گروه استان‌ها - در حال حاضر چهار شهرستان‌های اردبیل نقاب قرمز کرونایی را بر چهره زده و طبق گفته مسئولین استان رعایت پروتکل‌های بهداشتی برای ثابت نگهداشتن این روند باید مورد توجه واقع شود. - اخبار استانها -

به گزارش خبرگزاری تسنیم از اردبیل،  درحالی رفته رفته به فصل پاییز و دوره همه‌گیری آنفلوآنزا نزدیک می‌شویم که از چند ماه قبل مسئولان دائم نسبت به گسترش همه‌گیری کرونا در فصل سرما هشدار داده بودند، با این حال پیش‌بینی روند این بیماری در زمستان پیچیده و نامعلوم است؛ هم دلایلی هست برای نگرانی هم دلایلی برای اطمینان خاطر.

در این زمینه اگرچه همواره تاکید بر رعایت اصول بهداشتی و پروتکل‌های مربوطه از سوی مردم است اما نباید فراموش کنیم که سطح آمادگی مسئولان برای مدیریت شرایط نیز می‌تواند تعیین کننده باشد و اصولا باید برنامه‌ریزی هدفمندی از سوی مدیریت بحران کشور صورت پذیرد.

این در حالی است که علی‌رغم این که خانواده‌ها خود از وضعیت موجود اضطراب و نگرانی دارند، اما متأسفانه در بیشتر موارد این خودشان هستند که رعایت ملزومات بهداشتی را پشت گوش می‌اندازند و این مسئله در حال حاضر شرایط را نگران‌کننده‌تر کرده و باید در این زمینه تدابیر ویژه‌ای اتخاذ شود.

پاسخ به این سئوال که آیا شیوع کرونا در زمستان بیشتر می‌شود هنوز مشخص نیست ولی پاسخ علمی به سمت جواب مثبت متمایل است که تا حد زیادی بر اساس دانش ما درباره ویروس‌های دیگر است چرا که چهار نوع ویروس کرونای دیگر هم وجود دارند که باعث علائم سرماخوردگی می‌شوند و همه آنها در زمستان آسان‌تر سرایت می‌کنند.

طبق تحقیقات به عمل آمده توسط پرفسور وندی بارکلی از کالج امپریال لندن نگرانی مردم معقول و منطقی است و این که احتمال این که شرایط بدی پیش روی ما باشد وجود دارد اما به هر حال نادانسته‌های ما هم‌اکنون بیشتر از دانسته‌ها است و در حالی که رعایت فاصله اجتماعی می‌تواند میزان آنفلونزا را کاهش دهد اما اکتفا به این مسئله به تنهایی کافی نیست.

مسئله نگران‌کننده این است که شیوع آنفلوآنزا و موج دوم کرونا با هم اتفاق بیفتند، اما الان هیچ چیز عادی نیست و مشخص نیست قواعد عادی تا چه حد صدق می‌کنند، تغییر عمیق در روال جامعه و رفتار ما برای جلوگیری از انتقال ویروس کرونا، مانند بیشتر شستن دست، پوشاندن صورت، رعایت فاصله اجتماعی و دورکاری، بر انتقال ویروس‌های دیگر هم تاثیر گذاشته است.

طبق نظرات دکتر پابلو مورسیا از مرکز تحقیقات ویروس‌شناسی دانشگاه گلاسکو آنفلوآنزا به ندرت در آمیزه‌های عفونی دیده می‌شود و موارد اندکی ثبت شده که فرد هم‌زمان به هر دو آلوده و مبتلا شده باشد و نتیجه آن هم بسیار وخیم‌تر ازابتلا به فقط یکی از این عفونت‌ها بوده است اما نگرانی برای حال و آینده وجود دارد.

به هر حال شروع فصل پاییز و زمستان به نگرانی مردم دامن زده و شرایط بدی را برای خانواده‌ها به وجود آورده است، این نگرانی‌ها در حالی بیشتر و بیشتر می‌شود که شمار روزانه مبتلایان به ویروس کرونا در ایران بنابر آمار رسمی اعلامی وزارت بهداشت، بار دیگر به مرز سه هزار نفر رسیده و آماری که آژیر خطر شروع موج سوم کرونا در برخی نقاط کشور را به صدا در آورده و مقامات وزارت بهداشت، افزایش میزان مراجعه‌ها به بیمارستان‌ها را گویای «افزایش شیوع کرونا و رسیدن به موج سوم بیماری» و «بازگشت به وضعیت اسفندماه 98» می‌دانند و این سئوال وجود دارد که آیا این زمستان سیاه‌ترین زمستان تاریخ خواهد بود یا می‌توان قبل از شروع فصل سرد سال چاره‌ای اندیشید؟

بدون همکاری مردم نتیجه‌ای نمی‌گیریم

در این باره مریم حضرتی، معاون پرستاری وزیر بهداشت ظهر امروز در جمع خبرنگاران در اردبیل از احتمال شیوع همزمان کرونا و آنفلونزا خبر داد و اظهار داشت: نیاز است تمام کادر درمانی در این زمینه آمادگی‌های لازم را داشته باشند و برای کنترل و مهار ویروس اقدامات لازم را انجام دهند.

وی بیان کرد: انتظار از مردم این است که همکاری‌های لازم را برای مهار ویروس انجام دهند و از ماسک استفاده کنند چرا که تلاش کادر درمانی و مسئولین به تنهایی کافی نیست و نیاز است در این زمینه مردم و مسئولین در کنار هم به وظایف خود عمل کنند.

معاون پرستاری وزارت بهداشت با اشاره به این که شرایط سختی در پیش رو است گفت: انتظار می‌رود در این زمینه مسئولان و کارکنان مراکز درمانی آمادگی‌های لازم را برای مهار و کنترل شرایط داشته باشند و با اهتمام جدی در این زمینه اقدامات اساسی انجام دهند.

شیب صعودی همه‌گیری

شهرام حبیب‌زاده سرپرست دانشگاه علوم پزشکی اردبیل نیز در این‌باره این چنین اظهار داشت: ابتلا به ویروس کرونا در استان اردبیل با شیب ملایم ادامه دارد و در صورت رعایت پروتکل‌های بهداشتی کاهش ابتلا به این ویروس در انتظار ما است.

وی با اشاره به این که بیشترین ابتلا به این بیماری در 24 ساعت گذشته در شهرستان مشگین‌شهر اتفاق افتاده است بیان کرد: انتظار می‌رود هم‌استانی‌ها در محل پرتردد حضور نداشته باشند و با شست‌وشوی مکرر دست‌ها و فاصله‌گذاری اجتماعی زمینه کاهش شیوع این ویروس را محقق کنند.

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی استان اردبیل ادامه داد: در راستای کنترل وضعیت موجود نیازمند نظارت‌ها و بازرسی‌های مستمر در این زمینه هستیم که امیدواریم بتوانیم با برنامه‌ریزی‌های اساسی در این زمینه به تمامی اهداف خود جامه عمل بپوشانیم.

حبیب‌زاده بیان کرد: اولویت اساسی وزارت بهداشت در وهله نخست تحقق شعار در خانه بمانیم بود که با توجه به نیاز حیاتی به ادامه فعالیت و کسب و کارها این مسئله امکان‌پذیر نشد اما نیاز است در راستای مقابله با این ویروس اهمیت به رعایت ضوابط ستاد مقابله با کرونا اولویت اساسی باشد و سهل‌انگاری در این زمینه انجام نیابد.

وی افزود: استفاده از ماسک و نیز مواد ضدعفونی کننده برایاستفاده مکرر اولویت اساسی است و در این زمینه انتظار می‌رود رفت و آمدها و دورهمی‌ها کاهش یابد و از حضور در سطح شهر جز موارد ضروری امتناع شود.

حبیب‌زاده گفت: با توجه به این که به فصل سرد سال نزدیک می‌شویم نیاز است در این زمینه همکاری‌های لازم توسط مردم مبنای کار قرار گیرد چرا که آینده نامشخصی در پیش روی ما است و بیشتر بستگی به خودمان دارد تا چگونه در برابر این ویروس و ویروس‌های دیگر سرماخوردگی مقابله کنیم.

ابراز نگرانی نمکی از افزایش همه‌گیری ویروس کرونا در برخی نقاط کشور1065 میلیارد تومان مطالبات موسسات درمانی از ابتدای شیوع کرونا پرداخت شده استمیانگین بستری‌های بیماران کرونایی در قم سیر صعودی داردروایت پزشک آلمانی از بدتر شدن اوضاع یمن بعد از شیوع کرونا

و اما کلام آخر این که در شرایطی که جان مردم بیشتر از هر مسئله دیگری برای مردم مهم و حیاتی است کوچک‌ترین سهل‌انگاری می‌تواند اوضاع را از شرایط فعلی نیز بدتر کند نیاز است مسئولان و مردم در کنار همدیگر برای مهار و پیشگیری از اپیدمی سوم کرونا نهایت تلاش خود را به‌کارگیرند و سئوال اینجاست که آیا مسئولان و کادر درمان آمادگی کامل برای مقابله با این ویروس در فصول سرد سال را دارند؟

گزارش از زهرا رضازاده

انتهای پیام/132/ی

 

منبع: تسنیم

کلیدواژه: وزارت بهداشت ویروس کرونا شیوع کرونا همه گیری

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت www.tasnimnews.com دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «تسنیم» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه در مورد انتشار این خبر انتقاد یا پیشنهادی دارید لطفاٌ کد ۲۹۳۲۵۳۲۱ را به همراه موضوع به آدرس ایمیل [KHABARBAN] ارسال فرمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

برخی سرداران سپاه می‌خواهند برای انتخابات ریاست‌جمهوری ۱۴۰۰ نامزد شوند

پیشنهاد کناره‌گیری روحانی

روحانی: راهپیمایی اربعین نداریم/ برخورد با افراد بدون ماسک/ احتمال تعطیلی برخی استان‌ها

وام، خودرو، واکسن و ... برای نمایندگان؛ مردم، هیچ!/ چرا قالیباف در قبال رانت‌های مجلس انقلابی سکوت کرده؟

۳ کاندیدای زن اصلاح طلب و اصولگرا در انتخابات ۱۴۰۰ از نگاه فائزه هاشمی

خبر بعدی:

زنگ روز ایمنی و آتش‌نشانی در گز برخوار به صدا درآمد

ایسنا/اصفهان مدیر کل مدیریت بحران استان اصفهان گفت: هماهنگی میان امکانات، تجهیزات و نیروهای انسانی، مشمول گذر زمان نشدن انگیزه عوامل آتش‌نشانی و برنامه ‌ریزی مدون و منسجم در ارائه خدمات سه شاه کلید اصلی در ایمنی و امداد رسانی است.

منصور شیشه فروش امروز (دوشنبه-۷ مهر ماه) در بازدید از مرکز آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهر گز برخوار با اشاره به هفتم مهر روز گرامیداشت فعالان و عوامل آتش نشانی و ایمنی، اظهار کرد: نامگذاری این روز در تقویم سالانه به منطور شفاف‌سازی و اطلاع رسانی عمومی به مردم از خدمات و فعالیت آتش ‌نشانان و شهرداری و تبیین برنامه‌های سال آینده بوده‌ است.

وی، با بیان اینکه امسال زنگ روز ایمنی و آتش‌نشانی استان اصفهان در شهر گز برخوار نواخته شد، افزود: سه کلید اساسی در زمینه خدمات رسانی و ایمنی در حوادث و بحران‌ها باید در اولویت قرار گیرند که در ابتدا توجه به اثرگذاری عوامل آتش‌نشانی و امدادی بر حوادث و مدیریت بحران قبل از وقوع حادثه است و این میسر نیست مگر با تجهیز امکانات، تقویت نیروی انسانی و آماده‌سازی است‌.

شیشه فروش، با اشاره به چابکی و توانمندی نیروی‌های آتش‌نشانی شهر گزبرخوار، ادامه داد: هماهنگی میان تجهیزات و دانش بهره برداری و استفاده از آنان در کاهش میزان خسارت و تلفات در حوادث موثر است.

مدیر کل مدیریت بحران استان اصفهان، با تاکید بر مدیریت زمان و اهمیت آن در مواجهه با بحران‌ها و حوادث افزود: دومین کلید اصلی در مدیریت بحران و حوادث انسجام و ثبات امداد رسانی و ارائه خدمات در گذر زمان است و نباید انگیزه‌های اولیه در بروز حوادث منعی نظیر؛ سیل، زلزله و ... با گذر زمان دچار خلل شود.

وی برنامه ریزی را سومین کلید اصلی در مدیریت بحران دانست و تصریح کرد: تهیه تجهیرات و امکانات مناسب بخشی از روند مدیریت بحران است که برگزاری دوره‌های آموزشی و ارزیابی دائمی، بازآموزی و برنامه‌ریزی و هماهنگی میان عوامل انسانی و تجهیزات کامل کننده آن است.

شیشه فروش با اشاره به امدادرسانی جاده‌ای پایگاه آتش‌نشانی گزبرخوار، تصریح کرد: با توجه به ارائه خدمات جاده‌ای و درون شهری پایگاه گزبرخوار و میزان جمعیت ۲۵ هزار نفری این شهر بر اساس آمار آخرین سرشماری تکمیل ساختمان آتش‌نشانی و تجهیز آن نیازمند توجه دولتی و استانی بوده و در کارگروه‌های مربوطه تامین منابع و اعتبارات لازم با جدیت پیگیری خواهد شد.

انتهای پیام

دیگر خبرها

 • تنها ۶ شهری در ایران که حلزون در گوش می‌کارند
 • استارتی برای معیشت گوش شکسته‌ها/ کرونا لیگ کشتی را غافلگیر نکند!
 • بازیکن استقلال قلیان به دوحه برده بود؟
 • منچسترسیتی به ناپولی:دیگر این بازیکن را نمی‌خواهیم
 • رسانه‌ها در تاکستان صدای مردم را به گوش مسؤولین برسانند
 • بازار مسکن آمریکا بزرگترین بستر پولشویی کارتل‌ها و خلافکاران جهان
 • تکرار تجارب مدیران تبلیغاتی به چه قیمتی؟/ تغییر، بیخ گوش مدیرعامل استقلال
 • اردوغان: گروه مینسک پس از ۳۰ سال تنها توصیه می‌کند/ علی اف دیگر به حرفهای شما گوش نمی‌دهد
 • سرمایه‌گذاری در مداخلات مراقبتی به نفع افراد کم‌شنوا است
 • چرا رهنمودهای مقام معظم رهبری برای تحقق اقتصاد مقاومتی به گوش مسئولان نمی‌رود؟
 • ایلام| خطر انحلال بیخ گوش شورای شهر ایوان/ فرماندار پاسخگوی مطالبات مردمی در شهرداری شد
 • اجازه ندهید کم شنوایی محدودتان کند
 • اکران ویژه یک فیلم با حضور مسئولان قضایی و امور خارجه
 • انواع مهارت های ارتباطی
 • اکران ویژه «خط باریک قرمز» با حضور مسئولان قضایی و امور خارجه
 • چرا گوش شنوای همسرم باشم ؟!
 • بستری شدن ۳۴ مبتلای جدید به کرونا در استان اردبیل/ ۴ شهرستان در وضعیت قرمز و هشدار
 • محرم تبریک برد پرسپولیس را پشت گوش نینداخت؛/اولین مصاحبه مفصل نویدکیا پس از 4 سال سکوت!
 • خطر تکرار حادثه پلاسکو بیخ گوش قلب تجاری بیرجند