به گزارش خبرنگار مهر، پوریا آذربایجانی کارگردان و بازیگر سینما که سابقه همکاری با زنده‌یاد رسول ملاقلی‌پور را در چند پروژه سینمایی داشته است درباره نحوه آشنایی خود با این فیلمساز سینمای جنگ گفت: زمانی که رسول ملاقلی‌پور فیلم «هیوا» را ساخته بود و در بنیاد فارابی مشغول تدوین آن بود، آقای زندباف فیلم سینمایی «شیدا» را نیز در دست تدوین داشت و خواهرم نگار آذربایجانی دستیار آقای زندباف در این کار بود.

به همین بهانه من آنجا رفت و آمد داشتم و کارهای مختلفی انجام می‌دادم. همان جا اولین بار با آقای ملاقلی‌پور آشنا شدم و وقتی علاقمندی من را به سینما دید با هم کم‌کم آشنا شدیم و این دوستی ادامه پیدا کرد.

وی بیان کرد: من در ۲ فیلم «نسل سوخته» و «مزرعه پدری» با وی همکاری داشتم، اما به طور جدی پس از این ۲ کار با او در ارتباط بودم و این دوستی و همراهی تنها در پروژه‌ها نبود. در واقع هربار که او پروژه‌ای در دست داشت، من سر صحنه رفت و آمد داشتم و از آن جایی که خیلی زود شروع به کارگردانی کردم یعنی در سن ۲۴ سالگی اولین فیلم بلندم را ساختم، چندان فرصت اینکه بخواهم دستیار کارگردان باشم نداشتم. اما در همین ۲ پروژه با او کار کردم و بعد از آن در کنارش رفت و آمدهای شخصی بسیاری داشتم و همین امر منجر به این شد که چیزهای بسیار زیادی از او یاد بگیرم. بخصوص در رفت و آمده‌ایم به دفتر او و خواندن قصه‌های مختلف.

ملاقلی‌پور سمبل تعهد، صراحت لهجه و صداقت بود

این کارگردان درباره تصویر ذهنی که از زنده‌یاد رسول ملاقلی‌پور دارد، توضیح داد: معمولاً یک تصویر کلی از آدم‌ها در دراز مدت در ذهن جای می‌گیرد. برای من از رسول ملاقلی‌پور تعهد به خود، صراحت لهجه و صداقتش است که همواره در ذهنم مانده و آن را چراغ راه آینده خودم کرده‌ام.

وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود بیان کرد: احساس می‌کنم آشنایی من با او بسیار بیشتر از تاثیر است. سینمای حرفه‌ای را در همکاری‌هایم با رسول یاد گرفتم. یاد گرفتم چطور از پس اتفاقات سخت در فیلمبرداری بربیایم و به نوعی مسیرم را عوض کنم تا بتوانم فیلمبرداری را در زمانی که اتفاق عجیبی رخ داده است، ادامه دهم. نکته مهم‌تر تاثیری که او روی من داشت این بود که یاد گرفتم هر کاری را به هر قیمتی انجام ندهم. قطعاً یاد گرفتم کارهایی را انجام دهم که به آن وابستگی عاطفی دارم.

رسول ملاقلی‌پور در پشت‌صحنه «مزرعه پدری»

کارگردان فیلم سینمایی «الوند» گفت: همیشه گفته‌ام شاگرد رسول ملاقلی‌پور بوده، هستم و خواهم بود. از او یاد گرفتم و همیشه وام‌دار او هستم و حتی در «اروند» نیز به شکل کاملاً خودخواسته گرته‌برداری از «سفر به چزابه» ملاقلی‌پور داشتم، دلیلش هم این است که خودم را مدیون و وام‌دار او می‌دانم.

زمانی آدم‌ها خیلی دلی فیلم می‌ساختند و مسئولین هم دلی به این ماجرا نگاه می‌کردند، الان احساس می‌کنم که ماجراها در سطح کلان فرمایشی است و مدیران می‌خواهند بر اساس یکسری آمار تولیداتی داشته باشند و اتفاقاتی ایجاد شود و اینکه ته آن چقدر به این اتفاقات اعتقاد دارند یا نه برای من همیشه محل سوال بوده است وی درباره ویژگی‌های رسول ملاقلی‌پور در عرصه حرفه‌ای فیلمسازی هم بیان کرد: اول اینکه به شدت مسلط بود. او وقتی سر صحنه می‌آمد دقیقاً می‌دانست قرار است چه اتفاقی بیفتد و اگر به لحاظ فنی با یک صحنه بسیار شلوغ مواجه می‌شدید، او در مقام کارگردان برای تک‌تک جزییات آن برنامه داشت. هیچ وقت نمی‌نشست ببیند چه اتفاقی قرار است بیفتد و همیشه وقتی سرصحنه می‌آمد کاملاً آماده بود و مشخص بود که چه چیزی می‌خواهد و ما به عنوان دستیار باید سعی می‌کردیم هر آن چیزی که او می‌خواهد را انجام دهیم.

آذربایجانی ادامه داد: ما یاد گرفتیم که کارگردانی یعنی اینکه بدانی دقیقاً جزییات و اتفاقاتی که قرار است در صحنه رخ دهد یعنی چه! نه آنکه بیایی در صحنه و تازه فکر کنی که چه می‌خواهی. نکته دوم برای من که خیلی جالب بود صراحت لهجه و صداقت رسول ملاقلی‌پور بود. یعنی اینکه من هیچ وقت ندیدم او به دروغ از کسی تعریف یا کرنش کند، اتفاقی که این روزها بسیار مد شده است.

وی افزود: او هر آنچه که احساس می‌کرد را بیان می‌کرد یعنی اگر از کسی ناراحت بود به او می‌گفت، یا اگر خوشحال بود نیز به همین شکل. این تکلیف روشن او با خودش، برای من بسیار آموزنده بود چون امروز من هم سعی می‌کنم سر صحنه چنین رفتاری داشته باشم و بدون اینکه بخواهم ادا در بیاورم و یا برای کسی نقش بازی کنم یا شخصیت افراد را تخریب کنم آن حسی که نسبت به کارشان دارم را بیان کنم. این صداقت و صراحت لهجه نکته بسیار مهمی بود و من کمتر در کسی این را دیدم.

قصه «دفاع مقدس» هنوز به سر نرسیده است

وی در پاسخ به این پرسش که جایگاه سینمای دفاع مقدس این روزها کجاست و چقدر می‌تواند این روند ادامه داشته باشد؟ و آیا درست است که برخی معتقدند زمان قصه‌هایی از این دست سرآمده و دیگر مخاطب این دست آثار را نمی‌پسندد؟ بیان کرد: من این‌طور فکر نمی‌کنم، قصه‌ها سر نیامده است. زمانی آدم‌ها خیلی دلی فیلم می‌ساختند و مسئولین هم دلی به این ماجرا نگاه می‌کردند، الان احساس می‌کنم که ماجراها در سطح کلان فرمایشی است و مدیران می‌خواهند بر اساس یکسری آمار تولیداتی داشته باشند و اتفاقاتی ایجاد شود و اینکه ته آن چقدر به این اتفاقات اعتقاد دارند یا نه برای من همیشه محل سوال بوده است.

رسول ملاقلی‌پور در پشت‌صحنه «مزرعه پدری»

کارگردان فیلم سینمایی «جشن دلتنگی» تاکید کرد: سفارش‌هایی وجود دارد که آدم‌ها سعی می‌کنند آن را انجام دهند و این در لایه مدیریتی و حتی نوشتن و کارگردانی وجود دارد. در حال حاضر حضور سیاست‌گذارانی که کمی دلسوز باشند و صرفاً نیامده باشند ماموریتی را انجام دهند کم شده است و به همین دلیل بسیاری از اتفاقات دلی نیستند که به دل هم بنشینند وگرنه تکنیک بسیار حرفه‌ای و جدی شده و منابع قصه‌ها نیز زیاد است و حتی قصه‌گوها نیز حرفه‌ای‌تر شده‌اند، اما نکته‌ای که وجود دارد این است که دل کنار این ماجرا نیست.

وی ادامه داد: گاهی اوقات فیلم‌هایی با پروداکشن‌های عظیم می‌بینیم که از دیدن آن حیرت می‌کنیم و فکر می‌کنیم چقدر جذاب است، اما نمی‌توانیم با آن ارتباط برقرار کنیم چون در آن اعتقادی وجود ندارد و دلی نیست و آن سیستمی که باید آن را حمایت کند هم بیشتر شبیه این است که مدیری با تیم خود بیاید و وقتی رفت مدیری دیگر با تیمی دیگر این جریان را مدیریت کند. در واقع جای افرادی مانند رسول ملاقلی‌پور، ابراهیم حاتمی‌کیا، احمدرضا درویش که با گوشت و پوست و استخوانشان به یکسری چیزها باور داشته و آن را انجام دهند، خالی است.

آذربایجانی در پایان گفت: از آن جایی که من صداقت و صراحت را از رسول ملاقلی‌پور یاد گرفتم، این را می‌گویم که من با فیلم «اروند» برای نخستین‌بار در جشنواره فیلم «مقاومت» حضور پیدا کردم اما متاسفانه با وجود آنکه «اروند» در همان سال سیمرغ بلورین بخش بین‌الملل جشنواره فجر را از آن خود کرده بود، در این جشنواره دیده نشد و آخرین روزها نمایش آن را گذاشتند و حتی در هیچ بخشی کاندیدایش هم نکردند. به نوعی بسیار بد با آن رفتار کردند. نمی‌دانم مسئولین جشنواره دوره‌ای انتخاب می‌شوند یا ثابت هستند اما متوجه شدم داوری آن خیلی فنی نیست، ترجیح می‌دهم که خیلی نخودی‌وار زندگی کنم و اگر روزی هم فیلم دفاع مقدسی ساختم مانند «اروند» به آن اعتقاد داشته باشم و فکر نکنم که دوستانی از جاهای دیگر باید آن را تحویل بگیرند.

کد خبر 5019314 نیوشا روزبان

منبع: مهر

کلیدواژه: پوریا آذربایجانی رسول ملاقلی پور جشنواره فیلم مقاومت تئاتر ایران برنامه تلویزیونی ویروس کرونا شبکه پنج سیما فیلم کوتاه فیلم سینمایی جشنواره فیلم ونیز موسیقی ایرانی مجید مجیدی رادیو نمایش کارگردان تئاتر فیلم خورشید آلبوم موسیقی رسول ملاقلی پور صراحت لهجه یاد گرفتم رفت و آمد حرفه ای برای من قصه ها آدم ها

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت www.mehrnews.com دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «مهر» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه در مورد انتشار این خبر انتقاد یا پیشنهادی دارید لطفاٌ کد ۲۹۳۱۸۸۲۵ را به همراه موضوع به آدرس ایمیل [KHABARBAN] ارسال فرمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

نامه سرگشاده زیباکلام به خاتمی

برخی سرداران سپاه می‌خواهند برای انتخابات ریاست‌جمهوری ۱۴۰۰ نامزد شوند

پیشنهاد کناره‌گیری روحانی

روحانی: راهپیمایی اربعین نداریم/ برخورد با افراد بدون ماسک/ احتمال تعطیلی برخی استان‌ها

ارتقای ۱۴ سایت همراه اول شهری و جاده‌ای در خوزستان

خبر بعدی:

برنامه‌های هفته ملی کودک گلستان با شعار «آینده را باید ساخت»/ اجرای برنامه‌های امسال هفته‌ملی کودک ‌به‌صورت مجازی

به گزارش روابط عمومی اداره‌کل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان گلستان، محبوبه رجب‌نسب از برگزاری بیش از 120 برنامه‌فرهنگی‌، هنری‌، ادبی‌، علمی و اسلامی در استان خبر داد و گفت: برنامه‌های امسال هفته ملی کودک با توجه به همزمانی با اربعین حسینی محتوای عاشورایی و حسینی خواهد داشت و با توجه به شیوع بیماری کرونا در استان بیشتر برنامه‌ها به‌صورت مجازی اجرا و ارائه می‌شود.
مدیرکل کانون گلستان هفته ملی کودک را فرصتی مناسب برای نشان دادن اهمیت کودک و دوران کودکی به عموم مردم و به ویژه مسئولان استانی دانسته و اظهار داشت: تحقق شعار «آینده را باید ساخت» نیازمند عزمی جدی، توجه به نیازهای واقعی کودکان و تغییر نگرش مسوولان نسبت به حقوق کودکان است.
وی همز‌مانی هفته ملی کودک و اربعین را فرصتی برای اشاعه فرهنگ عاشورایی دانست و اظهار داشت: برنامه‌های امسال با توجه به اربعین حسینی رنگ ‌و بوی عاشورایی و حسینی به خود گرفته است که رعایت حرمت روزهای سوگواری مذهبی و رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی در اجرای برنامه‌ها در اولویت خواهد بود.
رجب‌نسب افتتاح سه مرکز علمی با عناوین پارک شگفتی‌ها، مرکز نجوم، راه‌اندازی مرکز تخصصی فیلم و انیمیشن در گرگان و دو فروشگاه عرضه‌ی محصولات فرهنگی در شهر گرگان و گنبدکاووس، بهره‌برداری از مرکز فرهنگی هنری کانون کردکوی، مسابقه ادبی هنری دنیای بدون کرونا در گنبدکاووس، گفت‌وگو با کودکان و نوجوانان برگزیده و پخش از رسانه ملی و قصه بازی اسباب بازی‌ها در گرگان از جمله برنامه‌های کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان گلستان در هفته ملی کودک خواهد بود.

وی«آی قصه قصه قصه» در آزادشهر، نمایشگاه آثار مجازی در دوران کرونا مرکز مینودشت، رنگین کمان کودکی کانون رامیان، سرزمین قصه‌های گمیشان، مسابقه مزه ناب کتاب آق‌قلا، بهترین سربند علی‌آبادکتول، بادبادک آرزوهای کودکانه کتابخانه سیار مرزی داشلی‌برون، مسابقه نقاشی فراز خیال کتابخانه سیار شهری گرگان، شعرخوانی و دکلمه‌خوانی کانون بندرگز و ... را از دیگر برنامه‌های کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان گلستان در هفته ملی کودک اعلام کرد.

انتهای پیام/2307/

دیگر خبرها

 • حرکت هماهنگ ۸ ستاره پرسپولیس پس از پیروزی برابر پاختاکور ؛ خیال رسول پناه راحت شد!
 • نخستین همکاری امیر آقایی با مسعود کیمیایی | اولین بازیگر خائن کشی انتخاب شد
 • امیر آقایی، اولین بازیگر فیلم جدید مسعود کیمیایی
 • بازی با النصر آخرین حضور شجاع در پرسپولیس
 • بازی با النصر آخرین حضور شجاع خلیل زاده در پرسپولیس
 • حضور سرپرست و پیشکسوتان پرسپولیس در مراسم سالگرد کاشانی
 • روایت قصه مهاجران شوروی به آمریکا در تدفین‌پارتی
 • «آتش کوهستان» روایتی متفاوت از عملیات لشکر ۲۷ «محمد رسول الله (ص)»
 • «بنفشۀ آفریقایی» و دیدن قصه‌های مطرح نشده
 • کریمی: در «دادِستان» آدم‌هایی داریم، برآمده از جنگ/ ادامه تصویربرداری در خارج از کشور
 • ۱۵۰ برنامه به مناسبت هفته کودک در گلستان اجرا می شود
 • ۱۵۰ عنوان برنامه به مناسبت هفته کودک در گلستان اجرا می شود
 • حضور رسول‌پناه و پیشکسوتان پرسپولیس در مراسم سالگرد مرحوم کاشانی
 • برگزاری مراسم اولین سالگرد کاشانی با حضور پروین و سرپرست باشگاه پرسپولیس+ تصاویر
 • کیفر بداخلاقی با خانواده
 • قول رسول‌پناه به پرسپولیسی ها عملی نشد
 • رسول خطیبی؛ متخصص در صعود
 • بیانیه جامعه مدرسین درباره عادی‌سازی روابط برخی کشورها با رژیم صهیونیستی
 • راه‌اندازی بازارچه صنایع دستی در بقعه غلام رسول چابهار