عصر ایران؛ مهرداد خدیر- فرماندار تهران دربیان دلیل مخالفت با مصوبۀ شورای شهر تهران برای تغییر نام خیابان سازمان آب به «مهندس مهدی بازرگان» گفته است: «خیلی ها مهندس بازرگان را نمی شناسند

منظور او نخست وزیر دولت موقت انقلاب اسلامی از نیمۀ بهمن 1357 با حکم رهبر فقید انقلاب اسلامی تا 13 آبان 1358، عضو شورای انقلاب - همان شورایی که رییسِ رییسِ رییس فرماندار ( رحمانی فضلی/ روحانی / هاشمی رفسنجانی) و نمایندۀ مردم تهران در انتخابات دورۀ اول- همان دوره ای که رییسِ رییس فرماندار ( رحمانی فضلی/ روحانی) از سمنان نمایندۀ آن شد- و پایه گذار و دبیر کل نهضت آزادی ایران و به لحاظ تاریخی رییس و استاد پیشین دانشکده فنی دانشگاه تهران، رییس هیأت خلع ید از شرکت نفت ایران و انگلیس و رییس سازمان آب و مدیر برنامۀ لوله کشی آب تهران است.اتفاقا شورای شهر ملاحظات سیاسی را رعایت کرده و می دانسته روی بازرگان سیاست مدار که منتقد ادامۀ جنگ پس از باز پس گیری بندرخرمشهر بود و علنا نامه می نوشت و در سال 66 و یک سال زودتر خواستار قبول قطعنامۀ 598 شد حساسیت وجود دارد از این رو همان فرمول دکتر مصدق را اجرا کردند تا همان گونه که نام مصدق بر خیابان نفت نشست نام بازرگان هم بر خیابان آب بنشیند.

با سه توجیه: هر قدر هم اصول گرایان در سیاست، بازرگان را نقد کنند و مستند بسازند، آب لوله کشی را لابد دیگر قبول دارند که کار او بوده است، هر چه به بازرگان به سبب دفاع از دموکراسی نفد داشته باشند تدین و سوابق مبارزاتی او را نیم توانند انکار کنند خاصه این که مقام معظم رهبری در سال 73 و پس از درگذشت بازرگان در تلگراف تسلیت به مهندس سحابی صفات نیک او را بر شمرده بودند و سوم هم این که در تهران 13 خیابان به نام سازمان آب داریم و یکی کم شود به جایی برنمی خورد و تازه مرتبط است.

اگر نخواهیم به این پیشینه کار داشته باشیم از چند حالت خارج نیست:

حالت اول: فرماندار راست می گوید. خیلی از مردم بازرگان را نمی شناسند. در این صورت می توان گفت: کلاهت را بالاتر بگذار آقای فرماندار دولت اعتدالی و استاندار دولت مهرورزی. چون نام بازرگان با تاریخ انقلاب گره خورده و کسی که او را نمی شناسد تاریخ انقلاب و دست کم دهه فجر را نمی شناسد. ( نگفته قبول ندارند، گفته نمی شناسند).

حالت دوم: مردم می شناسند اما فرماندار نمی شناسد. این نکته عجیب نیست ولی فرمانداری سمتی سیاسی است و اگر فرماندار نام اولین نخست وزیر را نداند چه را می داند؟ یا این که مردم می شناسند اما فرماندار مدعی است نمی شناسند. با کدام نظر سنجی چنین ادعایی دارد؟

حالت سوم: واقعا مردم نمی شناسند. خوب، نام خیابان سازمان آب را می گذارند بازرگان تا بدانند او چه نقشی در این سازمان و آب لوله کشی داشته است. کما این که خیلی ها خلبان شیرودی را به سبب ورزشگاه امجدیه می شناسند و هانری کربن مستشرق را نمی شناسند ولو نام او 60 سال بر یکی از خیابان های اطراف داشنگاه تهران باشد.

حالت چهارم این که هم مردم می شناسند و هم فرماندار اما نام بازرگان برایشان تداع کننده نخست وزیری مصدقی است که بر سر اصول خود ایستاد و نماینده ای که در مجلس ولو در اقلیت حرف می زد و سیاستمداری که با ادامۀ جنگ مخالف بود و مردم را به یاد آب لوله کشی نمی اندازد و دغدغۀ فرماندار تهران همین است.

در مثل مناقشه نیست. مرحوم نصرت کریمی می گفت روزی از مسؤول سینمایی پرسیدم بازیگران دیگر مجوز کار گرفته اند. چرا من همچنان ممنوع از کار هستم؟ به او پاسخ دادند: چون شما مرئم را یاد یک فیلم خاص می اندازید نه کارهای دیگرتان.

واقعیت این است که بازرگان مردم را به یاد سیاست مداری می اندازد که اسیر جوّ نشد و وقتی همه حتی حزب خود او و جبهه ملی و کانون نویسندگان از اشغال سفارت آمریکا حمایت می کردند، مخالفت کرد.

وقتی امام خمینی هم از ادامۀ جنگ تا رفع فتنه در جهان سخن گفت با احترام یادآور شد: تا شیطان هست، فتنه هست و ما نمی توانیم جنگ را به رفع فتنه در جهان منوط کنیم. رودربایستی نداشت. راست این است که نام مصدق مردم را در وهلۀ اول یاد نفت می اندازد ولو خدمات او متنوع باشد اما نام بازرگان مردم را نه در مرتبۀ اول که در نوبۀ دهم هم یاد آب نمی اندازد تازه اگر بشناسند!

از آقای عیسی فرهادی می توان پرسید: راستی نمایندگان کنونی تهران را مردم تهران می شناسند؟

با این همه بر فرماندار تهران نباید خُرده گرفت. وقتی کسی در دورۀ احمدی نژاد استاندار البرز بوده باشد و بتواند در دورۀ منتقد جدی او فرماندار تهران شود حق دارد از حالا جای خود را در دولت بعد با هر گرایش رزرو کند.

نقدی اگر باشد بر نصب کنندۀ اوست. جناب رحمانی فضلی که گفته بود:

«من بسیار تحت فشار بودم که او را عوض کنم، زیرا فرهادی در زمان دولت دهم، استاندار البرز بود و بعد هم فرماندار تهران شد ولی من نسبت به او شناخت داشتم و مدیر من در صداوسیما بود و گفتم مسئولیت او را می‌پذیرم؛ زیرا تهران شهر مهمی است و می‌خواهیم انتخابات برگزار کرده و ریسک نمی‌کنیم. همین آقای فرهادی چهار انتخابات را در دو مقطع در تهران خوب اداره کرد و موفق بود.»

و البته به خود او که راست و حسینی بگو موقعیت من به خطر می افتد یا نام منتقد حاکمیت در دهۀ 60 را که نمی توان بر خیابانی نهاد ولو فرعی. اگر این را می گفت محض اطلاع استاندار سابق البرز و فرماندار فعلی تهران عرض می کردیم در این شهر نام انکار کنندۀ نبوت ( محمد زکریای رازی) بر یکی از میدان های بزرگ شهر است و نام کسی که همۀ عمر با نام محمد (ص) گذراند از تأیید جناب تان نگذشت!

مولانا در داستانی مشهور ( طوطی و بقال) می گوید: ازقیاسش خنده آمد خلق را/ کو چو خود پنداشت صاحب دلق را/ کار پاکان را قیاس از خود مگیر/ گرچه مانَد در نبشتن شیر و شیر...

جسارت است اگر مولانا را نمی شناسند و نقل قول کردیم. غرض این بود که بگوییم « از دلیلش خنده آمد خلق را»....

لینک کوتاه: asriran.com/0038Mf

منبع: عصر ایران

کلیدواژه: مهدی بازرگان فرماندار تهران نام بازرگان سازمان آب لوله کشی

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت www.asriran.com دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «عصر ایران» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه در مورد انتشار این خبر انتقاد یا پیشنهادی دارید لطفاٌ کد ۲۹۳۱۹۲۰۹ را به همراه موضوع به آدرس ایمیل [KHABARBAN] ارسال فرمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

برخی سرداران سپاه می‌خواهند برای انتخابات ریاست‌جمهوری ۱۴۰۰ نامزد شوند

پیشنهاد کناره‌گیری روحانی

روحانی: راهپیمایی اربعین نداریم/ برخورد با افراد بدون ماسک/ احتمال تعطیلی برخی استان‌ها

وام، خودرو، واکسن و ... برای نمایندگان؛ مردم، هیچ!/ چرا قالیباف در قبال رانت‌های مجلس انقلابی سکوت کرده؟

۸۷ سرمایه گذار در شهرک‌های صنعتی قزوین جذب شدند

خبر بعدی:

لزوم تشدید نظارتی بر بازار تا گلایه از ضعف اینترنت در فریدونکنار

جلسه شورای اداری فریدونکنار که با حضور جمعی از مسئولان ادارات برگزار شد بر لزوم پرهیز از شایعه‌سازی و نظارت بر بازار تاکید شده است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از بلاغ، نخستین جلسه شورای اداری فریدونکنار با حضور حجت‌الاسلام جلالی امام جمعه، نصیری فرماندار، شیاری رئیس شورای شهر، هاشم‌پور فرمانده انتظامی و جمعی از مسئولان ادارات و نهادها در مجتمع شهید رجایی برگزار شد.
 
افراد مسئولیت‌گریز به‌دنبال تخریب افکارعمومی و شایعه‌سازی هستند
حجت‌الاسلام سیدمحمود جلالی امام جمعه فریدونکنار در ابتدای این جلسه اظهارکرد: همه در جامعه از افراد عادی تا مسئولان برای خود مسئولیت دارند و باید به نحو خوبی این مسئولیت‌ها را انجام دهیم.

وی با اشاره به اینکه مردم در قبال مسئولیت سه دسته هستند خاطرنشان کرد: برخی افراد مانند رزمندگان دفاع مقدس مسئولیت‌پذیر بوده، برخی افراد مسئولیت‌گریز و راحت‌طلب و برخی دیگر مسئولیت‌ستیز هستند که نه تنها مسئولیت قبول نمی‌کنند و راحت در خانه‌های خود نمی‌نشینند بلکه به‌دنبال تخریب افکارعمومی و شایعه‌سازی هستند.

امام جمعه فریدونکنار تصریح کرد: شهدا و خانواده‌های آنان از جمله مسئولیت‌پذیرانی بودند که در راه دین خدا مسئولیت سنگینی را پذیرفتند و همانطور که شهدا ولایت را تنها نگذاشتند ما نباید بگذاریم که ولی‌فقیه در جامعه احساس کند که تنها است.

جلالی ابراز امیدواری کرد که از انتشار شایعات بی‌اساس پرهیز شود گفت: کسانی که این کارها را می‌کنند از خون شهدا باید بترسند.

ضعف اینترنت در فریدونکنار مشهود است
محمدمهدی نصیری فرماندار فریدونکنار نیز با گرامی‌داشت هفته دفاع مقدس اظهارکرد: همه ما باید در مسیر حرکت شهدا بوده و خائن به خون آن‌ها نباشیم.

وی با قدردانی از زحمات دادستان، فرمانده انتظامی و فرمانده سپاه در کشفیات مشروبات الکلی، یادآور شد: بسیار خوشحالیم که در شهری زندگی می‌کنیم که افرادی با تلاش شبانه‌روزی به فکر امنیت مردم هستند.

فرماندار فریدونکنار با اشاره به اینکه هویت ملت ایران زیر چتر مصائب قرار گرفته است ادامه داد: جای قدردانی دارد از مدافعان سلامت، اصحاب رسانه و به‌ویژه خیرین که همکاری بسیار خوبی در ایام کرونایی داشتند.

نصیری خاطرنشان کرد: از هیات‌های عزاداری فریدونکنار که بهترین شیوه عزاداری را در ایام دهه اول محرم انجام دادند قدردانی می‌کنم.

وی تاکید کرد: زراعت چوب باید توسط مسئولان جهاد، منابع طبیعی و شهرداری پیگیری شود تا در حاشیه آب بندان‌ها، ادارات و سطح شهرها نهال کاشت شود.

فرماندار فریدونکنار تصریح کرد: در زمینه تسهیلات کرونایی، طرح اقدام ملی مسکن و مسکن مهر اقدامات خوبی انجام شده که امیدواریم امسال بهتر این موضوعات توسط دستگاه‌های مربوطه پیگیری شود.

نصیری بر لزوم جدی گرفتن نظارت بر بازار توسط دستگاه‌های نظارتی تاکید کرد و گفت: این روزها جنگ سختی درگرفته و باتوجه به کاهش بی‌سابقه درآمد اداره مملکت سخت شده است.

فرماندار فریدونکنار افزود: البته پیروزی‌های خوبی در همین روزها به دست آورده‌ایم که آمریکا ضربات سختی را از کشور ما در مجامع جهانی دریافت کرده است.

وی خاطرنشان کرد: ضعف اینترنت در فریدونکنار مشهود است و این درحالی بوده که مدارس و دانش‌آموزان در این روزها نیاز به اینترنت قوی دارند.

به گزارش بلاغ، در پایان این جلسه حجت‌الاسلام نجفی به‌عنوان رئیس جدید اداره تبلیغات اسلامی، یحیی‌پور اداره آب و فاضلاب، نیک‌پور اداره بهزیستی، نعمتی مجتمع شهید رجایی، میررمضانی شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی، شیاری ریاست شورای اسلامی شهر و بزرگیان شبکه بهداشت و درمان معرفی شدند.

همچنین از اسماعیل‌زاده مدیر آموزش و پرورش، حیدری رئیس اداره برق، اسماعیلی رئیس اداره صمت، هادی‌زاده مدیر جهادکشاورزی، شیاری رئیس اداره گردشگری، ساتری رئیس سابق شبکه بهداست، جعفرنیا رئیس سابق اداره آب و فاضلاب، ابراهیمی رئیس اداره راهداری و کارمندان نمونه دستگا‌ه‌های دولتی فریدونکنار گیتا نصراللهی اداره صمت، سکینه پورمشهدی تامین اجتماعی، عالمه ورزی بنیاد شهید، سمانه زلیکانی شبکه بهداشت، کریم طالبی فرمانداری، مهران بابادوست گمرک، نوروز شیرزاد غله، امیر پوراحمدعلی آموزش و پرورش، محمدعلی خلیل‌تبار راهداری، بهنام شعبانی بندر، حبیبی اداره برق، مهدی بزرگی بخشداری دهفری، نادر محمدی مالیات، معماریان جهاد کشاورزی تجلیل به‌عمل آمد.

گفتنی است از روح الله پیوسته و محمد فلاح مسئولان هیات بیت‌الحسن و هیات بین‌الحرمین که در زمینه مقابله با شیوع بیماری کرونا فعالیت‌های خوبی انجام داده بودند تجلیل شد.

انتهای پیام/

 

دیگر خبرها

 • خاطرات‌جنگ، محرک خلق ادبیات‌ جنگ
 • حرکت جالب و خنده‌دار یحیی در دقایق پایانی بازی +فیلم
 • گواردیولا: موقعیت چندانی خلق نکردیم
 • تصاویر خنده دار کاربران شبکه‌های اجتماعی از بدشانسی‌های عجیب خود
 • منچسترسیتی در آستانه خلق رکوردی جدید
 • «کتاب» دستمایه خلق آثار در یک نمایشگاه شد/ خوانش جدیدی از هندسه
 • جذاب ترین هدیه تولد برای خلق خاطره ای فراموش نشدنی
 • موفقیت در ایجاد اشتغال در دو سال اخیر حاصل حمایت از سرمایه گذاران بود
 • ترخيص کار گمرک، کليد حل مشکلات يا بلاي جان!!!
 • فرماندار گناباد: مشارکت مردم در عمران شهری ضروری است
 • صالحی امیری: تولید قدرت نرم یکی از دستاورد‌های مهم جنگ تحمیلی است
 • سیدمهدی شجاعی با اثری برای نوجوانان در بازار کتاب
 • صالحی امیری: ایثار باارزش‌ترین مفهوم انقلاب فرهنگی است
 • وطن فروشی به سبک «منافقین»
 • خلق آثار هنری با موضوع دفاع مقدس باید استمرار داشته باشد
 • سیکل وی به ایتالیا می‌رود/ خلق اثری پویا برای مخاطب فعال
 • ژانر در سینمای ایران تعریف مشخصی ندارد / مردم فیلم‌های خنده‌دار را در سینما می‌بینند فیلم‌های جدی را از سینمای خارجی
 • «سیکل وی» به ایتالیا می‌رود/ خلق اثری پویا برای مخاطب فعال
 • گرامیداشت سالگرد تأسیس جمهوری خلق چین و روابط راهبردی با ایران