صراط: گفت‌وگو با امین تارخ همیشه خواندنی است؛ که در عین توجه به تئاتر و سینما، به مخاطبان تلویزیون هم احترام گذاشته است.


بخش‌هایی از این گپ و گفت همشهری را در ادامه بخوانید.

از آنجا که شما یکی از قدیمی‌ترین آموزشگاه‌های معتبر بازیگری را دارید به عقیده شما چقدر اهمیت و ضرورت دارد که یک بازیگر به طور اصولی و کلاسیک مراحل بازیگری را طی کرده و وارد کار شود؟

بازیگری ترکیبی از علم و هنر است.

اصولا وقتی که یک هنر مثل نقاشی یا موسیقی را باید به شکل کلاسیک و آکادمیک آموخت، پس به همین ترتیب هنر بازیگری را هم باید اصولی آموخت. نه فقط به این دلیل که همه جای دنیا تعداد زیادی دانشکده و کالج‌های مختلف هست که تدریس بازیگری کرده و آموزش بازیگری را به‌صورت عملی و علمی کار می‌کنند بلکه به این جهت که هنر به هر حال آموختنی است و هنر باید به شکل تجربی و آکادمیک یادگیری شود. بیشتر به این جهت که تلفیق علم و هنر است؛ یعنی بازیگری با روانشناسی و جامعه‌شناسی مرتبط است. از طرفی برای یک بازیگر تمرکز، تخیل، خلاقیت، صدا، بیان و پارامترهای دیگر لازم هست که باید فهمیده شده و مورد آموزش قرار بگیرد.

با این اوصاف هر کسی که علاقه داشته باشد و سراغ کلاس‌های بازیگری بیاید کفایت می‌کند؟ به‌عبارتی همه‌چیز آموختنی است یا نه باید استعداد هم داشته باشد؟

البته آموزش بشرطها و شروطها می‌تواند نتیجه دهد. شرط اول استعداد است؛ یعنی چنانچه ‌کسی صاحب استعداد که یک نعمت خدادادی هست نباشد به هیچ‌وجه بازیگر نمی‌شود. البته ممکن است کسی که کم‌استعداد و یا بی‌استعداد هست در طول چند دهه بالاخره با پیگیری و تلاش خیلی طولانی به یک معیاری از بازیگری دست پیدا کند اما تجربه ثابت کرده که آموزش راه را کوتاه‌تر می‌کند. اگر آموزش شرط یادگیری و پیشرفت نبود، ما صاحب این همه کالج و دانشکده و دانشگاه معتبر در سراسر اروپا و آمریکا و همه کشورهای دنیا و حتی کشور خودمان نبودیم. از این جهت هنر باید به شکل آکادمیک و کلاسیک آموخته شود.

البته بازیگرانی هستند که به شکل تجربی وارد تئاتر شدند و صاحب هوش سرشار و استعداد و کاریزمای فوق‌العاده‌تری بودند و در طول چند دهه کار و فعالیت مستمر و بازی در تئاتر ازجمله بازیگران خوبی شدند. اما خاطرتان باشد که به‌عنوان نمونه عرض می‌کنم که زنده‌یاد آقای عزت‌الله انتظامی زمانی که جایزه بهترین بازیگر را به‌خاطر بازی در فیل «گاو» از فستیوال شیکاگو گرفت، تحصیلات آکادمیک نداشت و بعد از آن به شکل آکادمیک و کلاسیک بازیگری را فراگرفت. او در کنکور دانشکده هنرهای زیبا ثبت‌نام کرد و پذیرفته شد و ۴ سال آموزش دید.

چقدر فیزیک و ظاهر بازیگر در زمینه موفقیت و درخشش او مؤثر است؟ به‌عبارتی چهره زیبا می‌تواند به‌تنهایی به پیشرفت بازیگر در این حرفه کمک کند؟

اگر منظورتان این است که زیبایی و خوش‌تیپی ملاک برای بازیگرشدن هست باید بگویم واقعا نه و تأثیر چندان زیادی ندارد. بسیاری هستند چه دختر و چه پسر صاحب چهره‌های خوبی هستند اما به هر حال بعد از یک دوره آموزش حتی طولانی به این نتیجه خواهند رسید که بازیگرشدن نه فقط به خوشگلی، زیبایی و خوش‌تیپی نیست بلکه امکانات دیگری هم به شکل بالقوه باید وجود داشته باشد تا موفق شوند و بازیگری را به‌صورت حرفه‌ای دنبال کنند. ممکن است کسی پارامترهایی مثل استعداد، تخیل، خلاقیت، صدا و بیان خوب و استفاده درست از بدن برای بازی در نقش‌های مختلف را داشته باشد، در کنارش زیبایی هم داشته باشد، طبیعتا بخت و شانس بیشتری برای بازیگر حرفه‌ای‌شدن دارد. اما اینکه بگویم صرف زیبایی ملاک است، هرگز در سینمای ایران و جهان اینگونه نبوده است و مثال‌های زیادی می‌توان در این زمینه زد. از نام‌بردن بازیگران وطنی صرف‌نظر کرده و به نمونه‌های غیروطنی اشاره می‌کنم. مثلا داستین هافمن، بازیگری با چهره معمولی است ولی یک استعداد خارق‌العاده به اضافه یک کاریزمای فوق‌العاده دارد که آنها به موفقیت او در بازیگری کمک می‌کند. به این ترتیب پرواضح است که زیبایی و زشتی یا خوش‌تیپی و بدتیپی ملاک برای بازیگرشدن یا نشدن نیست.

اتفاقی در چند سال اخیر در سینمای ایران رخ داده است و آن هم شیوه‌های غلط ورود بازیگران جوان به سینماست. مثلا با سرمایه‌گذاری روی فیلم‌ها، خودشان بازیگر فیلم می‌شوند؟

ممکن است واقعا کسانی با تکیه بر پول و یا پارتی بخواهند شخصی را وارد عرصه بازیگری حرفه‌ای کنند اما من تا به حال شاهد این ماجرا نبوده‌ام که این یک نتیجه معقول و ماندگار بدهد؛ یعنی کسی که به کمک پول وارد این حوزه شده باشد، چند فیلم با سرمایه شخصی خودش بازی ‌کند و بعد از اینکه پیشنهادی به او نشد و ثابت شد که آنچنان صاحب استعداد، خلاقیت، کاریزما و دیگر پارامترها نیست حذف ‌شود. ما در کشور خودمان افراد زیادی داشتیم که در طول چند دهه گذشته با همین شیوه‌ای که شما فرمودید وارد عرصه بازیگری شدند ولی بعد از مدت کوتاهی حذف شدند. اما کسانی هستند که با استعداد و کاریزما و تلاش قلبی خودشان در عرصه آموزش و در عرصه تجربه کاری، ماندگاری خودشان را تضمین می‌کنند. نمونه‌هایش کم نیستند؛ عزیزانی چون شهاب حسینی، نوید محمدزاده و رضا عطاران و بسیاری از چهره‌های دیگر که همین روزها شاهد درخشش‌شان هستیم به کمک پول و پارتی وارد دنیای بازیگری نشدند. در حقیقت پول و پارتی بازیگر ماندگار نمی‌سازد.

برویم سر وقت آقازاده و هنرنمایی دیگر شما در این سریال. از این کار جدیدتان بگویید.

درباره سریال آقازاده من لازم نیست چیزی بگویم. به‌نظرم سریالی که ۶۰میلیون دقیقه دیده می‌شود معنی‌اش این است که با تماشاگر ارتباط برقرار کرده و آنها را راضی نگه می‌دارد. این به شکل اتفاقی نیست؛ این در واقع نشانگر این مطلب است که صاحب یک فیلمنامه و تهیه‌کننده بسیار خوب و یک کارگردانی بسیار جذاب است.

به‌نظر من غیر از من همه بازیگرایی که در این سریال بازی می‌کنند همه افراد چهره، فهمیده و صاحب تجربه هستند. اگر که خودم را جدا می‌کنم به این دلیل نیست که فروتنی می‌کنم به این جهت هست که من نباید درباره خودم نظر بدهم. وقتی یک مجموعه نمایش خانگی صاحب یک فیلمنامه خوب، کارگردان و بازیگران و تهیه‌کننده خوب باشد طبیعی است که مورد وثوق مردم قرار می‌گیرد.

البته موضوع سریال هم خیلی به دیده‌شدن این سریال کمک کرده است؛ اینطور نیست؟

موضوع جدید هست اما من سراغ دارم که یک فیلم سینمایی ساخته شد که تقریبا تلاش کرده بود که همین موضوع را دنبال کند اما چنان‌که باید و شاید موفق نشد. زمانی که کارگردانی کاربلد، فیلمنامه‌ای فوق‌العاده جدید و بدعت‌گذار می‌سازد طبیعی است که موفق می‌شود. البته خود سوژه هم جذابیت لازم را برای تماشاگر دارد، به‌عبارتی سوژه، حرف جدید دارد.

منبع: صراط نیوز

کلیدواژه: امین تارخ شهاب حسینی بازیگر سینما و تلویزیون صراط برای بازی

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت www.seratnews.com دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «صراط نیوز» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه در مورد انتشار این خبر انتقاد یا پیشنهادی دارید لطفاٌ کد ۲۹۳۲۶۳۱۶ را به همراه موضوع به آدرس ایمیل [KHABARBAN] ارسال فرمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

برخی سرداران سپاه می‌خواهند برای انتخابات ریاست‌جمهوری ۱۴۰۰ نامزد شوند

پیشنهاد کناره‌گیری روحانی

روحانی: راهپیمایی اربعین نداریم/ برخورد با افراد بدون ماسک/ احتمال تعطیلی برخی استان‌ها

وام، خودرو، واکسن و ... برای نمایندگان؛ مردم، هیچ!/ چرا قالیباف در قبال رانت‌های مجلس انقلابی سکوت کرده؟

۸۷ سرمایه گذار در شهرک‌های صنعتی قزوین جذب شدند

خبر بعدی:

صاحب باشگاهلهراسب بالاخره به آرزویش رسید

ایسنا/خراسان شمالی یکی از آروزهایش این بود که به عنوان اولین تولید کننده و پرورش دهنده اسب ترکمن در کشور شود و توانست با کوچک شمردن و پشت سر گذاشتن بسیاری از مشکلات در عمل به این هدف بزرگ خود برسد.

فرزانه رحیمی توانسته تاکنون در دورافتاده ترین روستای در"یوقان برج" روستایی که خالی از سکنه است تاکنون ۴۷ سر اسب اصیل ترکمن را تربیت و پرورش دهد.

کار آنقدر رونق گرفته که حال از نقاط مختلف ایران برای آموزش تولید و پرورش اسب مسافتی خیلی طولانی را طی می کنند تا به آنجا برسند، هفته گذشته بود که فقط ۲۴ نفر از مشهد به آنجا آمده بودند تا به صورت اصولی با کار آشنا شوند و پس از کسب مهارت ها دوباره به زادگاه خود بازمی گردند و حال آنقدر سرش شلوغ شده که آرزویش میل کردن یک وعده نهار به تنهایی با همسرش است.

آیلین را بسیار دوست می دارد، دلیل اصلی علاقه اش به او فقط کسب مقام در جشنواره های زیبایی نیست بلکه او را از همان بدو تولد بزرگ کرده است و حالا پنج سال سن دارد.

آیلین زمانی که به دنیا آمد به سختی شیر مادرش را می خورد برای همین مجبور شدیم یک اسب مادیون را با ۲۰ راس بز عوض کنیم تا بتوانیم آیلین را با شیر بز سیر کنیم؛ این را فرزانه رحیمی بانوی اسب دار خراسان شمالی می گوید.

خانم رحیمی نام خواهر زاده خودش را که بسیار به او علاقه دارد بر روی اسب دوست داشتنی‌اش گذاشته است، او اکنون ۴۷ سر اسب اصیل ترکمن در یک روستای خالی از سکنه در روستای مرزی یوقان برج در شهرستان راز و جرگلان دارد.

نام باشگاه پرورش اسبش را لهراسب گذاشته است، لهراسبی که پشت آن کوهی از اراده، پشت کار و سخت کوشی خوابیده است.

خانم رحیمی از یک دوره نفس گیر در زندگی اش صحبت می کند، خودم و همسرم دختر عمو، پسر عمو بوده ایم و البته دختر و پسر خان.۲۰ سال پیش تصمیم گرفتیم تا کل دارایی خود را تبدیل به پول نقد کنیم و یک گاوداری صنعتی بسازیم در نتیجه با دارایی های خود در روستای یوقان برج گاوداری را ساختیم و با چک ۴۲۰ راس گوسفند را خریداری کردیم.

بعد از گذشت مدتی روز به روز قیمت گوسفند نزول پیدا می کرد و روزی شخصی آمد و پیشنهاد خرید گوسفندها را با قیمت مناسب و به صورت چکی به همسرم داد و از آنجاییکه پیشنهاد، پیشنهاد خوبی بود آن را قبول کردیم، غافل از اینکه شخص پیشنهاد دهنده کلاه بردار از آب درآمد و در آن زمان بدهی ۴۲۰ میلیون تومان بر روی دست ما گذاشت و رفت.

به صورت کاملا ناخواسته به سوی تولید و پرورش اسب اصیل ترکمن رفتیم، این را خانم رحیمی می گوید چراکه در سال های اول بعد از آن کلاهداری حسابی بدهکار بودیم، یکی دو سر اسب داشتیم که بعد از انجام کشش تعداد آن ها زیاد شدند و در ابتدا معتقد بودم که علوفه ای که به این اسب ها می دهیم فقط حرام کردن علوفه است تا اینکه روزی یکی از عکاس های یکی از خبرگزاری ها برای گرفتن عکس به این محل مراجعه کرد و بعد از منتشر شدن عکس های وی بود که زندگیمان زیر و رو شد.

از آن روز بود که مشتری برای فروش اسب پیدا و تولید و فروش اسب شروع شد و همچنین تعدادی از اسب ها را نیز در جشنواره زیبایی اسب شرکت دهیم که صاحب مقام می شدند در نتیجه از این طریق توانستیم تا سال ۹۶ آن بدهی ها را با زحمت های شبانه روزی در یک روستای دور افتاده خالی از سکنه پرداخت کنیم.

از همان سال ۹۶ تغییر کاربری هایی را در گاوداری صنعتی دادم و آن را تبدیل به مرکزی برای پرورش اسب دادم و اکنون دوست دارم و درصدد هستم تا باشگاه را از طریق زمین های پشتی آن، توسعه دهم و البته در حال حاضر باشگاه لهراسب اولین باشگاه در خراسان شمالی است که توانسته مجوز بهره برداری را دریافت کند.

رحیمی می گوید: از زمانی که شروع به پرورش اسب کردم یک شب خواب راحت نداشتم و روزها مشغول تر و خشک کردن اسب ها بودم تا توانستم تعداد زیادی اسب برای شرکت در مسابقات کورس، جشنواره های زیبایی تولید و به فروش برسانم تا اکنون به این مرحله برسم.

وی از آرزوی خود می گوید و ادامه می دهد: در شهرستان راز و جرگلان چندین خانواده در روستاهای یکه سعود، گز و ... در حال پرورش اسب اصیل ترکمن در اندازه زیاد هستند اما من تنها خانم در این منطقه و کشور هستم که توانسته ام این تعداد از اسب را تولید و پرورش دهم و یکی از آرزوهایم این است که نام من به عنوان اولین زن پرورش دهنده اسب ترکمن در کشور به ثبت برشد که در عمل به این مرحله رسیده ام .

علاوه بر آن طی این مدت موفق شده ام به تعداد زیادی از افراد نیز آموزش های مختلف همچون جیره غذایی اسب، نحوه تیمار کردن و ... مسائلی که در باشگاه ها خیلی به آن ها پرداخته نمی شود و فقط اسب دوانی را آموزش می دهند، به کارآموزان یاد دهم.

کار به جایی رسیده است که تعداد فراگیران آنقدر زیاد شده است که آن ها باید در ابتدا امر رزرو را انجام دهند و در گذشته نیز که خورد و خوراک آن ها نیز با خود ما بود تصمیم گرفته ام که فقط هزینه خورد و خوراک و اسکان که به ۲۰۰ هزار تومان می رسد را آن بگیریم و مابقی آموزش ها رایگان است.

کارآموزانی که به این باشگاه می آیند در کنار من و همسرم صبحانه، نهار و شام می خورند و در همان باشگاه اسکان دارند و حال یکی از آرزوهایم این است که به تنهایی یک وعده از نهار کنار همسرم میل کنم.

اینکه خودم در همیشه در باشگاه کنار اسب ها و کارآموزان هستم، یکی از علل موفقیتم است و از سوی دیگر حتی برای کمک کردن در امور باشگاه از دو خانم که آن ها نیز ترکمن هستند کمک گرفته ام.

وی در ارتباط با درآمدی که اسب ها نیز کسب کرده می گوید: خدارو شکر وضع خوب است و راضی هستم و حالا درآمد باشگاه و خانواده را از فروش اسب های تولید شده درمی آورم به طوریکه پارسال هشت سر اسب را به فروش رساندم و امسال با اوضاع کرونایی نیز توانستم یک کره مادیون پای مادر با قیمت ۲۰ میلیون تومان، یک کره مادیون ۱۳ ماهه را ۴۰ میلیون و یک سر اسب مادیون را با قیمت ۲۷ میلیون تومان به فروش برسانم.

رحیمی می افزاید: یک سری از مشتری هایم افرادی هستند که در این باشگاه آموزش می بینند و بعد از عزیمت به زادگاه خود تصمیم به خریدن اسب می کنند.

انتهای پیام

دیگر خبرها

 • همسرِ «شهاب حسینی» عزادار شد/ عکس
 • شهاب حسینی محبوب‌ترین بازیگر شد
 • درخواست متفاوت از مقام بلندپایه نظامی برای پارتی بازی نزد سردار سلیمانی
 • لیگ فوتبال اوکراین/ شکست المپیک دونتسک در حضور ۷۲ دقیقه‌ای شهاب زاهدی
 • چگونه بازیگر شویم (۱۸۱) /کار‌هایی که مربی بازیگری باید از آن اجتناب کند
 • ورود فعالان دانشجویی رامهرمزی به مسئله تعطیلی معادن جوبجی
 • شهاب حسینی محبوب‌ترین بازیگر نقش شهدا معرفی شد
 • افزایش بیش از ۱۰ درصدی ظرفیت اولیه پذیرش مدارس سمپاد
 • شهاب حسینی محبوب‌ترین بازیگر نقش شهدا شد
 • محمد امین رضایی به ماشین سازی تبریز پیوست / رسمی
 • اجرای تئاتر خیابانی در کرج
 • تئاتر، دفاع مقدس را به خیابان های کرج آورد
 • پارتی در جبهه برای این بود که بیشتر زحمت بکشی تا دینت را به کشورت و ملت ادا کنی / جایی که مَنیت نباشد حساب سود و زیان در آن معنا ندارد
 • شهاب حسینی محبوب ترین بازیگر نقش شهدا معرفی شد
 • ۴۰ دانش آموز استثنایی مراوه‌تپه صاحب مدرسه شدند
 • عکس| شهاب حسینی و همسرش داغدار شدند
 • رشته علوم آزمایشگاهی دامپزشکی باعث شکوفایی استعداد دانشجویان می‌شود
 • سهم‌خواهی غیرقانونی قانون‌گذاران در بهارستان
 • وقتی با دست خالی به باور ۳۷۳ رسیدیم/دفاع مقدس نقطه آغاز خودکفایی در صنعت موشکی