برای همیشه رفتم، استقلال بماند برای هوچی‌ها / کینه‌ای نیستم، فتح‌الله‌زاده را ببینم رویش را می‌بوسم

استقلال این ‌روزها وضعیت مناسبی ندارد؛ از نامشخص بودن وضعیت استراماچونی گرفته تا تیمی که خسته و بی‌روحیه به لیگ قهرمانان آسیا اعزام شد تا از حیثیت این باشگاه دفاع کند. از سوی دیگر مشکلات این تیم یکی دوتا نیست؛ از مصیبت‌های مالی و بسته شدن پنجره‌های نقل و انتقالاتی گرفته تا از دست رفتن جام حذفی و درنهایت مذاکرات بی‌فایده با استراماچونی.

بر همین اساس و به همین بهانه به سراغ جواد زرینچه رفتیم، کسی که در قامت سرپرست ماه‌ها درکنار سرمربی ایتالیایی حضور داشت و بیشتر از هر کس دیگر به روحیات او آشناست. گفت‌وگوی «فرهیختگان» با زرینچه استقلالی‌ها را در زیر می‌خوانید.

از وضعیت استقلال در لیگ قهرمانان شروع کنیم. امیدی به صعود هست؟

شرایط استقلال این روزها جالب نیست، آن هم با این اتفاقاتی که رخ داد یک مقدار برای این تیم حاشیه ایجاد کرد اما با این حال تلاش‌هایی صورت گرفته تا تیم جمع و جور شده و درنهایت به آسیا اعزام شود ولی کار کمی سخت است.

البته در غیاب الوحده می‌توان حداقل امیدها را به صعود از گروه سه تیمی زنده نگه داشت.

به هرحال این تیم به این رقابت‌ها نیامد اما شرایط برای استقلال یکدست و کامل نیست. هنوز جمع بازیکنان کامل نشده هرچند صحبت‌هایی درخصوص عدم بازگشت دیاباته شنیده می‌شد ولی او بازگشت، با این حال امیدوارم تیم برای اولین بازی جمع و جور شده و آن دسته از بازیکنانی که قراردادشان تمام شده، هرچه سریع‌تر قرارداد خود را تمدید کنند و به کاروان استقلال در قطر اضافه شوند. در هر صورت می‌توان امیدوار بود که تیم از گروه صعود کند و اگر تا زمان بازی با الشرطه همه‌چیز سر جایش باشد و نفرات کامل شده باشند، دور از ذهن نیست که این اتفاق بیفتد.

هنوز با استراماچونی در تماس هستید؟

خیر، اما دیروز صبح اخباری شنیدم مبنی‌بر اینکه تا ۴۸ ساعت آینده سرنوشت این سرمربی با استقلال مشخص خواهد شد. امیدوارم این بار کار او درست شود و به‌خواسته هواداران احترام گذاشته شود و استرا برگردد تا یک بار دیگر رهبری استقلال را برعهده بگیرد، هرچند لیگ قهرمانان آسیا از دست رفت و اگر این اتفاق بیفتد ان‌شاءالله برای سال آینده در خدمت این مربی باشیم.

در این مدت هواداران استقلال تلاش‌های زیادی کردند تا استراماچونی برگردد. شما هم مدت زمان حضور او در ایران در کنارش بودید، آیا واقعا این همه سعی و تلاش برای این مربی و بازگشت وی ارزش دارد؟

در این مدت این ور و آن‌‌ور انقدر در این خصوص صحبت شده که نمی‌دانیم چه کسی راست می‌گوید و چه کسی دروغ، چون مسائل شفاف نیست. در هر صورت استقلال در رقابت‌ها کسب سهمیه می‌کند اما درحالی به آسیا می‌رسد که نه سرمربی دارد و نه شرایط خوب. در این خصوص هم بیشتر باشگاه را مقصر می‌دانم. همان زمان هم که بودم به آقای فتحی می‌گفتم شما باید یک قدم جلوتر از استراماچونی حرکت کنید و تعهدات‌تان را به‌موقع انجام دهید تا مربی بهانه نداشته باشد تا بخواهد یک طرفه فسخ کند و برود.

اما متاسفانه این اتفاقات نیفتاد و در ادامه دست استرا را برای فسخ قرارداد بازگذاشتند. الان هم شرایط به‌گونه‌ای است که اگر استراماچونی استقلال را دوست داشته باشد و بداند که هواداران او را دوست دارند می‌تواند برگردد و باعث خوشحالی طرفداران شود، در هر صورت باید تا یکی دو روز آینده صبر کرد تا ببینیم در این خصوص چه اتفاقی می‌افتد و امیدواریم این امر محقق شود.

در آن زمان که با این مربی کار می‌کردید، آیا میل و شور و علاقه‌ای از او درخصوص استقلال و هواداران این تیم در وجودش شاهد بودید؟

بالاخره اینها مربیان حرفه‌ای هستند و در وهله اول برایشان مسائل مالی و قراردادهایی که می‌بندند مهم است اما وقتی مربی یک تیمی هم می‌شوند هواداران آن تیم هم برایشان مهم است. چیزی که من می‌دیدم این علاقه دوطرفه بود و او هم دوست داشتن و علاقه خود را در سفر‌هایی که می‌رفتیم به هواداران نشان می‌داد و ارتباط گرم و صمیمی با آنها می‌گرفت و این ارتباط دوطرفه بود.

اما اتفاقات هفته اول لیگ در تبریز نشان داد که او با عصبانیت و یک ذهنیت منفی وارد لیگ ایران شده و چه‌بسا این موضوع تمرکزش را در هفته‌های اول برهم زد و استقلال چوبش را خورد.

یک کادر فنی جوان و کاربلد برای استقلال به میدان آمده بود هرچند در همان چند هفته اول در قعر جدول قرار داشتیم و این موضوع به خاطر تغییر و تحولات زیادی بود که انجام شده بود و از کادر فنی و بازیکنان تا سرپرستی همه تغییر کرده بودند و شرایط نسبت به زمان شفر متحول شده و خیلی از بازیکنان رفتند و تا این تیم بخواهد با تاکتیک‌های استراماچونی هماهنگ شود یک مقدار طول کشید.

اما ما روزبه‌روز در تمرین شاهد این بودیم که تیم پیشرفت می‌کند و با وجود اینکه خیلی‌ها نگران بودند اولی به‌شخصه دلم قرص بود و هیچ‌نگرانی‌ای نداشتم چون به این کادرفنی ایمان داشتم و هم به بازیکنان چون بازیکنانی با استعداد در خدمت داشتیم که روزبه‌روز با تمرینات استراماچونی پیشرفت می‌کردند و حاصل این اتفاقات این بود که با تمام گرفتاری‌ها و مشکلات به صدر جدول لیگ برتر رسیدیم و این نشان می‌داد ما بازی به بازی پیشرفت می‌کردیم و از سوی دیگر حاکی از آن بود که بازیکنان با استعدادی در اختیار دادیم و کادری که جوان و علاقه‌مند که خیلی جدی به کار می‌پردازد و به مسائل حاشیه‌ای اهمیت نمی‌دهد.

الان آخرین وضعیت از استراماچونی این است که از سکوت مسئولان استقلال گلایه‌مند است و استقلالی‌ها هم می‌گویند او توافق را بر هم زده و رقم پیش پرداخت را افزایش داده!

در ابتدای صحبت‌هایم هم تاکید کردم که چون شفافیت در مذاکرات نیست، متاسفانه ما نمی‌توانیم قضاوت کنیم که چه کسی راست می‌گوید اما امیدواریم چیزی را که حقیقت دارد، عنوان کنند. بالاخره اگر با پیشکسوت یا بازیکنان بازی شود عیبی ندارد اما با احساس هوادار بازی نکنند و بگویند استراماچونی نمی‌آید چون بودجه‌اش را نداریم یا خواسته این سرمربی فلان و بهمان است! هر چه که هست با هواداران شفاف باشند و مدام بهانه نیاورند.

ما یک جام را به‌خاطر اسم استراماچونی و وعده‌هایی که مبنی‌بر بازگرداندن او دادند از دست دادیم و به همین راحتی جام‌حذفی پرید. به جای اینکه برای گرفتن این جام تمرکز می‌کردند اما روی مساله دیگری مانور دادند اما ان‌شاءالله بتوانند به قولی که دادند عمل کنند و بتوانند استراماچونی را برگرداندند. خواسته ما و هواداران فقط همین است و چیز دیگری نمی‌خواهیم.

اگر استراماچونی برنگردد چه اتفاقی می‌افتد؟

اگر نیاید آدم دیگر نمی‌تواند به کسی اطمینان کند در واقع این وسط اعتماد‌ها خدشه‌دار می‌شود در غیر این صورت قبل از استراماچونی استقلال با امثال پورحیدری‌ها یا حجازی‌ها قهرمان آسیا شده و به فینال آسیا رسیده و بارها قهرمانی لیگ ایران را به دست آورده است. اما اینکه بعد از سال‌ها یک مربی کاربلد و پر انرژی آمد و در استقلال موفق بود و در ادامه اتفاقاتی افتاد که باعث شد از ایران برود یک مقدار این شرایط را به‌وجود آورد. الان هم قول دادند او را برگردانند و ان‌شاءالله بتوانند این قول را عملی کنند در غیر این صورت دنیا نه با استراماچونی یا بدون او به پایان نمی‌رسد و استقلال همچنان به زندگی ادامه می‌دهد.

مجید نامجو مطلق روی نیمکت استقلال موفق می‌شود؟

امیدواریم موفق شود تا بتواند در ادامه برای فصل جدید به کارش ادامه بدهد.

قبول دارید برخی تصمیمات احساسی فرهاد مجیدی در این چند سال به استقلال ضربه زده است به‌خصوص در این مورد آخر که آن اتفاقات قبل از فینال جام حذفی رخ داد.

نباید از این صحبت‌ها پیش می‌آمد و باید مدیر و مربی، موضع‌گیری‌ها را به بعد از فینال جام حذفی موکول می‌کردند اما متاسفانه بی‌تجربگی کردند. درنهایت هم استقلال ضرر کرد، نه مجیدی و سعادتمند.

مجیدی برای چندمین بار بود که با استقلال این کار را انجام داد!

عیبی ندارد، بالاخره یک‌سری آدم‌ها در برخی لحظات زندگی‌شان تصمیماتی می‌گیرند و این موضوع مهم نیست، بلکه مهم این است مجیدی بعد از استراماچونی با همه حاشیه‌هایی که وجود داشت تیم را تحویل گرفت و استقلال را نایب قهرمان کرد و حتی می‌توانست این تیم را قهرمان جام حذفی کند و در آسیا هم روی نیمکت این تیم بنشیند. اما حواشی اجازه نداد این اتفاقات بیفتد، هیچ ایرادی ندارد چون باید گذشته را هم دید همین که او آمد در ادامه رقابت‌ها با آن همه حاشیه استقلال را تحویل گرفت خودش ارزشمند بود.

شما یک روز دوباره به استقلال برمی گردید؟

من؟ خیر، چون برای همیشه از استقلال رفتم.

یعنی هنوز از اتفاقاتی که در آن مقطع بعد از جدایی استرا افتاد ناراحت و دلخور هستید؟

وضعیت من فرق می‌کند. من سال‌ها برای استقلال زحمت صادقانه کشیدم و استقلال برای من بانک و سرمایه‌گذاری نبوده ولی توقع یک‌سری رفتارها را هم نداشتم، چون دوران بازیگری‌مان اصلا این شکلی نبود و این حواشی باعث شد هواداران به ما بی‌احترامی کنند. شاید این حرف گفتن نداشته باشد من ۶۰ میلیون از استقلال گرفتم اما فقط ۳۰ میلیون از جیبم پول ناهار دادم ولی این کارها عاشقانه بود و به روی کسی هم نیاورده و خیلی جاها هم کمک کردم.

این رفتارها حق من نبود و باید با کسانی که برای استقلال مشکلات درست می‌کردند با آنها این‌گونه برخورد می‌کردند. آنهایی که به تیم رقیب رفتند و دوباره برگشتند یا آنهایی که برای تیم حاشیه درست می‌کنند برایشان به‌به و چه‌چه می‌شود، اما ما که سال‌ها زحمت صادقانه کشیدیم این کارها جوابش نبود. خیلی دلم شکست به‌خاطر همین می‌گویم استقلال بماند برای آدم‌های هوچی و به همین دلیل تیم به درد من و امثال من نمی‌خورد ما استقلالی هستیم و هواداران را هم دوست داریم ان‌شاءالله همیشه پرچم تیم بالا باشد.

به نظر می‌رسد هنوز از انتشار ویس صحبت‌هایتان ناراحت هستید.

همیشه می‌گویند دشمن آدم نزدیک آدم است گوسفند‌ها فکر می‌کنند گرگ دشمن‌شان است اما دشمن آنها همان چوپان است. ما هم همین‌طور بودیم و فکر می‌کردیم دشمن‌مان جای دیگر است اما همیشه دشمن آدم همین بغل دستش است. ما روزگاری با این تیم حال کردیم و بهترین دوران را داشتیم درکنار بهترین فوتبالیست‌های ایران افتخار همراهی آنها را داشتیم؛ بازیکنانی مثل چنگیز شاهین بیانی، امیر قلعه‌نویی و سال‌ها با هم بودیم و سال‌ها با پورحیدری و حجازی و غلامحسین مظلومی کار کردیم و این برای ما افتخاری بود و این خاطرات خوب ما هیچ زمانی از ذهن‌مان پاک نمی‌شود. ما یک استقلالی تمام‌عیار هستیم و از تیم ما هم حمایت می‌کنیم اما دیگر از ما گذشت.

به‌خاطر آن حواشی، فتح‌الله‌زاده را می‌بخشید؟

اصلا باور کنید نه از کسی کینه دارم و نه ناراحتی. همیشه به بچه‌هایم می‌گویم دعا کنید مشکلات‌تان همین مشکلات فوتبالی باشد آنقدر در زندگی آدم گرفتاری و مشکلات است، اصلا یک‌سری مسائل به چشم نمی‌آید اگر حاجی را ببینم روی ماهش را هم می‌بوسم و اصلا آدم کینه‌ای و عقده‌ای نیستم و هیچ‌مشکلی با کسی ندارم و برایم افتخار بود درکنار بهترین فوتبالیست‌های ایران به‌عنوان یک عضو کوچک بازی کردم، الان هم کنار پیشکسوتان بازی می‌کنیم و هیچ گله‌مندی‌ای نه از آقای فتح‌الله‌زاده دارم و نه از فرد دیگر و آرزوی بهترین‌ها را برای همه دارم.

فرهیختگان

منبع: بیتوته

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت www.beytoote.com دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «بیتوته» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه در مورد انتشار این خبر انتقاد یا پیشنهادی دارید لطفاٌ کد ۲۹۳۱۳۱۷۴ را به همراه موضوع به آدرس ایمیل [KHABARBAN] ارسال فرمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

برخی سرداران سپاه می‌خواهند برای انتخابات ریاست‌جمهوری ۱۴۰۰ نامزد شوند

پیشنهاد کناره‌گیری روحانی

روحانی: راهپیمایی اربعین نداریم/ برخورد با افراد بدون ماسک/ احتمال تعطیلی برخی استان‌ها

وام، خودرو، واکسن و ... برای نمایندگان؛ مردم، هیچ!/ چرا قالیباف در قبال رانت‌های مجلس انقلابی سکوت کرده؟

بوسکتس: فاتی عالی است ولی راحتش بگذارید

خبر بعدی:

از استراماچونی تا الکساندر نوری ؛ امان از ضعف مدیریتی استقلال !

مدت‌ها با اسم استراماچونی بازی شد تا نوبت به سریال نامجومطلق- الکس نوری رسید. نامجومطلق تازه سرمربی شده بود که ناگهان مشاور آقای سعادتمند اسم الکس نوری را آورد و در مصاحبه‌ای که فیلمش همه‌جا پخش شد، گفت او جزو گزینه‌های ماست.

خبرگزاری فوتبال ایران پارس فوتبال دات کام :

استقلال درگیر دربی بود که با استراماچونی مذاکره کردند. اصلاً فرض را می‌گیریم که برای مربیگری مذاکره نکردند بلکه می‌خواستند از او تخفیف بگیرند که نداد و خلاصه تمرکز کادر فنی بر هم خورد. بعد مجیدی آن استعفای بدموقع را داد و بعد هم که مدت‌ها با اسم استراماچونی بازی شد تا نوبت به سریال نامجومطلق- الکس نوری رسید. نامجومطلق تازه سرمربی شده بود که ناگهان مشاور آقای سعادتمند اسم الکس نوری را آورد و در مصاحبه‌ای که فیلمش همه‌جا پخش شد، گفت او جزو گزینه‌های ماست! اصلاً انگار نه انگار که ۲، ۳ روز بعد استقلال باید با نامجومطلق در لیگ قهرمانان آسیا بازی می‌کرد. خلاصه تمرکز مجید نامجومطلق هم بر هم خورد و در نهایت استقلال از لیگ قهرمانان بیرون رفت (البته این مربی مقابل پاختاکور که تیمی قوی بود اشتباهاتی هم داشت).

در حال حاضر استقلالی‌ها به اندازه کافی فرصت دارند تا با اسم الکس نوری هم مثل استراماچونی بازی کنند و خلاصه زمان بگذرد تا آ‌ب‌ها از آسیاب بیفتد! اصلاً انگار نه انگار که پنجره استقلال بسته بود و این تیم نتوانست از رشید مظاهری و سایر خرید‌های جدیدش استفاده کند. وسط مسابقات علی دشتی برای خودش به تهران می‌آید تا تسویه کند، ناگهان خبر می‌رسد که داریوش شجاعیان هم نمی‌تواند بازی کند، بعد هم که داور آن پنالتی را نمی‌گیرد و… البته در کنار همه این‌ها باید به بازی بهتر پاختاکور نسبت به استقلال هم اشاره کرد. این درست که پنالتی واضح آبی‌پوشان را نگرفتند، ولی پاختاکور وقتی ۲- یک جلو بود هم انگار عقب است و دارد حذف می‌شود. آن‌ها از نظر فوتبالی بهتر از استقلال بودند و حق‌شان بود صعود کنند، اما در این راه احمد الکاف عمانی هم کمک‌شان کرد.

آسیا مثل جام حذفی برای استقلال تمام شد. حالا استقلال مانده و یک دنیا سؤال و ابهام. استقلال مانده و کلی ضعف مدیریتی و پنجره‌های بسته! استقلال مانده و این سؤال مهم که چرا مجیدی قهر کرد و چرا زودتر پول شفر را ندادند تا بتوانند از بازیکنان جدید استفاده کنند؟ حالا هواداران استقلال می‌پرسند آیا الکس نوری می‌آید یا او هم مثل استراماچونی می‌شود؟ آیا سعادتمند ماندنی است؟ آیا نفرات جدید در حد استقلال هستند یا قرار است مثل فلان مدافع ۸ میلیاردی سوتی بدهند؟ آیا استقلال در لیگ بیستم می‌تواند بعد از ۸، ۹ سال قهرمان شود و به سیطره پرسپولیس پایان دهد؟ جواب این سؤالات با وضعیت این چند ماه استقلال (از نظر مدیریتی و قهر و ناز کردن‌ها) منفی است مگر آنکه در این یکی، دو ماه آینده اتفاقاتی رخ بدهد که در تمام ۵، ۶ سال گذشته رخ نداده است! استقلال قبل از یک مربی خوب، یک مدیر قدرتمند می‌خواهد، مدیری که البته توسط وزارت ورزش انتخاب نشود.

خبرورزشی

دیگر خبرها

 • به روزرسانی| سعادتمند: با افزایش محبوبیت استراماچونی نرخ او هم بالا رفت/ به اموال استقلال اضافه کردم!
 • سعادتمند: استراماچونی پیشنهاد ما را قبول نکرد
 • افشاگری شبانه سعادتمند ؛ از ماجرای استراماچونی تا اتهامات هواداران به باشگاه
 • سعادتمند: استراماچونی هر روز نرخ قرارداد را افزایش می‌داد
 • جزئیات مذاکرات با استراماچونی و پیشنهادهای بالایی که تایید نشد
 • توضیحات مفصل سعادتمند درباره اتفاقات ماه‌های اخیر استقلال/ از ماجرای استراماچونی تا ریز مسائل مالی + ویدیو
 • حزئیات مذاکرات با استراماچونی و دلایل منتفی شدن بازگشت به استقلال
 • چرا استراماچونی نیامد
 • صحبت های شبانه سعادتمند با هواداران استقلال
 • احمد سعادتمند: بهتر بود با استقبال هواداران،‌ نرخ و رقم درخواستی استراماچونی بالاتر نمی رفت / ویدیو
 • جزئیات مذاکرات با استراماچونی و دلایل منتفی شدن بازگشت به استقلال
 • سعادتمند: دروغ در ذات من نیست/ سفر ما به ایتالیا از پیش تعیین شده بود
 • پیام صریح وریا به ارسلان؛ پایت را از گلیمت درازتر نکن!
 • پیام صریح وریا به ارسلان: پایت را از گلیمت درازتر نکن!
 • روزهای سخت سعادتمند برای کامبک «مصونیت از دست رفته»
 • پیام صریح وریا به ارسلان: پایت را از گلیمت درازتر نکن
 • مهدی عبدیان: حق هوادار است که در جریان مذاکرات با استراماچونی قرار بگیرد!
 • تکرار تجارب مدیران تبلیغاتی به چه قیمتی؟/ تغییر، بیخ گوش مدیرعامل استقلال
 • چه کسی استراماچونی را انتخاب کرد؟