اقتصادآنلاین-علی کریمی؛ شانزدهمین مرحله از حراج‌های هفتگی اوراق بدهی دولتی در 25 شهریور برگزار شد. طبق اعلام بانک مرکزی، در این هفته 8 هزار و 400 میلیارد تومان اوراق بدهی دولتی عرضه شد. از این میزان، 2 هزار و 400 میلیارد تومان مربوط به اوراق فروش نرفته مراحل گذشته و 6 هزار میلیارد تومان، اوراق بدهی تازه منتشر شده بود.

جدول زیر اطلاعات اوراق عرضه‌شده در این مرحله را نشان می‌دهد:

بر اساس اعلام بانک مرکزی، ارزش کل اوراق فروش‌رفته در مرحله شانزدهم برابر با 3 هزار و 76 میلیارد تومان بوده‌است؛ بنابراین در این مرحله 36.61 درصد کل اوراق عرضه‌شده به فروش رسید که نسبت به هفته‌گذشته کاهش یافته‌است. در هفته گذشته 57.3 درصد کل اوراق عرضه‌شده به ارزش 3 هزار و 410 میلیارد تومان به فروش رسید. (گزارش هفته گذشته را در اینجا بخوانید)

پس از آنکه در هفته‌های گذشته مشارکت سرمایه‌گذاران حقیقی و حقوقی یا به بیان دیگر میزان فروش اوراق در بازار سرمایه نسبت به نهادهای مالی (بازار پول) افزایش یافته‌بود، طی دو هفته گذشته میزان خرید اوراق بدهی از طریق بازار سرمایه به شدت افت کرده‌است. در این هفته 94.8 درصد از کل اوراق فروش رفته به ارزش 2 هزار و 915 میلیارد تومان توسط نهادهای مالی (بازار پول) خریداری شد. در نقطه مقابل 160 میلیارد و 860 میلیون تومان از اوراق منتشر شده در بازار سرمایه توسط سرمایه‌گذاران حقیقی و حقوقی خریداری شد که حاکی از مشارکت 5.2 درصدی می‌باشد. در هفته گذشته  25 درصد از اوراق‌ بدهی فروش‌رفته به ارزش 850 میلیارد تومان توسط سرمایه‌گذاران حقیقی و حقوقی خریداری شده‌بود. نمودار زیر میزان اوراق بدهی دولتی عرضه‌شده و فروش‌رفته در شانزدهمین حراج هفتگی اوراق بدهی دولتی را نشان می‌‌دهد:

همانگونه که مشخص است در این مرحله از حراج اوراق بدهی دولتی، نهادهای مالی نسبت به سرمایه‌گذاران حقیقی و حقوقی مشارکت پررنگی‌ داشته‌اند. این هفته 4 بانک  و 3 صندوق سرمایه‌گذاری در حراج اوراق بدهی دولتی شرکت کردند که ارزش سفارشات خرید آن‌ها به 2 هزار و 930 میلیارد تومان رسید. این میزان از ارزش سفارشات برابر با 30 درصد ارزش کل اوراق منتشر شده‌بود. این در حالی است که در حراج هفته گذشته ارزش سفارشات خرید نهادهای مالی 70 درصد ارزش کل اوراق عرضه شده بود. این معیار (ارزش سفارشات خرید به ارزش کل اوراق عرضه شده) را می‌توان معیاری از میزان تمایل بانک‌ها برای خرید اوراق بدهی دانست. نمودار زیر نسبت ارزش سفارشات خرید ثبت شده از سوی نهادهای مالی به ارزش کل اوراق عرضه شده را به تفکیک مراحل حراج‌های هفتگی نشان می‌دهد:

همانگونه که مشخص است نسبت سفارش از سوی نهادهای مالی در هفته گذشته پس از کاهش چندین هفته در مرحله گذشته افرایش یافته‌بود، مجدداً در این مرحله کاهش یافت. ‌

 در این زمینه بخوانید:

ارزش اوراق بدهی فروش‌رفته به ۶۴هزار و ۷۰۵میلیارد تومان رسید ارزش اوراق بدهی فروش‌رفته به ۵۹هزار و ۲۹۵میلیارد تومان رسید

به طور کلی طی شانزده مرحله حراج صورت گرفته، 67 هزار میلیارد تومان اوراق بدهی دولت در قالب 21 اوراق با سررسیدهای مختلف از سوی خزانه‌داری عرضه شده‌است که 65 هزار و 781 میلیارد تومان آن به فروش رسیده‌است. همچنین 2 هزار میلیارد تومان از اوراق بدهی در هفته پانزدهم نیز در مرحله پذیره‌نویسی به فروش رسید. بنابراین تا پاپان این مرحله در مجموع 67 هزار و 781 میلیارد تومان اوراق بدهی دولتی به فروش رسیده‌است. نمودار زیر میزان عرضه اوراق بدهی دولتی و همچنین میزان فروش موافقت‌ شده (برنده) در حراج را به تفکیک مراحل انجام شده نشان می‌دهد:

دو هفته قبل خبری برای اولین‌بار از سوی اقتصاد آنلاین مطرح شد. طرحی از سوی وزارت اقتصاد در حال بررسی است که بر اساس آن برای پوشش کسری بودجه امسال، 150 هزار میلیارد تومان از منابع حاصل از تسعیر خالص دارایی‌های خارجی بانک مرکزی برداشت شود. این رویکرد جبران کسری بودجه در حقیقت همان استقراض از بانک مرکزی و چاپ پول است و تمام تلاش‌های بانک مرکزی برای جلوگیری از پولی کردن کسری بودجه را از میان خواهد برد. به بیان دیگر، در صورت اجرایی شدن این طرح، شروع مجدد موج تورمی در کشور دور از ذهن نیست.

کارشناسان کسری بودجه امسال را 200 تا 250 هزار میلیارد پیش‌بینی می‌کنند. اگر فرض کنیم که کسری بودجه محقق شده امسال220 هزار میلیارد تومان باشد و 75 درصد از کسری بودجه از طریق انتشار اوراق بدهی دولت پوشش داده شود، دولت باید تا پایان سال در حدود 165 هزار میلیارد تومان اوراق بدهی به فروش برساند. تا هفته شانزدهم حراج‌های هفتگی، دولت موفق به فروش 67 هزار و 781 میلیارد تومان از این اوراق شده‌است. به بیان دیگر در حدود 41 درصد از میزان مورد نظر پوشش داده‌شده‌است. اگر فرض کنیم که تا پایان سال 19 مرحله دیگر از حراج‌های هفتگی برگزار شود، به طور میانگین باید در هر مرحله در حدود 5 هزار میلیارد تومان اوراق بفروش برسد. تا پایان مرحله شانزدهم این میزان در حدود 4 هزار و 236 میلیارد تومان بوده‌است. بنابراین به نظر می‌رسد که وزارت اقتصاد به جای آنکه بر روی راه‌حل‌های تورم‌زا که نتیجه‌ای به جز فشار مضاعف بر روی خانوار ندارد پافشاری کند، تمرکز را برای افزایش جذابیت اوراق بدهی قرار دهد. نمودار زیر ارزش اوراق فروش رفته تا مرحله شانزدهم و همچنین ارزش اوراق باقی‌مانده مورد نیاز برای پوشش 75 درصد کسری بودجه امسال را نشان می‌دهد:

با اعلام بانک مرکزی، هفدهمین مرحله از حراج‌های هفتگی اوراق بدهی دولتی، هفته آینده با عرضه 5 هزار و 150 میلیارد تومان در قالب سه نماد ادامه می‌یابد که تمام این اوراق مربوط به اوراق فروش نرفته مراحل گذشته است. جدول زیر مشخصات اوراق بدهی دولتی که در هفته آتی عرضه خواهد شد را نشان می‌دهد:

پربیننده ترین آرامش به بازار ارز برمی‌گردد/ ریزش بورس یکی از دلایل افزایش نرخ دلار پیروزی هفته آینده ملت ایران مقابل آمریکا را پیشاپیش تبریک می‌گویم/ شکست مفتضحانه آمریکا در اجرای مکانیزم ماشه نرخ ارز کنونی دوام نخواهد داشت/ بانک مرکزی اجازه نوسان‌گیری نمی‌دهد طرح رونق تولید و تأمین مسکن مخاطره‌آمیز است/ انتشار نامه پژوهشگران اقتصادی در رابطه با تبعات زیان‌بار طرح ۵ خبر مهم اقتصادی ۱۳۹۹/۶/۲۶

منبع: اقتصاد آنلاین

کلیدواژه: علی کریمی بانک مرکزی بودجه علی کریمی کسری بودجه اوراق بدهی وزارت اقتصاد نهاد مالی قیمت طلا قیمت لوازم خانگی سهام عدالت سرمایه گذاران حقیقی و حقوقی میلیارد تومان اوراق بدهی هزار میلیارد تومان میلیارد تومان رسید ارزش سفارشات خرید اوراق بدهی دولتی اوراق بدهی دولت ارزش کل اوراق نهادهای مالی فروش رسید نشان می دهد بانک مرکزی اوراق فروش کسری بودجه ارزش اوراق نمودار زیر هفته گذشته

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت www.eghtesadonline.com دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «اقتصاد آنلاین» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه در مورد انتشار این خبر انتقاد یا پیشنهادی دارید لطفاٌ کد ۲۹۳۲۶۳۲۹ را به همراه موضوع به آدرس ایمیل [KHABARBAN] ارسال فرمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

برخی سرداران سپاه می‌خواهند برای انتخابات ریاست‌جمهوری ۱۴۰۰ نامزد شوند

پیشنهاد کناره‌گیری روحانی

روحانی: راهپیمایی اربعین نداریم/ برخورد با افراد بدون ماسک/ احتمال تعطیلی برخی استان‌ها

وام، خودرو، واکسن و ... برای نمایندگان؛ مردم، هیچ!/ چرا قالیباف در قبال رانت‌های مجلس انقلابی سکوت کرده؟

الاعرجی با سفیر انگلیس در بغداد دیدار کرد

خبر بعدی:

اطلاعیه مهم شرکت بورس در خصوص اوراق اختیار فروش تبعی

مدیریت ابزارهای نوین مالی شرکت بورس با انتشار اطلاعیه‌ای اعلام کرد: تعداد اوراق اختیار فروش تبعی معتبر در پایان هر روز معاملاتی حداکثر می‌تواند معادل دارایی سهامدار در سهم پایه باشد. - اخبار اقتصادی -

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، مدیریت ابزارهای نوین مالی شرکت بورس اوراق بهادار تهران با انتشار اطلاعیه‌ای اعلام کرد: مطابق با اطلاعیه‌های عرضه اوراق اختیار فروش تبعی و پیام‌های ناظر در نمادهای (هصادر 912) (هغدیر 912) (هفارس 912) (هکاوه 911) (همعاد 911) (هخود 911) (هملت 911) (هشفن 911) (هشیر 911) (هجم 911) (هصند 911) (هبهرن 912) (هرانف 912) (هنفت 912) (هپارس 912) (همپنا 912) (هبرکت 912) (هترول 911) (هاباد 912) (هافق 407) (هکویر 910) و (هصیکو 402)، تعداد اوراق اختیار فروش تبعی معتبر در پایان هر روز معاملاتی حداکثر می‌تواند معادل دارایی سهامدار در سهم پایه باشد؛ بنابراین سرمایه‌گذارانی که اقدام به خرید اوراق تبعی می‌کنند، باید سهم پایه را از قبل تحت مالکیت داشته و یا در همان روز خرید اوراق تبعی، سهم پایه آن را نیز خریداری کنند.

براساس این اطلاعیه، بررسی تساوی تعداد اوراق تبعی و سهم پایه آن در انتهای هر روز معاملاتی تا سررسید اوراق تبعی انجام می شود. در صورت بیشتر بودن تعداد اوراق تبعی از تعداد سهام پایه تحت مالکیت هر فرد، مازاد اوراق مذکور در انتهای روز فاقد اعتبار بوده و عرضه کننده تعهدی در قبال آن نخواهد داشت، همچنین وجه پرداختی بابت خرید اختیار فروش تبعی نیز قابل بازگشت نخواهد بود.

شایان ذکر است اوراق مذکور دارای معاملات ثانویه نبوده و خریدار امکان فروش اوراق خریداری شده را در طول دوره معاملاتی ندارد. سرمایه گذاران جهت انجام معاملات اوراق تبعی لازم است اطلاعیه عرضه، پیام ناظر و دستورالعمل معاملات اوراق اختیار فروش تبعی را مدنظر قرار دهند.

تصویب پذیرش دو کالا در بازار فرعی بورس کالاشاخص بورس 23 هزار واحد کاهش یافت

انتهام پیام/

دیگر خبرها

 • ۶۷۰میلیارد تومان اوراق بدهی دولت در هفته جاری خریداری شد/ برگزاری حراج جدید در ۱۵ مهرماه
 • 380 میلیارد تومان اوراق بدهی فروخته شد
 • اعلام نتیجه حراج اوراق بدهی دولتی (8مهر1399) و برگزاری حراج جدید
 • کوپن الکترونیکی تورم زاست؟
 • اطلاعیه مهم در خصوص اوراق اختیار فروش تبعی
 • اطلاعیه جدید بورس درباره خرید اوراق اختیار فروش تبعی
 • اطلاعیه شرکت بورس در خصوص اوراق اختیار فروش تبعی
 • هدف‌گیری تورم 22 درصدی برای 1400/ تامین مالی 100 هزار میلیاردی دولت از اوراق و فروش سهام
 • اوراق بهادار چیست و چه انواعی دارد
 • جبران کسری بودجه دولت از طریق فروش اوراق و واگذاری سهام
 • دژپسند: بازارگردانی سهام بورسی تا هفته آینده آغاز می‌شود / انتشار ۹۰ هزار میلیارد تومان اوراق در نیمه اول سال
 • جزئیات مشکل تامین نهادهای دامی/ ضرر 2 هزار میلیارد تومانی صنعت مرغ مادر
 • آغاز بازارگردانی سهام بورسی تا هفته آینده/ انتشار ۹۰ هزار میلیارد تومان اوراق در نیمه اول سال
 • ارزش اسمی و ارزش دفتری
 • بازگشت کوپن تورم زاست
 • وزیراقتصاد از واگذاری 33 هزار میلیارد تومان سهام طی سال جاری سخن گفت
 • واگذاری ۳۳ هزار میلیارد تومان سهام در ۶ ماه نخست سال جاری
 • وزیراقتصاد از واگذاری ۳۳ هزار میلیارد تومان سهام در ۶ ماه نخست سال جاری خبر داد
 • کسری بودجه 6 ماهه را از محل واگذاری‌ها و فروش اوراق جبران کردیم