اظهارات جنجالی نماینده مجلس: ماشین شاسی بلند می‌خواهم /این درست است که نماینده مردم پیاده باشد؟

تصاویر| استایل تازه ایوانکا ترامپ سوژه رسانه‌ها شد

عکس| جنجال رقص یک زن روی تابوت

ترافیک «دناپلاس» در بهارستان| جنجال تحویل خودروی قسطی به نمایندگان انقلابی؛ ۸ میلیون قسط از کجا؟

رونمایی از ۱۳ کتاب دفاع مقدس در چهارمحال و بختیاری

خبر بعدی:

دستور هفتگی مجلس؛ از رأی اعتماد به «رزم حسینی» تا سوال از «زنگنه»

خبرگزاری میزان-جلسه رأی اعتماد به گزینه پیشنهادی وزارت صمت و پاسخ وزیر نفت به سؤال نماینده دشستان در دستور کار هفته آتی مجلس شورای اسلامی قرار دارد. خبرگزاری میزان - دستور کار هفته آینده مجلس شورای اسلامی در روز‌های یکشنبه، سه‌شنبه و چهارشنبه (۶، ۸ و ۹ مهر ماه ) اعلام شد که به شرح زیر است:

- گزارش کمیسیون اجتماعی درباره طرح ۲ فوریتی استفساریه بند «ج» ماده ۱۱۲ قانون برنامه پنج ساله ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی اعاده شده از شورای نگهبان - گزارش کمیسیون اقتصادی در مورد طرح اصلاح ماده ۵۴ مکرر قانون مالیات‌های مستقیم اعاده شده از شورای نگهبان - گزارش کمیسیون آموزش در مورد رد طرح یک فوریتی اصلاح ماده الحاقی مصوب ۱۳ شهریور ۹۷ به قانون تعیین تکلیف استخدامی معلمین حق‌التدریسی و آموزشیاران نهضت سوادآموزی در وزارت آموزش و پرورش مصوب ۱۵ مهر ۸۸ و اصلاحات و الحاقات بعدی

- طرح سوال ابراهیم رضایی نماینده دشتستان و تعداد دیگری از نمایندگان از بیژن نامدار زنگنه وزیر نفت - سخنرانی امیر موسوی فرمانده ارتش و سردار سلامی فرمانده سپاه به مناسب هفته دفاع مقدس - انتخاب نمایندگان ناظر در مجامع و شورا‌ها - تحلیف نمایندگان منتخب
- بررسی برنامه و صلاحیت علیرضا رزم‌حسینی برای تصدی وزارت صنعت، معدن و تجارت و اخذ رأی اعتماد از جمله مهترین دستور کارهای مجلس در هفته آینده هستند. بیشتر بخوانید: نامه‌نگاری کمیسیون بهداشت مجلس با رئیس‌جمهور دربارۀ بودجه کرونایی

انتهای پیام/

برچسب ها: مجلس شورای اسلامی مجلس یازدهم

دیگر خبرها

 • برقراری پرواز بجنورد-عشق‌آباد منتظر اجازه طرف ترکمنستانی است
 • تلاش آمریکا برای قطع خرید گاز ایران از طرف عراق
 • شهریاری: انتقادات درست است، این مجلس را انقلابی نمی‌دانم
 • خودم هم این مجلس را انقلابی نمی‌دانم | مجلس ۱۵۰۰ واکسن آنفلوآنزا گرفته اما مردم انتظار می‌کشند!
 • تایید دریافت ۱۵۰۰ واکسن آنفولانزا از سوی مجلس /شهریاری: انتقادات درست است، این مجلس را انقلابی نمی‌دانم
 • گزارش روزنامه سعودی از شروط سودان برای سازش با رژیم صهیونیستی
 • گزارش روزنامه سعودی؛ موافقت مشروط سودان برای سازش با رژیم صهیونیستی
 • ۸۰ هزار و ۸۷۳ نفر در قشم زیر پوشش بیمه سلامت قرار گرفتند
 • آمار فوتی‌های کرونا در تهران به ۷۰ نفر رسید
 • روشهای بالا بردن کیفیت رابطه جنسی
 • مرگ روزی ۷۰ نفر بر اثر کرونا در تهران
 • هرروز۷۰ فوتی‌ کرونا در تهران/ انتقاد محسن هاشمی از کم‌کاری دولت و شهرداری در زمینه حمل و نقل عمومی
 • انتقام‌جویی بعد از شنیدن جواب رد در خواستگاری
 • هرروز70 فوتی‌ کرونا در تهران/ انتقاد محسن هاشمی از کم‌کاری دولت و شهرداری در زمینه حمل و نقل عمومی
 • پاسخ به ۷ سوال رایج درباره تزریق واکسن آنفلوآنزا
 • دبیرکل ناتو: پیشرفت خوبی در گفت‌وگوهای نظامی ترکیه و یونان حاصل شده است
 • گفتگو محور شویم
 • رایزنی بحرین با یک هیأت رسمی رژیم صهیونیستی
 • رایزنی بحرین با یک هیأت رسمی رژیم صهیونیستی در منامه