معاون مرکز همکاری های علمی بین المللی وزارت عتف بر ضرورت پیوستن دانشگاه ها به تحقیقات بین المللی در شرایط کرونا تاکید کرد و گفت: تبادل دانشجویان دکتری و تبادل اعضای هیئت علمی از موارد مهمی است که بین دو کشور ایران و مجارستان باید پرداخته شود.

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری آنا؛ در نشست مشورتی پتانسیل همکاری های علمی ایران – مجارستان  سه پنل با عنوان  وضعیت آموزش عالی در شرایط کرونا، فرصت هایی برای همکاری های علمی، تحقیقاتی، نوآوری، توسعه ای و انتقال فناوری و مبادله دانشجو بین ایران و مجارستان و بورسیه های تحصیلی برنامه ریزی شده بود که در هر موضوع سخنرانان به ایراد سخنرانی خود پرداختند.

بالازس وینس نگی رییس کمیته بین المللی کنفرانس روسای دانشگاه های مجارستان و نیز  پترا پرنی دبیر اروپایی و بین المللی کنفرانس روسای دانشگاه های مجارستان مدیریت جلسه را بر عهده داشتند. 

 در پنل اول که با عنوان وضعیت آموزش عالی در شرایط کرونا بود، پروفسور عطاء ا... کوهیان معاون امور بین الملل وزارت عتف جمهوری اسلامی ایران، دکتر لورا سینوروس – ژابو، رییس بخش وزارت نوآوری و فناوری، بخش استراتژی و توسعه سازمانی در آموزش عالی و دکتر آلان آلپار معاون دانشگاه سملویس به ایراد سخنرانی پرداختند.

 کوهیان معاون مرکز همکاری های علمی بین المللی وزارت عتف گفت: پیوستن به تحقیقات و بین المللی کردن دانشگاه ها، تبادل دانشجویان دکتری و تبادل اعضای هیئت علمی از موارد مهمی می باشد که بین دو کشور باید پرداخته شود. 

لورا سینوروس – ژابو در خصوص تجارب دانشگاه ها در شرایط کرونا برای حرکت به سمت آموزش برخط صحبت کردند. از مواردی که ایشان بدان پرداخت بررسی مشکلات پیش روی آموزش عالی برای آموزش مجازی، تجارت کاربردی، استراتژی بخش آموزش عالی در خصوص دوران کرونا و حمایت از ارتقای سیاست های آموزشی در این شرایط پرداخت. 

 آلان آلپار نیز با توجه به شرایط پاندمی کرونا در مورد آموزش و آزمون برخط تمرین محور به ایراد سخنرانی پرداختند. 

در پنل دوم، چهار سخنرانی وجود داشت. در سخنرانی اول محمدعلی فرحناکیان معاون بین الملل وزارت انرژی درخصوص جایگاه صنعت برق ایران در سطح جهانی به ایراد سخنرانی پرداختند و همکاری های بین ایران و مجارستان در این خصوص را تبیین کردند.

سپس پروفسور یانوش لواندوفسکی معاون علوم و نوآوری و رییس افتخاری کنفرانس و روسای دانشگاه های مجارستان و رییس دانشگاه فناوری و اقتصاد بوداپست سخنرانی خود را با عنوان ارائه یک مدل نوآورانه: پارک علم و فناوری و دانشگاه فناوری و اقتصاد بوداپست" ارائه دادند. 

سخنران بعدی مهدی لطفی رییس پارک علم و فناوری یزد بود که در سخنرانی خود به تبیین چارچوب و زیرساخت های لازم برای برقراری همکاری های علمی و فناورانه در سطح بین المللی پرداختند.

سخنران آخر در این پنل  محمدرضا فلاحتی قدیمی فومنی بود که ابتدا تاریخچه تاسیس مرکز منطقه ای را معرفی کرد و سپس اهم وظایف این سازمان را بیان کردند و اعلام داشتند مرکز منطقه ای یک مرکز حاوی انواع مختلفی از منابع و پایگاه های اطلاعاتی است که زیر نظر فرهنگستان علوم جهان وظیفه توزیع اطلاعات علمی در سطح ایران و کشورهای منطقه را برعهده دارد.

فلاحتی خاطرنشان کرد: از جمله مهمترین فعالیت های این مرکز، خرید و توزیع و یا تهیه و تولید انواع پایگاه های اطلاعات علمی است که از آن جمله می توان به پایگاه جامع مقالات تمام متن فارسی، پایگاه های مقالات انگلیسی و عربی، پایگاه مقالات کنفرانس های علمی، پایگاه کتاب های الکترونیکی و غیره اشاره کرد.

وی ادامه داد: مرکز منطقه ای همچنین بیش از ۱۰۰ نشریه معتبر کشور را منتشر می کند و با داشتن شورای انتشارات با دانشگاه ها در چاپ و نشر کتاب های علمی اعضای هیئت علمی همکاری می کند.

وی همچنین گفت: این مرکز همچنین از برگزاری کنفرانس ها و همایش های ملی حمایت مادی و معنوی به عمل می آورد و اخیرا مسئولیت ارزیابی نشریات علمی کشور نیز به این مرکز واگذار شده است.

وی در مورد گستره فعالیت این مرکز گفت: در حال حاضر حدود ۴۰ شاخه در داخل و خارج از کشور داریم که در دانشگاه های معتبر تاسیس شده اند و خدمات و منابع علمی مرکز را در اختیار محققان، اساتید و دانشجویان قرار می دهند.

وی به تاسیس جدیدترین شاخه مرکز منطقه ای در دانشگاه بوخوم کشور آلمان اشاره کرد و گفت: دانشگاه های زیادی به استفاده از منابع فارسی مرکز منطقه ای علاقه نشان داده اند و مرکز منطقه ای پیرو انعقاد قرارداد منابع تمام متن فارسی خود را در اختیار دانشگاه های دارای کرسی زبان و ادب فارسی، مراکز ایران شناسی و شرق شناسی قرار می دهد. ضمنا مرکز منطقه ای برای برگزاری دوره های آموزشی کوتاه مدت از طریق دعوت یا مبادله اساتید مرکز با دانشگاه های مجارستان اعلام آمادگی می کند.  

فلاحتی سپس به معرفی تاریخچه تاسیس پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) پرداخت و گفت: ISC در سال ۲۰۰۸ و در جریان نشست وزرای آموزش عالی کشورهای اسلامی در باکوی آذربایجان تایید شد. این پایگاه یک پایگاه استنادی است که مانند ISI  و Scopus عمل می کند.

وی ضمن بیان مهمترین وظایف پایگاه گفت: در این پایگاه فرآورده های متعددی وجود دارد که با توجه به شرایط کرونا، نماگر کوید – ۱۹ یکی از آن موارد است. در این فرآورده اطلاعات آماری و مصور در وضعیت مبتلایان به کوید – ۱۹ در کشورهای جهان، نرخ بهبود یافتگان و غیره و همچنین مجموعه حاوی بیش از ۱۸۰۰۰ مقاله تمام متن مرتبط با این بیماری وجود دارد.

وی افزود: سامانه نشریات جهان اسلام حاوی ۳۴۰۰ نشریه علمی کشورهای اسلامی است که توانسته اند معیارهای کیفی ISC را کسب و در این پایگاه نمایه شوند. این نشریات در سه دسته نشریات لیست اولیه، لیست انتظار و نشریات هسته دسته بندی شده اند و نشریات هسته معتبرترین نشریات ISC محسوب می شوند.

رتبه بندی دانشگاه های ایران، کشورهای اسلامی و جهان و فرآورده بعدی ISC است که بسیار مورد استقبال جامعه بین المللی قرار گرفته است. هدف آن است تا معیارهایی در این رتبه بندی لحاظ شود که بتواند سبب تولید صنعتی، ملی، اقتصادی و ... شود.

وی همچنین به سامانه جامع ثبت و اطلاع رسانی همایش های معتبر ملی، فهرست مندرجات نشریات فارسی و سامانه نشریات علمی پرداخت و گفت: ISC بر اساس معیارهایی همایش ها را بررسی و در صورت کسب امتیازات لازم، آنها را در پایگاه مرتبط خود ثبت کرده و برای آنها شناسه تعریف می کند. همچنین دسترسی به اطلاعات کتابشناختی نشریات و نیز مقایسه عملکرد دانشگاه ها، نویسندگان، ناشران و ... بر اساس مقالات منتشره از طریق وبگاه ISC در دسترس است.

رصدخانه علم جهانی ISC نیز با استفاده از اطلاعات معتبر جهانی تولید علم کشورها را تحلیل و در قالب جداول و نمودارهای مقایسه ای برای هر کشور و در هر منطقه فراهم می آورد.

در پنل سوم مبادله دانشجویان بین دو کشور مورد بحث و بررسی قرار گرفت و سرانجام در جلسه اختتامیه، کوهیان و جانوس جوزسا به جمع بندی جلسه پرداخته و ابراز امیدواری کردند موارد مطرح شده در این جلسه ثبت و برای عملیاتی سازی آن کارگروهی تشکیل شود. 

انتهای پیام/

منبع: آنا

کلیدواژه: دانشجویان کرونا تحقیقات بین المللی دانشگاه های مجارستان ایراد سخنرانی همکاری های علمی شرایط کرونا مرکز منطقه ای دانشگاه ها بین المللی آموزش عالی

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت ana.press دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «آنا» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه در مورد انتشار این خبر انتقاد یا پیشنهادی دارید لطفاٌ کد ۲۹۳۲۶۳۳۲ را به همراه موضوع به آدرس ایمیل [KHABARBAN] ارسال فرمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

محسن رضایی: فساد کنونی بخاطر دست‌پخت رضاخان و پسرش است/ کنایه به دولت روحانی درخصوص برجام

پدر ناامید از پسردار شدن، شکم همسر باردارش را پاره کرد!

اظهارات جنجالی نماینده مجلس: ماشین شاسی بلند می‌خواهم /این درست است که نماینده مردم پیاده باشد؟

تصاویر| استایل تازه ایوانکا ترامپ سوژه رسانه‌ها شد

ماندگاری طولانی مدت تویسرکان در وضعیت قرمز کرونایی نگران کننده است

خبر بعدی:

خوابگاه‌های دانشگاه ارومیه ظرفیت پذیرش ۸۲۴ دانشجو را دارد /ساخت خوابگاه برای دانشجویان خانم

معاون دانشجویی دانشگاه ارومیه گفت: خوابگاه‌های دانشجویی دانشگاه ۸۲۴ ظرفیت پذیرش دانشجو دارد که از این تعداد ظرفیت خوابگاه آقایان ۵۰۰ و خواهران ۳۲۴ است.

 

عبدالناصر نظریانی، معاون دانشجویی دانشگاه ارومیه در گفتگو با خبرنگار دانشگاه خبرگزاری دانشجو، گفت: با توجه به مجازی بودن کلاس‌های آموزشی فقط دانشجویان تحصیلات تکمیلی ورودی سال ۹۸ و ۹۹ در خوابگاه‌های دانشجویی حضور خواهند داشت.
نظریانی مطرح کرد: خوابگاه‌های دانشجویی دانشگاه ۸۲۴ ظرفیت پذیرش دانشجو دارد که از این تعداد ظرفیت خوابگاه آقایان ۵۰۰ و خواهران ۳۲۴ است.
معاون دانشجویی دانشگاه ارومیه مطرح کرد: با توجه شرایط حاکم در جامعه به خاطر به شیوع ویروس کرونا برای دانشجویان تحصیلات تکمیلی که در دانشگاه هستند یک اتاق در نظر گرفته شده است.
وی در خاتمه افزود: به همت بنیاد ۱۵ خرداد، عملیات ساخت خوابگاه ۱۵ خرداد از آبان ماه ۹۶ در پردیس نازلو دانشگاه ارومیه آغاز شد که بناست ساختمان این خوابگاه در دو طبقه و به گنجایش ۲۵۰ نفر برای خانم‌ها ساخته شود.
نظریانی اظهار داشت: عملیات ساخت این خوابگاه با پیشرفت بسیار خوبی در حال جریان است ۹۰ درصد کار ساخت خوابگاه به اتمام رسیده است.
معاون دانشجویی دانشگاه ارومیه اظهار داشت: یک طبقه از این خوابگاه به فضا‌های عمومی همچون کتابخانه و سالن مطالعه، سالن ورزشی و ... اختصاص یافته و در طبقه دوم نیز ۵۷ اتاق برای اسکان دانشجویان درنظر گرفته شده است.
نظریانی در ادامه اعلام کرد: در حال حاضر دانشگاه ارومیه دارای ۳۴ مورد خوابگاه ملکی، استیجاری و خودگران است که از این تعداد، ۱۷ خوابگاه ملکی و مابقی نیز خودگران و استیجاری هستند.   وی گفت: با احداث خوابگاه ۱۵ خرداد، دانشجویان دختر ساکن خوابگاه‌های خودگردان داخل شهر این دانشگاه در خود پردیس نازلو اسکان خواهند یافت و نیازی به خوابگاه‌های داخل شهر نخواهیم داشت.

دیگر خبرها

 • ثبت درخواست اسکان در خوابگاه‌های شهید بهشتی از ۷ مهرماه آغاز می‌شود
 • ضرورت توجه به سنجه های فرهنگی در پذیرش دانشجویان جدیدالورود
 • دانشجویان علوم پزشکی غربالگری کرونا می‌شوند
 • راهکار تأمين نيازهای علمی پژوهشی دانشجویان در دوره کرونا/ کانون ظهور خلّاقیت علمی دانشجويان کجاست؟
 • دانشگاه و دفاع مقدس
 • ۱۱ واکسن ساخت چین در مرحله آزمایش بالینی هستند
 • لزوم تلاش برای طراحی نرم‌افزارهای بومی آموزش مجازی/ ظرفیت داخلی در تولید سخت‌افزار و نرم‌افزار تقویت شود
 • لزوم تقویت ارتباط معاونت آموزشی با دانشجویان درفضای مجازی
 • فیلم/آتش سوزی عظیم در مرکز تحقیقات ۵G شرکت هواوی چین
 • مرگ راننده پراید در تصادف با کامیون در شاهرود/انتقال 2 زن مصدوم با بالگرد
 • آتش سوزی عظیم در مرکز تحقیقات ۵G شرکت هواوی چین+فیلم
 • آیین ورودی دانشجویان جدید دانشگاه شهید ستاری برگزار شد
 • فرمانداران آمریکایی تحقیقات کنگره درباره عملکرد ترامپ در قبال کرونا را خواستار شدند
 • برگزاری آیین آغاز سال تحصیلی دانشجویان جدیدالورود دانشگاه ستاری
 • آیین ورودی دانشجویان جدید دانشگاه شهید ستاری برگزار شد 
 • نشریات ترکیه/ دلار، ۷.۷ لیره/ در شرق مدیترانه خواهان گفت‌وگو هستیم
 • چهارمین همایش علمی بین‌المللی اربعین برگزار می‌شود
 • مخرب‌ترین علائم کرونا در بدن بهبودیافتگان
 • افزایش ۵۰ درصدی مرده‌زایی در همه گیری کرونا