«نماینده»/منصور حقیقت پور، نماینده ادوار مجلس: از زمانی که «جو بایدن»، به‌صورت رسمی نامزد حزب دموکرات شد، یک پای مباحث پیرامون ریاست جمهوری احتمالی او، رویکرد سیاست خارجی آمریکا در قبال ایران بوده است. وی به نیابت از حزب متبوعش در چندین اظهارنظر رسمی، تصریح کرده است که چنانچه راهی کاخ سفید شود، به برجام بازخواهد گشت.

در نگاه نخست، این‌گونه به نظر می‌رسد که او از خروج آمریکا از برجام به‌عنوان یک توافق بین‌المللی خرسند نیست چون وجهه جهانی واشنگتن را مخدوش کرده، درحالی‌که برداشت بایدن با آنچه تصور می‌شود، فرسنگ‌ها فاصله دارد.
معاون «باراک اوباما» در جدیدترین موضع‌گیری خود در مورد نحوه تقابل با جمهوری اسلامی، ضمن مردود دانستن شیوه مواجهه ترامپ با کشورمان، بار دیگر وعده کرد که به توافق هسته‌ای بازخواهد گشت تا مقدمات مذاکرات برای تقویت برجام و پاسخگو کردن ایران در مسائل دیگر ازجمله موضوعات حقوق بشری و دفاعی-امنیتی فراهم شود. از نظر بایدن، ترامپ بدون داشتن نقشه راه، وارد تقابل با ایران شده و چین و روسیه که در زمان حضورش در کاخ سفید، علیه جمهوری اسلامی جبهه گرفته بودند را به کشورمان نزدیک کرده است. درحالی‌که به‌زعم وی، «راه‌حل هوشمندانه‌تر» این است که از دریچه توافق هسته‌ای، ایران به‌اصطلاح به عدول از سیاست‌ها و راهبردهایش مجبور شود.
علاوه بر این، دموکرات‌ها به‌دفعات مختلف از گزاره «حرکت ایران به سمت سلاح هسته‌ای» در نبود برجام سخن گفته‌اند که به اذعان جامعه اطلاعاتی آمریکا، کشورمان برنامه‌ای برای تهیه سلاح هسته‌ای در دست ندارد و می‌توان گفت که این ادعا، اسم رمز خلع ید جمهوری اسلامی از مؤلفه‌های قدرتش به شمار می‌رود.
از طرفی، در اوایل ماه گذشته حزب دموکرات، سیاست‌های کلی خود را در قالب یک سند 80 صفحه‌ای منتشر کرد که در بخش مرتبط با ایران، به موضوع برجام اشاره‌شده بود. در این بخش، صراحتاً آمده است که «ما معتقدیم برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) بهترین روش برای قطع تمامی مسیرهای حرکت ایران به سمت سلاح هسته‌ای، به نحو قابل راستی آزمایی است. خروج یک‌جانبه آمریکا از برجام ما را از متحدانمان جدا و راه را برای ازسرگیری حرکت ایران به سمت قابلیت ساخت سلاح هسته‌ای باز کرد... توافق هسته‌ای همیشه قرار بوده آغاز دیپلماسی ما با ایران باشد نه پایان آن. دموکرات‌ها از تلاش‌های جامع دیپلماتیک برای محدود کردن برنامه هسته‌ای ایران و پرداختن به سایر فعالیت‌های تهدیدکننده این کشور اعم از ستیزه‌جویی منطقه‌ای، موشک‌های بالستیک و سرکوبگری داخلی حمایت می‌کنند».
ترامپ نیز نقاط مشترک بسیار و اختلافات اندکی با دموکرات‌ها در خصوص «برنامه اقدام جامع مشترک» دارد. مستأجر کاخ سفید مثل رقبایش معتقد است برجام توافقی ضعیف و ناقص است که باید تقویت شود و به تضعیف مؤلفه‌های قدرت جمهوری اسلامی تسری یابد. در حقیقت، بایدن همان چیزی را از پیمان هسته‌ای می‌خواهد که ترامپ به دنبال آن است. رئیس‌جمهور آمریکا در پی توافقی جامع با ایران شامل همه چالش‌های غرب با کشورمان بوده، حالا اسمش هر چه می‌خواهد باشد! بایدن هم در این خصوص با وی هم‌نظر است ولی با حفظ چارچوب برجام.
به گفته «ادوین نیوچترلین»، سیاستمدار اسبق آمریکایی «بایدن و ترامپ در خصوص سیاست خارجی آن‌طور که گفته می‌شود از یکدیگر دور نیستند.» «بردلی بلیکمن»، مشاور جورج بوش نیز در مصاحبه‌ای با العربیه، ابراز اطمینان کرده که در صورت راهیابی بایدن به کاخ سفید، تحریم‌ها را تا زمان حصول به توافقی «قوی‌تر» و «بلندمدت‌تر» حفظ خواهد کرد و تغییر دولت از رهگذر انتخابات آتی، تأثیر چندانی بر سیاست خارجی آمریکا نخواهد گذاشت.
از سوی دیگر، اروپا هم برای انتخابات سوم نوامبر (13 آبان) روزشماری می‌کند تا بایدن، نسخه ترامپ را پیچیده و رئیس‌جمهور شود. مخالفت تروئیکای اروپایی با اقدامات ضد ایرانی ترامپ شامل فعال کردن مکانیسم ماشه و تمدید تحریم‌های تسلیحاتی با هدف متقاعد کردن کشورمان برای عدم خروج از توافق هسته‌ای است تا از این طریق، پوسته برجام، حفظ‌شده و با روی کار آمدن بایدن، طبق یک برنامه مشترک، کشورمان را در مورد مسائل فرابرجامی، به‌اصطلاح پاسخگو کنند.
اختلاف قاره سبز با آمریکا نیز به شیوه‌های تقابل با ایران بازمی‌گردد نه نگرانی‌های مشترک. «امانوئل ماکرون»، سه سال پیش زمانی که ترامپ، ساز ناکوک خروج از برجام را سر داده بود، در مصاحبه‌ای با شبکه «فرانس 24» گفت: «احاطه کردن ایران با یک سیاست الزام‌آور، همان چیزی است که من همواره بر آن تأکید دارم. برای من راهبرد با ایران بر چهار مبناست؛ حفظ توافق هسته‌ای، توان مدیریت فعالیت هسته‌ای ایران پس از سال ۲۰۲۵ (دائمی کردن محدودیت‌های برجامی)، کنترل فعالیت موشک‌های بالستیکی ایران و توان مقابله با نفوذ ایران در منطقه. من هیچ‌گاه در برابر ایران ساده‌لوح و زودباور نبودم و اختلاف‌نظر ما با آمریکا بر سر شیوه رفتاری ماست».
فراموش نکنیم که معمار تحریم‌های فعلی آمریکا، اوبامای دموکرات بود. همان کسی که در هیئت اندیشه‌ورز «بروکینگز» صراحتاً آرزو کرد که می‌توانست «تک‌تک پیچ و مهره‌های برنامه هسته‌ای» ایران را کاملاً از بین ببرد. درست در اولین روز اجرای برجام (دی‌ماه 94) و در زمانی که برخی از ساده‌اندیشان داخلی، تحریم‌ها را از بین رفته و به تاریخ پیوسته جلوه می‌دادند، دولت اوباما، فهرستی از افراد و شرکت‌ها را به دلیل مشارکت در برنامه موشکی کشورمان تهیه و آن‌ها را یکجا تحریم کرد. سریال نقض برجام سپس ادامه یافت و تصویب قانون محدودکننده صدور ویزا برای افرادی که از سال 89 تا 94 به ایران سفر کرده بودند، بلوکه کردن 2 میلیارد دلار از اموال ایران، تصویب بیش از 85 طرح ضد ایرانی در کنگره آمریکا، تحریم‌ها در حوزه صادرات نفت، پتروشیمی، سوئیفت و ... بخشی دیگر از سیاهه عناد دموکرات‌ها با جمهوری اسلامی بود.
اوباما در پائیز 95 و درحالی‌که آخرین روزهای مسئولیتش را در کاخ سفید می‌گذراند، «قانون وضعیت اضطراری علیه ایران» را تمدید کرد و پس از آن، اداره امور را به ترامپ سپرد؛ رئیس‌جمهوری که هرچند سیاست‌های سلفش در قبال ایران را زیر سؤال برده بود اما ساختار تحریم‌ها را حفظ و تقویت کرد و به‌این‌ترتیب نشان داد که آبشخور دموکرات‌ها و جمهوری خواهان یکی است و لحظه‌ای در توطئه‌چینی و خصومت علیه جمهوری اسلامی تردید نخواهند کرد.

منبع: نماینده

کلیدواژه: آمریکا جو بایدن نماینده جمهوری اسلامی توافق هسته ای سلاح هسته ای دموکرات ها کاخ سفید تحریم ها

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت namayande.com دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «نماینده» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه در مورد انتشار این خبر انتقاد یا پیشنهادی دارید لطفاٌ کد ۲۹۳۱۵۳۱۸ را به همراه موضوع به آدرس ایمیل [KHABARBAN] ارسال فرمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

فرمانده سپاه: مردم سختی‌ها را تحمل می‌کنند/ ۳۰ میلیون گرسنه در آمریکا توسط خیریه تغذیه می‌شوند/ فکر کنید هیچ کشوری جز ایران در جهان حضور ندارد!

نماینده مجلس: تا ۲ میلیون تومان شیرینی است، ۵۰۰ میلیون تومان، رشوه!

انتقاد نوری المالکی از کیهان و شریعتمداری؛ موضع خود را اصلاح کنید!

نامه سرگشاده زیباکلام به خاتمی

ارتقای ۱۴ سایت همراه اول شهری و جاده‌ای در خوزستان

خبر بعدی:

روسیه بازگشت تحریم ها علیه ایران در شورای امنیت را منتفی دانست

به گزارش ایرنا از رسانه های روسیه، واسیلی نبنزیا روز پنجشنبه در نشست شورای امنیت در سخنانی به مناسبت آغاز ریاست دوره ای روسیه بر شورای امنیت (در ماه اکتبر) گفت: آنچه که بطور حتم اتفاق نخواهد افتاد، بررسی ساز و کار ماشه (اسنب بک) برای بازگرداندن تحریم ها علیه ایران است.

وی تصریح کرد: مساله بازگشت تحریم های بین المللی علیه ایران دیگر در شورای امنیت سازمان ملل متحد مورد بحث قرار نخواهد گرفت.

گفتنی است در بند ۱۱ و ۱۲ توافق هسته‌ای (برجام) به پروسه اعمال مکانیسم ماشه اشاره شده است که اصطلاح «اسنب بک» هم به آن گفته می‌شود.   مکانیسم ماشه به معنی بازگشت فوری به دوران قبل از برجام و اعمال تحریم‌های مجدد علیه جمهوری اسلامی ایران است.

در قطعنامه ۲۲۳۱ آمده است که اگر یکی از اعضای امضا کننده توافق برجام که متشکل از تروئیکای اروپایی، ایران، چین، روسیه و آمریکا هستند، در اعمال و انجام تعهدات شکایتی داشته باشند، این شکایت ابتدا در کمیسیون مشترک برجام بررسی می‌شود و اگر در باره آن به توافقی نرسند، پرونده قابلیت ارجاع به شورای امنیت سازمان ملل  پیدا می‌کند.

آمریکا در حالی که از برجام خارج شده و مفاد این توافق بین المللی و قطعنامه ۲۲۳۱ در تایید این توافق را نقض کرد، در ماههای اخیر برای بکارگیری مکانیسم ماشه در مورد ایران تلاش کرد که با مخالفت شورای امنیت مواجه شد و ۱۳ عضو از ۱۵ عضو این شورا، درخواست آمریکا برای تحریم ایران را رد کردند.

نماینده دائم روسیه در سازمان ملل در ادامه سخنان خود در شورای امنیت گفت که رویارویی و اختلافات آمریکا و چین نباید بر فعالیت شورای امنیت تاثیر گذارد و کار آن را فلج کند.

وی با اشاره به اینکه قطعنامه شورای امنیت درباره مبارزه با ویروس کرونا مدتها است که تصویب نشده است، اضافه کرد: رویارویی آمریکا و چین در مسائل دیگر هم به چشم می خورد.

 نبنزیا همچنین بر لزوم تمدید پیمان محدود کردن تسلیحات تهاجمی راهبردی معروف به پیمان استارت-۲ تاکید کرد.

اعتبار پیمان استارت-۲ در ماه فوریه سال ۲۰۲۱ به پایان می رسد و آمریکا تاکنون به روسیه پاسخ صریحی در مورد تمدید این پیمان نداده است.

برچسب‌ها روسیه واسیلی نبنزیا ایران

دیگر خبرها

 • رایزنی ظریف با همتایان هلندی و اتریشی در خصوص برجام، کرونا و تحولات قره باغ
 • بازگشت تحریم ها علیه ایران در شورای امنیت منتفی است
 • روسیه بازگشت تحریم‌ها علیه ایران را منتفی دانست
 • سفیر ایران در اتریش: منتظر اقدام عملی اروپا در بهره‌مندی اقتصادی از برجام هستیم
 • منتظر اقدام عملی اروپا در بهره‌مندی اقتصادی از برجام هستیم
 • انتخابات آمریکا؛ ترامپ در صورت پیروزی به رویکرد جدیدی در قبال ایران نیاز دارد
 • سفیر ایران در وین: منتظر اقدام عملی اروپا در برجام هستیم
 • سفیر ایران: تهران همچنان منتظر گام‌های عملی اروپا در برجام/ تحریم‌های آمریکا تروریسم پزشکی و اقتصادی است
 • سفیر ایران در وین: منتظر اقدام عملی اروپا در بهره‌مندی اقتصادی از برجام هستیم
 • آمریکا می‌تواند به میز مذاکرات چند جانبه هسته‌ای بازگردد
 • فرق جو بایدن و دونالد ترامپ برای ایران چیست؟
 • سفیر کشورمان در اتریش: آمریکا می‌تواند به میز مذاکرات چندجانبه بازگردد
 • آمریکا می تواند به میز مذاکرات چندجانبه بازگردد/اروپا تعهدات ایفا نشده ای در برجام دارد
 • ایران می‌تواند در عرض ۳ ماه «بمب اتمی» بسازد / اگر آمریکا در برجام باشد، می‌توانیم تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران را برگردانیم!
 • روسیه: بازگشت تحریم ها علیه ایران منتفی است
 • روسیه: بازگشت تحریم‌ها علیه ایران منتفی است
 • روسیه: بازگشت تحریم های بین المللی علیه ایران منتفی است
 • دیدگاه دو کارشناس آمریکایی: آمریکای کنونی آمادگی رهبری جهان را ندارد/ کافی نیست که دولت بایدن، صرفا به توافق های چندجانبه ای چون برجام برگردد
 • اندیشکده آمریکایی: بایدن چطور می‌تواند مساله ایران را حل کند؟