به گزارش جماران؛ روزنامه آرمان ملی در شماره امروز خود نوشت: حجت‌الاسلام محمد اشرفی‌اصفهانی فرزند شهید محراب آیت‌ا... اشرفی‌اصفهانی است که در دور دوم و سوم مجلس شورای اسلامی نماینده مجلس بوده و در شرایط کنونی مدیریت مجتمع بزرگ فرهنگی و مذهبی امیرالمومنین را در غرب تهران برعهده دارند.

برای تحلیل و بررسی آخرین تحولات سیاسی کشور «آرمان ملی» با ایشان گفت‌وگو کرده است؛ گفت‌وگویی که در نهایت به انتقاد از ‌پناهیان منجر شد.

اشرفی‌اصفهانی معتقد است که آقای پناهیان در حالی در حوزه‌علمیه اشرفی‌اصفهانی فعالیت می‌کند که به جای قرار گرفتن در مسیر اعتدالی و عقلایی شهید محراب به دنبال جهت‌گیری خاص سیاسی و تربیت افرادی است که با وی همسو باشند.

اشرفی‌اصفهانی البته در این گفت‌وگو به اصلاح‌طلبان توصیه می‌کند اگر قصد دارند در انتخابات آینده گام بلندی بردارند و مدیریت کشور را در مسیر عقلایی ادامه بدهند راهی جز کشاندن آقای ناطق‌نوری به صحنه انتخابات ندارند و آقای ناطق‌نوری تنها کسی است که می‌تواند کشور را در مسیر عقلایی مدیریت کند. در ادامه ماحصل این گفت‌وگو را می‌خوانید.

در شرایطی اصولگرایان مجلس را به دست گرفته‌اند که تضارب آرا در درون مجلس صورت نمی‌گیرد و اکثریت مجلس‌ دارای یک مشی فکری هستند. یکدست شدن مجلس چه پیامدهایی برای جایگاه مجلس خواهد داشت؟

مجلس شورای اسلامی دارای جایگاه رفیعی در تصمیم‌گیری‌های کشور است و این جایگاه باید همواره حفظ شود. بنده در دور دوم و سوم که در دوران حیات حضرت امام بود به عنوان نماینده در مجلس حضور داشتم. وضعیت مجلس در آن زمان با امروز بسیار متفاوت بود. در آن مقطع زمانی مردم با عشق و علاقه نمایندگان خود را انتخاب می‌کردند و به عنوان یک تکلیف شرعی و الهی به صحنه می‌آمدند.این وضعیت درباره نمایندگان نیز وجود داشت و نمایندگان براساس تکلیف شرعی وارد میدان می‌شدند. این در حالی است که در شرایط کنونی هدف کسانی که به عنوان کاندیدای انتخاباتی وارد صحنه می‌شوند مانند گذشته خدمت کردن به مردم نیست.اغلب این افراد به دنبال کسب موقعیت هستند که پس از مدتی از این موقعیت استفاده کنند. از سوی دیگر اغلب این افراد جزو گروه‌ها و باندهای سیاسی هستند و به منافع سیاسی خود فکر می‌کنند.در سال‌های اخیر بسیاری از وعده‌هایی که نمایندگان به مردم داده‌اند محقق نشده است. به همین دلیل نیز اعتماد مردم نسبت به  کارایی مجلس نسبت به گذشته کاهش پیدا کرده است.

چرا نمایندگان در تحقق مطالبات مردم ناکام بوده‌اند؟

هنگامی که انگیزه‌ها الهی نباشد و هدف خدمت به مردم و کشور نباشد، به صورت طبیعی مطالبات واقعی مردم تحقق پیدا نمی‌کند.اگر به وضعیت مجلس در پس از انقلاب اسلامی توجه کنیم، متوجه می‌شویم جایگاه مجلس در هر دوره نسبت به دوره گذشته تنزل داشته است.در مجالس اول انقلاب، افراد شناسنامه‌دار که مورد قبول مردم بودند در مجلس حضور پیدا می‌کردند. این در حالی بود که از همه طیف‌های فکری در مجلس حضور داشتند. با این وجود امروز چنین وضعیتی در مجلس وجود ندارد و افرادی وارد مجلس شده‌اند که از هویت مشخصی برخوردار نیستند. ضمن اینکه تضارب آرا نیز در مجلس وجود ندارد و مجلس در اختیار یک طیف فکری قرار گرفته است.واقعیت این است که مطالبات مردم از سوی مجلس و دولت محقق نشده است. این مسأله تنها مختص به مجلس نبوده؛ بلکه درباره دولت نیز وجود دارد. این مساله سبب شده انگیزه‌های مردم برای حضور در صحنه کاهش پیدا کند. به همین دلیل نیز در انتخابات اخیر مجلس در تهران حدود 20 درصد مردم مشارکت داشتند.

اصولگرایان پس از شکست‌های پیاپی در انتخابات گذشته در انتخابات مجلس یازدهم دوباره موفق شدند اکثریت کرسی‌های مجلس را به دست بگیرند. این در حالی است که به نظر می‌رسد عزم خود را برای تصاحب ریاست‌جمهوری نیز جرم کرده‌اند. از دیدگاه شما اصولگرایان با چه استراتژی‌ای به دنبال پیروزی در انتخابات ریاست‌جمهوری خواهند بود؟

هنگامی که برخی افراد که باید به مجلس می‌آمدند نیامدند و صلاحیت آنها رد شد، امید مردم نسبت به مجلس کمرنگ شد. در چنین شرایطی یک مجلس یکدست شکل گرفت که بدون وجود مخالف می‌تواند طرح‌های خود را تصویب کند. واقعیت این است که بسیاری از مشکلات مجلس به دلیل رویکرد نهادهای نظارتی نسبت به ردصلاحیت چهره‌های سیاسی است. اگر با سعه‌صدر بیشتری با موضوع تأیید صلاحیت‌ها برخورد می‌شد شاید جایگاه مجلس تا این اندازه تنزل پیدا نمی‌کرد. شرایط به شکلی است که کسانی که دارای تخصص و تعهد لازم برای نمایندگی هستند به‌دلایل سیاسی تاییدصلاحیت نمی‌شوند و در مقابل افرادی تأیید می‌شوند که گاه از کارایی و توانایی کافی برخوردار نیستند. در چنین شرایطی مردم انگیزه خود را از دست می‌دهند و در انتخابات مشارکت نمی‌کنند. به‌همین دلیل نیز اصولگرایان موفق شدند اکثریت مجلس را به دست بگیرند.امروز ما شاهد هستیم طیف احمدی‌نژاد در مجلس تأثیرگذار است و برخی از وزرا و نزدیکان ایشان در مجلس حضور دارند. کسانی که در گذشته مسئولیت داشته‌اند و عملکرد مناسبی از خود بروز نداده‌اند.

 طیف احمدی‌نژاد به چه میزان در مناسبات مجلس تأثیرگذار خواهد بود؟آیا این طیف از مجلس یک سکو خواهد ساخت که به ریاست‌جمهوری دست پیدا کند؟

آقای احمدی‌نژاد از همان ابتدا در حدو اندازه‌های ریاست‌جمهوری نبود و امروز نیز این وضعیت برای ایشان وجود دارد. شواهد نشان می‌دهد آقای احمدی‌نژاد بی‌میل به حضور در انتخابات ریاست‌جمهوری آینده نیست. با این وجود‌ با توجه به عملکرد و رفتار ایشان احتمال ردصلاحیت‌شان بالاست و به احتمال زیاد امکان حضور در انتخابات را پیدا نخواهند کرد.در اغلب کشورهای جهان کسانی که یک یا دو بار رئیس‌جمهور بودند دیگر تمایلی به حضور در انتخابات ندارند. این در حالی است که در ایران چنین وضعیتی وجود ندارد و برخی افراد مانند احمدی‌نژاد همواره به دنبال حضور مجدد در انتخابات هستند که رویکرد مناسبی نیست. به همین دلیل نیز اگر آقای احمدی‌نژاد وارد انتخابات نشود در نهایت به سود خود ایشان است.

  اصولگرایان عزم جدی برای پیروزی در انتخابات ریاست‌جمهوری دارند اما جریان اصلاحات از پویایی و تکاپوی لازم در این زمینه برخوردار نیست؛ چرا انگیزه اصلاح‌طلبان نسبت به گذشته کاهش پیدا کرده است؟

بسیاری از شخصیت‌های برجسته جریان اعتدال و اصلاحات به دلیل شرایط موجود و نابرابری در فرصت‌های سیاسی انگیزه خود را از دست داده‌اند. متأسفانه انگیزه‌های معنوی و الهی خدمت، در بین برخی مسئولان وجود ندارد و همین مساله انگیزه‌ها را کاهش داده است.نکته دیگر اینکه هنوز چشم‌انداز آینده جریان اصلاحات مشخص نیست که آیا کسانی قصد دارند در انتخابات آینده ریاست‌جمهوری کاندیدا شوند یا خیر.از سوی دیگر عملکرد ضعیف  دولت آقای روحانی نیز مزید بر علت شده تا مشکل اصلاح‌طلبان برای آینده بیشتر شود.

مشکلات معیشتی و اقتصادی که امروز مردم با آن مواجه هستند یکی از مهم‌ترین چالش‌های جریان اصلاحات برای اقناع عملکرد خود و دولت آقای روحانی بوده است. آقای روحانی اصلاح‌طلب نیست و مدعی اصلاح‌طلبی نیز نبوده است. با این وجود با حمایت اصلاح‌طلبان و آیت‌ا... هاشمی در انتخابات به پیروزی رسید. در شرایط کنونی ذائقه مردم به دلیل وضعیت موجود کشور تلخ شده است و اگر اصلاح‌طلبان قصد داشته باشند از یک چهره اصولگرا حمایت کنند دوباره به «روحانی دوم» تبدیل خواهد شد.اگر اصلاح‌طلبان قصد دارند در انتخابات آینده تأثیرگذار باشند باید به دنبال معرفی فردی باشند که مورد تأیید هر دو جریان سیاسی کشور باشد.

این فرد می‌تواند آقای لاریجانی باشد؟

خیر؛ به نظر بنده آقای لاریجانی از چنین پتانسیلی برخوردار نیست که هر دو جریان سیاسی کشور روی ایشان اجماع کنند. بنده معتقدم در شرایط کنونی اگر جریان اصلاحات به دنبال حضور آقای ناطق‌نوری در انتخابات باشد این احتمال وجود دارد که طیف‌هایی از جریان اصولگرایی نیز از ایشان حمایت کنند. در نتیجه بهترین گزینه برای حفظ گفتمان اعتدال و عقلانیت در کشور آقای ناطق‌نوری است. اصلاح‌طلبان باید به دنبال اقناع ایشان برای حضور در انتخابات باشند. بنده با آقای ناطق‌نوری روابط حسنه‌ای دارم و اطلاع دارم که ایشان علاقه‌ای برای حضور در انتخابات ندارد.

 چرا این تمایل وجود ندارد؟

آقای ناطق‌نوری از برخی اتفاقات دلزده شده و به همین دلیل از انگیزه کافی برای حضور در صحنه برخوردار نیست. در سال 92 نیز قبل از اینکه نگاه‌ها به سمت آقای روحانی معطوف شود بسیاری از صاحب‌نظران بهترین گزینه برای مدیریت کشور را آقای ناطق‌نوری می‌دانستند. بنده چندین‌بار در این زمینه با آقای هاشمی صحبت کردم و هر بار ایشان آقای ناطق‌نوری را بهترین گزینه برای مدیریت کشور معرفی می‌کردند.آقای ناطق‌نوری از منطق و مدیریت بالایی برخوردار است و با رویکرد عقلایی که  دارد می‌تواند به وضعیت امروز جامعه رسیدگی کند.آقای لاریجانی در مرحله بعد قرار می‌گیرد. این در حالی است که فضا علیه آقای لاریجانی به دلیل تندروی‌های احمدی‌نژاد مسموم است.

  یکی از مولفه‌های فکری بارز و تأثیرگذار گفتمان تحول‌خواهی و اصلاحات در ایران مراجع نواندیش و مترقی هستند که آیت‌ا... صانعی یکی از تأثیرگذاترین این افراد بود. فقدان این عالم وارسته چه پیامدهایی برای جریان تحول‌خواه ایران به همراه خواهد داشته است؟

رحلت آیت‌ا... صانعی خسران بزرگی برای جامعه حوزوی و دانشگاهی و مردم کشور به بود. بدون‌تردید اگر بحران کرونا وجود نداشت و خود ایشان نیز به رعایت مسائل بهداشتی تأکید نداشت جمعیت عظیمی از دوستداران این عالم وارسته برای بدرقه ایشان به منزل ابدی به قم سرازیر می‌شدند. آیت‌ا...صانعی یکی از شاگردان برجسته حضرت امام بودند که در کلاس‌های حضرت امام مشارکت و فعالیت جدی داشتند و همواره مباحثه ایشان به عنوان شاگرد و حضرت امام به عنوان استاد پروشور و پربار برگزار می‌شد. در برخی اوقات مباحثه ایشان با حضرت امام حتی به بیرون از کلاس کشیده می‌شد و بسیاری از طلبه‌ها دور این مباحثه‌ها جمع می‌شدند تا در نهایت به نتیجه برسند.بنده لازم می‌دانم در این زمینه از صداوسیما گلایه کنم که نسبت به درگذشت چنین عالم برجسته‌ای عملکرد خوبی نداشت و با کم‌لطفی نسبت به این موضوع برخورد کرد.آقای صانعی کسی بود که پس از رحلت حضرت امام در باب موضوع جانشینی ایشان در مجلس خبرگان ثبوتا و اثباتا از رهبری آیت‌ا... خامنه‌ای حمایت کردند و ایشان را بهترین گزینه برای جانشینی حضرت امام معرفی دانستند.پس از درگذشت آیت‌ا... صانعی نیز مقام معظم رهبری به مناسبت رحلت ایشان پیام تسلیت صادر کردند. در نتیجه صداوسیما هیچ عذر و بهانه‌ای برای پوشش مراسم تشییع ایشان و تشریح دیدگاه‌ها و زندگی این عالم وارسته نداشته است.

  آقای پناهیان در مسجد امیرالمومنین و حوزه علمیه شهید محراب آیت‌ا...‌اشرفی‌اصفهانی تدریس می‌کند. چرا ایشان این مکان را برای فعالیت‌های خود در نظر گرفته و آیا فعالیت ایشان مورد تأیید شما به عنوان متولی حوزه علمیه اشرفی‌اصفهانی است؟

مسجد امیرالمومنین یک مجموعه فرهنگی و مذهبی است که از سال 1372 فعالیت خود را آغاز کرده و امروز به یکی از مهم‌ترین و بزرگ‌ترین مجموعه‌های فرهنگی و مذهبی تهران تبدیل شده است. زمانی که بنده مسئولیت این مرکز را برعهده گرفتم منطقه کنونی که مجتمع در آن قرار دارد نه آب داشت و نه برق؛ و با تلاش‌های شبانه‌روزی ما این مسجد برای این منطقه از تهران منشأ خیر و برکت بوده و امروز به یکی از آبادترین مناطق تهران تبدیل شده است.این مجتمع مورد تایید همه شهرداران تهران بوده و بسیاری از مقامات ارشد نظام از جمله آیت‌ا... هاشمی، رئیس دولت اصلاحات، آیت‌ا... سید‌حسن خمینی و آقای ناطق‌نوری در این مسجد مراسم سخنرانی داشته‌اند.

در گذشته ما با اوقاف درباره این مجتمع مشکلاتی داشتیم که بنده به مقام معظم رهبری نامه نوشتم و ایشان با عنایت و لطف خود به بنده و شهید محراب آیت‌ا... اشرفی‌اصفهانی این مشکل را حل کردند. در نتیجه این مجتمع یکی از مهم‌ترین مجتمع‌های فرهنگی و مذهبی تهران به شمار می‌رود.

آقای پناهیان از طریق یکی از هیات امنای مسجد که با ایشان همراه و همسو بودند با مجتمع امیرالمومنین آشنا شدند و برای مدتی نیز به عنوان یکی از اعضای هیات امنای مسجد فعالیت می‌کردند. پس از مدتی ایشان عنوان کردند قصد دارند با کمک شما و در راستای سیاست‌های مجتمع حوزه علمیه آیت‌ا... اشرفی‌اصفهانی را راه‌اندازی کنند. با این وجود پس از مدتی مشخص شد ایشان قصد دیگری دارد و به جای ادامه روش و منش شهید محراب به دنبال تربیت طلبه‌هایی است که با دیدگاه‌های خود ایشان همراهی و همسویی داشته باشند. به نظر می‌رسد هدف ایشان این است که از نام و اعتبار آیت‌ا... اشرفی‌اصفهانی بهره‌برداری کند. بنده شفافیت را در کار آقای پناهیان ندیدم و به همین دلیل این مشکل را با برخی علما از جمله آیت‌ا... اعرافی مسئول حوزه علمیه قم عنوان کردم. در شرایط کنونی ما از حضور ایشان در این مکان رضایت نداریم و حضور ایشان از نظر شرعی اشکال‌دار است. به همین دلیل آقای پناهیان به نظرم در مکانی غصبی تدریس می‌کند که دارای اشکال است. حوزه علمیه آیت‌ا... اشرفی‌اصفهانی باید در مسیر دیدگاه‌ها اعتدالی و سازنده شهید محراب حرکت کند و ساده‌زیستی و تقوا را بین مردم گسترش دهد و جای تربیت افراد با جهت‌گیری‌های خاص سیاسی نیست. به همین دلیل توصیه ما به آقای پناهیان این است که هرچه زودتر این مکان را تخلیه کنند و تحویل بدهند.

اخبار مرتبط چرا صداوسیما از پناهیان حمایت کرد؟/ واکنش پناهیان به اسنادی که علیه او منتشر شدند چه بود؟ انتقادات عباس عبدی از اصولگرایان پیرامون حذف عکس‌های دختران از کتاب درسی، مسدود کردن فضای مجازی و ماجرای پناهیان حمایت ضرغامی از پناهیان و انتقاد ابطحی از وی پناهیان خواستار محاکمه برخی مسئولان شد انتقاد حسین شریعتمداری از پناهیان به دلیل تشبیه وضعیت خود به امام و رهبری واکنش پسر پناهیان به اتهامات اخیر علیه پدرش واکنش آشنا به ماجرای اتهامات مالی علیه پناهیان واکنش تند پناهیان به اتهامات مالی علیه وی: 90 درصد مسئولین پاسخ سوال از کجا آورده اید را نداده اند

منبع: جماران

کلیدواژه: سهام عدالت نقل و انتقالات لیگ برتر ویروس کرونا اصلاح طلبان اصولگرایان حسن روحانی محمود احمدی نژاد علیرضا پناهیان صداوسیما ناطق نوری آیت الله صانعی سهام عدالت نقل و انتقالات لیگ برتر ویروس کرونا امام خمینی س سید مصطفی خمینی سید احمد خمینی سید حسن خمینی انقلاب اسلامی بهترین گزینه حضور در انتخابات همین دلیل نیز فرهنگی و مذهبی شرایط کنونی آقای ناطق نوری جریان اصلاحات برخوردار نیست اشرفی اصفهانی آقای لاریجانی ریاست جمهوری آقای پناهیان مجلس حضور برای حضور وجود ندارد اصلاح طلبان آقای روحانی شهید محراب احمدی نژاد حوزه علمیه انگیزه ها حضرت امام قصد دارند

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت www.jamaran.news دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «جماران» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه در مورد انتشار این خبر انتقاد یا پیشنهادی دارید لطفاٌ کد ۲۹۳۱۵۷۰۳ را به همراه موضوع به آدرس ایمیل [KHABARBAN] ارسال فرمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

نامه سرگشاده زیباکلام به خاتمی

برخی سرداران سپاه می‌خواهند برای انتخابات ریاست‌جمهوری ۱۴۰۰ نامزد شوند

پیشنهاد کناره‌گیری روحانی

روحانی: راهپیمایی اربعین نداریم/ برخورد با افراد بدون ماسک/ احتمال تعطیلی برخی استان‌ها

پیشنهادات عملی رهبر انقلاب برای مبارزه با خطر تحریف دفاع مقدس

خبر بعدی:

مدیر فرهنگی از بین نمی‌روند بلکه از سازمانی به سازمان دیگر جابجا می‌شوند!

از آبان‌۹۷ تاکنون، مدت مدیریت حسین انتظامی بر سازمان سینمایی هنوز به دو سال نرسیده است که برخی منابع غیررسمی از رفتن او از این سازمان خبر داده‌اند.

به گزارش مشرق،  پس از حرف و حدیث‌ها درباره رفتن حسین انتظامی، رییس سازمان سینمایی از راس مدیریت مهم‌ترین نهاد سینمایی کشور، حالا خبر رفتن محمدمهدی طباطبایی‌نژاد از معاونت نظارت و ارزشیابی این سازمان منتشر شده است. در سال آخر دولت به نظر می‌رسد مدیریت سینمایی و حوزه فیلمسازی بیش از سایر بخش‌ها متزلزل شده و معلوم نیست این تزلزل در کنار جدال‌های مربوط به واگذاری شبکه نمایش خانگی به صداوسیما قرار است چه شرایطی را در حوزه سینما و فیلمسازی کشور رقم بزند.

از آبان‌۹۷ تاکنون، مدت مدیریت حسین انتظامی بر سازمان سینمایی هنوز به دو سال نرسیده است که برخی منابع غیررسمی از رفتن او از این سازمان خبر داده‌اند. حدوداً ۱۰‌روز پیش پژمان موسوی، روزنامه‌نگار و فعال فرهنگی در توییترش خبر  از رفتن حسین انتظامی داد.

بیشتر بخوانید: حسین انتظامی از سازمان سینمایی می‌رود؟

طباطبایی‌نژاد به جای انتظامی؟


اما این خبر رسمیت نیافت و چیزی درباره استعفا یا برکناری انتظامی در رسانه‌ها منتشر نشد. به‌دنبال این خبر اما دو روز پیش، ایسنا هم گمانه‌زنی‌هایی درباره رفتن محمدمهدی طباطبایی‌نژاد از معاونت نظارت و ارزشیابی سازمان سینمایی منتشر کرد. مدیری که با چندماه تأخیر جزو اولین انتصابات انتظامی محسوب می‌شد و حالا نزدیک به یک سال و سه ماه است که در این سمت قرار دارد.

جدال داغ واگذاری نمایش خانگی


تعاقب و پی‌درپی آمدن این دو خبر حالا این تصور را هم ایجاد کرده است که یکی از این رفتن‌ها باید اتفاق می‌افتاده و با تثبیت حسین انتظامی در ریاست سازمان سینمایی، این قرعه به نام معاون نظارت و ارزشیابی سازمان خورده است. این تلاطم‌ها بی‌ارتباط با جنجال‌های شبکه نمایش خانگی و واگذاری آن به صداوسیما نیست.ایسنا گزارش کرده است که طباطبایی‌نژاد باتوجه به پستی که در سازمان سینمایی دارد و شبکه نمایش خانگی یکی از زیرمجموعه‌های کاری او محسوب می‌شود، در چندماه اخیر اظهارات صریحی درباره شبکه نمایش خانگی و واگذاری آن به صداوسیما مطرح کرد. حالا خبر رسیده که سازمان صداوسیما با تمدید مأموریت او در سازمان سینمایی موافق نیست و برخی مدیران سازمان سینمایی نیز این موضوع را تأیید کرده‌اند.

مطیع در صداوسیما، ناسازگار در ارشاد


اما جالب آنجاست که طباطبایی‌نژاد، خود از مدیران پیشین سازمان صداوسیماست که پیش از آمدن به سازمان سینمایی در سال‌۹۷، و پیش‌تر از آن که با حکم حجت‌الله ایوبی، مدیر وقت سازمان سینمایی در سال‌۹۲ به مدیرعاملی مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی منصوب شده بود، از مدیران ارشد سازمان صداوسیما به حساب می‌آمد.
در سوابق فرهنگی و اجرایی وی مواردی چون مدیر طرح و برنامه شبکه اول سیما (سال‌های‌۷۹ تا۸۶)، مدیر گروه فرهنگ و تاریخ و هنر شبکه اول سیما (سال‌های‌۸۳ تا۸۶)، تهیه‌کنندگی مجموعه مستند «آخرین پرواز» برای شبکه پنجم سیما (۱۳۸۶)، تهیه‌کنندگی مستند سینمایی «حقیقت گمشده» برای مرکز سیما فیلم (۱۳۸۶)، نویسنده، محقق و مجری مجموعه‌های تلویزیونی «خیمه خورشید»، «آل‌یاسین» و «تنفس صبح عمیق» را در کارنامه دارد.

مدیریت مستعجل در دولت‌های یازدهم و دوازدهم


گفته می‌شود که طباطبایی‌نژاد در صورت ترک سمتش در سازمان سینمایی به صداوسیما باز خواهد گشت. طبق اخبار غیر رسمی حتی جایگزین احتمالی او نیز محمد احسانی، مدیر فعلی شبکه نسیم خواهد بود که معاونت نظارت و ارزشیابی دولت دهم در کارنامه دارد و سال‌۹۳ حبیب ایل‌بیگی به‌عنوان جایگزین او معرفی شد. اگرچه احسانی پیش از این هم یک بار دیگر به درخواست سازمان سینمایی برای پذیرش میز نظارت و ارزشیابی دست رد زده بود و معلوم نیست که این سمت پرچالش در آخرین سال دولت سهم چه کسی خواهد بود.اساساً پست معاونت و ارزشیابی پستی دشوار است که مدیران آن هم دست‌کم در دولت‌های یازدهم و دوازدهم بیش از سه سال در آن سمت دوام نمی‌آورند. مدیرانی که بعضاً چندان هم با محتوا و معنای حضور در چنین سمتی و اساس وجود چنین پستی در سازمان سینمایی همراهی ندارد.

ناسازگاری با مبانی فکری نظارت و ارزشیابی
ابراهیم داروغه‌زاده، مدیری که در دوره معاونت خود سیاست‌های بسیار بازی را برای ارائه پروانه تولید و نمایش به فیلم‌ها اتخاذ کرد و بعضاً جنجال‌هایی را در رسانه‌ها برانگیخت. او حالا در توییتر خود به‌طور مستمر علیه برخی چارچوب‌های این سمت اظهار نظر می‌کند که در آخرین مورد از این دست، خواستار حذف پروانه نمایش از ساختار سینمایی کشور شد.


فشار تهیه‌کنندگان بر معاونت نظارت معاونت نظارت و ارزشیابی از سوی دیگر طرف حساب تهیه‌کنندگان و فیلمسازانی است که در یک دهه اخیر برای گرفتن مجوز از اهرم‌های رسانه‌ای و فشارهای زیادی استفاده می‌کنند. این زاویه داستان هم همان زاویه‌ای است که حبیب ایل‌بیگی درگیر آن شد و پس از رسانه‌ای شدن اختلافات برخی تهیه‌کنندگان با حبیب ایل‌بیگی، معاون نظارت و ارزشیابی سازمان سینمایی، بسیاری از رسانه‌ها یکی از عوامل برکناری حجت‌الله ایوبی را هم تطابق نداشتن نظرات او با ایل‌بیگی عنوان کردند.


حالا هم محمدمهدی طباطبایی‌نژاد به‌دنبال جدال‌های مربوط به مسئله واگذاری نمایش خانگی به صداوسیما که محل اختلاف وزارت ارشاد و سازمان در روزهای اخیر بوده است، دوباره به صداوسیما برخواهد گشت.

بیشتر بخوانید:

حسین انتظامی از سازمان سینمایی می‌رود؟

فرزند تلویزیون، هووی نظارت!


نکته جالب توجه اینکه برخی از این مدیران خود فرزند تلویزیون بوده‌اند و معلوم نیست چطور پس از رفتن به وزارت ارشاد نسبت به ممیزی‌ها و ساختار و چارچوب تعامل با فیلمسازان تغییر رویه می‌دهند. این درحالی است که همین افراد در صداوسیما یا به‌عنوان تهیه‌کننده با همان چارچوب‌ها کنار می‌آیند و یا در جایگاه مدیر، آن‌ها را به اربابان رجوع خود ارائه می‌دهند.
به نظر می‌رسد که یکپارچگی لازم در ساختار فرهنگی کشور در مسأله سینما و خصوصاً شکل و شیوه فعالیت فیلمسازان وجود ندارد. نوک قله این کوه یخ، همان چیزی است که این روزها با مسأله اختلافات در بحث نمایش خانگی مشاهده کرده‌ایم. مدیران و فیلمسازان در کنار صداوسیما، چارچوب‌هایی را می‌پذیرند که در کنار وزارت ارشاد، از آن‌ها رها هستند و هرچند که عناصر و چهره‌های مشترکی در این دو جایگاه مدیریتی قرار گیرند این ناسازگاری هرکدام را به یک سو می‌برد.

ضرورت ایجاد وحدت رویه در ساختار فرهنگی


آیا وقت آن نرسیده است که با یکپارچه‌سازی و ایجاد وحدت رویه فرهنگی به صورت کلان بر تمام نهادهای تولیدکننده محتوا در کشور، به صورت اساسی و اصولی جلوی این تزلزل‌های آسیب‌زا در مدیریت فرهنگی کشور گرفته شود؟

دیگر خبرها

 • گلایه شدید ستاره پیشین استقلال از رفتار احمد سعادتمند
 • یک اصفهانی سرمربی تیم ملی تکواندو بلژیک شد
 • دعوای بزرگ بر سر تنها بخش سودده تجارت این روزهای سینمای کشور
 • ادامه انتقادات از توهین مدیرمسئول کیهان به آیت الله سیستانی
 • تصاویر/ حضور حجت الاسلام والمسلمین شهرستانی در بیت مرحوم آیت الله العظمی صانعی (ره)
 • واکنش علی صانعی به بلاتکلیفی تیم ملی فوتسال زنان
 • کشمکش صداوسیما و ارشاد بر سر نظارت بر شبکه نمایش خانگی/ پرونده‌ای فرهنگی که پای سیاست هم به آن کشیده شد
 • معلولیت ناشنوایان دیده نمی شود/ گلایه از عدم تحقق سهمیه معلولان در اشتغال
 • پیام تسلیت سرپرست مرکز رسیدگی به امور مساجد در پی رحلت آیت‌الله میرسجادی
 • قتل هولناک زوج کهنسال در خانه
 • مدیران فرهنگی از بین نمی‌روند، بلکه از سازمانی به سازمان دیگر جابجا می‌شوند!
 • تولید ۱۹۰ تن عسل در خراسان جنوبی
 • متن پیامک به مناسبت ماه صفر و رحلت حضرت رسول اکرم(ص)
 • طرز تهیه کوفته شوید باقلا اصیل اصفهانی
 • مراسم چهلمین روز رحلت آیت الله تسخیری در عراق برگزار شد
 • رکابزن اصفهانی فاتح تایم تریل انفرادی لیگ برتر دوچرخه سواری
 • تمرینات تیم سپاهان اصفهان آغاز شد
 • انتقاد رئیس اسبق صدا و سیما از جوسازی صدا و سیما علیه آیت الله هاشمی رفسنجانی
 • آغاز تمرینات سپاهان زیر نظر نویدکیا