کاخ سفید شب گذشته جزئیات توافقنامه‌های امضا شده‌ بین امارات، بحرین و اسرائیل را منتشر کرد و کاشف به عمل آمد که در این توافقنامه‌ها اسمی از طرح الحاق یا کشور فلسطین برده نشده است. در این باره مقامات اسرائیلی اعلام کردند طرح الحاق کرانه باختری لغو نشده و بعد از انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا مجددا مطرح خواهد شد.

به گزارش ایسنا، بعد از امضای توافقنامه‌های صلح امارات و بحرین با رژیم صهیونیستی در کاخ سفید، سؤالات درباره سرنوشت طرح الحاق کرانه باختری مجددا مطرح شده‌اند. درحالی که امارات از همان آغاز اعلام کرد توافق صلح و عادی‌سازی روابط با اسرائیل در ازای لغو طرح الحاق است اما شخصیت‌های عالی‌رتبه اسرائیلی این مساله را تکذیب کردند.

گلعاد آردان، سفیر رژیم صهیونیستی در واشنگتن و نماینده این رژیم در سازمان ملل گفت که وی با بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل صحبت کرده و طرح الحاق از دستورکار حذف نشده است و بعد از انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا بررسی خواهد شد.

از سوی دیگر یاریو لوین، رئیس کنست (پارلمان رژیم صهیونیستی) گفت: ما از طرح الحاق کوتاه نیامده‌ایم. روند الحاق طی یک روز انجام نخواهد شد.

تساحی هنگبی، وزیر اسرائیلی نیز در گفت‌وگو با رادیو ارتش رژیم صهیونیستی این مساله را تأیید کرد و گفت: واقعیت این است که امارات خواهان به تأخیر افتادن طرح الحاق شده است. اعمال حاکمیت اسرائیل بر تمام کرانه باختری به زمان بستگی دارد.

این وزیر درباره اینکه آیا توافق شفاهی میان طرف‌ها درباره جنگنده‌های پیشرفته و طرح الحاق و کشور فلسطین وجود دارد یا خیر، گفت: باید از گابی اشکنازی، وزیر خارجه سوال کنید. وزارتخانه او متن توافق را آماده کرد. هیچ‌گونه توافقی درباره این سه پرونده وجود ندارد. واشنگتن می‌خواهد جنگنده‌ها را بفروشد و اسرائیل چیزی ندارد که با آن آمریکا را ملزم به ممانعت از این مساله کند. اطمینان دارم که آمریکا برتری نظامی اسرائیل را حفظ خواهد کرد.

وی درباره ادعای امارات درخصوص حذف طرح الحاق از دستور کار گفت: چنین چیزی وجود ندارد. 

همچنین در اسناد توافق‌های امارات و بحرین با رژیم صهیونیستی که کاخ سفید آن را منتشر کرده، ذکر نشده که اسرائیل ملزم به توقف الحاق اراضی فلسطینی یا حتی به تأخیر انداختن آن است.

در این سندها صحبتی درباره پرونده الحاق کرانه باختری نیست.

تعدادی از کاربران آمریکایی در توییتر اعلام کردند این توافق‌ها مساله فلسطین را کاملا به صورت واضح نادیده گرفته و از اصطلاحات کلی و مبهم مثل "حل فراگیر و واقعی" استفاده کرده است.

تمام اسنادی که به "توافق‌های ابراهیم" معروف است، از هرگونه اشاره به طرح صلح عربی یا قطعنامه‌های شورای امنیت خالی است و هیچ گونه اشاره‌ای به مرزهای ۱۹۶۷ و پایتختی قدس شرقی و آوارگان نشده است. حتی اصطلاح راهکار تشکیل دو کشور و طرح الحاق کرانه باختری در این دو توافق نیامده است.

در مقدمه معاهده صلح امارات و رژیم صهیونیستی دو طرف متعهد به ادامه تلاش برای رسیدن به راهکار عادلانه و فراگیر و واقعی و دائم نزاع اسرائیل و فلسطین شده‌اند که کاملا مبهم و کلی است. طبق این سند تنها اشاره شده که رژیم صهیونیستی و امارات به تحقق راه‌حل بحران اسرائیل و فلسطین پایبند هستند؛ راه‌حلی که نیازها و خواسته‌های مشروع دو دولت را برآورده کرده و صلح فراگیر و ثبات و شکوفایی در خاورمیانه را رقم بزند.

در "بیانیه صلح و همکاری و روابط دیپلماتیک و دوستانه سازنده میان اسرائیل و بحرین" نیز از واژه‌های مشابهی استفاده شده است.

در این بیانیه آمده است: دو طرف پایبندی مشترکشان به تقویت صلح و امنیت در خاورمیانه را اعلام می‌کنند و به تلاش‌ها برای حل عادلانه و فراگیر و دائم نزاع اسرائیل و فلسطین ادامه می‌دهند.

در واقع بندهای اصلی توافق صلح میان امارات و اسرائیل شامل تحقق صلح و روابط دیپلماتیک و عادی‌سازی کامل میان دو طرف، به رسمیت شناختن حاکمیت دو طرف و حل و فصل نزاع‌ها به روش مسالمت‌آمیز، افتتاح سفارتخانه‌ها و تبادل سفرا، پایبندی دو طرف به ممانعت از هرگونه اقدام خصمانه‌ای علیه طرف مقابل و امضای توافق همکاری در زمینه‌های مختلف از جمله تجارت، سرمایه‌گذاری، هواپیمایی و گردشگری هستند.

نظر مقامات اسرائیل نیز درباره توافقنامه‌های سازش بین تل‌آویو، منامه و ابوظبی جالب توجه است. آویگدور لیبرمن، وزیر جنگ اسبق رژیم صهیونیستی و رئیس حزب اسرائیل خانه ما گفت: توافق عادی‌سازی دستاوردی برای اسرائیل است و راه را باز می‌کند.

وی در عین حال از نتانیاهو که به واشنگتن رفت و اشکنازی را به جای خود نفرستاد و اسرائیل را با بحران کرونا رها کرد، انتقاد کرد.

لیبرمن گفت: نتانیاهو از همان ابتدا از موضوع الحاق برای تبلیغات انتخاباتی بدون نیت واقعی برای اجرای آن استفاده کرد. اظهارات امارات درباره اینکه طرح الحاق از دستور کار خارج شده و همچنین موضوع فروش جنگنده‌ها به امارات دلیلی بر صحت این گفته است.

وی درباره شلیک موشک‌ها از غزه به اسدود گفت: نتانیاهو هرگونه طرح واقعی درباره غزه را از بین می‌برد و به دنبال آرامش در تمام جبهه‌ها به هر بهایی است. اسرائیل باید تصمیم بگیرد که چه کاری می‌خواهد با نوار غزه کند. سه عملیات نظامی بی‌فایده انجام دادیم و امروز باید غزه را به سنگاپور خاورمیانه تبدیل کنیم و این ممکن است.

از سوی دیگر بنی گانتس، وزیر جنگ رژیم صهیونیستی گفت: منفعت اسرائیل در تقویت ثبات و ازسرگیری مذاکرات با محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین است. 

وی درباره نوار غزه گفت: به رغم رخدادهای اخیر از جمله امضای توافق‌های صلح در ازای لغو الحاق وحدت فلسطینی‌ها بعید است. باید از آرامش در غزه و کمک قطر برای ممانعت از وخامت اوضاع استفاده کرد. ما به ازسرگیری تلاش‌ها برای توافق آتش‌بس در نوار غزه از جمله برای پروژه‌های غیرنظامی استفاده کنیم تا دو ماه دیگر و پس از تمام شدن پول‌های قطر در مقابل درگیری‌های مجدد قرار نگیریم.

از سوی دیگر یوسی بیلین، وزیر خارجه اسبق رژیم صهیونیستی و یکی از مهندسان توافق اسلو گفت: فرصتی در عادی‌سازی روابط برای تحقق کشور فلسطین وجود دارد. 

وی درباره عدم ذکر راهکار تشکیل دو کشور در توافق‌های امضا شده با امارات و بحرین گفت: باید بحران را با فلسطینی‌ها با کمک کشورهای عربی که با آن‌ها ارتباط داریم حل کرد. وجود چهار کشور عربی که توافق صلح با آن‌ها داریم فرصت خوبی برای ایجاد لابی عربی و بستن شکاف‌ها میان اسرائیل و فلسطینی‌ها است. فکر نمی‌کنم رهبران عربی در کشورهایی که با آن‌ها صلح کرده‌ایم به مسئله فلسطین بی توجه باشند. من به طرف فلسطینی توصیه می‌کنم به جای دشنام و فراخواندن سفرایش با واقعیت جدید به تعامل بپردازد و از آن بهره‌برداری کند. فرصتی برای ایجاد اتحاد کنفدرالی بین اسرائیل و یک کشور فلسطینی وجود دارد. بسیاری از کشورهایی که به عادی‌سازی روابط پرداخته‌اند احتمالا در حل و فصل نزاع شرکت می‌کنند.

در این رابطه روزنامه هاآرتص در سرمقاله خود نوشت: در سایه نبود نزاع منطقه‌ای یا درگیری خشونت‌آمیز بین امارات و بحرین با اسرائیل، این دو کشور نیاز شدیدی به پیوستن به دایره عادی‌سازی روابط نداشتند و می‌توانستند به موضع کلی اعراب پایبند باشند که تاکید دارد تا زمان پایان نزاع اسرائیل و فلسطین مجالی برای عادی‌سازی روابط نیست.

این روزنامه نوشت: این توافق‌ها برای سالیان طولانی به نفع اسرائیل و این دو کشور است حتی برای بعد از نتانیاهو و ترامپ. اما اشتباه بزرگی است که در این زمان شکست فلسطینی‌ها را جشن گرفت. کشورهای عربی از جمله همین کشورهایی که توافق صلح با اسرائیل دارند از راهکار تشکیل دو کشور دست نکشیده‌اند و در هر مناسبتی بر آن تاکید می‌کنند. هرگونه تلاشی از جانب نتانیاهو برای اعلام توافق‌های جدید فریب است. همان گونه که توافق با اردن و مصر فلسطینی‌ها را ناامید نکرد و مانع درگیری آن‌ها با اسرائیل نشد توافق با امارات و بحرین نیز همین‌گونه است. بعد از جشن در واشنگتن نتانیاهو باید طرح عملی برای حل نزاع با فلسطینی‌ها ارائه کند.

موشه یعالون، وزیر جنگ پیشین رژیم صهیونیستی نیز معتقد است که دیگر نزاعی بین اعراب و اسرائیل وجود ندارد بلکه نزاع با فلسطینی‌هاست و باید حل شود.

وی گفت: این دستاورد خوبی است اما من نگران بهای مرتبط با الحاق و جنگنده‌های پیشرفته هستم. نتانیاهو تمام حقیقت را در این باره نمی‌گوید.

انتهای پیام

منبع: ایسنا

کلیدواژه: عادی سازی روابط اسرائیل امارات عادی سازی روابط بحرین و اسرائیل الحاق کرانه باختری الحاق کرانه باختری اسرائیل و فلسطین عادی سازی روابط رژیم صهیونیستی امارات و بحرین توافقنامه ها کشور فلسطین طرح الحاق فلسطینی ها توافق صلح جنگنده ها توافق ها دو کشور دو طرف

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت www.isna.ir دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «ایسنا» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه در مورد انتشار این خبر انتقاد یا پیشنهادی دارید لطفاٌ کد ۲۹۳۱۹۴۴۶ را به همراه موضوع به آدرس ایمیل [KHABARBAN] ارسال فرمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

نامه سرگشاده زیباکلام به خاتمی

برخی سرداران سپاه می‌خواهند برای انتخابات ریاست‌جمهوری ۱۴۰۰ نامزد شوند

پیشنهاد کناره‌گیری روحانی

روحانی: راهپیمایی اربعین نداریم/ برخورد با افراد بدون ماسک/ احتمال تعطیلی برخی استان‌ها

پاسخ قطری‌ها به منتقدان جام جهانی با عکس نیمکت پرسپولیس

خبر بعدی:

گفت‌وگوی وزرای خارجه آمریکا و عربستان درباره توافق سازش/ ورود تانکر حامل سوخت ایران به آب‌های ونزوئلا/ برگزاری نشست اضطراری شورای امنیت درباره تنش‌های آذربایجان و ارمنستان

به گزارش ایلنا، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا شامگاه دوشنبه گفت که گزارش‌های فرار مالیاتی رئیس‌جمهوری این کشور و بدهی‌های او مسئله‌ای است مربوط به امنیت ملی.

- رئیس‌جمهوری آمریکا شامگاه دوشنبه گفت که «میلیون‌ها دلار مالیات» پرداخت کرده است.

- مرکز آشتی طرف‌های متخاصم اعلام کرد که تروریست‌ها در سوریه در حال تلاش برای آماده‌سازی تحریکات با استفاده از مواد سمی هستند.

- شورای امنیت سازمان ملل متحد فردا -سه‌شنبه- برای بررسی درگیری‌های نظامی آذربایجان و ارمنستان نشست اضطراری برگزار می‌کند.

- اولین نفت‌کش از گروه سه تانکر حامل سوخت ایران برای ونزوئلا وارد آب‌های این کشور شد.

- رئیس‌جمهوری ترکیه و امیر قطر طی تماسی تلفنی درباره روابط استراتژیک دو کشور گفت‌وگو کردند.

- دادستانی ترکیه در رابطه با قتل منتقد و روزنامه‌نگار سعودی در استانبول، برای شش شهروند سعودی دیگر کیفرخواست صادر کرد و آنها را تحت پیگرد قرار داد.

- دبیر کمیته اجرایی سازمان آزادی‌بخش فلسطین با انتقاد از مواضع دبیرکل اتحادیه عرب در خصوص مسأله فلسطین، خواستار استعفای فوری وی شد.

- نیروهای حشدالشعبی موفق به دفع حمله داعش به استان صلاح‌الدین شدند.

- وزیر خارجه آمریکا از گفت‌وگوی تلفنی با همتای سعودی خود درباره توافق سازش خبر داد.

- سخنگوی دبیرکل سازمان ملل متحد از گفت‌وگوی وی با رئیس‌جمهوری آذربایجان و نخست‌وزیر ارمنستان خبر داد.

- سخنگوی دبیرکل سازمان ملل متحد از گفت‌وگوی وی با رئیس‌جمهوری آذربایجان و نخست‌وزیر ارمنستان خبر داد.

- مادورو در توییتی از تحریم‌های علیه ایران و ونزوئلا انتقاد کرد.

 

دیگر خبرها

 • واکنش عالم برجسته بحرینی به سازش با اسرائیل
 • ادعای امارات درباره سازش با تل آویو
 • توجیه وزیر خارجه امارات درباره سازش با اسرائیل در سخنرانی مجمع عمومی
 • ادعای امارات درباره سازش با تل‌آویو و اتهام زنی به ترکیه در لیبی
 • شمخانی: از گمنامان مؤثر جنگ هیچ اسمی نیست
 • معارض بحرینی: توافقات عادی‌سازی چهره واقعی مدافعان ملت فلسطین و خائنان به آنها را افشا کرد
 • دبیرکل اتحادیه عرب: عادی‌سازی روابط میان امارات و اسرائیل به نفع فلسطین است!
 • درباره فروپاشی توافق ریاض و بازگشت به نقطه صفر هشدار می دهیم
 • تحلیلگر صهیونیست: با وجود دستاوردهای بزرگ عادی‌سازی اما خطر فروپاشی در کمین اسرائیل است
 • تضمین آمریکا در توافق هسته ای با ایران را فراموش کردید؟/ می خواهند ابوظبی را به اسپارتای اعراب مقابل ایران و ترکیه تبدیل کنند
 • توهم اماراتی و ادامه پروژه الحاق کرانه باختری
 • ارزش اسمی و ارزش دفتری
 • برنامه آنلاین برای شستشوی مغزی در عادی‌سازی رابطه با اسرائیل
 • گفت‌وگوی پامپئو با همتای سعودی
 • هدف رژیم صهیونیستی از توافق با امارات ایجاد توازن قدرت در منطقه است
 • رایزنی پمپئو با همتای سعودی درباره توافق‌های سازش
 • مقام فلسطینی: دبیرکل اتحادیه عرب استعفا کند
 • عریقات: ابوالغیط باید فورا استعفا بدهد
 • تاکید مقامات فلسطینی بر استعفای دبیر کل اتحادیه عرب